Binnenland Verzet tegen nieuwe nota voor telefoon i50K ARMENIA SVZ: Compenseren wao onbespreekbaar V&D geeft niet toe aan stakingsdreiging Biologen nu weer met open armen ontvangen AZU-artsen verhelpen stress in Tsjemobyl Miljoenenclaim over octrooi kaasproduktie Nederland helpt China met deltaplan Woensdag 16 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE B N ERDOCAN RONALD FRISART (chef) M HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN FNV vreest fors banenverlies Scania De Industriebond FNV vreest dat bij vrachtwagenfabriek Scania Nederland in Zwolle en Meppel tot eind volgend jaar 370 ar beidsplaatsen vervallen door een lagere produktie, het opheffen van een afdeling en het doorvoeren van een reorganisatie. De Scania-directie kan nog geen aantal noemen, maar verwacht dat het verlies aan arbeidsplaatsen aanzienlijk kleiner zal zijn. Sca nia heeft evenals andere vrachtwagenproducenten te maken met een inzakkende markt voor vrachtwagens. Eerste postzegel Armenië Nederlands "V iuiitjuiljuiL L Z-aijuiuipuitifi S ljuju! 8 Binnenkort rolt bij drukker Joh. Enschede in Haarlem de eerste Armeense postzegel van de persen. De Nederlandse ontwerper Will van Sambeek heeft de zegel voor de vroegere Sovjet-repu bliek ontworpen. De postzegel waarde 50 kopeken is uit sluitend bedoeld voor het postverkeer met het buitenland. Het is voor het eerst sinds 1922 dat Armenië een eigen postzegel uit geeft. Aanleiding is de ingebruikname van een telefooncentrale en een satelliet-grondstation. KvK A'dam: distributie in Budapest De Amsterdamse Kamer van Koophandel wil in de Hongaarse hoofdstad Budapest een distributiecentrum opzetten voor goe deren uit de Amsterdamse regio. Volgens voorzitter R. de Vilder van de Kamer van Koophandel heeft Budapest een „netwerk- functie" in het oude Oostblok die voor Nederlandse onderne mers zeer aantrekkelijk is. Bovendien wordt de bereikbaarheid in 1992 met de opening van het Rijn-Main-Donaukanaal ver groot. De Vilder wil zo snel mogelijk een onderzoek instellen naar de vraag aan welke produkten in Oost-Europa de meeste behoefte bestaat. Kassawerk slecht voor gezondheid Cassières hebben veel vaker pijn in hun rug en de linkerarm en last van hun ogen dan werkende vrouwen in het algemeen of ander winkelpersoneel. Dat blijkt uit onderzoek van de Arbeids inspectie van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. Doordat cassières in de regel gedraaid zitten, worden ook sommige bloedvaten afgekneld. Vooral de kassa's waarbij de cassières de produkten in een winkelwagentje moeten leggen, veroorzaken een zeer hoge lichamelijke belasting. Uit onderzoek van de Arbeidsinspectie in Maastricht bleek dat m de 35 onder zochte winkels geen enkele kassa ergonomisch in orde was. Nederland wil olie Kuwayt opruimen Het Amsterdamse bedrijf TCA Milieutechniek is in de race voor het opruimen van de olievervuiling in Kuwayt. Bijna tweehon derd ondernemingen hebben een offerte ingediend. Acht daar van zullen aan de operatie kunnen deelnemen. TCA heeft een grote reputatie op het gebied van het bestrijden van olierampen. Het bedrijf was onder meer betrokken bij opruimen van de olie het zinken van de tanker Exxon Valdez. TCA deed ervaring op tijdens de Golfoorlog, toen het miljoenen liters olie uit de Perzisch Golf haalde. Het werk in Kuwayt zal voornamelijk bestaan uit het leegpompen van de tientallen oliemeren die zijn ontstaan nadat veel brandende oliebronnen zijn gedoofd. Met de opdracht is mogelijk een bedrag van tientallen miljoenen gul dens gemoeid. Besprekingen haven-cao verlopen stroef De Rotterdamse havenwerkge vers, verenigd in de SVZ, blijven afkerig van de eis van de Ver- voersbonden FNV en CNV de gevolgen van de wao- en Ziek- tewetmaatregelen van het kabi net te compenseren in een nieuwe cao. Dat is gisteren ge bleken tijdens de hervatting van de onderhandelingen over een de Rot- invoeren die geldt na 40 dienst jaren. Om de instroom naar de wao te keren, moet er een be drijfsgezondheidsdienst komen die zieke havenarbeiders beter begeleidt en probeert hen te be houden voor het arbeidsproces of daarin te laten terugkeren. De Vervoersbond FNV heeft bovendien opnieuw invoering van de vierdaagse werkweek voorgesteld. Belangenorganisaties vrezen voor privacy UTRECHT GPD De Stichting Waakzaamheid Persoonregistratie en de Fe deratie van SOS Telefonische Hulpdiensten verzetten zich tegen de nieuwe telefoonrekening die de PTT vol gend jaar gaat invoeren. De organisaties vinden dat de PTT met de nieuwe service de privacy van haar klanten aantast. belofte dat alle geregistreerde gegevens worden vernietigd zo dra de rekening is betaald. Ver der zal er een nieuwe stan daard-rekening en een geheel gespecificeerde rekening kun nen worden aangevraagd. Op de nieuwe standaard-re- ken ing staan de gevoerde ge sprekken uitgesplitst in vijf ca tegorieën: lokale, nationale en internationale gesprekken, au totelefoon- en semafoonge- sprekken en de 06-nummers. Een klant kan één of meer van deze categorieën laten spe cificeren. Zo kan hij bijvoor beeld een overzicht krijgen van alle internationale gesprekken die op zijn toestel zijn gevoerd, met het tijdstip waarop is ge beld, de duur van het gesprek en het nummer dat is gedraaid. Voor deze service moet de klant extra betalen. Elke gespreksmel- ding zal ongeveer 5 cent gaan kosten. Aan de huidige en de standaard-rekening en het pri- Dit bleek gisteren na een eerste gesprek tussen de PTT en 21 be langenorganisaties over de in voering van de nieuwe telefoon rekening. De PTT kan vanaf 1995, als alle centrales zijn ge moderniseerd, alle gesprekken registreren. Dit betekent dat van elke klant vastligt hoe vaak hij belt, wanneer, met wie en hoe lang. De Consumentenbond heeft er al meer dan tien jaar voor gepleit dat de rekening van de PTT moet kunnen worden gecontroleerd. De PTT wil volgend jaar de klant Jaten kiezen uit vier ver schillende rekeningen. Het gaat om de huidige rekening, waar op eigenlijk alleen maar een to taalbedrag staat, plus de abon nementskosten en eventuele andere kosten voor de huur van produkten van de PTT. Ten tweede een privacy-abonne- ment: de oude rekening met de vacy-abonnement zijn geen ex tra kosten verbonden. Geen van de belangenorgani saties heeft problemen met de nieuwe standaardrekening. Met de verdere specificaties echter wel. „Neem bijvoorbeeld een kind dat wordt mishandeld en de kindertelefoon eindelijk durft te bellen. Hij of zij is als de dood dat de ouders er achter komen. En dat kunnen ze met de nieu we service van de PTT", zegt mevrouw V. van Wijlen van SOS telefonische hulpdiensten. Als oplossing werd gisteren aange voerd de telefonische hulpdien sten gratis te maken. Maar dat leidt tot de vraag wie deze dien sten dan moet betalen, of de vrees dat te veel mensen deze nummers gaan bellen. Om uit deze impasse te ko men, zijn voorbeelden uit buur landen besproken. Frankrijk verstuurt ook gespecificeerde rekeningen, maar vermeldt de nummers niet helemaal. De laatste vier nummers worden met een sterretje aangegeven. „En stap in de goede richting. Iemand die een beetje handig is, kan met de eerste cijfers ech ter een eind komen", meent J. Holtvast van de Stichting Waak zaamheid Persoonsregistratie. Duitsland onderzoekt of het mogelijk is alleen een specifica tie te geven als alle mensen die een telefoon delen daarvoor schriftelijk toestemming heb ben gegeven. Volgens Van Wij len is dat onmogelijk. Want een kind, maar ook bijvoorbeeld een mishandelde vrouw, heeft niet de macht om toestemming te weigeren. Toch blijft de Consumenten bond erbij dat klanten het recht hebben om te weten waaraan zij hun geld uitgeven. Een ge specificeerde rekening moet volgens de bond vanzelfspre kend zijn. „Elk jaar komen er 40.000 klachten bij ons binnen over telefoonnota's. Ruim 4.000 hiervan blijken gegrond. Maar vaak is het niet mogelijk te be wijzen dat de PTT een fout heeft gemaakt, door de gebrek kige registratie. Hierdoor loopt de consument elke twee maan den theoretisch het risico voor een half miljoen gulden het schip in te gaan", zegt H.D. Per- fors van de Consumentenbond. Over een maand komen de partijen opnieuw bij elkaar om verder te bespreken hoe de nieuwe service van de PTT er in de praktijk uit moet Zekerheid boven s alles. Een van de belangstellen- lil den op de paar- jgg denmarkt in f Zuidlaren onder- werpt 'de han del' daarom aan een grondige in spectie. De tra ditionele paar denmarkt vindt iedere derde tober plaats. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD Woordvoerder FNV: Directie gaat door met 'salami-tactiek* De directie van het warenhuisconcern Vroom Dreesmann ziet in de stakings dreiging van de Dienstenbond FNV geen aanleiding haar sociaal beleid te verande ren. Een garantie tegen gedwongen ontsla gen kan het bedrijf in redelijkheid niet ge ven, zo liet V&D-woordvoerder drs. J. Lem pers gisteren weten in reactie op het ul timatum van de bond. V&D beraadt zich nog op een antwoord aan de dienstenbond. Uit de eerste reactie vaJt echter op te maken dat het concern geen gehoor zal geven aan de eisen om bij de reorganisatie onder het middenkader verlies van 450 arbeidsplaatsen gedwon gen ontslagen te voorkomen. Het concern wil verder niet uitsluiten dat er volgend jaar een nieuw 'loonoffer' van de werknemers zal worden gevraagd. Ook over behoud van atv-dagen kon de directie gaan garantie ge ven. Als V&D-werknemers volgende week woensdag daadwerkelijk gaan staken, dan zou de directie dat 'uitermate betreuren'. „Dat kan het bedrijf absoluut niet verdra gen. Wij hopen dat eventuele stakingen niet op al te grote schaal plaatsvinden. Een dag omzetverlies zou Vroom Dreesmann gro te schade berokkenen", aldus Lempers. V&D houdt vast aan de eerder overeenge komen maximale inspanning om gedwon gen ontslagen te voorkomen. „Dat wij geen garantie willen geven is geen onwil. We kunnen die toezegging gewoon niet doen", aldus Lempers. In een reactie op de uitspraken van Lem pers zei de Dienstenbond FNV dat de direc tie het personeel kennelijk nog steeds niet serieus neemt. „Het bedrijf denkt dat werk nemers bereid zijn loon en atv in te leveren terwijl collega's de kans lopen op ontslag", aldus een woordvoerder. Ook de huidige directie wil volgens de woordvoerder de problemen kennelijk niet onderlinge samenhang aanpakken. Ze 111salami-tac- De ledenraadplegingen hebben duidelijk gemaakt dat de motivatie bij het personeel om aan de nieuwe reorganisatie mee te werken danig is gedaald. Het wil na jaren lange matiging zekerheid van werk en inko- terdamse haven. FNV-bestuurder J. Verroen meent dat de havenwerkgevers door de landelijke werkgevers organisaties, vooral het VNO, onder druk zijn gezet om geen duimbreed toe te geven. „Ze zijn bang om als eerste bedrijfs tak toe te geven aan onze com pensatie-eis." De werkgevers hebben gisteren inderdaad her haald dat zij de gevraagde ga ranties voor compensatie niet kunnen geven. CNV-bestuurder C. van der Knaap: „De bonden zullen de zaak hard spelen. Tij dens de volgende onderhande lingsronde, 31 oktober, moeten de werkgevers kleur bekennen." FNV en CNV zitten voor de rest van de cao-eisen groten deels op één lijn. Zij willen on der meer de leeftijd vo<?r ver vroegd uittreden naar 60 jaar verlagen. Ook willen zij een vut UTRECHT NEVIN ATICI Biologen zijn weer populair. Jarenlang was de werkloosheid groot onder deze beroepsgroep. Het onderwijs, de ge zondheidszorg en het bedrijfsleven staan tegenwoordig echter weer met open ar men klaar om hen te ontvangen. Het aantal werkzoekende biologen daalde het afgelopen jaar met maar liefst 45 procent. Op dit moment zoekt nog maar 6,8 procent werk. De laatste jaren neemt de vraag naar professionele biologen in de biotechno logie, het milieu en het medisch onder zoek steeds meer toe. Als de vraag in dit tempo blijft stijgen, zal er over twee jaar waarschijnlijk een tekort aan biologen zijn. „Maar dat is een verwachting", waarschuwt M. Veugelers, loopbaanad viseur van het Nederlands Instituut van Biologen (NIBI). Volgens Veugelers zijn er drie oorzaken voor afname van werk loosheid onder biologen. „Ten eerste zijn studenten biologie marktgerichter geworden. De NIBI, de beroepsvereni ging van biologen, geeft hen voorlichting over de ontwikkelingen op de markt. Vertelt wat de eisen van de werkgevers zijn en hoe je je als werkzoekende het best kunt presenteren. Studenten weten dus precies waar ze aan toe zijn. Ze zijn op die manier beter voorbereid op de markt". Ook constateert Veugelers een tpename van het aantal onderzoeken door biologen. Veugelers: „De laatste ja ren is er een verschuiving te zien van Idi- nisch naar moleculair toegepaste onder zoek: Van artsen naar biologen dus. Een arts ontdekt een allergie. Hij constateert dat de patiënt allergisch is voor huisstof- mijd. De bioloog gaat dan verder met het onderzoek. Wat is het precies voor een allergie, hoe ontstaat het en hoe lossen we het op. Dat betekent dus meer werk". Een andere reden waarom er meer on derzoek wordt gedaan in de gezond heidszorg is een ruimer budget. De ge zondheidszorg kreeg de laatste jaren meer geld om onderzoek te doen naar het ontstaan en bestrijden van bijvoor beeld kanker en Aids. Er kwam ook steeds meer geld beschikbaar voor het milieu. „En meer geld betekent ook daar meer onderzoek", aldus Vèugelers. Ook het bedrijfsleven heeft steeds behoefte aan biologen die onder zoek kunnen verrichten, onder meer naar het verbeteren van produkten. Veu gelers: Veugelers: „Een multinational als Unilever onderzoekt op welke manier de boter nog geler, smeuïger of minder vet kan worden gemaakt. Dat is voer voor biologen." Het NIBI kan niet aangeven aan welke biologen de komende jaren een tekort zal zijn als de vraag aanhoudt. Op dit moment is er al een tekort aan le raren biologie in het lager en middelbaar onderwijs. „Daar kunnen we voorlopig niets aan doen", vertelt Veugelers. „Mi nister Ritzen van onderwijs heeft beslo ten dat er per jaar maximaal twintig stu denten mogen worden opgeleid tot le raar biologie. En daar hebben de univer siteiten zich nog steeds aan te houden". Ook twee jaar geleden was er nog grote onzekerheid over hoe radio-ac tief de de omgeving van Tsjemobyl was. Op de foto onderzoekt een technicus de lucht in een plaatsje vijftig kilometer van de kerncentrale. ROBERTO TONSINCj UTRECHT .GPD Gelukkig kwam er vrijdagavond bij de brand door een foute schakelaar in de kerncentrale van Tsjemobyl geen straling vrij. De schade bleef beperkt tot een ingestort dak. Maar de angst zit er bij de bewoners rondom de kerncentrale goed in, sinds de ramp van 1986. Een team artsen van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht (AZU) gaat daar wat aan doen. In de Witrussische stad Gomel, vlakbij de ontplofte kerncentrale van Tsjemobyl, staat op schermpjes aangege ven hoe groot de radioactieve straling op dat moment is. „De gemiddelde radioactieve stra ling is daar niet hoger dan toe gestaan. Maar de spanning, de stress van het stralingsgevaar werkt nog steeds door. Al vijf jaar. Van stress kun je zieker worden dan van een beetje stra ling", zegt internist en toxico loog T.J.F. Savelkoul. Savelkoul, verbonden aan het AZU en aan het Rijksinstutuut voor Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne, staat aan het hoofd van een groep die in Witrusland het hoofd wil bieden aan de medische gevolgen van de Tsjemobyl-ramp. Het regent nog steeds klachten: tiendui zenden mensen voelen zich min of meer ziek. Het aantal ge boortes met een afwijking is vier keer hoger dan voor de ontplof fing. Schildklier-afwijkingen en bloedziekten zijn drastisch toe genomen en ook leukemie zou meer voorkomen. Begin november vertrekt een medische ploeg van het AZU. bestaande uit twee arts-assis tenten en een verpleegkundige, naar Gomel. Zij zetten daar in een bestaande polikliniek een centrum op voor poliklinische hulp aan mensen die menen dat ze door de straling ziek zijn. Ménen. Die formulering is van belang, benadrukt Savel koul: „Het is lang niet zeker dat al die ziektes werkelijk van stra ling komen. Het heeft na vijf jaar geen zin meer dat uit te pluizen. Als iemand het aan zijn schildklier heeft, is het best in teressant om uit te zoeken of dat van straling komt. Belangrij ker is echter die patiënt daad werkelijk te helpen." „De Witrussen zijn maar wat blij dat er echte medische hulp komt," vervolgt hij. „Ze vertel den ons dat er tientallen buiten landse hulpploegen waren ge weest, die met stapels paperas sen over wat er is gebeurd naar huis gingen. Daarna hoorden ze niets meer." RIVM en AZU hebben 'dank zij' gevallen van bodemveront reiniging in eigen land ervaring met de gevolgen daarvan voor de volksgezondheid. Savelkoul: „Ook in Nederland komt het vaak voor dat bewoners van zo'n gebied allerlei ziektes en klachten, die ze allang hadden, opeens wijten aan de ontdekte vervuiling. Vaak is daar weten schappelijk geen bewijs voor te vinden. Voor de medische aan pak maakt dat echter niet uit. Je moet uitgaan van de klacht, die grondig onderzoeken en probe ren er wat aan te doen", aldus Savelkoul. Kaasbedrijf Baars in Schoonre- woerd (Zuid-Holland) heeft een claim van in totaal ruim 18 miljoen gulden neergelegd bij vijf Nederlandse zuivelonder nemingen. De Wessanen-doch- ter beschuldigt Friesland Frico Domo, De Twee Provinciën Westland, Campina Melkunie en Corberco van inbreuk op het octrooirecht. Baars heeft vorige week alle rekeningen van de vijf zuivel ondernemingen geblokkeerd. Het octrooirecht betreft een fase in het produktieproces van Maasdammer kaas. Baars maakt daarbij gebruik van het zogenoemde teebackpapier. Dat is papier dat als banderol om de Maasdammer wordt ge trokken. Baars heeft op die methode octrooi aangevraagd. De betrokken bedrijven heb ben inmiddels een alternatief voor het papier gevonden, maar maken volgens Baars nog wel gebruik van de metho de. Van Rooy legt eerste contacten Nederland gaat China helpen bij de aanleg van een soort Deltaplan voor de Gele Rivier in dat land. De rivierdelta is de laatste jaren een paar keer ern stig overstroomd. Die overstro mingen hebben een goede wa terhuishouding in de rivier noodzakelijk gemaakt. De eerste contacten over Ne derlandse hulp bij dit project zijn gelegd tijdens een recente reis van staatssecretaris Yvonne van Rooy (economische zaken) naar China. „De Chinese autori teiten toonden toen grote be langstelling voor de Nederland se deskundigheid op het gebied van baggerwerken", aldus een woordvoerder van de staatsse cretaris. Niet alleen Economische Za ken, maar ook de departemen ten van landbouw en verkeer en waterstaat zullen bij dit project worden betrokken. Als Neder land na de voorbereiding ook werkelijk de uitvoering ter hand gaat nemen, betekent dat een order van vele miljarden gul dens. Binnenkort komt een Chinese delegatie naar Nederland om verder over de plannen te pra ten. Voor de uitvoering van het 'Chinese Deltaplan' komen vooral baggermaatschappijen en bouwbedrijven in aanmer king.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4