Smaak Stoofvlees op vele manieren heel lekker klaar te maken Pasta's: deegwaren in alle mogelijke soorten en maten sst aeoSe„s Fruitig- en frisheid kenmerken wijnen van Nieuw-Zeeland Woensdag 16 oktober 1991 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: A 13 DE LATERE keizer Napoleon werd in 1769 in Ajaccio op Corsica geboren maar zou geen drinker van Corsi- caanse wijn worden. Napoleon gaf de voorkeur een aan Chambertin met water vermengd. KAPPERTJES ZUN ingemaakte bloemknoppen van de kappertjes struik. Ze worden gebruikt in salades, zure sausen en bij vleesschotels. RECEPTEN KAASSOEP MET TUINKERS 4 personen Tuinkers is heel gemakkelijk te kweken, Leg in een bakje een laag watten, bevochtig de ze met water en strooi hier op tuinkers zaadjes. Dek het bakje af met een laagje plasticfolie, prik hierin enkele gaatjes en zet het bakje op een Nodig; 25-30 g boten lichte Plaats- Houd 25-30 g bloem; 11. de wat,en vochtig, bouillon (groente- of kippebouillon); 1 Smelt de boter. voeg bakje tuinkers; 100 g de bloem loe en roer geraspte kaas. het geheel op een la- ge warmtebron tot een egale 'bal'. Schenk hierbij al roerend voorzichtig de bouillon. Knip 3/« deel van de tuinkers zeer fijn boven de soep. Strooi er na enkele mi nuten de geraspte kaas bij en laat deze al roerend smelten. (Houd soep net tegen de kook aan). Proef of de soep nog extra ge kruid moet worden en verdeel de soep dan over de borden. Garneer met een plukje tuinkers. EMMENTALER KAASTAART 4-6 personen Emmentaler heeft een zeer 'eigen' smaak; mildzoet en een beetje nootachtig. Echte Emmentaler wordt uit rauwe melk bereid. Zeef de bloem in een kom. Verdeel hierover de in stukjes gesneden boter en wat zout. Snijd alles met twee messen door elkaar tot een kruimelig geheel, voeg hierbij het kou de water en kneed dan snel een glad en soepel deeg. Leg het deeg minstens 1 uur in de koelkast. Bekleed een springvorm met een doorsne de van 26 cm met deeg, leg hierop een vel bakpapier en strooi hierop een noodvulling (peulvruchten). Bak Nodig voor het deeg: da deegbodem 10 200 g bloem; 125 g minuten voor ineen boter; 3 eetl. water oven van 220 graden (koud); mespunt C. Maak ondertussen zout voor de vulling: da vulling Klop in 200 g magere spek- een grote kom de ei- blokjes; 200 g ge- eren lo,s met de slag- raspte Emmentaler; 3 mom, kruid met pe eieren;'/.liter slag- per en zout en voeg room; peper en zout. de geraspte kaas en de spekblokjes toe. Neem de noodvul ling uit de voorgebakken deegbodem en schenk de ei-kaasvulling in de vorm. Scha kel de oven terug naar 200 graden C. Schuif de vorm vrij onder in de hete oven en laat de kaastaart gaar en mooi goudbruin wor den in 45-50 minuten. PERZIKEN IN SINAASAPPELSIROOP 4 personen Neem rijpe perziken, alleen dan laat het velletje zich gemakkelijk verwijderen en is de smaak van de vrucht op zijn lekkerst. Overigens kunt u bij perziken hetzelfde trucje toepassen als bij tomaten: dompel de vruchten eenvoudig enkele seconden in Nodig: 6-8 nipe per- heet wat het vcilü. z,ken; voor de siroop: tje kunt u er dan z0 100 g suiker; 2,5 dl a'ftrekken. water; 1 sinaasappel; scheutje sinaasappel- Maak eers, de si- ur naasappelsiroop. Was de schil van de sinaasappel en schil met behulp van een dunschiller ongeveer de helft af. Snijd dit in ragfijne reepjes. Breng voor de siroop de suiker, het water, het sap en de reepjes van de sinaasappel aan de kook. Laat de siroop 5 minuten koken, neem de pan van de warmtebron en laat de siroop afkoelen. Voeg na afkoeling een scheutje likeur toe. Ontvel de perziken, halveer ze en verdeel de helften in gelijke partjes. Schik de partjes in 4 coupes èn schenk hierover de siroop. Zet het dessert minstens twee uur koel. Gameer met muntblaadjes. Alexander Haje Vroeger was de stoofpot een alledaags gerecht, tegenwoordig kiest men meer voor produkten die snel klaar zijn. Toch biedt het stoven van vlees veel meer mogelijkheden dan men vaak denkt. Sterker nog: het kan zelfs tijdbesparend zijn. Een lekkere, ouderwetse stoofpot is eigenlijk gemakke lijk te bereiden en vraagt nauwelijks aandacht. en wordt de vloeistof (die men later toe voegt) gebonden. Na het aanbraden kunnen tal van ingredi ënten aan het vlees worden toegevoegd: een gesnipperd uitje (dat men ook al in de pan kan doen tijdens het aanbraden), een laurierblaadje, peperkorrels, kruidnagels, ontbijt- en kruidkoek, een lepeltje mosterd, partjes tomaat, bier, een scheutje azijn, of wat rode wijn. Al deze ingrediënten maken van het stoofvlees een heerlijk geurig ge recht. Stoven kan op diverse smakelijke Er is keuze uit een groot aantal magere, of iets vettere, doorregen, vleessoorten. Rund en varkensvlees, maar ook kalfs-, lams- en paardevlees zijn er bij uitstek voor geschikt. De meest gebruikelijke wijze is om het vlees te stoven in een 'ouderwetse' braadpan. Het van tevoren gekruide vlees wordt eerst in de boter aangebraden. De vetrandjes aan het vlees kan men gerust laten zitten. Die geven het vlees juist een extra lekkere smaak. Na het stoven kunnen die er af wor den gesneden. Door het vlees even 'te be- bloemen' wordt het lekker bmin van kleur Warm toevoegen Als u de vleesblokjes kleiner snijdt, verkort dat de bereidingstijd niet. Bier, azijn of wijn doen dat wel door hun zuurgraad. Ze kun nen het beste warm aan het vlees worden toegevoegd. Doet men het bier, de wijn of azijn er koud bij, dan 'schrikt' het vlees en kan het taai worden. Het is daarom raad zaam om de vloeistof eerst even voor te ver warmen. Tijdens het stoven moet het vlees goed 'onderstaan' in het vocht. Om vochtverlies te voorkomen is het ver standig het deksel op de pan te houden, zo dat het vocht dat verdampt in de pan blijft. Laat het vlees op een laag vuur 2 tot 2' h uur zachtjes pruttelen. De geurige smaakstoffen kunnen zo optimaal hun werk doen en in het vlees treldten, waardoor het lekker zacht en smeuïg wordt. Snelkookpan Er zijn nog een paar manieren om een lek ker stoofgerecht op tafel te zetten. Bij voor beeld door het vlees te stoven in een snel- Zo opgediend ziet Hongaarse goulash er heel feestelijk uit foto voorlichtingsbureau vlees kookpan, nadat het eerst is aangebraden. De bereiding vergt dan minder tijd. Datzelf de geldt voor stoven in de magnetron. Het klaarmaken van een stoofschotel in de oven kan natuurlijk ook. Door het vlees (aanbra den is dan niet nodig) en de ingrediënten in een Römertopf te doen en in de voorver warmde oven te zetten krijgt men een heer lijk stoofgerecht. En, blijft er na het eten vlees over, dan kan men daar de volgende dag een pittige hachee of goulash van maken. Pastabereiding in de fabriek. Verse tortellini. J De Hollandse naam voor pasta is deegwa- fl ren. De verschillende, meestal Italiaanse benamingen zijn min of meer te onder- j scheiden in lintvormige, draadvormige, buisvormige en gevulde pasta's (paste). Tot de lintvormige worden onder meer gere kend tagliatelle (afgeleid van tagliare: snij- I den), noedels (mie), fettucine (lintjes) en lasagnette. Voorbeelden van draadvormige zijn: spaghetti, capellini, fedelini en vermi- vcelli. Als buisvormige pasta's worden aan gemerkt de macaroni, cannelloni (grote - buizen) en penne (veren). Gevulde deegwa ren zijn onder andere ravioli en tortellini j (naveltjes). Daarnaast zijn er nog vele vor- 'M men te koop die niet in Bovenstaande inde ling passen, zoals lasagne, een deeglap of deegvel. Onder macaroni (maccheroni) verstaan wij meestal alleen elleboogjes maar het wordt ook gebruikt als verzamelnaam voor allerlei andere vormen, zoals spiraalmacaroni, pijpmacaroni. geribbelde macaroni (rigati), H strikjes (farfalle), enzovoort. Bij vermicelli (capelli d'angelo engelenhaar) onder scheidt men lettervermicelli (alfabeto) en fi- guurvermicelli. Het woord vermicelli Bete kent kleine wormpjes. De groene kleur van sommige pasta's (pas- fotogpd te verde) ontstaat door spinaziepuree of -poeder toe te voegen aan het deeg en de rode kleur (pasta rossi) door tomatenpuree of -poeder. Ook kunnen eieren zijn toege voegd, met als gevolg dat de pasta wat geler van kleur is. Er zijn ook volkorendeegwaren te koop, die worden gemaakt van minder geraffineerd tarwemeel. Deegwaren zijn een zetmeel- bron. Ze kunnen aardappelen vervangen bij de warme maaltijd. Echter, ze leveren geen vitamine C. Naast koolhydraten leveren deegwaren ook eiwitten, vitamines van het B-complex en mineralen. In de volkoren deegwaren is het gehalte aan B-vitamines, ijzer en voedingsvezel hoger dan bij de ge raffineerde of witte soorten. Gedroogde, ongevulde pasta's zijn ongeveer anderhalf jaar houdbaar in de originele ver pakking of voorraadbus. Volkorenproduk- ten kunnen niet veel langer dan 6 maanden bewaard blijven. De kleur van gekleurde, gedroogde deegwaren loopt wat terug on der invloed van licht. Een droge, donkere plek is voor deegwaren de beste bewaar plaats. Verse pasta is in de koelkast slechts twee dagen houdbaar. Ze gaan gauw schimmelen. patricia schutte voorlichtingsbureau voor de voeding LIEVELINGSRECEPT „Dit is zo'n recept dat per ongeluk is ont staan, in een experimentele kookhui", schrijft TANJA COSTER UIT OEGSTGEEST. „Het bleek zo lekker dat ik het nu vaak maak. Met steeds een kleine variatie in de gebruikte kruiden kan het elke keer weer anders smaken. Heerlijk bij Indische groen te-gerechten." EIEREN IN MILDE KERRIESAUS N Eieren hard koken, 2 tenen knoflook; 1 ma^S,enta Óüe maat fruiten in olie theel. milde keme, h nemen en wat taos, ketoembar, voorzichtig de melk dimten; 0,25 I melk, toevoegen8 Roeren 2 eetl. santen (even- tot een mooie saus tueel geraspte ko- onstaat. Ketjap, san tos); zout naar ten en kruiden er bij, laten pruttelen tot saus mooie dikte heeft. Stukjes ei er door roeren, zout naar smaak toevoegen. Nieuw-Zeeland is bekender om zijn lams vlees en zijn kiwi dan om zijn wijn, maar dat kan snel veranderen. Want de export van Nieuwzeelandse wijnen stijgt razend snel. Dit succes is mede te danken aan het frisse, fruitige karakter van de wijnen. Hubrecht Duijker Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, ter attentie van redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. die in 1819 de eerste druivestokken plantten op North Is land. Daama is de wijnbouw langzaam op gebloeid, dank zij religieuze orden en im migranten uit onder meer Libanon en Joe goslavië. Toch duurde het tot in de jaren '60 van deze eeuw tot de Nieuwzeelandse wijn industrie volwassen werd. Want in die tijd begon het land zelf wijn te waarderen. Aanvankelijk mikten de producenten op goedkope, milde witte wijnen die een con current zouden kunnen worden van de toen zeer veel gedronken Liebfraumilch. In het hele land werd daarom grootschalig de müller-thurgau aangeplant. Jarenlang werden de witte wijnen van de müller-thurgau grif verkocht. In de jaren '80 begon de belangstelling voor dit halfzoete wijntype te dalen, terwijl de vraag naar dro ge wijnen steeg. Dit betekende dat de wijn bouwers moesten overschakelen op andere druivesoorten. Zij kozen in hoofdzaak voor de sauvignon blanc en chardonnay, twee variëteiten waarmee op kleine schaal al uit stekende resultaten waren bereikt. Het klimaat in Nieuw-Zeeland is koeler dan dat van Australië, met als gevolg dat de druiven hier frisse, fruitige wijnen geven zonder veel alcohol. Op North en South Is land samen worden ongeveer 5000 hectare wijngaarden gecultiveerd. Wijnbaai Het op een na grootste wijngebied van Nieuw-Zeeland is Hawkes Bay op North Is land. De streek ligt aan de oostkust en be staat uit plateaus en lage heuvels. Drie Franse missionarissen kregen hier in 1851 enkele hectaren grond van een bevriend Maori-opperhoofd, en begonnen wijndrui ven te telen. Sindsdien heeft de missiepost enkele keren moeten verhuizen, niet alleen vanwege conflicten tussen rivaliserende stammen, maar ook vanwege overstromin gen. Uiteindelijk kwam de post in Greenmea- dows terecht, waar hij nog altijd staat ondanks een brand in 1929 en een tweetal aardbevingen in de jaren '30. De witte hou ten gebouwen van Mission Vineyards, zoals de huidige naam luidt, hebben waranda's en werden gebouwd in Frans-koloniale stijl. Hun uiterlijk contrasteert sterk met het mo dem ingerichte wijnbedrijf. Want de wijnen worden hier bij lage temperatuur vergist in tanks van roestvrij staal. De in het voorjaar van 1990 geoogste sau vignon blanc 1990 is sinds enkele maanden in Nederland op de markt. Hij wordt ver kocht door de Hema en is daarmee de eer ste Nieuwzeelandse wijn met een landelijke verkrijgbaarheid. Ik heB deze Mission-wijn met veel plezier geproefd. Want hij is bui tengewoon zuiver, licht van toon (103% al cohol) en royaal voorzien van sappigheid en het voor Nieuwzeelandse wijnen zo ka rakteristieke frisse fruitige. Bovendien zit er iets in van voorjaarsbloemetjes en de aller lichtste hint van vanille. Kortom: klasse in het glas. De wijn kost 9,75 per fles en is die prijs dik waard. Met mes en vork Het eten met mes en vork wordt ons als het ware met de paple pel ingegoten. Al op jonge leef tijd leren kinderen hoe ze met dit toch ty pisch westers eetgerei moeten omgaan. Als je er zo over nadenkt rijst de vraag waarom wij met mes, vork en lepel eten, waarom de Aziaten met stokjes en sommige volkeren met de handen. Ik heb me er toch eens wat meer in verdiept en zal u in kort bestek, want eigenlijk valt het buiten mijn bestek, wat meer vertellen over bestek. Het mes is een van de oudste gebruiksvoor werpen die de mens ooit maakte. De histo rie, zo ontdekte ik. gaat zelfs twee miljoen jaar terug, naar onze prehistorische voorva deren. Het tafelmes van nu is gegroeid uit de stenen gereedschappen die vervaardigd werden van afgespleten vuursteen. In een veel latere periode werd dit brons, zilver en zelfs goud, waarbij ook aan het heft heel veel zorg werd besteed. Het waren de Ro meinen die stalen messen introduceerden. Een uitvinding waarvan we heden ten dage nog steeds veel profijt hebben. De lepel daarentegen, de scepter van iedere kok, kan worden beschouwd als het oudste eet- en drinkgerei. In vroegere tijden vaak van hout en meestal een voorwerp waar mee voedsel werd opgeschept. De vorm van de lepel is ontstaan uit de holte van de hand, waarmee bij voorbeeld water werd gedronken. De vork, de laatste in de rij van drie. werd in eerste instantie alleen gebruikt bij het snij den van vlees en als instrument in de keu ken. Aan tafel diende de hand als vork. Het was immers niet denkbaar dat een vork de hand met vijf vingers zou overtreffen! Het waren de Italianen die het tegendeel ontdekten. Zij gebruikten de vork ook als eetvork. Pas in de 14de en 15de eeuw wint de eetvork terrein in de rest van Europa. Het gebruik van bestek heeft duidelijk tijd nodig gehad want rond 1700 beginnen mes, lepel en vork langzaam aan ingeburgerd te raken, weliswaar alleen bij de welgesteldcn. Niet bij iedereen, want van zowel Lodewijk XIV als Napoleon is bekend dat ze bij voor keur met hun handen aten... Inmiddels is het couvert niet meer weg te denken uit de westerse beschaving. En zo denken onder andere de Chinezen over hun eetstokjes. Ik heb me laten vertellen dat het gebruik van eetstokjes ongeveer 2000 jaar voor onze jaartelling is ontstaan toen de Chinezen gróte stukken vlees kook ten en stoofden. Met behulp van een stokje of tak werd het vlees van beenderen ont daan. Later werden de stokjes ook gebruikt om voedsel te nuttigen. Het mes hoort in deze cultuur niet op tafel en blijft als het ware achter de schermen, In de keuken. Hoofdzakelijk als instrument om de maal tijd voor te bereiden. Het eten met stokjes blijft een kunst die een zekere behendig heid vereist. Beweerd wordt dat deze eet wij ze gezonder is omdat men langzamer eet waardoor de smaak van het voedsel be ter tot zijn recht komt en men bovendien veel sneller een voldaan gevoel heeft. Zo doende ook een ideale vermageringsme thode. Bestek, in welke vorm aan ook heeft een interessant verleden en is een wereld op zich. Ik doel dan op de miljoenen men sen in de minder ontwikkelde landen die nog steeds met hun handen eten. De geboüwen van Mission Vineyards in het Nieuwzeelandse wijngebied Hawkes Bay. foto gpd John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns: een met twee Mlcheiin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van BloemendaaJ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13