Regio Provincie en gemeente gaan over de hekel Overwerk voor Leidse slopers Alphense V&D'ers leggen werk neer Ziekenfondsen breiden samenwerking uit 'Videofilm niet weg te denken' Woensdag *16 oktober 1991 Redactie: 071 -161400 WILLEM SPIERDUK WIM SCHRUVER MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC Eindredactie: WILLEM SPIERDIJK Vormgeving: SIMON DE GRAAF AFSPRAKEN werden niet nagekomen, de rol van wethouder De Jong was sto rend en burgers hadden in de project groep totaal geen stem Weinig actiebereidheid in Leiden LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Bij de Alphense V&D-vestiging hebben 25 van de 55 perso neelsleden verklaard het werk volgende week woensdag neer te willen leggen. „Mogelijk wor den dat er nog meer", aldus verkoopster mevrouw Bosman. De Leidse V&D-werknemers zijn niet actiebereid: slechts twee van de 225 V&D'ers heb ben aangekondigd mee te doen aan de werkonderbreking op 23 oktober. Wellicht dat het mid denkader toch meedoet aan de acties. Een van de Leidse verkoopsters: „Ik heb bij het personeel geïn formeerd of ze mee willen doen aan de actie van de diensten bond FNV, maar ze hebben er absoluut geen interesse in.". „Ik ga in mijn eentje geen ac tiecomité oprichten", vervolgt ze. „En als mensen geen zin hebben, ga ik ook niet uitge breid met ze in discussie. Het is vervelend, dat wel." Andere V &D-vestigingen in Den Haag, Delft, Gouda, Rijswijk, en Leids- chendam hebben inmiddels ac tiecomités opgericht om de door de dienstenbond FNV aan gekondigde staking volgende week in goede banen te leiden. De drie mensen uit het Al phense V&D-filiaal die maan dagavond bij de FNV-vergade- ring In Utrecht waren, hebben een groot deel van de perso neelsleden gisteren overgehaald Hierdoor zouden de zieken fondsen juist met elkaar moeten gaan concurreren en zouden de grenzen tussen de werkgebie den worden opgeheven. De zie kenfondsen zouden dan meer financieel risico lopen. Verze kerden kunnen in dat geval zelf kiezen bij welk fonds ze zich willen inschrijven. De vijf fondsen hebben met elkaar afgesproken dat ze in dat geval niet actief in eikaars werk gebied gaan werven. Ook zullen ze de grenzen van de omringen de werkgebieden respecteren. De vijf ziektekostenverzeke raars hebben nadrukkelijk uit gesproken regionaal te willen blijven werken. Daarnaast blij ven de ziekenfondsen op non- profitbasis werken, ook na het wegvallen van de schotten tus sen particuliere verzekeraars en ziekenfondsen in 1995. Solidari teit tussen verzekerden blijft uitgangspunt. Verder is vastge legd dat ziektekosten de hoofd activiteit vormen, voor andere verzekeringen treden de vijf fondsen alleen als tussenper soon op. om te gaan staken. „Ze zien in dat het niet allen om het mid denkader gaat maar dat het in leveren van ATV en loon voor iedereen geldt", aldus Bosman. Het middenkader in Leiden, 24 verkoopchefs, verkoop specialisten en coördinerend specialisten vergadert don derdagmiddag over een eigen actie. In Leiden staat een tiental banen van het middenkader in de functiegroepen 6 tot en met 10 op de tocht. Woordvoerder V. Nickolson: „We steken de koppen bij elkaar om te kijken waar we nu staan. We hebben nog een hoop vra gen over de jongste V&D-plan- nen. Zo is onduidelijk of men sen met een lagere functie in groep 6 toch verplicht zijn mee te solliciteren naar die nieuwe functie van verkoopchef. Terwijl die baan voor hen misschien te hoog gegrepen is. Verder is on duidelijk wat er met verkoop managers gebeurt die in hogere functiegroepen 8 en 9 zitten." „Ie mag een functiegroep la ger solliciteren, maar in Leiden bestaan straks alleen nog maar de groepen 6 en 7. Moeten we dan maar naar de vestiging in Den Haag? We weten het niet. Het lijkt alsof er een vies spelle tje met ons wordt gespeeld. Ik sluit niet uit dat we onze krach ten bundelen met de leidingge venden in de andere filialen en daarna tot een vorm van actie overgaan." LEIDEN/AMSTERDAM CAROLINE VANOVERBEEKE De ziekenfondsen Zorg en Ze kerheid (Z&Z) in Leiden, PWZ in de Zaanstreek en ZAO in Am sterdam gaan samenwerken met RZR in Gelderland en Utrecht en Trias in Dordrecht, Gorinchem en Gouda. De direc ties van de vijf ziekenfondsen hebben hiertoe een intentiever klaring getekend. De vijf zieken fondsen waarbij bijna 2 miljoen verzekerden zijn aangesloten en ruim 1800 mensen werken, be houden daarbij hun zelfstandig heid. De ziekenfondsen willen met elkaar gaan samenwerken op het terrein van het.ontwikkelcn van produkten en het vaststel len van de tarieven. Verder zul len ze informatie uitwisselen en samenwerken op het gebied van financieel en sociaal beleid, marketing en public relations. De samenwerking is ingege ven door de voorgenomen stel selherziening ziektekostenver zekering van staatssecretaris Si mons van volksgezondheid. Kritiek op Alphense wethouder De Jong ALPHEN AAN DEN RUN AAP RIETVELD Harde kritiek op de rol van de gemeente Alphen aan den Rijn en de provincie in de project groep sanering Coupépolder was gisteravond te horen tij dens de zesde zitting van de commissie-Engwirda. Burgers hadden er totaal geen stem, ver telden de getuigen J. Bosma, C. van Laar en P. Rijnberg. „De sa nering gaat zoals de provincie dat in zijn hoofd heeft en niet anders", zei Rijnberg. „Wij kwa men als gewone burgers nooit aan de bak", vulde Bosma aan. „En nou zitten wij met die black-box die aan de onderkant lekt." Van Laar noemde de rol van wethouder W. de Jong (PvdA/milieu) in de project groep ronduit 'storend'. De voorzitter van de project groep. provincie-ambtenaar Huiskes, deugde niet, vertegen woordiger D. Overheul van de gemeente Alphen deugde niet en wethouder De Jong deugde ook niet: daar kwam de kritiek van de drie burgerleden op neer. „Overheul bagatelliseerde alle verhalen, die zei dat er ei genlijk niks aan de hand was, Huiskes sprak niet altijd de waarheid en was vooringeno men", zei C. van Laar. die na mens de Streekcommissie in de projectgroep zat. „Er kwamen nooit andere saneringsmaatre gelen uit dan de provincie had voorgesteld. Wij werden niet se rieus genomen." Afspraken werden volgens Van Laar niet nagekomen. „Toen onderzoeksbureau Iwaco in 1988 boringen ging doen op de stort, was afgesproken dat rond de boorpunten waar ver vuiling was gevonden opnieuw geboord zou worden om de omvang van de verontreiniging vast te stellen. Dat is nooit ge beurd. Maar door de stroom van informatie die wij te ver werken kregen duurde het een half jaar voor we daar achter waren." Ook de afspraak over sonderingen door ingenieurs bureau Geologie, dat er een nieuw onderzoek zou worden gedaan als de methode van Geologie niet deugdelijk zou blijken, was volgens Van Laar niets waard. Aan de wethouder hadden de burgers in de projectgroep ook al geen steun, zei Van Laar. „Wethouder De Jong werkte al leen maar storend. Als wij op merkingen maakten over de no tulen zuchtte hij diep en zei: 'ach gut, daar heb je die lui van de Streekcommissie weer. Wil len jullie er rekening meer hou den dat ik over een half uurtje weg moet?' De Jong zat voort durend moeilijk te doen." Denigrerend Toen de wethouder en de voor zitter van de projectgroep bij de provincie het dossier-Kemp hadden mogen inzien, kwamen zij volgens Van Laar terug met de mededeling, dat dat dossier weinig toevoegde aan de feiten die al bekend waren uit onder zoeken van Iwaco. „En De Jong zei, dat hij maar blij was dat de andere leden van de project groep het dossier niet hadden mogen inzien, want dan zou het de volgende dag in de krant hebben gestaan. Dat vond ik zeer denigrerend. Ik begrijp dat ook niet van een wethouder. Je zou toch juist blij moeten zijn als je burgers de juiste informa tie krijgen?" De zitting van de onderzoeks commissie van gisteravond le verde weer de bekende verhalen op over illegale stortingen en een volstrekt gebrek aan toe zicht op de belt. Bosma. die in 1979 als hobby wat ging boeren aan de Westkanaalweg, vertelde dat hij in die tijd regelmatig met zijn Simcaatje met aanhanger de stortplaats op reed. „Zo slecht was ik nog in die tijd. Ik kon er m'n rommel storten en als ik afrastering nodig had haalde ik er even wat buizen. Ik ben er nooit van af gestuurd. Je kon daar trouwens leuke han deltjes doen, want er lag koper en zo. Dat kon je oprapen en naar een opkoper brengen." Varkens Bosma vertelde dat de boer bij wie hij een stukje land had ge woon zijn varkens hoedde op de stort. „En op een dag gingen ze dood, wel met tachtig tege lijk. Nee, dat is nooit onder zocht. Ik heb het die boer wel aangereden om de beesten te laten onderzoeken, maar dat heeft hij niet gedaan." J. Markwat, die tot eind 1985 rijn kwekerij had naast de stort plaats. vertelde over de stort- baas smalend dat die 'z'n hok- kie nooit uitkwam.' Hij en zijn zoon hadden gezien hoe op een zaterdagmorgen in de zomer van 1980 twee containerwagens vaten losten in de Coupépolder. De reactie van gemeente en po litie op dat vernaai, vertelde de zoon van Markwat. was opval lend lauw. Uiteindelijk was er toch geeraven. „Maar niet op de plaats aie wij aangewezen had den." Hoog water, golfslag en storm. De negen slopers van het Leidse bedrijf Van Eijk vrezen, dat die weergoden de komende dagen hun grootste tegenstanders zijn. De berging van het lichtschip Texel op zich is niet zó moeilijk. Maar dan moet het weer wel meewerken. De voorspelling is echter onheilspellend. Dus treft Van Eijk maatregelen. Het wrak wordt volgepompt met water waardoor het niet opnieuw op drift kan raken. Spulletjes, die veiliggesteld moeten worden, worden veilig gesteld. Voor de negen Leidse slopers betekent dat overwer ken. Want, legt uitvoerder J.W. Veldhuijzen uit, er mag niks misgaan. „Hoewel alles is verze kerd heb je toch een strop. Bo vendien is niemand erbij gebaat als het fout loopt." Het lichtschip - oftewel drij vende vuurtoren - sloeg 3 okto ber los van zijn anker. Stuur loos, want er waren geen men sen aan boord, dobberde het op zee rond. Zo'n 28 kilometer van zijn vaste plek bij het eiland Texel, liep het schip vast op het strand van Petten. Het ministe rie van verkeer en waterstaat, eigenaar van de boot, heeft ge probeerd met een helikopter mensen aan boord te zetten. Dat was onmogelijk, vertelt de machinist. Volgens hem ging het schip zo te keer dat het te gevaarlijk was er op te gaan. Het deinen van de schuit, daar hebben ook de slopers het moeilijk mee. Veldhuijzen legt uit waarom: „De werkplek is niet vlak, het schip hangt scheef en dat is al moeilijk werken. Steekt er storm op dan gaat de bovenkant zeker twee meter heen en weer. Je kunt dan on mogelijk met een brander wer ken om de stalen platen te ver kleinen. De mensen aan boord hebben hun handen nodig om zich vast te houden." Vier uur Het enige dat de slopers in zul ke gevallen kunnen doen is wachten tot het laag water wordt. Dan deint het wrak niet meer en kunnen ze hun werk doen. Zolang het kan, vertelt Veldhuijzen, werken we door. Overdag wordt alles losgebrand, bij eb hebben de slopers vier uur de tijd die spullen eruit te halen. Een hijskraan kan het schip dan dicht genoeg benade ren het loodzware materiaal op het strand te zetten. Van Eijk heeft eerder twee zeeschepen gesloopt. „We heb ben dus kennis in huis om dit karwei te klaren. De negen mensen die nu aan boord zijn hebben in het verleden dertig meter hoge gashouders ge sloopt. Werken op die hoogte vraagt ervaring. Die ervaring hebben we nu ingezet om dat lichtschip te ontmantelen." Aanvankelijk dacht Van Eijk vier weken nodig te hebben om dat voor elkaar te krijgen. Veld huijzen: „Kijken we naar het te verwachten weerbeeld, dan lukt dat niet. Daarom hebben we met het ministerie van verkeer en waterstaat de afspraak dat we er twee weken langer over mogen doen. Anders gezegd: we hebben het op zes weken aan genomen." Meer mensen inzetten om De slopers hebben zo'n 40.000 kilo staal van het wrak, dat een totaalgewicht heeft van 440.000 kilo, gehaald. Videoland slaat met Philips nieuwe fase in Provincie stapt naar Raad van State DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU Provincie Zuid-Holland blijft volhouden in haar pogingen om de onderzoeksresultaten van de proefontgraving in de Cou pépolder op tafel te krijgen. Een verzoek daartoe is kort geleden opnieuw afgewezen door het ministerie van justitie. De pro vincie stapt nu daarom naar de Raad van State. Milieugedeputeerde Hans van der Vlist was gisteren zeer geïr riteerd over de brief van de mi nister van justitie. De brief staat volgens de gedeputeerde vol met onzorgvuldigheden en 'wekt de indruk in zeer grote haast te zijn geschreven'. Het viel Van der Vlist tegen dat justi tie opnieuw de afwijzing van de openbaarmaking zo mager om kleedt met argumenten. Het gaat om de opgravingen die werden gedaan vlak na be kend worden van de grote ver vuiling op de Alphense Cou pépolder. De resultaten daarvan zijn terecht gekomen in het dossier van transporteur Kemp. Het Openbaar Ministerie wil niets openbaar maken omdat volgende maand het hoger be roep tegen Kemp bij het Haagse hof dient en dus de rechtsgang kan beïnvloeden. NOORD WUK CAROLINE VAN OVERBEEKE Pretty woman, Awakenings, Rocky 5 op videoband: het is gouden handel voor de Noord- wijkse video-ffanchiseketen Vi deoland. De aangekondigde sa menwerking rfiet Philips bete kent voor Videoland schaalver groting en marktuitbreiding richting België. Videoland groeit door. Directeuren Gerard van Stijn (48) en Nico Broersen (35) gaan met Philips een nieuwe fa se in van hun succesvolle be drijfsvoering. Van Stijn: „De toekomst is rooskleurig, want entertainment is niet meer weg te denken uit de maatschappij." Videoland is inmiddels uitge groeid tot de grootste Neder landse video-franchiseketen. Bij het Noordwijkse bedrijf zijn 185 franchisewinkels aangesloten, de 70 winkels van het 'zusje' Ci- nerent meegeteld. Videoland mag zichzelf met een markt aandeel van 25 procent met recht succesvol noemen in de Nederlandse videobranche. Het jonge bedrijf, Van Stijn en Broersen begonnen in 1984 heeft zelf vijf videozaken in be heer en verwacht dit jaar een omzet van 30 miljoen gulden. Als de franchisewinkels worden meegeteld, stijgt de omzet in 1991 tot boven de 100 miljoen gulden. Videoland heeft al enige tijd geleden het vizier op België ge richt om door te groeien en hield daartoe de verrichtingen van de concurrent, de Belgische videoketen Superclub, nauwlet tend in de gaten. Philips was het Noordwijkse bedrijf voor, nam een meerderheidsbelang in het noodlijdenden bedrijf en kreeg daardoor de touwtjes in België in handen. Vorige week maakten Philips en Videoland bekend bespre kingen te voeren over een ver gaande samenwerking: Philips wil een belang in Videoland ne men. Over de grootte van de deelname moeten beide bedrij ven het nog eens worden. „Maar een meerderheidsbelang zal het niet worden", verklaart Van Stijn die een grote vinger in de pap van Videoland wil hou den. Succesverhaal Het succesverhaal van Van Stijn en Broersen is er een volgens het boekje. Met niets begonnen, groeide Videoland uit tot een van de grootste franchise-be- drijven in Nederland. Elk jaar komen er gemiddeld 25 franchi- se-winkels bij. Broersen: „Ge rard van Stijn had in 1983 win kels in huishoudelijke artikelen, ik werkte als marketing-deskun- dige bij IBM. We wilden wat an ders en begonnen in dat jaar al lebei afzonderlijk een video theek in Lisse en in Zaandam. De videomarkt was net in op komst." „De beide ondernemers be gonnen in een ingericht kan toortje in de tuin van Van Stijn in Noordwijk. De franchise-for- mule sloeg al snel aan. Broer sen: „Franchise is heel aantrek kelijk. Veel bedrijven werken zo: Blokker, Hubo, Albert Heijn, McDonalds. In feite bieden wij zelfstandige ondernemers een dienstenpakket aan: zij maken gebruik van onze naam en die diensten en betalen ons een franchise-vergoeding, een per centage van hun omzet. Onze diensten variëren van de selec tie van films op beurzen wat heel tijdrovend is, tot het leve ren van de videobanden, com pleet verpakt in doosje, met barcode. Kindvriendelijk Broersen en Van Stijn wilden bovendien per se kwaliteitswin kels. „In het begin van de jaren '80 hadden videotheken een ne gatief imago: veel erotische films en er werd gezegd dat er alleen mensen kwamen die niets anders te doen hadden, en er vierkante oogjes van kregen. Daf is nu wel veranderd. Van Stijn en ik wilden van videover huur een compleet 'familiege beuren' maken." „Van topfilms hebben Video landwinkels tientallen exempla ren in voorraad zodat er voor de klant nauwelijks wachtlijsten zijn. Bovendien hebben de win kels een 'breed' assortiment: ze verhuren ook de minder ge vraagde 'cult-films', opera's en dergelijke. „Natuurlijk in de hoop dat de klant dan ook meteen een band met Pretty Woman meeneemt", zegt Broersen Volgens de Noordwijkse on dernemer zijn de vooruitzichten voor zijn bedrijf rooskleurig. „Door schaalvergroting vergroot je je mogelijkheden. Want grootschaligheid gaat ook niet aan de videobranche voorbij: met het oog op Europa 1992 zullen we wel moeten. De film is niet meer uit het dagelijks le ven weg te denken. De verhuur van videofilms zal de komende jaren alleen maar toenemen: de jeugd groeit er immers mee op. Medicijn tegen nekkramp weer stapje dichterbij UTRECHT/LEIDEN JAN WESTERLAKEN De komst van een medicijn te gen nekkramp (hersenvliesont steking) is weer een stap dich terbij gekomen. De Utrechtse chemicus A. Verheul heeft kans gezien om antistoffen tegen het gif van de meningokok op te wekken. Nederland kent jaarlijks vijfhon derd gevallen van nekkramp. Acht procent van hen overlijdt. In derde wereldlanden ligt het aantal veel hoger ruim 300.000 zieken per jaar van wie er 35.000 sterven. De ziekte, waar van de eerste verschijnselen op een zware verkoudheid en griep lijken, is een killer. Binnen 24 uur kan iemand eraan overlij den. De Utrechtse chemicus zocht jaren naar de antistoffen. Toen hij die had gevonden kreeg hij hulp van Leidse wetenschap pers die de stoffen synthetisch namaakten. De anti lichamen waren in staat macrofagen (vreetcellen) te helpen de bacte riën op te vreten en te doden. Er rijn nog wel problemen die nader moeten worden onder zocht. Niet elk proefdier wekt een vergelijkbare afweer op. Dat is echter wel de voorwaarde voor een goed medicijn. Want Verheul zou het liefst zien dat alle kleine kinderen tegen nek kramp worden ingeënt. sneller klaar te zijn lukt niet. Veldhuijzen vertelt dat de ruim te in het schip daar te klein voor is. /.Zodra het bovenste gedeelte eraf is en de machinekamer leeg is, laten we een grote 'schaar' komen die de romp van het schip in stukken knipt. Die stukken voeren we af naar Siem Schip in Alphen aan den Rijn. Hij maakt het op maat voor de verwerking bij Hoogovens." Veertig ton Inmiddels hebben de slopers zo'n 40.000 kilo staal van het wrak, dat een totaalgewicht heeft van 440.000 kilo. gehaald. Problemen heeft dat niet opge leverd. „We wisten", aldus Veld huijzen, „dat er zwaar weer zat aan te komen. Voor ons bete kent dat, dat we de werktijden moeten aanpassen. Het getij et vlak, het schip hangt scheef en FOTO WIM DIJKMAN wordt dan echt van belang. Zelfs bij windkracht drie wordt er al aanpassing verwacht van de mensen die op het wrak wer ken. En we moeten maar af wachten wat het schip doet bij windkracht acht of negen." Het zal duidelijk zijn. Het ge strande wrak trekt veel bekijks. Tot groot plezier van de visboer uit Petten. Pal naast de werk plek van de Leidse slopers heeft hij zijn karretje neergezet. En de mensen komen én kopen. Veld huijzen knikt in de richting van visboer. „Hij begon z'n lekker- bekjes te verkopen voor twee gulden per stuk. Nou, dat duur de niet lang. Met het uur ging de prijs omhoog. Telkens zagen we hem weer naar buiten ko men met een andere prijs. Toch bleef het zwart zien van de Videoland-directeuren Gerard van Stijn (links) en Nico Broersen: „We wilden v 'familiegebeuren' maken."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19