Leidsch Dagblad Ruimteschild uit VS voor Rusland MAGISCHE DAGEN KUN JIJ GOOCHELEN? Helft van personenauto's vervuilt meer dan norm Reorganisatie V&D leidt tot staking Buitenlandse zaken klaagt niet bij Joegoslavië Politie wordt toch gehoord over gifstort FEITEN EN MENINGEN Burma door No- PvdA en CDA Ook republiek Busbedrijf begint Slechts 2 cafés Nieuw deel Van belprijs weer in j sluipend naar een Bosnië verklaart actie tegen over- willen een uurtje i Gogh Museum de schijnwerpers j mini-stelsel zich soeverein last walkmans langer open niet opdringerig Dinsdag 15 oktober 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39674 Losse nummers 1,45 SPORT Ronald Koeman blijft het liefst laatste man Geen krant ontvangen? nri 071 - i DLL. mjtmvr 18 00-19: Mierdag 10 00-12( HET WOORD IS AAN n gewe- tenlozer dan het verlangen bij Alle mensen geliefd te zijn Mane von Ebner-Eschenbach VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten - Programma's11 Regio13,15,17,19 RTVShow10 Sport21,22,23 VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 20 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regen Vannacht enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van on geveer 9 graden. Overdag toene mende bewolking en in de middag i avond op veel plaatsen regen Middagtemperatuur rond 13 gra den. Zuidwestenwind, later op de dag in het binnenland toenemend tot vrij krachtig, kracht 5, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard, kracht 7. Uw nieuwe auto? Die staat gegarandeerd op 24,25 en 26 oktober inde Groenoordhallen inleiden tijdens de Briljante Kamsteeg Jubileum Autoshow. I^Fomsteeg t betaal ik daarna: Per maand (f 26.451 via automa tische betaling* Per kwartaal (f 76.75) via accept- Postcode Woonplaats: Telefoon (i.v.m. controle bezorging) Nummer bank/girorekening: Handtekening Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen neer Leidsch Dagblad LEIDERDORP NIEUWSLIJN Amstelland royeert voetballers Het bestuur van de Amsterdamse voetbalverenig land heeft unaniem besloten alle elf spelers van het tweede team te royeren en het elftal met onmiddellijke ingang uit de compe titie terug te trekken. Het elftal speelt in de reserve tweede klasse van de KNVB Afdeling Amsterdam. De wedstrijd tegen SC Bui- tenveldert van afgelopen zaterdag liep uit op een vechtpartij, waarin spelers van FC Amstelland de scheidsrechter in het kruis trapten en hem bewusteloos sloegen. De Amsterdamse politie arresteerde acht spelers. Een van hen werd zondag na verhoor heengezonden. De zeven anderen zitten nog in voorarrest en worden vandaag aan de officier van justitie voorgeleid. Guinness Book weer actueel Een vijfde deel van de records uit het Guinness Book of Records is afgelopen jaar verbroken. Dat blijkt uit het nieuwe recordboek dat maandag in Londen is gepubliceerd. Het nieuwe Guinness Book of Records telt 15.000, vaak zeer vreemde, records. Onder de nieuw gevestigde records zijn een aantal opmerkelijke presta ties. Zo verbrak een man uit Minnesota het wereldrecord zoe nen: in acht uur kuste hij 8.001 Evangalist moet weer boeten De Amerikaanse evangelist Jimmy Swaggart treedt terug als lei der van de Family Christian Academy in Louisiana na beschuldi gingen dat hij een prostituee heeft opgepikt. Hij wordt opge volgd door zijn zoon Donny. De 31-jarige Rosemary Garcia zei dat ze bij Garcia in de auto zat toen de evangelist door de politie werd aangehouden omdat hij een verkeersovertreding zou heb ben begaan. Garcia maakte later bekend dat ze prostituee is en zei dat Swaggart seks met haar wilde. In 1988 moest Swaggart het voorzitterschap van de Assemblies of God naast zich neer leggen, nadat foto's waren-onthuld waarop hij in het gezelschap verkeerde van een prostituee uit New Orleans. Moslims mogen ledematen houden Twee Amerikaanse moslims die door een islamitische rechtbank in Pakistan wegens diefstal waren veroordeeld tot de amputatie van hun rechterhand en linkervoet mogen hun ledematen be houden. Zij zijn gisteren in hoger beroep door het Pakistaanse Hooggerechtshof vrijgesproken. Het hof liet niets heel van de bewijsvoering die door de aanklager tegen de Amerikanen - de broers Charles (29) en Daniel (23) Boyd - was ingebracht. Vol gens de aanklager had het duo bij een bankroof 80.000 roepie (een kleine 6.500 gulden) ontvreemd. Nederland-Portugal direct op tv De NOS brengt de belangrijke kwalificatie-interland Nederland - Portugal morgen rechtstreeks op de buis. De reportage vanuit de Kuip begint om 19.57 uur op Nederland 3. De uizending duurt tot 21.54 uur. De voetbaltopper Ajax-PSV wordt zondag recht streeks uitgezonden vanaf 17.45 uur, ook op Nederland 3. Laat dit dan zien tijdens de MAGISCHE DAGEN IN WINKELCENTRUM WINKELHOF TE LEIDERDORP. Op woensdag 23 oktober vinden tussen 14.00 en 15.00 uur de voor rondes plaats. De vijl besten mogen op zaterdag 26 oktober a.s. om 14.30 uur het voorprogramma verzorgen van de wereldbefaam- de illusionist RICHARD ROSS. Ben je niet ouder dan 17 jaar en ken jij een 'onnavolgbare' truc, meld je dan uiterlijk a.s. zaterdag 19 oktober aan bij Piekaar Verlichting ol Stomerij Abbink in winkel centrum Winkelhof. Per deelnemer is één act toegestaan. WINKEEHÖF De Breestraat heeft haar Blauwe teruggeplaatst na afronding van veel Leidenaars besloten de steen steen terug. Gisteren is het monu- de reconstructie van de winkel- terug te plaatsen voordat het as- ment teruggeplaatst ter hoogte straat. falteren begint Hij is vannacht in- van het stadhuis. De historische Maar dat schoot niet erg op, het gebracht in een stuk wegdek dat versiering werd vorig jaar mei asfalateren van het wegdek werd toch niet hoeft te worden ver- weggehaald in verband met weg- keer op keer uitgesteld. De ge- nieuwd. werkzaamheden. Hij zou worden meente heeft op aandrang van fotohielco kuipers Op grote schaal gerommel met APK-keuring Naar schatting de helft van de personenauto's vervuilt meer dan is toegestaan volgens de nieu we normen die op 1 september zijn verscherpt. Maar ook de oude APK-richtlijn wordt nog door een derde van de auto's overschreden. Oorzaak is dat er na de APK-keuring op grote schaal wordt gerommeld met de afstelling van de personenau to's. De als milieuvriendelijk te boek staande gasau- to's vervuilen het meest. Dat is de uitkomst van de eerste regionale milieuverkeerscontrole die vo rige week in Bodegraven is gehouden. Daarbij werden van 20 auto's (oude én nieuwe) de uit laatgassen gecontroleerd. De meeste auto's die door de politie zijn getest, waren nog geen half jaar geleden gekeurd. De af stelling van een auto verloopt in die tijd iets, maar niet zo sterk dat de norm wordt overschreden. Daaruit moet de conclusie worden getrokken dat na de controle de benzinetoevoer weer wordt ver groot. Verschillende keuringsstations erkennen dit ook. Milieucoördinator R. Bastiaansen van het regio naal bureau Milieuzaken van de politie Zuid-Hol- land-midden houdt, in verband met het relatief geringe aantal gecontroleerde voertuigen, nog een slag om de arm. „Maar dit is in elk geval een overduidelijk signaal." Komende weken worden veel meer controles gehouden om dp eerste con clusies te staven. De politie kan nu nog geen bekeuringen uitde len voor het rijden met een verkeerd afgestelde auto omdat hiervoor nog geen wet is. Het bureau Milieuzaken vraagt de minister op korte termijn wel een dergelijke wet in te stellen. Onterecht, vindt J.LJ. Schouten die op het op leidingsinstituut Innovam in Voorschoten mon teurs opleidt tot APK-keurmeesters. Niet de auto mobilisten, maar de garages moeten worden ge straft als een auto niet goed is afgesteld. Hij pleit ervoor via de APK-papieren te achterhalen in wel ke garages de auto's, waarvan de uitlaatgassen boven de norm liggen, zijn gekeurd. Die zouden 'op de bon moeten'. „De bron van de extra ver vuiling ligt in de garages en niet bij de automobi list. Die garages moeten dus strenger worden ge controleerd." Zie verder pagina 19 De Verenigde Staten hel pen Rusland bij de ontwik keling van een ruimte schild. Dit moet het grond gebied van de Russische Federatie beschermen te- Personeel stemt massaal voor actie De Dienstenbond FNV heeft vandaag een ultimatum ge stuurd naar de directie van het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann. Als de directie voor vrijdagochtend niet tegemoet komt aan de eisen van de bond in verband met de op handen zijnde reorganisatie, gaan de warenhuizen volgende week woensdag plat. Dat is gisteravond besloten op acht vergaderingen van de bond in het land. Van de 1454 aanwezigen stemden er 1411 voor een staking. Bij het reorganisatieplan zijn 1100 van de 16.000 banen be trokken. Daarvan moeten er 450 verdwijnen. De directie heeft beloofd al het mogelijke te doen om de betrokken werknemers aan de slag te houden, maar de bond eist de garantie dat nie mand in de ww terechtkomt. Bovendien wil het personeel niet, zoals bij eerdere reorgani saties, opnieuw loon inleveren: de loonsverhoging in de nieuwe cao moet overeenkomen met de gemiddelde stijging in het bedrijfsleven. Het inleveren van 6,5 atv-dagen, zoals de directie wil, wijst het personeel even eens af. De 23ste oktober wordt een landelijke actiedag. Zonodig zullen daarna acties per provin cie of per regio volgen, aldus de woordvoerder van de diensten bond. Gezien de massale op- komst verwacht de bond dat het werk op 23 oktober in een groot aantal filialen zal worden neer gelegd. Op die dag is er in Am sterdam ook een bijeenkomst voor de stakers. Zie ook pagina 19 Het echtpaar Wever verbleef elk jaar gedurende een groot aantal maanden in Joegoslavië voor vakantie. Dit jaar reisden de Monnickendammers in maart af, maar in augustus wa ren ze even terug voor medisch onderzoek van mevrouw Wever. Het echtpaar zag daarna geen reden om niet naar de Adriati- sche kust terug te keren. Op het eiland Brac, waar de boot van de Wevers lag. leek de oorlog ver weg. Toen een paar weken geleden ook op Brac de oorlog merkbaar werd door allerlei tekorten, von den de Wevers het tijd om op te stappen. Wegvaren bleek niet mogelijk omdat er niet voldoen de brandstof voor de boot te krijgen was. Daarom probeer den de Monnickendammers via het vasteland naar Nederland te Het ministerie van buitenlandse zaken is niet van plan bij de Joegoslavische overheid te pro testeren tegen het doodschieten van de 60-jarige Monniken dammer HA. Wever in de buurt van een basis van het federale leger. Volgens een woordvoerder heeft het ministerie burgers al in juni ontraden om naar het Joegoslavië te gaan als dat niet direct noodzakelijk was. „Ik weet niet hoe ik hier op moet reageren, ik moet het eerst door me heen laten gaan", aldus een familielid van me vrouw Wever. De familie wacht nog steeds Joegosli het stoffelijk overschot van We- r Nederland. VAN ONZE REDACTIE ALPHEN De commissie-Engwirds toch politiefunctionarissen gang van zaken op de Alphense gifstort Coupépolder. Dat kreeg voorzitter Maarten Engwirda van de onderzoekscommissie gis teren te horen van het openbaar ministerie. De rijksrecherche zal de Alphense agenten zo snel mogelijk horen. Daarna mogen zij ook voor de Alphense commissie getuigen. Het openbaar ministerie maakte vorige week bezwaar tegen het verschijnen van agenten voor de commissie-Engwirda, om dat zij ook getuigen waren in het onderzoek van justitie. Een openbaar verhoor in Alp hen zou die zaak van de rijksrecherche schaden. De Alphense Coupépolder dook gisteren keer op keer op in het Kamerdebat over de handhaving van milieuwetgeving. Slechte controle, verstrengeling van belangen, zwa re milieucriminaliteit? Je hoeft maar naar Alphen te kijken om te zien hoe slecht din gen kunnen lopen, klaagde parlementariër na parlementariër. De centrale vraag in het betoog van het Leidse D66-Kamerlid A. Schimmel was of een zaak als in Alphen nu en in de toekomst met de huidige maatregelen kan worden voorkomen. Volgens Schimmel moet de overheid het goede voorbeeld geven en on gewenste ontwikkelingen niet te makkelijk door de vingers zien. Groot probleem is de verstrengeling van belangen, zo werd van meerdere kanten be toogd. De overheid stelt regels op, voert de wet uit, controleert de uitvoering van de re gels, bepaalt of er straffen worden opgelegd en is soms ook financieel belanghebbende. Minister Alders (milieu) verzette zich fel tegen algemene verhalen over de overheid die het zo slecht doet. Dat zou alleen het doemdenken dienen en positieve ontwikke lingen laten ondersneeuwen. Zo bleek gis teren dat de korpsen in de I^ids/Alphense regio het aardig doen bij de uitvoering van het milieubeleid. Zie verder pagina 19 Samenwerking al veel verder dan voorstel Bush gen raketten die ooit per ongeluk of met opzet door andere voormalige Sovjet republieken zouden kun nen worden afgevuurd. R1MINI/LONDEN PETER JENKINS CHRISTOPHER BELLAMY Independent Twee weken geleden stelde de Amerikaanse president Bush voor samen met de Unie van Socialistische Republieken (USS) een dergelijk systeem te ontwikkelen. Maar het was nog niet bekend dat de Amerikaans- Russische samenwerking al zo ver was gevorderd. Een vooraanstaande functio naris van de Russische Federa tie zei gisteren bovendien dat de kernwapens in USS. de voor malige Sovjetunie, niet langer onder centraal beheer van Mos kou staan. President Gorbatsjov heeft steeds gezegd dat Moskou nog altijd de controle heeft over kernwapens in de Oekraine en Kazachstan. Het door Bush voorgestelde afweersysteem is minder ambi tieus dan het Amerikaanse Star Wars ruimteschild. Het zou een effectieve verdediging moeten vormen tegen de kernwapens waarover de Rusland, Kazach stan en de Oekraine beschikken na het uiteenvallen van de Sov jetunie. Een dergelijk systeem zou ook bescherming bieden te gen ballistische raketten die worden afgevuurd uit naburige landen, die bezig zijn kernwa pens te ontwikkelen. Dat de VS en Rusland nu al samenwerken, werd gisteren bekend gemaakt door de Russi sche vice-minister van defensie, Vitali Sjlykov, die terugkeerde van een militaire missie naar Washington. „Tijdens onze be sprekingen met hoge militaire deskundigen kwamen we tot de conclusie dat een van de meest effectieve manieren om de mo gelijke verspreiding van kern wapens onder de republieken het hoofd te bieden, samenwer king is tussen de USS en de VS", aldus Sjlykov op een internatio nale conferentie in het Italiaan se Rimini. Sjlykov sprak over een sys teem dat 200 rakenen móet kunnen onderscheppen. „We zijn met name geïnteresseerd in een ruimtesysteem, omdat het in een gebied met de afmetin gen van de USS ondoenlijk is Patriot-raketten over land te mobiliseren", aldus de vice-mi nister. Patriots kunnen raketten vanaf de grond onschadelijk maken, zoals is gebleken tijdens de Golfoorlog. Een Russische functionaris die met Sjlykov meereisde, maar anoniem wenst te blijven, zei: „De wereld moet Michail Gorbatsjov niet geloven wan neer hij zegt dat de kernwapens onder strikte controle blijven van de centrale regering in Moskou. Dat is gewoon niet waar. De republieken die over kernwapens beschikken, zijn vastbesloten die in eigen beheer te houden."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1