Kunst 'Nieuwe vleugel niet opdringerig' Breuker bijt spits af op Jazzfestival Schrijven noodzaak Minister overweegt privatisering filmkeuring r voor Dolf de Vries Uitgeverijen Veen en Contact gaan fuseren Een nuttige bestemming voor uw oude bril en f 100,- voor u, bij Rinck Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie; 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASK1A STOEUNCA Eindredactie; JAN RUSOAM Vormgeving: SIMON DE GRAAF 9 IN 'PARTNERKUIL' dat woensdagavond 16 okto ber in de Leidse Schouwburg is te zien laat Dolf de Vries de huwelijksperikelen van twee echtparen de revue passeren. Een van de dames verzint een list in de vorm van een verzonnen vriend. NIEUWSLIJN Europese Literaire Prijs 1991 NIJMEGEN - De Vlaming Eric de Kuyper is als enige Neder landstalige genomineerd voor de Europese Literaire Prijs 1991. Die prijs wordt op 26 november in Dublin uitgereikt. De uitgever van het werk van De Kuyper heeft dat vernomen op de Buchmesse in Frankfurt. Voor Nederland waren Maija Brou wers, Willem Frederik Hermans en Helene Nothenius voorge dragen, maar die komen op uiteindelijke lijst van zes genomi neerden niet meer voor. Behalve De Kuyper met zijn 'De hoed van tante Jeannot' staan daar op de Portugees Vergilio Ferrelra, de Ier Seamus Heaney, de Deen Peer Hultberg, de Italiaan Mario Luzi en de Griek Thannassis Valtinos. Op de lijst voor de Eu ropese Prijs voor Vertalers is wel een Nederlander overgebleven: Frans van Woerden voor zijn vertaling van Céline's 'De brug van Londen'. Nederlands pianotrio wint concours DEN HAAG - Het Nederlandse Pianotrio heeft gisteravond het Internationaal Kamermuziekconcours voor Jonge Musici in Den Haag gewonnen en daarmee de Europese Muziekprijs voor de Jeugd 1991, groot 15.000 gulden, in de wacht gesleept. Het Duits Strijkkwartet en het Oostenrijks Pianotrio eindigden respectieve lijk op de tweede en derde plaats. Het Nederlandse trio, bestaan de uit Jeroen Bal (piano), Armand Gouder de Beauregard (viool) en Johan van Iersel (cello), is ook de speciale Mozartprijs toege kend. Deze prijs, groot 5.000 gulden, was ingesteld in verband met de viering van het Mozartjaar-'91. De finalisten geven twee prijswinnaarsconcerten, in respectievelijk de kleine zaal van Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht (vanavond 20.15 uur) en De Doelen in Rotterdam (morgenavond 20.15 uur). Amusementsprijs voor Van den Ende AMSTERDAM - Joop van den Ende krijgt als eerste de jaarlijkse prijs van de Vereniging van organisatoren voor Evenementen, Concerten en Theater Activiteiten (Vecta), de Vecta-Pulcinella- prijs, uitgereikt. De prijs is bedoeld voor een persoon of instel ling die zich „uitzonderlijk beijverd heeft om de amusements branche op een hoger niveau te brengen". De prijs is ingesteld ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de vereniging. Lunchconcert in K&O-kapelzaal LEIDEN - De Russische pianiste Kamilla Bystrova, die al eerder in Leiden concerteerde, is op donderdag 17 oktober te beluiste ren tijdens een lunchconcert in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45 te Leiden. Het concert begint om 12.45 uur en duurt drie kwartier. Op het programma staan Etudes en een Fantasie van Chopin, Etudes van Scriabin en een Dumka van Tsjaikowsky. Een week later; op donderdag 24 okto ber, wordt het lunchconcert verzorgd door de bas Marcel Moes ter en de pianiste Jorine van Bergen. Ook dit concert begint om 12.45. Het duo zal liederen van Wolf, Schubert, Gershwin en Bernstein ten gehore brengen. Toegangskaarten verkrijgbaar bij K&O. Rian de Waal in pianistenserie LEIDEN - Pianist Rian de Waal geeft op vrijdag 18 oktober in de Stadsgehoorzaal te Leiden het eerste concert in het kader van de pianistenserie van K&O. De Waal zal in Leiden hetzelfde pro gramma uitvoeren als waarmee hij binnenkort in de beroemde Carnegie Hall in New York zal staan. Voor deze gelegenheid heeft Rian de Waal een programma samengesteld dat het uiter ste vraagt van de uitvoerende pianist. Naast werken van Schu bert, waaronder de befaamde en ook wel beruchte Wanderer- Rian de Waal: 18 oktober In de Stadsgehoorzaal. Een systeem voor speelfilms en video AMSTERDAM ANP Minister D'Ancona van WVC wil nagaan of er één systeem moge lijk is voor de classificatie van speelfilms en videobanden. De Nederlandse Filmkeuring zou dan op termijn moeten worden vervangen door een codecöm- missie. Dat heeft D'Ancona gis teren bij de ondertekening van een overeenkomst over de vi- deo-leeftijdsclassificatie klaard. De videobranche experimen teert al vanaf 1987 met een leef tijdsclassificatie voor videoban den. Een en ander wordt doo de branche zelf geregeld. Vol gens D'Ancona tonen de distri buteurs aan dat een systeem van zelfregulering goed werkt. De afspraken met NVPI/ NVDO zijn daarom vastgelegd in een definitieve overeenkomst. Volgens D'Ancona moet na der onderzoek uitmaken of één geharmoniseerd systeem voor film en video mogelijk is. Zij hecht daarbij grote waarde aan zelfregulering. De indeling zou moeten geschieden door een filmcodecommissie, met daar aan gekoppeld een Raad van toezicht. De huidige Nederlandse Filmkeuring, een gezelschap dat een doorsnee vormt van de sa menleving, beoordeelt films op de schadelijkheid ervan voor de jeugd. Is een film niet schade lijk, dan krijgt de film het predi kaat "alle leeftijden". Ook wordt voor sommige films de leeftijdsgrens van 12 jaar gehanteerd. Ongekeurde films mogen alleen aan mensen van 16 jaar en ouder worden ge toond. Architect Kurokawa over Van Gogh Museum TOKYO ELBRICH De contrasten van het heden daagse Japan zijn rijk vertegen woordigd in Kisho Kurokawa. Het appartement van deze ar chitect, die de nieuwe vleugel voor het Vincent van Gogh Mu seum heeft ontworpen, huist niet alleen een moderne, van al le technische hulpmiddelen voorziene studio, maar ook een authentieke Japanse theekamer. De studio biedt op elf hoog een mooi uitzicht over de wirwar van centraal Tokyo. Het uitzicht vanuit de theekamer is daaren tegen afgeschermd met een bamboe hekwerkje. Op het bal kon is met behulp van minia tuurboompjes en stenen de suggestie gewekt van een land schap. In deze simpele theekamer beoefent Kurokawa de theece remonie en calligrafie. Het is een perfecte ambiance om zich terug te trekken voor inspiratie en concentratie. In de studio er naast creëert hij, produceert hij en ontvangt hij journalisten voor interviews. Wat waren uw uitgangspun ten bij uw ontwerp voor de nieu we vleugel van het Van Gogh Museum? „Ik moest met een aantal za ken rekening houden. In de eer ste plaats met het Museum plein. Nederlanders zijn erg op dit bomenrijke plein gesteld. Ten tweede met het hoofdge bouw van het Van Gogh Muse um. Dat moet ook straks tot zijn recht blijven komen. Daarom heb ik gekozen voor een los staand gebouw, dat onder de grond verbonden is met het hoofdgebouw. Zo laat ik het ontwerp van Rietveld in tact, en zo komt ook mijn eigen ont werp het beste tot zijn recht. Om wel aan te sluiten bij Riet- velds gebouw, gebruik ik, net als hij, geometrische vormen. Ik heb een cirkel toegevoegd, die je bij Rietveld niet vindt. Verder komt 60 procent van de nieuwe vleugel onder de grond. Zo blijft het oorspronkelijke museum goed te zien, en zo steekt de nieuwe vleugel niet boven de bomen uit. Zo wil ik vermijden dat het een opdringerig uitwas wordt". Taboe Zijn er Japanse elementen terug te vinden in uw ontwerp? „Je zult er geen 'bonsai'- boompjes aantreffen of een Ja panse steentuin. Maar in geab straheerde vorm zitten er wel degelijk Japanse invloeden in. Zo is symmetrie taboe in de Ja panse architectuur. Daarom is de basisvorm een elips. En de doos die eruit steekt is een beetje verschoven voor een a- symetrisch effect". „Een ander kenmerk van Ja panse architectuur is de weder zijdse penetratie van binnen ruimte en buitenruimte. Het verschilt sterk van de klassieke Europese architectuur, waarin robuuste muren worden opge trokken die het opnemen tegen de natuur. In Japanse huizen is die afscheiding tussen binnen en buiten niet zo sterk. Met schuifdeuren en veranda's kan die overgang heel flexibel ge maakt worden". „In de nieuwe vleugel haal ik een stukje buiten naar binnen door middel van de watertuin. Het wordt geen vijver, er komt maar een laagje van 5 cm water te staan in het buitendeel op de bodem van het verzonken deel, en dat loopt tot onder de be bouwing. Er komen rotseiland jes in, waarover je kunt lopen, en misschien ook nog beeld houwkunst. Dat zijn nog onuit gewerkte details. Dus die 'wa tertuin' symboliseert een stukje Japanse architectuur. Het is geen Japans element, want in Japan heb je zulke tuinen hele maal niet". Hebben Vincent van Gogh en B WtRÊÊÊtlÊBm HHSHIHSi De maquette van de nieuwe vleugel van het Van Gogh Museum, ontworpen door de Japanse architect Kuro kawa. •fOTOGPD zijn werk nog een rol gespeeld? Daar is het museum tenslotte voor bestemd. „Van Gogh dweepte met Ja pan. Hij fantaseerde erover en maakte er een soort ideaal van. Van Gogh is wel nooit in Japan geweest, maar hij verzamelde wel Japanse kunst. Hij liet zich inspireren door dezelfde bot sing tussen twee culturen die ook mijn inspiratiebron is. Hij bereikte een symbiose die ook mijn streven is". Belangrijk „Mijn werk wordt wel 'intercul turele architectuur' genoemd. Dat is iets anders dan de uni versele architectuur die Rietveld en de zijnen nastreefden. Zij zochten naar vormen die overal ter wereld, ongeacht culturele verschillen, zouden aanspreken en functioneren. Voor mij zijn die culturele verschillen juist vruchtbaar. Ik wil ze combine ren, en ik probeer in mijn werk tegenstellingen te harmoniëren. De 'filosofie van de symbiose', noem ik het. Kansen om in het buitenland te werken zijn daar om enorm belangrijk voor mij". Gewaardeerd Kurokawa's aanpak wordt zowel binnen als buiten Japan ge waardeerd. In Japan heeft hij en groot aantal gebouwen op zijn naam staan, waaronder opval lend veel musea. Ook staat werk van hem in Parijs, Düsseldorf, Melbourne, het Midden Oosten, de Verenigde Staten en binnen kort ook Brazilië. De nieuwe vleugel voor het Van Gogh Mu seum in Amsterdam is zijn eer ste overzeese museum dat wordt gerealiseerd. Hij heeft eerder een ontwerp gemaakt voor een museum voor de dia loog in Brussel, maar geldge brek verhindert de uitvoering. De royale sponsoring die de uitbreiding van het Van Gogh Museum mogelijk maakt, heeft Kurokawa zelf in de wacht ge sleept. „Buitenstaanders zijn snel geneigd om te denken dat Yasuda Kasai, de Japanse verze keringsmaatschappij die 373 miljoen gulden heeft gedoneerd voor de nieuwe vleugel, mij als architect voor de uitbreiding naar voren heeft geschoven", zegt Kurokawa. „Maar het is an- dersom. Ik was er al een half' jaar aan bezig, in het diepste ge heim. Toen vroeg De Leeuw, de directeur van het Van Gogh Museum, of ik kon helpen bij het zoeken naar sponsors. Nu ken ik Yasuo Goto, de president van Yasuda Kasai, vrij goed, omdat ik een aantal kantoren voor hem heb ontworpen. Hij is een gevoelige man. met belang stelling voor culturele uitwisse ling. Het was dus niet moeilijk om hem te over te halen. Hij heeft ten slotte die Zonnebloe men van Van Gogh in zijn be drijfsmuseum hangen, dus er is een duidelijke connectie". In Kurokawa's studio hangt een calligrafie van zijn eigen hand. Er hangt een lichte geur van wierook en uit de boxen klinkt pianomuziek van Bach. Zijn filosofie van symbiose in de praktijk. ROTTERDAM* GANSZU LMANS- 'Wie is er dood?' liet een van de toeschouwers zich zondagmid dag ontvallen, toen de eerste droeve koperklanken van het Willem Breuker Kollektief over het Rotterdamse Schouwburg plein schalden. Maar al snel ging het er wilder aan toe. De muzikanten bliezen elkaar met hun trompetten, trombones en saxofoons in alle toonsoorten weg van de microfoon. Er werd zware instrumentale strijd ge voerd om een solo te mogen blazen. De inmiddels over de hele we reld bekende tienmansformatie van Willem Breuker, die naast eigen composities stukken geïn spireerd op werk van Gershwin, Ellington, Bach en Prokofjev ten gehore brengt, viel de eer te beurt om het spits af te bijten van het negende Heineken Jazzfestival. Live-optredens op straat en in zalen, clubs, disco's, de Laurenskerk en kroegen zul len deze week in de Maasstad garant staan voor menig uurtje 'zuip en swing'. Als spektakelstuk voor de opening hadden de organisato ren dit jaar gekozen voor het Willem Breuker Kollektief, met n de artiesten op het Heineken Jazzfestival in Rotterdam, toeters uitgeruste 'toeterix' bracht hij muziekstukken, vari ërend van het Trompetten-con- als gastspelers 'toeter- en bel- cert van Franz Joseph Haydn tot lenman' Toby Rix. Op het met een boogie-woogiemedley, door dag hun o| Jazz-giganten als 'de meester van de baritonsax' Gerry Mulli gan en de Braziliaanse Tania Maria maken aanstaande zater- bierkramen gevulde plein speel de het kollektief ten overstaan van zo'n tweeduizend toe schouwers dat de vonken er vanaf vlogen. Toby Rix moest tijdens de gevoelige solo's op z'n chromatische mondorgel bij gevoelige stiltes met wilde arm bewegingen het enthousiaste publiek dwingen tot het inhou den van het applaus. Maar echt thuis was hij op een ander instrument. Op z'n met ratels, bellen, claxons en hem voorzien van de tekst van 'Sur le pont d'Avignon'. Aan het ses uit Parijs spelen er. En van eigen bodem zijn er Hans Dul- fer en de winnares van de Boy Edgarprijs Greetje Bijma. Vol- JazzNight in de Doelen. Het Art Ensemble of Chicago treedt i tijdens de gend weekeinde traditionele waarbij i ANNEMIEK RUVGROK Een ouderwetse 'society come dy', nu eens niet geschreven door een van de bekendere Brit se toneelschrijvers die op dit ge nre het patent schijnen te heb ben, maar door de Nederlandse auteur/acteur/regisseur Dolf de Vries. Voor hem vormde het een uitdaging om een avondvullen de komedie te schrijven die het publiek en masse de gang naar de schouwburg moet doen ma ken. In 'Partnerkuil' dat woens dagavond 16 oktober in de Leidse Schouwburg is te zien laat hij de huwelijksperikelen van twee echtparen de revue passeren. De met elkaar be vriende paren zijn inmiddels zo'n jaar of vijftien getrouwd en de huwelijken beginnen slijta- geplekken te vertonen. Een van de dames verzint een list in de vorm van een verzonnen vriend. Deze 'minnaar' moet, zo is de bedoeling, het huwelijk een nieuwe injectie geven. He laas toont de partner meer be langstelling voor de televisie en 'de krant dan voor zijn 'ontrou we' vrouwlief. En dan beginnen de problemen pas goed. Vol- ook de gens de auteur is deze komedie Kroegentocht, r dan zestig cafés eind volgde steevast een salvo op met Lester Bowie's Brass verspreid over de hele stad gro- revolver. „Het maakt niet uit waarmee je speelt", zei Breuker er na af loop over. Het was de eerste keer dat hij op het Heineken Jazzfestival te horen was, maar al vaker heeft hij met Toby Rix opgetreden. „Muziek zit niet in je instrument, maar in je kloten. Als ze ten minste op de juiste plek zitten", stelde hij vast. te en kleine beroemdheden op treden. niet een van de volle schater lach, maar wordt er gegniffeld en gegrinnikt. „Ik merkte toen ik een avond ging kijken dat tij dens de pauze tien minuten over de inhoud van het stuk spraken. Men her kent zichzelf in de twee echtpa ren", (gespeeld door Marijke Merckens, Kees Coolen, Frede rik de Groot en Ellis van den Brink). Het is niet het eerste toneel stuk dat van de hand van De Vries verscheen. Drie jaar gele den schreef hij 'Dubbel Zes', maar door moeilijkheden met de producent is dit stuk nooit op de planken verschenen. De Vries hoopt het nu, na drie jaar, alsnog op het toneel te krijgen. Niet alleen in Nederland, maar ook in Engeland waar de Britse acteur Tim Pigott Smith druk doende is om een producent voor het stuk te vinden. De Vries zelf kon niet bij de première van zijn eigen stuk aanwezig zijn, omdat hij op de planken stond in de musical Funny Girl' die onlangs ook in première ging. „Af en toe was net wel eens lastig, want de re gisseuse wilde natuurlijk mijn advies hebben bij 'Partnerkuil'. Omdat ik zelf met repetities voor 'Funny Girl' bezig was zijn die adviezen vrijwel allemaal via de" telefoon gegaan. Dat was moeilijk. Maar ik ben na de pre mière een avond naar 'Partner kuil' gaan kijken en ik vond dat Adrienne Wurpel, de regisseuse, het er goed vanaf heeft ge-, bracht Ais ii nu l»i j Rinck een nieuwe bril aanschaft, stuurt Rinck uw oude bril (helemaal opgeknapt) naar Afrika. En u krijgt f 100.- korting. AMSTERDAM-ANP Con- De uitgeverijen Veen e tact gaan fuseren. Deze uitgeverij, die de grootste lite raire uitgeverij vein Nederland wordt, zal de naam Contact voeren. De uitgeverijen Veen en Con tact, die op het moment deel uitmaken van de uitgeefgroep Keijzer, die Veen/Reflex-Luitingh-Sijthoff- Kosmos-Contact, worden vol gens directeur De Groot van de uitgeefgroep samengevoegd zo dat de nieuwe uitgeverij sterker op de markt kan opereren. „Er is nu een literaire uitgeverij ont staan, die de grootste van Ne derland is, en waarvan we ver wachten dat die in de toekomst verder zal uitgroeienaldus De Groot. Over de fusie is volgens hem anderhalf tot twee jaar ge sproken. De directeur van de nieuwe uitgeverij wordt Harko directeur is van Contact. Dick Gubbels, direc teur van uitgeverij Veen krijgt binnen de nieuwe uitgeverij een eigen imprint onder de naam Veen. E OGEN GAAN OPEN BIJ R I N C Den Haag. A Diepenbrockhol 38.070-3910152. F Hendrtüaan 113.0703553743 Lorenupfen 85.0703907007 De Stede 30.0703675927 Ttoreustraat 87.07O3837182 Jen. Breestraat 121.071-125036 R*sw*. In de Bogaard J 17 (naast Mc OonaWsl. 07O39459S6 H Ravesteynpiw 52.0703907070 Zoetermeer. Owpsstraal 110. 079166100 Pnwnade 25. 079511545

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9