Rtv show a fir Neelie Van jazzcafé naar disco en - Smit-Kroes als vrolijke valse noot Double eSTe: De zingende dochters van Gert en Hermien 7 Woensdag 16 oktober 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REI NA VAN POPPELEN Vormgeving: DRIES DE BOERS Vader Gert voorspelt reeds internationa le successen, moe der Hermien kijkt uit naar een mooie debuut-cd, terwijl de dochters het simpel op een toekomst vol „leuke en gezelli ge optredens" houden. Double eSTe is de artiestennaam van Nederlands nieuwste mei denduo. De S staat voor don kerharige Sandra (25, ge trouwd, twee kinderen, zange res) en donkerblonde Sheila (21, getrouwd, 1 kind, zangeres en pianiste). De T is afkomstig van Timmerman. Wat nu nog demobandjes zijn, moeten dit najaar uitmon den in een heuse cd met vlotte Engelstalige pop. Beetje Abba,' snufje Wilson Philips, vleugje country en een aardige ballad, ziedaar het concept. In Cees van Leeuwen is inmiddels een manager gevonden. De compo nisten Henny Thijssen en Rob bie van Leeuwen zijn in de slag om geschikte composities voor het Twentse koppel uit te zoe ken. „We zijn er helemaal klaar voor", is het parool in huize Timmerman. De vocale prestaties van San dra en Sheila zijn jaren voor het grote publiek verborgen geble ven. Sheila: „We gingen alleen met onze ouders mee naar spe ciale gelegenheden, zoals de kerstconcerten. Daar zongen we dan gospels. In al die jaren dat we alleen met het geloof bezig waren, bestond er voor ons in feite alleen gospelmuziek, al had Sandra ook wel belangstel ling voor pop." Discotheken „Lekkere moderne pop" heeft de voorkeur van Double eSTe. Top veertig-deuntjes via de ra dio, muziekclips op MTV en de aantrekkingskracht die disco theken op de'dames uitoefenen verklaren deze niet meer dan modale keuze. Vader en moeder Timmerman hebben Sandra en Sheila, zo verklaren ze, nooit ge- pushed hun voorbeeld te vol gen. Na schoolopleiding (mavo en havo), eerste baantjes (cas- sière en verkoopster), huwe lijksvoltrekking (mannen met goede betrekking) en gezinsuit breiding, staat inmiddels niets meer een muzikale loopbaan in de weg. „We staan met beide benen op de grond, puur van wege het geld hoeven we het niet te doen en mocht het niets worden, dan kunnen we altijd op ons gezin terugvallen." De eerste liedjes van Double eSTe (Release Me, The Sad Song of Life en Take a Decision, my Love) zijn vlot en zuiver op de band gezet. De stemmen pas sen goed bij elkaar, „maar dat is logisch want het zijn zussen" weet Gert. Toch moet daar niet al teveel nadruk op gelegd wor den, vinden Sandra en Sheila. „We willen namelijk niet als de Zingende Zusjes door het leven gaan." En waarom? „Ach, dat wekt een beetje de indruk dat we alleen lieve zoete refreintjes zingen. Dat is absoluut niet de bedoeling. Het gaat tenslotte om moderne popmuziek." IN AL DIE JAREN DAT we alleen met het geloof bezig waren, bestond er voor ons in feite alleen gospelmuziek, al had San dra ook wel belangstelling voor pop. (Sheila) Sandra en Sheila: „We staan met beide benen op de grond, puur vanwege het geld hoeven we het niet te doen en mocht het niets worden, dan kunnen we altijd op ons gezin terugvallen." foto opd ZOGEZEGD Hêis/Z! „Dikwijls wordt door de gast vrouw of gastheer van een party gezegd: die moet je maar niet in beeld brengen, omdat die per soon dat niet wil. Het gekke is dat die dan als eerste met rinke lende oorbellen voor de camera staat." (Gert Jan Droge bij Karei van der Graaf) „IJdelheid komt erbij, anders zit je niet achter zo'n microfoon. Ik ben ontzettend gedreven, nog steeds. Mensen vragen wel: hoe kan dat nou? Want ik ben verder een rusti ge man. Nou, dat kun je niet uit leggen, dat gebeurt, en wel om drie over zes." (Frits Spits in Nieu we Revu) „Ik vind mijn leven een sprookje. Toen ik bij BZN begon dacht ik: als ik dit vijf jaar mag meema- STRIPS BOLLEBOOM BOES foto dijkstra ken, wat zou dat mooi zijn. En nu zitten we al op zeveneneenhalf en nog is het eind niet in zicht. Wat ik wel eens denk is dat er na BZN geen echte droom meer overblijft." (Carola Smit in de NCRV-gids) „Ik heb maar weinig principes, maar het trainen van politici wei ger ik. Als je politici traint, moet je ze allerlei trucjes leren en dat wil ik niet. Ik zou dan het idee krijgen hoererend bezig te zijn en dat wil ik toch voorkomen." (Mar- jolijn Uitzinger in Studio) „Ik weet zeker dat ik de ware nu ontmoet heb. Wij wonen op twee piepkleine kamertjes ergens in Bussum. Natuurlijk was ik het veel ruimeren luxer gewend. Toch ben ik blij dat we er wonen. Als ik nu na een optreden naar huis rij, vier trappen klim, kom ik in het woonkamertje, pak een biertje en dan voel ik me net zo gelukkig als toen ik vroeger met een loonzakje van 35 jaar bij mijn moeder kwam." (André Ha- zes in de NCRV-gids) HEINZ AALSMEER GERARD VAN PUTTEN Onder de vlag van de TROS hebben twee bekende Nederlan ders de handen ineen geslagen voor de produktie van Solo voor een Kind. De Aalsmeerse amusementstycoon Joop van den Ende stelde zondag zijn studio beschikbaar aan Ivo Niehe om kijkend Nederland warm te maken voor het Fos ter Parents Plan. Nu al loopt dit land voorop als het gaat om de financiële adoptie van kinderen uit 26 ont wikkelingslanden. Binnen de van oorsprong Britse organisa tie bezit ruim 34 procent van de pleegouders de Nederlandse nationaliteit. Presentator Niehe hoopt aan de uitzending die vrijdagavond wordt uitgezon den hetzelfde warme gevoel over te houden als na zijn eerste Foster Parents-actie, nu twee jaar geleden. Doodmoe was hij toen na afloop, compleet afge draaid, voorlopig niet van plan z'n fauteuil uit te komen. Maar geestelijk raakte Niehe topfit op net moment dat hij zag hoeveel respons zijn inspanningen in het land had. „Vele duizenden mensen waren overtuigd ge raakt van de noodzaak een kind financieel te adopteren." Met de steun van de op film vastgelegde aanbevelingen van onder meer Luciano Pavarotti, Martine Bijl, Hans Wiegel, Hans van Mierlo, Julio Iglesias en Jo- han Cruijff denkt Ivo Niehe nog meer Nederlandse Foster Pa rents binnen te halen. Dat moet volgens hem ook, het kinder leed is in bepaalde landen tot onmenselijke hoogte gestegen. Hoe er ook over Niehe en Van den Ende als persoon moge worden gedacht, hun vakman schap staat niet ter discussie. "De heren hebben de wervings campagne wel zo slim aange kleed dat regisseur Guus Ver- straete jr. vrijdag geen ordinaire bedelpartij aan kijkend Neder land voorschotelt. Inhoudelijk Feestje amusementsbrache in Studio Aalsmeer M angers, zangeressen, W .duo's, trio's, clowns, MmmmmmA acrobaten, mimespe- lers, goochelaars, illusionisten, bouzouki-spelers, entertainers, dames-ensembles, salon- en zigeunerorkesten, jazzbands, animatie-improvisatie groe pen, Rock 'n Rollers, snelteke naars en menselijke robotten. Slechts één keer per jaar komt zo'n keur aan artiesten bij een, en wel op de presentatiedag van de Vereniging van organisatoren voor Evenementen, Con certen en Theater Aktiviteiten - kort weg de Vecta. Het grootse evenement vond dit jaar plaats in een apart gedeel te van Studio Aals meer, waar het be halve heel druk en gezellig ook nog spannend was. Want er waren twee 'awards' te winnen: de Vecta-Pulcinella voor de persoon of instantie die zich heeft ingezet voor de amuse mentsbranche en de Vecta- Scaramouch voor artiest(en) die zich tijdens de dag zelf uit zonderlijk presenteerde(n). Dat Joop van den Ende in het groot denkt, wordt ook deze dag weer duidelijk: de lokatie die hij ter beschikking heèft voor feest jes heeft de afmetingen van een middelgroot vliegveld en is wer kelijk schitterend ingericht. Er is een jazzcafé, een discotheek, een Grand Café en een casino, allemaal speciaal voor dit soort gelegenheden gebouwd rond de immense Studio 7, die in de wandelgangen ook wordt aan geduid als 'ons privé voetbal veld'. Studio 7 is voor vandaag omgetoverd tot een tijlvol res taurant, met in het midden het grote podium waar aan het eind van de avond de prijsuitreikin gen zullen plaatsvinden. De vijftig acts die zich van- Het Wereldje PANDA DE L'ISLE daag presenteren zijn verspreid over al deze ruimtes. Gewapend met programma-boekje en plat tegrond - beslist geen overbodi ge luxe - rep ik mij van Marco Borsato in de discotheek, via 'Dame Blanche' in het Grand Café naar de 'Soulful Blues Quality' in de foyer en zie meer optredens dan anders in een heel jaar. Om tussendoor even wat uit te puffen is er een ze ventien meter lange 'Spelstraat', com pleet met charman te gastvrouwen bij wie je kunt 'Rolle bollen', 'Money over de balk' gooi en, de 'Wiebelear' bestijgen of kunt 'KnijnKnijpen'. Ik Knijp Knijn, behaal een treurig stem mend aantal pun ten en win desal niettemin een pluche beertje. In de Spelstraat kom ik Jacques d'Ancona tegen met een licht vertwijfelde blik in de ogen: „Ik zit in de jury voor de Sca ramouch. Dus nu moet ik een jazz-or- kest met een sneltekenaar gaan vergelijken. Geen gemakkelijke opgave." Ik beveel hem van harte het KnijnKnijpen aan. maar hij is alweer weggerend van de vele podia. Enkele leden van de groep 'Saltlmbanque' met hun gewonnen Vecta-Scaramouch. Stevige jazz Ik begeef mij naar 'Kajazz', het jazzcafé waar Mariska Veres op treedt met haar nieuwe band, het 'Mariska Veres Shocking Jazz Kwintet'. De stem, eenieder bekend van de mega-hit Ve nus', staat nog steeds als een huis en blijkt uitstekend ge schikt voor de stevige jazz die het MVSJK ten gehore brengt. Mariska vertelt me dat ze min of meer toevallig 'een keertje jazz deed' en dat dat zo goed beviel dat daaruit haar nieuwe forma tie ontstond. Ze verzorgen op tredens in jazzclubs, in grotere zalen en op festivals en 'het gaat goed'. En, komt er een plaat? „Dat weet ik niet. Het is nog een verrassing wat dit allemaal gaat brengen. Ik vind het ook niet zo vreselijk belangrijk, ik ben nu vierenveertig, ik heb het alle maal al een keer meegemaakt en ik wil nu gewoon lekker op treden." Mariska ziet mijn pluche beertje en vraagt hoe ik eraan kom, ze is dol op speel goedbeesten. Ik verwijs haar naar de Spelstraat. Op één van de podia in de foyer staat Jorge Castro, de kers verse winnaar van de Sound- mixshow. „Er komt wat over zo'n jongen heen hè, na dat naast me. Maar Castro lijkt vooralsnog niet erg in de war van zijn plotselinge succes. Zijn presentatie is nog wat onhan dig, een beetje verlegen, maar zo gauw hij begint te zingen is hij een absolute professional die bij romantische passages uit zijn Italiaanse repertoire de da mes zwoel in de ogen blikt. Wat denkt hij, gaat hij het maken in de toekomst? „Ik kan nog niet geloven dat ik hier vandaag mag zingen. Gisteren nog in het restaurant, vandaag hier, ik ben zó geluk kig. Misschien heb ik een grote kans. En misschien moet ik weer in het restaurant aan de tafeltjes zingen, ik weet het niet." Kippevel Ik hoop dat Jorge Castro een blijvertje is. Zo'n stem, die mag gewoon niet in de vergetelheid raken. Als Jorge zijn optreden besluit met 'O sole mio', zit ik ondanks mijn niet geringe haat tegen dit lied, met kippevel. Inmiddels is het restaurant in Studio 7 al aardig vol gelopen. Het Haegsch Salon Quartet be geleidt muzikaal de maaltijd, foto frank fahrner terwijl clowns en acrobaten rond de tafels buitelen. En dan is het tijd voor de uitreiking van de Vecta-Pulcinella. And the winner is.... Wie anders: Joop van den Ende. Uit handen van André van Duin ontvangt hij het zware beeldje, spreekt een kort dankwoord en rept zich dan weer weg naar de belendende studio waar hij druk bezig is met opnamen. De Vecta-Scaramouch 1991 gaat na een evenwichtig oordeel van de jury naar 'Saltimban- que', een wervelende groep acrobaten, degenslikkers, jong leurs, goochelaars en nog veel meer vrolijks. Tip voor wie bin nenkort een feestje geeft: ze zijn - evenals alle andere artiesten die op deze dag te bewonderen waren - te huur. De zeventien meter lange Spelstraat ook. Veel plezier! Kindersymfonie hoogtepunt Solo voor een Kind Fragment uit Solo voor een kind. Presenta tor Ivo Niehe onderhoudt zich met kinde ren uit Sri Lanka. foto united photos deboer/poppe de boer biedt Solo voor een Kind gega randeerd genoeg aantrekkelijke programma-onderdelen om de aandacht van een miljoenenpu bliek van begin tot einde gevan gen te houden. Volwassen spel Neem het kwartet finalisten van het concours voor jonge klassie ke musici tussen 6 en 13 jaar. Tijdens het voorspel op 29 sep tember in het Amsterdamse Concertgebouw, waar 14 kandi daten concerteerden, zetten de violisten Fabiana Engelsbel (11 jaar), de 13-jarige Marjolijn Boersma, alsmede de pianisten Richard Flemming (10 jaar) en See-Siang Wong (13 jaar) reeds de toon voor een alleszins ge slaagd tv-debuut. En het moet gezegd, in weerwil van hun leef tijd en ondanks de altijd weer spanning oproepende opnamen bleken ze zondag tot volwassen spel in staat. Wie de zenuwen het best in bedwang heeft we ten te houden, wie uiteindelijk de studiebeurs als hoofdprijs in de wacht heeft gesleept, daar over past tot vrijdagavond vijf voor negen slechts stilzwijgen. Tv-maken vergt veel tijd en vreet nog meer energie. Derhal ve kan het op een meer dan twaalf uur lange opnamedag gebeuren dat een medewerkster van het produktieteam zich in haar ijver niet helemaal in de hand weet te houden. Toen Burt Bacharachs What the world needs now is love als leader jargon voor herken ningsmelodie op beeldband werd vastgelegd, dirigeerde een in balletjesjurk gestoken en naar corpulentie neigende da me vooral zichzelf en niet het koor. Door haar potsierlijke gesticuleer had bij voorbeeld de slagwerker van het Metropole Orkest de grootste moeite z'n aandacht bij zijn (slag)werk te houden. Ivo Niehe had het trouwens, snipverkouden als hij was, ook verre van gemakkelijk. In het belang van het goede doel en het programma dat uiteraard ook liet de matig bij stem zijnde presentator niet af actie te voeren („Voor een gulden vijftig per dag maakt u een kind elders in de wereld geluJkkig") en de programma-onderdelen professioneel aan elkaar te pra ten. Tot de artiesten die Niehe aankondigde behoorde onder anderen Anthonie Kamerling, bekend als Peter Kelder van Goede Tijden Slechte Tijden. Hij droeg het verhaal Hoempe- doemp is jarig Ivo Niehe tij dens de generale repetitie: „Hoeperdepoep is jarig" van Annie M.G. Schmidt gedragen voor. Willeke Alberti en John Kraaykamp sr. zijn vrijdagavond te zien met het duet Telkens weer, terwijl André van Duin opdraaft als de gemankeerde goochelaar Dombo. Uitgedost in smoking met de pantalon ter hoogte van hoogwater op Sche- veningen deelt hij mee dat zijn vader ook goochelaar was. „En ik was eigenlijk zijn eerste truc." In Solo voor een Kind wordt het podium ook vrijgemaakt voor een aandoenlijk en tegelijk spectaculair optreden van de kinderen die behoren tot de cast van de musical Les Miséra- bles. Maar de tv-kijkers zullen zonder twijfel de opvoering van de Kindersymfonie van Leopold Mozart als het absolute hoogte punt aanwijzen. Of was dit werk toch van Joseph Haydn? Daar over zijn de musicologen het nog altijd niet helemaal eens. Het damessextet dat werd ge vormd door prinses Christina, majoor Boshardt, Mary Dressel- huys, Erica Terpstra, Christine Deutekom en Neelie Smit-Kroes had zondag in de studio van Joop van den Ende wel wat an ders aan het hoofd dan zich af te vragen of de Kindersymfonie werkelijk van Mozart sr. was, dan wel dat de oude Mozart ooit vals met de eer van Haydn is gaan strijken. Sopraan Chris tine Deutekom bij voorbeeld blies op de waterfluit met een gedrevenheid, die hooguit in de paartijd valt waar te nemen in het Alphense vogelpark Avifau- Deutekom bleef keurig in de maat, aangegeven door dirigent Heinz Friesen van het Metropo le Orkest. En hetzelfde kon wor den gezegd van majoor Boshart die de trom roerde, van Mary Dresselhuys met haar pepermo len, van prinses Christina op blokfluit en van WD-Tweede Kamerlid Erica Terpstra, die de triangel bespeelde. Alleen Neelie Smit-Kroes viel voortdu rend uit de toon met haar speel goedtrompet, waardoor de vroegere bewindsvrouwe meteen de vrolijke noot was van dit illustere gezelschap. Toch al niet vies van publieke aandacht wist de omstreden directeur van Nijenrode aller ogen op zich ge richt vanwege haar eigen vals- blazersconcours, dat haarzelf bijkans een lachstuip bezorgde. Niet zodra de laatste tonen van de Kindersymfonie waren weggestorven in het rumoer van decorchangementen of Erica Terpstra was weer op en top po litica. Althans, haar gevoel voor diplomatie bleek ze niet in het Tweede Kamer-gebouw te heb ben achtergelaten, toen haar werd gevraagd wat ze van het optreden van partijgenote Smit- Kroes had gevonden. „Laten we het er maar op houden dat een triangel makkelijker te bespelen is dan een fluit. Ha, ha, ha." (Vrijdagavond, Nederland 2, 20.55 uur)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6