Leven en wonen Anders denken over Haal de kamerplanten vlug binnen Stripschapprijs voor kater Heinz en zijn broertjes Soir de Paris is weer terug Voor kille avonden Wasautomaat in de recycling Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie; 023-150263 •HENRIETTE VAN DER HOEVEN «Vormgeving: HANS BOEZELUN PARAPLU Het is merkwaardig hoe veel mensen hun leven verliezen door ongelukken bij pogingen om te voor komen dat ze hun paraplu verliezen. PAUL VALERY Speelgoedjury positief over computerspelletjes We kijken dit jaar anders aan tegen speelgoed. De techniek doet haar in trede, speelgoed slopen mag en de definities voor goed speelgoed zijn zoek. Er is in de loop der jaren een diversiteit aan opvoedingsmethoden en opvattingen ontstaan die in toe nemende mate van invloed is op de mening over goed speelgoed. Deslree van Ooylk Deze conclusies kwamen bovendrijven tij dens de verkiezing van het Speelgoed van het Jaar in de Utrechtse Jaarbeurs. De jury gooide voor het eerst oude normen van zich af als zouden computerspelletjes slecht zijn voor kinderen en slechts goed voor kortdurende rages. De jeugd zelf nam in het afgelopen jaar het heft in handen en liet - via omzetcijfers - merken dat handcomputerspellen met ver wisselbare inhoud hun dagelijkse spelple- zier vergroten. Trouwens, doordat deze spellen onderling met elkaar kunnen wor den verbonden stijgt het sociale contact in de gezinnen. Een extra winstpunt, volgens wetenschappers. Naar verwachting zal dit jaar een viifde deel van de totale speelgoedomzet worden op geëist door computerspellen. Een verdub beling ten opzichte van vorig jaar toen met een aandeel van tien procent van de totale markt werd gesproken over een spectacu laire stijging. Moeilijker Het beoordelen van goed speelgoed wordt intussen steeds moeilijker, meent mevrouw Elly Rozinga, orthopedagoge en lid van de speelgoedjury. Volgens haar komt dat om- De jury vond dit vissersbootje (met visjes en een hengel) ideaal speelgoed voor de aller kleinsten. foto P dat de waarden en normen voor de opvoe ding van kinderen steeds verder uiteenlo pen en eigenlijk per gezin verschillen. Waar bij het ene ouderpaar plastic de deur niet inkomt en kinderen slechts blankhonten speeltuig wordt voorgezet, gruwt een ander van geweertjes en wijst een derde elektroni- Wat goed speelgoed is wordt mede en ei genlijk vooral bepaald door de houding van de opvoeder. In principe, zegt dit jaar de speelgoedjury, speelt het kind vooral de we reld na zoals het die beleeft. Veel oorlog op tv heeft onvermijdelijk invloed op het speel- gedrag. Een vader en moeder die werken1 met computers moeten niet vreemd opzien als bij hun kinderen eenzelfde behoefte, aangepast aan de leeftijd, ontstaat. Voor kinderen is in dat opzicht speelgoed meer dan ooit de intermediair tussen de volwas sen wereld en hun eigen leefomgeving. Meer dan ooit tonen de omzetcijfers dat dit jaar aan. Totale ontwikkeling De gezamenlijke speelgoedindustrie heeft zich aangepast en speelt erop in. Steeds va ker wordt erop gelet dat in het aanbod za ken zitten die de totale ontwikkeling stimu leren. Zo moet een kind speelgoed hebben dat aanzet tot bewegen zowel in de kleine bewegingen om de fijne motoriek te stimu leren als in de grovere bewegingen zoals bij voorbeeld bij hardlopen of fietsen. Daar naast moet er speeltuig zijn wat het kind tot denken aanzet of tot praten. Bovendien .20 HOE ZELDZAMER de parels, hoe groter de zwijnen. LEA COUSIN moeten de gevoelens kunnen worden geuit bij bij voorbeeld een knuffel of pop. Slopen Belangrijk is ook een meerwaarde, de mo gelijkheid om speelgoed op andere manie ren dan direkt bedoeld te gebruiken. Ou ders zouden hun kinderen daarin vrij moe ten laten zodat deze zelf hun fantasie de vrije loop kunnen laten. En hoewel speel goed stevig moet zijn wil de jury anno '91 afrekenen met het idee dat speelgoed nooit stuk mag. Iets slopen kan heel leerzaam zijn voor een kind, oordeelt mevrouw Rozinga. Spullen mogen best wel eens worden ge sloopt, als dat maar niet te snel kan. Het is belangrijk dat een kind langs deze weg de gelegenheid krijgt om zijn negatieve gevoe lens af te reageren. „Kinderen zijn vaak boos, zitten vaak met onverwerkte gevoe lens. Het eens stevig stoom afblazen door te gooien of het gedeeltelijk vertrappen van speeltjes moet mogelijk zijn." Sommig speelgoed mag in haar ogen best stukje bij beetje worden ontleed maar ander speel goed, zoals de knuffel moet echt beresterk blijven en tegen kinderliefde bestand. Prijzen In vijf categorieën werden speelgoedprijzen uitgedeeld. De spelcomputer Game-boy scoorde het hoogst in de categorie school gaande jeugd. Het is een computer die kin deren letterlijk in de hand houden en overal kunnen meenemen. Voor kinderen die nog niet naar school koos de jury voor de natuurgetrouwe weer gave van een (Playmobil)-boerderij met grote speelfiguren. In de categorie baby- en peuterspeelgoed viel de keus op de vissersboot van Ambi- toys, uitgerust met hengeltjes en verschil lend gekleurde visjes. Abalone, een strategisch spel waarbij de speelballen van de tegenstander overboord gewerkt moeten worden werd gekozen in de categorie spellen. Bij hobby en techniek werd het Salda Slick twin-line system bekroond. Flesjes verf op textiel kan worden getekend waarmee tegelijkertijd applicaties kun- worden opgeplakt TUIN Greet Buchner i Vijftien oktober geldt als een magische dag. De dag waarop we nachtvorsten mogen verwachten. Eigenlijk net zoiets als 15 mei. Nadien mogen ze niet meer komen vol gens de volksmond. Nu trekt het weer zich niet zoveel aan van oude spreuken, maar het lijkt toch veiliger om rond deze tijd alles wat kan be vriezen binnen te ha len. Op de eerste plaats de fuchsia's en gera niums die deze zo mer mooier gebloeid hebben dan ooit. Nu is het gedaan met de pret. We snoeien ze een beetje bij, maar niet te veel. Het is be ter als de planten vanzelf afsterven. Dan zoeken we een vorstvrij, licht en luchtig plaatsje om ze te laten overwinteren. We geven ze geen water meer en lang zaam maar zeker kunnen we alle ver dorde blad en bloem afplukken, zodat we een paar kale stokjes overhouden. Geen nood. Volgend jaar hebben we er weer ple zier van, mits ze géén graad vorst te verduren hebben en om de paar weken iets water krijgen om niet geheel en al te verdrogen. De oleander kan op ongeveer dezelfde wijze overwinteren, al snoei ik de mijne altijd flink in. Ja, óók de bloemknoppen die er nog zijn snoei ik weg. Ervaring heeft geleerd dat die toch niet meer uitkomen volgend voorjaar. Hoewel de oleander een enkel graadje vorst kan verdragen is het bewaren op een vorstvrije plaats toch veiliger. Het kan soms ineens hard vriezen. En nu de echte' kamerplanten zoals kamerlinde, lidcactus, plectranthus, asparagus enzovoorts, enzovoorts. Die graven we uit en daarna zetten we ze één voor één, gedurende enkele uren in een bad met water van 40 graden Celsius. Hiermee vangen we twee vliegen in een klap! De potten worden brandschoon in het water, de polkluit door en door nat en tengevolge van de vrij hoge temperatuur kruipt alle ongedierte dat zich in de potkluit gehuisvest heeft snel eruit. We houden op deze wijze schone, ongediertevrije en doornatte potkluiten over. Een goed begin op de vensterbank dus. En dat was de bedoeling. Mochten sommige planten wat al te zeer uit het model gegroeid zijn, zoals de kamerlinden bij voorbeeld, dan mogen we die gerust een beetje terugsnoeien. Liefst tot op een knop die naar bui ten wijst! LEZERSVRAAG DF. HEER VAN WOERKOM UIT HAARLEM, die ii de nieuwe Zuiderpol der woont, heeft last van een grijze snuitke- ver die gaten in de planten vreet. Nu is de snuitkever een diertje waarop veel natuurlijke vijanden, met name vogels, loeren. De beste methode om deze plaag die volgend jaar best helemaal over kan zijn te bestrijden is niets doen en lief zijn voor vogels en milieu zodat er een evenwicht ontstaat tussen de di verse planten en die- Met gif spuiten zou een averechts gevolg kun nen hebben, omdat het gif ook de natuurlijke vijanden doodt: indi rect als zij half dode of dode giftige kevers ver orberen. Even geduld dus en de gaten voor lief nemen. De planten extra goed verzorgen met water en voldoen de natuurlijke mest stoffen zodat ze weer stand hebben om over de schade heen te groeien. En vooral: lief zijn voor vogels. MEVROUW RIA FLORIJN UIT LEIDEN tobt met een te brede haag. Er staat niet bij wat voor soort haag, maar ik veronderstel dat het over een ligus terhaag gaat. Die mag van de herfst, als de natuur tot rust gekomen is, zelfs tot een derde van de breedte en hoogte gesnoeid worden. Halveren kan dus zonder schade. Geef wel voldoende goe de compost, want al lijkt het dat de wortels bij de buren zitten, er zitten vast ook heel veel in de ei gen tuin. Zorg dat de onderkant van de haag iets breder blijft dan de bovenkant. S. MOLENAAR UIT SPAARNDAM heeft knolsel- derijplanten die weliswaar veel loof maar geen knol vormen. Als het inderdaad knolselderijplanten zijn (bij aankoop van jonge planten komen wel eens ver gissingen voor en bladselderij lijkt klein op knol selderij) dan is het een kwestie van te veel stikstof (N) in de grond en te weinig kali (K) en forsfor (P). Dat teveel aan stikstof is niet per se afkomstig van kunstmest, ook organische mest zoals bij voor beeld kippemest en grasviano bevatten veel stik stof. Volgend jaar beter bemesten en als het kan wat betoniet of klei door de grond. Daar houdt knolselderij van! Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal probe ren voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Post bus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LE VEN EN WONEN. „Een strakke en heldere teken stijl; repeterende humor en ori ginele woordspelingen". Dat zijn de loftuitingen van de com missie voor de Stripschapprijs 1991 voor het duo René Windig en Eddie de Jong. Windig en De Jong krijgen de prijs tijdens de Stripdriedaagse voor hun gehele strip-oeuvre. Hét jaarlijkse feest voor de Nederlandse stripma kers en -lezers, wordt op 18,19 en 20 oktober in het Turfschip in Breda gehouden. Op de laatste twee'dagen (zaterdag en zondag) is de manifestatie voor het publiek geopend. Heinz is een klapper van het formaat dat de Nederlandse stripindustrie lang niet meer heeft gekend. Grappig, als je be denkt, dat Heinz aanvankelijk slechts een bijfiguurtje was in de strip Rockin' Belly (die in Het Parool verscheen). Het succes van de krantestrip is inmiddels uitgegroeid tot zeven stripal bums. Rare spreekwoorden die letterlijk worden genomen en andere absurde humor gaan er bij het grote publiek in als koek. Dat is ook de reden, waarom Heinz sinds kort in Sjors en Sjimmie Stripblad staat. WETEN WAARD wr Chanel heeft sinds kort een eyeliner in de vorm van geperste poeder, zoals bijvoorbeeld ook de oogschaduw. In de bekende fraaie zwarte doos zitten twee kleuren: zwart en donkerblauw. Met het fijne penseeltje trek je zonder water een heel mooi dun lijntje. Parfum was volgens de oude Grieken een godsgeschenk. Venus zou het geheim van haar heerlijke parfum, via de fee Oenone heb ben doorgegeven aan de god Paris. Hij vertelde het aan Helena van Troye, die niet egoïstisch was en haar vriendinnen het geheim ver klapte. ,Y Aan ouderdomsvlekken, is weinig te doen als je ze eenmaal hebt. Veel vitamine A (o.m. worteltjes)te je nemen is een middel om deze vlekjes te voorkomen. Wie toch wil proberen de ouderdomsvlekken te bleken kan dit oud huismiddel eens proberen: overgiet wat ge raspte mierikwortel met wijnazijn en laat dit een week intrekken. Zeef het vocht en wrijf daar dan dagelijks de huid mee in. De geestelijke vaders van het spel van het jaar 'Abalone' Michel Lalet en Laurent Levi met hun spel. FOTO DIJKSTRA Soir de Paris, voor veel s het in de jaren vijftig de geur. Met de opkomst veel nieu- e geuren, raakte de creatie van Ernest Beaux, die in 1929 op de markt kwam, een beetje in het vergeetboek. Fran cois Demachy, nu de i achter de par- is van Bourjois, heeft Soir de Paris vernieuwd. Hoewel de basisnoten (o.m. vanille) dezelfde zijn als die van 1929, is de geur door toevoe ging bloemen- fruit- i houtnoten in een bepaalde verhouding toch een tikje anders. Een flacon van 50 ml kost 55 gulden. Dune is de nieuwe geur van Christian Dior. Een parfum die zoals de naam zegt ruikt naar de duinen met geu ren als brem, korst mos en amber, iets heeft van de zee en waarin ook de geur van lelie, muur bloem en pioenroos is verwerkt. De eau de toilette (50 ml) kost 79 gulden. Een vestje, vooreen kille herfstavond, hoeft niet saai te zijn. Dit model in lamswol is geborduurd en versierd met pareltjes. In combinatie met een mooie blouse heeft het geheel iets feestelijks. Het vestje is voor 150 gulden te koop bij C&A. Huishoudelijke apparaten die op de afvalhoop te recht komen, vormen een belasting voor het milieu. Er zit in die machines heel wat kunststof. Zanussi heeft voor de kuip van was- en droogau- tomaten een kunststof ontwikkeld die voor hon derd procent hergebruikt kan worden. Het heet 'Carboran', een licht en sterk materiaal, op basis van polypropyleen, verrijkt met calciumcarbo- naat, een kristallijne stof die in de natuur voor komt in marmer, kalksteen en krijt. De nieuwste generatie was- en droogautomaten van Zanussi zijn van deze nieuwe kunststofsa menstelling vervaardigd. Bij recycling van Carbo ran treden geringe veranderingen in elasticiteit en treksterkte op, zodat zelfs na tien maal herge bruik een verlies van slechts 10 optreedt. Een menging van 80 nieuw materiaal en 20 gere cycled Carboran brengt de eigenschappen weer op het oorspronkelijke niveau. Behalve voor toe passing in was- en droogmachines kan deze nieuwe kunststof volgens Zanussi ook gebruikt worden voor talrijke andere doeleinden, zowel in

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20