Economie Hartaanval keerpunt voor Henk Hofstede 'Marks Sparks' van plan Nederland te veroveren 'Hyperinflatie bedreigt voormalige Sovjetunie' Reclame-industrie ageert tegen 'tabaksverbod' Draka wil omzet vergroten Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie: 023-150224 JANNINE BOSMA Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN NIEUWSLIJN Sinds de Amerikaanse 'fast-food' keten McDonalds vorig jaar haar deuren in Moskou opende, staan de Moskovieten in rijen voor de deur om een Big Mac of een milkshake te kopen. Ondanks de goede zaken heeft het bedrijf toch besloten tot wat extra promotie. Zo worden bezoekers binnenkort verrast met een Ronald McDonald matrouschka, de bekende Russi sche houten pop. foto ap Rank Xerox pompt geld in Europa Het Britse concern Rank Xerox (kopieerapparatuur) gaat fors in vesteren in Europa. In totaal gaat het om een bedrag van 550 miljoen gulden. Dat heeft directeur Bernard Forunier gisteren in Brussel bekendgemaakt. De nieuwe plannen voor Europa behel zen verder de bouw van een tweede Europees onderzoekslabo ratorium in Groot-Brittannië. In de vestigingen in Nederland, Engeland en Spanje wordt in totaal 300 miljoen gulden gesto ken. Daarvan zal 163 miljoen gulden in de Nederlandse vesti ging in Venray worden geïnvesteerd. Minder vraag naar kantoorruimte De vraag naar kantoorruimte in Nederland is in de eerste helft van dit jaar fors gedaald ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar. In totaal werd 560.000 m2 verhuurd en verkocht. Dat betekent een daling van 20 procent ten opzichte van de eerste zes maanden van 1990. Het is voor het eerst sinds jaren dat de vraag naar kantoorruimte niet toeneemt. Dat zegt Zadelhoff Ma kelaars in zijn jaarlijkse rapport over kantoor- en bedrijfsruimten en beleggingen in commercieel onroerend goed. De daling komt volgens Zadelhoff niet geheel onverwacht. De Nederlandse kan- torenmarkt kende de afgelopen jaren een meer dan normale af zet, waarbij 1990 als een absolute uitschieter geldt. BANGKOK THE INDEPENDENT De zieke economie van de Sov jetunie wordt bedreigd door hy perinflatie. Dat heeft Grigory Ja- vlinski, de jonge econoom en vice-premier van de Unie van Soevereine Staten, gisteren ge zegd in Bangkok waar de jaar vergadering van het Internatio naal Monetair Fonds en de We reldbank wordt gehouden. Volgens Javlinski stijgt de in flatie (geldontwaarding) in zijn land momenteel met 2 tot 5 procent per week. Op jaarbasis betekent een dergelijke groei een inflatie van 1.000 procent, aldus javlinski. De jonge econoom, het brein achter het economische red dingsplan dat president Gor- batsjov afgelopen juli tijdens de top van de G-7 (de zeven be langrijkste industrielanden) in Londen presenteerde, riep op westerse fi nanciële en techische hulp. Wel zei Javlinski dat hulp „geen en kele zin heeft" als de twaalf re publieken geen overeenstem ming bereiken over het econo mische verdrag. Tien van de republieken had den dat verdrag vandaag moe ten ondertekenen, maar dat is nu uitgesteld tot vrijdag. In di verse republieken is onenigheid ontstaan over de bevoegdheden van de verantwoordelijke auto riteiten. Zo willen sommige re publieken het economische ver drag zelf ratificeren. De G-7 bereikten zondag tij dens hun bijeenkomst in Bang kok geen overeenstemming over concrete financiële hulp. Duitsland keerde zich tegen een Amerikaans voorstel om de schulden van de voormalige Sovjetunie kwijt te schelden. CNV'er nam sinds dit jaar geen blad meer voor de mond Uiterlijk 1 juli volgend jaar vertrekt Henk Hofstede als voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV). Hij kondigde zijn aftreden gisteren aan. Cao-co- ordinator Anton Westerlaken wordt genoemd als meest waarschijnlijke opvolger. r.pniam madrpki hij eens. Hofstede's naam was synoniem voor meepraten en meedenken. Hij bleef dat doen op momenten dat de collega's van de FNV de hoop hadden opgegeven en tot actie oprie pen. Dat beschouwde hij altijd als een ultiem drukmiddel, dat zo min mogelijk moest worden ingezet. Tot dit voorjaar. Toen ontpopte de CNV-voor- zitter zich volkomen onver wacht als de meest radicale cri ticaster van het kabinetsbeleid inzake Ziektewet en wao. Ter wijl FNV-voorzitter Stekelen- PIETER COUWENBERGH Hofstede zegt zijn besluit om terug te treden in zijn vakantie te hebben genomen, al had hij veel eerder met zichzelf afge sproken dat hij in elk geval niet tot zijn vut op de voorzitters- stoel zou blijven zitten. Na bijna 30 jaar vakbondswerk, waarvan 18 jaar in bestuursfuncties bij de vakcentrale CNV, vindt hij het welletjes en zegt hij „iets anders" te willen doen. Afgelopen donderdag verliet Hofstede de Tweede Kamer nog voordat premier Lubbers de Al gemene Beschouwingen kon afronden. Met dit kabinet zijn toch geen zaken te doen, con cludeerde hij. Bij zijn aantreden als voorzit ter, nu ruim zes jaar geleden, legde hij de nadruk op zijn 'hei lig geloof in de constructieve vakbeweging'. „Een vakbewe ging die uitgaat van de ideolo gie van de verkregen rechten prijst zichzelf de markt uit", zei nenhof aanboorde, verklaarde Hofstede het kabinet de oorlog. Hij nam zich geen blad voor de mond, veroordeelde het beleid als 'polisbreuk' en sprak zich als eerste uit over acties. De ingreep van het kabinet in Ziektewet en wao ging hem dan veel verder dan het 'afbreken van een schild voor de zwakke ren'. Zelf heeft hij in april dit jaar een hartinfarct gehad, waardoor hij beter dan wie van zijn collega's ook kan aanvoelen wat het betekent om te worden afgekeurd. Woede De hartaanval had echter meer teweeg gebracht. De CNV-voor- zitter was laconieker geworden. „Wat kan mij nog gebeuren dat erger is dan wat ik nu heb mee gemaakt", vertelde hij meerma len aan zijn naaste medewer kers. Waar hij voorheen zijn mond hield, liet hij zich nu na drukkelijk gelden. Hij voelde zich veel minder geremd, was ook minder han teerbaar voor zijn woordvoer ders. Dat leidde soms tot aanva ringen met de achterban. Zo liet hij het afgelopen jaar weten in komende cao's bereid te zijn genoegen te nemen met prijs compensatie. Dit tot grote woe de van de Industrie- en Voe dingsbond. Hij liet zich gelden bij grote manifestaties, ook al wist hij dat daar niet zijn sterkste punt ligt. Hofstede is de man voor de in houdelijke debatten en het on derhandelen achter de scher men. Het CNV spon garen bij de opbloei van hun voorman. Het afgelopen jaar groeide het ledental van 290.000 naar Henk Hofstede: tot dit voorjaar 317.000. Dat hij nu plots op stapt gebeurt naar eigen zeggen geheel uit vrije wil. Hij ontkent nadrukkelijk dat de achterban synoniem voor meepraten en meedenken. FOTO DIJKSTRA moeite heeft met zijn nieuwe het élan heeft gevonden c koers. „Na ruim dertig jaar wil nieuwe weg in te slaan, ik wel eens wat anders". Het ty peert een man die op zijn 54ste Voor veel handelaren was het gis teren een 'verplichte rustdag'. Ze mogen niet werken van het Ja panse ministerie van financiën omdat ze werkzaam zijn bij vier Japanse effectenhuizen die be- trokken zijn bij het effectenschan daal dat Japan al maanden in zijn greep houdt De vier huizen mo- Zelfs Maggie Thatcher koopt onderbroeken bij Brits warenhuis ANTWERPEN P1EN WILDEMAN Op de kledingafdeling de British classicals, zoals de kasjmier mantels, rokken in schotse ruit, corduroy herenbroeken, Ierse trui en en vooral pantoffels. In de levensmiddelen- hoek Schotse whisky, Britse marmelade, bis cuits en cakejes, thee en ingeblikte ham en kippe- borst. En achter in de in terieur-hoek kleurig ge bloemde dekbedover trekken met veel ruches zelfde iloemetjes- De 107-jarige Britse warenhuisketen Marks Spencer is er zeker van ook Nederland met deze typisch Britse produkten te kunnen veroveren. Na de Fransen, de Spanjaar den en de Belgen zijn de Nederlanders aan de beurt. Op dinsdag 29 ok tober gaan de deuren van de eerste Nederland se zaak aan de Amster damse Kalverstraat open. De tweede M S opent in het voorjaar in Den Haag. In Utrecht, Rotterdam en Maastricht is de Britse warenhuiske ten op zoek naar ge schikte vestigingsplaat sen. De slechte resulta ten van gevestigde Ne derlandse warenhuizen als de Hema en Vroom Dreesmann schrikken de Britse winkelketen niet af. Woordvoerster Annemarie de Block: „Omdat we veel ex-V D'ers uit het midden kader in dienst hebben, horen we uit eerste hand hoe we het in Nederland in elk geval niet moeten doen", zegt zij vol ver trouwen. In het diepe In totaal heeft Marks Spencer, ofwel Mark &Sparks zoals de Britten zeggen, 685 vestigingen, waarvan 291 in Groot- Brittannië. Het concern opende in 1975 de eerste warenhuizen op het Eu ropese vasteland in Pa rijs, Lyon en Brussel. Nu telt het vasteland acht tien typisch Britse wa renhuizen. In 1996 moe ten het er vijftig zijn. Buiten Europa zijn er vestigingen in Canada, de Verenigde Staten en Hongkong. In tegenstelling tot bij voorbeeld Vendex, bulkt M S van het geld. Vorig jaar behaalde het con cern een winst voor be lastingen van twee mil jard gulden op een totale omzet van ongeveer 19 miljard gulden. Het Britse warenhuis verkoopt wereldwijd het zelfde assortiment en voert hetzelfde beleid. Wel legt M S in de ver schillende vestigingen het accent anders. In de ene vestiging ligt dat bij voorbeeld op de vrijtijds- kleding, zoals in Amster dam zal gebeuren, terwijl in Brussel formele kle ding een grotere plaats inneemt. „We proberen alles in alle vestigingen uit", legt De Block uit. „Loopt net niet, dan gaat het terug naar Engeland. Wel voegen we soms een extra kleur en wat extra maten toe. Zo hebben we speciaal voor de ope ning in Nederland de produktie van extra lan ge broeken, rokken, jur ken en jassen opge voerd", vertelt De Block. Eenderde van de Britse vrouwen, waaronder ook ex-premier Margaret Thatcher, koopt onder goed bij M S, net zoals eenderde van de Neder landse vrouwen onder goed van de Hema draagt. Maar het onder goed van M&S is wel duurder dan dat van de Hema. „Daar is het wel heel goedkoop, maar de Hema verkoopt uitslui tend de basics, wij verko pen luxueuze lingerie en dat is nu eenmaal duur der", vindt De Block. In Amsterdam zal de levensmiddelenafdeling vier keer zo groot zijn ais in Antwerpen. „In Ne derland streven we er naar om 15 procent van de omzet in levensmid delen te behalen. In Ant werpen is dat maar 6 en in Groot-Brittannië 40 procent. Het is bij ons mogelijk een prima diner van voorgerecht tot des sert samen te stellen." Wanneer je uitsluitend naar de prijzen kijkt, zit M&S volgens De Block tussen de Hema en de Bijenkorf in. In Amster dam komen 125 mensen te werken, waarvan het management in eerste instantie voornamelijk uit het buitenland komt. Het is de bedoeling dat er binnen twee tot drie jaar uitsluitend Neder landers werken. De men sen die in de consumen ten gaan bedienen, heb ben allemaal stage gelo pen in Antwerpen. Al leen de 'do-za's' (de mensen die op donder dagavond en zaterdag werken) moeten nog. In Antwerpen in het dus nu nog even niet vreemd, wanneer je in het 'Am sterdam^' te woord wordt gestaan. Het plan van de Europese Ge meenschap om een verood in te stellen op alle tabaksreclame in de EG zorgt voor een behoorlij ke dosis nervositeit bij Europese reclamebureaus. Van Rome to Reykjavik rijst verzet. De tegen aanval wordt ingezet met een geijkt wapen: een grootscheep se reclamecampagne. „Het worden genuanceerde advertentiesvoorspelt Antho ny Arke. Hij werkt op het Brus selse kantoor van de European Association of Advertising Agencies (EAAA), de Europese organisatie van de reclame-in dustrie. „We richten ons aller eerst op decisionmakers: politici en natuurlijk op de Europese consument. De advertenties in tijdschriften krij- lange looptijd. We gaan door tot het moment suprème in 1992." Voor de reclame-industrie vormt tabak slechts 5 procent van de Europese markt. Geld is volgens Arke dus niet de reden om op de achterste benen te gaan staan. Wel de vrees dat ta bak niet het laatste reclamever bod zal zijn: .Alcohol is een heel voor de hand liggende tweede." Er liggen volgens Arke nog veel meer beperkende maatre gelen op de Brussele burelen. Reclame gericht op kinderen? Afgelopen. Emotioneel uitwei den over de topsnelheid en het acceleratievermogen van een nieuw autotype? Verboden. Het of juist als sensuele sexpoes op de motorkdp van een auto? Weg ermee. De lijst geplande verboden op de Brusselse burelen lijkt einde loos. Reclameverboden zijn een regelrechte bedreiging van de vrijheid van meningsuiting, vindt Arke. Acht EG-landen zijn op dit moment vóór een verbod op ta baksreclame. De overige vier, waaronder Nederland, zijn te gen. Het plan voor een geza menlijke campagne tegen de Brusselse plannen is pas eind juli bij de European Publishers' Council (EPC) ontstaan. Arke: „De Europees verenigde uitge vers leveren de ruimte, wij de creaties. De hele actie mag geen cent kosten en het moet snel. Als ik de respons zie, moet het wel een geslaagde campagne worden." In heel Europa zijn copy-wri ters en art-directors vanaf het eerste moment bij de campagne tegen het rookverbod betrok ken. Arke: „De eerste schetsen zijn veelbelovend. Heel veel bu reaus willen hun steentje bijdra gen." In Nederland doen zeven re clamemakers een poging een goede campagne te ontwerpen. „Waarschijnlijk verschijnen vijf campagnes in alle Europese landen, in verschillende talen. Daar zit ook een in Nederland ontworpen campagne bij", ver telt Arke over deze unieke actie van 'samenwerkende concur renten'. Bovendien zullen in ieder land nationale cam pafmes in de kranten en tijdschriften ver schijnen. In België overweegt een commerciële tv-zender de actie te ondersteunen. Een zin snede zal alle advertenties be geleiden. „Wellicht: 'Stop de Europese Gemeenschap met het nemen van vrijheden' of iets van die strekkinglicht Arke een tipje van de sluier op. „Het is zelfs meer dan een re clamecampagne". benadrukt Arke. „Dit is tevens een waar schuwingscampagne voor poli tici. Het gaat tenslotte om de vrijheid van meningsuiting. Wie daaraan knibbelt, ontneemt zichzelf op den duur het eigen pr-instrument. Immers, wie kranten en tijdschriften belang rijke inkomsten ontneemt, ris keert faillissementen. Zo werkt een verbod voor politici als een boemerang." delijk alternatief. Het Neder landse systeem, waar reclame en consumenten samen over de toelaatbaarheid beslissen, zou als voorbeeld kunnen dienen. Arke: „Iedere lidstaat kan dan zelf belissen of de eisen nog moeten worden verscherpt. Met zo'n zelfregulering werp je geen barrières op maar ontsluit je de markt." Annemarie de Block: „Omdat we veel ex-V D'ers uit het middenkader in dienst hebben, horen we uit eerste hand hoe we het in Nederland in elk geval niet moeten doen." foto cpo Kabelproducent Draka Holding streeft ernaar nog voor de eeuwwisseling een jaaromzet te bereiken van ongeveer 1.5 mil jard gulden. Het doel zal onder meer worden bereikt door over nemingen, aldus directeur S. J. van Kesteren gisteren in een toelichting op de komende in troductie van aandelen Draka op de officiële markt van de Amsterdamse beurs. De 3.155.000 te herplaatsen en 750.000 nieuw uit te geven aan delen krijgen een introductie- koers van 24 gulden. Draka be haalde vorig jaar een nettowinst van 45,5 miljoen gulden. In Europa heeft Draka een m.irku.indeel v.in ongeveer 10 procent. Volgens Van Kesteren wordt hard gewerkt aan uitbrei ding in Oost-Europa.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7