Leidsch Dagblad A V.d. Broek niet tegen Euroleger 'AID tipte inbrekers museum' BEL: Massamoord in Texas ergste in historie VS Van der Louw wil snel fusie PvdA, D66 en Groen Links China maakt honden af Storm komt van de goede kant Motor huren? OKiMultiRent uonaeraag i oktoDer ïayi opgericht 1 maart 1860 Nr. 39676 Losse nummers 1,45 Tweederde van zuiveringsinstalla ties voldoet niet PAUL VAN DERKOOY Het Nationaal Natuurhisto risch Museum in Leiden be schuldigt het ministerie van landbouw ervan vertrouwelij ke informatie te hebben gelekt over de opslag van zeldzame diersoorten in het complex aan de Hooglandse Kerk- gracht. Deze week stalen actie voerders bij een inbraak 14 neushoorn-hoorns, die werden opgestuurd naar de Tweede Kamer om de aandacht te ves tigen op de gebrekkige contro le op de handel in bijna uitge storven dieren. Volgens woordvoerder M. Hoogmoed moeten de inbre kers op de hoogte zijn geweest van de situatie in het museum. „Ik durf mijn hand er voor in het vuur te steken dat de infor matie niet afkomstig is van het personeel van het museum, maar uit een andere hoek komt Ook bij de Algemene In spectie Dienst (AID) en het mi nisterie van landbouw (waar onder de AID valt) weten men sen hoe het er hier uitziet", Alphens bedrijf neemt Tipp-ex niet uit handel Zës eeuwen boe ken in Leiden op Boekenzondag Geen krant ontvangen 'SERVICE Ter Beek wijst Frans-Duits plan af Minister Van den Broek van buitenlandse zaken is niet tegen de oprichting van een Europees leger. De huidige voorzitter van de Europese Gemeenschap reageerde gis teren voorzichtig, maar niet afwijzend op het Frans-Duit se voorstel om te komen tot een Euroleger, los van de Navo. Daarentegen heeft minister Ter Beek van defensie het Frans-Duitse plan onmiddellijk verworpen. snelle interventiemacht HET WOORD IS AAN Radeloos hurken getuigen van de moord in een restaurant in Texas bijeen. FOTO AP CHET NUNLEY hoorns zijn inmiddels goed aangekomen bij de schillende Tweede-Kamerfrac ties en het ministerie van land bouw. PvdA, WD en het mi nisterie kregen er elk drie, ter wijl Groen Links zich mag ver heugen in 5 exemplaren. „Offi cieel mogen we de hoorns hier niet hebben, maar zolang ze hier zijn, moeten we er op pas sen zoals het een goed huisva der betaamt", aldus PvdA-ka merlid W. Swildens- Rozendaal. KILLEEN Rtr-AFP-UPI Een geestelijk gestoorde schutter heeft gis teren in Killeen in Texas de bloedigste schietpartij in de Amerikaanse geschiedenis aangericht. Met een automatisch geweer opende de 35-jarige werkloze oorlogsvete raan het vuur op klanten in een restaurant Toen het allemaal voorbij was had de dader 14 vrouwen en acht mannen doodgescho ten en 18 anderen verwond. Daarna beroof de hij zichzelf van het leven. De moorde naar zou ongeveer tien minuten aan een stuk hebben geschoten. „Zo snel als hij de trekker kon overhalen, schoot hij op men sen. Hij schoot in het wilde weg", zo zei een overlevende. Het bloedbad begon om even na half een 's middags, een tijdstip waarop het restau rant Luby's in Killeen vol zit met lunchklan- ten. Er zaten naar schatting 100 mensen. De moordenaar, afkomstig uit het plaatsje Belton op 20 kilometer afstand van Killeen, ramde met een bestelwagen de voorgevel van het pand. „Hij was woest, hij had een kwade uitdrukkking op zijn gezicht en bleef maar schieten", aldus een personeelslid. „Hij richtte overal op en schoot overal naar," zo zei zij. Het vorige Amerikaanse 'record' werd geregistreerd op 18 juli 1984, toen een Vietnamveteraan in een McDo nald's restaurant in San Ysidro, California, 21 mensen ombracht. N HAAG/TAORMINA OPD De EG moet in december in Maastricht besluiten nemen over een monetaire en een poli tieke unie. De Europese defen sie is daarbij een belangrijk twistpunt. „Na een stevige dis cussie moet overeenstemming te bereiken zijn over de oprich ting van één Europese troepen macht, al moeten we goed pra ten over taak, samenstelling en commando-voering. Vraag blijft hoe je de band met de Navo vorm geeft", aldus Van den Broek in een interview met deze krant. Groot-Brittannië en Italië kwamen eerder dit jaar met plannen voor een structuur waarin de Navo een grote rol der Navo-vlag. Aparte legereen heden voor Europees gebruik wil hij niet en er is volgens hem ook geen geld voor. Ter Beek is momenteel in het Italiaanse Taormina, waar de Nucleair Planning Group van de Navo praat over de ontmanteling van kernraketten als gevolg van de ontwapeningsvoorstellen van de presidenten Bush en Gor- batsjov. Nederland heeft op veilig heidsgebied steeds gewezen op de banden met de VS, die via de Navo zijn verzekerd. Het Eu ropese veiligheidsbeleid moet volgens Den Haag dan ook nauw met de Navo verbonden blijven. Dat heeft ook Van den Broek steeds gezegd. Als EG- NIEUWSLIJN Veel prominenten naar Rode Hoed voorstel in elkaar te schuiven, zodat hij in Maastricht met een voor alle EG-landen aanvaard baar voorstel kan komen. Een maand geleden werden de plannen van Van den Broek en staatssecretaris Dankert voor een Europese Politieke Unie nog door de EG-partners van Curasao test 5.000 mensen op aids Op Curasao zullen zo'n 5.000 mensen die een bloedonderzoek moeten ondergaan, ook anoniem op aids worden getest. Van personen die bezwaar maken tegen de test, zal het bloed niet voor het onderzoek wórden gebruikt. Dat heeft Jo Eustatia van de Antilliaanse Aidscommissie meegedeeld. In Nederland zijn bloedonderzoeken op aids fel omstreden. Ook CNV dreigt met staking bij V&D In navolging van de Dienstenbond FNV dreigt ook de Diensten- bond CNV met acties bij V&D. Als de directie van het warenhuis- condem niet voor morgen garandeert dat de jongste reorganisa tie zonder gedwongen ontslagen wordt uitgevoerd, leggen de le den van de CNV-bond volgende week woensdag het werk neer, zo deelde bestuurder G. Rijzinga gisteren mee. Grote hasjvondst in Amsterdam Het Bureau Verdovende Middelen van de Amsterdamse politie heeft gisteravond een partij van 2.500 kilo hasj in beslag geno men in een pand aan de Crynssenstraat. De drugs hebben een straathandelswaarde van 25 miljoen gulden, aldus de politie. De inval vond plaats nadat de recherche was getipt dat er in het pand een behoorlijke partij softdrugs aanwezig was. Er is nie mand opgepakt. Minister Ter Beek houdt nog altijd vast aan de plannen voor DEN HAAG «ANP De PvdA moet proberen om al voor de komende kamerverkie zingen samen met D66 en Groen Links een nieuwe partij te vormen, de Partij van Soci aal-Democraten. Die stelling betrekt oud-partijvoorzitter Van der Louw voor de bijeenkomst op zondag 27 oktober van de zogenoemde Rode Hoed Groep van 30 PvdA-leden over de toe komst van sociaal-democratie in ons land. De Rode Hoed Groep is de erfgenaam van de 'Bende van Vier', die half september onder aanvoering van Van der Louw voor opschudding zorgde door een vermeende coup poging te gen partijleider Kok. Van der Louw heeft voor de bijeenkomst „In die discussie wordt ook nagegaan of de verschillen tus sen PvdA, D66 en Groen Links de bestaande partijgrenzen rechtvaardigen. Het is denkbaar dat de verschillen tussen die partijen niet veel groter zijn dan binnen die groeperingen. Het streven naar een nieuwe politie ke formatie ligt dan voor de hand", zo luidt één van de stel lingen. Van der Louw meent dat de sociaal-democratie van de jaren negentig zich er niet toe moet laten verleiden het 'zwakke' deel van haar traditionele ach terban af te schrijven. Ze ver liest haar ziel op het moment dat ze ophoudt een schild voor de zwakkeren te zijn. Bovendien zijn deze mensen dan een ge makkelijk prooi voor extreem rechts, meent hij. Deelnemers aan de bijeen komst zijn naast Van der Louw PvdA-leden als de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt, de economen Wolfsson en De Kam, de kamerleden Stemer- dink, Melkert en Van Zijl, voor zitter De Koning van de Jonge Socialisten, migrantendeskun- dige Beerenschot, voorzitter Vreeman van de Vervoersbond FNV en rechter Eikerbout. Vol gens de initiatiefnemers hebben ook commissaris van de konin gin in Drenthe Meijer en ex-ka merlid De Visser hun komst aangekondigd. Deskundigen verwachten geen grote Schade Standaardtermen voor weerèvoorspellers Windsnelheid De storm die vanaf vanavond over ons land gaat razen, heeft nergens tot grote ongerustheid geleid. De weerkundige dienst van de marinévliegbasis Valken burg verwachtte vanmorgen bo ven land windkracht 8 en aan de kust hier en daar kracht 9 tot 10 uit westelijke richting. De Katwijkse brandweer is paraat, zo meldt brandweer commandant Kuijpers. „Onze mensen zullen waarschijnlijk wat onrustiger slapen en de kle ren zeker ldaarleggen voor het geval ze moeten uitrukken." Hij zegt nog geen extra voorzorg- maatregelen te treffen. Volgens hem is het gevaar afhankelijk van de windrichting. „Zuidwes tenwind richt over het alge meen weinig schade aan. Wan neer de wind draait naar nodr- delijke richting valt er meer te vrezen. Daar zijn de gebouwen veel minder op berekend." Woordvoerder Van der Hoek van het Hoogheemraadschap van Rijnland onderschrijft de woorden van de brandweer commandant. „We kennen hier geen systeem van verhoogde dijkbewaking waar mensen bij storm gelijk aan denken. Zuid wester storm, zoals wordt voor speld, is trouwens niet zo erg omdat de wind dan als het ware langs de kust gaat. Bij noord westelijke wind komt de wind van bovenaf recht op het land te staan. Dat kan wat duinafslag veroorzaken." Van der Hoek vertelt dat het schap de waarschuwingspost bij Katwijk pas bemenst wanneer het zeewater bij Hoek van Hol land meer dan 2,20 meter bo ven Nieuw Amsterdams Peil komt. In tegenstelling tot bij de enorme storm van begin vorig jaar is dat bij de nu verwachte zuidwesterstorm volgens hem niet nodig. De gisteren al flink aantrek kende wind bracht twee sche pen op het IJsselmeer en een op de Waddenzee in de proble men. Ter hoogte van Urk liep het Duitse binnenvaartschip Bremer Hannes aan de grond en sloeg lek. Het schip werd vlotgetrokken en met vier sleep boten de haven van Urk bin nengebracht. Op de Waddenzee is vanochtend iemand over boord geslagen; hij wordt nog steeds vermist. Aan de vooravond van de eer ste herfststorm heeft het Ko ninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut (KNMI) gisteren een stormvoorlichting-nieuwe- stijl geïntroduceerd. Als het goed is, gebruiken alle weer mannen en -vrouwen vanaf nu dezelfde termen als zij voorspel lingen doen over windsterktes, mistdichtheid, de mate van sneeuwval enzovoort. Het KNMI heeft een lijstje sa- mengsteld met windkracht 0 tot en met 12 met daarachter een beschrijving van de visuele ge- seconde. Ook voor mist en volgen, het aantal kilometers sneeuwval zijn standaard-om- per uur en het aantal meters per schrijvingen opgesteld. Meer dan 16.000 honden zijn dit jaar in de Chinese hoofdstad Peking afgemaakt. Dit heeft vandaag het officiële Dagblad van Peking gemeld. De anti- hondcampagne is volgens Chi nese functionarissen bedoeld om hondsdolheid te bestrijden in de hoofdstad. Sinds 1986 heerst er een hon denverbod in Peking en houdt het stadsbestuur regelmatig raz zia's waarbij zowel straathon den als huisdieren worden op gepakt en afgemaakt. „Strikte maatregelen zijn noodzakelijk Rookbom gaat KNVB veel geld kosten De KNVB kan op een fikse boete van de UEFA rekenen. De rook bom die gisteravond onmiddel lijk na het begin van de wed strijd Nederland-Portugal (1-0) achter het Portugese doel werd afgestoken, vormt ongetwijfeld een schadepost die flink in de papieren kan lopen. „Nog een geluk dat scheids rechter Courtney het spel niet stillegde', oordeelde KNVB- voorlichter Ger Stolk later. „Nu komen we er misschien met een boete van een halve ton vanaf. Voor hetzelfde geld zou de financiële schade veel groter zijn geweest, want die Portuge se keeper kon echt eventjes niks meer zien door de rookontwik keling." De Portugese voetbalbond zal overigens ook een klacht indie nen bij de UEFA. Bij het bin nenrijden van het Feyenoord- stadion werd de spelersbus be laagd door Oranje-supporters. De Portugezen voelden zich be dreigd en kondigden aan hun beklag te zullen doen bij de Eu ropese Voetbalunie. (JeptiXgya) door httl Ntdtritnd) 521-54 071 127509 Oen Haag-C 0enr**eg 4 070-31063U Ahsip Wie het onkruid maar één jaar laat staan, kan zeven jaar wieden. Duits spreekwoord VANDAAG PAGINA'S - speelt. Van den Broek hoopt die voorzitter moet hij echter i plannen en het Frans-Duitse zichtiger zijn. De Frans-Duitse plannen zijn in zijn ogen dan ook „een bijdrage aan de dis cussie over de toekomst van het EG-veiligheidsbeleid". Van den Broek Britse collega Hurd was gisteren minder diplomatiek in zijn afwijzing van de Frans- Duitse plannen: Het heeft geen zin Navo-activiteiten te ko piëren. Dat kan zelfs gevaarlijk zijn". Pagina 2: Minister lijdt in stilte huisdieren te beperken het belang van alle inwoners van Peking", schr blad, dat mensen i den meenemen in de bus, ern stig berispt. Buitenlanders mogen thuis een hond bezitten, mits ze een vergunning va ben. Voor de v hebber is een zogeheten 'hon den-zoo' ingericht met meer dan 200 rassen waar men een hond kan huren om een blokje mee om te gaan. Zondag geopend! UNIEK AANBOD IN LEDER Econoi Extra- Familieberichten Feiten en meningen - Film Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 27 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien Half tot zwaar bewolkt en buien, mogelijk met onweer en windsto ten Temperaturen ongeveer 10 graden Wind uit zuidwest tot west, landinwaarts overwegend krachtig 6, aan de kust stormachtig 8. en aten toe storm, 9. Uw nieuwe auto? Die staat gegarandeerd op 24,25 en 26 oktober inde Groenoordhallen in Leden tijdens de Briljante Kamsteeg Jubileum Autoshow. HOELANG 1 KUNTU NOG ZONDER? Je. ik Item tuiende cbe- •bonmnum n iMn, de kiem d. eerile twee wetee ft.fi, Mgn abonnement betaal ik daarna I Per meend (1 26.45) via eutome- 1 tische betaling* I Per kwartaal (f 76.76) via accept- t controle bezorging) Nummer bank/girorekenmg Handtekening MultiRent verhuurt alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80. Leiden Tel 071 -351818 Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Lmóon 8 vf2Ui^öoo53

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1