Buitenland Bosnië nu ook soeverein Arrestaties na mislukte coup Tchad Castro: Socialisme enige weg voor Cuba Bulgaren vieren feest na val communisten Baker maakt laatste ronde Senaat beslist vandaag over benoeming Thomas Myanmar boos over toekenning Nobelprijs NIEUWSLIJN Uitstel ondertekening Unie-verdrag De ondertekening van het economische unieverdrag door de re publieken van de voormalige Sovjetunie is tot vrijdag uitgesteld. Dat heeft Ivan Silajev, het hoofd van het economisch comité dat na de couppoging in augustus de noodlijdende Sovjet-economie leidt, verklaard. Het verdrag had gisteren getekend moeten wor den. Een reden voor het uitstel is niet gegeven. Oppositie leidt regering Zaïre In Zaïre is, drie weken nadat muitende militairen in de hoofd stad Kinshasa de straat opgingen, een regering gevormd waarin de oppositie het voor het eerst in meer dan twintig jaar voor het zeggen heeft. President Mobutu Sese Seko, die in 1965 de macht greep en sindsdien met strakke hand regeerde, heeft een decreet getekend waarin de nieuwe regering van Etienne Thisekedi wordt bekrachtigd, zo meldde de Zaïrese staatsradio gisteren. Aardbeving bij Solomon-eilanden Een aardbeving met een kracht van 7.3 op de Richterschaal heeft vanochtend de Solomon-eilanden getroffen en veel inwoners in de hoofdstad Honiara uit de slaap gehaald. Autoriteiten zeiden dat er niet onmiddellijk meldingen waren ontvangen over slachtoffers of schade, maar dat men bezig was na te gaan hoe de zaken er op de diverse eilanden voor stonden. Albanië lid van IMF en Wereldbank Albanië heeft zich vandaag als 156ste lidstaat aangesloten bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank. De toetreding van Albanië tot beide zusterorganisaties geschiedde tijdens de openingszitting van de jaarvergadering in Bangkok, aldus Peter Riddleberger, woordvoerder van de Wereldbank. Sovjet-kazerne aangevallen Een Sovjet-schildwacht heeft twee keer in de lucht geschoten om een aanval van een dertigtal rechts-extremistische Duitse jongeren op een kazerne in van Sovjet-militairen in Welzow af te weren. De jongeren hadden geweren en gaspistolen bij zich en schreeuwden „Weg met de Russen" tijdens hun stormloop. In Duitsland hebben neo-nazistische jongeren in een golf van vreemdelingenhaat de afgelopen weken herhaaldelijk tehuizen van asielzoekers aangevallen. Ook de Sovjet-troepen, die zich geleidelijk terugtrekken van het voormalig Oostduitse grondge bied, worden door hen niet ontzien. Zoon president Zambia veroordeeld De jongste zoon van president Kaunda van Zambia is gisteren door het Zambiaanse Hooggerechtshof tot de strop veroordeeld wegens moord op een jonge vrouw. Rechter Claver Musumali achtte bewezen dat Kaunda junior op 3 september 1989 de vrouw moedwillig met een pistool heeft doodgeschoten. Kaunda heeft tijdens het proces aangevoerd dat hij handelde uit nood weer. Hij heeft inmiddels beroep aangetekend tegen het vonnis. Moskou haalt troepen uit Koerilen De Unie van Soevereine Staten (ex-Sovjetunie) heeft besloten eenderde van de militairen die zijn gestationeerd op de omstre den Koerilen-eilanden met onmiddellijke ingang terug te trek ken. Op de vier eilanden die door Japan worden opgeëist, zijn ongeveer 8.000 manschappen gestationeerd. De Koerilen wer den aan het einde van de Tweede Wereldoorlog door de Sov jetunie geannexeerd. Senaat Peru stemt over oud-president De Peruaanse senaat beslist deze week over de opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van oud-president Alain Gar cia, die wordt verdacht van corruptie en meineed. Het lagerhuis had al eerder besloten de onschendbaarheid van Garcia in te trekken. Garcia, die van 1985 tot 1990 aan de macht was, is auto matisch senator voor het leven geworden en kan alleen worden vervolgd als zijn immuniteit ongedaan wordt gemaakt. Vrijdag opnieuw topberaad over Joegoslavië in Den Haag De Joegoslavische republiek Bosnië-Hercegovina heeft zichzelf vanochtend soeverein verklaard, waarmee de eerste stap is gezet op weg naar afscheiding van de fede ratie. De beslissing van het parlement in Sarajevo om de republiek soeverein te verklaren kwam na een lang en fel debat. klaart het parlement in Sarajevo zich bovendien neutraal in het Kroatische conflict, eist het, een demilitarisering van de repu bliek en zegt het dat Bosnië- Hercegovina aan geen enkel fe deraal orgaan meer zal deelne men waarin niet alle zes andere deelrepublieken zijn vertegen woordigd. Besluiten die in de federale organen zijn genomen zonder de Kroaten en Slovenen worden niet gerespecteerd. De presidenten van Slovenië, Joegoslavië en de vijf republie ken komen vrijdag naar Den Haag voor een tweede topont moeting. Zij moeten de in het SARAJEVO-DEN HAAG-V1NKOVQ AP-GPD De betreffende resolutie was in gediend door de door moslims gedomineerde partij Democra tische Actie, aldus een bericht van het persbureau Tanjug. In Bosnië wonen naast moslims ook Serviërs en Kroaten. Afge vaardigden van de op één na grootste partij, de Servische De mocratische Partij, verlieten voordat de resolutie in stem ming werd gebracht uit protest het parlementsgebouw. In het aangenomen „memo randum van soevereiniteit" ver slop rakende vredesconferentie een nieuwe impuls geven. Op de top zullen de leiders van de republieken enkele 'concrete voorstellen' worden voorgelegd, aldus de woordvoerder van mi nister Van den Broek (buiten landse zaken). Eerder had de voorzitter van de vredesconferentie, Lord Car- rington, aangekondigd dat de top-ontmoeting pas volgende week dinsdag zou worden ge houden. Van den Broek besloot de top echter enkele dagen te Van den Broek wijt de verstar ring aan het uitblijven van 'eni ge constructieve opstelling' van de Joegoslavische deelnemers. De Servische president Milose vic en zijn Kroatische collega Tudjman praten vandaag in Moskou aftonderlijk met presi dent Gorbatsjov, die vorige week een felle oproep aan de strijdende partijen heeft gedaan om het geweld te stoppen. In Kroatië wordt ondertussen nog steeds hevig gevochten. Het door EG-waamemers begeleide voedselkonvooi naar Vukovar is gistermiddag onverrichterzake uit een federale kazerne aan de zuidelijke rand van de stad ver trokken. „De strijdende twee partijen willen geen voedsel of hulpgoederen in Vukovar", zo verklaarde Michel Robert, de leider van het uit 50 auto's be staande konvooi. In Belgrado werd een aanslag gepleegd op de leider van de grootste anti-communistische oppositiepartij in Servie, Vuk Draskovic van de Servische Ver nieuwingsbeweging. De aanval lers, die gekleed waren in ca mouflagepakken, namen de be nen toen bewakers van de partij het huis van Draskovic nader den. De minister van binnenlandse zaken van Tchad, Maldom Bada Abbas, is gisteren gearresteerd op beschuldiging van een coup poging. Verder is een aantal an dere hoge regeringsfunctiona rissen en militairen gearres teerd. De mislukte coup vond zondag plaats toen rebellerende soldaten een munitiedepot in de hoofdstad N'Djamena aan vielen. Daarbij kwamen zeker veertig mensen om het leven. De regering heeft inmiddels een nachtelijk uitgaansverbod afgekondigd en de inwoners van de hoofdstad opgeroepen gewoon naar hun werk te gaan. Volgens een lid van Tchads regerende Patriottische Red dingsbeweging (MPS) was het de bedoeling van de rebellen de democratische hervormingen te saboteren en president Idris Deby te doden. Bada Abbas wordt ervan verdacht direct be trokken te zijn geweest bij de acties van de opstandige mili tairen. Ook in buurland Cameroun is het onrustig. In de havenstad Douala gebruikten veiligheids troepen gisteren traangas om te voorkomen dat duizenden aan hangers van de oppositie een protestmars zouden houden. De onrust houdt verband met beloofde parlementsverkiezin gen op 16 februari. In de Noordnigeriaanse stad Kano vielen gisteren zeker vijf tien doden en enkele honder den gewonden, toen christenen en moslims met elkaar op de vuist gingen na de aankomst van een Duitse dominee. Reli gieuze twisten zijn niet nieuw in Nigeria en zeker niet in het noorden. Wat als een historisch partij congres was aangekondigd, is gisteren afgerond zonder enig teken dat Cuba zal afwijken van het pad dat is uitgezet door Fi del Castro. In zijn slottoespraak zei de president dat het socialis me de enige weg is. Met verheven en soms over slaande stem sprak Castro gis teravond de afgevaardigden toe. Hij stapte af van zijn traditione le slotzin „Socialisme of de dood". „Socialisme of de dood is niet van toepassing, omdat er ten koste van alles socialisme zal zijn", aldus Castro. De presi dent zei dat de Cubaanse com munisten middelen zullen vin den om het land, de revolutie en het socialisme te redden. De slotdag van het congres stond geheel in het teken van de enorme economische proble men waarmee Cuba wordt ge confronteerd nu het zijn be langrijkste sponsor, de Sovjetu nie, heeft verloren. De 1800 af gevaardigden namen met het oog op de economische situatie verscheidene maatregelen, zoals het aanbrengen van een koppeling tussen salaris en pro- duktie, het bevorderen van bui tenlandse investeringen en op voering van de export van pro- dukten waarmee harde valuta's worden verdiend, zoals medicij nen. In een kleine concessie aan de realiteit van de zwarte markt werd besloten ruimte te geven voor het opzetten van een mansbedrijfjes als kappersza ken en werkplaatsen van rij wielherstellers. Fidel Castro tijdens zijn slottoespraak op het partijcongres in Santiago de Cuba. Uitzinnige vreugde gisteravond in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. De communisten zijn verslagen. foto epa mladen antonov SOFIA RUNA HELUNGA CORRESPONDENT Het centrale plein van de Bul gaarse hoofdstad Sofia had gis teravond veel weg van een open-luchtdiscotheek. Vele tienduizenden mensen drom den er samen op de verkie zingsnederlaag van de Bulgaar se Socialistische Partij Bularije (BSP - ex-communisten) te vie ren. De partij leed zondag voor het eerst sinds ruim veertig jaar een nederlaag in de parle mentsverkiezingen, die werden gewonnen door de radicale af- spitsing van de Unie van Demo cratische Krachten (UDK). Volgens verschillende peilin gen kan de UDK rekenen op 36 procent van de stemmen, 3 pro cent meer dan de BSP. De Be weging voor Rechten en Vrijhe den, die de Turkse minderheid vertegenwoordigt, heeft de kies drempel van 4 procent gehaald en zal ook in het nieuwe parle ment zitten nemen. De officiële uitslag wordt pas over enkele dagen verwacht. De liberale en de sociaal-de mocratische afsplitsingen van de UDK (de partij viel in juni in drie groeperingen uiteen) doen i na deze verkiezingen niet meer mee in het politieke spel. Geen j van beiden haalde de kiesdrem pel van 4 procent. Dat de radicale UDK de be langrijkste partij in de regering wordt, staat al vast. Wie echter verder in de regering zitting moet nemen, in nog onduide lijk. De BSP in ieder geval niet. Geen enkele andere partij wil met haar samenwerken. Maar na verdeling van de reststem- men heeft de partij vermoede lijk straks meer dan eenderde van de zetels in het parlement. Dat is voldoende om verande ringen in de komende jaren to blokkeren. Bij de eerste vrije verkiezingen in juni vorig jaar won de BSP nog met grote meerderheid. Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER HET PARLEMENT VAN HATTI heeft gisteren de benoeming van Jean-Jac- ques Honorat tot premier goedge keurd. Slechts 46 van de 81 parle mentsleden waren bij de stemming Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter(Rtr), aanwezig. International Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). De Kurden liggen van alle kanten onder vuur. Turkije heeft gisteren gezegd dat de aanvallen op de Turkse Kurden op Iraaks grondge bied bedoeld zijn om „bases van terroristen te vernietigen". Daar mee wees Ankara protesten van Irak dat het Turkse leger het Iraak- se grondgebied schendt van de hand. Duizenden Turkse militairen heb ben het afgelopen weekeinde on der dekking van gevechtsvliegtui gen bases van de verboden Kurdi- sche Arbeiderspartij (PKK) in Irak aangevallen, die vecht voor een onafhankelijke Kurdische staat Een hoge Turkse legerfunctionaris meldde gisteren dat de Turkse troepen begonnen zijn zich terug te trekken nu zij een aantal bases hebben verwoest Volgens de Kurden hebben de Turken ook napalm gebruikt bij de bombardementen. Deze jongen heeft zijn brandwonden evenwel opgelopen bij aanvallen van het Iraakse leger op Kurdische dorpen. foto ap rasit curdtlek De toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan de Myanmarese (Burmaanse) oppositieleidster Aung San Suu Kyi heeft gisteren in de hele wereld tot enthousiaste en positieve reacties geleid. De Myanmare se autoriteiten daarentegen reageerden met verontwaardiging. Hun ambassade in Bangkok sprak van „inmenging in interne aangelegenheden". Het Witte Huis juichte de toekenning toe en drong er bij de autori teiten in Yangon (Rangoon) op aan de op positieleidster vrij te laten. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, zei zeer blij te zijn met de toekenning van de Nobelprijs aan Suu Kyi. „Ze is een opmerkelijke leider die heel moedig is en sterk hecht aan geweld loosheid en democratie", aldus een VN-ver- klaring namens de secretaris-generaal. Pe rez de Cuellar hoopt dat de internationale erkenning die haar nu ten deel is gevallen er toe leidt dat haar huisarrest wordt opge heven en dat ze zonder enige belemmering haar gezin kan bezoeken. De in ballingschap levende oppositielei der Sein Win meende dat de toekenning van de prijs aan Suu Kyi de nïilitaire leiders danig in verlegenheid kan brengen en mo gelijk tot veranderingen in de voormalige Britse kolonie kan leiden. De Nationale Liga voor Democratie, winnaar van de verkiezin gen in 1990 met 82 procent van de stem men en opgericht door Suu Kyi, riep vanuit Bangkok gisteren de Myanmarese bevol king op het verzet tegen de militairen op te Daarentegen reageerde de Myanmarese ambassade in Bangkok verontwaardigd. Eerste secretaris Tin Htun sprak van „in menging in de binnenlandse aangelegenhe den". Nobelprijs of geen Nobelprijs, de houding van onze regering zal niet veran deren, voorspelde hij. Het officiële Myan marese radiostation zweeg over het besluit van het Nobelprijscomité. Namens de Europese gemeenschap gaf het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag een verklaring uit, waarin de hoop werd uitgesproken dat de militairen in Myanmar de mensenrechten zullen res pecteren en de resultaten van de verkiezin gen van mei 1990 eerbiedigen. De militai ren zouden met onmiddellijke ingang de macht moeten overdragen aan een burger regering, aldus de EG. De vredesconferentie over het Midden-Oosten zal nog voor het einde van deze maand wor den gehouden zelfs als sommi ge problemen niet kunnen wor den opgelost. Dit heeft de Ame rikaanse minister Baker (bui tenlandse zaken) gisteren in Cairo gezegd. De Palestijnen krijgen misschien geen tweede kans als zij besluiten niet mee te doen aan Israëlisch-Arabische vredesbesprekingen. „De bus komt niet opnieuw langs", zo zei Baker gisteravond vervol gens in Amman. Baker begon in de Egyptische hoofdstad aan zijn achtste rondreis door het Midden-Oos ten. Hij is bezig aan een beslis sende poging om de laatste pro blemen rond de conferentie op te lossen. Baker zette gister avond in de Jordaanse hoofd stad Amman zijn vredesmissie voort. Vandaag reist hij door naar Damascus en morgen vliegt hij van de Syrische hoofd stad naar Jeruzalem. Voor vrij dag staat in de Israëlische hoofdstad een ontmoeting met zijn ambtgenoot uit Moskou, Boris Panlrin op het program- Bush en Quayle 'bewerken' senatoren CORRESPONDENT De Amerikaanse Senaat spreekt zich vandaag uit over de voor dracht van de Republikeinse rechter Clarence Thomas als lid van het Opperste Gerechtshof (Supreme Court). De stemming wordt rond elf uur vanavond Nederlandse tijd verwacht, na een debat waarvoor ruim acht uur is uitgetrokken. President Bush en vice-presi dent Quayle keerden gisteren vervroegd terug van korte va kanties buiten Washington om persoonlijk de leiding te nemen bij de pogingen, aarzelende senatoren over de streep te hel pen. Het gaat het Witte Huis daarbij met name om een groep van dertien Democratische senatoren. Voordat Thomas' voormalige medewerkster, professor Anita Hill, met haar beschuldigingen over seksuele intimidatie kwam, zeiden zij voor Thomas te zul len stemmen. Of ze dat nu nog van plan zijn, is maar de vraag. Sommige senatoren zeiden zich eerst nog eens over het verslag van de hoorzittingen te willen buigen. Als vijf van de dertien besluiten hun mening te her zien, dan zou er net een meer derheid tegen de benoeming zijn. Thomas zelf heeft het al gezegd: voor hem hoeft die be noeming niet meer. De volgens hem „leugenachtige" aantijgin gen van Hill en de hoorzittingen van de Senaatscommissie afge lopen weekeinde, hebben zijn carrière volgens hem al vernie tigd. Of hij inderdaad schuldig is aan ongewenste intimiteiten of dat hij het slachtoffer is van een politiek complot, houdt de ge moederen in de VS en ver daar buiten volop bezig. Hoewel de Amerikaanse publieke opinie hem het voordeel van de twijfel gunt, werd er gisteren opnieuw Bewijsmateriaal tegen hem aan gedragen. Een andere voormali ge medewerkster van Thomas, journaliste Angela Wright, ver klaarde tegenover de Senaats commissie verbaal seksueel las tig te zijn gevallen door Tho mas. „Hij had opmerkingen over mijn lichaamsbouw. Hij vroeg een keer hoe groot mijn borsten waren", aldus Wright. Hill onderwierp zich gisteren vrijwillig aan een test met de leugendetector. Volgens Paul Minor, die dit soort leugentes ten uitvoert voor het Ameri kaanse ministerie van justitie, is Hill betrouwbaar.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5