Sport Koeman blijft het liefst laatste man Zwerver staat achter Brokking Guimard heeft ploeg rond Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN W1M VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS „ALS IK BONDSCOACH was", zegt Ronald Koeman „zou ik Ronald Koe man gewoon libero zetten." NIEUWSLIJN ARC neemt Martin van der Plas op LEIDEN Martin van der Plas heeft gisteravond definitief voor ARC gekozen en zet bij de Alphense zaterdageersteklasser zijn voetballoopbaan voort. De 27-jarige Katwijkse spits speelde ze ven jaar als full-prof in Portugal en keerde afgelopen zomer te rug in Nederland. Hij vond werk en woonruimte in Alphen aan den Rijn en daarom keert hij niet terug naar de w Katwijk waar hij op 19-jarige leeftijd vertrok. Bij ARC zal hij vanwege buiten landse reizen voor zijn werkgever regelmatig trainingen moeten missen, maar dat geeft bij de Racing geen probleem. Van der Plas trainde gisteren voor het eerst mee met de selectie van Aad Koren. WSB speelt tegen oud-internationals NOORDWIJKERHOUT Voetbalvereniging WSB speelt zater- dag 26 oktober ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan een wedstrijd tegen de oud-internationals. Oud-profs als Willy en René van Kerkhof, Johny Rep, Tjeu La Ling, Sjaak Swart, Wim Rijsbergen en Hugo Hovenkamp hebben hun komst al toege zegd. De aftrap op het hoofdveld van WSB aan de Dr. Schaep- manlaan is om drie uur. Voorafgaande aan de wedstrijd is 's morgens nog een sport- en spelfestijn voor de jeugd en spelen de F-junioren om twee uur een onderlinge voorwedstrijd. Vanaf vijf uur is het feest in de Arend den Elzen-oefenhal. Groenendijk test zich tegen Utrecht 2 LEIDEN Alfons Groenendijk ondergaat vanavond een test. Met Ajax 2 hoopt de linkermiddenvelder tegen Utrecht 2 zijn rit me te hervinden, nadat een knieblessure hem vijf weken aan de kant had gehouden. Als Groenendijk het duel uitspeelt, is de kans groot dat hij zich zondag weer bij het keurkorps van trainer Louis van Gaal aansluit. Een eerdere test viel negatief uit, omdat de Leidenaar toen nog te veel last ondervond van zijn linkerknie. UVS vervangt Telstar tegen FC Lisse LISSE FC Lisse heeft UVS bereid gevonden om Telstar te ver vangen als oefenpartner. De Noordhollandse eerstedivisionist liet weten vanwege blessures vanavond geen elftal op de been te kunnen brengen. In plaats daarvan neemt de zaterdag eerste klasser uit Lisse het vanavond om 19.00 uur op sportpark Ter Specke op tegen UVS. Leidse voetbaljeugd flink afgestraft LEIDEN Het Leidse voetbalteam van spelers onder 15 jaar heeft een gevoelige nederlaag geleden ."De eerste wedstrijd in het kader van het Jeugdplan Nederland tegen Noord-Holland ging gisteravond op het terrein van FC Lisse met 2-5 verloren. De Noordhollandse scoringsdrang hield pas op bij 0-5. In de slotfa se gaven Sarino Tupamahua (ARC) en Laurent Aaldersberg (UVS) de stand een wat draaglijker aanzien voor de Leidse selec tie. Stratenloop voor Lynn Jennings BOSTON De Amerikaanse aüete Lynn Jennings, tweevou dig wereldkampioene veldloop, kan ook op een stratenparcours goed uit de voeten. Gisteren bewees ze dat weer eens door voor de derde achtereenvolgende keer de wedstrijd over tien kilome ter in Boston te winnen. Jennings finishte na 32 minuten en 12 seconden. Halfweg koers liep ze weg bij de Poolse Wanda Panfil, die verstek liet gaan bij het WK 15 kilometer in Nieuwegein. De wereldkampioene op de marathon ging met een achterstand van 26 seconden als tweede over de streep. Gwen Googan ein digde in 32.58 als derde. Hoe keurig is Roomburg? Je denkt dat hockeyverenigingen één en al keurig heid zijn. maar dat imago kreeg vorige week een behoorlijke deuk. De Leidse hockeyclub Room burg maakt te veel herrie in zijn clubhuis en met zijn speakers; bovendien laat de club de lichtmasten te lang branden, aldus een omwonende een mevrouw die daarvoor naar een gemeentelijke commissie was geto gen om erover te klagen. Vreemd, hoor. Het clubhuis van Roomburg staat een meter of 75 van de Van Vollenhovenkade af, daarna stuit je op twee massieve scholen en daarachter begin nen pas de huizen. Dus van tweeën één: óf we hebben hier te maken met een imposante zeur die kenne lijk in het bezit is van uiterst kleinzerige trommelvliezen óf ze maken bij Roomburg inderdaad zo'n klere-herrie dat de gecom bineerde F-sides van Ajax en Feyenoord daar nog een voorbeeld aan kunnen ne- Ten behoeve van dit stukje houd ik het op het laatste. Trouwens, wethouder Tjeerd van Rij (PvdA) heeft al streng opgemerkt „dat de vereniging zich aan de afspraken moet houden." Gek dat er in het verleden nooit klachten over Roomburg zijn geweest. Dat is pas sinds een andere PvdA-wethouder, Dick Tesselaar, zijn zetel ten stadhuize heeft opgegeven en voorzitter van de hockeyclub is geworden. Toen ik dat hoorde, hield ik al meteen mijn hart vast. Zo'n functie behoort toch aan iemand toe te vallen die op z'n minst lid van Nijenrode is geweest. Wat ons nu staat te wachten is een magnifieke een-ac- ter voor twee wethouders. Want als Van Rij een vent is dan roept hij partijgenoot Tesselaar op het matje. Oh, ik hoef de ogen maar te sluiten om het prachtige tafe reel voor me te zien. Van Rij: „Meneer de voorzitter van Roomburg, er ziin klachten over uw club en dat moet afgelopen zijn. Ik zal u het spelen nog niet onmogelijk maken, maar er komt voorlopig wel elke zondag iemand langs om de decibel len rond uw clubhuis op te meten. En de lichtmasten worden op kinderbedtijd uitgedraaid door een man- /vrouw van energiebedrijf Rijnland." Tesselaar: „Man, wat laat je je nou toch piepelen door een zeikerd van de betere stand. Je begrijpt er ook niets van. Ben ik net PvdA-stemmen aan het winnen in een andere doelgroep, want van de wao'ers hoeven we het voorlopig niet meer te hebben, begin je me meteen de poot dwars te zetten. Waar zit je verstand?" Van Rij: „Dick, je moet je aan de regels hou...." Tesselaar: „Wét regels! Ik ben zestien jaar wethouder geweest en er was altijd maar één regel: de mijne. Ga nou eerst maar eens dat stationsplein bouwen, want daar zeveren jullie me ook veel te lang over. Het wordt tijd dat ik terugkom." Van Rij (bleek om de neus): „Dick, asjeblieft...gedraag je nou niet als een Bende van Eén, maar als een partijge noot". Tesselaar „Hou nou toch op. Ik zal ie laten zien hoe je zo'n karweitje aanpakt. Het is zo gebeurd. Ik leg de hockeystick over de schouder en bel even bij die me vrouw aan..." (loopt opgewekt weg). Doek. De moraal, vrienden: een socialist als voorzitter van een hockeyclub, daar kan alleen maar herrie en narigheid van komen. Prijsje Tal van clubs houden tijdens een wedstrijd een verlo ting, zo ook zaterdag Blauw Zwart, dat voor de beker Rijnsburgse Boys op bezoek kreeg. Prijs in de loterij was een mountain-bike. En wie wint die? Herman Nieuw- kerk, de welgestelde penningmeester van Rijnsburgse Boys. Bij Blauw Zwart keek men na afloop wat zuur-la- cherig. Namen die Rijnsburgers behalve de punten (4-1 zege) ook nog eens de fiets mee. Nieuwkerk meldde dat hij op de mountain-bike naar huis ging en zijn auto zou laten staan. Dat bracht een Blauwzwarter op een lumineus idee: „Dan mogen we je wagen hier volgende week zeker wel verloten, hè." GPD-VERSLAGGEVER Het bestuur van de Nederland se Volleybal Bond heeft de me ning van de spelers van de na tionale volleybalploeg om geen ex-intemationals voor de Olym pische Spelen in Barcelona te rug te halen voor kennisgeving aangenomen. Toekomstig bondsvoorzitter Bert Funk wilde nog niet reageren op de uitla tingen van Ron Zwerver, die zich gisteravond namens de se lectie achter het eerdere on wrikbare standpunt van bonds coach Harrie Brokking schaar de. Als de bond toch haar zin wil doordrijven", benadrukte de ge- zichtsbepaler van het Neder lands team, „en de weg wenst vrij te maken voor de terugkeer van een paar buitenlanders, neem ik niet meer voor de volle honderd procent de verant woordelijkheid van het team. Of anders gezegd: dan trek ik daar uit mijn conclusies. Dat lijkt een harde uitspraak. Maar wij spe len het niet hard, dat doet de bond onder druk van buitenaf. Natuurlijk hebben deze mensen het recht om anders te beslis sen. Maar het is altijd nog zo dat wij en niet zij de uitvoeren de personen zijn in het veld." Omdat de spelers officieel geen gesprekspartner zijn van de NeVoBo zal Brokking de filo sofie van de huidige groep vrij dag in het tweede gesprek in brengen. Vorige week liet Funk nog weten dat de uitspraak van Zwerver zeer zwaar zal wegen bij de renovatie van de toe komstplannen. Daartoe gaf de voorman zelf de aanzet na de mislukte EK in Duitsland vorige maand. „Ik ga nu geen com mentaar leveren op de mening, die Zwerver namens de groep heeft uitgedragen", stelde de nieuwe preases zich gereser veerd op. „Dat kan de komende onderhandelingen alleen maar vertroebelen. We weten wat ze vinden. Daarmee kunnen we al vast aan de slag." Net als voor Brokking staat het voor Zwerver vast dat het terughalen van de in Italië spe lende Nederlanders (onder an deren Blangé, Posthuma), niet de oplossing is om het beoogde olympische doel volgend jaar (ten minste een medaille) af te dwingen. „Het is leuk te roepen dat met hun komst de basis wordt verbreed. Met die stelling ben ik het volledig eens. Maar het gaat er om dat ze iets extra's aan het team kunnen toevoegen of de ploeg beter kunnen laten functioneren. In Italië hebben ze dat voor mijn gevoel niet be wezen. Waarom moeten we ze dan zo nodig terughalen? We hebben in overleg en met toe stemming van het bestuur na lang beraad in 1990, toen we drie jongens wegstuurden (Blangé, Zoodsma en Grabert,- red.) besloten het bestaande model te handhaven. Dan kan het niet zo zijn dat zo'n beslis sing na een sportief minder goed verlopen EK even wordt teruggedraaid. Het doel heiligt niet altijd de middelen." De 24-jarige sterspeler, die na de Spelen naar Italië vertrekt, is daarentegen wel enthousiast over de tweede suggestie van de bondsleiding om de begelei dingsgroep uit te breiden. ,A1 was het alleen maar om duide lijkheid te krijgen over de ma nier waarop we naar de Olym pische Spelen gaan", aldus de Amsterdammer. Niettemin plaatst hij zelf echter ook kriti sche kanttekeningen bij het functioneren van de huidige staf. Dat zal deze week even eens onderwerp van gesprek zijn. „Ik vind dat er nog meer valt uit te halen dan tot dusver het geval is geweest. Daarover gaan we eerst met Brokking praten. Aansluitend zullen we onze visie ook aan de bond ken baar maken. Wat ons betreft is de positie van Brokking niet in het geding. Wel zijn we van me ning dat de trainingsmethoden, het management en de medi sche staf moeten worden door gelicht. Noem het maar optima liseren van ieders kwaliteiten. Meer wil ik er niet over kwijt. We gaan dat intern met elkaar uitvechten." Zwerver, gisteren pas terug gekeerd na twee wedstrijden in Rome en Barcelona met het we reldteam, heeft de komende tijd alle gelegenheid de vinger aan de pols te houden. De meer dan tweehonderd-voudig interna tional moet zijn overbelaste knie voorlopig ontzien. Van daag wordt zijn gewricht op het medisch centrum van Hoog ovens uitgebreid getest op een zogenaamde Biodex, een appa raat dat het verschil in kracht kan meten tussen beide knieën. „Dit is mijn laatste kans straks pijnvrij te trainen en te spelen. Er zijn even geen belangrijke toernooien, dus nu is er tijd om mijn blessure te onderzoeken en mezelf enige rust te geven." De aanvaller zal na de diverse medische testen de komende twee maanden een aangepast trainingsprogramma gaan vol gen. Dat geldt ook voor Edwin Benne, die onlangs een knie operatie heeft ondergaan, en Henk Jan Held, die soortgelijke klachten heeft. Ron Zwerver „Het is altijd nog zo dat wij de uitvoerende personen zijn in het veld." Volgens Ronald Koeman is het vooral te danken aan Rinus Michels, hier in actie op de Noordwijkse golfbaan, d^t de sfeer bij Oranje zo goed Is. •fotoanp Zeker van zijn zaak stapte Ronald Koeman vorige week dinsdag al op het vliegtuig naar Nederland. Anderhalve dag voor Michels de Oranje-selectie bekend zou maken. De libero van Barcelona, vijf weken geleden in de genera le tegen Polen niet veel meer dan een karikatuur van zichzelf, heeft er nooit aan getwijfeld dat de bondscoach hem zou oproepen voor de cruciale EK-interland tegen Portugal, morgenavond in de uitverkochte Kuip. Als ba sisspeler. „Ik ben geen jongen die naar Nederland komt om op de bank te gaan zitten." NOORDWUK ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Aan zelfvertrouwen ontbreekt het hem niet, de vedette van Barcelona, wél aan vorm en snelheid. ,Als ik bondscoach was, zou ik Ronald Koeman ge woon libero zetten." Hij meent het bloedserieus. „Simpel, om dat ik nog steeds de beste laatste man ben voor het Ne derlands elftal. Ondanks de wat mindere periode die ik nu door maak. Als je gaat twijfelen is het over en sluiten. Want of je nu 30 bent, 28 of 18, iedereen hoort vertrouwen uit te stralen." Toch zou niet 'iedereen' van verbazing van de stoel zijn ge vallen als Michels hem gewoon thuis had gelaten, in zijn riante huis in Barcelona. Het is im mers niet alleen zijn gemis aan snelheid dat Koeman parten speelt en dat zowel Oranje als Barcelona al een paar keer lelijk is opgebroken. Of hij de mening nu deelt of niet, Koeman is niet meer die dominante persoon lijkheid aan de bal zoals de voetbalwereld hem kent uit zijn schitterende PSV-tijd; de lange trap is zichtbaar aan slijtage on derhevig, de fameuze afstands kogels zijn tegenwoordig op de vingers van één hand te tellen. Na de achillespees-operatie van vorig najaar heeft de voet balwereld nooit meer de 'oude Koeman' in actie gezien. Net als dat geldt voor Ruud Gullit, een andere exponent van het Oranje uit betere tijden. Toch is er vol gens Koeman „geen enkele aan leiding mijn mindere spel terug te voeren op het feit dat ik niet fit ben." Waaraan het dan wel ligt, kan hij niet aangeven, „je hebt altijd wel een periode dat het wat minder gaat. Dat heeft ook te maken met de prestaties van de club en alle toestanden er omheen. De druk in Barcelo na is enorm. Dat merk je vooral als de ploeg in een dal zit. Je hebt dan iets nodig om daar overheen te komen. Een goede wedstrijd bijvoorbeeld." Daar hebben de Catalanen de landskampioen dit seizoen nog niet op kunnen betrappen. De ploeg van Johan Cruijff verloor drie van de vijf wedstrijden en speelt dit weekeinde in het hol van de leeuw tegen aartsrivaal Real Madrid. Een hoogst bela den duel, waarbij PSV-Ajax vol ledig in het niet valt. Koeman vindt de kritiek die op hem is neergedaald logisch en heeft er geen moeite mee. „Als buiten lander krijg ik meer kritiek dan anderen, maar als het goed gaat, krijg ik ook meer publici teit dan een ander. De ene dag word ik een enquête uitgeroe pen tot de beste buitenlander, drie dagen later word ik uitge floten. Dan word je heel klein en onzeker. Toen het goed ging met mij, werd er weinig over mijn snelheid geschreven. Maar als ik tegen Polen twee ballen verspeel, heeft iedereen het er weer over. Terwijl het niets te maken had met een gemis aan snelheid. Ik nam gewoon te veel risico's. Mijn probleem is dat ik te veel voetballer ben en te wei nig verdediger. Tegen Polen had ik de bal ook drie keer kunnen terugspelen op de keeper, maar ik wilde het voetballend oplos sen. Daar heb ik van geleerd, denk ik. Ik zal nu voor zeker heid kiezen en niet voor de moeilijkste weg. Zeker nu de topvorm er niet is en ik niet bij machte ben een verdediging heel souverein te leiden." „Ik ben soms te gemakkelijk en te lui. Als ik tien rondjes moet lopen, haal ik er niet het maximale uit. Dat is mijn karak ter. Natuurlijk baal ik ervan dat het nu wat minder gaat. Met mij en Barcelona. We hebben niet de controle over de wedstrijd zoals vorig seizoen. Als we niet in balbezit zijn, zijn we heel kwetsbaar, omdat we te veel goede voetballers hebben en weinig verdedigers." Koeman noemt het de ver dienste van Michels, 'die voor enorm veel duidelijkheid heeft gezorgd', dat de sfeer bij Oranje nu weer optimaal is. En van Dick Advocaat, die wat hem be treft zijn opvolger mag worden. „Daar is iedereen het wel zo'n beetje over eens. Hij heeft een goede naam in de trainerswe reld en loopt al nu al een paar jaar met het Nederlands elftal mee. Ik denk ook dat het de goede manier is." Gerard Rué keert terug bij Cas- torama. De nummer tien van de Ronde van Frankrijk reed het afgelopen jaar bij de Zwitserse ploeg Helvetia. Naast Rué trok de ploeg van Cyrille Guimard nog vijf nieuwe renners aan. Philippe Bouvatier, Roland le Clerc, Laurent Madous komen van andere profploegen, Tho mas Davy werd dit seizoen Frans kampioen bij de ama teurs. Laurent Brochard is de tweede nieuwe neo-prof. Bij Castorama vertrekken zes renners, onder wie Laurent Fig- non en Bjame Riis. Fignon te kende voor Gatorade (Bugno), Riis gaat naar Ariostea (Argen- tin). Dominique Garde (ge stopt), Frederic Vichtoy, Jean- Philippe Rouxel en Eric Pichon zijn ae andere vertrekkers. De ploeg van Peter Post heeft door net resultaat van de klas sieker Parijs - Tours de eindzege in de strijd om de wereldbeker voor ploegen veilig gesteld. In de individuele rangschikking is Maurizio Fondriest, de Italiaan se kopman van Panasonic, nog steeds eerste. Met alleen de Ronde van Lombardije nog op het pro gramma - de wereldbekerfinale in Bergamo telt niet mee voor het ploegenklassement - is de voorsprong van Panasonic (102) op nummer twee Buckler (Raas) vijftien punten. In Lombardije voegt de beste ploeg twaalf punten aan het totaal toe. De ploeg van Post neemt de beker over van PDM (Gisbers). Eklund schaatsbaas in Albertville De Zweed Carl-Olaf Eklund en de Noor Odd-Jens Bjerkli treden tijdens de schaatswedstrijden van de Olympische Winterspe len op als scheidsrechter. Eklund leidt in Albertville het mannentoemooi, Bjerkli de wedstrijden bij de vrouwen. De arbiters worden geassisteerd door respectievelijk de Rus Pa- nov en de Duitser Ripper. Eklund leidde eind vorig sei zoen op de Olympische piste wereldbekerwedstrijden, die op de eerste dag door het slechte weer en ondeskundige ijsver- zorging een farce waren. On danks veel kritiek, die ook Eklund gold, rapporteerde ISU- afgevaardigde Jean Heckly en thousiast over die test. Ard Schenk, de Nederlandse chef de mission naar de Winter- rlen, drong er vervolgens bij Internationale Schaats Unie vergeefs op aan de ijsbereiding in handen te stellen van een in ternationaal drietal, dat over meer ervaring beschikt dan de Franse ijsmeester. De wereldbe kerwedstrijden voor vrouwen, die 7 en 8 december worden ge houden, vormen de generale re petitie voor de baan in Albert ville.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21