Extra Hans Kesteloo: droomcarrière en unieke collectie singletjes 'Ik had meer aan de band dan de band aan mij Woensdag 16 oktober 1991 Redactie: 023-150239 PIET BERGHUIS Vormgeving: JAN KUNGE 27 Hans Kesteloo, jaargang 1951, veertig jaar dus. Ging twintig jaar geleden zon der één cent op zak naar Duitsland. Heeft het inmiddels gemaakt. Is eigenaar van een grote platenwinkel in Tübingen, even onder Stuttgart. Heeft boven dien een eigen platenlabel en een wekelijks radioprogramma. Maar is boven al beroemd (en berucht) vanwege zijn ruim vijfduizend exemplaren tellende zeer specialistische verzameling obscure, psychedelische singletjes uit Ame rika. Maar die inmiddels wereldberoemde col lectie gaat van eigenaar veranderen. Hans heeft genoeg van Duitsland. Is een beetje moe geworden van het steeds maar moeten luisteren naar muziek die hem eigenlijk niet meer zint. Hij wil wel weer eens rustig vis sen in Holland. Want de in Den Helder en Noordwijk opgegroeide Kesteloo, die bin nenkort in Almere gaat wonen, is Nederlan der gebleven. Toen Hans na de mulo, een onafgemaakte studie bouwkunde en militaire dienst geen werk kon vinden, vertrok hij op uitnodiging van een vriend naar Kopenhagen waar het 'werk op straat lag'. „Maar ver kwam ik niet Liftend kwam ik terecht in de auto van een Duitser, ene Herbert Lud- wig. Ludwig zat in de platenbusi- ness en had van zijn moeder twee platenzaken in Bochum in beheer gekregen. Ludwig was gechar meerd van mijn langharig hippie- uiterlijk en samen praatten we honderduit over rock 'n' roll en al les wat daarmee samenhing. In Duitsland waren in die tijd net de bin dende prijsafspraken afgeschaft. Een elpee kostte daar toen 22 mark, in Nederland la gen de prijzen rond de vijftien, zestien gul den. Ludwig probeerde die goedkopere pla ten in Duitsland te introducereit, zag moge lijkheden via import uit Nederland en zocht dus adressen. Ik kende die talloze bedrijfjes wel en van het een kwam het ander." Studenten „Elke week reed ik naar Nederland in een oud VW-busje, vulde dat met goedkope pla ten. Ik kreeg Zuid-Duitsland als rayon en maakte een vast rondje langs de universi teitssteden München, Frankfurt, Heidel- berg, Freiburg en Tübingen. Ik verkocht aan de lopende band platen aan studenten. Kassa dus. Slapen deed ik in het busje. Na verloop van tijd kreeg ik een plekje in de universiteit van Tübingen. Dat mooie stadje werd mijn basis, ook al omdat ik daar de lieftallige Duitse Angela ontmoette. Later ben ik met haar getrouwd." „We vonden een leuke stek midden in de stad en gingen op vakantie in de toenmali ge DDR. Toen werden we gebeld. Herbert Ludwig, de eigenaar van Rimpo dus, was tijdens het maaien van zijn gazon getroffen door de bliksem en op slag gedood. Ik kon de winkel in Tübingen kopen. Bin nen tien dagen waren Angela en ik en mijn beste vriend, Claus, de nieuwe eigenaren van Rimpo. We moesten stoppen met het filiaaltje spelen en voortaan zelf alles doen. De naam Rimpo en het bijbehorende logo werden officieel beschermd. Rimpo werd een zogenaamde Gmbh. Klassieke muziek en jazz kwamen er bij. Zelfs tot in Stuttgart hebben we een uitstekende naam opge- „In die tijd werd ook het importeren van grote partijen zogenaamde cut-outs een hausse. Cut-outs zijn overcomplete partijen grammofoonplaten die niet meer in het as sortiment worden opgenomen. In Europa worden die partijen gerecycled. In Amerika niet. Van de hoezen worden hoekjes afge sneden of er worden gaatjes in geboord. Daarna gedumpt voor lachwekkend lage prijzen. Veel van die partijen werden naar Neder land verscheept en verkocht voor vier of vijf stuks voor een tientje. Meestal betrof het onbekende groepen en artiesten die nooit een officiële release in Europa hadden ge had. De mooiste platen waren opeens voor een prik binnen mijn bereik. Een welkome verrijking van mijn inmiddels grote hobby, het verzamelen van West Coast-psychedelia en flower power, als antwoord op de Engel se beat-explosie." -Hoe zit het nu met je beroemde singles verzameling? Mijn eerste plaat was Over under sideways down van de Yardbirds. bouwd, vooral omdat we qua kennis, snel heid en inzet nog steeds een voorsprong hebben op de reguliere Duitse platenwin kel." -Je hobby is het verzamelen van platen uit een bepaalde periode. Waarom alleen uit Amerika? Illustere namen „Via mijn broer kwam ik in contact met de muziek van de Beatles en de Rolling Stones. In Leiden was een goede platenzaak waar ik op mijn gemak de nieuwste import-platen kon beluisteren. Die muziek van groepen met illustere namen als Jefferson Airplane, West Coast Pop Art Experimental Band, H.P. Lovecraft, Mad River, Velvet Under ground, Big Brother the Holding Compa ny en Grateful Dead sprak me aan. Al m'n zakgeld ging naar die platenhandel. En dan luisteren naar het radioprogramma 'Super-clean-dream-machine' van Ad Vis ser, waar de vreemdste muziek te horen was. Ik kwam op de proppen met de nieuw ste platen. Mijn eerste plaat was 'Over un der sideways down' van de Yardbirds." Aan het einde van de jaren zestig, begin jaren zeventig sprak de mu ziek me allemaal niet meer zo aan. Het was hard rock als Black Sab bath en Led Zeppelin, daarna country rock. Toen kwamen ook alle solisten: David Bowie, Neil Young, Tim Buckley, Leonard Co hen. Goede bands vielen uit elkaar vanwege de solistische aspiraties van bandleden. Het werd toen een sport steeds onbekende groepen te ont dekken. Via advertenties en ruilen kwam ik aan veel in Amerika zeer gewild materiaal. Ik ging met een grote koffer ruilmateriaal naar de States, op zoek naar het grote onbe kende." „Daar heb ik pas echt de smaak van het verzamelen te pakken gekregen. Zoeken in stoffige kasten, grote warenhuizen, bij ben zinestations, op vlooienmarkten en bij mensen thuis. Zoeken op het parkeerterrein bij de beroemde Capitol Tower in Santa Monica vlak bij Hollywood waar elk week einde een grote beurs gehouden werd. Daar kon je de meest uitzonderlijke plaatjes vin den. Ik heb daar heel veel goede, maar ook heel bizarre ervaringen opgedaan. En er heel wat vrienden gemaakt." Tot in de badkamer „De schilderachtigste figuur was Ed Smith. Na telefonisch een afspraak te hebben ge maakt, kwamen Angela en ik aan in de ach terbuurten van EI Paso, waar Smith woont. In zijn woonkamer staat alleen een bank om te zitten. Voor de rest alleen maar stapels platen, tot in de badkamer en het toilet. Ik heb er heel veel zeldzame dingen gevonden. Platen met handgemaakte hoezen die nu goud geld opbrengen. Singles kos ten bij Ed standaard een dollar, el pees vijf. Ik had altijd een klein op batterijen werkend platenspelertje bij me en kon dus ook meteen ho ren wat ik in handen had." „Het verzamelen ging een beetje over, toen ik eigen baas werd. Ei genlijk werd ik overdonderd door het vele werk en mijn verantwoor ding voor in- en verkoop en het kleine groepje enthousiaste perso neelsleden. De belastinginspectie stond regelmatig voor de deur evenals de banken die garanties vroegen. Daarbij kwam nog dat de prijzen voor zeldzame platen als maar hoger werden. Het werd een kwestie van kiezen of delen. Delen dus maar en de aan dacht nog meer richten op het za- 5 kelijke. Een paar jaar geleden kwam er een telefoontje van een Franse muziekliefhebber. Die had via via gehoord dat ik zo'n unieke singles-collectie had en vroeg zich af of daar niets mee te doen was. Meestal waren die singletjes ge maakt als demo, in de opnamestu dio gesneden en met de hand ge perst. Niet om te verkopen, maar meer om discjockeys en zaaleige naren te overtuigen dat een be- paalde band wel wat kon. Die mu- ziek kon dus nooit door het grote publiek worden gehoord. Eigen platen-label Van het een kwam het ander en z werd een serie van maar liefst 55 compilaties uitgebracht op het label EVA. Het materiaal werd door mij uitgezocht en beschikbaar gesteld. En ik schreef de tek sten voor de hoezen, want via m'n Ameri kaanse vrienden wist ik erg veel van de han del en wandel van al die onbekende groep jes. De rechten werden geregeld via Frank rijk. Dat was moeilijk, want veel van die bands waren niet meer te achterhalen. Vaak wilden de leden van die bandjes ook niet meer weten dat ze zich ooit in hun wilde periode hadden bezondigd aan dit soort ruige onbegrepen muziek." -Je hebt ook een eigen platen-label? „In Tübingen was een andere Fransman in Hans Kesteloo heeft geld genoeg verdiend in de platenindustrie in Duitsland en wil graag weer eens rustig vissen in Holland. dienst, Mare Labat, gitarist van het groepje Vietnam Veterans. Mare kwam regelmatig bij ons ii de winkel en liet blijken zeer on tevreden te zijn met het label s, ook al doordat het optre den werd uitgezonden op de Hes- Ik verheug me s>sclie Rundfunk. Het label groei- de. we konden door mondreclame er op Straks platen van internationaal bekende waarop zijn platen werden uitge- wPPr tp kunnen bands als Droogs, Dead Moon bracht. Zo kreeg hij geen royalty's (heel populair in Nederland) en uitbetaald. Dat kan ik beter, gaan Vissen Fuzztones uitbrengen. Momenteel heeft Music Maniac een catalogus van vijftig platen en vijftien cd's. Ons label wordt in Nederland vertegenwoordigd door dacht ik, en stichtte onafhankelijk van de winkel het label Music Maniac. De eerste plaat werd het door mij geregelde live-optreden van de Vietnam Ve- I Semaphore in Schagen en heeft verder terans in Frankfurt. De plaat werd een groot bindingen met Amerika. Engeland, Frank rijk, Italië en Scandinavië." Beach Boy Bruce Johnston, een bescheiden million-seller In een dure Amsterdamse hotelsuite zit Beach Boy Bruce in fleurig overhemd met korte mouwen, een katoenen bermuda met bijpassende sportschoenen. Platenmaat schappij EMI bracht onlangs een dubbel-cd met alle bekende deuntjes uit en Johnston is dik tevreden met deze Beach Boys-cata logus. „Nu kan de jonge generatie kennis maken met onze muziek en misschien be sluiten ze dan wel om ook één van onze 'deep albums', zoals 'Pet Sounds' te kopen. Een compilatie van oud werk kun je om twee redenen op de markt brengen: öf je neemt er afscheid mee, öf je sluit er een pe riode mee af om aan iets nieuws te begin nen. „Dar laatste geldt voor ons", aldus Johnston. „We zijn blij dat we met deze cd's iets definitiefs ach- ter de rug hebben. We hoeven niet meer met ons oude werk te Maar we brengen al heb niet veel artistieke inbreng gehad. Ik had meer aan de band dan de band aan mij. In 1965 kwam ik erbij, omdat Brian Wilson het optreden niet meer aan kon. Bij de plaatopnames hadden ze me niet nodig, maar ik deed toch mee." Johnston kwam als bassist en zanger bin nen voor de live-optredens, maar hij heeft toch zijn weg in de studio gevonden als een begaafde producer.Ach, ik doe mijn best. Maar nog steeds is Brian tienduizend keer beter dan ik. Platen produceren interesseert me niet. Als ik terugkijk op de platen, die ik heb gemaakt, denk ik bij mezelf: dat had ik beter niet kunnen doen. Als songwriter ben ik met wat ik dan maar 'elevator-songs' noem behoorlijk succesvol geweest: daar heb ik er elf miljoen van verkocht." Er zijn jaren geweest dat de Beach Boys het wat rustiger aan deden, maar zelfs nu de heren aan de 'verkeerde' kant van de veer tig zitten, piekeren ze er niet over om op te houden. „We hebben al zoveel ex-Beatles, ex-Who, ex-dit en ex-dat gezien, dat is ner gens voor nodig. Veel bands komen weer bij elkaar en als dat niet gebeurt, blijven de meeste muzikanten toch actief. Zoals The Eagles. Die hoeven de royalties nu met nie mand meer te delen. Dat is hun enige voor deel. Voor de rest hadden ze ook net zo goed bij elkaar kunnen blijven." Weg geweest Maar Bruce Johnston zelf is een aantal jaren bij The Beach Biys weg geweest. „Niet in de studio", corrigeert hij. „Ik heb een aanal jaren niet opgetreden. Dat had te maken met een manager die j-i y i |j naa ie maxen met een manager aie Elevator-songs daar heb ons beioog en d,, maak,e ..-0van ons vertrouwen. En drugs be- ik er elf miljoen van verkocht K^S^'nlkr'6" e zijn er nog r gehouden. In Amerika hebben we geen moeite met het bereiken var i. We spelen elk jaar jon- niljoe- nen mensen, ons publiek is altijd erg jong. We lijken Disney World in Floria wel; daar gaan ook elk jaar miljoenen kinderen naar oude figuren kijken. Er zijn steeds weer e fans die 'Phantasia' willen zien. Ook ouders Als we binnenkort weer een studio-elpee uitbrengen, doen we misschien wel weer de volwassen-Beach Boys. Ik bedoel: we heb ben ook nog de ouders van de kinderen die naar onze concerten komen en die zijn wat meer geïnteresseerd in bijvoorbeeld het milieu." Terugkijkend opzijn carrière als Beach Boy is Bruce Johnston de eerste om zijn aandeel in het mega-succes te bagatelliseren. „Ik Reputatie The Beach Boys zijn de popgeschiedenis in gegaan als een groep met een fabuleuze studio-sound. Ze hebben geen sensationele live-reputatie hoog te houden. Het romme lige opreden bij Live Aid was daar een geod voorbeeld van. Zit dat de juist voor de live- optredens aangetrokken Johnston niet dwars?Als ik het met deze stelling eens was, zou ik antwoord geven. De twee mil joen mensen, die elk jaar naar onze concer ten komen, kunnen het niet mis hebben. En wat Live Aid betreft: in al die jaren ben jij de eerste die het niet goed vond. Ik ben erg verbaasd. I thought we were great. Vorige week kreeg ik in Londen nog een compli mentje voor Live Aid." maken hebben. Die jaren buiten de Beach Boys waren achteraf bezien de meest succesvolle uit mijn loop baan. Met mijn composities verdiende ik meer geld dan ik als Beach Boy ooit had ge daan. Ik kreeg het respect van de hele mu ziek-business en wat nog het belangrijkste is: ik leerde in die tijd mijn vrouw kennen. Als ik de band toen niet had verlaten, had ik nu mijn vrouw en mijn vier kleine Beach Boys niet gehad." In 1978 ging de storm liggen. Brian Wilson belden Johnston op, de Boys zaten stuk in de studio. Of Bruce ze niet even vlot wilde trekken. Als producer, wel te verstaan. Het album 'Keepin' the summer alive' had een groot succes en sindsdien is Johnston terug op het strand waar het leven vrolijk is en de meisjes mooi. „Wij blijven bij elkaar, al is het maar voor één benefietconcert per jaar." Radioprogramma „Elke week maak ik een radioprogramma voor de regionale omroep Zuid. Twee uur lang nieuwtjes en beschouwingen. Muziek laten horen waar ik zelf van houd. Mijn hart ligt nog steeds bij de sixties. Over de kwali teit van het huidige aanbod ben ik slecht te spreken. Bandjes zijn populair voor een week en daarna hoor je er niets meer van. Het verst komt de muziek waarvoor het meeste publiciteit wordt gemaakt. Daar wordt ook het meeste geld in gestoken. Het omkopen van discjockeys is aan de orde van de dag. Ik heb gemerkt dat ik niet meer geniet van muziek. De markt wordt volgestopt met heel veel voorgeprogrammeerde rotzooi. Het lijkt aJlemaal zo op elkaar, het is zo voorspelbaar. Wie het hardst schreeuwt, wordt populair. Ik zie het niet zo zitten met de toekomst van de rock 'n' roll. Straks trek ik de deur achter me dicht. Twintig jaar lang hard gewerkt. Het is mooi geweest, maar ik ben er een beetje moe van geworden. Ik heb ontdekt dat er nog meer is in het leven dan muziek en werken. Meer aandacht bij voorbeeld voor mijn vrouw Angela en voor m'n dochtertje Linda van vijf. En Nederland, want dat trekt weer. Ik heb een prachtig huis aan het water ge kocht in Almere. We hopen er in de loop van 1992 te kunnen gaan wonen. DAT-recorder Mijn vader zei een tijdje geleden tegen me: 'longen, je kunt het toch niet meenemen'. Toen heb ik een prachtige DAT-recorder gekocht. Ik ben nu bezig al mijn favoriete platen op te nemen. Want die muziek heeft toch mijn leven bepaald. Mijn collectie gaat de verkoop. Voor sommige singletjes neb i bod gekregen tot 900 dollar en elpee zelfs 2.500 Mark. Ik verheug me er al op straks weer te kun nen gaan vissen, wanneer ik maar wil. M' eigen tijd indelen. Als je een verzameling postzegels verkoopt, heb je niets mi platen zijn straks ook weg. maar de heb ik nog. Kan ik blijvend van genieten Prachtig toch?" M'r Na twintig jaar moe van muziek, geld genoeg en zin om weer eens rustig te vissen in Holland

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27