Binnenland Deel gezochte baby's op foto niet ontvoerd 'Verkeer in Amsterdam halveren' Stichting licht tientallen Surinamers op Justitie slaat bres in handel groeihormonen Politie pakt klevers met helikopter NIEUWSLIJN 'Meer belastingen naar gemeenten' Minister Dales van binnenlandse zaken overweegt de gemeen ten en provincies meer eigen belastingen te laten heffen. Tegelij kertijd kunnen dan de rijksbelastingen en de doeluitkeringen aan de lagere overheden worden verminderd. Voorwaarde van het kabinet is wel dat de collectieve lastendruk, het beslag van belastingen en premies op elke verdiende gulden, niet mag toe nemen. Dat blijkt uit een notitie van Binnenlandse Zaken over de decentralisatie van taken en bevoegdheden van rijk naar pro vincies en gemeenten. Illegalen bij RDM aangehouden De Rotterdamse politie heeft vanmorgen 39 illegale werknemers gearresteerd op het terrein van de Rotterdamse scheepsbouwer RDM. Zij deed dat samen met de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen (DIA) van het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het voornamelijk om werknemers met de Turkse nationaliteit. De politie kwam in actie na 'informatie', waarvan zij de bron niet nader bekendmaakte. De arrestanten worden ieder onder vraagd, waarna volgens een woordvoerder de illegalen onder hen op termijn ons land worden uitgezet. De werkgever staat een proces-verbaal te wachten. Krakers Breda maken plaats voor mis De krakers die al jaren in de Bredase Heilig Hart Kerk wonen, hebben een deel van de kerk vrijgegeven voor katholieke dien sten. Oud-parochianen hebben enkele priesters bereid gevon den op zondag een mis te celebreren. Het bisdom Breda heeft de kerk verkocht omdat het onderhoud niet meer te betalen was. Bij de verkoop aan de Nederlandse Centrale voor Huisves ting van Bejaarden is bedongen dat er in het gebouw geen kerk diensten gehouden mochten worden. Het bisdom kan er echter niets tegen doen, aldus een woordvoerder, omdat de kerk haar eigendom niet meer is. De oud-parochianen hebben nooit vrede gehad met de stappen van het bisdom. Tippelzone houdt komst Ikea tegen Het Zweedse woonbedrijf Ikea bouwt geen nieuwe vestiging in Groningen als in de omgeving van de geplande lokatie een ge doogzone voor prostituées komt, zoals de PvdA de gemeente raad heeft voorgesteld. Dat heeft de directie van Ikea-Nederland vorige week aan de gemeente laten weten. „Wij zijn een familie bedrijf. Het is dan natuurlijk te gek om een nieuwe Ikea-vesti- ging te midden van prostituées neer te zetten. Dat lijkt me niet ten goede te komen aan de klandizie", aldus een woordvoerder. Volgens hem betekent dit niet dat Ikea Groningen schrapt van haar lijstje. „We zullen op zoek moeten naar een ander terrein. Maar dat is niet zo eenvoudig omdat we toch een redelijk groot stuk grond nodig hebben." 'Niets meer doen aan Rottumeroog' De Natuurbeschermingsraad vindt dat de overheid moet stop pen met het onderhoud aan de Waddeneilanden Rottumeroog en Rottumerplaat. Dat schrijft de raad in een advies aan staats secretaris Gabor van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De raad noemt het staken van het onderhoud aan de eilanden 'in principe de enige iuiste handeling'. De discussie over de toe komst van de beide eilanden begon in april van dit jaar toen Hendrik Toxopeus het eiland Rottumeroog bezette uit protest tegen het overheidsplan het onderhoud te staken. Volgens Toxopeus zou het eiland daardoor gedoemd zijn te verdwijnen, omdat het steeds verder afkalft. Werknemers van De Dreef nog geschorst Vijf werknemers van het jonge- renopvangtehuis De Dreef in Wapenveld blijven voorlopig op non-actief. Dat heeft de Zwolse rechtbank gisteren bepaald in het kort geding dat door de werknemers was aangespan- De werknemers maakten en kele maanden geleden in een tv-programma gewag van ern stige mishandelingen op De Dreef. Daardoor hebben zij zó onzorgvuldig gehandeld jegens het tehuis, dat niet gezegd kan worden dat het bestuur van het tehuis onredelijk handelt door de schorsing te handhaven, al dus de rechter. De vijf stelden juist te hebben meegewerkt in het belang van De Dreef, en vroegen eerherstel door opheffing van de non-ac tiefstelling. Die vond echter dat de werknemers de zaak eerst bij bestuur en directie hadden moeten aankaarten. Peper wil over arbeidsonrust haven praten ROTTERDAM GPD Burgemeester Peper van Rotter dam wil een gesprek op gang brengen tussen werkgevers en vakbonden in de haven van de Maasstad naar aanleiding van de recente stakingen. Peper wil kijken of er afspraken zijn te maken om de arbeidsrust te la ten terugkeren. „Ik heb het gevoel dat er aller lei stellingen worden betrokken. Dat is niet goed voor de toe komst van de haven", aldus Pe per. „Die hangt immers af van een goed imago. Ik vind het le gitiem dat het gemeentebestuur iets doet. Het is een zaak van gemeenschappelijk belang." Bestuurder Van Nimwegen van de Vervoersbond FNV ziet vooralsnog niets in een gesprek met Peper. Hij noemt de sociale problemen in eerste instantie een zaak van werkgevers en werknemers. Woordvoerder Jansen van de werkgeversvere niging SVZ vindt het nog te vroeg om te reageren. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie; 023-150225 JANINE BOS MA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Er is vooralsnog geen bewijs dat de in Breda gevonden baby Sandra (links) iets te maken heeft met de in Berlijn gearresteerde Nederlander. Twee Duitse rechercheurs zijn inmiddels wel in Breda aangekomen voor onderzoek. Op de foto rechtsboven praten ze met Nederlandse collega's. Op de foto rechtsonder de in Duitsland gekochte kleding en buggy van Sandra. foto's anp Ten minste acht van de veertien 'baby's', van wie veron dersteld werd dat ze vanuit Berlijn ontvoerd of verkocht waren door de een 42-jarige Nederlander, zijn terecht. De kinderen stonden op foto's die in de woonwagen van de man waren gevonden. Het blijkt te gaan om portretjes van in Den Haag woonachtige familieleden van de in Berlijn gearresteerde Nederlander. De Haagse politie heeft dat gisteren bevestigd. één kind te verkopen. De politie in Berlijn heeft inmiddels ook vastgesteld dat de twee Neder landers verder minstens twee kinderen hadden 'gekocht' en er al één hadden geroofd. De Duitse justitie vermoedt dat een 44-jarige Fransman beschouwd moet worden als de spil van een organisatie die zich vanuit Pa rijs bezighoudt met de diefstal en handel in baby's. Interpol zoekt de Fransman al langere tijd. Volgens De familie vermoedt dat de po litie in Berlijn de foto's uit een familiealbum heeft gehaald. De identiteit van de overige zes kinderen is nog niet achter haald. Het justitieel onderzoek naar de handel en wandel van de Nederlander wordt ondanks de gedeeltelijke opheldering van het mysterie voortgezet. Feit blijft namelijk dat de man en zijn uit Den Haag afkomstige vriendin op het punt stonden lijn zou de Nederlander enkele maanden geleden een villa heb ben gekocht in het bij Berlijn gelegen Rüdersdorf. Vanuit die woning zou het tweetal samen met enkele andere verdachten de veronderstelde handel in kinderen hebben gedreven. De politie kwam de zaak vorige week op het spoor, toen uit een Berlijns asielzoekerscentrum een baby werd geroofd. Dat kind werd, evenals een drie jaar oude baby die eerder werd ge roofd, gevonden in een woon wagen van de verdachten. Beide kinderen zijn inmiddels terug gegeven aan de ouders. De Centrale Recherche Infor matiedienst in Den Haag heeft inmiddels twee mensen naar Breda gestuurd, waar gisteren ook twee Berlijnse rechercheurs arriveerden. Met zijn vieren proberen ze inzicht te krijgen in de praktijken van de verdachte, die de Brabantse stad heeft op gegeven als geboorteplaats. De CRI wil niet veel over de man kwijt. Wel is toegegeven dat hij al geruime tijd wordt gezocht wegens een gewapende bank overval in Amsterdam. De politie in Breda houdt zich met de zaak bezig omdat ze niet wil uitsluiten dat de op 20 sep tember in de stad aangetroffen negen maanden oude vondelin ge iets te maken heeft met de praktijken van de Nederlander. Op een kaartje dat bij het kind werd aangetroffen stond ver meld: 'Sandra 12/90'. De speen en de kinderwagen bleken van Duitse makelij. Volgens hand schrift-deskundigen was het kaartje door een Duitser ge schreven. Volgens de politie is er echter nog geen enkel bewijs dat Sandra iets met de arrestant te maken heeft. AMSTERDAM» GPD De Amsterdamse binnenstad moet uitsluitend toegankelijk worden voor automobilisten met speciale magneetkaarten. Forensen en winkelend publiek met de auto moeten worden ge weerd door het aantal parkeer plaatsen te halveren en de par keertarieven drastisch te verho gen. Het zakelijk verkeer moet worden beperkt. De Amsterdamse wethouder van Bestuurlijke Organisatie M. Baak (D66) wil dat pakket maat regelen voorleggen aan de Am sterdamse bevolking, tijdens het referendum dat maart volgend jaar wordt gehouden over au to's in de binnenstad. De wet houder heeft twee varianten ge selecteerd en aan burgemeester en wethouders ter goedkeuring voorgelegd. Als tweede keuzemogelijkheid wil Baak de Amsterdammers de plannen voorleggen die de col lege-partijen PvdA, WD, D66 en Groen Links vorig jaar al met elkaar hebben afgesproken. Dat pakket gaat minder ver, maar ook in die optie worden auto forensen geweerd door éénrich tingsverkeer in te voeren op toegangswegen, het aantal par keerplaatsen te verkleinen en lang parkeren in grote delen van de binnenstad te verbieden. Zakelijk verkeer en winkelen met de auto worden in deze va riant makkelijker gemaakt, maar ook veel duurder. De bewoners van de binnen stad moeten in beide keuzemo gelijkheden behoorlijk inleve ren, maar vooral het pakket van Baak hakt erin. Van de 17.000 auto's van bewoners moeten er 8500 van straat verdwijnen. Slechts voor de helft daarvan is er een (dure) parkeerplaats te huur in een van de tien parkeer garages die moeten worden ge bouwd in en rond het centrum. Doorvoering van het drasti sche pakket maatregelen zou een vermindering van het auto verkeer met 60 procent beteke nen. Bewoners zullen dan de helft minder rijden in de bin nenstad, forense'n 66 procent minder, winkelend publiek de helft en zakenlui een kwart minder. Beloofde verblijfsvergunningen voor Nederland bleven uit 'Hebt u problemen met uw ver blijf in Suriname en wilt u ei genlijk weg? Wij regelen zo een verblijfsvergunning voor u voor Nederland.' Met deze tekst op pamfletten en spotjes op lokale radio en tv in Suriname en Ne derland hield de Haagse Stich ting Vishnu mensen een mooie toekomst voor in Nederland. Uiteraard moest er wel betaald worden voor een verblijfsver gunning, want voor niets gaat alleen de zon op. De stichting beloofde binnen twee dagen een visum te rege len. Drie a vier weken later kon men al in Nederland zitten en maximaal drie maanden later zou men in het gelukkige bezit van een Nederlands paspoort komen. Het bedrag dat hiervoor moest worden betaald, varieer de van 250 tot 15.000 gulden, afhankelijk van de gewenste pa pieren. De stichting nam overi gens genoegen met een voor schot. De rest kon in termijnen worden voldaan. Eenmaal in Nederland bleek het echter helemaal niet zo makkelijk te zijn. De mensen betaalden het bedrag en werden vervolgens aan een lijntje ge houden. 'Medewerkers van het ministerie van justitie' lieien de personen om de zoveel tijd we ten zich vooral geen zorgen te maken. „Uw zaak is in behan deling en kan binnen afzienbare tijd afgehandeld zijn", werd hen voorgehouden. Pas na een aantal maanden begonnen de Surinamers on raad te ruiken. De directeur van Vishnu nodigde de mensen uit eindelijk, toen hij niet anders meer kon, uit op kantoor. Daar wachtte de, nog altijd illegale, i onaangename ver rassing. In plaats van de direc teur troffen zij de politie aan. „Oplichting, flessetrekkerij, zwendel", noemde de politie het. Van papieren was geen sprake en naar het geld konden de slachtoffers fluiten. S. Dhora is één van de naar schatting 350 gedupeerden. De 19-jarige man zag zijn kans schoon in Nederland via een studie of een baan aan een be tere toekomst te werken. En thousiast als hij was, twijfelde hij geen moment aan de bedoe lingen van Vishnu. Nu, 15.000 gulden armer, baalt hij van zijn eigen goedgelovigheid. Een mooie toekomst kan hij voorlo pig wel vergeten. Dhora zit on dergedoken bij familie. Anderen verkochten tractor of huis in Su riname om met het geld een Nederlands paspoort te kunnen 'kopen'. Een terugweg is er voor hen niet. De directeur van Vishnu en een medeplichtige zijn door de Haagse politie aangehouden, maar inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De illegaal in Nederland verblijvende slacht offers deden uit angst voor uit zetting geen aangifte. Daardoor kan de politie niets doen. Er is inmiddels een actieco mité in het leven geroepen om de belangen van de gedupeer den te verdedigen. Met de zwendel heeft de 35-jarige di recteur ongeveer 1,4 miljoen gulden verdiend, schat de actie groep. Zijn handlangster ver diende 'met haar rol een bedrag van ruim 350.000 gulden. De politie heeft bij de aanhouding geen geld in beslag genomen, dus de 'daders' kunnen hun geld terugbetalen aan de slacht offers, vindt de actiegroep. Justitie heeft de illegale handel in clenbu- terol en andere verboden groeihormonen >r vee door de reeks arrestaties van de af gelopen weken een flinke slag toegebracht. Dat is de overtuiging van mr. E. Heus, offi cier van justitie in Almelo. Op last van justitie in Almelo, die de groeihormonen-affaire samen met justitie in Breda behandelt, werden zondag weer vijf arrestaties verricht. Een veearts en vier veehouders in Friesland en Drente werden aangehouden. „Ik ben veel te optimistisch als ik zou zeggen dat we de handel voor honderd procent uitschakelen, maar we slaan er wel een flinke bres in", aldus Heus. Op het moment van de recente arresta ties zaten al elf mensen vast. Een dierenarts uit Hengelo zit in voorlopige hechtenis. Hij is de enige van de in Twente gearresteerde verdachten die nog vastzit. Elf veehouders zes veehandelaren zijn inmiddels vrijge laten. Door justitie in Breda worden nog tien verdachten vastgehouden, onder wie de di recteur van Dopharma in Raamsdonkveer. Dit bedrijf zou de spil zijn van een interna tionaal opererende bende, die zich bezig houdt met produktie van en handel in ver boden groeihormonen. Dopharma zou de stoffen hebben verkocht aan dierenartsen, veehandelaren en veehouders. De jacht werd begin september geopend. Na maanden van voorbereiding werden door 300 mensen op 45 plaatsen in binnen- en buitenland invallen gedaan. Daarbij werd een netwerk met vertakkingen tot in België, Zwitserland en Italië blootgelegd: Een paar dagen later werd in Utrecht zelfs een compleet laboratorium voor groeihor monen ontmanteld. Het fabriekje zou gerund zijn door de di recteur en een aantal werknemers van Dop harma. Tijdens huiszoekingen werd bijna een half miljoen gulden in contanten aan getroffen, volgens justitie eens te meer een bewijs dat er miljoenen worden verdiend worden met groeihormonen. Daarnaast werd er 4,5 kilo pure clenbuterol gevonden (straatwaarde 250.000 gulden), genoeg om een niet onaanzienlijk deel van de Neder landse veestapel flink aan te laten sterken. Er is een omvangrijk onderzoeksteam ac tief, bestaande uit mensen van de Algeme ne Inspectie Dienst (AID), de Fiscale Inlich tingen en Opsporingsdienst (FIOD) en de Rijkspolitie. Volgens officier Heus is het team nog volop bezig. „Elke keer dat we verdachten verhoren, komen er weer nieu we dingen aan het licht", aldus Heus. Ook in het buitenland wordt gespeurd. In het belang van het onderzoek wil justitie daar over echter geen mededelingen doen. Volgens de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde is het voor veehouders in Nederland de afgelopen weken een stuk lastiger geworden om ille gaal aan groeihormonen te komen, maar onmogelijk acht men het nog steeds niet. Heus hoopt op een 'signaalwerking' van de grootscheepse actie. „Het is moeilijk om de groeihormonen helemaal uit te bannen, maar we hopen dat ons optreden een sig naal is voor mensen die zien nog bezighou den met de produktie en handel. We schud den tenslotte behoorlijk aan de boom." „Onmogelijk. Ik heb juist een heel defensieve rijstijl." De meeste automobilisten wisten de afgelopen dagen van de prins geen kwaad, toen ze door de Rijkspolitie staande werden gehouden omdat ze te weinig afstand hadden bewaard. Lo gisch, want op het moment van de overtreding hadden ze letter lijk geen idee wat ze boven het hoofd hing. Hoewel 'kleven' minder tot de verbeelding spreekt dan te hard rijden, heeft de eerste overtre ding veel vaker ongevallen tot gevolg. Vandaar dat de rijkspoli tie in de maanden september en oktober extra aandacht be steedt aan het 'bumper-rijden'. Onlangs werd op Rijksweg 4 tussen Den Haag en Leiden voor de tweede keer gericht ac tie gevoerd tegen klevers, met behulp van een helikopter. De vier wagens die bij de ac tie ziin ingezet, krijgen de ergste gevallen door de bemanning van de wentelwiek op een pre senteerblaadje aangeboden. Mocht er toevallig even nie mand beschikbaar ziin, dan duikt de 'heli' zelf naar Deneden om het kenteken te noteren. Het nadeel daarvan is dat er minstens veertien dagen over heen gaan voor de overtreder via een accept-giro te weten komt dat hij is betrapt. Op die termijn is niemand zich meer van enig kwaad bewust. Maar ook de automobilisten die meteen worden aangehou den, zijn meestal met stomheid geslagen. De reacties variëren van ingehouden woede ('Heb je 'es een keer geen haast, krijg je dit') via slappe verhalen ('Nachtdienst gehad', "Werd zelf opgejaagd', 'Probleempje met m'n katalysator') tot berusting ('Het werd ook wel weer eens tijd na twee jaar'). Klevers op de snelweg A4. Meer dan e Helpen doet het allemaal niet, want de verbalisant heeft de overtreding toch niet zelf waar genomen. Hij kan hooguit dui delijk proberen te maken waar om de actie op touw is gezet. Verkeerssurveillant Jan Leuve- rink rekent zijn klanten voor: „Een snelheid van honderd ki lometer per uur betekent dat je dertig meter per seconde rijdt. Als je uitgaat van een reactietijd van een seconde, kun je wel na gaan wat er gebeurt als je vijf meter achter je voorganger blijft hangen." Hoewel een afstand van vijf, zes, autolengtes verstandig zou zijn, hanteert de politie als maatstaf dat er tenminste één auto moet kunnen invoegen. Vanuit de heli is duidelijk te zien dat de meeste weggebrui kers op dit traject een metertje of vijf wel genoeg vinden. Na- van de overtreding en de snel heid meespelen, varieert de boete per geval. Op 150 200 gulden mag de overtreder meestal wel rekenen. De echte doordouwers, die tuurlijk is het wat zuur voor die zich agressief knipperend ene overtreder die eruit wordt gepikt, maar het argument dat 'iedereen het doet' is als verde diging toch niet sterk. De onvrede bij de slachtoffers zou ongetwijfeld veel groter zijn als op het proces-verbaal ook een bedrag ingevuld zou staan. Omdat het Openbaar Ministerie een formule hTanteert, waarin niet alleen de afstand tot de voorganger, maar ook de duur met twee wielen in de midden berm een weg banen door het verkeer, lieten zich bij de con trole niet zien. Wellicht dat waren gewaarschuwd door een uitzending op de regionale i dio. Toch werden in ruim twee uur tijd 23 overtreders betrapt, waaronder vijf vrachtwagens. Bijna de helft reed ook nog e flink te hard.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4