Binnenland 'Schaf belasting op vermogen af Overslagbedrijf ECT in geldnood Grenzen aan geld stadsvernieuwing Overleg over Ziektewet Stoelendans rond 14 gestolen hoorns Donderdag 17 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: ANDRIES DETMAR 4 Industriebond start adviesbureau De Industriebond FNV heeft als eerste vakbond in Nederland een organisatie- en adviesbureau opgericht. 'Basis Beleid' gaat ondernemingsraden en groepen werknemers begeleiden en ad viseren op het gebied van bedrijfsorganisatie en economisch- /strategisch beleid. Het bureau is opgezet om te voldoen aan de toenemende behoefte van kadergroepen en bestuurders om snel deskundig organisatie-advies te krijgen. De industriebond heeft zelf te weinig personeel en deskundigheid in huis om kaderle den goed te kunnen adviseren. Rechter McCallister wil blijven De Amerikaanse voormalige rechter Elisabeth McCallister heeft gisteren in Den Bosch in kort geding geëist dat ze Nederland niet wordt uitgezet. De vrouw had hier een verblijfsvergunning aangevraagd maar die is haar geweigerd, onder meer omdat zij geen paspoort heeft. Haar paspoort is in Nederland afgenomen en aan de Amerikaanse consul overhandigd. Die weigert het grensdocument terug te geven omdat zij in Amerika wordt ge zocht wegens de ontvoering van haar dochtertje. Staatssecretaris Kosto van justitie weigerde vorig jaar maart om humanitaire re denen een Amerikaans verzoek om uitlevering. De weigering van een verblijfsvergunning is echter een verkapte uitlevering, aldus haar advocaat gisteren. De Amerikaanse verliet haar va derland in 1987 met haar dochtertje, omdat de vader het toen achtjarige kind seksueel zou hebben misbruikt. Rijkspolitie ontdenkt illegale visvangst De Rijkspolitie te Water heeft gisterochtend op het IJsselmeer drie beroepsvissers betrapt op het vissen met te grote fuiken. Op de foto 'bergen' drie politiemensen een van de illegale fuiken Belgen stoken in baggerfusie De Belgische baggermaatschappij Dredging International wil twee van de modernste baggerschepen van Koninklijke Volker Stevin aan de ketting leggen. Dredging stelt op grond van oude afspraken met haar vroegere samenwerkingspartner Volker Ste vin een kooprecht op de twee baggerschepen te hebben.Als de Belgen de gerechtelijke procedure winnen en de twee schepen zouden kopen, dan zou dat de voorgenomen fusie van de bag- geractiviteiten van Volker Stevin en HBG in gevaar kunnen bren gen. Dredging International had in mei al gepikeerd gereageerd toen HBG en Volker Stevin hun voorgenomen fusie bekend maakten. Daarvoor was er juist een innige band ontstaan tussen de Belgische baggermaatschappij en Volker Stevin waarbij de Belgen loerden op een fusie. NIEUWSLIJN Staatssecretaris Van Amelsvoort bij tariefsverlaging: Ondernemingsraad luidt noodklok 's Werelds grootste overslagbe drijf van containers, het Rot terdamse Europe Container Terminals (ECT), is bij banken op zoek naar 280 miljoen gul den om financieringstekorten en exploitatieverliezen te dek ken. De Ondernemingsraad van het bedrijf heeft dat giste ren aan de werknemers mee gedeeld. Een directiewoordvoerder kon nog niet zeggen of dat be drag al is gevonden. De OR schrijft in een nieuwsbrief aan de collega's dat het lijkt alsof de onderneming stuurloos is. „Het divisie-management heeft de afgelopen negen maanden plannen gemaakt die steeds van de Raad van Be stuur geen goedkeuring kre gen." De OR wil die plannen nu wel eens uitgewerkt zien. Wat de raad tot nog toe onder ogen heeft gekregen, noemen de le den een 'aangekleed persbe richt'. De benodigde 280 miljoen gulden moet op korte termijn beschikbaar zijn. Het geld is er nog niet omdat de de banken naar verluidt ook eerst concre te plannen willen hebben. Zoals bekend bevestigde ECT half september dat het stevig wil snijden in de eigen organi satie. Van de in totaal 2800 werknemers moeten er 350 ongedwongen de poort uit. Nog eens 200 werknemers van de zwaar verliesgevende stuk- goeddivisie worden overge plaatst naar beter draaiende afdelingen. Onrendabele stuk- goedpakketten worden afge stoten. De OR krijgt de indruk dat die operatie „er één is in een serie waarvan elk halfjaar een nieuwe aflevering komt. Want gaat het nu om een presentatie voor de banken om een nieuwe lening te krijgen de ge noemde 280 miljoen of gaat het om een nieuw perspectief voor de gehele ECT?" De direc tie onthoudt zich voorlopig van ieder commentaar. „We overleggen nog met de OR en dat die nu naar buiten treedt moet zij weten", aldus een woordvoerder. Werkgevers en vakbeweging rond de tafel loon) na het aflopen van een cao onmogelijk zou maken. In de praktijk betekent dat dat werkgevers en vakbonden bij ie dere nieuwe cao zouden moe ten onderhandelen over het bo venwettelijke deel van de uitke ring. Het kabinet is bereid af te zien van de parapluwet, maar stelt als voorwaarde dat de plannen voor terugdringing van het aantal zieken (verlaging van de uitkering tijdens de eerste zes weken ziekte en het schrap pen van vakantiedagen) in de cao's worden vastgelegd. De vakbeweging heeft deze of/of-houding van het kabinet al betiteld als 'een examen': als de sociale partners niet aan de eisen van het kabinet voldoen, volgen alsnog wettelijke maat regelen. De vakbeweging blijft zich tegen de ingrepen verzet ten. „Daar hebben we nu net maandenlang actie tegen ge voerd. Het verlagen van de uit kering bij ziekte of het schrap pen van vakantiedagen zou bij de bonden op groot verzet stui ten", aldus een FNV-woord voerder. De centrale werkgeversorgani saties en de vakbeweging pra ten volgende week dinsdag over het voorkomen van ingrepen in de Ziektewet. De sociale part ners willen een lijst van geza menlijke aanbevelingen opstel len die het ziekteverzuim terug moet dringen. Gedacht wordt onder meer aan het verbeteren van de arbeidsvoorwaarden. Het overleg in de Stichting van de Arbeid volgt op de ver klaring van premier Lubbers tij dens de Algemene Beschouwin gen dat het kabinet bereid is om bovenwettelijke uitkeringen on gemoeid te laten als sociale partners een oproep aan cao- partijen'doen om in de nieuwe cao's geen vervangende afspra ken te maken over de Ziekte wet. Zowel werkgevers als vakbe weging zijn fel gekant tegen in voering van de zogeheten 'para pluwet' die bovenwettelijke uit keringen (het deel van de uitke ring dat de werkgever bijpast om de uitkering aan te vullen tot 100 procent van het genoten De vermogensbelasting moet op termijn verdwijnen. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft dit de Kamer laten weten. Hij deed dit naar aanleiding van een voorstel om de huidige regel, waarbij inkomsten- en ver mogensbelasting nooit over meer dan 80 procent van het belastbaar inkomen kunnen worden geheven, te verlagen naar 75 procent. De vermogensbelasting wordt betaald door circa 500.000 Ne derlanders. Jaarlijks levert dat de schatkist 1,25 miljard gulden op. Van Amelsvoort wijst erop dat ons land met de vermo gensbelasting in een uitzonde ringspositie verkeert. „Daaraan kleven zowel nationaal als inter nationaal gezien grote nade len", aldus de bewindsman. Een verlaging van het huidige belastingtarief naar bijvoor beeld 0,4 procent, acht Van Amelsvoort nu niet haalbaar. Dat zou 625 miljoen gulden kosten. Een tariefsverlaging zou daarom onderdeel moeten zijn van een meer omvattende be lastingoperatie, meent hij. De staatssecretaris erkent echter dat hij steeds meer twijfelt of ons land op termijn nog een vermogensbelasting in stand kan houden. In zijn mededelingen aan de Kamer wijst de staatssecretaris er verder op dat er kennelijk on vrede bestaat met het Neder landse belastingstelsel. Hij haalt daarbij een onderzoek aan van de katholieke universiteit Bra bant. Daaruit blijkt dat onge veer 55.000 Nederlanders van Steeds meer mensen willen heil elders zoeken door belastingen plan zijn te emigreren wegens het belastingstelsel. Van Amelsvoort noemt deze uitkomst van het onderzoek „een belangrijk gegeven." Ove rigens blijkt uit hetzelfde onder zoek dat jaarlijks circa 60 men sen werkelijk hun heil buiten Heerma: Elf miljard gulden tot 2005 DEN HAAG «GPD-ANP Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting wil tot het jaar 2005 nog elf miljard gulden be steden aan stadsvernieuwing. De bewindsman gaat ervan uit dat in dat jaar de stadsvernieu wing voltooid is, zodat er daar na geen geld meer voor nodig is. Dit blijkt uit een ontwerp-be- leidsnota voor de stadsvernieu wing, waarover het kabinet vrij dag een besluit neemt. In de loop der jaren zal het beschikbare geld voor stadsver nieuwing steeds meer naar de grote steden gaan. Daar zijn de achterstanden het grootst. Het kabinet wil het budget voor stadsvernieuwing flink ver lagen ten opzichte van voor gaande jaren. Van 1980 tot 1990 besteedde het rijk nog in totaal 38 miljard gulden aan stadsver nieuwing. Er is toen in steden en dorpen al zoveel opgeknapt, dat voor de overgebleven pro blemen minder geld nodig is, vindt staatssecretaris Heerma. In zijn begroting voor volgend jaar is Heerma al vooruitgelo pen op het nieuwe beleid, door vanaf 1993 jaarlijks 150 miljoen gulden te bezuinigen. In de meerjarenramingen staat nu een bedrag van jaarlijks onge veer 1 miljard voor stadsver nieuwing. Wethouder Zwart (volkshuis vesting) van de gemeente Utrecht zegt in beginsel in te stemmen met de termijn van veertien jaar waarbinnen het kabinet de stadsvernieuwing wenst af te ronden. „Ook wij willen de zaak graag in 2005 klaar krijgen", aldus Zwart. De wethouder meent echter dat de gemeenten Utrecht en Den Haag in dat geval aan spraak moeten kunnen maken op een hogere bijdrage uit het rijksfonds voor de stadsvernieu wing. Op dit moment krijgt Utrecht 4 procent uit het fonds van circa 1,1 miljard gulden, Den Haag 8 procent. Die per centages moeten „zeker ver dubbelen", aldus Zwart. Hij wijst erop dat in zijn ge meente en in Den Haag op dit moment nog slechts een kwart van de vooroorlogse woning voorraad is vernieuwd. Dit is een duidelijk verschil met Rot terdam en Amsterdam. Deze steden krijgen respectievelijk 12 en 21 procent uit de Rijksbijdra- g P. Vermeulen, wethouder stadsvernieuwing en volkshuis vesting in Rotterdam, vraagt zich af of de elf miljard die het kabinet wenst uit te trekken wel voldoende zal zijn om de stads vernieuwing daadwerkelijk in het jaar 2005 af te ronden. Rot terdam waarschuwt voor de mogelijkheid dat in de Rijksbij drage voor de stadsvernieuwing in de toekomst ook oneigenlijke uitgaven zullen worden betrok ken, bijvoorbeeld voor grote bouwlokaties in het kader van de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening Extra (VINEX). In dat ge val, aldus Vermeulen, zal elf miljard helemaal onvoldoende zijn. Vorige week maakten de vier grote steden duidelijk zich over vallen te voelen door de voorge nomen bezuiniging op het stadsvernieuwingsfonds in 1992 en 1993. De steden noemen de ze korting, oplopend tot 245 miljoen in 1993, „onverwacht en onbegrijpelijk hoog". De gemeente Amsterdam ver wijst in een reactie op de stads vernieuwingsplannen van het kabinet naar de eerder geuite kritiek op de voorgenomen be zuinigingen. De Nationale Wo ningraad noch de koepel voor woningcorporaties NCIV wilden gisteren commentaar geven op de concept-nota. Pvda'er Swildens-Rozendaal met de drie neushoom-hooms die haar fractie toegestuurd heeft gekregen. „Als een diender komt om het zaakje op te halen, eis ik wel een bewijs van ontvangst." foto jan holvast LEIDEN/DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU VERVOLG VAN VOORPAGINA De gewraakte hoorns die deze week zijn gestolen uit een depot van van het Leidse Natuur- historsch Museum, zijn afkom stig van de Humboldtuniversi- teit in het voormalige Oost-Ber- lijn. De Zwarte Neushoom- hooms, die in Leiden in een partij van 98 stuks lagen opge slagen, werden gebruikt voor onderwijs en wetenschap. Over 14 exemplaren is inmiddels een stoelendans ontstaan op het Binnenhof. De lading afkomstig uit de voormalige DDR werd in 1988 door de douane in beslag genomen in de Rotterdamse haven. De actiegroep Kaap Hoorn nam deze week bij een inbraak in het museum 14 hoorns mee en stuurde die op naar Tweede Kamerleden. De parlementariërs hebben ze inmiddels in bezit. „Een schande dat die hoorns zomaar ontvreemd kunnen worden. Als een actievoerder dat kan, kan een handelaar dat ook", zegt PvdA-Kamerlid Swildens-Ro zendaal. „De zaak stinkt, letter lijk en figuurlijk. De hoorns hadden vernietigd moeten zijn of op een plek moeten liggen waar ze niet ontvreemd hadden kunnen worden", klaagt WD- collega E. Terpstra. De kamerleden kunnen zich best voorstellen dat een muse um de hoorns beter conser veert, maar ze moeten er dan wel 'inbraakveilig' liggen. „Niet alleen gunnen we hef de hande laren niet, want dat zijn vaak criminelen. Maar we weten ook dat aanbod de vraag activeert", zegt Kamerlid Swildens. De Kamerfracties hebben di rect gebeld met ministerie, mu seum en AID, maar niemand stond te springen om het vrachtje op te komen halen. Swildens belooft als een 'huis vader' te passen op de hoorns, in afwachting van enkele vragen die de Kamer gaat stellen over deze zaak. „Als een diender komt om het zaakje op te halen, eis ik wel een bewijs van ont vangst". De Tweede Kamer heeft een centrale kluis, maar voorlopig ligt de buit nog in de fractieka mers. Bij de PvdA-fractie komt dat neer op een plekje in een vergrendelde kast. Groen Links en WD willen niet meer kwijt dan dat ze de hoorns „ergens opgeborgen hebben. Waar pre cies zeggen we niet". De bedoeling van de actie voerders van Kaap Hoorn was wel duidelijk: vernietiging van de partij hoorns. Nederland heeft daar volgens hen onder diplomatieke druk van afgezien. „Geen sprake van", zegt het mi nisterie van landbouw. De op eenvolgende Duitse regeringen hebben Nederland laten weten ze opnieuw te willen gebruiken voor onderzoek. Nederland had volgens het ministerie gevraagd wat Duitsland vond van vernie tiging. een verplichting voor landen die zijn aangesloten bij de conventie voor internationa le handel in bedreigde diersoor ten. Landbouwminister Bukman liet de Kamer vorige maand we ten dat het proces-verbaal over de partij hoorns keurig bij de Officier van Justitie ligt. Politici zijn nu echter opnieuw aan het twijfelen gebracht door de actie van Kaap Hoorn. De Tweede-Kamerleden Wil- lems (Groen Links), Swildens- Rozendaal (PvdA) en Terpstra (WD) hebben staatssecretaris Gabor om opheldering ge vraagd. Ze vragen zich onder meer af, of is toegezegd dat de partij wordt teruggestuurd naar de Duitse handelaar, die ze drie jaar geleden in Nederland te koop aanbood. „Normaal reageren we niet op actiegroepen die illegaal aan hun handel komen, maar hier is meer aan de hand", zegt WD'er Terpstra. „De staatssecretaris moet heel helder antwoorden, ook over de toezeggingen die onder politieke druk zouden zijn gedaan. We laten ons niet met een kluitje in het riet stu- ons land zoeken wegens de ver mogensbelasting. Opvallend genoeg heeft de commissie-Stevens, die afgelo pen zomer een advies uitbracht aan het kabinet over belasting vereenvoudiging en -verlaging, niet aanbevolen de vermogens belasting te schrappen. Het ka binet heeft in de miljoenennota laten weten het advies integraal te willen overnemen. Dit vergt een grote belastingoperatie. Daarin zou het idee van Van Amelsvoort meegenomen kun nen worden. Schattingen van Financiën wijzen erop dat er nu circa 14 miljard gulden aan belastbaar vermogen is gestoken in per soonlijke ondernemingen. Nog eens tien miljard gulden aan vermogen zit vast in aandelen en andere vormen van belan- genpakketten in bedrijven. Volgens de staatssecretaris le vert het plan om het gezamen lijke tarief van inkomsten- en vermogensbelasting van 80 naar 75 procent te verlagen, meer op dan voorzien: geen tien maar 30 miljoen gulden. De extra 20 mil joen gebruikt het kabinet voor verlaging van het financierings tekort. De maatregel gaat overi gens niet zoals de bedoeling was op 1 januari 1991 in, maar een jaar later. Deze koepel aan het kleine Gartmanplantsoen in Amsterdam overspant binnenkort geen gevangenen meer, maar gokkers. De voormalige gevangenis is naar ontwerp van de architecten Evelein en Ruijssenaars ver bouwd tot het 'Nieuwe Casino'. Het gokcentrum zal 2 november officieel worden geopend. foto anp raymund ruttino

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4