Binnenland Zware straf op 'invoer' vreemdeling Kamer vraagt actie tegen Turkse bombardementen Simons neigt naar minder tabaksreclame bij ontwikkelingshulp Directie Delft mogelijk alsnog voor de rechter Kamer verhoogt eigen budget weer Milieuwet massaal overtreden CDA-senator Kaland haalt uit naar Lubbers Pronk: Defensienorm Woensdag 16 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK MARGOT KLOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HANS BOEZEL1JN 3 GRATIS INFO- BOEKJE? Belt u de Vereniging voor de Bandenbranche VACO 01719 49010 S. Lapré (links) M. Sieburgh en R. Peper (rechts) van de Stichting Ja panse Ereschulden zijn gisteren naar Japan vertrokken. Het drietal wil vóór het staatsbezoek van koningin Beatrix en kroonprins Wil- lem-Alexander de Japanse aandacht vestigen op de schadevergoe ding die de stichting van Japan eist voor oorlogsslachtoffers uit het voormalige Nederlands-lndië. foto anp Weer uzi's buitgemaakt bij overval Een onbekende man heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de Kromhoutkazerne in Utrecht de wacht tijdens een pa trouille overvallen. Hij dwong twee dienstplichtigen onder be dreiging met een vuurwapen op de grond te gaan liggen en hun wapen, een uzi-pistoolmitrailleur, af te geven. Het is de tweede gewapende overval op een kazerne dit jaar. Ook bij de eerste overval, in augustus op de Adolf van Nassaukazeme in Zuidla ren, werden twee uzi's buitgemaakt. In verband met deze over val heeft de politie inmiddels zes mannen aangehouden. Dode en gewonden bij ongeval in lift Een 56-jarige man uit Diessen is gisteren om het leven gekomen toen de steiger waarop hij aan een liftschacht werkte instortte. Twee andere mensen raakten gewond. De mannen werkten aan de lift van het Diaconessenhuis in Eindhoven, dat wordt gereno veerd. De steiger zakte van de zevende tot de derde verdieping in. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Mogelijk windmolenpark op Curasao Minister Andriessen van economische zaken zal zich gaan inzet ten voor een windmolenpark op Curasao, dat zal bestaan uit twaalf windturbines met een totaal vermogen van 3 megawatt, goed voor ongeveer 10 procent van de behoefte aan elektriciteit op het eiland. De bewindsman zei dit gisteren bij dc opening van de Europese Windenergie Conferentie in Amsterdam. Voor het project is financiële steun gevraagd bij de Nederlandse over heid en de Europese Commissie. Loesje plakt voor vrede in Joegoslavië In een aantal Joegoslavische steden zijn aanhangers van de Arn hemse postervereniging Loesje deze week de straat opgegaan om Loesje-affiches te plakken. Dat gebeurde onder het motto 'Laat geen oorlog met vrede'. De activiteiten zijn ontwikkeld in samenwerking met enkele vredesgroepen in het door burgeroor log verscheurde land. Met haar actie wil Loesje de mensen in Joegoslavië steunen die zich verzetten tegen de oorlog. Een kamermeerderheid staat achter de wens van Groen Links om een Nederlandse veroorde ling van de Turkse bombarde menten op stellingen van Kur- den in het noorden van Irak. Groen Links-woordvoerster Sipkes wil een brief van de Ne derlandse regering waarin een reactie op de bombardementen wordt gegeven en waarin tevens wordt duidelijk gemaakt welke stappen Nederland tegen Tur kije gaat nemen. Ook wil Sipkes weten of bij de bombardemen ten gebruik is gemaakt van aan Turkije verkochte Nederlandse Starfighter-straaljagers. WD-woordvoerder Weisglas sprak gisteren van „een bizarre situatie" waarbij vliegtuigen enerzijds worden ingezet om de Kurden tegen het Iraakse leger te beschermen en anderzijds Turkse vliegtuigen worden inge zet om diezelfde Kurden te bombarderen. D66-woordvoerder Eisma zei van de regering nadere infor matie te willen over de slachtof fers onder de Kurdische burger bevolking. Ook PvdA-woord- voerder Van Traa eiste „absolu te helderheid". Verder wil Van Traa weten of het waar is dat Duitsland in reactie op de bom bardementen overweegt de mi litaire steun aan Turkije op te zeggen. Bij de bombardementen wer den vorige week vrijdag zeker 35 Kurden gewond. Volgens de Turken betrof het een vergel ding voor Kurdische aanvallen op Turkse soldaten. Staatssecretaris Simons van volksgezond heid lijkt zich alsnog te scharen onder de voorstanders van beperking op tabaksrecla me. Een onderzoek van het bureau Re search voor Beleid heeft hem op andere ge dachten gebracht. Dit onderzoek geeft aan dat de zogeheten zelfregulering van de ta baksindustrie volstrekt onvoldoende is. Tussen de ministeries van WVC en eco nomische zaken bestaat onenigheid over de kwestie. De kamercommissies van volksge zondheid en economische zaken zouden het ontmoedigingsbeleid tabaksgebruik ei genlijk morgen met Simons en minister An driessen (economische zaken) bespreken, maar het is onduidelijk of dit debat door gaat. Gisteren werd bekend dat Andriessen en Simons eerst nog met elkaar willen pra ten. Het ministerie van volksgezondheid wil aansturen op beperking van de tabaksrecla me, bijvoorbeeld door reclame alleen toe te staan op verkooppunten. Economische Za ken is daar ronduit tegen, gezien het econo mische belang van de tabaksindustrie, waarin 20.000 mensen werken. Bovendien speelt de 2,7 miljard gulden aan tabaksac cijns die de staat jaarlijks vangt een rol. Simons heeft een onafhankelijk onder zoek naar de werking van de reclamecode voor tabak laten doen. Het bureau Research voor Beleid concludeerde dat de bestedin gen aan tabaksreclame sinds de invoering van de code op 1 januari 1989 meer dan verdubbeld zijn, tot ruim 200 miljoen gul den in 1990. Research voor Beleid merkt verder op dat de afspraken uit 1988 tussen de tabaksin dustrie en de regering zijn niet in de code opgenomen, zoals de bedoeling was. Bo vendien is sprake van leemten, overtredin gen, ontduikingen via nieuwe reclametech nieken en slechte naleving. Het verbod op radio- en tv-reclame voor tabak wordt ontdoken door intensieve sponsoring van en sluikreclame in tv-pro- gramma's. In tijdschriften, de bioscoop en in de buitenreclame (enorme borden langs de wegen, waarover onder meer niet-rokers steeds klagen) is tabak het meest geadver teerde produkt. De afgesproken code levert op deze manier geen bijdrage aan het ta baksontmoedigingsbeleid dat de regering voorstaat, concludeert het rapport. De laatste weken hebben niet-rokersor- ganisaties druk uitgeoefend op politiek en publieke opinie om de richtlijn van de Eu ropese Gemeenschap ook in ons land te volgen. De EG stelt voor tabaksreclame te verbieden. Acht van de twaalf EG-landen hebben zich vóór beperking uitgesproken. Nederland moet daarover nog een stand punt innemen. Een en ander moet worden betrokken bij een notitie over nieuwe maatregelen, die voor 1 november bij de Tweede Kamer zou moeten zijn. Het kabinet moet zich daar over echter nog uitspreken. Voordat het zo ver komt, zullen Simons en Andriessen op één lijn moeten komen. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking overweegt bij de Nederlandse steun aan de Derde Wereld strakkere normen aan te leggen. Alleen landen die niet meer dan het dubbele van de sociale uitgaven besteden aan defensie zouden dan nog in aanmerking komen voor hulp. Op het ogenblik voldoen veel ontwikkelingslanden daar niet Pronk zei dat in Bangkok voor de jaarvergadering van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank. Daar is voor het eerst van vele kanten kritiek geuit op het hoge niveau van de defensie-uitgaven. De Wereldbank zegt al langer dat buitensporige militaire uit gaven in de Derde Wereld om laag moeten, maar ook het IMF dringt daar nu openlijk op aan. Volgens het fonds moet gezien de enorme internationale geld behoefte fors het mes worden gezet in niet-produktieve uitga ven. Op het gebied van defensie is daarvoor ruimte door de in ternationale ontspanning, aldus het fonds. Pronk verklaarde in zijn toe spraak dat de kwestie van de militaire uitgaven niet langer ta boe is. „Het is zinloos HJHUllll gen te steunen waarvan de eer ste prioriteit niet de eigen ont wikkeling is, maar het vergroten van de militaire kracht", aldus de minister. De ontwikkelingslanden erva ren kritiek op hun defensiebe leid als aantasting van de soeve reiniteit. Zij gaven zaterdag in Bangkok nog een verklaring uit waarin werd gezegd dat het IMF zijn strikt economische en fi nanciële mandaat niet te buiten mag gaan. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). 'Marinemensen met bordeel ontoelaatbaar' Kamer wil geen precedenten scheppen Minister Hirsch-Ballin van justi tie heeft gisteren onder druk van de Tweede Kamer toege zegd dat hij alsnog zal onder zoeken of de directie van Delft Instruments strafrechtelijk kan worden vervolgd. Het bedrijf le verde tijdens de Golfoorlog nachtkijkers aan Irak. De minis ter ging om nadat een kamer meerderheid bezwaar had ge maakt tegen zijn besluit de zaak niet te heropenen. Justitie trok de strafvervolging tegen Delft vorige week in. Hirsch Ballin zag om twee re denen geen belang in herope ning van het onderzoek. Er loopt in Amerika een onderzoek tegen het bedrijf, waarvoor stukken uit Nederland nodig zijn. Bovendien meent hij dat het bedrijf al voldoende is ge straft door het embargo dat Amerika tegen Delft Instru ments heeft afgekondigd. „Als het onderzoek zou worden voortgezet, zou dat leiden tot het overlijden van de verdach te", aldus de minister gisteren in antwoord op vragen van het kamerlid Rosenmöller (Groen Links). Overigens noemde de be windsman de verkoop van nachtkijkers aan Irak „hoogst laakbaar", maar dat vond hij geen reden om het onderzoek alsnog voort te zetten. Ook een eventuele strafvervolging tegen de directie van het bedrijf vond hij aanvankelijk niet nodig. Een kamermeerderheid van Groen Links, PvdA, D66 en WD meende echter dat daarvan een verkeerd signaal naar het be drijfsleven zou uitgaan. D66 meende dat de directie wel moet worden vervolgd „om een voorbeeld te stellen". De minis ter zwichtte uiteindelijk onder de druk en zegde toe te zullen onderzoeken of de directie als nog kan worden aangepakt. NIEUWSLIJN Computer tegen misbruik voorzieningen Staatssecretaris Kosto van justitie wil het uit persoonlijk winstbejag naar Nederland halen van vreemdelingen gaan aanmerken als een misdrijf. Nu geldt dit nog als een overtreding, die nauwelijks wordt bestraft. Door de wets wijziging wordt de maximum-straf drie jaar cel. Kosto zei dit gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van de vreemdelingendienst van zijn ministerie. DEN HAAG GPD-ANP De wetswijziging vindt plaats in het kader van het akkoord van Schengen, dat in het opheffen van de binnengrenzen tussen de Benelux, Duitsland, Frank rijk, Italië en Spanje voorziet. Kosto wees er overigens met nadruk op dat de strafbaarstel ling niet zal gelden voor men sen die vreemdelingen uit ideë le overwegingen het land bin nen helpen. Volgens directeur Nawijn van de directie vreemdelingenzaken van het ministerie zijn er geen aanwijzigingen dat criminele organisaties zich op grote schaal met de 'invoer' van vreemdelingen bezighouden. Wel loopt justitie geregeld tegen kleine netwerken of individuen aan, die een financieel slaatje slaan uit het binnenhalen van vreemdelingen. Kosto kondigde ook de komst aan van een centraal computer bestand, waarin vreemdelingen worden geregistreerd. In een handomdraai kan dan worden gezien of iemand legaal of ille gaal in Nederland verblijft. Het register wordt ondergebracht bij de centrale bureaus voor de ar beidsvoorziening, en komt ter beschikking van uitvoerende in stanties als de belastingdienst, sociale diensten, de informati seringsbank, de bedrijfsvereni gingen en de sociale fondsen. Volgend jaar wordt op proef begonnen in Den Haag. Binnen enkele jaren moet het hele land bediend worden. Kosto hoopt met het systeem te voorkomen dat illegaal in Nederland verblij vende buitenlanders nog langer gebruik maken van faciliteiten, waarvoor zij niet in aanmerking komen. Dat illegalen nog veelvuldig ten onrechte gebruik kunnen maken van voorzieningen, blijkt uit een steekproef bij de belas tingdienst in Amsterdam. Daar zijn deze zomer in twee maan den tijd 1200 sociaal-fiscale nummers uitgegeven. Onder zoek van justitie wees uit dat drie- tot vierhonderd van die nummers verstrekt waren aan illegalen. Inmiddels is besloten dat de belastingdienst met in gang van 1 november verplicht wordt tot het natrekken van de status van een vreemdeling. Terwijl op het Binnenhof wordt geruzied over de kosten van het openingsfeest voor het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer, gaan de werkzaamheden in het pand zelf in alle rust door. foto anp Raymond rutting gisch gevolg van de uitbreiding van de gebouwen van de Tweede Kamer", aldus Deetman. Ook de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw (in april volgend jaar) kost twee miljoen gulden. Daarbij worden onder anderen vijfduizend burgers uitge nodigd. Minister Dales boog bij voorbaat voor het standpunt van de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer. Alleen het CD-Kamerlid Janmaat steunde de minister. Zij wees er echter op dat de overheid als geheel ingrijpend moet bezuinigen, om het financieringstekort terug te dringen. Zij wil de begroting van de Tweede Kamer op dezelf de manier behandelen als alle andere begrotin- De Tweede Kamer heeft gisteren haar eigen bud get met ruim vijf miljoen gulden verhoogd. De verantwoordelijke minister Dales (binnenlandse zaken) had het budget eerder dit jaar juist met dat bedrag verlaagd. Maandag dreigde Kamervoorzit ter Deetman de verhuizing van de Tweede Kamer niet door te laten gaan, als het budget niet weer omhoog zou gaan. Deetman wees er gisteren op dat de Kamer het extra geld gewoon nodig heeft vanwege het nieu we gebouw, dat volgend jaar in gebruik zal wor den genomen. „Er zullen veel meer bezoekers ko men. Bovendien is het gebouw veel groter. De verhoging van het budget is niet meer dan een lo gen. DEN HAAG RICHARD MOOYMAN Een grootscheepse landelijke controle-actie van Rijkswater staat heeft in de laatste week van september 52 processen- verbaal opgeleverd wegens overtreding van de Wet Veront reiniging Oppervlaktewateren. Volgens het ministerie van ver keer en waterstaat maakt de ac tie duidelijk dat de milieuwet ten op grote schaal worden overtreden. In totaal werden 346 verschil lende bedrijven bezocht, waar van 18 procent de lozingsver gunning bleek te overtreden. In negen gevallen werd zelfs ge heel zonder vergunning ge loosd. Sommige bedrijven loos den tien maal de toegestane hoeveelheden, één bedrijf bleek enkele dagen na het opmaken van een proces-verbaal op nieuw illegaal te lozen. In de provincie Noord-Hol land werden 55 bedrijven en vijf schepen gecontroleerd, waarbij twintig maal overtredingen wer den vastgesteld. Volgens een woordvoerder van Rijkswater staat zullen er dertien proces sen-verbaal worden opgemaakt. In de andere gevallen wordt vol staan met het opleggen van een dwangsom of het geven van een waarschuwing. Illegale olielozingen door de scheepvaart komen nog steeds veel voor, zo blijkt uit de con trole-actie. Op de Noordzee en in de havens van Rotterdam en Amsterdam werden 22 schepen op heterdaad betrapt. Tijdens de actie werden tweehonderd ambtenaren van Rijkswater staat, tachtig agenten van de rijkspolitie te water en enkele tientallen milieu-controleurs in gezet. DEN HAAG-DEN HELDER GPD Minister Ter Beek van defensie vindt het exploiteren van sexhuizen door marineperso neel ontoelaatbaar. In antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid E. van Middelkoop (GPV) geeft de minister te ken nen dergelijke nevenactiviteiten 'niet in overeenstemming met het militaire ambt' te vinden. Ter Beek geeft toe dat de ma rineleiding al enige tijd op de hoogte is geweest van de be trokkenheid van een officier van de Koninklijke Marine bij de ex ploitatie van een bordeel in Den Helder. Op de vraag van Van Middelkoop waarom onlangs pas een onderzoek is ingesteld, heeft hij geen antwoord gege ven. De voorlichtingsdienst van Defensie was vanmorgen niet in staat een nadere toelichting te geven. Evenmin is duidelijk of het onderzoek naar de betrok kenheid bij de exploitatie van bordelen helemaal is afgerond. Een van de betrokken officieren uit Den Helder is opgedragen zijn nevenactiviteiten te beëin digen. Defensie wil niet zeggen of ook aan ontslag wordt ge dacht. In het onderzoek is niets gebleken van feiten die straf rechterlijke vervolging noodza kelijk maken. Ook collega's Tweede Kamer aangevallen DEN HAAG GPD De CDA-fractieleider in de Eer ste Kamer, A. Kaland, heeft felle kritiek op premier Lubbers en op de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Volgens Kaland stellen de CDA'ers zich op als 'stem vee'. „Zij volgen blindelings hun fractievoorzitter en die volgt weer blindelings de premier. Zo gaat dat toch?" Kaland zegt dat in HP/De Tijd van deze week. Vooral Lubbers krijgt er in het interview van langs. „Als Lub bers iets voor elkaar wil hebben waarvoor hij de steun van de CDA-fractie nodig heeft, betrekt hij een vertrouwelijk groepje bij de besprekingen. Als hij vervol gens een 'deal' met hen heeft gemaakt, volgt de rest vanzelf. Lubbers ziet het bij wijze van spreken al in het Staatsblad staan. Nou ja, dan komt daar die Eerste Kamer nog eens over heen, hè. Die vervelende betwe ters kijken er nog een keer naar en dat vindt Ruud niet leuk, want dat houdt de zaak maar op." Volgens Kaland stellen veel CDA-kamerleden zich vooral met het vooruitzicht op een mooie loopbaan loyaal op. „Voor veel CDA-leden is de Tweede Kamer het voorportaal van een verdere carrière in de overheidssfeer. Om maatschap pelijk vooruit te komen heeft het geen enkele zin de macht tegen je in het harnas te jagen. Je stelt je dus buitengewoon loyaal op en voor het overige hou je je gedeisd." Het is de tweede keer binnen korte tijd dat Kaland van zich doet spreken. Ziin fractie haalde zich vorige week de woede van het kabinet en de fracties van CDA en PvdA op de hals, door te dreigen het plan-Simons voor een nieuw ziektekostenstelsel niet te behandelen. De senato ren keerden alsnog ijlings op hun schreden terug, volgens Ka land vanwege een procedurele vergissing. Gespannen wachten vijf ondernemers het antwoord af op de vraag wi de Export Prijs 1991 in ontvangst mag nemen. Vanavond valt op de TROS-televisie te zien wie die eer te beurt valt. Op de foto van links naar rechts de ondernemers Swinkels (Bavaria), Meijer (Holmatro), Rijkaart (Machinefabriek Rijkaart), Van den Hout (HAM) en Houben (Vekoma). foto anp raymond rutting Ook IMF voor beperking militaire uitgaven

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3