Binnenland 'Milieuwet ijken op de praktijk' CDA en PvdA sluipend naar mini-stelsel Bonus voor herintredende wao'er Hirsch Ballin weerspreekt zichzelf over drugstransport Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FR1SART (chef) PATRICK VAN DEN HURK AAARGOT KLOAAPAAAKER SJAAK SMAKAAAN FRANS VISSER Vomigeving: HANS BOEZEUJN 3 Ernstige luchtvervuiling in Maastricht De lucht in Maastricht en omstreken behoort tot de meest ver vuilde van Nederland. Dat heeft gedeputeerde Riem gisteren ge zegd bij de opening van het door het ministerie van milieu geor ganiseerde congres in de Limburgse hoofdstad over verzurings- problemen. Volgens Riem zijn de boeren zijn niet de voornaam ste luchtvervuilers. Dat zijn veel meer de producenten van ce ment en andere industrieën die verzurende stoffen uitstoten. In Noord-Limburg is de landbouw door de uitstoot van ammoniak wel de belangrijkste veroorzaker van de verontreiniging. Zelfs bij uitvoering van het Nationaal Milieubeleidsplan Plus zal de am- moniakuitstoot in Noord-Limburg ver boven de nationale nor men blijven uitkomen. In het zuiden van Limburg zijn de indus trieën de grote boosdoeners. Zes jaar cel voor roofovervallen De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren twee broers veroor deeld tot ieder zes jaar cel wegens twee gewapende overvallen. Het tweetal sloot bij een overval op een Albert-Heijnfiliaal in Amsterdam-Zuidoost op 31 mei het voltallige personeel in een koelcel op. De politie arresteerde de broers de volgende dag in een Amsterdamse tram. Na hun arrestatie bleken de broers van 28 en 30 jaar oud eveneens een hotel aan de Amsterdamse Mar telaarsgracht op 2 april te hebben overvallen. Bij die gelegenheid werd de eigenaresse mishandeld, vastgebonden en gedwongen de kluis te openen. De vrouw raakte gewond. De broers ontkwa men met sieraden, horloges en 10.000 gulden. Lange file door ruzie weggebruikers Op de Rijksweg 12 tussen Heteren en Ewijk is gisteren een kilo meters lange file ontstaan door ruzie tussen een vrachtwagen chauffeur en een automobilist. Ter hoogte van Heteren nader den de vrachtwagenchauffeur en de automobilist een wegver smalling. Beiden wilden als eerste de versmalling inrijden. De automobilist won dat gevecht. Hij daagde de chauffeur vervol gens uit door vóór hem telkens hard op de rem te gaan staan. Eenmaal uit de wegversmalling zag de vrachtwagenbestuurder dat de automobilist op de vluchtstrook stopte en naar hem stond te schelden. De chauffeur reed door en werd weer gepas seerd. Even later stopte de automobilist opnieuw en haalde iets uit de kofferbak dat op een koevoet leek. Hij wierp het projectiel (dat later een wandelstok bleek te zijn) naar de vrachtwagen. De chauffeur week snel uit, waardoor de combinatie uit balans raakte en kantelde. De automobilist en ging er vandoor. De poli tie heeft hem nog niet kunnen achterhalen Milieu-activisten hebben vanmorgen op het terrein van Akzo Chemie in het Rotterdamse Botlekgebied een dertig meter hoge opslagtank bezet uit protest tegen de plannen om in de Botlek een nieuwe chloorfabriek te bouwen. De milieu-activisten beëin digden hun protest nadat zij aan de leiding van Akzo een rapport tegen de vermeerdering van chloorpro- duktie hadden overhandigd. De milieubeweging is fel tegen de bouw van de fabriek, omdat chloor een uiterst giftige stof in gas- en vloeibare vorm Is waar voor volwaardige en milieuvriendelijker alternatieven bestaan. De actie bij Akzo werd gehouden door Stichting Natuur en Milieu, Vereniging Milieudefen sie en Waddenvereniging en de Zuidhollandse Milieufederatie. •foto anp Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN CDA en PvdA eisen 'handhaafbaarheid" Bij het opstellen van milieuwetten en -regels wordt vaak onvoldoende gedacht aan de vraag of ze in de praktijk werkbaar zijn. Daarom moet bij alle nieuwe milieuwetge ving worden bekeken wie de regels gaat handhaven en hoeveel dat kost. DEN HAAG ANP Aldus CDA en PvdA gisteren tij dens een uitgebreide commis sievergadering over de handha ving van milieuwetten met de ministers Alders van milieu, Maij-Weggen van verkeer en waterstaat, Bukman van land bouw, Dales van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin van jus titie. Ook de overige fracties spraken hun zorgen over de handhaving uit. De Tweede Kamer vroeg al in 1988 om een zogeheten hand- haafbaarheidstoets, daarin ge steund door provincies en ge meenten. Esselink (CDA) en Van Heemst (PvdA) maakten het kabinet duidelijk nu snel een heldere toets te verwachten. Komt die er niet, dan wil de Ka mer ingrijpen omdat de geloof waardigheid van de regelgeving in het geding is. Van Heemst sprak zich ook uit voor een milieu-ombuds man op regionaal niveau, die namens burgers milieuklachten kan uitzoeken. Bij hem kunnen bijvoorbeeld werknemers te recht die constateren dat hun bedrijf de regel overtreedt maar daar uit angst voor represailles niets tegen durven te doen. Over het gedoogbeleid van de overheid is de Kamer evenmin te spreken. Ondanks de beloof de verbeteringen licht het Rijk volgens Esselink „nog onop houdelijk" de hand met de ei gen goede voornemens. De PvdA wil een „plan van aanpak" dat duidelijk maakt hoe en wanneer aan gedoogsituaties een einde komt. Esselink wil dat bij de politie de controle op de naleving van milieuwetten uit de „hobby sfeer" komt. „Na vijf jaar onop houdelijk hameren op dit aam beeld door onze fractie rekenen wij dat Dales en Hirsch Ballin aan", aldus de CDA'er. DEN HAAG «GPD Gedeeltelijke arbeidsongeschik ten die weer aan de slag gaan tegen een lager salaris dan hun uitkering, tijdelijk via een aan vulling compenseren voor het inkomensverlies. Minister De Vries van sociale zaken laat daarvoor een regeling uitwer ken die wordt opgenomen in de wetsvoorstellen over Ziektewet en wao. In de plannen kan een wao'er een deel van zijn uitkering be houden als de baan die men wil aannemen minder oplevert dan de uitkering. Op die manier moeten wao'ers gestimuleerd worden weer te gaan werken. Hoe lang de wao'er die aanvul ling houdt, staat niet vast. Ook zijn de ambtenaren op Sociale Zaken er nog niet uit, hoe hoog de aanvulling op het loon moet zijn. De keuze is tussen een aanvulling tot het niveau van de oude wao-uitkering of nog wat meer bij wijze van extra stimu lans. Het idee voor de financiële stimulans is recent opgekomen. Afgelopen zomer zijn er in het kabinet geen afspraken over ge maakt „Het betreft een extraa tje", aldus een betrokkene. Door de regeling moet het volu mebeleid (het beleid om het aantal wao'ers terug te dringen) een extra impuls krijgen. Het is overigens zeer de vraag of het kabinet erin zal slagen de wetsontwerpen op tijd bij de Kamer te krijgen. Het kabinet wil de maatregelen op 1 juli 1992 doorvoeren. Om dat te ha len, moeten de wetsvoorstellen eind dit jaar bij de Kamer zijn. Indien 1 juli 1992 niet wordt gehaald, zal de bevriezing van wao-uitkeringen ook niet op 1 juli 1993 kunnen ingaan. Dat zal dan minstens een half jaar op schuiven. Andriessen schrapt toch kolencentrale DEN HAAG GPQ-ANP De provincie Zuid-Holland is „verheugd en verbaasd" dat mi nister Andriessen van economi sche zaken heeft besloten de bouw van een nieuwe kolen centrale op de Maasvlakte te schrappen Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald, aldus milieu-gedeputeerde Van der Vlist gisteren in een reactie. Andriessen besloot gisteren de kolencentrale te schrappen en in plaats daarvan stroom uit Noorwegen te importeren en de bouw van een aantal kleine warmtekrachtcentrales te ver snellen. Andriessen hield aanvankelijk vast aan de bouw van een nieu we centrale op de Maasvlakte. De bewindsman wenste een conventionele kolencentrale (een poedergestookte eenheid), omdat de veel schonere kolen- vergassingstechniek volgens hem nog niet voldoende ont wikkeld is. De milieubeweging was het volstrekt oneens met de minister. maar Andriessen kreeg wel de steun van de Ka mer. De rechter stak vervolgens een spaak in het wiel omdat Economische Zaken had geen milieu-effect-rapportage (MER) laten uitvoeren. De afgelopen week werd Andriessen ook nog verweten de Tweede Kamer on volledig te hebben ingelicht. Rechter Brenninckmeijer van de Centrale Raad van Beroep be schuldigde de minister ervan de alternatieven voor een kolen centrale niet voldoende op een rij te hebben gezet. Andriessen ontkent dat. DEN HAAG CAREL GOSEUNG Thijs Wöltgens, fractieleider van de PvdA, noemde de algemene beschouwingen van afgelopen week „niet de meest opwindende uit de parlementaire geschie denis". Maar wél was er een belangrijk fundament ge legd voor een werkzame samenleving, een schoner milieu en het eerlijker delen van lasten en lusten, zei hij. De sociaal-democraat kan wel eens gelijk krijgen. Ten eerste is er de afwijzing van zowel Wöltgens als zijn CDA-collega Brinkman om nog te tornen aan de kabi netsbesluiten over Ziektewet en wao. Daar komt nog dat beide partijen in het sociale systeem meer rekening willen houden met draagkracht. Uitkeringen moeten afgestemd worden op individuele omstandigheden. Op die manier moeten de gelden weer terechtkomen bij degenen die ze echt nodig hebben. „Dit betekent dat wij stapsgewijs op weg moeten naar een nieuwe so ciale orde, waarin systemen zowel uit een oogpunt van solidariteit als van betaalbaarheid houdbaar blijven voor hen die daarop echt zijn aangewezen", aldus Brinkman. De andere opzet zal gepaard moeten gaan met een strenger sanctiebeleid tegen misbruik en een strenger beleid bij de uitvoeringsinstanties in de sociale zeker heid. Om met Brinkman te spreken: „Meer voorzorg, om nazorg te beperken". Brinkman en Wöltgens plaatsten hun pleidooien in het kader van een nieuw sociaal gevoel in de samenle ving. De CDA'er sprak van „het wij-gevoel van men sen". En Wöltgens had het over „iets meer burger- schapsgevoel". De intentie was duidelijk: mensen moe ten meer naar elkaar omkijken, meer voor elkaar zor gen in plaats van dat aan de overheid over te laten. Individueler bepaalde uitkeringen en meer zorgen voor elkaar komen in feite op dezelfde noemer uit: de overheid zorgt alleen nog voor een bestaansminimum. Wie meer wil, moet zichzelf maar bijverzekeren. Kortom: het mini-stelsel in de sociale zekerheid staat voor de deur, al durft niemand dat openlijk te zeggen. De draai die CDA en PvdA aan het nemen zijn op so ciaal terrein, zal ook consequenties hebben voor het belastingstelsel en de subsidies. De coalitiepartners wil len ook daar meer rekening houden met draagkracht en individuele omstandigheden. De adviezen van de commissie-Stevens over belastingherziening kunnen als basis dienen voor een verdere belastingvereenvou- ding, waarbij volgens Brinkman vooral de middeninko mens ontzien moeten worden. Voor Wöltgens gelden vrijwel dezelfde uitgangspun ten: lasten verlichten voor werkenden, gezinnen met kinderen en lage- en middeninkomens. Dat kan alleen als de talrijke aftrekposten, waar vooral de hogere inko mensgroepen gebruik van maken, sneuvelen. Aldus Wöltgens. Wat de subsidies betreft, is het plaatje niet veel an ders. Subsidies moeten terechtkomen bij degenen die ze echt nodig hebben. Een alternatief is het in de prijs van overheidsvoorzieningen tot uitdrukking brengen van het draagkrachtprincipe. Iemand die meer ver dient, moet meer betalen. Het zal niemand verbazen dat in het totale beeld ook het wettelijk minimumloon ter discussie staat. Het CDA is bereid om over een verlaging te praten, hoe moeilijk dat binnen de partij ook ligt. Bij de PvdA is men nog niet toe aan een openlijke discussie, al houdt men die ook niet tegen. Beide regeringspartijen hopen zo op een aantal ter reinen te kunnen scoren. Ten eerste moeten de wijzi gingen in de sociale zekerheid het beroep op het stelsel doen afnemen. Lagere premies moeten net gevolg zijn. Ten tweede moet een omgevorpid belastingstelsel tot minder belasting voor de lagerbetaalden leiden en meer belasting voor de beter verdienenden. Ten derde moet een veranderd subsidiebeleid kostenbesparend werken. Bovendien zijn er minder ambtenaren nodig om al die regelingen uit te voeren. Lagere premies en belastingen zorgen ervoor dat burger en bedrijf meer overhouden. Als bovendien de sóciale- en subsidiesystemen alleen nog gebruikt wor den door degenen die het echt nodig hebben, kan de overheid meer geld overhouden voor andere, noodza kelijker uitgaven. Kamerlid eist nieuw debat over ajfaire-Bosio DEN HAAG GPD-ANP De Tweede Kamer moet nog deze week een spoeddebat hou den over de affaire-Bosio. Groen Links-kamerlid Lank- horst heeft dat gisteren geëist omdat de vorige en huidige mi nister van justitie, Korthals Altes en Hirsch Ballin, uiteenlopende lezingen geven over een drugs transport in 1985, de naar de in Arnhem wonende Franse za kenman Bosio genoemde Bos- io-affaire. Bovendien spreekt Hirsch Ballin ook zichzelf tegen. De drugs werden in Antwerpen onderschept op 4 november 1985. Dat gebeurde, zo deelde Hirsch Ballin begin dit jaar mee aan de Kamer, na een tip van Bosio zelf aan de politie in Arn hem. De minister liet de Kamer gisteren echter na schriftelijke vragen van Lankhorst weten dat de drugs werden onderschept op basis van een tip van een in formant „niel zijnde de heer Bosio". Hirsch Ballin zegt nu dat Bos io op 4 november 1985 bij de Arnhemse politie is gekomen met de mededeling dat er in Antwerpen een container stond met drugs. Die tip werd doorge speeld naar de Centrale Recher che-Informatiedienst (CRI). Op dat moment was de container echter al in beslag genomen op basis van een tip van een infor mant die werkte voor de Ameri kaanse anti-drugsbrigade DEA. Volgens Lankhorst staat die lezing haaks op eerdere mede delingen van bewindslieden aan de kamercommissie voor de verzoekschriften, die zich vanaf begin 1989 met de zaak bezig hield. De oud-ministers De Kor te van economische zaken en Korthals Altes van justitie lieten die commissie toen weten dat de drugs op basis van een tip van Bosio in beslag waren geno men. De zaak-Bosio is pikant om dat de zakenman in 1982 een krediet van 6,5 ton kreeg van Economische Zaken voor zijn im- en exportbedrijf hoewel een bank hem dat had geweigerd na een negatief advies van het bu reau Berenschot. Wel werd het advies van Berenschot gevolgd om een regeringswaamemer aan te stellen. Die kreeg echter na korte tijd ruzie met Bosio. Later beschuldigde Bosio hem van illegale wapensmokkel. On danks een tweede krediet van Economische Zaken van circa 2 miljoen gulden werd het bedrijf van Bosio uiteindelijk failliet verklaard. In 1989 wendde Bosio zich tot de kamercommissie voor de verzoekschriften. Hij betichtte Economische Zaken ervan te hebben meegewerkt aan de te loorgang van zijn bedrijf. Een onderzoekscommissie onder leiding van Korthals Altes con cludeerde in april 1989 dat het krediet nooit had moeten wor den gegeven, maar dat er verder niets aan de hand was. De kamercommissie besloot tijdens een hoorzitting in juni niets te doen, hoewel commis sievoorzitter Dijkstal onder aan drang van Lanldiorst toegaf dat de zaak vol vragen en tegenstrij digheden zit. Dijkstal liet giste ren weten dat hij nu eerst de brief van Hirsch Ballin wil lezen. Jenny Goeree krijgt 4 maanden ZWOLLE ANP De Zwolse rechtbank heeft van morgen de evangeliste lenny Goeree veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee maan den wegens het beledigen van joden in het blad Evan 25. Ver der moet ze nu alsnog de twee maanden uitzitten aie ze in maart 1989 voorwaardelijk kreeg opgelegd voor de num- mi is 10 en 12 ven Bvan. In Evan 25 herhaalde Goeree eerdere beledigingen aan het adres van de joden. Zo stelde zij onder meer dat door de verwer ping van de Messias lezus Christus het onheil van AlIM hwitz over de joden is ge komen. Volgens de rechter is wegens het „ernstig grievende karakter van de strafbare han delingen" celstraf op zijn plaats. Kamers willen 5,3 miljoen extra van kabinet DEN HAAG ANP De Eerste en Tweede Kamer wensen niet mee te doen aan de bezuinigingen van de rijks overheid. Voor komend jaar ei sen de parlementariërs 5,3 miljoen gulden meer dan het kabinet wil geven. Tweede-Ka mervoorzitter Deetman heeft daarvoor samen met CDA, PvdA, WD, D66 en Groen Links voorstellen ingediend. In april 1992 neemt de Tweede Kamer haar nieuwe behuizing in gebruik. Vöor het openingsfeest heeft zij nog twee miljoen gulden nodig. De nieuwbouw brengt met zich mee dat er meer personeel moet worden aangetrokken, wat nog eens 1,4 miljoen extra kost. Nieuwe apparatuur gaat bijna 900.000 gulden kosten en ander nieuw materiaal nog eens een half miljoen. Met nog wat kleinere posten komt het extra wensenpakket op 5,3 miljoen gulden. De totale uit gaven van de Tweede Kamer in 1992 worden door de regering geraamd op 103 miljoen gul den. De Eerste Kamer is wat be- -Scheidener. Zij wil 139.000 gul den extra op een begroting van 7,7 miljoen gulden, voor aan schaf van materiaal en buiten landse reizen van senatoren. 'Helden van het Vaderland, de Nederlandse geschiedenis in 253 schilderijen' Is de naam van een tentoonstelling die vanaf vandaag in het Amster dams Historisch Museum is te zien. Jacob de Vos gaf in de vorige eeuw 33 veelbelovende jonge kunstenaars opdracht om een tafereel van de Ne derlandse geschiedenis tussen 40 na Christus en 1861 vast te leggen. De Vos zelf schreef het verbindende verhaal. Deze 19e-eeuwse visie op de vaderlandse geschiedenis is in Amsterdam te zien tot de jaarwisseling. •foto anp marcel antonisse Dit jaar nieuw record asielzoekers Het aantal asielzoekers zal dit jaar wederom stijgen, zo stelt de directie vreemdelingenzaken van het ministerie van justitie in het jaarverslag over 1990. Vorig jaar vroegen ruim 21.000 men sen asiel aan in ons land. Dat was een recordaantal. In 1989 werden veertienduizend asiel verzoeken gedaan, hetgeen toen ook al een record was. Vorig jaar zijn uiteindelijk 694 mensen toegelaten als vluchte ling. Daarnaast ontvingen 844 mensen een verblijfvergunning. Ruim negenduizend asielzoe kers kregen een afwijzing. Vannacht precies 25 jaar geleden viel het kabinet-Cals in de beruch te Nacht van Schmelzer over het financiële beleid. Over die nacht heeft Martin van Amerongen een toneelstuk geschreven, dat een re habilitatie van de KVP-fractielei- der betekent Het Nationaal To neel voert het stuk uit Bij de pre miere was Norbert Schmelzer zelf aanwezig. Samen met acteur Wim van Rooij, die zijn rol speelt be keek hij een fotoboek over de voorstelling dat hij later mee naar huis mocht nemen. «foro anp

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3