Feiten Suu Kyi wordt aanbeden Slachting onder dorpelingen bij Karlovac Tijd om Burmanen te helpen Rusland brengt de kompels van de Donbass op de knieën Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER 2 WIM STEVENHAGEN EN MENINGEN Nobelprijs voor de Vrede hart onder de riem voor oppositie Myanmar De toekenning van de Nobelprijs gisteren aan Aung San steeds een fikse vinger in de pap enige persoon die door het hele Suu Kyi zal de internationale aandacht weer op Myan- heeft bi) belangrijke beslissin- mar (Burma) vestigen. De militaire heersers waren er tot vreemdelingenhaat blijft nog toe goed in geslaagd het land aan de knttsche blik sterk. In cartoons in de enige van de internationale opinie te onttrekken door zich van toegestane krant worden Suu de buitenwereld af te sluiten. De Nobelprijs zal ook de re- Kyi's kinderen aangevallen om- enige politieke activiteiten. „Als genngen van landen als Thailand, China en Singapore in to m^S^Ue^n verlegenheid brengen, omdat deze nauwe zakelijke ban- ujt het feit dat ze met een bui den hebben met het regime. BANGKOK. TESSPOOLE Burmese volk wordt vertrouwd, bemind en aanbeden". Het regime zou graag zien dat ze het land verlaat, maar stelt als voorwaarde dat ze afziet van e zou vertrekken, zou de hoop an het volk inzakken," zei een oppositielid gisteren. Het lijkt door Khin Nvunt en Saw Maung, hoofd van de regerende de over Burma'sonafhankelijk- tenlander is getrouwd. Maar als vooralsnog ondenkbaar dat Suu de dochter van Aung San, die in Kyi in eigen persoon de vredes- 1948 de onderhandelingen leid- prijs in ontvangst zal kunnen nemen bij de uitreikingscere- VERTAUNG: MARGREET HESUNGA r het Herstel van de heid van Groot-Brittannië, Maar voor de directe toekomst Staatsorde (SLORC)wordt alge- Suu Kyi, zoals de coalitierege- zal de prijs waarschijnlijk niet meen aangenomen dat Win nog ring het gisteren uitdrukte, „de meer betekenen dan een hart onder de riem van diegenen die voor een betere toekomst strij den. Na de bloedige onderdruk king van de 'democratische be weging' in 1988, die niet onder deed voor de slachtpartij in Chi na een jaar later, leek de toezeg ging dat in 1990 democratische verkiezingen zouden worden gehouden een laatste strohalm. Suu Kyi's Nationale Liga voor Democratie (NLD) behaalde 392 van de 485 zetels, maar het leger maakt geen enkele aan- stalte voor haar opzij te stap pen. Naar schatting bevinden zich ongeveer zeventig gekozen le den van de NLD in de gevange nis. Zo'n twintig anderen zijn er in geslaagd naar Thailand te vluchten, waar ze een regering in ballingschap hebben ge vormd, de Nationale Coalitiere gering van Burma, als centraal steunpunt voor de oppositie. Ongeveer de helft van de tien duizend studenten die eind 1988 de steden ontvluchtten, leeft nog steeds onder erbarme- Bevrijd Aung San Suu Kyi! Een demonstrante maakt haar mening kenbaar na de toekenning in Oslo van de lijke omstandigheden in vluch- Nobelprijs voor de Vrede aan de onder huisarrest staande Myanmarese oppositieleider. telingenkampen in de oerwou- foto ap bjorn sigurdson den langs de grens, waar mala ria heerst. Burma kampt met een groeiend COMMENTAAR brandstoftekort en regelmatig WVWVimiWM\ wordt de elektriciteit afgesloten. Er zijn berichten van rijst tekor ten en de economie is zó wan kel, dat één dollar op de zwarte markt wordt geruild voor 95 kyat, de Myanmarese munt, vergeleken met zes kyat vogens De toekenning van de Nobel- de officiële koers. Bovenop deze prijs voor de Vrede aan Aung groeiende economische malai- San Suu Kyi, de leider van de se, worden mensen die ervan oppositie in het nu Myanmar worden verdacht het regime te- geheten Burma, vestigt de aar gen te werken nog steeds gear- dacht van de wereld op een lang Joegoslavië en Thailand in ruil resteerd of ontvoerd. Er is zelfs vergeten land. Door het gebrek voor olie en hout maar al te geschoten op monniken die een aan aandacht van de rest van de graag leveren vreedzame demonstratie hiel- wereld met uitzondering den. wapenhandelaren en teakim- den. Het geïsoleerde en xenofo- Aung San Suu Kyi, al voor de be bewind verkwanselt de r tuurlijke rijkdommen om aan geld te komen om wapens te kopen, die landen als China, Dank zij die steun kan de rege ring in het zadel blijven. De jun- on (Rangoon) het veld Burma heeft dit alles ongestraft porteurs voeren de militairen ta zweert bij Burma's eigen weg Door het bewind geheel te iso- kunnen doen, omdat het land van Myanmar al decennia lang zich sinds Ne Win in 1962 de ongehinderd een schrikbewind, macht greep, van de buitenwe- Marteling, onderdrukking, ver- reld heeft afgesloten. De meeste volging en moord zijn aan de buitenlandse bedrijven doen orde van de dag in het door et- liever geen zaken met Burma. nische tegenstellingen ver- Industrieën die dat wel doen, scheurde en verpauperde land. worden aan strikte voorwaar- Eens vormde het in potentie rij- onderdrukking tachtig procent den gebonden. ke en welvarende Burma de Ne Win trad in 1988 officieel af, rijstschuur van Azië, nu produ- maar hoewel de dagelijkse be- ceert het land niet eens genoeg slissingen nu worden genomen om de eigen bevolking te voe- het socialisme, maar die weg loopt dood zoals de inwo ners bij hun opstand in 1988 en zoals dat eerder voor Irak is af- bij de verkiezingen vorig jaar gekondigd en steun te geven nog eens onderstreepten. De aan de oppositie kan het einde oppositiebeweging NLD kreeg van de junta worden bespoe- toen ondanks de intimidatie en digd. Voor Nederland als EG- "erdrukking tachtig procent de stemmen. De junta wei gert de macht over te dragen en heeft sindsdien duizenden mensen vastgezet. voorzitter ligt een taak om hier het voortouw te nemen en de Burmanen aan echte vrede te helpen. Man Suu Kyi hoopt op vrijlating CAMBRIDGE. VS. UPt De echtgenoot van Aung San Suu Kyi, de winnares van de Nobelprijs voor de vrede, heeft zijn vrouw al twee jaar niet mo gen spreken. Michael Aris, een Britse Tibetoloog, sprak gisteren de hoop uit dat de onderschei ding zou leiden tot haar vrijla ting. Aris, die momenteel werkt aan de Harvard universiteit in Bos ton, zei dat sinds zijn vrouw twee jaar geleden onder huisar rest werd geplaatst, zij geen en kel contact met haar familie meer heeft gehad. „Behalve dat ze alleen is, weten we niets over Suu's situatie", zei Aris. „Mis schien weet zij niet eens dat ze de Nobelprijs voor de vrede heeft gewonnen". Aris reageerde blij en trots op het nieuws dat zijn vrouw de vredesprijs heeft gewonnen. Te gelijk zei hij echter verdrietig te zijn omdat zij op dit moment onder erbarmelijke omstandig heden gevangen zit „Nog nooit is de Nobelprijs gegaan naar ie mand in zo'n extreem geïsoleer de situatie", zei hij. DONETSK SUSAN VI ETS NOBEL Vrede verkiezingen onder huisarrest geplaatst, heeft het land een nieuwe weg gewezen. Naar de mocratie en vrijheid, zonder ge bruikmaking van geweld. Zon der hulp en druk van buiten kan het echter nog jaren duren alvo- s de machthebbers in Yang- Winnaar 1991 Aung San Suu Kyi De winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede in afgelopen 10 jaar: 1990 Mikhail Gorbatsjov 1989 De Dalai Lama 1988 Vredesmacht Ver. Naties 1987 Oscar Arias Sanchez 1986 Elie Wiesel 1985 Internationale groep artsen tegen kernoorlog 1984 Bisschop Desmond Tutu 1983 Lech Walesa 1981 Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties KARLOVAC. PIET ARP Het jongste bestand in Joegosla vië is al bijna een week oud, maar het vechten gaat, zoals ge bruikelijk in dit land de afgelo pen maanden, bijna onvermin derd door. Elke dag is wel er gens zwaar geschut te horen. Ook het lichtere geknal van ge weren is een vertrouwd geluid geworden in Kroatië. In Zagreb overleggen hoge mili tairen van het Joegoslavische fe derale leger en van de Kroati sche gardisten al een week lang over een verdere uitwerking van de wapenstilstand. Bestand? Wie zich buiten de hoofdstad Zagreb waagt, vraagt zich af hoe erg het wel moet zijn als de oor log weer oplaait. Het openbare leven staat al tijden vrijwel stil, maar de wapens krijgen nauwe lijks rust. Een konvooi vrachtwagens met voedsel en medicijnen probeert al sinds vrijdagochtend de bele gerde stad Vukovar te bereiken. Telkens moet het konvooi te rugkeren naar een veiliger streek, omdat bombardemen ten en beschietingen in de buurt worden uitgevoerd. Voor de onderhandelaars is het om wanhopig van te worden, want iedereen ziet dat konvooi met hulpgoederen als een belangrij ke test voor andere onderdelen in de bestandsafspraken. In de stad Karlovac worden de doden van een paar dagen vechten uit de dorpjes in de omgeving binnengebracht. De nederzettingen zijn vanuit de heuvels aangevallen door Servi sche milities. Karlovac, een be langrijke stad tussen Zagreb en de kust, kwam vorige week plot seling zwaar onder vuur te lig gen. De Kroatische dorpjes ten zuiden ervan raakten helemaal afgesloten van de buitenwereld. Af en toe sijpelden berichten over slachtingen onder de Kroatische inwoners van die dorpjes door tot in Zagreb. Ser vische milities zouden tientallen mensen hebben gedood, maar niemand die het kon controle ren. Die kans kwam pas afgelo pen weekeinde. Met het leger werd zaterdag af gesproken dat artsen de slacht offers uit de dorpen zouden mogen ophalen. Het leger ver leende vrije doorgang: de onge regelde Servische milities be schoten de hulpverleners. Een van de provisorische ambulan ces keerde zaterdag volkomen doorzeefd terug bij het mortua rium van het ziekenhuis in Kar lovac. In het dorpje Jelase wa ren intussen 26 vermoorde bur gers geborgen. Die waren me- Een konvooi van het Joegoslavische leger verlaat Karlovac. Nie mand wist gisteren of het federale leger be zig was zich terug te trekken, of dat het gaat om een strategi sche manouevre. foto ap christof bir- baumer dio vorige week gedood. Maillot Zondag rond half twee werden vijftien doden uit een ander dorpje binnengebracht. De lij ken waren afschuwelijk ver minkt. De arts die 's middags de lichamen toonde, was bijna even ontdaan als de familiele den die de doden moesten identificeren. „Hier, dit is heel interessant", zei hij plotseling. Hij hield een bebloede lap om hoog. Het duurde even voordat de lap als de maillot van een ba by werd herkend. „Het kind hebben we niet teruggevon den." Sommige doden vertonen schotwonden, anderen is de keel afgesneden. Veel lijken missen ledematen. In een hoek op de grond ligt het toegetakel de lichaam van een zwangere vrouw. „Deze mensen zijn drie, vier da gen dood", aldus de arts. Nadat ze waren gedood en veiminkt, zijn vervolgens hun huizen ver brand. Enkele lichamen zijn meegeblakerd. „Van een dorpje hier vlakbij weten we zeker dat de burgers zijn gedood. We kunnen de lijken nog niet opha len, er wordt door sluipschut ters telkens op ons geschoten." Buiten, voor het mortuarium, proberen enkele familieleden van de slachtoffers in de frisse lucht weer wat bij te komen. Ze zijn zo ontzet, dat ze nauwelijks kunnen praten. Nauwelijks een halfuur later, in Zagreb, gaan de onderhandelin gen tussen de bevelhebbers over de voortzetting van het be stand gewoon door. „Dit is nu eenmaal een burgeroorlog", is in Zagreb de reactie. Je kunt slechts hopen dat de geregelde troepen langzaam maar zeker weer wat greep krijgen op de in dividuele Rambo-clubjes die zonder enige controle rondlo pen met de meest afschuwelijke wapens. THE INDEPENDENT Lenins nostalgische aforismen 'kool is het brood van de indu strie' en 'het socialisme Heeft de Donbass nodig om meer te worden dan alleen maar een wensdroom' sieren nog steeds de muren van de directiekanto ren in het Donbass kolenmijn- gebied in de Oekraine. Na de Oekrainse onafhankelijkheids verklaring van afgelopen augus tus werd Lenins standbeeld overal in de republiek van zijn sokkel getrokken. Maar sinds Rusland zijn buurman niet lan ger van hout voorziet, komt ook de positie van de mijnwerkers, die nu niet meer kunnen wer ken, in het gedrang. „We liggen op de knieën", zegt Alexander Kulosok, de voorzit ter van het arbeiderscollectief van de Verenigde Ordzhonokid- ze Kolenmijnen in de stad Jena- kijevo midden in de Donbass. Hij legt uit dat er 70.000 kubieke meter denne- of vurehout nodig is om duizend ton steenkool te winnen uit elk van de tien mij nen van Jenakijevo. „Na de on afhankelijkheidsverklaring is de houtaanvoer verslechterd om dat onze economische banden met Rusland afbrokkelen", al dus Kulosok. „In de centrale Donbass kampen 25 mijnen met problemen. Onze mijnen produceren nog maar dertig procent en een aantal mijnwer kers heeft geen werk." Haren te berge Meer dan de helft van de steen kool die dagelijks in een van Jenakijevo's mijnen wordt ge produceerd, wordt met de hand gedolven door mannen met ha mers die op ongeveer duizend meter diepte door veertig centi meter smalle gangen kruipen. Zelfs Charles Dickens (de Britse schrijver die de erbarmelijke werkomstandigheden tijdens de industriële revolutie kaak stelde) zouden de haren te berge zijn gerezen bij het zien van de omstandigheden in de Krasni Profintem mijn. De mijnwerkers worden in drie dekker liften gestouwd, om zes uur later pikzwart te voorschijn te komen, afgezien van witte tanden,-witte oogballen en een strook witte huid die is afgedekt door zwarte rubberen zuurstof maskers. Ze stevenen regelrecht op de douches af, waar hun zwarte billen aantonen dat het kolenstof zelfs door hun katoe nen werkkleding heen dringt De enige reden voor de kame raadschappelijke jolijt na de werkuren is het maandelijkse salaris van duizend roebel, drie keer het Oekrainse gemiddelde. Kompels in de hele Oekraine zijn verontrust over de versto ring van de houtaanvoer. Maar de primitieve mijnen in Jenakij evo zijn het zwaarst getroffen, omdat ze het meest afhankelijk zijn van hout. Vele van de Oek rainse 254 mijnen zijn al geme chaniseerd en gebruiken stalen steunconstructies. Maar in Jen akijevo wordt de steenkool nog met de hand gewonnen en moéten de mijnwerkers de gan gen stutten met houten steun balken. Mijnsluitingen Afgevaardigden van de mijnen zijn naar Kiev gereisd om te on derhandelen met de Oekraïse regering, die sinds januari zeg genschap heeft over alle mijnen op Oekrains grondgebied. Veel mijnwerkers in Jenakijevo be reiden zich al voor op mijnslui tingen, wanneer de economi sche oorlog tussen Rusland en de Oekraine doorzet. Voorheen werd de houtaanvoer altijd vei lig gesteld door de steenkoolmi- jiisteries van de centrale rege ring in Moskou en de Oekrainse regering in Kiev. Maar hout dat aan de Oekraine was toegezegd, wordt nu tegen hogere prijzen in Rusland zelf verkocht De on rendabele mijnen worden al zwaar gesubsidieerd door de Oekrainse regering en bij ge brek aan enig ondernemersini tiatief van de oudgediende mijndirecteuren lijkt sluiting op den duur onvermijdelijk. Een bezorgde mijnwerker van de Krasni Profintem mijn bena derde een Oekrains-Amerikaan- se journalist met de volgende mededeling: „Het is Rusland dat ons dit aandoetIk zou wel tien jaar lang in hongerstaking willen gaan voor een vrij Oek- Hoewel de Donbass voor 51 procent Oekrains is, is Russisch nog steeds de voertaal en de lei der, een gerussificeerde voor malig communist, zit nog steeds op zijn plaats. Zelfs de leiders van de stakingscomité's in Donetsk, die in het staakten om Sovjet-president Michail Gorbatsjov tot aftreden te dwin gen, waren aanvankelijk tegen onafhankelijkheid. Hoewel ze nu zeggen voorstander te zijn van een onafhankelijke federale Oekraine, zijn ze nog steeds bang voor 'oekrainisatie', die volgens hen gestalte krijgt in een beleid van taalkundige dis criminatie waarbij eentalige Russische sprekers in het na deel zijn bij sollicitaties voor hogere banen en universitaire functies. Opiniepeilingen geven aan dat de Donbass in het referendum van 1 december voor een onaf hankelijke Oekraine zal stem men. Maar bij de presidentsver- worden gehouden, zal v schijnlijk voor een voormalige communist (de huidige parle mentsvoorzitter Kravtjoek) wor den gestemd en niet voor een democraat. De Donbass is ten slotte een van de meest gerussi ficeerde gebieden van de Oek raine. VERTALING MARGREET HESUNGA Met hun stakingen brachten de kompels in de Donbass de Sovjet-regering in Moskou tot wanhoop. Nu zijn ze zelfs in moeilijkheden, omdat Rusland de houtaanvoer naar de Oekraine heeft stop gezet. archieffoto epa

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2