Leiden Van V D naar 't stadhuis Directeur openbare werken Alphen ontkent zwijgplicht E-team houdt er mee op Donderdag 17 oktober 1991 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFftAANS ERNA STRAAT5MA GERT V A WEGMAN Eindf Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 DE NIEUWE gemeente secretaris vindt dat de landelijke overheid en po litiek te laks zijn als het sociale vernieuwing gaat TWEE INDIËRS zijn benieuwd hoe ze op hun vredesmissie in Duitsland zullen worden ont vangen. Gemeentesecretaris De Vries op de bres voor creativiteit Verandermanager. Menigeen fronst zijn wenkbrauwen bij het horen van die titel, maar Klaas de Vries vindt 'm mooi, draagt hem met plezier. Hij werkt sinds anderhalve maand bij de gemeente Leiden, als opvolger van ge meentesecretaris Lodder, die in november vervroegd uit treedt. De gemeentesecretaris van tegenwoordig is niet meer de gemeentesecretaris van vroeger, beseft de 43-jarige De Vries. Hij vindt dat niet erg, want hij voelt zich niet zo aangesproken door de traditionele taak: leiding geven aan alle gemeente-ambtenaren. ven. Hij was afdelingschef bij Vroom en Dreesmann ('toen het nog goed met ze ging') en werkte later bij een bank. „In het bedrijfsleven moet je een produkt aan de man bren gen en het doel is winst maken. Bij de overheid heb je het ge voel dat je voor een zaak werkt die voor de gemeenschap zelf goed is en nuttig. Ik vind het prettig om aan die publieke zaak te werken. Het is nu ook leuk bij de overheid, omdat er zo veel dingen in beweging zijn." LEIDEN JANET VAN PUK De 'verandermanager' houdt zich op dit moment voorname lijk bezig met de reorganisatie van het ambtelijk apparaat, en het is de bedoeling dat hij later leiding gaat geven aan een groepje topambtenaren, de hoofden van de waarschijnlijk vijf nieuwe gemeentelijke dien sten. De Vries was acht jaar wet houder voor het CDA in Delft. Toen zijn partij vorig jaar na de verkiezingen buiten het college werd gehouden, raakte hij zijn baan kwijt. Voor zichzelf had hij al bedacht dat hij wel in over heidsdienst wilde blijven, on danks het feit dat hij zijn carriè re is begonnen in het bedrijfsle- Conflict Toen hij wethouder was, was De Vries voorzitter van de LO TA, de organisatie van lagere overheden tegen apartheid. Deze club kwam in conflict met de minister van binnenlandse zaken, toen werd bedacht dat gemeenten alleen nog produk- ten zouden afnemen van bedrij ven die geen banden hadden met Zuid-Afrika. „Veel gemeenten zeiden: bui tenlandse politiek is een zaak van de landelijke overheid, daar moeten wij ons niet mee bezig houden. Maar ik vond en vind dat dat wel moet. Burgers zijn er immers ook bij betrokken, overal zijn actiegroepen opge richt. Daarom moesten ge meenten naar mijn mening ook een eigen anti-apartheidsbeleid opzetten." Omdat de situatie in Zuid- Afrika inmiddels is veranderd, is het conflict 'ingehaald door de actualiteit'. De Vries vindt het niet opvallend dat hij als CDA'er zo nadrukkelijk was verbonden aan de LOTA. „In het bestuur zaten ook andere CDA-bestuur- ders. Ik zeg niet dat alle CDA'ers dit beleid onderschreven, maar ik ben ook nogal wat PvdA-be stuurders tegengekomen die te gen waren. Het lag gemengd. De Vries is ook - nog tot het einde van dit jaar - lid van de commissie-Schaefer, een lande lijke projectgroep die de sociale vernieuwing op poten probeert te zetten. In Leiden stapten bo ze Slaaghwijkbewoners uit het overleg met de gemeente, en de gemeente zelf trok met tiental len andere plaatsen bij het rijk aan de bel omdat er te weinig gebeurt op het gebied van soci ale vernieuwing. Maar De Vries is nog steeds enthousiast over het project. „Dat is bijna niet te geloven, he?" Hij ziet het als uit stekend middel om 'te proberen het geschonden vertrouwen tussen burgers en overheid te herstellen'. Laks „Ik vind wel dat ministeries op een aantal punten te laks zijn en dat de Tweede Kamer er te weinig achterheen zit. Maar je ziet ook dat gemeenten er moeite mee hebben de weg naar de burger weer te vinden." Wat dat betreft neemt De Vries zijn petje af voor Leiden, waar wijkgroepen zijn opgezet. „Dat is een heel goede keuze ge weest." De 'verandermanager' legt een link tussen sociale vernieu wing en de reorganisatie bij de gemeente Leiden. Proberen om Leidens gemeentesecretaris Klaas de Vries: „Ambtenaren lui? Regeltjes en procedures belemmeren de creativiteit". •FOTO LOEK ZUYDERDUIN het zwartgallige beeld dat men sen hebben van de overheid, in positieve zin te beïnvloeden, noemt De Vries als een van de doelen van de organisatieveran dering. „We moeten laten zien dat ook een overheidsinstelling heel slagvaardig kan opereren. Je maakt mij niet wijs dat de mensen bij de gemeente Leiden slechter zijn dan het personeel van een willekeurig bedrijf is. Ook in deze organisatie zit be hoorlijk wat creativiteit." De vooroordelen ten opzichte van ambtenaren zijn groot, weet De Vries. En hij verwacht ook niet dat die snel de wereld uit zijn. Het beeld van luie, tra ge ambtenaren is ontstaan om dat 'bij overheidsorganen pre cies volgens de regeltjes en pro cedures wordt gewerkt'. „Dat belemmert de creativiteit." Na de reorganisatie moet het allemaal anders zijn, maar 'het is niet het recept voor alle kwa len', beseft de nieuwe gemeen tesecretaris. „De gemeente zal moedige pogingen doen om lij nen naar de burger te verbete ren, maar als overheid zit je al tijd met het probleem dat je schaarse goederen moet verde len. Neem woonruimteverde ling. dat is echt de ondankbaar ste taak die je hebt. Er zijn veel gegadigden, en je kunt maar een paar mensen helpen." Bronzen garde voor Leidenaar In de Voorhoutse Katholieke Technische School is gistermid dag door jonge talentvolle ban ketbakkers om de Gouden Gard gestreden. Deze nationale aan moedigingsprijs wordt elk jaar door de Vereniging het Kamp huis en het Opleidingsinstuut voor de Banketbakkersbranche uitgereikt. Vanaf half acht waren de zes tien beste leerlingen van de vak scholen bezig met het maken van bonbons, friandises taarten, ijscreaties en figuren van mar sepein. Winnaar van deze lan delijke aanmoedigingsprijs werd Paul Veldt uit Heemstede. De jury beoordeelde de zoe tigheden op smaak, decoratie en verkoopbaarheid. „Vooral zijn uit marsepein gevormde Pi- nokkio viel erg in de smaak bij de jury," aldus wedstrijd-secre taris C. Kooi over het werk van Veldt. De Leidse Marco Koren hof bereikte met zijn creaties de derde plaats, achter de Zeve- naarse Anita den Haan. De winnaars van de Gouden Garde. Van links naar rechts Mar co Korenhof, Paul Veldt en Anita den Haan. fotodick hogewoning ALPHEN AAN D Verhalen over zwijgplicht zijn lariekoek. Hardnekkige geruch ten dat Alphense ambtenaren zijn gedreigd met ontslag, opdat zij niet hun mond voorbij zou den praten, worden door de voormalige directeur openbare werken W. van der Poel ont kend. „Ik heb nooit tegen ie mand gezegd dat er niets naar buiten mocht komen over de gebeurtenissen op de belt", zo verklaarde hij gisteren tegen over de commissie-Engwirda. Van der Poel kon zich slechts een gesprek met machinist Van Tol van het stoomgemaal aan de Kromme Aar herinneren. „Hij had het gevoel dat hem was opgelegd niets te zeggen over wat er allemaal is gebeurd in de Coupépolder. Ik heb hem toen verteld dat hij als burger uiteraard zijn persoonlijke me ning mocht geven, maar dat hij zich als functionaris van de ge meente aan de afspraken moest houden. En die luidden in het algemeen dat contacten met de pers niet via de ambtenaren mochten verlopen. Die afspra ken zijn blijkbaar verkeerd uit gelegd." Van der Poel meldde voorts dat hij zich vrij machteloos voelde na de publicaticgolf over de voormalige vuilstort in 1988. De toenmalige directeur zat zelf in het crisisteam dat in allerijl werd geformeerd om met spoed meer helderheid te krijgen over het reilen en zeilen op de belt. „We pakten het serieus aan, ook al was de algemene indruk dat het met die wilde verhalen wel losliep. Bij mij was er wel het gevoel dat er echt iets aan de hand was, maar er waren te weinig gegevens om conclusies te kunnen trekken." „De eerste maanden hebben wij geprobeerd de zaak in kaart te brengen. Al snel bleek dat er wel aanwijzingen waren dat het allemaal niet in orde was, maar het getal van 150.000 vaten met giftig afval viel niet te verifiëren. De dossiers over de stort waren onzorgvuldig opgebouwd." Bijkomend probleem voor het crisisteam was volgens Van der Poel dat veel betrokken mede werkers in 1988 reeds waren vertrokken bij de gemeente. En Twee Indiërs fietsen enkele duizenden kilometers voor vrede en vriendschap. Een nobel streven. Het Leidsch Dagblad lag op de route. Geen verhalen over zadelpijn, pap in de benen en afzien. Slechts "World Peace' ligt op hun lippen. In de schemer en uit het niets bereikt het duo het Dudok gebouw aan de Witte Singel. Zwaar bepakt op krakkemikkige fietsjes. Koga Miyata, Colnago of Gazelle zijn in India nog onbekenden. Opvallende bordjes onder hun stuur markeren het doel van hun reis. Around the world for creating Peace Friendship. Singh voor vrede En wie zijn deze wereldverbete raars dan wel? Ze stellen zich voor als Gurvinder Singh en Mitthu Singh. (Geen familie, half India heet Singh). De een is afgestudeerd kunsthistoricus en de ander heeft exacte vakken aan de universiteit afgemaakt. Maar, overtuigd dat het beter moet in de wereld, schoven ze hun carrière een jaartje op om vrede en vriendschap te predi ken. „Overal zijn er oorlogen, zelfs bij ons, in Kashmir. Wij probe ren overal mensen aan te zetten om voor de vrede te 'strijden'. Hier in Nederland heerst er dan al jaren vrede, maar we moeten ook hier mensen aanzetten om dat zo te houden en uit te dra gen", zo legt Gur vinder Singh hun bedoelingen uit. Om hun lovens waardige doel. mis schien wat naïef in houd gegeven, te bereiken, worden willekeurige men sen aangesproken en wordt bovenal met de pers in de diverse plaatsen en landen gesproken. De natuurlijke vriendelijkheid van de Indiërs zal zeker niet tegen ze wer ken, maar de uit werking van hun missie komt waar schijnlijk het best tot uiting in de uit drukking met die druppel en die gloeiende plaat. Wereldboek „Na onze trip gaat we al onze bevindingen en resultaten in een boek uitgeven, waar onder meer dit artikel ook in komt te staan", bedankt Gurvinder Singh, lichtelijk teleurgesteld dat het Leidsch Dagblad geen landelijke krant is, voor de aan dacht. Het boek zal gaan over hoe ze in de verschillende lan- Mitthu Singh en Gurvinder Singh: „De wegen in zijn wel heel bijzonder". de aparte paden v den zijn behandeld en hoe er op hun persoonlijke oproep tot vrede is gereageerd: „We maken ons bijvoorbeeld zorgen over het volgende deel van onze reis, door Duitsland. We hebben ge hoord dat je daar op dit mo ment'als buitenlander goed op moet passen", bedenkt de In diër, niet wetend dat het bij on ze oosterburen al decennia lang niet pluis is voor buitenlanders. Vredestein Na de lokale Kashmirse rotary- club als hoofdsponsor te heb ben gestrikt en de benodigde vi sa te hebben geregeld, begon het tweetal de reis enkele maanden geleden met een noord-zuid ritje in hun vader land. Een flinke reeks van etap pes waar een beetje Tour de France-renner een aardige con- Steentje die mensen oproepen had vol gens hem geen zin. „Dan krijg ik een mondeling verhaal. Daar kan ik niets mee. het is niet ge documenteerd. Ik kan dergelijke verhalen moeilijk beoordelen." Het was volgens Van der Poel ook niet nuttig om als gemeente de zaak verder te onderzoeken nadat justitie en provincie zich hadden gemeld. „De provincie stortte zich op de sanerings maatregelen en justitie op het strafrechtelijk deel. In die fase was het niet zinnig om ook zelf nog eens voor detective te gaan spelen. Het was in andere kana len, het leek ons beter de resul taten af te wachten. Waarbij ik moet zeggen dat het mij teleur stelde dat wij geen inzage kre gen in de justitiële dossiers. Dat belemmerde het voor ons enorm om een duidelijk beeld te krijgen." Kleilaag Ook de beruchte kleilaag onder de vuilnisbelt kwam ter sprake. In 1988 kwam uit onderzoek naar voren dat op sommige plaatsen geen kleilaag aanwezig was, terwijl boringen in 1985 ook al wezen op een veel te dunne laag klei. Die klei had vervuiling uit het diepere grondwater moeten houden. Het toenmalige hoofd milieuza ken in Alphen, D. Overheul. lag daar niet echt wakker van. „Ons interesseerde het niet echt of die kleilaag nu wel of niet dik genoeg was. Het ging ons erom of die laag lekte. En dat was niet het geval. Monsters bevestigden voortdurend dat het grondwater onder de kleilaag niet was ver ontreinigd." Overheul had er dan ook niet veel moeite mee dat op de vuil stort een golfcomplex werd aan gelegd. „Het enige dat mij be vreemdde was dat het nader onderzoek, dat nodig was met het oog op de aanleg van het golfterrein, pas in 1985 plaats had terwijl in 1981 de verontrei niging reeds was geconstateerd. In elk geval leverde dat onder zoek van Iwaco in mijn ogen goed nieuws op. Dat de belt zelf vies was leek me duidelijk. Maar belangrijker vond ik het dat de omgeving niet negatief werd beïnvloed." ditie mee op zou kunnen bou wen. Daarna ging het verder met de boot naar Frankrijk waar de Europese ronde begon. Ver volgens ging het weer op de dunne bandjes (toepasselijk Vredestein) in noordelijke rich ting via België en Den Haag naar Leiden. „De wegen in Eu ropa zijn mooi, maar de aparte paden voor fietsers zoals in Ne derland, dat is toch wel heel bij zonder", geeft Gurvinder Singh ons een complimentje. Als de fotograaf aanlegt om de twee aan de Witte Singel te vereeuwi gen, schieten twee rechterar men omhoog en maken ze het aloude V-teken. Als de twee Duitsland hebben overleefd, willen ze naar Dene marken en Noorwegen om met het vliegtuig via Canada en de VS af te zakken naar Mexico. Na wederom een luchtreis gaat het van Singapore naar Maleisië, Thailand, Burma en Bangla Desh terug naar huis, boekje schrijven. Nederland kan er nooit slecht vanaf komen, apar te fietspaden, friendly people en sinds de politionele acties in Indonesië nauwelijks meer oor logsdaden. Of deze krant ook in de toekomst haar steentje wil bijdragen om de vrede te hand haven, was de laatste wens al vorens de Indiërs weer opstap pen om hun slaapadres aan de Valkenhorst te gaan opzoeken. Natuurlijk willen we dat, en dus bij deze: Vrede! het E-team een groot succes, ook al was het aantal migranten dat er een beroep op deed be trekkelijk klein. Oosthoek van het EWR zet kanttekeningen bij dit succes. „Wij hebben uitgerekend dat el ke klant ons 540 gulden kostte en dat vinden wij een heleboel geld. Bovendien heeft het EWR wel een voorlichtingstaak, maar niet de taak om werklozen aan werk te helpen of goedkope klusjes op te knappen". De voorlichting gebeurt in de toekomst weer gewoon door de afdeling voorlichting. „De ge meente geven wij aan waar eventueel die goedkope klussen kunnen worden gedaan", zegt Oosthoek. De klanten van het energiebedrijf moeten de tocht- wering voortaan weer zelf aan brengen. Het Leidse Energiebesparings team (E-team). dat bij Leidena- ren thuis voorlichting gaf en klusjes opknapte bij ouderen, is na twee jaar ter ziele. Van de 5 langdurig werklozen die tijdelijk voor het Energie- en Waterbe drijf Rijnland (EWR) werkten, zijn er 4 inmiddels weer zonder werk. Het EWR heeft het con tract per 1 oktober opgezegd, omdat het E-team te duur was. Het E-team ging twee jaar te rug aan de slag om voorlichting te geven over energiebesparing en huishoudelijke installaties energiezuiniger te maken. Ie dereen kon het E-team bellen, maar de hulp was vooral be doeld voor ouderen, migranten en minder-validen. Met 1300 hulpaanvragen in twee jaar was AGENDA REDACTIE LOMAN LEEFMANS ROY KLOPPER DONDERDAG 17 OKTOBER Leiden Lezing bij de Filosofische Vak ver. A.M. van Schuurman met als thema 'Derrida over Socra tes. Kanttekeningen bij Derri- da's wijze van filosoferen', Cle- venngaplaats 1, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp Klaverjas- en sioelavond bij Con Bravura in het clubhuis, Beukenschans 57, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen en rummikub bij De Buitengewonen, Frerikshof, aanvang 20.00 uur Noordwijk Informatie-uur van de Voe dingsbond FNV Noordwijk in Ons Gebouw. A. van Royen- straat, van 19.00 tot 20.00 uur. Opening van de kleindieren- tentoonstelling van de NKPV door wethouder V. Salman, in het gymnastieklokaal aan de Bronckhorststraat, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17