Buitenland Moskou gaat meepraten Jurist:DD wilde joden importeren Jeltsin waarschuwt Russen voor winter Hongerdood bedreigt miljoenen Somaliërs PLO wacht met beslissing NIEUWSLIJN Nieuwsmedia Myanmar zwijgen De door de militaire junta gecontroleerde nieuwsmedia in Myanmar (Burma) hebben nog geen melding gemaakt van de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan oppositieleider Aung San Suu Kyi. De ambassade van Myanmar in Bangkok ver oordeelde de toekenning maandag als inmenging in de binnen landse politiek van het land. Het is niet bekend of Suu Kyi, die sinds 1989 onder huisarrest staat, zelf op de hoogte is. Volgens westerse diplomaten in de hoofdstad Yangon (Rangoon) ver spreidt het nieuws zich langzaam onder de bevolking door men sen die naar buitenlandse radiozenders luisteren. Dimitrov voorgedragen als premier De Bulgaarse Unie van Demo- cratische Krachten heeft giste- ^HÉÊjËgl] ren Filip Dimitrov voorgedra- HHM gen voor de functie van pre- WÊ mier. De Unie heeft naar alle waarschijnlijk met een kleine marge de zondag gehouden algemene verkiezingen ge- qgm wonnen. De Centrale Verkie- zingscommissie meldde dat na het tellen van 80 procent van de stemmen de Unie 34,8 procent, de Socialisten 32,9 procent en de Turkse Bewe- ging voor Rechten en Vrijhe- BHHHwwHHI den 6,9 procent had behaald. Algerije op 26 december naar stembus In Algerije zullen op 26 december voor het eerst algemene ver kiezingen worden gehouden waaraan meerdere partijen kunnen deelnemen. Dat heeft president Benjedid gisteren gezegd. Met de bekendmaking maakt de president een einde aan maanden van onzekerheid over de verkiezingsdatum. Liberalen in Roemeense regering De Roemeense premier Stolojan heeft een nieuwe regering ge formeerd waarin voor het eerst sinds meer dan veertig jaar libe ralen zijn opgenomen. Dat heeft het regerende Nationale Red dingsfront, dat negen regeringsposten zal blijven bezetten, giste ren gezegd. Voorts neemt een aantaLpartijloze ministers, waar onder premier Stolojan, aan de nieuwe regering deel. De Ecolo gische Beweging levert een minister van milieu. Albanese politie schiet op vluchters In de Albanese havenstad Vlorë hebben leden van politie en le ger gisteren het vuur geopend op een groep mensen die door een afzetting braken om aan boord te komen van schepen waar mee zij hun verarmde land wilden verlaten. Bij het optreden raakten drie mensen gewond, onder wie twee militairen, meldde de Albanese televisie. Winst IBM keldert Het gaat slecht met 's werelds grootste computerconcem, IBM. 'Big blue' boekte de afgelopen drie maanden een nettowinst van 172 miljoen dollar, 85 procent minder winst dan dezelfde perio de vorig jaar. Volgens IBM-topman Akers staan de resultaten on der druk door „een slappe wereldeconomie, sterkere concurren tie en interne produktverschuivingen". In de eerste negen maanden van 1991 noteerde IBM een verlies van 1,4 miljard dol lar tegenover een plus van 3,55 miljard dollar in dezelfde periode van 1990. Meer faillissementen Japan Het aantal faillissementen in Japan heeft een recordhoogte be reikt. Het afgelopen half jaar steeg het aantal failliete onderne mingen met 70,8 procent. Tussen april en september moesten 5.244 firma's hun deuren sluiten. Dat heeft het Japanse econo mische onderzoeksbureau Teikoku Data Bank gisteren bekend gemaakt. De groei van het aantal faillissementen is het gevolg van de hogere rente en krapte op de geldmarkt. MOSKOU. HANSGELEUNSE CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin heeft de bevolking gewaar schuwd dat er economische of fers moeten worden gebracht. „De winter zal hard zijn, men sen zullen lijden, maar we moe ten dit doorstaan", zei hij in een televisie-interview, waarin hij prijsverhogingen en veranderin gen in zijn regering aankondig- Jeltsin wil, als onderdeel van een radicale overgang naar een vrije-markteconomie, de staats controle op de prijzen gedeelte lijk afschaffen. In Moskou en andere Russische steden is van wege het hamsteren de benzi ne, die vermoedelijk met 50 procent in prijs zal stijgen, al schaars. Ook geruchten dat de wodka 70 procent duurder zal worden hebben de nodige con sumentenpaniek gezaaid. In de door hem geleide staatsraad, die gisteren in beslo ten zitting bijeen was, heeft Jelt sin bovendien aangekondigd dat zijn regering zal worden ge zuiverd van 'conservatieve ele menten'. Er komt in elk geval een nieuwe premier. In de Russische top wordt he vig geruzied over het wel of niet ondertekenen, komende vrij dag, van het economisch ver drag dat de basis moet leggen voor een nieuwe Unie. Jeltsin heeft gezegd dat hij persoonlijk voorstander is van onderteke ning, maar houdt de deur naar weigering op een kier, omdat hij vindt dat de centrale autoritei ten teveel macht behouden. De landbouw in Somalia is als gevolg van de burgeroorlog vele jaren achterop geraakt, stelt de FAO-vertegenwoordiger in Ke nya. Werktuigen om het land te bewerken, zijn gestolen of ver nield. Er is geen zaad, rivieroe vers en irrigatiekanalen zijn ka pot, en er is geen brandstof om de waterpompen en generato ren te laten draaien. Bovendien hebben de boeren door de aan houdende strijd hun land nau welijks kunnen bewerken. Daar naast is ook de veeteeltsector totaal verwoest, die normaal goed is voor 60 procent van het bruto-nationaal inkomen. CORRESPONDENT In Somalia worden 4,5 miljoen mensen, dat is ruim de helft van de bevolking, met de honger dood bedreigd. Er is een nij pend tekort aan water en voed sel en de medische zorg laat zeer te wensen over. Dat stelt de FAO, de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties, in een gisteren versche nen rapport. De organisatie doet een beroep op de interna tionale gemeenschap, onmid dellijk voedsel beschikbaar te stellen om een massale sterfte in Somalia te voorkomen. Angst en spanning tekenen het gezicht van deze Kroatische vrouw uit Gruda, ii wijl ze toekijkt hoe het Joegoslavische leger haar dorp binnentrekt Servische en Kroatische presidenten roepen ook hulp VS in De leiders van de Joegoslavische republieken Servië en Kroatië zijn gisteren in Moskou met elkaar overeengeko men binnen een maand vredesbesprekingen te begin nen. De onderhandelingen, zo lieten zij in een gezamen lijk communiqué weten, moeten worden georganiseerd door de Europese Gemeenschap, de Verenigde Staten en de Unie van Soevereine Staten. De 'doorbraak' volgde op afzon derlijke gesprekken tussen de bemiddelende Gorbatsjov, de Servische president Slobodan Milosevic en de Kroatische pre sident Franjo Tudjman. Gor batsjov kreeg de beide rivalen gezamenlijk aan het diner, waarna een overeenkomst werd aangekondigd. Gorbatsjovs bemiddeling stond in het teken van het bij eenhouden van de Joegoslavi sche federatie. „Er is voor mij alleen een bemiddelende rol weggelegd, als mijn Joegoslavi sche gesprekspartners bereid zijn over samenwerking te pra ten", zo liet hij Joegoslavische journalisten tijdens een pauze in de gesprekken weten. Voor het moment lijkt Gor batsjovs Joegoslavië-initiatief geslaagd. Voor het eerst zullen Moskou en Washington toe zicht houden op besprekingen ter beëindiging van het Joego slavische conflict, dat in vier maanden tijd al meer dan dui zend mensenlevens heeft geëist. Het betekent tevens een failliet voor de Europese pogingen, on der leiding van Nederland als EG-voorzitter. om de Joegosla vische crisis te bezweren. Gorbatsjov heeft zich met zijn bemiddelingsrol ook binnen lands enorm geprofileerd. Voor de Sovjet-televisie, die elke dag uitvoerige reportages van het Joegoslavische 'front' geeft, zei Gorbatsjov zaterdag dat zijn be trokkenheid bij Joegoslavië voortkomt uit bezorgdheid over soortgelijke ontwikkelingen in eigen land. ..Als er hier zo'n conflict komt, zal het veel ern stiger vormen aannemen dan in Servië en Kroatië", aldus Gor batsjov. Ondanks de gesprekken in Moskou ging de oorlog in Kroa tië ook gisteren gewoon door. De onderhandelingen over het hulpkonvooi bij Vukovar liepen ook gisteren stuk. Inmiddels is duidelijk geworden dat het pro bleem niet alleen bij het Joego slavische leger ligt. De Kroaten zijn bang dat het leger de komst van het konvooi zal gebruiken om een bres in de verdediging van Vukovar te slaan. Een dokter van de organisatie Artsen zonder Grenzen die het hulptransport begeleidt, heeft beide partijen opgeroepen vrouwen, kinderen en gewon den uit de stad te laten evacu eren. Vukovar heeft de afgelo pen twee weken permanent on der vuur gelegen en volgens ooggetuigen is er geen huis meer onbeschadigd. Er is ook dringend hulp nodig voor de kustplaats Dubrovnik, die door het leger volkomen van de buitenwereld is afgegren deld. Drinkwater begint zo schaars te worden dat het in middels is gerantsoeneerd en de voedselvoorraad in de stad is nog maar voldoende voor een dag of tien. Enige hulp kwam gisteren van een veerboot uit de noordelijker gelegen plaats Rije- ka, die ondanks beschietingen op zee de haven van Dubrovnik wist te bereiken om hulpgoede ren af te leveren. De Joegoslavische minister van defensie Kadijevic heeft gis teren in Sarajevo een gesprek gehad met de leiders van Bos- nië-Hercegovina. Dat overleg kwam op de dag nadat het par lement van Bosnië een soeve reiniteitsverklaring had aange nomen. Kadijevic en de Bosni sche leiders beklemtoonden in hun gesprek dat uitbreiding van de oorlog naar Bosnië voorko men moet worden. Woensdag *16 oktober 1991 Redactie; 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen; MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER MARGARET THATCHER werkt aan haar memoires. Deel 1 verschijnt in 1993 en gaat over de elf jaar dat ze Brits premier was. Harper Collins gaat de memoires uitgeven. Thatcher zou Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke. Persdienst (GPD), Reuter(Rtr), V^ïï" P®nneVrUC^en m''j06n International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (OPA). Agence France Presse (AFP). gUIOen Knjgen. United Press International (UPI). BENJAMIN BEGIN, zoon van ex-premier Mena- chem Begin, wil Yitschak Shamir opvolgen als pre mier van Israël. Hij zei dat gisteravond. Major roept op tot democratie in Gemenebest De Britse premier Major heeft gisteren aan de vooravond van de Gemenebest-top in Harare een krachtig pleidooi gehouden voor mensenrechten en demo cratie in de lidstaten. In een krachtige verklaring wees hij op de noodzaak een einde te ma ken aan alle eenpartijstaten en militaire dictaturen die nog be staan. De Gemenebest-top is vandaag officieel geopend. Centraal tijdens de top van Groot-Brittannië en de 49 voor malige koloniën, staat een ver klaring over de bevordering van democratie en vrije verkiezin gen. De verklaring is opgesteld door tien Gemenebest-leiders die tijdens de top in Kuala Lum pur in 1989 opdracht kregen de rol van het Gemenebest te on derzoeken in het licht van de veranderende politieke situatie in de wereld. Volgens Britse functionaris sen werden Majors uitspraken „koel" ontvangen door de Ma- laysische premier Mahathir. De secretaris-generaal van het Ge menebest, het Nigeriaanse stamhoofd Emeka Anyaoku, zei echter dat de meeste Gemene- bestlanden nu inzien dat het eenpartijsysteem niet functio neert. Veel van deze landen voerden een dergelijk systeem in nadat ze onafhankelijk wer den van Groot-Brittannië. Verzet bij Hoesch tegen fusie Krupp DORTMUND ANP De oppositie bij het Duitse con cern Hoesch tegen een eventu eel samengaan met de indus triële onderneming Krupp breidt zich steeds verder uit. Naast het personeel dat al eer der liet weten tegen een moge lijke fusie te zijn, hebben zich nu ook de directeur voor perso neelszaken, Alfred Heese, en de voorzitter van de onderne mingsraad (or), Wemer Nass. bij de tegenstanders gevoegd. Dat meldt het Duitse Handels- blatt vanmorgen. „We willen alleen blijven en geen deel uitmaken van een ge dwongen huwelijk", aldus de or-voorzitter. Eerder al zei Nass te vrezen voor een groot verlies aan arbeidsplaatsen wanneer de twee concerns besluiten samen te gaan. Heese liet zich in soort gelijke bewoordingen uit. Hij wees daarnaast op het onderne mingsplan van Hoesch voor de jaren negentig dat op 8 novem ber wordt voorgelegd aan de raad van commissarissen. Hierin wordt voorgesteld het concern in negen in plaats van vier divisies onder te verdelen waarbij Hoesch AG in Dort mund als een echte houdster maatschappij moet gaan funge ren. Bij herstructurering is al leen ruimte voor beperkte sa menwerking met Krupp. GRONINGEN GPD-ANP Het DDR-regime heeft in de ja ren zestig en zeventig serieus overwogen joden te importeren, met name uit de Sovjetunie. Dat schrijft de Groninger jurist prof. DJ. Elzinga in zijn van daag verschenen boek Een klei ne flat in Leipzig, de ongehoorde waarheid over Oost-Duitsland. Het merendeel van het kleine aantal Oostduitsers van joodse afkomst, na de Tweede Wereld oorlog nog ongeveer een dui zendtal, stond in die tijd op het punt te vertrekken naar vooral Israël. Voor het Oostduitse regi me was de gedachte onver draaglijk dat de DDR mogelijk eerder 'jodenvrij' zou zijn dan West-Duitsland. Door het ver trek van de meeste joden zou het DDR-regime bovendien de kleine joodse gemeenschap niet meer voor haar propaganda doeleinden kunnen gebruiken. Het propagandistische ge bruik in de DDR van de joden moord tijdens het nazi-regime is volgens Elzinga een van de belangrijkste oorzaken van het nu in oostelijk Duitsland zo sterk toenemend rechts-extre- misme. De nazi-misdaden zijn in de voormalige DDR vooral gebruikt om de verderfelijkheid van het Westen, in het bijzon der van West-Duitsland, aan te tonen. De laatste jaren moesten vooral de jonge Oostduitsers Jeruzalem verboden gebied voor Palestijnen JERUZALEM-DAMASCUS AP-GPD De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) zal haar beslissing over al dan niet deelname aan de vredesconferentie over de toekomst van het Midden-Oos ten morgen bekend maken. Ya- sir Abed Rabbo, lid van het uit voerend comité van de PLO, heeft dat vanmorgen in de Jordaanse hoofdstad Amman gezegd. Tot uitstel is besloten omdat de PLO eerst de uitkomst wil af wachten van de gesprekken die de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) vandaag voert met Palestijnen en Israë li's in Jeruzalem. De uitgangs punten voor de vredesconferen tie zullen daar onderwerp van gesprek zijn. Rabbo zei dat de PLO en Jor danië in elk geval volledige overeenstemming hebben be reikt over een gezamenlijke de legatie voor de vredesconferen tie in het geval de PU) tot deel name zou besluiten. De delega tie zal volgens Rabbo bestaan uit veertien leden, met zowel een Palestijnse als Jordaanse voorzitter. Israël heeft vanaf vanmorgen Jeruzalem drie dagen afgesloten voor Palestijnen van de westelij ke Jordaanoever en de Gaza- strook. Joodse inwoners van de Westoever mogen de stad wel in om te demonstreren tegen de Amerikaanse inspanningen om een vredesconferentie op te zet ten. Vrede Nu. de belangrijkste Israëlische vredesbeweging die een proces tegen de nederzet - tingepolitiek is begonnen bij het Hooggerechtshof, kondigde de monstraties aan om de Ameri kaanse politiek te steunen. Baker verlengde gisteravond zijn verblijf in Damascus. Zijn gesprekken met de Israëlische leiders beginnen daardoor later. Premier Snamir hoopt op meer Amerikaanse beloften, al maak te zijn minister Levy (buiten landse zaken) gisteren bekend dat Washington Israël al zeven tien garanties heeft gegeven. Tot grote irritatie van mede werkers van Shamir vertelde Le vy de parlementscommissie voor buitenlandse zaken en de fensie dat Israël in geen geval een obstakel zal vormen voor het doorgaan van het vredes overleg. al wilde hij niet uitslui ten dat de Palestijnen zullen wegblijven. De Palestijnen zijn ontevre den over de concessies die zijn gedaan aan Israël. Zo schrijft het Palestijnse dagblad An- Nahar met een cynische onder toon: „De definitieve voorstel len van Baker aan de Palestij nen kunnen als volgt worden opgesomd: geen inwoners van Oost-Jeruzalem in de Palestijn se delegatie, geen bevriezing van de Israëlische nederzettin een, geen recht op zelfbeschik king, geen Palestijnen van bui ten de bezette gebieden in de delegatie en geen enkele directe of indirecte bemoeienis van de PLO". Al-Quds, het grootste dagblad in de bezette gebieden, stelt te leurgesteld vast dat Baker over stag is gegaan voor de meeste Israëlische eisen „onder het mom dat hij de Israëlische rege ring geen excuus wilde geven neen te zegeen tegen het voor gestelde vriesproces" Volgens Amerikaanse rege ringsfunctionarissen zal het openingsoverleg worden ge houden in Lausarine, op 29 en 30 oktober. weinig meer van deze propa ganda hebben. Een gevolg hier van is dat veel jongeren ook de jodenmoord als communisti sche propaganda gingen be schouwen, aldus Elzinga. Elzinga beschrijft hoe het DDR-regime stelselmatig de burgers afleerde genuanceerd te denken of een eigen oordeel te vellen. Niemand mocht bijvoor beeld onderzoek doen naar slachtoffers van de nazi's of van de Russen. De manier waarop de geheime dienst, de Stasi, de Oost-Duitse samenleving con troleerde, was volgens Elzinga ronduit onthutsend. Hij wijst er op dat twee jaar na de val van de Muur de voor malige burgers van de DDR worstelen met het verleden en de overstelpende nieuwigheid uit het voormalige West-Duits land. Ze worden geteisterd door een diepe identiteitscrisis. De feitelijke werkloosheid in de voormalige DDR is inmiddels opgelopen tot ver boven de twee miljoen. „Alle ingrediën ten voor een scherpe en gevaar lijke opbloei van het rechts-ex- tremisme zijn daarom in de voormalige DDR aanwezig", zo stelt Elzinga. Centrale rol in Elzinga's boek speelt een 52-jarige vrouw yit Leipzig, Gisela Pohler. De Gro ningse hoogleraar ontmoette haar afgelopen voorjaar tijdens een studiereis met studenten. Een Israëlische soldaat bidt bij de Klaagmuur in Jeruzalem. In de Israëlische hoofdstad zijn strenge veilig heidsmaatregelen genomen voor het bezoek van minister Baker. foto ap he ri bert proepper

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5