Wetenschap Computer verdringt windtunnel Uniek onderzoek gehoor walrus Minder borstvoeding door drinken alcohol Biomagnetometer ziet de kleinste details van mens Medicijn tegen nekkramp weer stapje dichterbij Wereldwijd jaarlijks zestig miljoen abortussen Woensdag 16 oktober 1991 071-161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 25 DE WERKLOOSHEID ONDER BIOLOGEN is het afgelopen jaar met 45 procent verminderd In oktober 1990 stond 12,6 procent van de biologen als werkzoekend ingeschreven. Dit jaar was 6,8 procent van de 11.300 biologen nog zonder werk. Het Nederlands Instituut van Biologen is verrast over de snelheid waarmeer de werkloosheid afneemt en voorspelt als de daling in dit tempo door gaat er in 1992 een tekort aan biologen zal ontstaan. Bij ontwerpen nieuwe vliegtuigen De kennis over vliegtuigbouw neemt steeds minder snel toe. Aangezien stilstand achteruitgang is, zijn vliegtuig bouwers toch voortdurend op jacht naar nieuwe kennis. De vermindering van het brandstofverbruik is daarbij de voornaamste drijfveer. Bij het ontwerpen worden steeds vaker enorm krachtige computers gebruikt. VERSLAGGEVER ANP Nederland had een achterstand op dit gebied. Maar die is nu goeddeels ingehaald met de in gebruikneming van de NEC SX- 3 (van Japanse makelij) bij het Nationaal Lucht- en Ruimte vaart Laboratorium (NLR) in de Noordoostpolder. Deze machi ne kost ongeveer 20 miljoen gulden. Hij kan in één uur uitre kenen waar de meest geavan ceerde pc 15 jaar over zou doen. „Die computer helpt de tijd te verkorten tussen het moment waarop marktonderzoek aan toont dat er behoefte is aan een bepaald soort vliegtuig en het moment waarop het vliegt", legt ingenieur W. Loeve, leider van de hoofdafdeling Informati ca uit. Bovendien eisen klanten te genwoordig voordat er nog maar een nagel is geklonken dat het vliegtuig aan bepaalde spe cificaties voldoet. Alleen met uitputtende en nauwkeurige berekeningen kan een fabrikant zich indekken tegen het risico dat het vliegtuig zwaarder is, meer weerstand heeft en meer brandstof verbruikt dan op ba sis waarvan het is verkocht „vanaf de tekentafel", aldus Loeve. De computer kan de stroming berekenen rondom bijvoor beeld een vleugel, maar heeft daar dan toch wel gauw een dag voor nodig. Toch is er dan nog maar een betrekkelijk simpel, stilstaand „plaatje" beschikbaar bij een constante snelheid. Ont werpers willen graag weten hoe luchtstroming rondom een nog niet bestaand vliegtuig wordt beïnvloed als de vorm van het ndert door buiten komt, de landingskleppen worden uitge zet of de roeren bewegen. Maar dat kan zelfs deze supercompu ter nog niet. In het geheugen van de com puter wordt een complete drie dimensionale „windtunnel" be schreven met daarin het model van een vliegtuig. Dat model wordt op een beeldscherm zichtbaar als een rooster dat is opgebouwd uit elkaar kruisende lijnen. Op de snijpunten in dit „rekenrooster", dat zijn er al gauw 1,2 miljoen, berekent de computer de luchtdruk en daar uit ontstaat een ruimtelijk beeld LEDEN JAN WBTERLAKEN Alcohol vermindert de borst voeding. Bovendien' heeft het een nadelige invloed op het drinkgedrag van het kind. De geur van de moedermelk veran dert zodra een vrouw alcohol drinkt. Aldus luidt de uitkomst van een Amerikaans onderzoek on der twaalf vrouwen die borst voeding gaven. De moeders kre gen afwisselend sinaasappelsap zonder of met alcolhol. Een pa nel beoordeelde de geur van de melk. Het drinkgedrag van de kinderen werd op video vastge legd. Vóór en na de voeding werden ze gewogen. Het panel oordeelde dat de geur van de melk sterker was na alcoholgebruik. Hoe meer alco hol, hoe intenser de geur. De baby's dronken deze melk gul ziger dan 'alcoholvrije' moeder melk. Het gewicht van de kin deren nam echter minder toe. De onderzoekers zeggen niet te weten of veranderde drinkge drag te wijten is aan de andere geur, de invloed van de alcohol op het zenuwstelsel van de ba by's of aan de afname van de melkproduktie van de moeder. In een commentaar op het onderzoek in het Amerikaanse artsenblad The New England Journal of Medicine trekt ene dr. Jason de uitkomst in twijfel. Eerder, zegt hij, is waargeno men dat het drinken van bier juist een gunstige uitwerking heeft op borstvoeding. De proef had daarom beter met alcohol vrij bier kunnen worden ge daan. Volgens Jason mogen moeders die een kind aan de borst hebben, best af en toe een glaasje drinken. De Universiteit Twente beschikt sinds enkele weken over specia le apparatuur om magnetische golven in het menselijk lichaam tot in de kleinste details zicht baar te maken. Met de zoge noemde 19-kanaals biomag netometer kunnen delen van onder meer de hersenen zonder huidcontact worden bestu deerd. Dat is mogelijk geworden door toepassing van de super geleidingstechniek met materi alen op temperaturen van min 270 graden. Volgens onderzoeksleider prof. dr. H. Rogalla kan de nieu we, vijf miljoen gulden kosten de apparatuur, onder meer bij dragen tot het localiseren van de 'epileptische haard' in de hersenen en wordt het mogelijk het hartje van een ongeborene in de laatste -vaak kritische- we ken voor de bevalling te contro leren. Het onderzoeksteam wil de komende 5 jaar apparatuur ont wikkelen die „voor een gewoon ziekenhuis en misschien zelfs voor een huisartsenpraktijk be taalbaar is", aldus Rogalla. UTRECHT/LEDEN JAN WESTERLAKEN De komst van een medicijn tegen nek kramp (hersenvliesontsteking) is weer een stap dichterbij gekomen. De Utrechtse che micus A. Verheul heeft kans gezien om anti stoffen tegen het gif van de meningokok op te wekken. Nederland kent jaarlijks vijfhonderd geval len van nekkramp. Acht procent van hen overlijdt. In derde wereldlanden -ligt het aantal veel hoger: ruim 300.000 zieken per jaar van wie er 35.000 sterven. De ziekte, waarvan de eerste verschijnselen op een zware verkoudheid en griep lijken, is een killer. Binnen 24 uur kan iemand eraan overlijden. De Utrechtse chemicus zocht jaren naar de antistoffen. Toen hij die had gevonden kreeg hij hulp van Leidse wetenschappers die de stoffen synthetisch namaakten. De antilichamen waren in staat macrofagen (vreetcellen) te helpen de bacteriën op te vreten en te doden. Dat schrijft dr. M.J. Crooij, vrouwenarts in het Alphense ziekenhuis Rijnoord, in het jongste nummer van het blad 'De vrouwe lijke patiënt'. Hij zegt dat dit niet alleen komt door eebrek aan voorlichting, maar ook omdat net voorkomen van zwanger schap faalt. Ongewenste zwangerschap leidt vaak tot abortus. Een ingreep, die op verschilende Wereldwijd laten jaarlijks 33 miljoen vrou wen zich legaal aborteren. De schatting is dat tussen de twintig en dertig miljoen vrouwen een illegale abortus ondergaan in landen waar de ingreep verboden is of al leen op strikte medische indicatie is toege staan. kan plaatshebben. Er kunnen medicijnen worden ingenomen, maar de vrouw kan ook kiezen om de vrucht opera tief weg te laten halen. Crooij stelt dat me dicijnen voor- en nadelen hebben. Voordeel is dat de vrouw niet in het ziekenhuis hoeft te worden opgenomen. De baarmoederhals en de baarmoeder zelf worden niet bescha digd. NIEUWSLIJN Wall Street ziet af van kernenergie Veertig procent van de Amerikaanse elektriciteitsbedrijven met kerncentrales moet zijn dividend aan aandeelhouders vermin deren of schrappen. Oorzaak zijn de hoge kosten van kerncen trales. Bovendien werd 15 miljard dollar (bijna 30 miljard gul den) aan investeringen in diverse kerncentrales ten laste ge bracht van aandeelhouders. Daardoor houden investeerders in het Amerikaanse financiële centrum Wall Street zich afzijdig van kernenergie. Dat verklaart Carl Seligson, financieel adviseur van Wall Street. Sensoren waken over stuwdam Het Duitse bedrijf Strabag Bau-AG bouwt bij de aanleg van stuwdammen speciale lichtgolfgeleiders in, waarmee het moge lijk is inwendige vervormingen direct op te sporen. Daarbij wor den twee soorten sensoren gebruikt. Het ene apparaatje stelt scheurvorming vast. het andere meet de breedte van de scheu ren. Scheuren worden al herkend, als ze nog maar 0.2 mm breed zijn. Warme perioden zijn niets nieuws De wereld heeft geologisch gezien vrij recent wel eerder flinke warme perioden meegemaakt. In de afgelopen 2,5 miljoen jaar deden zich tal van grote klimaatschommelingen voor. Tijdens de afgelopen 730.000 jaar duurden ijstijden ongeveer 100.000 jaar, maar de warme perioden ertussen 'slechts' 10.000 tot 15.000 jaar. Het huidige interglaciaal duurt al 11.400 jaar. Opmerkelijk is, zo betoogde prof. dr. Burkhard Frenzel van de universiteit van Stuttgart op de Keulse expositie Geotechnica, dat tijdens de interglacialen, van de laatste 2,5 miljoen jaar de temperaturen op de continenten gemiddeld drie graden hoger waren dan nu. Gedurende de ijstijden was het overal op aarde kouder. De kou veroorzaakte in grote gebieden droogtes die tot de ineenstorting van hele ecosystemen leidden. Maar de kou veroorzaakte ook een verandering in zeestromingen, waardoor in andere gebieden de bioproduktie juist sterk steeg. Malaria is weer in opmars Malaria is weer in opmars en steeds moeilijker in toom te hou den. Dat staat in een alarmerend rapport van het Institute of Medicine in de VS. „In veel gebieden waar bijna een einde was gemaakt aan de overbrenging van malaria, is de ziekte terugge keerd en overstijgt zij soms eerder waargenomen aantallen ziek tegevallen." Omdat de parasiet die de ziekte veroorzaakt steeds resistenter is geworden tegen medicijnen en omdat de muskie ten die de ziekte verspreiden minder gevoelig zijn geworden voor insekticiden zijn er vandaag de dag minder instrumenten voorhanden dan 20 jaar geleden om malaria in te dammen. Op Madagaskar stierven in drie maanden tienduizenden mensen aan malaria. Pleidooi voor college op video Tijdrovende hoorcolleges in de eerste fase van een studie aan de universiteit moeten worden vervangen door video-lessen. Do centen houden dan in een latere fase meer tijd over voor direct contact. Nederlandse en Vlaamse technische universiteiten zou den gezamenlijk een video-instructie voor de basisvakken kun nen maken. Dat betoogde de hoogleraar en oud-rector magnifi cus prof.ir. M.Tels tijdens zijn afscheidscollege op de TU Eind hoven. Het is volgens Tels de vraag of de universiteiten op dit moment hun taken op het gebied van onderwijs nog wel kun nen uitvoeren in verband met het massale aanbod van studen ten. Nauw contact tussen leermeester en leerling blijft volgens Tels vooral in een later stadium van de studie essentieel. Doofheid veroorzakende medicijnen In China, Vietnam en India en vermoedelijk ook in Afrika en Zuid-Amerika worden op grote schaal ondeskundig en zonder begeleiding medicjnen toegediend die doofheid veroorzaken. Dr. RA. Tange, keel-, neus- en oorarts in Amsterdam, liet deze waarschuwing horen in het kader van de wetenschapsweek. Het gaat daarbij vooral om antibiotica (varianten van strepto- mycine) die in de westerse wereld nauwelijks meer worden ge bruikt. Als ze in grote en ongecontroleerde hoeveelheden wor den toegediend beschadigen ze via de bloedvaatjes de haarcel len van het binnenoor. Geheimschrift van Chinese vrouwen In november komt een boek uit met gedichten, verhalen en brieven die zijn vertaald uit een geheimschrift dat eeuwenlang door Chinese vrouwen is gebruikt om buiten hun mannen om te communiceren. Het „nushu" werd zo'n 1000 jaar geleden ont wikkeld in een bergachtig gebied van de provincie Hunan. In tegenstelling tot het standaard-Chinees, waarin elk karakter een eigen betekenis heeft, is het een fonetisch schrift, waarbij de Chinese karakters worden gebruikt om lettergrepen van een plaatselijk dialect aan te duiden. Hét schrift is waarschijnlijk ont wikkeld omdat vrouwen waren uitgesloten van het onderwijs. Nieuwe middel voor aids-patiënten In de VS is een nieuw medicijn beschikbaar voor aids-patiënten. DDI of didoxyinosine is geen geneesmiddel, maar het kan het aangetaste immuniteitssysteem versterken door het aantal witte bloedlichaampjes te vermeerderen. Omdat talrijke medici en medische onderzoekers enthousiast waren over het middel ga ven de Canadese en Amerikaanse autoriteiten snel hun toestem ming voor toepassing. De fabrikant van het middel heeft aange kondigd dat DDI gratis gebruikt mag worden door mensen die geen geld hebben, niet verzekerd zijn of de ziekte in een verge vorderd stadium hebben. De supercomputer kan de stroming berekenen rondom bijvoorbeeld een vleugel, zoals bij deze Fokker 100. van de luchtstroming. Om de huidige supercompu ter zijn betrekkelijk simpele momentopnamen van een vlie gend vliegtuigmodel te laten maken is een rekensnelheid no dig van een miljard bewerkin gen per seconde. De rekenfor- mules die de computer daarbij gebruikt, zijn ontleend aan het echte windtunnelonderzoek. Uit de enorme brij gegevens die uit de computer rolt, kunnen de wiskundigen patronen herken nen die hen nopen tot het bij stellen of verfijnen van hun for mules. Om de stroming echt volledig te berekenen zou de rekensnel heid een miljard maal groter moeten worden, dus een mil jard maal een miljard bewerkin gen per seconde. Zo wordt bij voorbeeld gespeurd naar „de volmaakte vleugel". Voor elke vleugel geldt dat de prijs van de draagkracht die zij levert, wordt uitgedrukt in weerstand. Elke vliegtuigbouwer streeft dus naar een vleugel die zoveel mogelijk draagkracht levert bij een zo laag mogelijke weerstand. Dan verbruikt het vliegtuig immers de minste brandstof, het beste verkoopargument vandaag de dag. Een vermindering van de weerstand met 10 procent van een vliegtuig als de Fokker 100 levert een besparing op van 2,5 miljoen gulden per jaar voor bijvoorbeeld Swissair dat 10 van zulke toestellen heeft. Toch zullen windtunnels blij ven bestaan, zo voorspelt het NLR. Supercomputers zullen naar de juiste vorm zoeken en windtunnels worden straks al leen nog gebruikt om die vorm uit te testen. Een model op schaal van de Fokker 100 wordt in de windtunnel van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium (NLR) beproefd. FOTO ANP HARDERWIJK ANP Het Dolfinarium in Harderwijk onderzoekt de gevoeligheid van het gehoor van walrussen. De resultaten zullen worden ge bruikt om vaarroutes van oliet ankers rond Alaska zo uit te zet ten dat de dieren daar zo min mogelijk hinder van ondervin den. Het Dolfinarium heeft de laatste jaren internationaal naam gemaakt met het onder zoek naar de zintuigen van zee zoogdieren. Behalve Amerika toont ook de Sovjetunie er be langstelling voor. Bioloog ir. R. Kastelein ontdekte samen met de neuro-anatoom dr. N. Gerri- ts van de Erasmusuniversiteit dat de walrus, een vinpotig zoogdier met twee lange naar beneden gerichte hoektanden, in staat is zijn inwendig ge hoororgaan onder water van binnen met een klep af te slui ten. Boven water gekomen, kan hij de lange gehoorbuis openen. In de biologie een bijzonder heid. Toch kan de walrus onder water te horen. Geluidstrillin gen bereiken het gehoororgaan via de schedel. Met de reactie van de walrus op verschillende geluidsniveaus probeert de bio loog er achter te komen hoe ge wen, kleuren kunnen onder scheiden. „Voor het herkennen van voedsel hoeft de walrus niet te zien. De 6000 schelpdieren die hij dagelijks verorbert, zoekt hij op door ze met zijn snorharen af te tasten. Het zien van kleu ren is evenmin nodig om zijn vijanden, de orka en ijsbeer, te herkennen, want deze roofdie ren zijn slechts zwart en wit", zo legt de bioloog uit. Een mogelijke verklaring voor het feit dat de walrus de jongen die anders van tint zijn, kan herkennen is dat de jonge man netjes op die manier de volwas- sen mannen, waarvoor zij bij het jagen naar vrouwtjes moe ten oppassen, beter kunnen on derscheiden. „Een andere uitleg is dat het om een rudiment gaat. Wellicht had het kleuron- derscheidingsvermogen van de walrus vroeger wel nut", aldus Kastelein. Meer kennis over de zintui gen van zeezoogdieren is, zo benadrukt de onderzoeker, van groot belang bij de bescherming van de dieren. Wanneer bekend is hoe scherp walrussen beelden of geluiden kunnen waarne men, kan men voorspellen in hoeverre deze dieren gestoord worden door menselijke activi teiten, zoals scheepvaart en mijnbouw. Een walrus. voelig het gehoororgaan van de walrus is. Samen met prof.dr. H. van Spekreijse en drs. R. Zweipfen- nig van het Inter Universitair FOTO ANP Oogheelkunig Instituut in Am sterdam kwam Kastelein er ach ter dat walrussen in tegenstel ling tot andere zeezoogdieren, zoals zeehonden en zeeleeu- Een nieuw type hartpomp die een maand geleden 4 in de Verenigde Staten I bij een patiënt werd 1 geimplanteerd, doet ij het goed. De pomp helpt de linker hartkamer met het rondpompen van zuurstofrijk bloed. Dat werkt zo: 11 SCHOUDER HOLSTER met oplaadbare batterijen ONDERHUIDS bedrading voor 1 BOVEN- HUIDS H draden verbinden J batterijen m met pomp J H HUIDPLUG verbindt boven- :i;<; onderhuidse bedrading Draagbare synthetische hartpomp O HART Zuurstofrijk bloed stroomt door het BLOEDPOMP Bloed stroomt in elektromotor-pomp- O AORTA Het bloed wordt door een slangetje in de aorta gepompt

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25