Leidsch Dagblad Frans-Duits plan voor m vorming Euro-leger Actiegroep steelt hoorns uit museum Fentener van Vlissingen weg bij Noro VS ontkennen afspraak over ruimteschild Doe mee aan de laatste ronde van de meesterlijke prijsvraag van Baalbergen! Iedereen was plotseling tegen ons' Thomas met hakken over de sloot opgericht 1 maart 1860 Nr. 39675 Losse nummers 1,45 FEITEN EN MENINGEN Bosnië wordt nieuw kruitvat Joegoslavië LEIPEN KAREL BERKHOUT Een actiegroep met de Kaap Hoom heeft gisteren 14 hoorns van de met uitsterven bedreigde Zwarte Neushoorn gestolen uit het Natuur Histo risch Museum in Leiden. De hoorns, die bij een inbraak uit een loods werden gehaald, zul len worden opgestuurd naar minister Bukman (landbouw) en de kamerfracties van PvdA, WD en Groen Links om de aan dacht te vestigen op de gebrek kige controle op de illegale han del in zeldzame dieren. In poli tiek Den Haag werd vanochtend aangekondigd dat op korte ter mijn schriftelijKe vragen over de kwestie zullen worden gesteld. De gestolen hoorns zijn af komstig uit een partij van 98 hoorns uit de voormalige DDR, die in 1988 werd onderschept door de douane. Volgens de ac tiegroep he^eft het ministerie van landbouw, dat verantwoor delijk is voor de controle, echter geen onderzoek gedaan. Door het te laat aanleveren van het proces-verbaal is de zaak inmi- dels verjaard en ook zou er zijn gesjoemeld met de verschillen de data. De Zwarte Neushoorn-kwes tie toont volgens de actievoer ders aan dat de controle op de illegale handel faalt, waardoor grote partijen bedreigde dieren via Schiphol en de havens Ne derland worden binnengesmok keld. De actievoerders eisen ook dat illegale partijen moeten worden vernietigd. De oprichter en directeur van het in opspraak geraakte beleg- gingsconcem Noro, J. Fentener van Vlissingen (52), stapt op. Ook president-commissaris A. Schuitemaker ruimt het veld. Dat is vanmorgen tijdens een persconferentie in Amsterdam bekendgemaakt. Het ontslag van Fentener van Vlissingen volgt op een onder zoek naar de handel en wandel van 'de beleggingsclub voor rij ken', dat dit voorjaar door een commissie van aandeelhouders werd uitgevoerd. Daaruit bleek dat de Noro-directeur zichzelf verrijkte door onder meer ge bruik te maken van voorkennis. Onderwijl leden verscheidene Noro-beleggingsfondsen forse verliezen. In juni werd voormalig Stork- topman jhr. F. Sickirighe aange trokken als adviseur en inmid dels is besloten dat hij een com missie zal leiden die de hiërar chische structuur van het be drijf moet gaan wijzigen. Moskou praat mee over vrede Joegoslavië Voetbalclub VTL stemt voor fusie met buur VNL Leidsp slopers bergen lichtschip bij Petten Directeur Leidse PTT definitief overgeplaatst Nog geen abonnee? Van den Broek: 'Geen bezwaar tegen voortouw Parijs en Bonn Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft „helemaal geen bezwaar" tegen het feit dat Parijs en Bonn een voorstel op tafel hebben gelegd voor de vor ming van een Europees leger. De fungerende EG-voorzit- ter noemde het plan dat vandaag is gepresenteerd „een waardevolle bijdrage" aan de discussie binnen de EG en verklaarde zich absoluut niet gepasseerd te voelen. BRUSSEL «HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Als eerst aanzet naar een Euro pees leger hebben Frankrijk en Duitsland besloten een geza menlijk legerkorps te vormen. Ze hopen dat de andere landen van de Westeuropese Unie (WEU) zich hierbij willen aan sluiten. België reageerde als eer ste van de EG-partners positief dit korps als eerste aanzet op de plannen. President Mitterrand en bondskanselier Kohl maakten het plan gisteren al bekend in een brief aan premier Lubbers. Deze heeft, in zijn functie van voorzitter van de Europese Raad, de andere EG-leiders in gelicht. De Frans-Duitse eenheid van 70.000 soldaten zal worden ge legerd in de buurt van Straats burg, aan de grens tussen beide landen. Mitterrand en Kohl zien een Europees leger, dat zelf standig moet opereren naast de strijdkrachten van de Navo. Daartoe zouden de overige lan den van de WEU zich moeten aansluiten. De WEU wordt ge vormd door negen EG-landen. Alleen Ierland, Griekenland en Portugal doen niet mee. Met hun voorstel gooien Mit terrand en Kohl olie op het vuur van de al zo moeizame discus sie over de Europese Politieke Unie (EPU) en de rol van de EG op veiligheidsgebied. Groot- Brittannië en Nederland voelen niets voor een Europees leger, los van de VS en de andere Navo-partners die niet in de EG zitten. Volgens de tegenstanders is een apart Europees leger niet mogelijk, omdat de eenheden daarvoor moeten worden ont trokken aan de Navo. Een Euro- leger los van de Navo zou bo vendien veel te duur zijn. In hun brief benadrukken de twee leiders overigens dat zij de band met de Amerikanen via de Navo in stand willen houden. Zij vinden dat'de Europese Poli tieke Unie echter ook een de- fensiepoot moet hebben. De WEU zou de militaire uitvoer der moeten worden van de poli tieke EG-besluiten. Het plan wordt morgen be sproken door het Comité Politi que, de Persoonlijke Vertegen woordigers van de EG, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst la ten weten. Ook eerdere voor stellen van Groot-Brittannië en Italië komen daar aan de orde. De EG-ministers van buiten landse zaken komen op 28 ok tober in Den Haag of Brussel in een extra vergadering bijeen om over de politieke unie te spre ken. HET WOORD IS AAN Zoals een mot een kleed op- knaagt zo verteert afgunst een Sint Chnsostomus VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport 23,24 VANDAAG OOK Wetenschap PAGINA 25 HET WEER Geen parkeerproblemen en altijd mays combineert ze haar oefenin- een goed zicht op de verkeerssitu- gen met boodschappen doen, atie" Johanna Somay zweert bij zoals hier in Hamburg, haar 'mono-bike'. Als lid van het foto opa carsten rehder Deense Fietsartiestentrio De So- Nog geen samenwerking met Rusland MOSKOU» PETER PRINGLE THE INDEPENDENT De Verenigde Staten hebben gisteren het bericht ontkend dat zij nu al met Rusland samen werken aan een ruimteschild. Washington bevestigt wel be sprekingen met Moskou over een mogelijk toekomstige sa menwerking aan een dergelijk systeem. Volgens een vooraanstaande functionaris van de Russische Federatie heeft het hoofd van het Amerikaanse ruimtepro gramma Star Wars, Henry Coo per, bevestigd dat de voormali ge Sovjetunie meewerkt aan een niet-nucleair ruimteschild tegen ballistische raketten. Viktor Samojlov, hoofd van de afdeling defensie van de Russi sche staatsraad, zei dat de be sprekingen met Cooper in Was hington bijdroegen aan „een uitwisseling van informatie over mogelijke samenwerking met de Sovjetunie als geheel". De besprekingen gingen volgens hem echter niet over Ameri kaanse hulp voor een anti-ra ketsysteem uitsluitend voor de Russische Federatie, zoals deze krant gisteren op gezag van de Britse The Independent meldde. Vitali Sjlykov, de Russische vice-minister van defensie, be weerde maandag op een inter nationale conferentie in Rimini dat de Amerikanen Rusland hulp hadden aange- dén. Russische functionaris sen lieten toen ook doorsche meren dat het nieuwe ruimte schild gedeeltelijk was bedoeld als verdediging tegen Sovjet- kernraketten die zouden wor den afgeschoten vanuit Kazach- stan en de Oekraine. Volgens Samoilov is het een vergissing te denken dat Ka- zachstan of de Oekraine, die al lebei een groot aantal kernra ketten op hun grondgebied hebben staan, in staat zijn die tegen Rusland te gebruiken. „Het inzetten van de raketten wordt gecontroleerd door het centrum", aldus Samoilov. Ook een vooraanstaand func tionaris van de Amerikaanse de fensie heeft het bericht in The Independent ontkend. Verwachting tot morgenavond Storm en regen Aan de kust enige tijd zuidwester storm. Overigens half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. Minimumtempera tuur omstreeks 9 graden, middag- temperatuur ongeveer 12 graden Zuidwestenwind, boven land hard, kracht 7, aan de kust en op het IJs- selmeer stormachtig'tot storm, kracht 8 tot 9. In het Waddenge bied mogelijk enige tijd zware storm, windkracht 10. Gevangenen ziek na eten avondmaal AMSTERDAM. GPD Een niet goed verwarmde maal tijd heeft gisteravond ongeveer dertig gedetineerden en bewa kers in de Amsterdamse Bijl merbajes voedselvergiftiging, bezorgd. De slachtoffers hadden last van braken, maagklachten en diarree en moesten in de zie kenboeg worden behandeld. De maaltijden worden geleverd door een cateringbedrijf, maar in de gevangenis verder bereid. Onder het toeziend oog van rechercheurs en de officier van justitie zochten negen Leidse poiitie-agenten vandaag naar sporen van de dader die afgelopen weekeinde een 35-jarige Leidenaar doodstak. De s morgen op de Bosrode, waar het sla werd gevonden. Alle mogelijke vluchtwegen van de dader zijn nauwkeurig bekeken. Na een HOELANG KUNT II N0GJ uur zoeken waren nog geen opvallende vondsten gedaan. •foto hielco kuipers FC Amstelland 2 bestaat niet meer Haal vanaf 12 oktober een wedstrijdformulier en maak kans op extra fraaie prijzen! Zoals een Philips camrecorder, -kleuren TV of een Erres stereo CD set I 5? MEUBELPROMENADE KATWIJK MEUBELPLEIN LEIDERDORP DONDERDAGAVOND GPD-VERSLAGGEVER Verontwaardigd zitten ze aan een van de ta fels in de kantine van FC Amstelland. Vier spelers, de leider, en een trouwe supporter van het sinds zaterdag beruchte tweede team van de Amsterdamse voetbalclub. Ze hebben zojuist van voorzitter Jaap Bijster te horen gekregen waarom ze zijn geroyeerd als lid en begrijpen nog amper wat hen ver der te wachten staat. Het tweede zaterdagteam van FC Amstel land bestaat uit spelers van Antilliaanse af komst. Drie jaar zijn ze lid van de club en even zoveel jaren boeken ze successen in de competitie. Van de reserve vierde klasse zijn ze opgeklommen tot de reserve tweede klasse van de afdeling Amsterdam van de KNVB. Ook dit seizoen liep alles weer gesmeerd. Vijf wedstrijden waren gespeeld en gewon nen toen het team afgelopen zaterdag in het veld trad tegen SC Buitenveldert 4. En kele minuten voor tijd stond Amstelland met 3-1 voor, toen het plotseling helemaal mis ging. De scheidsrechter, de leider van Buitenveldert 4, keurde een vierde doelpunt af waarop de speiers heftig begonnen te protesteren. De scheidsrechter liep een trap op in zijn kruis, viel op dé grond en er ont stond een massale vechtpartij. „Onbegrij pelijk dat ons dit is overkomen", zegt aan voerder Elston Pikeur, een van de acht Am- stellandspelers die na afloop van de wed strijd werden aangehouden en inmiddels in afwachting van hun straf weer op vrije voe ten zijn gesteld. „We hadden gewoon r plotseling waren die proble 1 me niet hoe het mogelijk i men er. Vraag dat het zo uit de hand is gelopen. Ik kan al leen maar zeggen dat de scheidsrechter erg slecht floot." Wat ook de oorzaak mag zijn geweest van het uit de hand lopen van de wedstrijd, van discriminatie was volgens de spelers geen sprake. „We maken wekelijks mee dat we voor apen of zwarte eikels worden uitge maakt. Het doet ons eigenlijk al niets meer, ook al omdat we meestal toch winnen. In deze wedstrijd is er echter helemaal niet ge scholden, wel geschopt", zegt de aanvoer der beslist. Vaste toeschouwer Nin heeft het vanaf de zijlijn allemaal niet goed kunnen zien. „Er stonden na die afgekeurde goal veel spelers om de scheidsrechter heen. En plotseling werd er gevochten. Van alle kan ten kwamen mensen aangelopen om zich ermee te bemoeien." Een speler van Buitenveldert liep een ge broken kaak op, een ander een hersen schudding. Het zijn gegevens waarvan de geroyeerde spelers van FC Amstelland niet wakker liggen. „We moesten wel slaan, an ders waren wij in het ziekenhuis beland. Ie dereen was plotseling tegen ons." Het bestuur wil de spelers niet veroorde len, vindt dat een zaak voor de tuchtcom- missie van de KNVB. „We hebben jullie al leen geroyeerd omdat jullie de naam van de club te grabbel hebben gegooid. Hoe dat precies in zijn werk is gegaan doet er niet toe", zegt Bijster tot de spelers. De scheidsrechter voelt er volgens Bui- tenveldert-secretaris J.H. Bergisch helemaal niets voor met de pers te praten. De leider heeft volgens Bergisch wel vaker gefloten, zonder problemen, en zal dat ook nu, on danks alles, blijven doen. „Je zit in die on derafdeling nu eenmaal met het probleem dat je als thuisspelende club meestal zelf voor een scheidsrechter moet zorgen. Dit keer trof hij een erg geprikkelde sfeer." Voer voor psychologen, noemt Amstel- land-voorzitter Bijster net gebeurde. Feit is dat de successtory van het Antilliaanse team voorbij is. Amstelland 2 bestaat niet meer. En de spelers moeten nog maar af wachten hoe ze worden gestraft door de KNVB en mogelijk ook door de rechter. WASHINGTON HENK DAM Rechter Clarence Thomas heeft het op het nippertje gehaald. Met 52 stemmen voor en 48 te gen bekrachtigden de afgevaar digden van de Amerikaanse Se naat gisteravond zijn benoe ming tot lid van het Opperste Gerechtshof. Een benoeming tot lid van het Hooggerechtshof is voor het leven. Met de stemming in de Se naat kwam een einde aan een van de grootste drama's in de Amerikaanse politiek. Heel Amerika keek de afgelopen da gen via de televisie toe hoe Tho mas zich voor een Senaatscom missie verweerde tegen aantij gingen over seksuele intimida tie van zijn vroegere medewerk ster, professor Anita Hill. President Bush reageerde „te vreden" op de uitspraak van de Senaat. Zie ook pagina 2 I Nummer bankygirorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB L*dan l i 7Ï2Ï4Ï 400053" I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1