Leiden Museum: geen opslag uitstervende dieren Treinen razen voorbij in de Leidse Houtschool wesselman Herenstraat aan een kant afgesloten Deel Slaaghwijk heeft in 1992 al stadsverwarming Waterzuiveringen Rijnland gebrekkig M LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) DE STADSVERWARMING komt er aan voor de Slaaghwijk. Vrijdag beginnen de eerste werkzaamheden. 15 NIEUWSLIJN Aanhoudende flessetrekker Een 29-jarige man uit Wassenaar is gisteravond aangehouden in een restaurant aan het Noordeinde. Hij had voor een kleine veertig gulden gegeten en weigerde te betalen. Na tussenkomst van de politie bleek het te gaan om een notoire flessetrekker. De man is al zo'n vijftien keer eerder opgepakt omdat hij zijn eten niet wilde betalen. Hij heeft een proces-verbaal Munten weg uit Pieterskerk Onbekenden hebben zes 17e-eeuwse bronzen munten ont vreemd uit de Pieterskerk. Om bij de munten te komen is een plaat plexiglas vernield van een vitrinekast. Van de diefstal is gis teren aangifte gedaan. Waarschijnlijk zijn de munten afgelopen weekeinde gestolen tijdens een rommelmarkt die in de kerk werd gehouden. Wat de munten waard zijn, kon de politie van ochtend niet melden. Mishandeling in café Een 27-jarige Leidenaar is gisteravond mishandeld in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. De man sprak naar eigen zeggen enkele cafébezoekers vriendelijk aan. Deze waren hiervan niet gediend, waarna een van hen een glas kapot sloeg en dit in het gelaat van het slachtoffer duwde. Hierna werd de man het café uit geslagen. Buiten zou hij nog zijn getrapt. De man is naar het Diaconessenhuis overgebracht. Het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden over weegt om niet langer in beslag genomen partijen uit de illegale dierenhandel op te slaan voor de Algemene In spectie Dienst (AID) en justitie. Deze week stal een actie groep 14 neushoom-hoórns uit het museum en stuurde die op naar de Tweede Kamer om aandacht te vragen voor de slechte controle op de handel in zeldzame dier soorten. „Voor ons is het een bijzonder slechte reclame om zo in de publiciteit te komen met een zaak waarmee wij alleen zijdelings hebben te maken", zegt woordvoer der M. Hoogmoed. nnFN,t dat gedeelte van het complex dat niet echt hoort bij het mu seum", meldt Hoogmoed, die er verder niets over wil zeggen uit angst dat 'de echte penoze dan hier komt'. Volgens Hoogmoed moeten de inbrekers op de hoogte zijn geweest van de si tuatie in het museum en infor matie van ingewijden hebben gekregen. Het Leidse museum wil nu ei genlijk wel af van de zeldzame diersoorten. „Misschien dat de AID een andere oplossing moet vinden om de spullen op te slaan. We kunnen ze trouwens niet neerleggen in onze ten toonstelling, omdat ze niet ons museum thuishoren en er bo vendien kans is op besmettings in het museumcomplex aan de Hooglandse Kerkgracht zijn exemplaren, of delen, van bijna uitgestorven dieren opgeslagen, die de douane doorgaans in be slag heeft genomen op Schiphol of in de Rotterdamse havens. „Wij hebben speciale ruimtes om die dingen op de juiste tem peratuur en vochtigheid te be waren. We beschikken boven dien over de kennis om er een oogje op te houden", zegt Hoogmoed, die niet kwijt wil hoeveel er in de magazijnen ligt. De zojuist gestolen hoorns hoorden bij een partij van 98 hoorns van de bijna uitgestor- Zwarte Neushoorn, die in werd afgeleverd bij het De actievoerders onder de Kaap Hoorn hebben in de nacht maandag op dinsdag in gebroken in het museum. „In Pakketjes Volgens Hoogmoed hebben de actievoerders ook de Wet op de illegale dierenhandel overtre den. vZij hebben de hoorns bij het PTT-kantoor in pakketjes gestopt en opgestuurd, dat is il legale transport van verboden diersoorten", zegt Hoogmoed. De actie heeft volgens hem ook niet veel zin, omdat de controle door de AID in zijn ogen de laatste tijd juist is verbeterd. Dat is ook de indruk van de Leicjse bestuurskundige J. de Vries, die dit voorjaar een rap port publiceerde over de vol strekt falende controle op de handel in zeldzame diersoorten. „Ik heb niet zo'n behoefte om nu weer wat te zegen in de pers, want ik ben zelf betrokken bij een project om de controle te verbeteren", zegt De Vries. De Vries verwijst naar zijn onder zoek 'waarin heel wat harde dingen staan'. Dat 'onderzoek naar het func tioneren van de Algemene In spectie Dienst' is inderdaad ver nietigend. De inspecteur Na tuurbescherming is bij het mi nisterie van landbouw vooral een 'afvalbakfunctie', is één van de conclusies. De onbezoldigde controleurs komt niet of nau welijks toe aan de opsporing van overtredingen en de organi satie is zo verkokerd dat het controleurs 'na wederzijdse be schuldigingen' niet meer is toe gestaan om contact te hebben met hun voorgangers van een andere dienst, schreef De Vries. Het Nationaal Natuurhistorisch Museum aan de Hooglandse kerkgracht vindt dat het op een vervelende ma nier in de publiciteit is gekomen door een zaak waar het maar zijdelings mee te maken heeft. N FOTO HIELCO KUIPERS Kerkstraat 110a - Oude Wetering Telefoon: 01713-16800 Showroom ook op zaterdag geopend LEIDEN De Herenstraat is bij de Konin- ginnelaan afgesloten voor au to's. Met deze tijdelijke maatre gel wil de gemeente voorkomen dat het doorgaand verkeer ge bruik maakt van deze winkel straat. Vooral automobilisten die richting Witte Singel en Lammenschansweg gingen, re den via de Herenstraat. Daar door was het druk en ontston den geregeld opstoppingen. In overleg met bewoners en winkeliers is besloten drie maanden een proef te houden. Na deze periode wordt bekeken of alle partijen tevreden zijn over de afsluiting van de Konin- ginnelaan. Een nadeel kan zijn dat het sluipverkeer door ande re kleine straten in de buurt rijdt. De gemeente is begonnen met het opbreken verkeer tegen te gaan. Negenhonderd woningen in de Leidse Slaaghwijk hebben vol gend jaar al stadsverwarming. De rest van de wijk wordt in 1993 aangesloten op het net van de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR). De werk zaamheden voor uitbreiding van de stadsverwarming begin nen deze maand. De kosten be dragen bijna 10 miljoen gulden. Voor de bewoners wordt het nieuwe systeem waarschijnlijk goedkoper. Op 27 februari van dit jaar sloten de woningbouwvereni gingen Leiden en De Sleutels een contract met de EWR over levering van warmte aan 1400 woningen. Aan deze gebeurte nis gingen een aantal jaren van overleg en discussie vooraf. In 1990 werd besloten de mening van de bewoners te peilen door middel van een enquête. Ruim 60 procent van de 1025 bewo ners die reageerden koos voor stadsverwarming. De rest wilde liever de oude verwarmingske tels vervangen door nieuwe. De warmte voor de huizen komt vrij bij de opwekking van energie in de centrale aan de Langegracht. Volgens de EWR is de besparing op aardgas in dit geval 2.500.000 kubieke meter per jaar de hoeveelheid gas die 1250 flatwoningen jaarlijks nodig hebben. Op 18 oktober wordt het offi ciële startsein van de werk zaamheden gegeven. Op het terrein van de Groenoordhallen wordt om 11.00 uur de eerste dam wand voor een bouwput geslagen. De put moet worden gegraven omdat de leidingen onder de Willem de Zwijgerlaan worden e Vrouw door drie mannen aangerand Een 20-jarige vrouw is gister avond aangerand en met een mes bewerkt in het Huig park. Het slachtoffer fietste omstreeks 19.30 uur vanaf de Maresingel richting binnen stad toen ze door een groep je van drie mannen op de grond werd getrapt. Ze trok ken de vrouw een flink aantal kledingstukken van het lijf. Een van de drie betastte haar onzedelijk. Met een mes werd in haar onderarm ge krast. Het trio sloeg op de vlucht toen een man op een fiets passeerde. De politie zou graag zien dat deze voorbij ganger zich meldt als getuige (tel. 258888). De daders zijn ongeveer 20 jaar oud. LEIDEN PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER „Een plastic modeltrein van 300 gulden is maar een huis-tuin- en-keuken trein, vergeleken met de Rolls Royce onder de treinen, de crème de la crème van 10.000 gulden". Hans Ver lint en zijn vrouw Petra zuchten verlekkerd als ze denken aan de modeltreinen die er komend weekend allemaal te zien zijn in de Leidse Houtschool. De Leid se vereniging 'Het Bollenspoor' waar het echtpaar lid van is, houdt daar samen met de ande re modelspoorverenigingen in Nederland voor de tweede keer de Nationale Modelspoordagen. Deze open dagen bij de ver schillende verenigingen zijn een initiatief van de overkoepelende organisatie, de Nederlandse Modelspoor Federatie (NMF). In de kelder van de flat aan de Titus Brandsmalaan staan de 'bakken' van de twee model treinliefhebbers al uitgestald. De laatste hand is er aan gelegd. Hun modelspoor is technisch in orde bevonden om vrijdag naar de school aan de Adriaan Pauw straat te gaan. Daar wordt een enorme spoorbaan van 12 bij 4,80 meter opgebouwd, samen gesteld uit stukjes spoor mo dules van enkele leden. De familie Verlint is vertegenwoor digd met drie bakken. Dit zijn op tafels geplaatste sporen, compleet met rails, stations, bo men, wegen, huizen en treinen. In de aula van de Leidse Houtschool toont de harde kem onder de leden niet alleen de modulebaan, maar ook een knap staaltje werk als het gaat om het knutselen van zeeschui- men boompjes, het fabriceren van echt werkende bovenleidin gen, het in elkaar zetten van kartonnen huisjes en het zelf bouwen van treinen. Iedereen heeft zo zijn eigen stukje vak kennis. De betekenis van het woord 'wedderen' dat velen on bekend in de oren zal klinken, is na zaterdag en zondag voor alle bezoekers duidelijk. Eén van de leden demonstreert dan hoe je van glimmende modeltreinen die rechtstreeks uit de fabriek komen, matte treinen maakt, waarmee jaren lijkt te zijn gere den. Een andere fanatieke lief hebber van modeltreinen heeft op zijn 'snoeptafel' een aantal messing treinen staan. „Geza menlijk vertegenwoordigen die een waarde van zo'n 100.000 gulden schat Verlint. Verlint, werkzaam als boven leidingmonteur bij de NS, heeft speciaal voor de Modelspoorda gen zijn nachtdienst gewisseld met een andere medewerker. Hans Verlint: „Als het maar niet al te hard stormt dit weekeinde, anders moet ik échte bo venleidingen repa reren". FOTO HIELCO KUIPERS „Maar", zegt Verlint met spijt in zijn stem, „ik heb helaas wel storingsdienst. Dus ik hoop dat het niet te hard stormt dit week end, anders word ik opgepiept De 34-jarige man houdt zich al vanaf zijn zestiende jaar met treinen bezig. „In het begin voornamelijk met tapijtrijden: met een treintje door de huiska mer rijden, maar later ga je trei nen sparen en wil je alles wat nieuw uitkomt, kopen. Nu heb ik zo'n 42 treinen, waarvan 12 zelf gemaakt", vertelt Verlint niet zonder trots. Sinds zeven jaar zit hij bij Het Bollenspoor, dat volgend jaar tien jaar be staat. Zijn vrouw, aangestoken door zijn enthousiasme 'een virus' - is zes jaar lid. Zij is de enige vrouw binnen de vereni ging die actief deelneemt aan de bouw-, vergader- en rij- avonden. Eens in de maand proberen de leden een plek te vinden waar ze de complete baan kunnen neerzetten om de treinen ook daadwerkelijk te la ten rijden. Daarnaast komen ze om de twee maanden bijeen om, als de grootte van de huis kamer of de schuur dat toelaat, bij één van hen te bouwen aan hun geesteskinderen, de modu les. Op dit moment zijn de circa 54 leden in ploegen bezig met de opbouw van het Sleutel- spoor: Leiden in de jaren vijftig. Het is de bedoeling dat het Ra penburg, de Haarlemmerstraat, de overweg bij Rijnsburgerweg worden nagebouwd en over twee jaar tijdens Rail '92 in Den Bosch te zien zijn. De Nationale Modelspoordagen hebben zaterdag 19 en zondag 20 oktober plaats in de leidse Houtschool aan de Adriaan Pauwstraat 1 in Leiden. De aula is op beide dagen van 11.00 tot 16.00 uur voor het publiek ge opend. De toegang is gratis. Van de 45 waterzuiveringsin stallaties in het Rijnland-gebied voldoen er 31 niet meer aan alle. vergunningsvoorwaarden. Om 'bedrijfseconomische redenen' past het hoogheemraadschap van Rijnland veel van deze in stallaties niet aan aan de huidi ge milieu-eisen. Dat blijkt uit het waterkwaliteitsbeheersplan 1991 van Rijnland, dat gisteren door het alfgemeen bestuur werd besproken. De nieuwe milieuregels vol gen elkaar in zo'n snel tempo op dat het hoogheemraadschap voortdurend achter de feiten aanloopt. „Bij het vernieuwen of uitbreiden van waterzuive ringsinstallaties worden de voorzieningen aangepast", al dus A.I.O. van Wassenaer van dagelijks bestuur van Rijnland. „Maar voor de rest gedogen we van onszelf dat we iets niet goed doen volgens onze eigen nor men". Sommige waterzuiverin gen blijven nog maar een paar jaar in bedrijf en hoeven daar om niet aangepast te worden, aldus Van Wassenaer. „Wij voe ren geen last minute repairs uit. Dat is zonde van het geld". Het is niet zo dat de 14 water zuiveringsinstallaties voortdu rend de normen overschrijden. Dat hangt voor een groot deel van het weer af. Regent het een tijd lang dan kunnen veel instal laties de aanvoer van (verdund) vervuild water niet meer aan. Hoofdingeland S.T. Cnossen \Toeg zich af of bedrijven zich, bij het niet naleven van milieu regels. ook mogen beroepen op bedrijfseconomische redenen. Volgens de voorzitter van het dagelijks bestuur, dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken. geldt er voor bedrijven ook al tijd een overgangsperiode. „Wij kunnen van bedrijven niet zo goed eisen dat ze h la minute hun werkwijze aanpassen", al dus de dijkgraaf. -Voor optimale bescherming van vertrouwelijke computeroutput is de PRINTEX S 301 DE OPLOSSING! de complete lijn PRINTEX Papiervernietiaers. kan u een noop ellende besparen. De S 301 is vanwege haar brede invoer anweoe haai er en'hoge capaciteit in staat alle formaten computeroutput te verwerken Voor een introductieprijs van 2.100,- (e* btw)ofvoor SOL- per maand, bieden wij u de S 301 inclusief onderkast aan Wilt u niet dat uw computeroutput in kwaadwillende handen komt, bel ons dan! K0MPR0 B.V. LEIOEN: 071-120004.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15