ZvAKEN 'Ze willen wel zwart werken' 'Bedrijfsblindheid kun je nooit helemaal voorkomen' 'Meubelplein is attractie' Woensdag 16 oktober 1991 Redactie. 071-161400 WILLEM SPIERDUK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: NIER FAAS Vormgeving: RUTCER1 HOOGERDUK Meer vrouwen bij universiteit LEIDEN Het aantal vrouwen binnen de Leidse universiteit groeit langzaam: het aandeel vrouwelijk personeel steeg vorig jaar van 28,6 naar 29,1 procent. Veel van de nieuwe vrouwelijke werknemers kwamen echter terecht in de lagere functies en kre gen een tijdelijke aanstelling zoals assistenten in opleiding (aio), student-assistenten, tijdelijke docenten of secretaresses. Dit blijkt uit de halfjaarlijkse personeelsstatistiek van de universiteit. Ook in de hogere functies nam het aantal vrouwen licht toe: het aantal vrouwelijke hoogleraren steeg van 61 naar 63 en het aan tal vrouwelijke hoofddocenten nam toe met negen tot 144. Handelsverdragen Oost-Europa DEN HAAG Het bedrijfsleven in de Randstad kan zijn voor deel doen met de ontwikkelingen in Oost-Europa. Dat zegt staatssecretaris P. Dankert van het ministerie van buitenlandse zaken in het blad Bedrijvig Beleid van de Provincie Zuid-Hol land. „De gemeenschap zou snel handelsverdragen moeten slui ten met Oosteuropese landen. Nauwere banden zorgen voor meer stabiliteit en politieke rust. De Randstad moet wel op haar tellen passen: de positie wordt aanzienlijk verbeterd door de aanleg van de Betuwelijn die Rotterdam met Duitsland moet gaan verbinden. We zullen fors moeten investeren.", aldus Dan kert. Telefoonkaart WV KATWIJK De VW's in deze regio verkopen sinds kort een ei gen telefoonkaart die in samenwerking met PTT-Telecom is ont wikkeld. Ook VWs in andere provincies nemen de kaart in ver koop. Omdat de vraag naar telefoonkaarten steeds toeneemt, heeft de WV besloten om de kaart waarmee mer. zonder con tant geld kan betalen, ook aan te bieden. De kaart heeft een ei gen VW-gezicht gekregen. De telefoonkaart moet het risico van vernieling van telefooncellen terugdringen. Verkiezing zakenvrouw ETTEN-LEUR Zakenvrouwen uit deze regio kunnen zich nog voor 15 november aanmelden voor de verkiezing van zaken vrouw van het jaar 1991 die dit jaar voor de elfdè keer wordt ge houden. Deze Prix Veuve Cliquot heeft als doel het stimuleren van het vrouwelijk management. De prijs wordt toegekend aan een zakenvrouw die over een aantal jaren een goede bedrijfsvoe ring heeft getoond, zowel in financieel-economisch als in maat schappelijk opzicht. De jury bestaat uit vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, de politiek en werkgeversorganisaties. N. Smit- Kroes, president van de universiteit voor bedrijfskunde Nijenro- de, is de voorzitter. Bureau Zakenvrouw van het Jaar, tel. 01608- 25113. Informatie over De Zijl Bedrijven OEGSTGEEST De Zijl Bedrijven (DZB) in Leiderdorp, de soci ale werkvoorziening, wil haar leden informeren over de activitei ten. Volgens het bestuur van De Zijl bestaan daar nogal wat mis verstanden over. „De Zijl Bedrijven is een produktiebedrijf dat naar buiten toe een volwaardige zakelijke partnfer wil zijn waar de klant centraal staat. Levertijden, kwaliteitsbeheersing en scherpe prijzen staan voorop. Naar binnen toe is het een sociale werkvoorziening voor mensen die door ziekte of handicap niet meer aan de slag kunnen bij bedrijfsleven of overheid", aldus se cretaris G. Nieuwenhuis. Zo'n 900 medewerkers zijn werkzaam in de sectoren: groen, straatmakerij, bouwkundig onderhoud, schoonmaak, beheer van fietsenstallingen, gebouwen en terrei nen en maken industriële produkten. De informatiebijeenkomst voor leden begint morgenmiddag om 16.00 uur aan de Touw- baan in Leiderdorp. Horecabedrijven in Leiden, Alphen aan den Rijn en de Duin- en Bollenstreek kampen met een steeds nijpender wordend personeeltekort. Vooral restaurants en hotels zijn naarstig op zoek naar bedienend personeel en koks. Sommige hoteleigenaren in de Bollenstreek gaan er zelfs toe over om personeel in Engeland te werven. Anderen sluiten niet uit in de toekomst hun heil te zoeken bij ille galen of personeel dat per se zwart betaald wil worden. moment dat hotels straks geen andere keus meer hebben. Het water stijgt ons aan de lippen." CAROUNE VAN OVERBEEKE „Je kan moeilijk aan de gasten vragen of ze zelf hun bed willen opmaken", zegt H. de Mooij van het Noordwijkse hotel Op de hoogte. „Het personeelste kort is een ramp. Ik zocht on langs serveersters en mensen voor de huishoudelijke dienst. Ik heb zelfs het arbeidsbureau in Lisse gebeld maar ik kreeg te horen dat ik voor 90 procent géén kans had: ik heb nooit meer iets gehoord. Het wordt bovendien steeds moeilijker want er zijn steeds minder schoolverlaters. Jongeren blij ven langer door studeren en kiezen dan een ander beroep of ze zijn te duur voor ons. Colle ga's kampen met hetzelfde pro- De Mooij is actief in de afde ling horeca van het Noordwijks Ondernemers Verbond (NOV). „In de vergadering van novem ber moeten we de koppen maar eens bij elkaar steken want het kan zo niet langer. Ik heb alles geprobeerd. Engelsen kon ik wel krijgen maar ik kan hen hier niet huisvesten. Regelmatig staan er Polen voor de deur, maar daar begin ik niet aan. Ook zwartwerkers houd ik bui ten de deur. Maar er komt een Vacatures De Mooijs verhaal wordt beves tigd door horeca-ondememers van Hotel Huis ter Duin en Ho tel Oranje in Noordwijk, het Leidse Holiday Inn, restaurant de Engelbertha Hoeve in Leiden en de restaurants De Monnik en Hens aan dek in Alphen aan den Rijn. Uit de laatste gegevens van het Bedrijfschap Horeca, een samenwerkingsverband van on dernemers- en werknemersor ganisaties in de horeca, blijkt dat er eind vorig jaar 13.000 va catures open stonden op een totaal van 140.000 werknemers. In die periode had 32 procent van de bedrijven met personeel Scholingsplan voor horeca Werknemers en werkgevers van de horecacommissie in het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening Rijnstreek (RBA) hebben een scholings plan gemaakt voor langdurig werklozen, herintredende vrouwen en buitenlanders. L. Kamphues: „We willen vol gend jaar voorjaar drie cursus sen aanbieden voor 60 80 mensen voor de functies van café-barmedewerker, bedie nend medewerker en kok. De opzet is 15 dagen theorie en daarna stages bij een horeca bedrijf. Maar die horecabedrij ven moeten dan eerst plaatsen beschikbaar stellen. Het RBA moet bovendien subsidie voor het project toezeggen. Als het succesvol is, zullen we het scholingsproject herhalen." Het Bedrijfschap Horeca probeert het aanbod van ar beidskrachten ook te vergro ten door een beroep te doen op herintredende vrouwen, buitenlanders, langdurig werk lozen en WAO-ers. Op dit mo ment doet het Instituut voor Sociaal wetenschappelijk On derzoek (IVA) in Tilburg on derzoek naar de plaatsingsmo gelijkheden van mensen met een handicap (wao'ers) in ho recafuncties. Wat personeelsbeleid be treft, valt er volgens het Be drijfschap veel te verbeteren op het gebied van arbeidsom standigheden, arbeidsvoor waarden en arbeidsmotivatie: aanstelling, beloning, oplei ding, loopbaanontwikkeling, promotie, beoordeling en me dezeggenschap. Goed sociaal beleid moet de aantrekkings kracht van de horeca vergro ten en de uitstroom verminde- Stichting Kleinood helpt jacht-bedrijf uit problemen STAND VAN begemann had zijn W bedrijf niet voldoende m vprknrht hii Hp hank H verkocht bij de bank die de lening moest verstrek ken Horecabedrijven kampen met groeiend personeelstekort NIEUWSLIJN OEGSTGEEST MONICA WESSEUNG Verhuizen, het bedrijf opdoe ken, minder investeren, een maatschap aangaan met een ander bedrijf of juist wél geld in het bedrijf pompen. In grote be drijven worden dergelijke be slissingen door een grote direc tiestaf genomen die veelal wor den bijgestaan door een raad van commissarissen. Onderne mers van kleine bedrijven staan er alleen voor. Zo ook eigenaar Ph. Bege mann van het jacht-charterbe- drijf Zuid Hollandse Plassen in Oegstgeest. Begemann kwam eind vorig jaar voor een ingrij pende beslissing te staan. Het ging niet echt goed met zijn jachten-verhuurbedrijf. „De groei was eruit. Je hebt een be paald minimum aantal boten nodig om rendabel te kunnen draaien. Dat aantal hadden we nog niet en er moest dus over grote investeringen een besluit worden genomen Juist omdat het zo'n belangrijke beslissing was, wilde ik deze toetsen aan de mening van iemand anders. De stichting Kleinnood kwam in mijn gezichtsveld en samen met een consulent daarvan zijn we Ph. Begemann (links): „Ik stond heel graag met iemand praten di eruit gekomen", zegt Bege mann. De stichting Kleinnood is een organisatie waar 150 oud-top- managers en ondernemers gra tis advies geven aan kleinere ondernemingen die voor be langrijke bedrijfsbeslissingen staan of in de problemen zitten. Begemann had wel eens van de stichting gehoord, maar kwam pas via een artikel in deze krant te weten hoe hij met de stich ting in contact kon komen. een beslissende keuze en wilde 5 tegen de zaak aankeek." FOTO HIELCO KUIPtRS Begemann begon in 1981 met de verhuur van boten aan de Zoutkeetlaan in Oegstgeest. Hij kocht een aantal boten, knapte in de wintermaanden eigen en an'dersmans schepen op en zorgde voor de stalling van jachten van anderen. Omdat in het wilde weg ondernemen niet slim is, maakte hij begin 1988 een beleidsplan voor de middel lange termijn. De vraag naar jachten was groot en hij wilde in 1989 en 1990 twee keer twee schepen aankopen. Voor 1991 stond of een derde aanschaf van een boot of opknappen van de parkeerplaats en vernieuwen van de ontvangstruimte/kan toor op het programma. Stevig Het leek allemaal leuk te gaan tot een aantal, tot dan toe stevi ge, poten onder Begemanns stoel werden weggezaagd. Al voor het verschijnen van het be drijfsplan was duidelijk gewor den dat hinderwet en milieuwet grote investeringen zouden gaan vergen. De vloer van de werkplaats moest vloeistofdicht gemaakt, er moesten voorzie ningen tegen geluidoverlast worden getroffen en de afspuit- locaties moesten van opvang- bakken worden voorzien. Daar kwam nog eens bij dat de gemeente Oegstgeest van plan leek te zijn het bedrijf van Begemann, dat door de jaren heen in een woonwijk was ko men te liggen, op te doeken. "Een buurman van me kwam met een rapport van adviesbu reau Stad op de proppen waar uit bleek dat mijn bedrijf zo mogelijk moest worden gesa neerd. Hoewel de gemeente zei dat ik vermoedelijk kon blijven zitten, was ik er niet gerust op". Zijn eigen ongerustheid, de wel erg grote investeringen voor boten, milieuproblemen èn de vage gemeenteplannen deden de bank besluiten niet met Be gemann mee te gaan in zijn aanvraag voor een lening. Hij stapte over naar een andere bank, maar dit kostte nogal wat. Alle leningen, hypotheken en andere bankzaken moesten im mers worden overgezet. Dat bracht nieuwe provisie- en taxatiekosten met zich mee. Al met al zag Begemann ach genoodzaakt twee van de vier extra nieuwe schepen af te be stellen. Het kantoor werd wel verbouwd. Eind verleden jaar bleek dat het niet goed ging. Be gemann richtte zich met zijn bedrijf op de wat luxere markt. Alleen dèn kon met een relatief beperkt aantal boten (12) een gezond bedrijf draaiende wor den gehouden. Het aantal bo ten dat hij had, was echter te klein. De uitgaven waren al de pan uitgerezen dus nög meer investeren leek onmogelijk. Begemann schakelde consu lent Van der Knoop van Klein nood in. Samen met hem, een andere adviseur en het accoun tantsbureau is besloten wél twee extra boten aan te kopen. Hoewel de schepen nog moeten worden gebouwd, zijn de eerste boekingen al binnen. Bege mann heeft weer vertrouwen in de toekomst. Wat de hulp van Kleinnood aangaat, zegt hij: „Bedrijfsblind - heid kan je nooit helemaal voorkomen. Ik stond voor een beslissende keuze en wilde heel graag met iemand praten die fris tegen de zaak aankeek. Door er samen met de consu lent over te praten, kom je zelf tot een besluit. We moeten het nog even afwachten, maar vol gens mij was dit het enige juiste besluit". De consulent die de jachten- verhuurder te hulp is geschoten, oud-directeur van Nutricia Van der Knoop, heeft er vertrouwen in dat het bedrijf weer op het juiste spoor staat. „Begemann had zijn bedrijf niet voldoende verkocht bij de bank die de le ning moest verstrekken. Op het bedrijf zelf waren wat kleine on gerechtigheden. Zo was de par keerplaats wat rommelig, maar dat is inmiddels wel opgelost. We komen bij Kleinnood van al les tegen en dit was zeker niet een van de slechtere bedrijven". Promotie in RTLA-shows draagt bij aan succes LEIDERDORP» LIESBETH BU1TINK De bruidsparen uit Ron's Ho- neymoonquiz huppelen aan het eind van de show ingelukkig over het plein. Elk meubelstuk waarop de idolen uit 'Goede Tijden Slechte Tijden' zich uit strekken, is afkomstig uit de showrooms aan de Elisabethhof in Leiderdorp. Het sponsoren van RTL4-programma's legt het Meubelplein Leiderdorp geen windeieren. „Het plein is in de vijf jaar dat het bestaat een at tractie geworden," aldus woordvoerder L. Houweling. Het succes van het Meubel plein is vooral te danken aan de concentratie van verschillende speciaalzaken. De meubelhan delaar die in een gewone win kelstraat niet meer is dan een middenstander, krijgt aan de Elisabethhof een zekere allure. Houwling: „Ons voordeel is dat we niet te groot zijn. Het plein is overzichtelijk en toch zijn alle stijlen aanwezig. Op loopaf stand zien de mensen klassiek ëiken, rustiek manou en moder ne meubelen bij elkaar. Een grotere meubelboulevard, zoals die laatst in Heerlen is geopend, is al gauw te massaal." Bij de vestiging van het meu belplein, vijf jaar geleden, moest de gemeente Leiderdorp op boksen tegen Leiden en Zoeter- woude, die de concentratie meubelspeciaalzaken graag binnen de eigen gemeentegren zen wilden zien. Daarbij speel de angst voor concurrentie voor de Leidse binnenstad en de Zoeterwoudse meubelfirma's een belangrijke rol. „Die angst voor concurentie bleek achteraf onterecht," aldus Houweling. „Ik denk dat het Meubelplein de mensen van verder weg aan trekt. Er komen hier ontzaglijk veel mensen juist van buiten de regio en dat komt ook omdat we op de televisie te zien zijn. Vroeger gingen de mensen naar een vaste meubelzaak, maar te genwoordig is iedereen mobiel. Het succes van het plein is te danken aan het feit dat het zo goed bereikbaar is. Zo'n 99 pro cent van de klanten komt met de auto en maakt er echt een dagtochtje van." Uitzet Het Meubelplein levert alle meubelen voor de Nederlandse soap-opera 'Goede Tijden Slechte Tijden'. Het winnende bruidspaar uit Rons Honey- moonquiz mag bovendien 25.000 gulden besteden aan de meubels. „Door 'Goede Tijden Slechte Tijden' zijn we elke dag op de televisie in de titelrol. De effecten van vooral de Honey- moonquiz zijn direct meetbaar. We doen regelmatig steekproe ven en daaruit blijkt dat dat gro te bekendheid geeft," weet Houweling. In het komende seizoen van de quiz wordt niet alleen het bruidspaar getoond dat de uit zet uitzoekt, maar krijgt elke meubelzaak aan het plein ook een korte spot. Op het plein nam vorige week in loondienst een of meerdere vacatures. Deze cijfers zijn inmiddels weer achterhaald. Uit een be leidsnota over de jaren negentig blijkt dat de krapte op de ar beidsmarkt voor horecafuncties de komende jaren alleen maar zal toenemen. Onderzoek toont aan dat de werkgelegenheid jaarlijks zal toenemen met 8000 banen: de meeste vacatures ontstaan bij de maaltijdver- strekkende bedrijven. Het gaat dan vooral om keuken- en be dieningsfuncties. „De klanten maken echt een dagtochtje v Houweling. ploeg de opnames, waarbij de assistentes van Ron Brandste- der even actrice mochten zijn. Houweling: „Het leuke is dat geen één meubelconcentratie zo'n promotie heeft. Het is net iets anders dan sterspotjes en valt daardoor veel meer op." Houweling weigert te melden wat de televisie-promotie kost. De meubels in 'Goede Tijden Slechte Tijden' en de 25.000 gulden aan 'priizen'-meubelen zijn geheel op kosten van het plein. Daarnaast moeten de meubelspeciaalzaken nog een bedrag neertellen voor de recla me. Hoe groot de omzet en winst zijn van het Meubelplein wil de woordvoerder niet vrij ge- Volgens het Bedrijfschap ligt de oorzaak van het perso neelstekort vooral in de krapte van de arbeidsmarkt in het al gemeen. Halverwege de jaren '80 trok de economie aan en groeide de werkgelegenheid in de horeca explosief. Omdat het aantal schoolverlaters op lbo/mavo-niveau afneemt, tra ditioneel een belangrijke doel groep van de horeca, wordt het aanbod van personeel steeds kleiner. Ook omdat de horeca op de krappe arbeidmarkt con currentie van andere bedrijfs takken heeft gekregen. Veel mensen verkiezen nog steeds een baan met regelmatige werk tijden en willen zo min mogelijk 's avonds, in de weekeindes en op feestdagen werken. Terwijl dit juist de piekdagen zijn voor horecabedrijven. De uitstroom, 11 procent, onder het bedie nend personeel en in de keuken is dan ook groot. Onaantrekkelijk Bij de arbeidsbureaus (GAB) in Horecabedrijven in deze regio zoek* Leiden, Lisse en Alphen staan ongeveer 150 vacatures voor horecapersoneel open. Dit cijfer is nog aan de lage kant omdat veel bedrijven hun vacatures niet bij de arbeidsbureaus aan melden. Volgens arbeidsmarkt onderzoekers van de GAB's stijgt dit aantal nog steeds. „De oorzaak ligt bij de arbeidsom standigheden, de onaantrekke lijke werktijden en de concur rentie van andere sectoren. Het aantal jeugdige schoolverlaters neemt af en jongeren studeren door", zegt B. van der Geijn van het Leidse GAB. De personeels- en financieel manager van het Leidse Holiday stad en land af naar koks en bedien Inn-hotel, L Hoogma, signa leert ook andere oorzaken voor het personeelstekort. „Veel uren maken en weinig verdienen is niet aantrekkelijk. Bovendien is het imago van de horeca niet geweldig: veel autoritaire en starre arbeidsverhoudingen. Je moet je kop houden, werken en niet zeuren anders donder je maar op." „Veel bedrijven betalen hun personeel bovendien nog steeds zwart uit, dat kunnen wij ons niet veroorloven. Gevolg is wel dat topkoks worden wegge kocht door bedrijven die finan cieel meer te bieden hebben. Als kleine restaurants al hun nd personeel. personeel wit zouden betalen, worden de menu's 30 procent duurder. De premies en de loonkosten zijn dus veel te hoog. Als het zo door gaat en er niks verandert in de horeca, verwacht ik dat er over vijf jaar niemend meer te krijgen is." Holiday Inn zoekt al twee maanden naarstig naar drie koks. Ook Hotel Oranje in Noord- wijk zoekt hét hele land af naar koks, kellners en afwassers. C. de Haas van de afdeling perso neelszaken: „Soms begrijp ik gewoon niet dat we in dit land zoveel werklozen hebben: wij kunnen niemand krijgen." FOTO CPO M. van der Ham, manager van de Engelbertha Hoeve heeft dezelfde ervaring. „Het grote stuwmeer aan personeel is leeg gepompt. Het probleem is ook dat je altijd moet werken als an deren vrij zijn. We werken veel met studenten maar het verloop is groot." René Rutten van De Monnik heeft onlangs een nieuw visres taurant in Alphen aan den Rijn geopend. „Ik wil iedereen op de loonlijst zetten maar veel men sen hebben liever een zwart sa laris. Zij haken dan af. De koks zijn de spil van ie restaurant, het tekort aan koks is dan ook het meest nijpende probleem."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21