Sport Martin van der Plas 'waarschuwt' Oranje Taument redt Jong Oranje BOLLEN Laura Robben is weer terug Woensdag 16 oktober 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN Oud-vedette in Portugal pakt bij ARC draad weer op Martin van der Plas kent het Portugese voetbal op z'n duim. Meer dan welke Nederlandse voetbalkenner ook. De Katwijker (27) heeft de meeste internationals die van avond in De Kuip tegen Oranje aantreden wel eens als te genstander gehad. Voor Rinus Michels zullen zijn voor spellingen niettemin weinig nieuwe informatie bevatten. „Het wordt voor Nederland erg zwaar. De Portugezen verdedigen alleen maar en zetten aan de buitenkant Rui Barros en Futre neer voor de counter." 23 SUB E LEIDEN ROB VAN DER ZANDEN Van der Plas heeft recht van spreken als de belangrijke kwa lificatie-wedstrijd ter sprake komt. Hij was zeven jaar prof voetballer in Portugal en keerde afgelopen zomer terug. Hij raakte in het verre zuiden in contact met werknemers van het bedrijf Mulder transport uit Alphen aan den Rijn. Zij waren voor een klus in Lissabon en konden Van der Plas goed ge bruiken als tolk. Het resulteerde in een baan bij de onderneming en dat versnelde de terugkeer naar zijn geboorteland. Hij woont en werkt sinds kort met zijn Portugese vrouw en zoontje van vijf in Alphen en daarom is een rentree bij zijn oude club w Katwijk niet aan de orde. Van der Plas meld de zich deze week aan bij zater dageersteklasser ARC en zal dus straks als tegenstander van zijn voormalige vereniging optre den. Eigenlijk had hij de voetbal sport alweer een beetje uit zijn hoofd gezet en zich volledig op NIEUWSLIJN schiedam «anp Laura Robben heeft daags voor aanvang van het Hollandtoer- nooi een geslaagde rentree ge maakt in het Nederlands hand balteam. De 29-jarige doel- vrouw was wegens een knie blessure aanvankelijk niet voor het toernooi in Schiedam gese lecteerd. Nederland won de op warmer met 28-20 van Roeme nië. Maandag had de selectie van bondscoach Ton van Linder met 22-25 verloren. Robben bleek voldoende hersteld om een helft goed te keepen. De an dere dertig minuten werd het zijn nieuwe functie als tolk en monteur geconcentreerd. „Maar het begon toch weer te kriebelen. Ik kreeg heimwee naar het veld. Daarom ben ik naar ARC gestapt. Ik hoop iets te kunnen betekenen voor de club, al zal ik door buitenlandse reizen voor mijn baas wel regel matig afwezig zijn." Olhanense In 1985 begon de spits van Kat wijk toen nog een derdeklas ser aan het avontuur. Een scout die de 19-jarige spits tij dens een wedstrijd bezig zag bracht hem onder bij Olhanen se. Een club uit de tweede divi sie, te vergelijken met de Neder landse eerste divisie. Hoewel de naam niet direct tot de verbeel ding spreekt, is het een van de oudste clubs van Portugal. In het verleden won de vereniging alles wat er te winnen was. In het begin zat hij moeder ziel alleen in den vreemde. Maar later kreeg hij gezelschap van een Katwijkse vriend, Floor Schaap, die nu nog in Portugal werk overgenomen door Anita Seur, speelster van Noorlander- Bollenstreek uit Voorhout. Uitblinkster bij Nederland, dat vandaag opent tegen we reldkampioen de Sovjetunie was Kitty Vonhoff. Naast de Aal- smeer-speelster vertolkten twee andere kleine handbalsters, Sandra van lersel en Carla Kleintjens, in verdedigend op zicht een hoofdrol. Afgezien daarvan was Kleintjens mei ne gen treffers ook nog topscorer. Bij Roemenië was Mariana Tir- ca met zes treffers de schotvaar- digste handbalster. zit. Het maakte een einde aan de eenzaamheid en de Neder landse prof begon zich daar door steeds beter thuis te voe len. Met Van der Plas in de frontli nie boerde Olhanense niet slecht. „Ik was jaarlijks goed voor zeventien doelpunten. Van de zeven jaar dat ik er speelde, was ik zes keer clubtopscorer. Een Marco van Basten ben ik niet, maar ik deed het toch goed. Het Portugese voetbal is verschrikkelijk verdedigend en ik had als doelpuntenmaker al snel strenge bewaking in het veld." Tijdens zijn verblijf bij Ol hanense kreeg de snelle en kop- sterke spits een aanbieding van het grote Benfica. „Maar de club waar ik zat, maakte nogal wat problemen. Het lag aan mijn contract en zelfs voor een proeftraining vroegen ze al enorm veel geld. Daarom ketste het af." Toen hij zijn contract bij Ol hanense had uitgediend, ging hij naar Vila Real, een vereni ging uit de derde divisie. Met Van der Plas promoveerde Real twee keer en belandde in het walhalla van het Portugese voetbal. Maar de eerste divisie bleek te hoog gegrepen en vorig jaar degradeerde de ploeg weer. Tevreden Van der Plas verdiende door de jaren heen goed als broodvoet baller. „Zeg maar vijf keer zo utrecht «eelco de koff gpd-verslaggever De kok van het KNVB sportcen trum in Zeist moet gisteravond even over negenen een kreet van opluchting geslaakt heb ben. Door de belangrijke gelijk maker van de buitenspel staan de'Gaston Taument kon hij weer rustig ademhalen. Het feit dat zo'n vijf spelers van Jong Oranje last hadden van darmstoomissen, had men hem bij verlies tegen de Portugezen weieens onder de neus hebben kunnen wrijven. Door de bevrij dende 1-1 was daar geen sprake meer van. Iedereen was blij met Jong Oranje, dat een stap verder op weg was naar de Olympische Spelen. De buitenspelpositie van Taument was na afloop niet meer aan de orde. Net zo min als er nog iemand taalde naar de ingrediënten van het maal op maandagavond, die bij de gebroeders De Boer. Twan Scheepers, Wilfried Elzinga en Robert Roest de stoelgang danig op hol bracht. Teamarts Han Inklaar, die de diarree bij de veel als de modale Portugees. Dat was niet verkeerd dus. Daarom was ik ook altijd dik te vreden. Misschien dat ik spor tief hogerop had gekund. Maar in Portugal moet je vriendjes hebben en de trainer mee uit eten vragen als je ver wilt ko men. Dat is mijn stijl niet, ik ben geen slijmbal." „De mensen in Portugal zijn erg aardig. Maar het kan ook snel omslaan. Dat tempera mentvolle komt dan naar voren. Met Olhanense draaiden we bij spelers stopte met pillen, kon na de wedstrijd geen andere boosdoener verzinnen dan het avondeten van maandag. „Sprake van koorts was er niet. Dus als ik een relatie moet leg gen tussen de ziekte van de spe lers en de oorzaak, kom ik bij het avondeten uit." De soep, de toumedos, aard appelen, groenten en het ijsje toe hadden de jongens van Oranje bijna genekt. Aan voor stopper Robert Roest was niet te merken dat hij aan kracht had moeten inboeten. Ronald en Frank de Boer leken daarente gen wel enigszins van slag. Elzinga Ook bij Wilfried Elzinga was, niet alles honderd procent. De verdediger van FC Twente liep al een tijdje geïrriteerd op het veld, toen hij Joao Pinto een flinke trap tegen zijn hoofd ver kocht. Elzinga mocht blij zijn dat hij er met geel van af kwam. Voor rust leek bijna het gehele team ziek over het veld te lopen. Twee schoten van aanvoerder Arthur Numan waren het enige voorbeeld het hele seizoen goed. Dan was je een held. Maar op de laatste competitie dag verloren we het kampioen schap en dan deugt er opeens niets meer van je. Zo werkt dat daar." „Ze leven wel helemaal voor het voetbal en zijn enorm en thousiast. Vooral als ik met mijn club tegen FC Porto of Benfica speelde, was dat een happe ning. Met Vila Real haalden we een keer de kwartfinales van de nationale beker en moesten uit gevaar dat Jong Oranje kon stel len tegenover het doelpunt van Jorge Costa in de 28e minuut. Doelman Edwin Zoetebier raak te tot twee keer toe verrast na een vrije trap van Paulo Torres. De derde inzet was scheeps recht voor de Portugezen en Jong Oranje was pijn'ijk getrof fen. Trainer De Ruiter was in de rust, tegen zijn gewoonte in, 'grof tekeer gegaan tegen zijn spelers. Vooral de prutsende Marciano Vink en Ronald de Boer moesten het ontgelden. Vink werd tien minuten na rust dan ook gewisseld voor de lange Pierre van Hooijdonk van NAC. Al in de eerste minuut na rust kreeg Twan Scheepers op aan geven van Arthur Numan dé kans van de wedstrijd; zijn inzet ging rakelings naast. Overmars Mare Overmars (Willem II) gaf, meteen nadat hij in het veld was gekomen voor de gebles seerde Wilfried Elzinga, zijn vi sitekaartje af met een passeer- actie langs twee tegenstanders naar Benfica. Daar zaten 120.000 mensen op de tribune. Dat maak je in Nederland toch niet mee." Omdat de succesvolle spits al aardig begon in te burgeren na zeven jaar, kwam naturalisatie wel eens ter sprake. „Dat is me wel eens aangeboden. Maar ik aarzelde steeds. In mijn achter hoofd had ik toch steeds het idee dat ik naar Nederland zou teruggaan. Daarom is er nooit werk gemaakt van die naturali satie." Was hij wèl Portugees geworden, dan had hij mis schien vanavond tegen Neder land gespeeld? „Nou, zo ver wil ik niet gaan. Maar in theorie zou dat dan mogelijk zijn ge weest." Hij wil bij ARC de draad weer oppakken en weet niet hoe zijn rentree op de velden eruit zal zien. „Ik breng natuurlijk wel wat ervaring mee. De kans be staat dat ik me weer in de kijker speel bij een profclub. Maar ze zullen met een hele interessante aanbieding moeten komen, wil ik toehappen." Van der Plas zal het nu met minder dan 120.000 toeschou wers moeten doen. „Wat dat betreft zou ik zo terug willen. Het was toch wel erg mooi alle maal. Maar het amateurvoetbal heeft toch ook wel weer wat. Toen ik daar zat werd ik via mijn vader (Maart van der Plas, red.) op de hoogte gehouden. Hij stuurde me wel eens een vi deoband van Quick Boys - Kat wijk op." Vanavond wordt het in huize Van der Plas hoe dan ook feest. Juicht Martin van der Plas niet dan doet zijn Portugese vrouw Nelia dat wel. Voor Portugal ui teraard. „Ik blijf altijd voor Ne derland", zegt de voetballer. „Toen PSV jaren geleden tegen Porto speelde voor de Europa Cup was ik ook voor PSV. Dus ben ik voor Oranje, maar ze zul len het erg zwaar krijgen." en een knal op doelman Fer nando Brassard. De tijd begon te dringen toen ook een volgen de inzet van Scheepers een kwartier voor tijd van de Por tugese lijn werd gewerkt. Het was uiteindelijk de niet zieke Gaston Taument die in buiten spelpositie het verlossende schot loste: 1-1. De Italiaanse scheidsrechter Pairetto zag geen vuiltje aan de gelijkmaker. De Portugees Nuno Rocha werd daarna wegens proteste ren van de bank naar de tribune gestuurd. Verdediger Abel Xa- vier mocht de kleedkamer op zoeken nadat hij de doorgebro ken Overmars aan het shirt om laag had getrokken. De winnaar van groep zes krijgt in januari de tegenstander in de kwartfinale om het Euro pees kampioenschap via loting toegewezen. Verslaat Jong Oranje deze tegenstander via de thuis- en uitwedstrijd, is het ze ker van deelname aan de Olym pische Spelen van Barcelona. Een prestatie, want dat is sinds Helsinki '52 niet meer voorge komen. Bij FC Lisse blijkt be halve voetbaltalent ook een hoop zangtalent te zitten. Bij wed strijden van de zaterdageerste klasser is de verbale onder steuning door de geel-blauwe supporters doorgaans goed hoorbaar. Iets te goed naar de zin van het bestuur. Want van de teksten die het 'Lisser man nenkoor' wekelijks de lucht in- slingert, wordt het bestuur - in tegenstelling tot de supporters - niet vrolijk. Wij zijn blauw, wij zijn geel, wij zijn homoseksueel' luidt de beginzin van het omstreden# lied dat de 'spionkop' van FC Lisse tot hit heeft gebombar deerd. Wekelijks schalt langs de lijn deze dubieuze volzin die afwijkt van de oorspronke lijk eerste strophe uit het club lied. Want die luidt: 'Ik ben op weg naar blauw geel' enzo voorts. Veel onschuldiger dus en bovendien laat de tekst in het midden of de zanger ho moseksueel of heteroseksueel is, wat immers ook niet ter za ke doet. Voorzitter Ben Huitema werd er na Noordwijk - FC Lisse van anderhalve week geleden over aangesproken. In de bestuurs kamer werd hem gevraagd wie die opgeschoten koorknapen waren. De voorzitter distanti eerde zich van de tekst en hoopte dat de supporters snel hun zangzaad zouden laten staan. Een dergelijk verzoek deed hij daarna ook in het clubblad. „Het dringt kennelijk niet door bij diegenen die een dergelijke smartlap ten gehore brengen dat hier de naam van de FC Lisse in het geding is, aldus Huitema in het clubor gaan. Een beter woord dan 'smartlap' had de praeses niet kunnen gebruiken, want smart hééft Lisse. Het is de vraag of de bezorgd heid van Huitema niet ave rechts zal uitpakken. Want de zangclub van FC Lisse zal de stem nu misschien extra ver heffen bij zo veel aandacht. Huitema verwacht dat niet: „We hebben daar nu sluitende afspraken over gemaakt. Met wie, waarover en of het tot een stilzwijgen op de tribu nes leidt, blijft onduidelijk. „Bij Lisse bespreken we zoiets intern. Dat hoef ik u allemaal niet te vertellen zegt Huitema, die de zaak lie ver zo snel mogelijk in de doofpot stopt, hoewel hij zelf in het clubblad aan de bel heeft getrokken. In elk geval weten ze bij de supportersclub van FC Lisse van niets. De voorzitter daar van, Leo Meiland, is niet op de hoogte van sluitende afspra ken. „Nee en ik begrijp ook niet waarde voorzitter zich alle maal druk om maakt. Die man stelt zich een beetje aan, vind ik. De tekst van het lied ken ik. Maar als je er op deze manier over begint gaan die gasten alleen maar harder zin gen. Je moet dit soort dingen gewoon doodzwijgen dan stopt het vanzelf. Over FC Lisse gesproken. En over doodzwijgen gesproken. De speaker op sportpark Ter Specke is het zwijgen opge legd. Na twee thuiswedstrijden is René van Zonneveld de mi crofoon uit handen gerukt. Niet omdat hij via de geluids installatie het omstreden lied van de supporters meezong (zoiets zou hij niet doen) maar omdat hij niet voldeed aan het 'verwachtingspatroon'. Dat is een mooie term, maar Van Zonneveld kan er niets mee. Als echte clubman doet het ontslag hem pijn. „Vooral omdat ik niet weet wat ik fout heb gedaan. Wat het verwachtingspatroon is. weet ik niet. Dat moet je aan het be stuur vragen. Dus zijn we weer terug bij 'spraakwaterval' Huitema die weer enkele prachtige volzin nen produceert: „Dit is een interne aangelegen heid en zoals ik u net al zei: dat houden wij liever voor ons. Goedemiddag. Huitema moet worden voor gedragen als speaker van FC Lisse. In allerijl zijn de startblokken weggehaald om vastgelast te worden. foto jan holvast Duiken in het zwemwater van het Vijf Meibad was afgelopen weekeinde een levensgevaarlijke bezigheid. Vraag het de Engelse Angela Pendrich, die speciaal voor de door LZ'86 georganiseerde wedstrijden naar Leiden was gekomen. Juist op het mo ment dat zij zich zaterdag met een ferme duik in het jvater wilde begeven voor de 200 meter vrije slag, schoot het startblok onder haar voeten vandaan. Gevolg: een duike ling tegen de bassinwand. Pendrich hield slechts wat schaafwonden aan de onge- lukkige tuimeling over, dit tot grote opluchting van het orga niserende LZ. De bestuurders van de zwem- club zaten niettemin met het schaamrood op de kaken. De hoofden liepen helemaal rood aan toen een dag later hetzelf de gebeurde. Zwemcommis- sielid Van Weerde: „Je kunt je voorstellen dat de deelnemers op een gegeven moment angstig werden. De start is een zeer belangrijk on derdeel bij het zwemmen en als je niet meer kunt afzetten is dat zeer vervelend De organisatie besloot zondag uit arren moede de startblok ken maar weg te halen. Van Weerde: „Dat ene startblok was levens gevaarlijk, dat kon echt niet meer. Door die dingen alle maal weg te halen, was er na tuurlijk geen sprake meer van een echte wedstrijd En dat irriteerde LZ bovenma tig. Van Weerde: „Ja, wat wil je. Wij organiseren een internationale wedstrijden dan gebeurt er zoiets. De ge meente is hiervoor aansprake lijkmaar wij worden erop aangekeken. Als het euvel niet verholpen is. dan wijken we uit naar Voorschoten. Dat zal 'sport en recreatie' leuk vinden, want de exploitatie van de zwembaden is toch al zo moei lijk rond te krijgen". Van Weerde kan echter gerust zijn, want de gemeente heeft inmiddels maatregelen geno men. Ca rel Caron, ambtenaar bij de dienst 'sport en rekjea- tie": „Het draadeind van de klem- constuctie was los. Een beetje techneut had dat kunnen zien. Die had de zaak vastgedraaid en dan was er niets gebeurd. De kwestie heeft onze aan dacht. We hebben er iemand van onze dienst bijgehaald, die de boel gaat vast lassen. Dikt dat niet. dan halen we des noods een startblok uit De Zijl". ONDER REDACTIE VAN ROB ONDERWATER EN ROB VAN DER ZANDEN VTL geeft toestemming voor fusie LEIDEN Een ruime meerderheid van de VTL-leden heeft gis teren tijdens een buitengewone ledenvergadering toestemming gegeven voor een fusie met VNL. Omdat de leden van VNL afge lopen maandag akkoord zijn gegaan met een samensmelting met de buur, lijkt niets een fusie tussen VNL en VTL meer in de weg te staan. Het is de bedoeling dat de nieuwe club het huidige veld van VNL en het voormalige veld van UDWS gaat bespelen. Voorts zal er een nieuw clubhuis verrijzen. De kantine van VNL zal als onder meer als bestuurskamer worden gebruikt. De clubs streven ernaar om het'komend seizoen onder een paraplu aan de competitie deel te nemen. Een nieuwe naam is nog niet ge kozen. Cassani verslaat Rominger TURIJN De Italiaanse wielrenner Davide Cassani heeft de 77ste editie van de klassieke wegwedstrijd Milaan - Turijn, waar van de eerste aflevering in 1876 werd gehouden, gewonnen. Hij versloeg zijn Zwitserse medevluchter Tony Rominger in de eind sprint en bezorgde de race daarmee voor het eerst sinds 1985 weer een Italiaanse winnaar. De beslissing viel tijdens de be klimming van de Col de Superga op dertien kilometer van de streep. Rominger ging daar met Cassani in de aanval. Die kon door niemand worden gepareerd. De Italiaan beschikte over een iets beter eindschot. Adri van der Poel was de beste Nederlan der. Hij werd achtste op 28 seconden van de winnaar. Siemerink en Krajicek verder LEIDEN De tennissers Jan Siemerink en Richard Krajicek hebben de eerste ronde van het ATP-toernooi in Wenen over leefd. Rijnsburger Siemerink versloeg de Duitser Vojtischek in twee sets (6-4,6-3). Krajicek had het beduidend moeilijker met de Oostenrijker Buchmayer. De Hagenaar leverde de eerste set in (6-7), maar herstelde zich daarna: 7-6,6-4. Het evenement is gedoteerd met een prijzengeld van een half miljoen gulden. Op de nieuwste uitdraai van de wereldranglijst is Krajicek overigens nog steeds de beste Nederlander met een 34ste plaats. Haarhuis (36), Siemerink (39) en Koevermans (55) volgen hem. Jacco El- tingh viel uit de top 100 en staat nu 105. Politicus over schaatscontroverse DEN HAAG Het tweede-kamerlid Hans Dijkstal (WD) wil we ten of het ministerie van wvc vindt dat alle belangrijke schaats wedstrijden in het ijsstadion Thialf in Heefenveen moeten wor den gehouden. Tevens wil het kamerlid weten of het rijksbeleid inzake topsportaccommodaties uitgaat van financiële steun aan één accommodatie per sport. Dijkstal stelt die vragen naar aan leiding van de overkapping van het schaatscentrum De Uithof in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23