Buitenland um» wï«5b Syrië nog niet akkoord I5BHF1 Ter-Petrosjan aan kop bij verkiezingen Armenië Massaal protest in Albanië Paus geeft steun aan Indianen Presidium kraakt Haags vredesberaad VN levert vredesmacht Cambodja Peking boos over roep om onafhankelijkheid op Taiwan Donderdag 17 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vwmgeving: WIM ENTIÜS f g\t United Press International (UPI). NIEUWSLIJN De Nobelprijs-winnaars Pieire-Gilles de Gennes (natuurkunde) en Richard Ernst (schiekunde). archieffoto's ap De Zwitserse chemicus Richard R. Ernst heeft gisteren de Nobelprijs voor de chemie gewonnen. De 58-jarige Ernst werd geëerd voor zijn „bijdrage tot de ontwikkeling van de methodologie van high-resolution nuclear magnetic reso nance (NMR) spectroscopie, zo verklaarde de Zweedse Aca demie van Wetenschappen. NMR spectroscopie heeft zich „in de afgelopen 20 jaar ont wikkeld tot misschien de belangrijkste instrumentele tech niek binnen de chemische wetenschap", aldus de academie. Dit is gebeurd door de dramatische toename van de gevoe ligheid en het oplossend vermogen van de instrumenten, twee gebieden waar Ernst meer dan ieder ander aan heeft De Fransman Pierre-Gilles de Gennes (58) is gisteren onder scheiden met de Nobelprijs voor natuurkunde voor zijn pio nierswerk bij de ontwikkeling van de vloeibare kristaltech niek. De Gennes wordt door de academie de 'Isaac Newton van onze tijd' genoemd. Doden bij treinongeluk Frankrijk Bij een botsing tussen een passagierstrein en een goederen trein op het station van Melun bij Parijs zijn vanmorgen ze ker 11 mensen omgekomen. Veertig reizigers raakten ge wond. De auto-slaaptrein Nice-Parijs botste op weg naar de hoofdstad om half zeven op de goederentrein die uit Corbeil kwam. Alle wagons van de passagierstrein liepen uit de rails. Tientallen doden in Sri Lanka Ten minste 52 Tamilstrijders en 27 regeringssoldaten zijn om het leven gekomen tijdens hevige gevechten in het noordoosten van Sri Lanka. Volgens een legerwoordvoerder heeft het leger na een tweedaagse operatie in de nacht van nacht een basis van de rebellengroepering LITE (Bevrij dingstijgers van Tamil Eelam) vernietigd. Bomaanslag op hindu-festival Bij een bomaanslag op een hindu-festival in de Indiase deel staat Uttar Pradesh zijn zeker 40 doden en 100 gewonden gevallen. De aanslag werd toegeschreven aan extremistische Sikhs uit de buurstaat Punjab. Een deel van de slachtoffers viel toen even later een tweede bom ontplofte bij een plaat selijk ziekenhuis. Roemeense senaat wijst 2 ministers af Het Roemeense lagerhuis heeft gisteren met overweldigen de meerderheid de nieuwe coalitieregering goedgekeurd. De senaat heeft bezwaar tegen de door premier Stolojan voor gedragen ministers van binnenlandse zaken Babiuc en cul tuur, Spiess. Stolojan zal de senaat vragen alsnog in te stem men met hun benoeming of andere kandidaten voor te stel len, zo liet zijn woordvoerder weten. Bush wil Barr als minister justitie De Amerikaanse president Bush heeft William Barr voorge dragen voor de functie van minister van jusititie. Bush ver klaarde gisteren in Washington dat Barr de plaats zal inne men van Dick Thomburgh die is afgetreden om deel te kun nen nemen aan de verkiezingen voor een zetel in de Senaat. Barr (41) is op dit moment plaatsvervangend minister van justitie. Geld voor Poolse nazi-slachtoffers Duitsland gaat 500 miljoen mark (ongeveer 560 miljoen gul den) schadevergoeding betalen aan Poolse nazi-slachtoffers. Voorts wordt een Stichting voor de Duits-Poolse verzoening in het leven geroepen. Dat heeft de Duitse regering gisteren besloten. Het bedrag, dat in drie termijnen zal worden be taald, moet de kwestie van de schadeloosstelling van Poolse slachtoffers van het Hitler-regime definitief regelen. De Armeense president Levon Ter-Petrosjan heeft gisteren bij de verkiezingen de grote meer derheid van de bevolking achter zich gekregen. Het persbureau Armenpress meldde dat voorlo pige uitslagen van districten in de hoofdstad Jerevan aangeven dat Ter-Petrosjan 75 procent van de stemmen heeft gekre gen. Ook het persbureau Tass meldde een grote voorsprong voor de zittende president. Een verkiezingsfunctionaris zei we gens communicatieproblemen in de republiek pas vanavond de eerste officiële uitslagen te verwachten. De 3,3 miljoen Ar meniërs zouden massaal naar de stembus zijn gegaan. Tass meldde dat Paruir Arik- jan, leider van de Nationale Ver eniging voor Zelfbeschikking, ver achterbleef, evenals Sos Sarkisjan van de Dasjnaktsoet- joen-partij. Zij werden be schouwd als de belangrijkste te genkandidaten. Armenië verklaarde zich op 23 september onafhankelijk. Behalve een president moesten de Armeniërs uit 100 kandida ten ook 20 afgevaardigden voor het parlement kiezen. Nadat hij zijn stem had uitge bracht zei Ter-Petrosjan dat hij het economisch verdrag met Moskou wil ondertekenen. „We zijn voorstander van dat ver drag en zullen het, met bepaal de reserves, tekenen. Over een nieuwe politieke unie valt eclv ter met ons niet te praten", al dus de president. Ongeveer 10.000 Albanezen zijn gisteren in de hoofdstad Tirana de straat opgegaan in een anti communistische demonstratie. De demonstranten voor het merendeel studenten verza melden zich op een plein in het centrum van Tirana op de ge boortedag van de vroegere or thodox-communistische leider Enver Hoxha. De betogers ver brandden portretten van Hoxha en diens opvolger Ramiz Alia. De betogers verklaarden dat zij Hoxha's geboortedag wilden aangrijpen voor de „strijd tegen het totalitarisme". „Wij zij hier om de dictatuur te veroordelen maar wij hebben tevens af te re kenen met Ramiz Alia", zo stel de Blendi Gonxhe, een van de studentenleiders. De demonstranten dansten op rock-muziek en zwaaiden met kleine rode Albanese vlag gen waaruit de communistische ster was verwijderd. De organi satoren vertoonden een film over de val van de Berlijnse Muur. De stroom vluchtelingen in de havensteden Vlorë en Durrës heeft dinsdag tot de nodige on geregeldheden geleid. Volgens de Albanese televisie zijn bij de gevechten in totaal twaalf ge wonden gevallen. Veiligheids troepen openden in Vlorë het vuur om te voorkomen dat vluchtelingen schepen zouden bestormen. De diepe verdeeldheid in Israël over het vredesproces In het Midden-Oosten wordt hier treffend in beeld gebracht Terwijl aanhangers van de Ratz- partij hun vredeswens kenbaar maken, passeert een oplegger met een kant-en-klaar huis op weg naar de westelijke Jordaanoever, foto afp*mena- hemkahana De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) voert vandaag de hele dag besprekingen met de Israëli sche regering om de laatste obstakels voor de later deze maand te houden vredesconferentie voor het Midden- Oosten uit de weg te ruimen. Baker arriveerde gister avond met enkele uren vertraging uit de Syrische hoofd stad Damascus. Vandaag komt ook zijn collega Pankin van de voormalige Sovjetunie naar Jeruzalem. van de conferentie moeten be ginnen. Ook met Israël bestaat er niet op alle punten overeen stemming. Gisteravond voerde Baker in het Amerikaanse consulaat in West-Jeruzalem overleg met een Palestijnse vertegenwoordi ging onder leiding van Faisal al- Husseini. Na afloop zei Baker D BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Bakers missie liep vertraging op omdat Syrië blijft weigeren deel te nemen aan het voorgestelde overleg over regionale proble men (zoals waterhuishouding en wapenbeheersing), dat twee weken na de openingszitting „optimistisch" te zijn. „Wij heb ben een goede ontmoeting ge had en vooruitgang geboekt", aldus Baker. Husseini, leider van de Palestijnse delegatie, zei dat er openingen zijn gemaakt waardoor „we voortgang kun nen boeken in de komende uren". Vanavond spreekt de de legatie opnieuw met de Ameri kaanse minister. Premier Shamir zei gisteren het nog altijd mogelijk te achten dat zijn land niet naar de confe rentie zal gaan als bepaalde problemen blijven bestaan. Hij wilde niet in details treden. Ge vraagd of het voor Israël verschil maakt of Syrië al dan niet aan de regionale onderhandelingen Paus Johannes Paulus II heeft de Braziliaanse Indianen giste ren verzekerd dat de rooms-ka- tholieke Kerk aan hun zijde staat en hun recht op behoud van hun traditie en cultuur ver dedigt. „De kerk stond altijd aan Uw zijde en zal dat blijven doen om de waardigheid van de mens en het recht op een pas send en vreedzaam leven te ver dedigen", zei de paus bij een ontmoeting met Indianen in Cuaiba in het binnenland van Brazilië. De paus sprak zoals bij zijn eerste bezoek aan Brazilië de wens uit dat de Indianen in vre de kunnen leven zonder dat zij hoeven te vrezen dat zij uit hun woongebied worden verdreven. De Indianen verklaarden te genover de paus bezwaar te hebben tegen de voorgenomen herdenking van de komst van Christoffel Columbus, volgend jaar 500 jaar geleden. „Dit zijn 500 jaar van leed en droefenis geweest", zei Manuel Gomes da Silva van de Kaxinowa stam. De paus sprak over schendin gen van de rechten van India nen, „gemotiveerd door heb zucht en eigenbelang, met grote gevolgen voor leven, gezond heid en overleving van sommi ge indiaanse groepen". De rooms-katholieke kerk heeft de Braziliaanse overheid verant woordelijk gesteld voor het wre de lot van de Indiaanse bevol king. Van de oorspronkelijke 5 miljoen Indianen die in de tijd van Columbus in Brazilië woon den, zijn er nu nog maar 220.000 over. De paus wees beschuldigin gen dat de kerk zich bij de on derdrukking van de indianen 'Als enige verantwoordelijk voor Joegoslavië' Gisteren was het precies dertien jaar geleden dat de Pool Karei Woityla tot paus werd gekozen. De paus vierde dat feit bij de Braziliaanse India nen. foto ap ciuuo broguo niet onbetuigd had gelaten, van sociaal te „verdraaien". „Innig de hand. Hij zei zeer pijnlijk ge- geliefde broeder-indianen", zei troffen te zijn door pogingen hij. „Ik kniel voor ieder van deze om de geschiedenis van de ker- missionaris-figuren, met hun stening van Brazilië politiek en zwakheden en hun kracht". BELGRADO/DEN HAAG/ZAGREB DPA-AFP-ANP Het door Servië gecontroleerde staatspresidium van Joegoslavië is boos dat het niet is uitgeno digd voor de vredesconferentie, die de EG voor morgen in Den Haag heeft uitgeschreven. Het presidium zal daarom geen en kel besluit van de conferentie erkennen, zo meldt persbureau Tanjug. De EG heeft het presidium niet uitgenodigd, nadat het Ser vische blok daarin de macht naar zich heeft toegetrokken. Wel is de Kroaat Stipe Mesic, of ficieel nog steeds president van Joegoslavië, uitgenodigd, maar hij heeft laten weten niet naar Den Haag te komen. „Een succesvol verloop van de conferentie kan alleen door de deelneming van vooral het presidium worden gewaar borgd", aldus een brief aan de EG die gisteren in Belgrado werd uitgegeven. „Volgens de grondwet is alleen het presidi um verantwoordelijk voor de verdediging van het land, zijn veiligheid en de buitenlandse politiek. Het presidium is het enige orgaan dat bevoegd is tot besluiten over een wapenstil stand", aldus de protestbrief, die is gericht aan de Nederland se EG-vooizitter minister Van den Broek en de voorzitter van de conferentie, Lord Carrington. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zal de Joegoslavische mi nister van buitenlandse zaken, Budimir Loncar, op de confe rentie de enige vertegenwoordi- deel neemt, antwoordde Sha mir „Het maakt wel degelijk verschil, het bewijst iets. Maar ik wil pas definitief reageren als ik heb gehoord wat de Syriërs minister Baker precies hebben verteld." De Syrische opvatting is dat regionale besprekingen geen zin hebben zolang het Israë- lisch-Arabische conflict bestaat, ofwel zolang Israël Arabisch ge bied bezet houdt De Amerika nen hebben vergeefs gepro beerd president Assad ervan te overtuigen dat besprekingen over regionale aangelegenhe den een regeling van het Ara bisch-Israëlische conflict zullen vergemakkelijken. ger van Joegoslavië op federaal niveau zijn. Verder zijn de pre sidenten van de zes republieken uitgenodigd om de praten over een oplossing van de crisis. De Kroatische president Tudj- man reageerde gisteren scep tisch op het effect van het dins dag tot stand gekomen 'memo randum van Moskou', dat Tudj- man en zijn Servische ambtge noot Milosevic verplicht tot een nieuw bestandsakkoord en het begin van vredesonderhande lingen binnen vier weken. Het memorandum kwam tot stand na bemiddeling door pre sident Gorbatsjov van de Unie van Soevereine Staten, de voor malige Sovjetunie. Inmiddels heeft ook de Russische presi dent Jeltsin zich opgeworpen als bemiddelaar. Hij sprak giste ren met Tudjman en Milosevic. Intussen gaan de gevechten in Kroatië gewoon door. Meer dan 80 mensen zijn gisteren zwaargewond opgenomen in het ziekenhuis van Vukovar in Oost-Kroatië, waar ook vanmor gen weer hevig werd gevochten. Dit heeft radio Zagreb gemeld. Het ziekenhuis van Vukovar, waar meer dan 300 gewonden worden verzorgd, werd op nieuw gebombardeerd omdat het de bevelhebber van de Kroatische Nationale Garde huisvest. Dit verklaarde gene raal Zivota Panic voor de Kroatische radio. Het hulpkon vooi van de Europese Gemeen schap heeft tevergeefs gepro beerd het ziekenhuis te oerei- ken met medicijnen en andere hulpgoederen. Wapenvondst bij neo'nazi's CHEMNITZ Rtr-AFP De Duitse politie heeft gisteren in twaalf voormalige Oostduitse steden zo'n veertig huizen van extreem-rechtse skinheads doorzocht in verband met de recente golf van aanslagen op tehuizen voor vreemdelingen in Duitsland. Bij het onderzoek zijn geweren, messen en verbo den nazistische pamfletten in- beslaggenomen, aldus de poli tie. De huiszoekingen maken deel uit .van de strafrechtelijke ver volging van 42 neo-nazi's die betrokken zouden zijn bij aan vallen en berovingen van vreemdelingen, vertelde een woordvoerder van het openbaar ministerie in Chemnitz. Vertegenwoordigers van de politieke partijen, de vakbon den en kerken in Berlijn en de deelstaat Brandenburg hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring opgeroepen tot soli dariteit met buitenlanders. Een golf van geweld dreigt de vrij heid, het leven en de waardig heid van mensen te schenden, aldus de oproep. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteravond unaniem ingestemd met het sturen van de eerste eenheden van een vredesmacht naar Cambodja. De VN-vredesmacht moet in Cambodja gaan toezien om de naleving van het bestand tussen de regering en de guer rilla-facties. Secretaris-generaal Perez de Cuellar waarschuwde de Rode Khmer ervoor geen Cam bodjaanse vluchtelingen terue te laten keren naar het gebied dat de guerrilla-groepering on der controle heeft. Volgens Pe rez de Cuellar kan dat twijfels doen rijzen omtrent de bedoe lingen van de Rode Khmer. De eerste VN-eenheden zul len binnen 10 dagen na onder tekening van het vredesakkoord in Cambodja aankomen. Ver wacht wordt dat het vredesak koord tussen de regering en de drie guerrilla-bewegingen op 23 oktober in Parijs getekend zal worden. Wereldbank helpt Moskou De Wereldbank heeft beloofd de voormalige Sovjetunie te helpen bij het oplossen van haar eco nomische problemen en de vrees dat dit ten koste zaJ gaan van de landen van de Derde Wereld terzijde geschoven. Hulp aan Moskou bij het overschakelen op een markt economie en het afbetalen van een buitenlandse schuld van 65 miljard dollar stond centraal bij de jaarvergadering van de We reldbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF). De twee internationale financiële instel lingen sloten de bijeenkomst vandaag in de Thaise hoofdstad Bangkok af. Directeur Lewis Preston van de Wereldbank verklaarde dat hulp aan Moskou peen „o THE INDEPENDENT China heeft dinsdag het pad van vredesvoorstel len aan Taiwan verlaten ten gunste van sabelgek- letter en heeft Taiwan beschuldigd van het sturen van spionnen om het socialisme te ondermijnen. De beschuldigingen, die zijn gepubliceerd in een redactioneel commentaar op de voorpagina van het Volksdagblad, komen na een week van drei gingen en beledigingen waardoor de betrekkin gen tussen de twee rivaliserende landen een dieptepunt hebben bereikt. Het plotselinge venijn is teweeggebracht door de woede van China over de eisen van de belangrijk ste oppositiepartij van Taiwan, de Democratische Progressieve Partij, dat het eiland zichzelf tot een onafhankelijke republiek verklaart en de droom van hereniging opgeeft. De partij heeft de oproep vastgelegd in een mani fest dat zondag is goedgekeurd. Openlijke drei gingen vanuit Peking en waarschuwingen van de regerende Nationalisten van Taiwan dat deze stap vervolging wegens opruiïng kan betekenen, werden genegeerd. China en Taiwan zijn sinds 1949 als twee aparte landen geregeerd. Tsjiang Kai Tsjek ontvluchtte toen aan het eind van de Chinese burgeroorlog het vasteland. Maar zowel de Communistische Partij als de Nationalisten houden vast aan het idee van één enkel, verenigd China. In de meest kwaadaardige aanval van Peking op de Taiwanese onafhankelijkheidsbeweging waar schuwde president Jang Sjankun vorige week dat „degenen die met Vuur spelen tot as zullen ver branden". En maandag drong een andere func tionaris van Peking er bij de Taiwanese leiders op aan het gepraat over onafhankelijkheid te laten stoppen. Peking heeft herhaaldelijk geweigerd af te zien van het gebruik van geweld tegen Taiwan en heeft duidelijk gemaakt dat het in iedere onaf hankelijkheidsverklaring grond ziet voor oorlog. In de afgelopen drie jaar, sinds de invoering van democratische hervormingen, is het aantal op roepen tot onafhankelijkheid toegenomen. Het eiland, dat met een bevolking van 21 miljoen in het niet valt bij de een miljard mensen onder communistisch bestuur, is diep verdeeld tussen de oorspronkelijke Taiwanezen en de politiek do minante minderheid van kolonisten die in 1949 het vasteland zijn ontvlucht Voor de voorzienbare toekomst zijn de kansen dat Taiwan zich onafhankelijk verklaart gering. De Nationalisten blijven stevig in het zadel zitten en veel oorspronkelijke Taiwanezen zien er het nut niet van in om een conflict met Peking te ris keren zolang het eiland feitelijke onafhankelijk heid geniet. Niettemin heeft de discussie over de kwestie die lange tijd taboe was, ernstige gevolgen voor het Taiwanese programma van politieke hervormin gen en de betrekkingen met China. Hardliners binnen de Nationalistische Partij oefenen druk uit op president Lee Teng-hui de oppositie te ver morzelen. En de woede van Peking bedreigt het proces van verzoening dat de afgelopen vier jaar op de rails is gezet. Door die verzoening kregen meer dan een mil joen Taiwanezen toestemming China te bezoe ken en vond er een opleving plaats in de handel en investeringen door Taiwanese bedrijven die graag profiteerden van de goedkope aroeid en de enorme markt op het vasteland. De beschuldigingen van deze week brengen het peil van de achterdocht voor het voetlicht die de relaties tussen Peking en Taipei vertroebelen. „De Taiwanese autoriteiten hebben vaak verklaard dat zij hopen op een 'vermindering van de span ning' ".aldus het Volksdagblad, „maar in werke lijkheid sturen zij spionnen naar het vasteland, die proberen het Chinese beleid, de economie en de samenleving tr destabiliseren." Het commentaar volgde op een aankondiging maandag dat Peking vier Nationalistische spion nen zou nebben gearresteerd. Een van de be-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5