Economie Fentener weg, zijn geld blijft achter Help Moskou, koopt Russische waar! 'Oude' ideeën econoom Coase blijven verfrissend Donderdag 17 oktober 1991 Redactie: 023-150224 JANNINE B Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 21 NIEUWSLIJN 'Extra goud door privatisering' De goudproduktie van de Russische Federatie kan mogelijk ver dubbelen als ze wordt geprivatiseerd. Dat stelt het Russische dagblad Izvestia. „In termen van economische effectiviteit zou privatisering van de goudwinning volgens specialisten de huidi ge produktie tenminste kunnen verdubbelen", zo meldt de krant. De jonge econoom en vice-premier van de Unie van Soe vereine Staten, Grigori Javlinski, maakte eerder deze maand be kend dat de nationale goudreserves van het land op een histo risch dieptepunt liggen. Economie ex-Sovjetunie verslechtert de Unie van Soevereine Staten (USS - ex-Sov jetunie) gaat hard achteruit. Goskomstat, het officiële bureau voor de statistiek van het land, maakte deze week bekend dat het bruto nationaal produkt, het totaal van alle goederen en diensten, in de eerste negen maanden van dit jaar met 12 pro cent is afgenomen. De graanoogst valt dit jaar met 160 miljoen ton een kwart lager uit dan in 1990. Igor Pogosov, vice-directeur van Goskomstat, verklaarde dat de produktiegroei in de USS lijdt onder de teruglopende export naar het buiteiïïand. Ook het ver breken van de betrekkingen door de diverse Sovjet-republieken en bedrijven onderling draagt bij aan een verdere verslechtering van de economische situatie, aldus Pogosov. Aandeelhouders boos op Rodamco Een groep aandeelhouders van het vastgoedfonds Rodamco overweegt juridische stappen tegen de Robeco-dochter. Inzet van de actie is de staking van de inkoop van eigen aandelen door Rodamco in september 1990, waardoor de koers van de stukken op de Amsterdamse beurs flink daalde. De groep boze aandeelhouders bezit volgens woordvoerder Chestermann „eni ge tienduizenden aandelen Rodamco". De groep streeft naar fi nanciële compensatie voor de geleden beleggingsverliezen. Redding Noro belangrijker dan naam en faam topman ZEIST «JOS COOS John Fentener van Vlissingen oogt onverstoorbaar. Maanden van vernietigende kritiek op zijn beleggings fonds Noro deren hem ogenschijnlijk niet. Bijna een half uur lang verhaalt hij met 'stiff upperlip' over de lang niet malse resultaten. 'de beleggingsclub voor rijken' uitvoerde. Daaruit bleek dat de Noro-directeur zichzelf verrijkte door onder meer gebruik te ma ken van voorkennis. Onderwijl leden verscheidene Noro-beleg- gingsfondsen forse verliezen. Het rapport van de commis sie deed het nodige stof opwaai en, maar Fentener van Vlissin gen weigerde daaruit conclusies te trekken en beval zelfs dat het rapport het Noro-hoofdkantoor in Zeist niet mocht verlaten. Daarop dreigden boze aandeel houders de directeur voor het gerecht te slepen. In juni werd voormalig Stork-topman jhr. F. Sickinghe aangetrokken als ad viseur en inmiddels is besloten Het is woensdagochtend. Wie niet beter wist zou denken dat het om een doodgewone pers conferentie gaat. Maar dan zegt de 52-jarige Fentener van Vlis singen ineens dat hij 'op ter mijn' zal terugtreden als direc teur van de door hem opgerich te club voor rijke beleggers. „Misschien", zegt hij, „wordt ik commissaris". Als het meezit, betekent Fen- teners vertrek de redding van Noro, maar niet zonder schade. De bom barstte dit voorjaar, toen een commissie van aan deelhouders een onderzoek naar de handel en wandel van dat hij een commissie zal leiden die de hiërarchische structuur van het bedrijf moet gaan wijzi gen. De beschuldigingen tegen Fentener zijn de afgelopen maanden niet bewezen. Maar Fentener van Vlissingen heeft wel heel zwaar de schijn op zich geladen zijn eigen belangen niet scherp te scheiden van die van zijn aandeelhouders. Hij zit im mers zelf met een, flink deel van zijn gigantische vermogen in Noro en heeft het bedrijf juri disch zo ingericht dat hij vrijwel alle dochtermaatschappijen vol ledig controleert. Fentener van Vlissingen richt te vijftien jaar geleden met en kele vrienden Noro op in de VS om hun erfenissen te beleggen. Dat liep best en het lag voor de hand de club te vergroten. Dankzij de naam Fentener van Vlissingen groeide het groepje snel uit tot een elite-gezelschap. Fentener of een van zijn naaste medewerkers selecteerde de be leggers persoonlijk en slechts weinigen namen de moeite zich te verdiepen in de bekwaam heid van de directeur als beleg ger en manager. Dat was de afgelopen maan den wel anders. Heel wat des kundigheid heeft zich over Noro gebogen: eerst een commissie van boze aandeelhouders, toen 'wijze man' Sickinghe, advies bureau Horringa en De Koning en tussendoor ook nog de Eco nomische Controle Dienst en De Nederlandsche Bank. Raadgever Sickinghe heeft tenslotte zijn zin gekregen met zijn visie, dat het overleven van Noro en het publieke vertrou wen in beleggingsfondsen be langrijker is dan naam en faam van Fentener van Vlissingen. Sickinghe doorzag ook dat er geen andere mogelijkheid was om de belangenverstrengeling tussen Fentener en de andere aandeelhouders te ontwarren, dan Fentener af te laten treden. Even is geopperd dat Fente ner van Vlissingen zijn geld uit de Noro-fondsen zou moeten terugtrekken. Maar dat is dood gewoon onmogelijk, omdat er geen financier te vinden is die dit gat in de fondsen van enkele honderden miljoenen wil op vullen. Geen wonder dat heel wat aandeelhouders woensdag meesmuilend het Noro-nieuws volgden. Waren zij jarenlang de gevangene van Noro, nu is uit gerekend Fentener van Vlissin gen dat. JtÈJL Transactietheorie terecht bekroond met Nobelprijs In de staatswinkels van Moskou hoef je tegenwoordig niet te zijn voor de meeste etenswaren. Die zijn er eenvoudigweg niet. Het meeste voedsel wordt op straat verkocht door zelfstan digen. FOTO AP ALEXANDER ZEMUANICHENKO THE INDEPENDENT De Unie van Soevereine Staten (USS), de voormalige Sovjetunie, zal deze winter waarschijnlijk een periode van hyperin flatie doormaken. Het is nog niet onver mijdelijk, maar de schaal van de econo mische crisis zoals die maandag in Bangkok werd geschilderd door Grigory Javlinsky op de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank, laat weinig ruimte voor twijfel. Dat hyperinflatie een regelrechte ramp zou zijn, lijkt een open deur. Maar op de middenlange termijn zou ze wel eens een gunstige uitwerking kunnen hebben op de economie van de unie, door een basis te leggen waarop een marktecono mie kan worden, opgebouwd. Het klinkt misschien hard, maar hyperinflatie zou kunnen fungeren als een grondige zuive ring van het oude systeem. Pas wanneer het oude systeem is ontmanteld, kan het Westen helpen bij de opbouw van een nieuwe economische orde. De terugval in produktie in de USS is bijzonder schadelijk voor de financiën van de publieke sector. De gevolgen zijn veel ingrijpender dan de gevolgen van een zware recessie voor een markteco nomie. In een markteconomie zou de publieke sector nadelig wórden beïn vloed omdat de staatsinkomsten zouden teruglopen door een daling van de belas tingopbrengst, terwijl tegelijkertijd de uitgaven voor sociale uitkeringen zou den stijgen. Maar in een centrale planeconomie bestaan de inkomsten van de schatkist hoofdzakelijk uit de opbrengsten van staatsfabrieken en collectieve landbouw bedrijven. Het hele land is als het ware één grote genationaliseerde industrie. Een economische teruggang resulteert onmiddellijk in een teruggang van de staatsinkomsten. De uitgaven in de vorm van loon voor de arbeiders, die niet wor den ontslagen, gaan gewoon door. Al leen door geld te drukken kan de staat de kloof overbruggen. Lager pitje De gevolgen van de financiering van de publieke sector door het drukken van geld zijn in een centraal geleide econo mie en een markteconomie hetzelfde: hyperinflatie. Maar de gevolgen van hy perinflatie op beide systemen zijn ver schillend. In een vrije markt raakt de economie verwrongen, maar het sys teem als zodanig blijft overeind. Latijns- Amerikaanse regeringen hebben hun landen weliswaar verarmd omdat ze niet in staat zijn gebleken een gediscipli neerd financieel systeem tot stand te brengen, maar toch functioneren de economieën, zij het op een lager pitje. In een planeconomie is hyperinflatie funest voor het systeem, omdat produ centen worden gedwongen de geleide economie te verlaten en zich op de ruil handel te storten. Die ruilhandel kan dan weer fungeren als een basis voor een markteconomie. Daarmee is niet gezegd dat dit een aan te raden route is. Bij een georganiseerde, gecontroleerde overgang van het ene systeem naar het andere is de prijs in menselijk en economisch leed bedui dend lager. Maar de ontboezemingen van Javlinsky hebben aangetoond dat een georganiseerde overgang niet langer tot de mogelijkheden behoort. De keus is alleen nog maar tussen verschillende ni veaus van chaos. Schulden Hoe moet het Westen reageren? In de af gelopen dagen is de aandacht vooral uit gegaan naar de verschillende benaderin gen van het probleem van de Oost- europese schulden, waaronder ook de Sovjet-schulden vallen. De Verenigde Staten zijn sterk voorstander van het op schorten van de terugbetaling van de schulden, Duitsland verzet zich tegen dit idee. Dit verschil vloeit voornamelijk voort uit het feit dat het overgrote deel van de Oosteuropese schulden Duits en geen Amerikaans kapitaal betreft. Afgezien van de schulden bestaat er een hoge mate van overeenstemming over het westerse antwoord op de benar de economische situatie van de USS. Fi nanciële injecties hebben geen zin zo lang de nieuwe unie nog niet beschikt over het wettelijke en financiële raam werk van een markteconomie. Daarom moet het Westen eerst helpen bij het tot stand brengen van deze infrastructuur, voordat het op grote schaal cheques kan gaan uitschrijven. De westerse steun zal de komende wintermaanden gedeeltelijk bestaan uit humanitaire hulp in de vorm van voed sel en zo nodig brandstof. Daarnaast zal het Westen zich vooral richten op het verlenen van technische assistentie. Deze steun zal in twee fasen worden toegepast. Momenteel houdt het Westen zich bezig met een aantal individuele projecten. Zo werkt de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling van Oosteuropa, kortweg de Oost-Europa- bank, samen met Moskou en Sint Peters burg (het voormalige Leningrad) aan de privatisering van kleine en middelgrote bedrijven. Moskou runt ongeveer 16.000 kleine zaken en 700 grotere bedrijven. Geholpen door de Oost-Europabank ver koopt de stad een aantal van deze be drijven als proefproject, waarvan ze ge noeg hoopt te leren om de rest op een efficiënte, praktische manier van de hand te doen. De Oost-Europabank is in zee gegaan met de stadsraden, omdat daar mensen in zitten die.gewend zijn beslissingen te nemen. Het volgende sta dium van hulpverlening is afhankelijk van grondwettelijke hervormingen. Zo lang de staatkundige verhoudingen tus sen de republieken en de opvolger van de oude Sovjetunie niet wettelijk zijn vastgelegd, kan het Westen niets uitrich ten. In de huidige situatie hebben wes terse deskundigen niemand om te advi seren. Er is sprake van een machtsva cuüm in het centrum. De tweede fase in de hulpverlening kan pas van start gaan wanneer dit va cuüm is opgevuld. Zodra de republieken hebben bepaald hoeveel verschillende munteenheden ze willen, zal het Westen de helpende hand reiken bij de hervor mingen van het valutasysteem. Eén van de gevolgen van hyperinflaüe is dat de afzonderlijke republieken eerder geneigd zullen zijn een eigen munt in het leven te roepen. Dit is economisch gezien de verkeerde oplossing. Waarom zou je je de rompslomp en extra kosten van i multi-valuta systeem op de hals halen als je één enkele munt kunt aanhouden? Zolang de voorwaarden voor een fi nanciële hervorming uitblijven, zullen de republieken zich moeten zien te redden door waar mogelijk dollars of marken te gebruiken, of door over te stappen op ruilhandel, zoals de Duitse econoi tussen 1945 en 1948 deed. In Moskou en Sint Petersburg loopt een groot deel de handel al via buitenlandse valuta. De beste eerste hulp die het Westen kan geven, afgezien van voedselhulp voor de winter, is het beschikbaar stellen van harde valuta door zoveel mogelijk Russische produkten af te nemen. I eindelijk zal Oost-Europa als agrarische producent het gemeenschappelijke landbouwbeleid van de EG ondermij nen. Maar dat is nog verder weg dan de harde roebel. AMSTERDAM DR. WALTER KANNING De Koninklijke Zweedse Acade mie van Wetenschappen heeft dinsdag terecht de Nobelprijs voor economie toegekend aan de Amerikaans-Britse micro noom Ronald Coase. Zijn ideeën gelden als verfrissend en zijn van verstrekkende beteke nis voor de economische we tenschap en de politiek, met na- op het gebied van milieu. De nu 81-jarige Coase, emeritus hoogleraar en in zijn actieve loopbaan verbonden aan de Universiteit van Chicago, heeft nog niets aan betekenis inge boet, ook al dateren sommige zijn ideeën uit 1937. Het Nobelprijscomité onder scheidde Coase voor zijn „ont dekking en verduidelijking van het belang van transactiekosten en eigendomsrechten voor de institutionele structuur en het functioneren van de economie. Hij probeert te verklaren waar om wij bedrijven hebben, hoe bedrijven zich ontwikkelen en wat de redenen zijn waarom zij wel of niet groeien". Coase heeft aangetoond dat de traditionele micro-economi sche theorieën onvolledig zijn, omdat die alleen rekening hou den met de produktie- en ver voerskosten. Bij Coase staan echter 'transactiekosten' cen traal. In zijn artikel The Nature of the Firm uit 1937 omschrijft hij dit begrip als de „kosten van het uitvoeren van een transactie door middel van ruil op een markt". Transactiekosten zijn onder meer de kosten die ieder- ;n moet maken om informatie i te winnen over een bepaald produkt dat men wil hebben. Een ander voorbeeld is de tijd en geld die ondernemingen die elkaar produkten leveren, beste den aan' het maken van onder linge afspraken over de prijs van zo'n produkt. Elke 'ruil' brengt, zo zegt Coase, transactiekosten met zich mee. Een voorbeeld: als iemand een hulp in de huishouding zoekt, kan hij/zij daarvoor een advertentie zetten. De adver- tentiekosten zijn transactiekos ten. Vervolgens wordt uit alle reacties een aspirant-huishoud hulp geselecteerd. Ook het na- n van referenties is een voorbeeld van transactiekosten. Uitzendbureau Coase zegt verder: markten zijn er om de 'ruil' (handel) tussen personen te vergemakkelijken. Men weet waar men zijn moet voor een bepaald produkt, zo dat de transactiekosten lager uitvallen. Een verdergaande vorm van verlaging van de transactiekos ten onstaat wanneer onderne mingen de functie van markten overnemen. Denk maar aan uit zendbureaus. Wanneer een be drijf een uitzendkracht inhuurt zijn de transactiekosten lager dan wanneer het op zoek moet naar een geschikte werknemer. Coase zet zich af tegen de tra ditionele economie, die de on derneming te veel vanuit de pu re produktiekant benadert en de transactiekosten verwaar loost. Waar de ouderwetse in- stutionele economie zich be perkt tot de beschrijving van economische instellingen, gaat Coase verder. Hij verklaart het onstaan ervan. Sedert Coase zijn theorie ontwierp is het ge bruikelijk om van neo-institu- tionele economie te spreken. Hoogovens Volgerts Coase denken veel eco nomen ten onrechte dat rechts regels bedoeld zijn om de con currentie op markten aan ban den te leggen. Maar volgens hem zijn wetten en rechtsregels er in de eerste plaats om de transactiekosten van de ruil te verlagen, waardoor er meer ge ruild kan worden. De bekroonde wetenschapper wordt door het Nobelprijscomi té verder geroemd om zijn zo genoemde 'Coase theorema', dat betrekking heeft op negatie ve externe effecten. Hij be schrijft de theorie in zijn artikel The Problem of Social Cost uit 1960. Een voorbeeld is de grafief- uitstoot van Hoogovens. Bur gers ondervinden daarvan hin der zonder dat Hoogovens hen daarvoor compenseert. Volgens de 'traditionele' eco nomie zou de vervuiler een milieubelasting moeten beta len, en daardoor gedwongen zijn de vervuiling te verminde ren. Coase ziet dat anders. Hij stelt de schuldvraag niet. maar analyseert de situatie. Volgens hem moeten Hoogovens en omwonenden onderhandelen over de omvang van de grafiet- uitstoot. Als blijkt dat Hoog ovens het recht heeft om grafiet uit te stoten, zouden de burgers het concern kunnen betalen in ruil voor minder grafiet-uit- stoot. Wanneer de burgers ech ter het recht hebben om de uit stoot te verbieden, kan Hoog ovens de burgers een schade vergoeding betalen in ruil voor toestemming om toch wat gra fiet uit te stoten. Ongeacht wie in het bezit is van rechten, het resultaat van de onderhandelingen is hetzelf de en stemt beide partijen te vreden. De enige betekenis die Coase in dit geheel aan de over heid toekent, is het verlagen van de transactiekosten. Dat kan bijvoorbeeld gebeuren door het verstrekken van informatie over de uitstoot aan de burgers. Daardoor kunnen de partijen gemakkelijker tot het onderhan delingsresultaat komen. In 1988 verscheen het jongste boek van Coase: The Firm, Market and the Law. Het bevat eerdere artikelen en Coase's re actie op alle kritiek die tegen standers over zijn theorieën hebben gespuid. Dr. Walter Fanning Is micro- econoom, verbonden aan ft Universiteit van Amsterdam. Hij is mede-redacteur van boek Law and Welfare Econo mics, dat onder meer nader in gaat op de theorieën van Coa-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21