Leiden PTT-ers nu definitief overgeplaatst Drie ton voor 'schildersplein' Beestenboel in Leids Volkshuis Kroegbaas voorlopig enige schuldige aan vechtpartij Verkeersfout leidt tot woeste achtervolging Rectificatie GYMLERAAR ZOEKT SOEPELE LENING NIEUWSLIJN Alcoholproblemen Het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) start don derdag l4 november een gespreksgroep voor mensen die pro blemen ondervinden van alcoholgebruik van partner of familie leden. Er wordt onder meer gesproken over de rol in het herstel proces en welke houding het beste kan worden aangenomen. De groep komt wekelijks bij elkaar. Deelname is kostenloos. De ge sprekken worden begeleid door een maatschappelijk werkster en een ervaringsdeskundige. Geïnteresseerden kunnen zich tele fonisch opgeven voor een Kennismakingsgesprek: 071-143641. Bierglas in gezicht Een 27-jarige Leidenaar is vannacht gewond geraakt bij een vechtpartij in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. Het slacht- qfrer,kreeg een stukgeslagen bierglas in het gezicht gedrukt door een 25-jarige Leidenaar. Toen de politie arriveerde stond het slachtoffer bloedend op de stoep, terwijl de dader met een maat in een auto wilde wegrijden. De politie kon niet optreden, om dat het slachtoffer geen aangifte wilde doen van mishandeling. Wel werd dè dader aangehouden, omdat deze dronken in zijn auto wilde gaan rijden. Beschieting met luchtbuks Een familie in de Parkstraat is gisteren door de overburen speels beschoten met een luchtbuks, waarbij een keukenkastje sneu velde. Toen de politie aanklopte bij de overburen, bleek de moe der van niets te weten. Ook werd de luchtbuks niet gevonden in het huis. De vermoedelijke schutter, de zoon des huizes, kreeg wel 'op zijn donder', beloofde de moeder. i, toen de dader plotse- ling een deuk trapte in de auto Een ruzie over een verkeersfout van de Leidenaar. Dat was voor leidde gisteren tot een woeste hem het sein in de auto te achten/olgingsscene en een springen en weg te vluchten in deuk in de auto van een 26-jari- de richting van het politieburau ge Leidenaar. De Leidenaar aan de Langegracht. raakte op de Haarlemmerweg in de clinch met een onbekende De schopper zette in de auto n, toen hun auto's bijna te- de achtervol^ng in, maar haak- gen elkaar waren gebotst. te af toen hij de politiepost in Het tweetal begon op straat te het oog kreeg. Woensdag 16 oktober 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN DE ZORG om het milieu heeft er inmiddels toe ge leid dat gemeenten los van elkaar hun eigen vuil- fabriekjes beginnen. Directeur Zweekhorst van de Leidse PTT wordt definitief naar een andere vestiging overgeplaatst. Het voormalig ondernemingsraadslid Aad Koree keert ook niet meer te rug naar het PTT-kantoor aan de Schipholweg. Beide ambtenaren werden enige tijd geleden al tijdelijk overge plaatst, als gevolg van een hoogoplopend conflict tussen directie en personeel. LEIDEN ERNA STRAATSMA Een derde bij het conflict be trokken medewerker moet eveneens verhuizen. Wie de nieuwe directeur wordt is nog onduidelijk. Voorlopig blijft in terim-manager C.J. van Leeu wen de zaken in Leiden waar nemen. Ex-ondememings- raadslid Koree is tijdens het conflict op non-actief gesteld en daarna tijdelijk overgeplaatst naar een PTT-kantoor in Kat wijk. Waarschijnlijk blijft hij daar werken. Verplaatsing van drie medewerkers zou noodza kelijk zijn om weer met een schone lei te beginnen. in de afgelopen maanden zijn twee onderzoeken gehouden naar de oorzaken van het con flict. Klachten van het personeel waren onder meer dat de direc tie een chaotisch en vrouw-on vriendelijk beleid voerde. De PTT-directie Utrecht gaf een ex- tem bureau de opdracht de werksituatie in Leiden te onder zoeken. Het tweede onderzoek is in opdracht van de onderne mingsraad gehouden naar de medezeggenschap van het per soneel in Leiden. De resultaten van beide onderzoeken zijn gis termiddag aan het personeel gepresenteerd. In beide onderzoeken wordt een aantal maatregelen aanbe volen om de organisatie van de Leidse PTT te verbeteren. Be halve verplaatsing van drie per sonen die direct bij het conflict waren betrokken, moet er snel een nieuwe medezeggen schapsraad komen en een 'or ganisatie-ontwikkelingstraject'. E. van Wageningen van de hoofddirectie in Utrecht zegt dat er een projectleider wordt aangesteld die het personeels beleid moet gaan verbeteren. Regiobestuurder van de Abva Kabo, P. den Brinker, zegt dat het personeel gisteren luid ap plaudisseerde als reactie op de bekendmaking van de maatre gelen. Wel is de overplaatsing van de drie PTT'ers sommige medewerkers 'rauw op het dak gevallen'. „Daarover bestaat wat verdeeldheid", aldus de vak bondsman. „De andere voor stellen had men wel verwacht." De vakbonden moeten de plannen nog goedkeuren. Vol gende week dinsdag praten ze met hun leden over de voorge stelde maatregelen. LEIDEN JANET VAN DUK Het omvormen van het kale ter rein aan de Weddesteeg tot een heuse 'schilderplaats' kost drie ton. Tegenover de plek waar Rembrandt is geboren komt een groot kunstwerk en worden acht bomen met banken neer gezet. 'Een hommage aan Rem brandt als schilder, noemt de gemeente het plan. De WD fractie heeft het voor stel al afgekeurd omdat het te duur is. „Wij vinden het aan de prijs, zeker gezien de andere wensen voor kunstopdrachten. We hebben liever een paar klei ne opdrachten", zegt A. Geert- sema van de WD. De fractie vindt wel dat er iets moet wor den gedaan aan 'de grote on- kuidmassa'. „Maar er is een middenweg." Andere partijen hebben op zichzelf geen bezwaar tegen het idee, maar willen nog even kij ken of het geld wel uit de goede potjes wordt gehaald. Het geld voor de opknapbeurt komt uit de kunstpot. Een ton wordt ge haald uit de budgetten voor ci viele werken en groen. „Gezien het naderende Rem- brandtjaar (1992) heeft uitvoe ring prioriteit, om zo te zeggen: Mensen laten we opschieten, want...de nacht wacht", staat in het collegevoorstel. Maar voor de WD gaat het allemaal te snel. „Als het zo belangrijk is, had het plan wel eerder bespro ken mogen worden", vindt Geertsema. Ook J. Veringa van het gelijk namige botenverhuurbedrijf verbaast zich over de snelheid waarmee de gemeente het plan wil uitvoeren. Een stelling met kano's ligt in de weg en er wordt met hem overlegd over een op lossing, aldus de gemeente. Veringa heeft echter nog geen ambtenaar gezien. „Al zeven jaar wordt gesproken over in vulling van dit terrein en nu moét het stel op sprong worden gedaan. Op de plaats waar mijn kano's staan, komeri bomen. Ik vind het een misser dat daar niet eerst met mij over is ge sproken." Veringa wil de kano's zo dicht mogelijk bij het water hebben liggen, 'anders loop ik de hele dag te zeulen'. „Ik hoor wel hoe het zit. 's Winters kan die stel ling wel ergens anders staan. Maar je zou ook kunnen zeg gen: zet die bomen op een an dere plek." Met de kunstenaar, G. Bayards uit Arnhem, wordt al zeven jaar overlegd over het ontwerp. Bayards heeft uitein delijk een plan voor vijf panelen gemaakt. Bij het geboortehuis van Rembrandt komt een zuil met etsen. Met de plaatsing van een kunstwerk en bomen op het nog kale terrein aan de Weddesteeg is de omgeving van de geboorteplaats van Rembrandt 'af', vindt de gemeente. De Zeevaartschool, de Witte Poortkazeme en de Stadstimmerwerf zijn gerestaureerd, de Rembrandtbrug is aangelegd en molen De Put is opnieuw opgebouwd. foto hielco kuipers LEIDEN PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER Een groepje kinderen staat ver legen om het tafeltje waarachter dierenarts-assistente Bemardi- ne Bosman zit. „Hoe oud kan een papegaai worden?" „Hoe krijg ik mijn hond zover dat ie luistert?" „Heb je zelf een huis dier?" en „Welke ziektes komen het meest voor?" Sommigen vragen het aarze lend, anderen juist direct, maar allemaal zijn ze nieuwsgierig naar wat het antwoord van de assistente van dokter Helder zal zijn. Pas een half uur zit ze in een hoekje van de zaal op de bovenverdieping van het Leidse Volkshuis, maar ze wordt over stelpt met vragen. De dierenmiddag in het buurtcentrum aan de Apothe- kersdijk is dan al ruim een uur in volle gang. Zo'n vijftig kinde ren vermaken zich hier op de tweede dag van de herfstvakan tie met rondrennen over de ACHTERGROND LEIDEN ERNA STRAATSMA Het gevecht om de schillen is begonnen De nood is hoog en dus worden er volop plannen gemaakt. In Leiden moet een com- posteringsfabriek verrijzen, maar ook in Leidschendam, Bergschenhoek, Alkemade, Alphen aan den Rijn en in de omgeving van Rotterdam/Dordrecht. De plannen worden nauwelijks op elkaar afgestemd terwijl de prognoses voor de te verwachten hoeveelheid organisch afval nogal uiteenlopen. In de jongste cijfers van de provincie wordt gesproken over 363.000 ton per jaar. Maar dat bedrag is voor een groot deel gebaseerd op schattingen. Op merkelijk is dat 26 gemeenten in Zuid-Hol land andere voorspellingen hebben ver strekt aan de provincie dan aan de SAVA, het samenwerkingsverband van 35 ge meenten op het gebied van afvalverwer king. Zods het er nu naar uitziet is er over een paar jaar voldoende capaciteit om al het gft-afval te verwerken. Maar de vraag is of de nu gekozen locaties wel het meest ge schikt zijn. Voordat hier een antwoord op komt is wellicht al een aantal installaties in gébruik genomen. Het aantal beleidsorganen dat zich in Zuid- Holland met de bouw van gft-installaties bemoeit is groot, maar onderling is weinig geregeld. Diverse gemeentebestuurders zijn bang dat de bouw van de vuilfabrieken zal uitlopen op een grote mislukking. Dat de provincie in een laat stadium sommige pro jecten een halt toeroept en er dan al vele Een tweede 'Doesgebied-affaire' ligt op de loer nu diverse gemeenten In Zuid- Holland zonder overleg bezig zijn met de voorbereidingen voor de bouw van composteringsinstallaties. De prijzen voor afvalverwerking kunnen flink omlaag als groente-fruit en tuinafval (gft) apart wordt verwerkt, maar staan er straks te veel installaties (en op de verkeerde plaatsen) dan moet de burger nog meer gaan betalen. miljoenen in de voorbereidingen zijn gesto ken. Zoals het in Leiderdorp bij de inrich ting van een puinstortplaats in het Doesge- bied ook is gegaan. De Wassenaarse WD-wethouder A. Pruijs (milieu) is een van die gemeentebestuur ders. „Er wordt maar een beetje aangerom meld. De ervaring leert dat iedereen zijn ei- oplossen. Ik ben bijvoor- niet overtuigd van de noodzaak van een composteringsinstallatie in Leiden. Het staat voor mij niet vast dat Leiden een van de meeste geschiktste locaties is." Financieel-directeur van de gezamenlijke reinigingsdienst van Berkel-Rodenrijs, Bergschenhoek en Bleiswijk J.G. Hulst is al twee jaar bezig met plannen voor de bouw van een compostfabriek, die maximaal 20.000 ton per jaar kan verwerken. Als alles volgens plan verloopt kan dit bedrijffgeves- tigd in Bergschenhoek) eind volgend jaar zijn deuren openen. Hulst vindt dat de drie houten vloer, kleien, kleuren, grimeren, video-kijken en een bezoekje aan de huisdier-des- kundige. De dierenmiddag die gisteren werd gehouden, maakt deel uit van de herfstvakantie-activitei ten in de verschillende buurt centra in Leiden. Gerard Lange- zaal nam het initiatief. Als pr- man is hij verbonden aan het dierenasiel aan de Besjeslaan in Leiden en als vrijwilliger aan het Buurtwerk Binnenstad. „Het leek ons een leuk idee om het wel en wee van dieren in een asiel eens onder de aandacht van kinderen te brengen. Wat we hiermee willen zeggen is: Neem niet te snel een huisdier, weet waar je aan begint." Jerrycan Op de tafel voor hem ligt een dik plakboek met foto's van de op dit moment in het asiel aan wezige katten: 50 in totaal. Daarnaast een ander indruk wekkend tafereel. Aan een sta len ketting hangt een jerrycan met 10 liter water. „Til 'm maar eens op", staat er op het bijbe horende kaartje, „dan weet je wat de hond moet hebben ge voeld toen hij met deze zware last om zijn nek in de polder werd gevonden." Umut en zijn broertje Maupie houden zich hier echter niet mee bezig. Ze hebben wel wat anders aan hun hoofd. Ijverig, met de tong uit de mond, kleu ren ze de kleurplaat in. De gri- meuse heeft hun gezichten ver anderd in tijgersbekjes. Achter de twee broertjes staat een rij kinderen te wachten, totdat ook zij geschminkt worden door de medewerkster van het dieren asiel. „De opbrengst van het gri meren gaat rechtstreeks naar het dierenasiel", vertelt kinder werkster Mirjana Pannekoek. Op een groot groen vel verrijst langzaam een dierentuin. Enke le jongens en meisjes kneden hun klei tot nijlpaarden, giraf fes, apen of krokodillen. Voor de deur staat een tweede rij met kinderen. Het toilet in het ge bouw is bezet, dus moeten ze in de zaal op hun beurt wachten. Het eerste huisdier dat een bezoekje aan Bemardine Bos man brengt, is een nog vieve 10-jarige boxer. Hij trekt wat met zijn rechter-achterpoot. De assistente raadt de jeugdige eigenaar aan de dierenarts te raadplegen. „Er kan wat met zijn heupen aan de hand zijn", legt ze de moeder van de jon gen uit. Mirjana Pannekoek verwacht niet dat veel kinderen hun huis dier zullen meebrengen. „Dat zal wel loslopen. Vragen kun nen ze ook zonder hond, konijn of kat stellen." Aan één van de vrijwilligers vraagt ze de jonge bezoekers te stimuleren vragen te bedenken, maar dit blijkt niet nodig te zijn. De dierenarts-as sistente heeft over gebrek aan aandacht niet te klagen. gemeenten gezien hun vergevorderde plan nen het 'oudste recht' hebben op de bouw van een vuilfabriek. „Natuurlijk wordt het een rommeltje als iedereen met een eigen installatie begint, maar wij zijn nu al in een vergevorderd stadium". De portefeuillehouder milieu in het Samen werkingsverband Duin- en Bollenstreek, Sa- ris, weet weinig van de Leidse plannen. Ook in Berkel-Rodenrijs, Bergschenhoek en Bleiswijk zijn die nauwelijks bekend. Tot voor kort waren er zes samenwerkings verbanden op het gebied van afvalverwer king in Zuid-Holland. Behalve de provincie, zijn de Gevulei (Gemeenschappelijke Vuil verwerking Leiden e.o.), de SAVA, het RAP (Regionaal Afvalstoffen Platform), de Proav (Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf) en het Regionaal Milieu Overleg en het SDB, druk aan het overleggen. Binnenkort kan er nieuwe naam aan de reeks worden toegevoegd. Op initiatief van milieugedeputeerde Van der Vlist gaan vier samenwerkingsgebieden, waar onder die in Alphen, om de tafel zitten om één compos- teringsbedrijf op te richten. Anja van Gor- sel, directeur van de Leidse reiniging: „Tot mijn verbazing is dat voorstel weer uit de la gehaald: een paar jaar geleden voelde nie mand daar iets voor. Maar de realiteit dwingt ons nu om snel zaken vast te leggen. Want er is nu niets." LOMAN LEEFMANS Een Leidse 39-jarige café-eige naar moet zijn 'buurman' 385 gulden betalen als schadever goeding voor een vechtpartij die beiden in juli van het vorig jaar hadden in de Nova Passage bij het Noordeinde. Daarbij werd kleding en een stoel van de laatste beschadigd. Door een fout van het openbaar ministe rie stond de 'buurman' zelf niet terecht voor zijn aandeel in het handgemeen. „Waar er twee vechten heb ben er twee schuld", vond offi cier van justitie Van Lieshout. Daarmee kapte hij de welles- nietus discussie af tussen beide kemphanen over wie nu op die bewuste dinsdagavond in juli van het vorig jaar de eerste klap uitdeelde. Dat de café-eigenaar bij het handgemeen het onder spit dolf en er een lelijke snij- wond in de hals aan overhield, was volgens Van Lieshout geen reden om hem vrij te spreken. „Het kan niet zo zijn dat hij nu vrijuit gaat terwijl de ander bin nenkort misschien veroordeeld wordt", aldus de officier. Verder bleef onduidelijk of de snijwond door een val en dus per ongeluk of bewust door de omwonende van het café met een kapot glas was toegebracht. De vechtpartij vormde het 'hoogtepunt' van een openlijke vete tussen de twee over het ge bruik van de Nova Passage ach ter het Noordeinde. De kroeg baas had een deel van dit plein als terras in gebruik. De omwo nende en andere buurtbewo ners klaagden over overlast en eisten het plein in z'n geheel voor zich op. De gemeente ge doogde het terras, maar de 'buurman' vocht dit gedogen vorig jaar met succes aan bij de Haagse rechtbank. Zowel Van Lieshout als politie rechter Van de Heide lieten we ten dat ze liever beide mannen tegelijk hadden 'behandeld'. „Beiden zijn schuldig. Maar omdat de cafébaas hier terecht staat en niet de omwonende, kan alleen hij nu een straf krij gen", aldus Van der Heide, die de eis van 750 gulden onvoor waardelijk omzette in voor waardelijke boete. Wel wilde hij de schadeclaim van de omwo nende, 385 gulden groot,, geho noreerd zien. Door de fout van het openbaar ministerie laat de 'omgekeerde' rechtzaak met de omwonen de als beklaagde en de café eigenaar als eiser, die gezien zijn doktersbezoek een veel ho gere schadeclaim zal indienen nog enkele maanden op zich wachten. Afgaande op de op merkingen van rechter en offi cier, dat beide schuld hadden, zal naar verwachting ook hier een voorwaardelijke geldboete en schadeloosstelling het resul taat zijn. In het artikel in de krant van gisteren over de verlenging van de sluitingsuren op za terdag van de horeca, is een storende fout geslopen. Niet het Italiaanse restaurant 'O Sole Mio' maar Bella Italia', eveneens aan de Haarlem merstraat, is de pizzeria die een aanvraag tot verlenging heeft ingediend. In de Groenoordhallen wordt dit weekeinde weer een grote rommelmarkt gehouden. Za terdag Van negen tot vijf en zondag van tien tot vijf staan weer honderden kraampjes met onder meer huisraad, spullen voor verzamelaars en kleding opgesteld. De en treeprijs bedraagt 5 gulden voor volwassenen en twee gulden minder voor kinderen en 65-plussers. ADVERTENTIE Juist, hij snel naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze persoonlijke leningen tot f. 30.000,-vlot in orde. Zonder moeilijk gedoe en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Tegen een lage rente en soepele aflossings- voorwaarden. Dus plezierig geregeld allemaal. Datzelfde geldt trouwens voor een doorlopend krediet van de GKB om steeds over wat extra geld te kunnen beschikken. Ook interessant voor u? Welkom voor nadere informatie. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen kan natuurlijk ook. /^"NK GOED VOOR UB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Kinderen aan de slag tijdens de dierenmiddag in het buurtcentrum aan de Apothekersdijk. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20