Extra Crimineel is politie steeds vaker te slim af Milieucontroles per helikopter Donderdag 17 oktober 1991 Redactie: 023-150239 PIET BERGHUIS Vormgeving: JAN KUNCE IS DE NEDERLANDSE RECHERCHEUR bij machte om steeds ingewikkelder criminele zaken op te lossen? Kan hij de nieuwste ontwikkelingen in de wereld van de internationale criminaliteit nog volgen? Van het totale aantal misdrijven wordt momenteel slechts 21 procent opgelost. Wordt de maffia slimmer of is de re chercheur niet bijdehand genoeg? Een inventarisatie. Rechercheurs onvoldoende bijgeschoold 26 DE RIJKSPOLITIE DIENST LUCHTVAART heeft in totaal tien luchtvaartuigen, waarmee sinds eind jaren zeventig milieuvervuiling wordt gecontroleerd, eerst voornamelijk geconcen treerd op de binnenvaart, later steeds meer op landbouw en recreatie. Met een sterk geavanceerde vergelijkingsmlcrscoop kunnen sporen v den bekeken. Op het tv-scherm linksboven is de vergroting te zien. chercheur wordt steeds breder. We beschik ken dan over een instituut van 53 man dat de hele Nederlandse politiè de juiste scho ling moet aanreiken. Onverantwoord vind ik dat", aldus Blonk. Witte boorden Vaak wordt beweerd dat de recherche school niet ingespeeld is op nieuwe ontwik kelingen in de wereld van de criminaliteit. Kolthoff bestrijdt dit. Fraude, milieu- en computercriminaliteit, overal worden cur sussen voor ontwikkeld. Zo is er een cursus om in samenwerking met de regionale be lastingdiensten zaken in de fraudesfeer be ter aan te kunnen pakken. Specialisten uit de belastingwereld worden gevraagd de cursusteams te begeleiden. De school is ook actief op het gebied van de milieucriminaliteit. Kolthoff:,,De hele milieuwetgeving is uitermate ingewikkeld :n bij de politie nog veel te onbekend. Het ;aat hier om de zogenaamde witte boor- len-criminaliteit. Rechercheurs krijgen te maken met een heel ander slag verdachten dan ze gewend zijn, verdachten uit andere milieus. Corrupte ambtenaren bij de lokale overheden bijvoorbeeld. Het vereist van de rechercheur andere verhoortechnieken en vakkennis over wetsontduikingen. Zijn werkterrein wordt veel breder". Veranderingen te over dus in het recher chewereldje. Wetten veranderen, tactieken veranderen en de criminelen zelf verande ren. De rechercheopleiding verandert mee. alleen niet snel genoeg en op een te kleine schaal. De misdaad lijkt de dans steeds va ker te ontspringen. Commissaris Anneveldt merkte het al op: „Ze zijn ons telkens net een stap voor". „Zo zaten we een paar jaar terug tot onze nek in de bankovervallen. Veel banken wer den sindsdien beveiligd, de recherche was erg alert. Op zo'n moment verandert de misdaad haar tactiek en gaat ze op zoek naar andere methoden om ergens geld weg te halen. Dan worden meer kwetsbare ob jecten gezocht. Tankstations, oudere men sen. De misdaad verandert voortdurend. Voor de rechercheur is het de grootste kunst om die veranderingen bij te houden". saties in de regionale politiekorpsen. Het recherchewezen holde achter de feiten aan en was toe aan een opleving, een vernieu wing. Anneveldt: „We kregen signalen dat het re cherchewerk niet goed genoeg was afge stemd op de praktijksituatie. Het bleek dat de recherche onvoldoende had geïnves teerd in opleiding en de aanwending van moderne technieken". Ondanks een forse verjonging, die de recherche-opleiding sindsdien heeft ondergaan (zo werden er veel nieuwe cursussen ontwikkeld) blijkt dat de kennis van de Nederlandse recher cheur op sommige fronten nog steeds veel te mager is. Vooral als het gaat om econo mische- of milieudelicten. Onderzoek Vorig jaar werd een onderzoek gestart naar het niveau van het recherche-onderwijs. Het onderzoeksrapport gaf niet alleen kri tiek op de kwaliteit van het onderwijs, maar vooral op de capaciteit van de recherche school in Zutphen. Het instituut kan het aanbod van cursisten nauwelijks aan. Ruim de helft van de 2.400 rechercheurs die zich aanmelden voor een cursus moet worden afgewezen. En juist nu er op Europees ge bied een aantal wetten en regels verandert is bijscholing een vereiste. Volgens directeur G.N.M. Blonk zijn er zelfs vierduizend rechercheurs en andere politie ambtenaren in Nederland die voor een cur sus aan zijn rechercheschool in aanmerking komen. Op dit moment heeft slechts de helft tot driekwart van de Nederlandse re chercheurs de 'absoluut noodzakelijke' op leiding gevolgd. Maar ook de kwaliteit van het onderwijs laat te wensen over, vertelt onderzoekslei der E. Kolthoff. „De rechercheur heeft be hoefte aan meer en betere juridische ken nis. Welke bevoegdheden heeft hij zelf, en welke bevoegdheden heeft een advocaat? Wanneer wordt een zaak geseponeerd op grond van vormfouten? Daar weet hij veel te weinig van". Praktijksimulaties Ook kwamen de onderzoekers tiidens inter views geluiden tegen van 'ik voel me niet zeker genoeg in verhoorsituaties'. De school gaat nu meer aandacht schenken aan ver- hoortrainingen. Zo is de rechercheschool bezig om echte acteurs te contracteren voor medewerking aan de verhoortrainingen. „Bij dit soort vaardigheden zijn praktijksi mulaties het beste leermiddel". De onderzoeksresultaten worden overhan digd aan de minister van binnenlandse za ken waarbij tevens een pleidooi zal worden gehouden voor meer geld en meer perso neel. „Rechercheurs krijgen te maken met steeds moeilijker problemen, steeds profes sionelere verdachten en een steeds com plexere criminaliteit. Het terrein van de re Een jongeman wordt verdacht van handel in opium. Een rechercheur doet wegens 'dringende redenen' huiszoeking bij de verdachte. En daar gaat het fout. De rechercheur wist niet dat bij de jongeman een gerechtelijk vooron derzoek gaande was wegens verboden wapenbezit. De keiharde bewijzen over de schuld van R.H. die hij in diens huis aantreft worden nietig verklaard. De verdachte gaat vrijuit. De reden? Een procedurefout. Steeds vaker worden verdachten vrijgespro ken op grond van gemaakte fouten tijdens het onderzoek. De verwisseling van een straatnaam in een proces-verbaal kan een veroordeling al teniet doen. Steeds vaker ook blijven misdrijven onopgehelderd. De Nederlandse recherche kent een oplos singspercentage van slechts 21Maar zijn de rechercheurs van nu werkelijk veel slor diger dan vroeger? En lopen ze een stap achter bij de georganiseerde misdaad? „Nee en ja", stelt de Rotterdamse officier van justitie L de Jonge. „De rechercheur van nu is vast niet dommer. Maar de crimi neel is slimmer en de advocatuur is alerter op procedurefouten. Er wordt tegenwoor dig veel consequenter getoetst op allerhan de formele regeltjes en de pers zit daar ook veel meer bovenop". Vooral bij zaken die sterk in de belangstelling staan bij de media gaat het nogal eens fout. Zo werden eerder dit jaar nog de drie IRA- verdachten in Roermond vrijgesproken we gens een 'gebrek aan overtuigend en wettig bewijs'. Een fout van de rechercheurs lag hier bij een gebrekkige kennis van Europese rechtsregels over het horen van getuigen aan ten grondslag. De getuigen waren vol gens die - pas ingestelde - regels niet op de juiste manier geconfronteerd met foto's van de verdachten. Deze fout van de onder- zoeksrechercheurs was een van de redenen voor vrijspraak van de verdachten, aldus De Jonge. Autotelefoon In vier van de vijf gevallen wordt er een zwaar vermogensmisdrijf of een gewelds misdrijf tegen een persoon gepleegd zónder dat de dader ooit wordt achterhaald. Het ophelderingspercentage daalde in tien jaar met ongeveer vijf procent naar 21 procent, terwijl het aantal misdrijven bijna verdub belde. Waar is de scherpe blik van de Hol landse speurneus toch gebleven? De Jonge is van mening dat de rechercheur te vaak een stap achter loopt in vergelijking met de misdaad. Keer op keer zijn crimine len de politie te slim af. „Een voorbeeldje: de autotelefoon is een veel gebruikt com municatiemiddel in het criminele circuit. Men wéét dat de politie die telefoons moei lijk af kan luisteren, da's technisch gezien onmogelijk. De recherche loopt op dét ge bied dus duidelijk een stap achter. De tech nieken en tactieken waar criminelen zich van bedienen worden steeds professione ler". Commissaris Anneveldt van de Haagse re cherche bevestigt dit. De zware georgani seerde criminaliteit vergt veel van de re chercheur, zegt hij. Het kost ontzettend veel mankracht om grote criminele organisaties op te rollen. Anneveldt vertelt dat het re cherchewerk zo'n zes jaar geleden in het gedrang is geraakt door de talloze reorgani Cursisten van de rechercheschool tijdens een les sporenonderzoek. fotoceeszorn 'Lokale bestuurders houden boeren te vaak de hand boven het hoofd' Moeizaam stijgt de helikopter op, zwaar be laden met van de vierkoppige bemanning. Aan boord zitten behalve de verslaggever en vlieger L. Molenaar, twee 'lokale bestuur ders' die vanuit de lucht elk huis en elk boompje kunnen thuisbrengen: H. Ha- zendonk van het Hoogheemraadschap en H. Kuypers van de West-Brabantse veld- en milieupolitie. Vandaag zijn alle ogen gericht op illegale mestopslagen in het Brabantse veld. Na een forse regenbui zorgen zij, vooral als ze vlak naast een sloot liggen, voor een ernstige vervuiling van het oppervlaktewater. De meeste mestopslagen zijn vanaf de weg niet zichtbaar, liggen middenin een gersteveld of ver van de begaanbare wegen. Alleen vanuit een helikopter is de vervuiling zicht baar. De politieman schrijft het ene na het andere proces-verbaal. Af en toe maakt hij een foto van de geconstateerde overtreding. Over een paar uur zullen Kuypers en con sorten de agrariërs die in overtreding zijn thuis bezoeken. De boete die ze ontvangen is niet gering; zo'n vijfduizend gulden voor een illegale mestopslag. Kuypers wijst vanuit de helikopter naar een boer die nu, na vier bekeuringen, eindelijk aan het werk is gegaan. Sinds een week prijkt om zijn gi gantische mestvaalt een - nog maagdelijk wit - betonnen muurtje. Soms duurt het lang eer de controlevluchten het gewenste effect bereiken. Kuypers: „De lokale overheid is ook vaak veel te laks. Kijk maar, hier beneden". Hij wijst naar een ander boerenbedrijf dat vol ledig omringd is door immense mesthopen. Geen betonnen muurtje, zelfs geen beton nen onderplaat. De grond eronder moet doordrenkt zijn van mestvocht. „De wet houder woont er tegenover, doet er niks te gen. De meeste wethouders hier zijn zelf immers ook boer. Ze houden elkaar alle maal de hand boven het hoofd". Na anderhalf uur keert de helikopter terug naar Willemstad, de plaats van vertrek. Het Een boerenbedrijf vanuit de lucht gefotografeerd r kader van de hinderwetvergunning. werk roept, de vlieger moet door naar het Rotterdamse havengebied waar hem en de plaatselijke milieupolitie een nieuwe stroom van overtredingen wacht. Met een onbevredigd gevoel stappen Kuypers en Hazendonk uit het toestel - de vlucht was eigenlijk veel te kort en er is nog zoveel on opgemerkt gebleven. De meeste landbou wers moeten keer op keer met hun neus op de feiten gedrukt worden eer ze maatrege len treffen om het milieu te ontzien. De rijkspolitie dienst luchtvaart heeft in to taal tien luchtvaartuigen in dienst die heel Nederland in de gaten houden. Aan het eind van de jaren zeventig kwam er voor het eerst speciale aandacht voor de milieu vervuiling; eerst voornamelijk geconcen treerd op de binnenvaart, later steeds meer op landbouw en recreatie. H.J. Remers, hoofd vliegdienst van de rijks politie, waarschuwt echter voor de beschuldigende vingertjes die al leen naar de landbouw wijzen. „We hebben sterk de neiging om beroepen aan te wijzen. Boeren bij voorbeeld. Of schippers. En na- ttitirlijk hebben zij een groot aan deel in de milieuvervuiling. Maar je hebt er geen idee van hoe een bos erbij ligt na een zomers week end. Eén vuilnisvat. Ook aan de mentaliteit van recreanten valt nog een heleboel te verbeteren". Met name in het broedseizoen zijn alle ogen gericht op 'de Hol landse burger'. Remers: „Dan vlie gen we, zeg, naar Nijkerk toe, waar bij een of ander café tiental len auto's komen aangereden. Aanhanger erachter, crossbrom mers erop, kratje pils erbij. Na een biertje gaan ze hup, met z'n tien tallen, dwars het bos door richting Harderwijk. Niets ontziend. Zoiets is funest voor de natuur, vooral met het oog op wild. Die jongens ktinnen er wat van hoor". Ambtenaren Het systeem van lokale waarne mers die in de helikopter meevlie gen is sindskort ingesteld. Het werkt prima, vindt Remers. „Loka le ambtenaren weten precies wel- In het ke personen een vergunning of de bruin ontheffing hebben voor een be paalde opslag of lozing. Verder kan een gemeente de rommel op kosten van de vervuiler laten opruimen, een be voegdheid die de politie niet heeft". Gemid deld genomen blijft het aantal geconsta teerde overtredingen stabiel, al is dit per re gio heel verschillend. Nog steeds zijn er vluchten waarop de lokale waarnemer te gen het middaguur zegt: laten we maar stoppen, anders krijg ik mijn werk niet meer af. Een paar maanden geleden nog vervoerde de helikopter ollesjeiks van en naar hun boorplatforms. Nu is het woestijnzand er afgewassen en heeft de buitenkant een politieblauw verfje gekregen. Dankzij een subsidie in het kader van het Nationaal Milieubeleidsplan kan de rijkspolitie Dienst Luchtvaart het toestel dagelijks inzetten om boeren, burgers en buitenlui te controleren op milieuvervuilende praktijken. Maar de lokale overheden werken niet altijd even hard mee. Remers: „In Brabant is er de laatste tijd veel discussie geweest rond de varkensmesterij- i. Daar wordt nu veel meer mefhet milieu rekening gehouden dan vroeger". Ook in dustrieën krijgen steeds meer oog voor de omgeving. Meer en meer wordt er geïnves teerd in waterzuiveringsinstallaties. Toch zijn illegale lozingen nog aan de orde van de dag. Remers: „Het is bij een bedrijf vaak i afweging van economische belangen: bouw ik een zuiveringsinstallatie van 2 mil joen of riskeer ik een boete van 20.000 gul den?" Remers bevestigt dat de lokale overheid te vaak een oogje dicht knijpt. „'Opruimen op kosten van de vervuiler' luidt het devies. Maar als de schoonmaak kosten van een vervuild industrie terrein zo hoog gaan oplopen dat het bedrijf over de kop dreigt te gaan en - ik noem maar wat - zes tig werknemers werkloos raken, ja, dan staat men voor een dilemma. Wat weegt zwaarder? Een bestuur der wil dan nog weieens met zijn hand over zijn hart strijken". Tegenwoordig worden er van de grote bedrijven statistieken bijge houden van lozings- en stortver- gunningen, verwachte hoeveelhe den te produceren afval en inves teringen in zuiveringsinstallaties. Structureel wordt gecontroleerd of de bedrijven zich aan de regels houden. Regels, die volgens Re mers eigenlijk oncontroleerbaar zijn. „Dan vliegen we over een stuk land waar iemand massaal aan het lozen is. Trots wappert die man dan met een briefje van de ge meente. 'Kijk maar, ik mag zo en zo veel per maand lozen'. En con troleer dan maar eens of hij het maximum niet overschrijdt. Dan de controles worden ultge- moet ie dag en nacht boven hem foto roland de bruin gaan hangen. Het gemeentelijke ontheffingenbeleid moet veel strakker worden aangetrokken. Het is veel te wanordelijk, er zit nog geen logische lijn in". „Zo vind ik het nog steeds ontzettend zwak dat een schipper nauwelijks de mogelijk heid heeft om zijn afgewerkte olie in te le veren. Je kunt het hem dan niet écht kwalijk nemen dat hij zijn afval, uit pure armoede, maar gaat lozen in het oppervlaktewater. Zijn die mogelijkheden er wel, dan kunnen wij als politie veel grotere 'douwen' gaan uitdelen. Nu is dat even oneerlijk als de mensheid verbieden auto te rijden en niet zorgen voor goed openbaar vervoer".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26