Regio 'Raadhuisplan geen ei van Columbus' Vlieter wint Strontrace in Workum Sjelter protesteert tegen bezuinigingen Huis politie toch voor asielzoekers Geen kandidaten milieuprijs 'Huize Gerto' in Warmond dichtgetimmerd na vandalisme Hardrockavond bij Stek Donderdag 17 oktober 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF LEIDEN NIEUWSLIJN Inbraak appartement Oegstgeest OEGSTGEEST In een appartement aan de Rhijngeesterstraat- weg in Oegstgeest is gisteravond ingebroken. Een thermopane ruit was ingeslagen en het appartement was overhoop gehaald. De daders hebben een kleurentelevisie, een cd-speler, cd's, een videorecorder en een paspoort meegenomen. De waarde van de ontvreemde goederen is nog niet bekend. Kratten bier ontvreemd uit koffiehuis OEGSTGEEST In koffiehuis De Valk aan de Rijnsburgerweg in Oegstgeest is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De daders kwamen aan de voorzijde van het pand binnen, nadat zij het raam met een koevoet hadden ingeslagen. Zij hebben drie kratten bier, tachtig gulden uit de fooienpot en de inhoud van de gokautomaat meegenomen. Hoeveel geld in de automaat zat, is nog onbekend. Diefstal twee personenwagens OEGSTGEESTTwee auto's, van het type Volkswagen Passat, zijn gisteren op verschillende plaatsen in Oegstgeest ontvreemd. De ene wagen stond op het Willem Kloospad geparkeerd en de andere op de Duivenvoorde. De eerste verdween in de nacht van dinsdag op woensdag en de tweede gistermiddag. Beide wa gens vertegenwoordigden elk een bedrag van ongeveer 40.000 gulden. Vrijwilligers voor kerst-inn Wassenaar WASSENAAR De Wassenaarse federatie van ouderenbonden zoekt vrijwilligers voor de kerst-inn op Tweede Kerstdag in het 'Trefpunt' voor ouderen aan de Zonneveldweg. Bovendien wil de federatie graag in contact komen met mensen die een confe rence, cabaret, variété, voordrachtskunst, muziek of zang op het podium brengen. Informatie en opgave bij C. Van der Holst, te lefoon 01751-18049. foto wim dijkman WARMONP/WORKUM De Tjalk 'De Vlieter' uit Kampen is vanmorgen om 02.05 uur als eerste in de Strontrace aangeko men in fïnishplaats Workum. Het schip komt uit in de zware klasse en werd na ongeveer een uur gevolgd door de 'Voor waarts' uit Stavoren. Rond half zes kwam de 'Goede Verwach ting' uit Enkhuizen binnen. Deze uitslag is nog officieus omdat er eventueel nog protes ten kunnen binnenkomen. Uit de lichte klasse was van morgen alleen nog de 'Holland se Nieuwe' uit Enkhuizen bin nen, maar dit was één van de schepen die door de stremming bij de Meerbrug in Nieuwe We tering het keerpunt in War mond niet heeft gehaald. Het schip is daarom uit de race ge nomen. De organisatie in Wor kum heeft er een hard hoofd in dat de overige deelnemers uit de lichte klasse de finish wel zullen halen. De weersverwach tingen zijn zo slecht dat de schippers de oversteek over het IJsselmeer waarschijnlijk niet zullen maken. De schepen moeten uiterlijk vrijdagmiddag om 14.00 uur binnen zijn. Op het keerpunt van de race in Warmond was het gisteren een drukte van belang. De hele dag door meldden zich deelnemers aan de race in het park Groot Leerust. Vooral 's morgens vroeg was het spitsuur. Om 06.45 uur kwamen er zeven schepen tegelijkertijd binnen. LEIDERDORP UESBETH BUITINK Het Leiderdorpse sociaal-cultu reel centrum de Sjelter heeft een bezwaarschrift ingediend tegen de bezuiniging van 30.000 gulden die het college heeft aangekondigd. Volgens de Sjle- ter betekent 'de bezuiniging de facto het einde van de Sjelter'. „Wanneer de voorgenomen bezuinigingen haar beslag zou den krijgen, zijn de huidige acti viteiten niet meer uit te voeren en moet het programma 1991- 1992 zelfs tussentijds worden afgebroken", constateert het bestuur in het bezwaarschrift. „Met twee bijna half-time krachten (totaal 50 uur per week) valt gewoonweg geen verantwoord sociaal-cultureel centrum te handhaven. Wij ne men althans aan dat de ge meente geen verantwoordelijk heid wil nemen voor een soci aal-cultureel centrum dat slechts in schijn professioneel bezig is maar in feite echter niet meer is dan een gelegen heid voor willekeurig vermaak." Een exploitatietekort is vol gens het bestuur volgend jaar onontkoombaar. „De marges waren al smal. De tarieven van de activiteiten kunnen worden verhoogd, maar bedacht moet worden dat een terugval in de deelname daarna te verwachten is. Niet omdat de doelgroep van de Sjelter bestaat uit moderne calculerende burgers, maar om dat de financiële drempel te hoog wordt Zo simpel is dat", aldus het bezwaarschrift. Die doelgroep bestaat 'pri mair uit de sociaal zwakkere groepen in de gemeente'. „Het gaat er niet om kinderen en vol wassenen 'van de straat te hou den', maar om bij te dragen aan hun vorming en' maatschappe lijke weerbaarheid." „Een tot verlegenheid stem mende manier van omgang met de gemeente", noemt het be stuur het bezwaarschrift, dat op 5 en 7 november wordt behan deld in de raadscommissie wel zijn. De hete dag door kwamen er gisteren nog schepen binnen bij het keerpunt in park Groot Leerust in Warmond. Hier werd de symbolische lading 'stront1 gelost. D66 en CDA negatief over voorstel van Groen Links Het plan van Groen Links voor de uitbreiding van het Oegstgeester gemeentehuis met een kantoorvleugel aan de zijkant ('de banaan') en een bestuurdersvilla aan de achterkant, wordt in de gemeenteraad allerminst be schouwd als het ei van Columbus. PvdA en WD reageren terughoudend, CDA en D66 zijn ronduit negatief over het plan. ten. In al die jaren heeft de ge meenteraad alleen nog maar durven vaststellen dat er zo veel mogelijkheden zijn." D66 blijft opteren voor een heel nieuw gemeentehuis in het centrum en het CDA meent dat als er zo nodig meer vierkante meters in het Wïlhelminapark moeten worden gevonden, de panden 21, 23, 25 en 27 daar voor als eerste in aanmerking komen. Fractievoorzitter Poelmans: „Ik houd niet van banaan. Die vleugel is ook meer een nieuw- bouwpuist die het dorpsgezicht van Oegstgeest in het Wilhelmi- Een neveneffect van de geboor te van het plan van Groen Links is dat de andere fracties hun ei gen oude raadhuisplannen weer van stal halen. Plannen die in commissie- en raadsverband al leken afgeschoten. PvdA-voor- man F. Wegman concludeert: „Het gaat helemaal nog niet tussen nieuwbouw aan de Lijt- weg en het plan van Groen Links. Tussen die twee uitersten liggen tal van mogelijkheden." M. Poelmans van D66: „Dat is nu precies het probleem. Deze discussie wil maar niet opschie- napark aantast. Het idee van Groen Links is ook niet nieuw. Er is al eerder gekeken naar mo gelijkheden om het ruimtepro bleem van de gemeente-ambte naren in het Wilhelminapark op te lossen. Ik dacht dat iedereen het er nu wel over eens is dat uitbreidingen ter plekke niet passen in de omgeving. Groen Links begint de discussie van voren af aan. Da's typisch Ech- temach", refereert hij aan de re ligieuze optochten in dit Luxemburgse stadje. „Groen Links loopt weg voor een beslis sing en de anderen volgen." Nieuwbouwvariant Ook van de financiële kant van het verhaal is Poelmans niet on der de indruk. Groen Links be weert dat haar plan 5,5 miljoen gulden kost. Dat is 7,5 miljoen minder dan nieuwbouw aan de Lijtweg, een optie die teel op haalbaarheid wordt derzocht. Poelmans: „Je moet geen stichtingskosten vergelij ken maar exploitatielasten. Ver der wil ik erop wijzen dat die 13 miljoen betrekking heeft op de duurste nieuwbouwvariant en niet de prijs is van een nieuw gemeentehuis." Ook CDA-fractieleider P. Hel- linga is niet ondersteboven van het plan. „We moeten heel erg oppassen dat we niet wéér iets tegen het huidige raadhuis aan zetten. Dat moét wel ten koste van het Wilhelminapark gaan. In het Wilhelminapark blijven is voor mij alleen acceptabel door die vier panden aan de overkant van het gemeentehuis erbij te betrekken." De financiële voordelen die Groen Links het eigen plan toe dicht, noemt de CDA'er 'discu tabel'. „In de berekeningen van Groen Links is geen rekening gehouden met de opbrengsten van de verkoop van het huidige gemeentehuis. Die moet je af trekken van de kosten van nieuwbouw in het centrum." Verder is Groen Links volgens Hellinga vergeten bij. de kosten van 'de banaan' en de bestuur dersvilla die van de noodzakelij ke verbouwing van het bestaan de gemeentehuis op te tellen. Hellinga: „Van Eisen roept veel te snel dat hij geld overhoudt waarmee hij wat voor jongeren en ouderen wil doen. Dat is het soort politiek dat mij niet aan staat." Jelgersmakliniek WD-fractieleider A. Kuntze is een tikkeltje enthousiaster over het plan van Groen Links. Hij vindt dat het plan net zo veel kans moet krijgen als het WD- plan om ambtenaren in de Jel gersmakliniek te huisvesten. Burgemeester en wethouders hebben dat idee weliswaar nog voor het zomerreces ten grave gedragen omdat het onhaalbaar zou zijn, maar Kuntze is geens zins overtuigd. Hij zegt: „Ik heb alleen nog maar een schetsje van het plan van Groen Links gezien, dus be oordelen kan ik het nog niet. Wel vind ik dat het net zo'n goede kans moet krijgen in de besluitvorming als andere alter natieven. Tot de alternatieven hoort wat mijn fractie betreft ook nog altijd de Jelgersmakli niek. Burgemeester en wethou ders hebben naar mijn smaak niet afdoende aangetoond dat 'de Jel' onbruikbaar is. Mijn fractie is zelfs bereid 'disloca ties' (dependances red.) te aanvaarden als voor de Jel zou worden gekozen. Wij stappen pas van de Jel af als andere al ternatieven aantoonbaar beter zijn en als duidelijk wordt wat de gemeente dan wel met het gebouw gaat doen. Wij nemen geen afscheid van het gebouw zonder dat we weten wat ermee gebeurt" OEGSTGEEST WIM KOEVOET Huize Gerto In Warmond staat al sinds april dit jaar leeg. Onlangs is het dichtgetimmerd om vandalen de toegang te beletten. De eigenaar zou er een kantorengebouw van willen maken. foto hiclco kuipers WARMOND WIM KOEVOET Als afweer tegen vandalen heeft de eigenaar van Huize Gerto in Warmond het kolossale pand aan de Oranje Nassaulaan vol ledig dichtgetimmerd. Volgens een woordvoerder van de poli tie had de laatste weken 'de jeugd' bezit genomen van het huis. Daarbij is veel schade aan gericht. „In het huis is nu niets meer van waarde te vinden." Hoe de toekomst van Huize Gerto eruit ziet is nog altijd on bekend. De politie-woordvoer- der heeft begrepen dat de eige naar, Stedego bv uit Haarlem, er een kantorengebouw van wil maken. Stedego zelf weigert steevast elk commentaar. Op het gemeentehuis in Warmond is al twee dagen niet één amb tenaar beschikbaar die kan ver tellen of er bouwaanvragen zijn binnengekomen en of de ge meente voelt voor kantoren op die plek. Wel is bekend dat de gemeente de eigenaar heeft aangeschreven bouwkundige voorzieningen te treffen. Onbe kend is echter weer of de eige naar reeds aan die oproep heeft voldaan. Huize Gerto staat al sinds april van dit jaar leeg. Tot die tijd werd het bewoond door stu denten en andere jongeren. Op 9 april ontplofte de cv-ketel. Brandweer, politie en gemeente keurden na een inspectiebezoek alle nutsleidingen af. Ook wer den er tal van andere gebreken geconstateerd. De bewoners hebben Stedego tevergeefs geprobeerd zo ver te krijgen dat hij het pand weer bewoonbaar ipaakte. Met teil tjes water en kaarsjes hebben ze het nog een tijdje uitgezongen. ZOETERWOUDE WIM KOEVOET Zelfs met een huis erbij bestaat er geen interesse voor de vaca ture bij de groep Zoeterwou- de/Hazerswoude van de rijks politie. De eengezinswoning aan de Wilhelminastraat in Zoe- terwoude-Rijndijk kan door deze mislukte werving van per soneel alsnog worden gebruikt voor de opvang van asielzoe kers. De gemeente Zoeterwou- de en de plaatselijke begelei dingscommissie asielzoekers praten binnenkort over deze hernieuwde mogelijkheid. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de adver tentie waarin de baan met huis is aangeboden 'precies nul' re acties opgeleverd. De groep kampt met een tekort van der tien personeelsleden. Een pro bleem bij het werven is de huis vesting van de werknemers in het werkgebied. Dat was voor de gemeentelijke commissie woningtoewijzing enige tijd ge leden aanleiding om het huis voor de politie te reserveren. De eengezinswoning met drie slaapkamers, een huiskamer en een zolder, was aanvankelijk bedoeld voor de opvang van asielzoekers. De begeleidings commissie asielzoekers moest het aantrekkelijke aanbod ech ter afslaan wegens een gebrek aan vrijwilligers. De politie heeft het huis, met financiële hulp van het Rijk, drie maanden gehuurd. "We kunnen natuurlijk niet tot in het oneindige 600 gulden per maand betalen voor een huis dat alsmaar leeg blijft", aldus een woordvoerder van het korps. De ambtelijk-secretaris van de gemeentelijke commissie woningtoewijzing, M. Pijnacker, zegt dat het huis nu 'in princi pe' weer voor de opvang van asielzoekers kan dienen. Of de begeleidingscommissie dit keer wel gebruik kan maken van dit aanbod is niet duidelijk. Een woordvoerster zegt dat ze eerst het gesrpek met de gemeente wil afwachten. Voor de milieuprijs van Oegstgeest hebben zich nog geen serieuze kandidaten gemeld. De aan meldingstermijn is met twee weken verlengd tot medio november. De werkgroep milieuzorg Oegstgeest maakt een maand later de winnaar bekend. De milieuprijs bestaat dit jaar uit een door een kunstenaar vervaardigde drinkfontein voor vogels. De milieuprijs werd in 1990 voor het eerst uit gereikt. Winnaar was het Rijnlands Lyceum. Rijn lander Dolf van der Horst had het samen met de rector voor elkaar gekregen dat duizenden plastic wegwepbekertjes waren vervangen door vaste, ei gen mokken. Ook de koffie- en frisdrankautoma ten waren hiervoor aangepast. De werkgroep milieuzorg hanteert vijf criteria. Van het milieu-idee moet een voorbeeldfunctie uitgaan, het moet een creatief en origineel idee zijn en de continuïteit van de uitvoering van het idee moet gewaarborgd zijn. Verder worden ef fectiviteit en financiële haalbaarheid beoordeeld. Mensen met een milieu-idee of -activiteit kun nen zich zelf aanmelden: 071-170928 of 071- 177093. HA2ER5WOUDE-DORP"de overig^bezoetere betalen 8,50 gulden. De jeugd van 5 tot en met 12 jaar kan donderdag 17 oktober terecht in het jongerencentrum. Dan staat de film Robin Hood op het programma. De voorstel ling begint om 14.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 1 gul den. Twee bands treden zaterdag avond 19 oktober op in het jon gerencentrum Stek aan de Dorpsstraat 252 in Hazerswou- de-dorp. Dat zijn de trash-metal band Ejaculate en de speed- metal groep Exposure. Beide groepen spelen voornamelijk ei gen werk. De bands beginnen om 21.00 uur. De entree be- ZOETERWOUDE De keepers van de jeugdafde ling van de voetbalvereniging SJZ in Zoeterwoude werden gistermiddag getraind door doelman Jan Willem van Ede van FC Utrecht Zijn teamgenoot Robert Roest die deel uitmaakt van het Olympisch elftal, nam de C-jeugd onder handen. De twee ere divisiespelers kwamen naar sportpark Haasbroek op uitnodiging van de jeugdcommissie. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20