Regio Verdunner Tipp-Ex niet uit de handel Over maand beslissing over bouw in polders rond Leiden GOEDHART BOUWHUIS 'Onderzoek deugt niet' uw nieuwe keuken- apparatuur moet natuurlijk wel precies passen! Donderdag 17 oktober 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK WIM SCHRUVER MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 19 Dodelijk ongeval België Voor de Nederlandse leverancier van Tipp-Ex, Esveha in Alphen aan den Rijn, is het dodelijke ongeval in België geen aanleiding de Tipp-Ex-verdunner uit de handel te ne men. In België wordt de verdunner niet langer verkocht nadat afgelopen weekeinde een 15-jarige jongen is overleden, vermoedelijk als gevolg van het snuiven van de vloei stof. De verdunner bevat de giftige stof trichloorethaan. VAN OVERBEEKE Esveha-woordvoerster B. van Stijn: „Op de verpakking staat duidelijk aangegeven dat je de verdunner niet moet inhaleren, dat het inademen ervan scha delijk is. In dat opzicht voldoen merk Tipp-Ex zónder schadelij waarschijnlijk juist een hele grote dosis geïnhaleerd. Het on derzoek moet dat nog uitwijzen. Maar als je aan je bureau zit en met de verdunner werkt, levert de stof geen gevaar op." Esveha heeft sinds kort ook een correctievloeistof i aan de wettelijke voorschrif ten. We vinden de berichten uit België niet leuk en zijn als be drijf zeker niet blij met dit soort ongelukken. Maar je kunt het vergelijken met ongevallen die gebeuren door het leegdrinken van een flesje terpentine. Dat is voor de fabrikant toch ook geen reden om het middel uit de handel te nemen? We lossen daardoor het probleem van 'tri' niet op: dat is in andere vormen vrij verkrijgbaar.' Van Stijn stelt dat de Tipp-Ex- verdunner bij normaal gebruik niet schadelijk is. „Bij normaal gebruik krijgt je geen grote hoe veelheden trichloorethaan bin nen. Die Belgische jongen heeft ke stoffen in de handel. „Dat heeft niet zozeer te maken met ongevallen maar met het toene mende milieubewustzijn van de mensen. Bij die vloeistof is ook geen verdunner nodig." Tipp-Ex schadelijk voor de volksgezondheid? Woordvoer der R. Lutz van de Vereniging van de Chemische Industrie (VNCI) in Leidschendam gelooft er niets van. Hij is verbaasd over het besluit van de leverancier in België om de verdunner van Tipp-Ex uit de handel te ne- Het tichloorethaan dat in de verdunner zit, is een oplos- of ontvettingsmiddel. Het wordt onder meer gebruikt in de me taalindustrie, bijvoorbeeld om metaal te ontvetten alvorens het wordt veredeld. „Het is op zich een vrij ongevaarlijke stof. Tri chloorethaan werkt verdovend, tenminste als je wordt blootge steld aan grote hoeveelheden. Maar je overlijdt zeker niet als je aan een flesje Tipp-Ex snuift. Dan moet er wel wat meer aan de hand zijn, moet er sprake zijn van een combinatie van factoren. Ik ben ervan overtuigd dat geen arts de dood van die jongen direct zal durven te kop pelen aan het snuiven aan dat flesje", zegt VNCI-woordvoer- der Lutz. Volgens het chemisch handboek werkt trichloorethaan prikkelend op de ogen, huid en ademhalingsorganen. De kleur loze vloeistof werkt in op het ze nuwstelsel en kan leverbescha digingen veroorzaken. Verder ontvet het de huid. „Het middel is in de plaats gekomen van veel agressievere stoffen als tetra- chloorethaan en chloroform", aldus Lutz. DEN HAAG MONICA Het onderzoek naar fraude met gecontroleerd, zijn niet wille- tachografen, afgelopen maan- keurig uit het verkeer gehaald, den uitgevoerd door de rijkspo- De conclusie van het onder- litie district Den Haag, is hele- zoek, dat er meer zou worden Ook de beste koelkast, afwasmachine, afzuigkap etc. houdt najaren trouwe dienst op te funktioneren. De fraaie en uiterst praktische keuken van weleer begint op sommige plaatsen tekenen van veelvuldig gebruik te vertonen. Past uw nieuwe apparaat wel in uw bestaande keuken? Zijn er nog losse panelen of onderdelen verkrijgbaar, zodat uw keuken er weer als nieuw uitziet? Vragen, die niet altijd met een volmondig 'ja' beantwoord kunnen worden. Goedhart biedt uitkomst Goedhart Bouwhuis levert een breed skala bekende merken keukenappara- tuur (voor inbouw), zorgt voor de aan sluiting en kan tevens beschadigde panelen e.d. vervangen. Kortom, Goedhart Bouwhuis zorgt ervoor dat de gewenste apparatuur weer vlekkeloosJunktioneert en dat uw keuken er weer als nieuw uitziet. Hoorn 126a, (t.o. Avifauna), 2400 AG Alphen aid Rijn, telefoon 01720-22100 Openingstijden: 8.30-12 30 uur en 13.30-17.30 uur Vrijdag tot 21.00 uur. Zaterdag 10.00-16.00 uur. LEIDEN JANET V Fraude met tachografen juist verminderd maal verkeerd uitgevoerd. De gefraudeerd met tachografen, is vrachtwagens en bussen die zijn dan ook onjuist. Die fraude is de afgelopen twee jaar juist aanzienlijk gedaald. Dat zegt plaatsvervangend in specteur-generaal Th. Luijks van de Rijksverkeersinspectie. In vergelijking met 1988 werd door de Rijksverkeersinspectie in 1990 een daling van 44 pro cent in het aantal overtredingen van het rijtijdenbesluit gecon stateerd. Uit het onderzoek van de rijkspolitie district Den Haag kwam naar voren dat met bijna veertig procent van de tacho grafen op de een of andere ma nier is geknoeid. De manier van onderzoek van het district Den Haag is volgens Luijks onjuist geweest. „Wij controleren al jaren achtereen een groot aantal autobussen en vrachtwagens. Deze worden willekeurig uit het verkeer ge plukt. Dan pas kan je dus spre ken van een statistisch waarde volle proef'. De plaatsvervan gend inspecteur-generaal heeft er geen bezwaar tegen dat ook de rijkspolitie controles uitvoert en de resultaten hiervan publie kelijk maakt, maar plaatst grote kanttekeningen bij de manier van het onderzoek. „Voorlichter F. Vergeer van de rijkspolitie district Den Haag er kent dat de proef statistisch wellicht niet helemaal juist was. Wethouders uit de Leidse regio nemen aan het einde van deze maand een besluit over het vol bouwen van een polder. In de Papenwegse polder achter de Stevenshof, de Oostvlietpolder ten zuiden van Leiden of de Bo- terhuispolder tussen Leiden en Leiderdorp moeten duizenden woningen komen voor woning zoekenden uit Leiden en omge ving. Na een discussie van ander half jaar maken de wethouders van Leiden, Leiderdorp, Voor schoten, Oegstgeest, Zoeter- woude en Alkemade een keuze, die vervolgens wordt voorgelegd aan de verschillende gemeente raden. Uit cijfers van de provincie blijkt dat tot het jaar 2025 ruim 15.000 nieuwe huizen nodig zijn. In de gemeenten zelf is te weinig grond beschikbaar voor deze woningen. Ook met uit breiding van de bestaande nieuwbouwwijken wordt dit aantal bij lange na niet gehaald. De Leidse wethouder T. van Rij nam voor de zomer al een schot voor de boeg met de stel ling dat het het beste is om de Papenwegse polder op te offe ren. Die sluit goed aan bij de bebouwing van de Stevenshof, is zijn voornaamste argument. Zijn Leiderdorpse collega H. Veldstra noemt deze keuze 'niet onbespreekbaar'. De andere wethouders zijn voorzichtiger: ze willen niet dat hun polder verdwijnt, maar durven in het openbaar ook geen ander ge bied aan te wijzen. De Horsten De Papenwegse polder ligt op grondgebied van de gemeenten Voorschoten en Wassenaar, die vinden dat het terTein groen moet blijven. „Het gebied is de verlenging van natuurterrein De Horsten. Dat is een bufferzone die groen moet blijven. Dat is ook altijd het beleid van de pro vincie geweest", zegt wethouder F. ten Have van Voorschoten. Hij is de enige wethouder uit de Leidse regio die er nog aan twijfelt of er wel een polder moet worden bebouwd. Eerst moet maar eens duidelijk zijn hoeveel woningen er in de toe komst nodig zijn, de cijfers van de provincie 'wisselen enorm', zegt hij. Als inderdaad is aange toond dat er tienduizenden hui zen bij moeten komen, dan staat voor Ten Have bovendien nog niet vast dat grondgebied in de Leidse regio daarvoor moet worden aangewezen. „We vor men een forenzenregio: veel mensen wonen hier maar wer ken elders. Ie kunt je afvragen of wij al die mensen nog moe ten opvangen of dat dat elders moet gebeuren. Daar wil ik nog een discussie over, evenals over de cijfers." Ten Have wijst erop dat Voor schoten tot het jaar 2000 in nieuwbouwwijk Starrenburg 800 woningen bouwt. Dat zijn er meer dan waaraan de ge meente zelf behoefte heeft. „We zijn bereid om er nog eens 400 bij te bouwen voor de opvang uit de regio." Voorschoten is overigens ook tegen de bouw van 600 woningen in de Krim- polder bij de Leidseweg. De meningen van de ge meentebesturen van Leiderdorp en Oegstgeest zijn aan het ver anderen. Zo staat in het college programma van Leiderdorp dat de Achthovenerpolder en de Boterhuispolder groen moeten blijven. „Maar als we met elkaar concluderen dat er te weinig vierkante meters zijn, moeten er misschien nieuwe keuzes worden gemaakt." Dat zou haar Bankvoordeel voor personeel universiteit LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De 5000 werknemers van de Rijksuniversiteit Leiden (RUL) kunnen vanaf vandaag flinke kortingen krijgen als ze bij de Nutsspaarbank een spaarreke ning openen, een hypotheek of andere lening afsluiten. Gister middag hebben de voorzitter van het college van bestuur, C. Oomen, en de voorzitter van de directie van de bank, Ch. de Monchy, het bankarrangement ondertekend in het Leidse Aca demiegebouw. De Nutsspaarbank biedt het personeel van de RUL een pak ket van financiële diensten waaronder een salarisrekening met gratis eurocheaues en pas, een gratis creditcard, een spaar rekening met een rente van 5,5 procent en een vrij opneembaar bedrag van 7500 gulden, een korting op de rente van een per soonlijke lening/doorlopend krediet van 0,5 procent, een korting op het hypotheektarief van 0,5 procent en eenzelfde korting op de afsluitprovisie. Bovendien stelt de bank zich garant voor de 10 procent van de koopsom die de koper bij de overdracht moet betalen. Ten slotte kan de RUL-mede- werker voor 50 gulden een spe ciale salarisrekening afsluiten die is gekoppeld aan een spaar rekening en doorlopend krediet. Rood staan kost op deze reke ning 12,5 procent, bij andere banken kost het gemiddeld 18 procent. Onlangs sloot het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) voor zijn 4400 personeelsleden een dergelijke overeenkomst met de ABN/Amrobank. Direc tie-secretaris van de Nutsspaar bank, J. de Bruyne: „Steeds meer banken sluiten contracten waar bepaalde beroepsgroepen van gebruik kunnen maken." RUL- en AZL-medewerkers zijn niet verplicht van de bankdien sten gebruik te maken. De Leidse wethouder van volkshuisvesting Van Rij: 'Belachelijk, een oe fenvliegveld in de Randstad'. archieffoto hielco kuipers in elk geval 'erg aan het hart gaan, want de Boterhuispolder is hartstikke mooi", zegt de Lei derdorpse wethouder Veldstra. Oegstgeest wordt in het 're gionaal college' vertegenwoor digt door wethouder H. Rijks, die deze week op vakantie is. Zijn collega T. Kohlbeck vertelt dat bebouwing van de Broek en Simontjespolder niet langer onaanvaardbaar is. „Iedereen zegt: er moet gebouwd worden, als het maar niet bij mij is. Dat kan zo niet langer. Als iedereen stommetje blijft spelen, komen we niet verder. Wij hebben lie ver dat de Broek- en Simontjes polder niet bebouwd wordt, maar bebouwing is niet langer onbespreekbaar." Over polders in andere ge meenten wil Kohlbeck zich niet uitlaten. „Ik neem aan dat de wethouders er wel uitkomen, op basis van objectieve gegevens." Zoeterwoude en Alkemade bouwen alleen voor de eigen in woners. niet voor opvang uit de regio. Beide gemeenten beho ren tot het Groene Hart 'en er KLM breidt dienstregeling flink uit SCHIPHOL BILL MEYER De KLM breidt deze winter haar dienstregeling in Europa flink uit. In vergelijking met de huidi ge regeling worden drie toestel len (Boeing 737's) extra ingezet. Op 7 januari start de KLM een lijndienst naar de Amerikaanse stad Detroit. De nieuwe 737's worden in de loop van deze winter afgeleverd. Door de vlootuitbreiding ont staat de mogelijkheid de fre quentie op een aanzienlijk aan tal Europese bestemmingen te verhogen. Op 1 oktober volgend jaar wil de KLM met een totaal nieuwe dienstregeling gaan werken om de verkeerspieken meer over de dag te spreiden. De opzet mag bij ons dus niet extra wor den gebouwd', zegt wethouder W. Nugteren van de gemeente Alkemade. Hij is er niet van overtuigd dat alle nieuwe woningen in de Leidse regio moeten komen. De 'pijn' moet worden verdeeld over deze regio en de Duin- en Bollenstreek. „Ik vind het moeilijk om een keuze te maken tussen de Pa penwegse polder, Boterhuispol der en Oostvlietpolder", zegt R. Hogenelst van Zoeterwoude. „Eigenlijk komt het hier op neer: we zitten gewoon vol." Net als Nugteren betreurt Ho genelst het dat vliegveld Valken burg niet verdwijnt. Het terrein ligt gunstig en heeft uiteraard geen hoge landschappelijke waarde zoals de polders. Defen sie heeft echter besloten het mi litaire vliegveld in elk geval tot het jaar 2000 te handhaven. „Belachelijk, een oefenvliegveld in de Randstad", zei de Leidse - r wethouder Van Rij een tijdje ge- C om ^Europe- Ipripn ook al beter °P de ,ntcr- continentale vluchten aan te la- ACHTERGROND LEIDEN «PAUL VAN DER KOOU Was het onderzoek inderdaad zo slecht, wilden ze weten. En: waarom was alleen Research voor Beleid gevraagd het onder zoek te verrichten? Kan dat wel volgens de Wet op de Onderwijsverzorging? Projectleider F. Heere van Research van Be leid betreurt de negatieve publiciteit en hoopt dat het niet tegen zijn instelling zal werken. De overheid tekent voor tachtig procent van de opdrachten. Vooral het on derwijs en de arbeidsmarkt zijn belangrijke onderzoeksgebieden. Hij schuwt de tegen aanval echter niet en kijkt terug in veront waardiging. Toen de staatssecretaris Research voor Be leid in december vroeg de technologiepro jecten van Print te beldjken, had hij al be sloten dat deze organisatie opgedoekt moet worden. Haar aanbod sloot niet aan op de vraag vanuit het beroepsonderwijs en per 1 januari moest een andere club de zaak overnemen. Het probleem was dat die nieuwe organisatie niet wist wat ze over nam: waar was Print mee bezig en hoe lie pen die projecten? Research voor Beleid kreeg een maand de tijd om de lopende projecten te bezien en zette vier personeelsleden op de stapels aangedragen paperassen. De conclusies lo gen er niet om: van de ongeveer 70 projec ten kregen er slechts tien het predikaat 're delijk positief. Van de meeste projecten werd-de relevantie betwijfeld, veel projecten waren niet op tijd afgeleverd en de opzet was vaak 'hobbyistisch'. De vraag diende Kritiek kaatst terug Harde kritiek heeft zich als een boemerang tegen Research voor Beleid gekeerd. In december vorig jaar concludeerde de in Leiden gevestigde onderzoeks instelling dat technologiepro jecten voor het beroepsonder wijs niet deugen. Deskundigen noemden het advies weten schappelijk onder de maat en het ene CDA-Kamerlid na het andere stelde vragen. zich daarom aan waarom dit alles het mi nisterie jaarlijks 15 miljoen gulden moest kosten. Het was ronduit pijnlijk voor de aan de Print gelieerde onderwijsverzorgingsinstitu ten als het Katholiek Pedagogisch Centrum. Vertegenwoordigers van de clubs verzorg den het management van Print ep zorgden voor de uitvoering van vele Print-projecten. Ook het Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs was gepikeerd. Normaliter ver deelt deze club de onderzoeken op onder wijsgebied, maar ditmaal had de staatsse cretaris de wijze dames en heren gepas seerd. Volgens de staatssecretaris kon hij dat doen omdat het geen echt onderzoek was maar een advies, zo antwoordde hij on langs op Kamervragen. De deskundigen za gen dat anders en besloten het rapport kri tisch door te vlooien. „Ze bekeken het alsof het een zwaar wetenschappelijk proefschrift betrof en concludeerden dat er niets van deugde", kijkt de projectleider van Re search voor Beleid terug. „Ze zijn echter niet nagegaan wat het doel was van het on derzoek en gaven ons geen gelegenheid tot weerwoord". Hij vindt de kritiek onterecht: „Het werk stuk was nooit als onderzoek bedoeld en bovendien had Research voor Beleid slechts een maand de tijd. Het lijkt er dan ook op dat de vragenstellende Kamerleden via het advies van ons de positie van het instituut willen verstevigen", zegt de projectleider. Ironisch hieraan is dat Research voor Beleid zich In een eerder rapport had afgevraagd waar het instituut mee bezig is en waarom het gemiddeld zes tot zeven maanden de tijd neemt om te beslissen wie welk onder zoek mag verrichten. Als de wijze mannen meer macht krijgen en alle onderzoeken en adviezen verdelen, kan dat weer gevolgen hebben voor Research voor Beleid. De vier onderzoeksbureau's die aan het Instituut voor Onderzoek van het Onderwijs gehaakt, kunnen dan wel eens opdrachten krijgen die nu nog naar 'onaf- hankelijken' als de Leidse instellingen gaan. Het gaat hierbij jaarlijks om vele miljoenen: alleen al voor het omstreden 'Leidse' advies betaalde Onderwijs en Wetenschappen 70.000 gulden, exclusief btw. DODELIJK ONGEVAL Bij Hoogovens in IJmuiden is dins dag een medewerker bij een on geval om het leven gekomen. Volgens het staalbedrijf kwam de medewerker bekneld te zit ten tussen een rol staal en een inpakinstallatie. ten sluiten. Gezien de kleine Nederlandse thuismarkt is de KLM voor groei steeds afhanke lijker van de komst van buiten landse passagiers naar Schip hol. Deze passagiers willen ech ter alleen via Schiphol vliegen als er snel kan worden overge stapt. Miele maakt de mooiste en de beste keukens Miele er is geen betere Daarvan overtuigen wij u graag IWNM»! Miele-Keuken-Centrum "Leiden" Korevaarstraat 11, tel. 071-149859 Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Denneweg/hoek Hooistraat 2. tel 070-3646154

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19