Sport Duitsland schudt angst van zich af Breukink en Rooks nog gretig voor Lombardije De Ieren helpen Engeland op weg Tevergeefs beroep officials 'Heizeldrama' Hi-Fi Regio-schaakteams presteren slecht Donderdag 17 oktober 1991 tedactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERAAAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: NIEUWSLIJN Zuid-Afrika beslist begin november SYDNEYHet Nationale Zuidafiikaanse Olympische Comité (NOCSA) beslist begin november over afvaardiging van een ploeg naar de Olympische Spelen in Barcelona. Volgens voorzit ter Sam Ramsamy maken takken van sport, waar nog steeds een systeem volgens apartheid wordt gevolgd, geen enkele kans. „We moeten op een selectieve basis te werk gaan", zei Ramsamy gisteren in Sydney tijdens een congres van de Algemene Associ atie van Sport Federaties (AGFIS). „De sport, die zijn zaken voor elkaar heeft, krijgt een voorkeursbehandeling." Ramsamy beschuldigde de Zuidafiikaanse regering ervan spor ten te steunen, die nog vallen onder de boycot van NOCSA. „Ik heb geen bewijzen, maar weet zeker, dat de mensen in Pretoria indirect een tak van sport financieel steunen, die onder de boy cot uit wil komen, waar wij geen medewerking aan kunnen ver lenen." Ramsamy wilde de naam van de betreffende sport niet noemen. Navratilova: twee hoofd-toernooien STUTTGART Evenals in 1991 zal Martina Navratilova volgend jaar slechts twee Grand-Slamtoemooien aandoen. De 34-jarige Amerikaanse, momenteel vierde op de wereldranglijst, zal alleen Wimbledon en de Open Amerikaanse titelstrijd op Flushing Me adow spelen. De open Australische en Franse kampioenschap pen laat de tennisster aan zich voorbij gaan. Van Linder negeert rood SCHIEDAM De scheidsrechterscommissie van de Internatio nale Handbal Federatie benut het Hollandtoemooi om arbiters op te leiden. De Belgen Rosskamp en Rothkranz wilden Neder land - Sovjetunie vooral volgens de regels fluiten. Dat viel verkeerd bij Ton van Linder, de Nederlandse bonds coach. Drie minuten voor het einde van de wedstrijd (13-26) werd hij wegens herhaalde opmerkingen tegen de leiding met rood van de bank gezonden. Hij bleef echter gewoon zitten. De arbiters namen verder geen maatregelen. Debutante Esther Duijnisveld zal tijdens het toernooi niet meer in het veld verschijnen. Zij viel geblesseerd uit en moest in met een gebroken middenhandsbeentje in het ziekenhuis worden behandeld. Schaatsbaan Berlijn 1 november open INZELL De overdekte 400-melerschaatsbaan in Berlijn gaat op 1 november open. Het doorgaan van de eerste wereldbeker wedstrijden van het siezoen loopt daardoor geen gevaar. Dat heeft Gerd Zimmermann, voorzitter van de technische commi- sie van de Internationale Schaats Unie, verzekerd. De baan moest medio september worden gesloten. Nadat uit de koelhuizen in de fundering ammoniak was vrijgekomen, werd besloten de baan te sluiten. Een aantal kernploegen dat zich voor de herfsttraining in Berlijn had gemeld, moet vervolgens uitwijken naar Inzeil. De wereldbekerwedstrijden worden van 22 tot 24 november gehouden. WANROOY ROB VAN DER ZANDEN DE VREES die de Duitsers vooraf hadden, was niet terecht. De volgelingen van Berti Vogts maakten korte metten met hun op ponent 25 schotpo ging te- Wales. Dit keer zonder resultaat FOTO Berti Vogts hoeft zich geen zorgen meer te maken. Zijn ploeg heeft dank zij een veelzeggende 4-1-zege op Wales in groep vijf weer de beste vooruitzichten op deelname aan het EK. In het laatste kwartier van de eerste helft werd het vreemdelingenlegioen van Terry Yorath met de rug tegen de muur gezet. EK hebben opgeleverd. Vogts moet door de spanning zo ge grepen zijn geweest, dat hij een bedenkelijke tekst formuleerde: ,Als we niet naar Zweden gaan, is dat geen ramp". Enige moed kan de opvolger van Beckenbauer niet worden ontzegd. Hij stuurde een zeld zaam aanvallend ingestelde Mannschaft op het gras van de nieuwe arena in Nümberg. Als extra slot werd Lothar Matthaus echter opgeofferd aan Mark Hughes, maar Kohier, Reuter en Brehme mochten naar hartelust aanvallen. Een elleboogstoot van de beste speler van het WK- 90 trof het gelaat van Hughes, die daarna niet meer in de wed strijd voor kwam. Een paar mi nuten later vocht Brehme een persoonlijk duel uit met Magui- re. De Franse arbiter Quiniou slingerde beide spelers nog voor het eerste kwartier op de bon. Duitsland had na een moei zaam eerst half uur Wales al he lemaal in de greep, maar ont beerde het noodzakelijke tempo om doelman Southall in verle genheid te brengen. Andy Möl- Duitsland nam met drie doel punten duidelijk afstand en ver stevigde tegelijkertijd het doel saldo zodanig, dat het aan een gelijkspel in België voldoende heeft. Dat scheelt een slok op een borrel, want de schrik zat er flink in bij de Duitse ploeg na de nederlaag bij Wales in juni. Zo zelfs dat Berti Vogts een vroeg tijdige uitschakeling niet als een nationale ramp wenste te be schouwen. De voormalige ter riër van Mönchengladbach be schouwde het EK van onderge schikt belang en niet meer dan een tussenstation op weg naar het WK Na de winst van gister avond zullen de media in het verenigde land aan deze bood schap voorbij gaan. De Duitse angst was vooral gebaseerd op de uitwedstrijd in Brussel, waar Wales een kost baar punt had weggesnoepL Puntverlies tegen de Britten zou niet alleen gezichtsverlies, maar vooral een eliminatie voor het Ier brak in de 34ste minuut de ban van het inmiddels klassieke kat-en-muis-spel met een fraaie individuele actie. De spelbepa ler zette Hughes op de hoek van het strafschopgebied op het verkeerde been en haalde met een diagonaal schot uit. Nevill Southall was kansloos. Duitsland rook zijn kans. Vol ler was vijf minuten later spek- koper na een ouderwetse blun der van Maguire, die zonder te kijken op zijn eigen doelman wilde terugspelen. De spits van AS Roma ving de bal met zijn hoofd op en breidde de marge listig uit. Nog voor de pauze zorgde Riedle na voorbereidend werk van Matthaus voor het derde Duitse doelpunt. Wales, dat al 33 jaar tever geefs op jacht naar ticket voor een eindtoemooi, legde zich neer bij de superioriteit. Slechts een enkeling ging over de schreef. Dean Saunders liet zich in de eerste acht minuten na rust twee keer gaan en kreeg rood te zien. De wedstrijd had daarna nog slechts statistische waarde. Doll maakte weer een doel punt voor de nationale ploeg, terwijl de onzichtbare Rush een strafschop cadeau kreeg, nadat de weinig populaire Effenberg hem had geraakt. Bodin bepaal de de eindstand op 4-1. DICK HEUVELMAN GPD-VERSLAGGEVER Veel puf zit er niet meer in het wielerpeloton, daar helpt geen infuus aan. De heren coureurs snakken naar een maandje of twee relaxen om de leeggereden accu weer op te laden. Velen zijn daar al mee begonnen. Zij hebben hun fiets in het schuur tje gestald om voor de verande ring eens onbekommerd van de geneugten des levens te kunnen genieten. Gianni Bugno bijvoorbeeld. De wereldkampioen zegt doo dop te zijn van zijn inspannin gen dit jaar. Moreno Argentin is het eveneens zat. Miguel Indu- rain, de Spaanse Tourheid, ge looft het ook wel en van Greg LeMond is sinds diens opgave het wereldkampioenschap in Stuttgart helemaal niets meer vernomen. TVM-ploegleider Cees Priem heeft zijn kopman Gert-Jan Theunisse met vakan tie gestuurd en taalt zelf niet eens naar de Ronde van Lom bardije, de laatste klassieker (zaterdag) in het kader van de strijd om de wereldbeker. De gelatenheid waarmee Priem deze toch prestigieuze koers aan zich voorbij laat gaan, is tekenend voor de apathie waaraan het grootste deel van het leger der professionals ten prooi is gevallen. Zou Priem in het voorjaar geen startgelegen heid hebben gekregen in een klassieker, de Zeeuw had dat van de hoogste toren geblazen. Waaruit mag blijken dat ook de ploegbazen het nu welletjes vin den na al die duizenden kilo meters achter het peloton aan hobbelen. Maar er zijn ook nog renners die nog wat kruit willen ver schieten. Jongens als Maurizio Fondriest en Laurent Jalabert, de nummers één en twee in de strijd om de wereldbeker. Fon driest, de Italiaan van Post, voelt in dit klassement der re gelmatigheid de hete adem van de Franse revelatie in de nek. Het verschil tussen beiden be draagt slechts negen punten en omdat een ongelukje bij het hardfietsen in een klein hoekje zit, zullen Fondriest en Post nog niet gerust zijn op de goede af loop. Enige Frans Maassen is de enige Ne derlander in de top-10. De Lim burger, de enige oranjeman die dit jaar een wereldbekerkoers op zak stak (zijn 'eigen' Amstel Goldrace), wil er ook nog wel even tegenaan. Aan vorm ont breekt het hem niet, getuige zijn activiteiten afgelopen zondag in de slotfase van Parijs-Tours. Het bijna 300 kilometer lange traject tussen deze twee Franse steden werd ook afgelegd door Erik Breukink en Steven Rooks. Zij deden dat vooral om de nodige kilometers te maken voor de Ronde van Lombardije, de uit 1905 daterende 'koers van de vallende bladeren'. Beide vaderlandse toppers willen proberen hun enigszins geschonden blazoen op te poet sen. Immers, veel waar voor hun dure geld hebben zij dit jaar niet geleverd. Breukink zag zijn 'speerpunt' van dit seizoen, de Tour de France, door een ge ruchtmakende en nog altijd nasmeulende intralipid-affaire zo goed als naar de filistijnen gaan. Ook al omdat de naweeën niet een-twee-drie waren ver dwenen. Voor de laatste loodjes is de kopman van PDM druk bezig aan de vereiste vorm te schaven. Breukink wil dolgraag bewijzen dat-ie meer kan win nen dan alleen maar tijdritten en klassementen. Ook Steven Rooks staat bij zijn sponsor (Buckler) sportief in het krijt. Het mondiale zilver van Stuttgart mocht er zijn en ook zijn tweede plaats in de GP der Amerika's was boven elke kritiek verheven, maar verder heeft hij weinig imponerends laten zien. In de Ronde van Spanje bleef hij onder de door Raas gestelde verwachtingen, om van de Tour maar te zwij gen. Vandaar ook dat Rooks nog wat wil rechtzetten in de laatste grote klassieker van 1991. Tot dusver staan er slechts twee Ne derlanders op de erelijst van 'Lombardije'. jo de Roo ('62 en '63) en Hennie Kuiper ('81). Op lijf geschreven De 85ste editie van deze Ronde is in elk geval op de lijven van Breukink en Rooks geschreven. Als altijd loopt het parcours tus sen Milaan en het Comomeer over geaccidenteerd terrein. Het routeboek vermeldt liefst zeven hellingen, waarvan de Madonna di Ghisallo op voorhand tot scherprechter is uitgeroepen. De weg leidt er naar 754 meter boven zeeniveau. De organisa tie heeft speciaal voor deze be klimming het traject verlegd, zodat de Ghisallo pas in de fina le (na 178 van de 242 kilometer) opdoemt. Vorig jaar werden de renners hier al na 100 kilometer overheen gestuurd. Aan veranderingsdrift man keert het de laatste jaren trou wens toch niet bij koersdirec- teur Torriani en de zijnen. Ging het van 1905 tot 1960 altijd van Como naar Milaan, en van 1961 tot 1984 andersom, nadien kon men het niet echt meer goed vinden. Tot twee jaar geletien was Milaan andermaal eind punt, maar vorig seizoen kwam men opeens met Monza als start- en finishplaats op de proppen. Dat had alles te maken met het wedstrijdverloop in 1988 en '89, dat vooral de tv-kijkers weinig tot de verbeelding sprak. De solo's van Charly Mottet en Tony Rominger wa ren weliswaar om in te lijsten, maar ze voldeden niet aan de eisen van goede tv-sport. Van daar dat de organisatie de berg- zone naar 'achteren' heeft ge bracht en de renners na een da lende uitloop van 22 kilometer de prijzen gaan verdelen. Timman opent tegen Kasparov TILBURG ANP Jan Timman opent vandaag het 15e Interpolis-schaaktoernooi tegen wereldkampioen Gari Kasparov. De Amsterdammer heeft in Tilburg in de eerste ronde wit. Aan het derde lustrumtoemooi doen verder mee Karpov, Bare- jev, Anand, Short, Kortsjnoi en Kamski. Van het achttal zijn Ba- rejev en Anand debutanten in Brabant. Barejev is de invaller voor Ivantsjoek, die bedankte voor de invitatie wegens een overvol programma. Het prij zengeld bedraagt 104.000 gul den. De winnaar gaat met 25 mille naar huis. De loting, gisteren in het stadhuis in Tilburg, werd gepre senteerd door Goedele Liekens, ex-miss België en thans seksuo- loge van beroep. Van schaken had ze weinig verstand, toch zag ze wel overeenkomsten met haar broodwinning. ZATERDAG 19 ZA 9C00-17.00 our ZONDAG 20 OKT. 10JM-17-M»*. CSsisESBlE® .kien I U Rommelig beeld uit de wedstrijd Polen - Ierland. De doelpunten vielen als rijpe appelen van de boom: 3-3 LONDEN ANP/IPA/AFP Het gelijke spel tussen Polen en Ierland heeft gisteren het moei zaam winnende Engeland aan de leiding gebracht in groep 7. De spanning blijft tot 13 no vember aanwezig als de Engel sen in Polen aantreden. Bij een gelijkspel is de ploeg van Graham Taylor in Zweden, ver lies betekent dat Engeland en Polen op gelijke hoogte komen. Met winst van Ierland moet het doelsaldo dan uitsluitsel geven. Engeland had het onverwacht zwaar tegen de Turken, die in vier wedstrijden nog geen punt veroverden. Na ruim twintig minuten kregen de Engelsen enigszins adem toen Smith doelman Demirbas passeerde. Daarna bleven de Engelse spit sen, onder wie de teruggekeer de Waddie, prutsen. Ierland mag het zichzelf ver wijten, dat het verschil in de standenlijst groeide. Na rust liep Ierland uit naar een zeer voordelige stand via doelpunten van Townsend en Cascarino. In 77ste minuut had de Poolse stormloop echter voor de eerste keer succes. Furtok bracht het verschil tot één treffer terug. Vier minuten voor slotsignaal scoorde Urban de gelijkmaker. Het Joegoslavische voetbal elftal was al even in Zweden. Nog niet om het plaatsbewijs TE HOREN EN TE ZIEN BIJ: NIC DE TOMBE Stationsweg 11-17, tel. 071 -122184 voor de eindronde van het EK op te halen, maar er via een overwinning op de Faeröer (2-0) al wel vast voor in te tekenen. De spanning in kwalificatie- groep 2 is zozeer toegenomen, dat met in totaal nog drie wed strijden te spelen er nog drie ge gadigden zijn voor een plaats bij de beste acht van Europa. Roemenië (6 gespeeld, 7 pun ten), dat lijstaanvoerder Zwit- seriand (7-10) nog op bezoek krijgt, behield zijn kans door Schotland (7-9) de eerste neder laag te bezorgen: 1 -0. De Tsjechoslowaakse ploeg won van Albanië (2-1). maar schoot daar niets mee op. Frankrijk bereikte immers de eindstrijd in Zweden al. Het hoogste beroepsorgaan in België heeft gisteren de veroor delingen tegen de bij het Hei zeldrama betrokken voetbalin stanties en -officials bevestigd. Op 29 mei 1985 kwamen voor de finale van de Europa Cup voor landskampioenen tussen Liverpool en Juventus 39, voor namelijk Italiaanse fans om het leven. De veroordelingen van de Zwitser Hans Bangerter, des tijds secretaris-generaal van de In de lagere klasses van de lan delijke schaakcompetitie was het tijdens de tweede ronde kommer en kwel met de Leidse teams. Enige positieve uitzon dering in de misère vormde in de derde klasse C Philidor 2. Debutant De Zwarte Pion ondervond in 2B dat titelkandi daat Weenink een maatje te groot was. De Lissenaren verlo ren in eigen huis namelijk kans loos met 1-7. In het vierde uur liepen vrijwel alle partijen spaak. los Lemmers en Rob van de Aardweg waren daarbij de eersten die kansloos ten onder gingen. lohn van Dijk en Sjaak Kamps hielpen met stevige blunders hun kansen om zeep. Aad van der Poel en Joost van Hal wisten het eveneens niet te klaren. De eer van Lisse werd ten slotte met twee remises ge red. van kopman Jan Bakker en Richard Godijn. LSG 2 ging met 6,5-1,5 ten onder tegen ZSC/Saende. Inval ler Joop Bakker boekte een fraaie winst en Theunis Stelling snoepje een halfje mee. Ron Landsbergen. Aldert Westra Hoeksema en Mark Thiele had den weinig tegen hun verlies in te brengen. Raoel van Ketel gleed in tijdnood onderuit, ter wijl Wim van de Pol zijn kansen te zonnig inschatte. Sjaak Sib- bing liet onnodig een half punt uit handen glippen. Bij ontstentenis van kopman Frits Fritschy, Aart Huizer en André de Boer, moest Voor schoten 1 in 3C vrede hebben met een 2,5-5,5 nederlaag tegen Amstelveen 3. Via overtuigende UEFA, en de Europese Voetbal Unie zelf bleven ongewijzigd. Zo werd Bangerter in 1989 aan vankelijk vrijgesproken van gro ve nalatigheid met dodelijk ge volg. In hoger beroep werd de Zwitser tot drie maanden voor waardelijk veroordeeld. winstpartijen van Frank den Herder en Markus Driessen was de Voorschotense start bemoe digend. Geruisloze nederlagen van Wiebe Wiebes en Ger Both maakten dat ongedaan. De el lende begon pas goed, toen Erik Bongers en Bert Houweling een nul opliepen. Ten slotte forceer de Charles van der Ven een moeilijk maar wel winnend eindspel alsnog naar verlies, ter wijl Marco Combé in een ge wonnen positie alsnog op remi se bleef steken. Een opnieuw gehandicapt Philidor 2 weerde zich verdien stelijk tegen het sterke Fischer Z. Nadat Henk van Loon de sco re had geopend, trok verlies van invaller Victor van der Kloet de score gelijk. Pim Braggaar won vervolgens, terwijl Ab Smit mis greep: 2-2. Kees van Steenwijk weigerde een remise-aanbod, om daarop prompt te verliezen. Een nul die werd gecompen seerd door goede winst van Wim Vriend: 3-3. Een gedegen zege van Joop Rommets voerde de score zelfs naar 3-4 op. Bij de partij van Anne Reedijk lijkt de afgebroken positie niets anders dan remise te kunnen worden. Dat zou het team aan de eerste zege helpen. Philidor 3 schutterde in 3D onnodig tegen de studenten van US. een snelle eerste zege namens Sjaak van de Wijngaard ten spijt. Ook nieuwkomer Frank Zeven won. Alleen Bas van de Net kon daarna nog een halfje meesnoepen. Erik Stik- voord. Jeroen de Haas. Michiel Vergeer, Jeroen van der Weijer en Bas Doelman gingen onder uit: 2,5-5,5. U wilt wel eens het complete programma zien en horen. Daarvoor zijn er in uw omgeving drie Bang&Olufsen Centers met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken: Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25. Tel. 071-122669 Roest Bang&Olufsen Center OEGSTGEEST Langevoort 11 Tel. 071-174940 TV/Radio de Ru Bang&Olufsen Center VOORSCHOTEN Voorstraat 25. Tel 071-612616 Bang&Olufsen Center

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25