Leiden Klaverjassen onder de rode knop ^Mflf yt TV Bouw archief vertraagd Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vomigeving: SIMON DE GRAAF 15 OVER EEN MAAND moet er opnieuw een plan liggen voor nieuwbouw van het gemeentearchief aan de Boisotkade. SOMMIGE LEIDSE BE JAARDEN wonen zelfstan dig, maar zijn door middel van een rode knop met het bejaardentehuis Groenhoven verbonden. Bewonerscommissie Nieuw-Groenhoven viert tweede lustrum C..1CI Ulirillll>1 woonde", zegt mevrouw Van nen dat ook bij de activiteiten vorm van mantelzorg voor be- HHI I i^ö WÊKm LEIDEN «EMIEL FANGMANN Niet in een bejaardentehuis, en toch klaverjassen, bingoën en "op boottocht met de leeftijdge noten uit de buurt. Geen medi sche bewaking voor dag en nacht, maar evengoed een rode ,knop voor spoedeisende hulp onder handbereik. Leidse oude ren die een woning huurden van de Stichting Nieuw-Groen hoven genieten deze voorzie- ;ningen al tien jaar. Even lang bestaat de bewonerscommissie die de activiteiten organiseert. „Eigenlijk lever ik een all-in pakket", lacht directeur A. Dijk stra van Nieuw-Groenhoven. „Voor jongeren heb ik maiso nettes, een deur verder kun je een gezin stichten, word je een jaartje ouder dan is er in het zelfde complex een beneden woning. Daarna volgt huize Groenhoven aan de Witte Ro- zenstraat. En tenslotte wil ik je nog wel naar Rhijnhof brengen ook", grapt hij. De directeur zit ontspannen v op de bank ten huize van het bejaarde echtpaar Van der Kraan aan de Waardgracht. Cor van der Kraan is al zeven jaar voorzitter van de bewoners commissie Nieuw-Groenhoven. ;Zo heet het complex van 190 woningen tussen de Waard gracht, de Zuidsingel, de Heren gracht en de Oosterkerkstraat dat rond 1980 werd neergezet, i „Wij wonen hier op dezelfde grond als waar mijn moeder Fasson opent woonde", zegt mevrouw Van der Kraan, op de voormalige Leidse Jordaan doelend. Het idee voor de woning stichting Nieuw-Groenhoven ontstond toen het verzorgings tehuis Groenhoven aanleunwo ningen wilde bouwen", zegt Dijkstra, die ook van dat tehuis aan de Witte Rozenstraat direc teur is. „Daar waren geen uit breidingsmogelijkheden. Hier wel". Men besloot echter niet al leen voor bejaarden te bouwen. Zo ontstonden meerpersoons voor jongeren en zeven voor minder validen. Voor ouderen - op medische indicatie - kwa men er 140 benedenwoningen, of bovenwoningen met lift. Dijkstra erkent dat bejaarden die zich niet meer kunnen red den in die zelfstandige wonin gen een streepje vóór hebben later naar het verzorgings dat ook bij de activiteiten de bewonerscommissie zijn vrouw, een verwoed kaartster, soort duvelstoejager mantelzorg voor be jaarden. 'Nieuw-Groenhoven' betekent ook een vaste wijkver pleegster in de buurt, Hester fungeert. Er moet tenslotte ook Slakhorst. In de andere afgewassen worden, als je bij het klaverjassen een kopje kof fie serveert. Maar er gebeurt meer. „Zo maken we gezamen lijk met Dijkstra en de bewoners van het verzorginghuis jaarlijks een boottocht", vertelt de voor zitter. Hoewel de bewonerscommis- Nieuw-Groenhoven huizen bewoners, die per toer beurt als steun voor bejaarden fungeren. Dijkstra staat op en drukt ter illustratie tegen een rode knop aan de muur in huize Van der Kraan. Binnen vijftien seconden rinkelt de telefoon vanuit het haar activiteiten in principe bejaardentehuis aan de Witte tehuis willen. Hutspot „Nu wonen hier 120 vrouwen en 50 mannen, Ja, opvallend, veel meer vrouwen", zegt Dijk- ook 43 een- of voor alle bewoners van Nieuw- huishoudens Groenhoven organiseert, ko men in de praktijk alleen de ou deren af op het zaaltje aan het Looiersplein, op een steenworp afstand van het huis van Van der Kraan. „Vooral een vaste groep van rond de dertig men sen. Nee, het gaat niet zover dat we allemaal thuis bij elkaar over de vloer komen. Dat doen we in de zaal. En met de kerstviering zie je veel mensen, die je er an ders nooit ziet". Die zou Van der Kraan er graag bij hebben. Drie oktober at men bijvoor beeld gezamenlijk hutspot. Bij- Rozenstraat. Of er hulp nodig is. „Zo werkt het, dan komt er eventueel midden in de nacht een jongere uit de buurt die die week als steunpunt dienst doet", zegt Dijkstra. „Er werd trouwens eens ingebroken in een woning hier, waarbij de in breker per ongeluk tegen dit stille alarm drukte. Stond er even later iemand van het steunpunt bij het raam". Die in breker kwam met de schrik vrij, maar toch. Dijkstra heeft overigens niets van de spreekwoordelijke direc teur achhter het bureau, die af stra. „Wij Nieuwstraat leent men Nieuw- harder werken en leven dus korter", vult Van der Kraan c terwijl zijn echtgenote hem van weg naar de bewoners vindt, repliek dient. „Maar wij gaan nooit met de vut. Wie heeft er zonder is de bibliotheek. Aan de en toe de 'oudjes* betuttelend toespreekt. „Ik probeer per soonlijke contacten te houden. Zo bezorg ik eens in de zoveel weken hier in Nieuw-Groenho- zelf de warme maaltijde moeten veel Groenhoven elke half jaar i hoeveelheid boeken uit, die dan vanaf het Looiersplein weer zijn vanochtend weer boodschap pen gedaan?" Van der Kraan moet daarop volmondig erken- Volgende week donderdag die wij als een soort tafeltje- wordt er een receptie gehouden dekje aan de Witte Rozenstraat vanwege het tweede lustrum. 'Extra plus' noemt Dijkstra deze tien jaar geleden unieke de hoogte' eventueel bereiden. Die bezoe ken zijn gezellig en je blijft op haar werk doet. V.l.n.r. de dames Ravensbergen, Thoma e Van Dam en voorzitter C. van der Kraan. tansjaar, directeur Dijkstra, de heer De Graaf, FOTO LOEK ZUYDERDUIN De bouw van het kantorencomplex Schutterspoort nadert zijn voltooiing. De oplevering wordt in janu ari 1992 verwacht. Het pand, naast Research voor Beleid aan de Schipholweg, is voor het grootste deel verhuurd. Tot de huurders behoren het Zweedse meubelbe drijf Khymia AB, uitzendbureau Comtessa, het Ca nadese kettingformulierenbedrijf Moore en het ac countantsbureau Moret, Ernst Young. Van het to tale vloeroppervlak van circa 7200 vierkante meter moet nog 2500 vierkante meter worden verhuurd. Directeur A. Swaak van Erica Beheer, eigenaar van de panden, verwacht dat dit weinig problemen zal Het complex, ontworpen door het Noordwijkse architectenbureau Hans van Egmond, is wat anders van opzet als oorspronkelijk de bedoeling was. De gemeentelijke welstandscommissie maakte be zwaar tegen de geplande zeer grote entrée. Vol gens Swaak noemde de commissie deze 'onge schikt voor Leiden'. Het bouwplan moest hierdoor worden aangepast, hetgeen een vertraging oplever de van eeri maand of vijf. •FOTO De nieuwbouw van het gemeentearchief aan de Boisot kade heeft opnieuw vertraging opgelopen. Een eerste ontwerp yan het Leidse architectenbureau B en D is door het college afgewezen.;,,Het was nietgoeti SQ niet accep tabel", is het enige dat wethouder H. Koek van cultuur erover wil zeggen. Afgesproken is dat de architect over een maand nieuwe tekeningen presenteert. LEIDEN .JANET VAN DUK Probleem is dat de ruimte aan de Boisotkade eigenlijk te klein is voor de vele meters vloerop pervlakte die het archief nodig heeft. De ruimte wordt verdub beld, vergeleken met de huidige oppervlakte. Het oude gedeelte blijft staan, en op de hoek van de Boisotkade en de Vliet komt de nieuwbouw. Het archief heeft onder meer een groot depot nodig voor ar chiefstukken, dat moet zijn af gesloten van lucht en licht. „Het is moeilijk om dat grote dichte depot op die gevoelige plek neer te zetten. Het ontwerp moet passen bij de Vliet en de Boisot kade, en dat is bouwkundig heel moeilijk", aldus Koek. Zij sluit vooralsnog uit dat naar een andere plek wordt uit geweken. „Ik ga er van uit dat er een ontwerp wordt gemaakt dat stedebouwkundig verantwoord is, voldoet aan de eisen van het archief zelf en past op de weini ge vierkante meters die beschik baar zijn. Maar ook met de wensen van de buurt moet re kening worden gehouden". Zes jaar geleden werden de eerste plannen gemaakt voor uitbreiding van het archief, dat inmiddels uit zijn voegen barst. Om de ergste nood te lenigen is dit jaar ruimte gehuurd aan de Ir. Driessenstraat waar materi aal met een totale lengte van ongeveer een kilometer ligt op geslagen. Het nieuwbouwplan dat en kele jaren geleden werd ge maakt, viel niet in goede aarde bij omwonenden. Zij vonden dat het historisch stadsgezicht van De Vliet er door werd aan getast. Ook de verantwoordelij ke wethouders waren niet erg enthousiast. Zij waren boven dien bang dat het project te duur zou worden. Het plan was ontwikkeld door een bureau in Den Bosch, waar destijds de voormalige stadsarchitect W. den Haring werkte. Toen hij het door Ema Straatsma en Pascalle Cappetti 'De reservesleutels lagen in de kluis' distributie ALPHEN AAN DE RUN» Elk bedrijf in Europa dat zelfkle vende films bestelt bij Fasson heeft dat materiaal voortaan binnen 24 uur in huis. Dat is volgens directiewoordvoerder Henk van Amstel het grote .voordeel van het nieuwe distri butiecentrum, dat burgemees ter M. Paats vanmiddag opende aan de Keplerweg in Alphen aan den Rijn. Fasson fabriceert materiaal waarmee andere bedrijven on der meer stickers, sierstrips en plakletters maken. Het nieuwe distributiecentrum biedt werk aan dertig mensen. Dat zijn geen nieuwe arbeidsplaatsen: zij zijn overgeplaatst uit de fa briek in Hazerswoude, waar de distributie-afdeling gesloten is. Sinds vanmiddag heeft Fas son nog maar vijf distributie centra: in Scandinavië, Spanje, Italië, Engeland en Nederland. Het Alphense centrum is het grootste. Van daar uit wordt on geveer 45 procent van de totale produktie naar de klanten ver voerd. Voorheen vond de distri butie plaats vanuit vijftien' op slagplaatsen. „Dat kostte te veel tijd", aldus Van Amstel. NAGERECHT Bestuurder onbekend. Dat staat in veel pro- cessen-verbaal die opgemaakt worden na snel heids- of parkeerovertredingen. Niet zelden gaat het dan om lease-auto's die door meerdere automobilisten worden ge bruikt. Een kalende veertiger in krijt streep j espak protesteerde giste ren bij de kantonrechter heftig tegen een boete. Niet hij had - vorig jaar te hard gereden op de A4 bij Leiderdorp, maar een van zijn collega's. Nee, hij wist niet wie, maar hij was het zelf zeker niet geweest. „Ik rijd op dat tijd stip nooit over die weg en die auto werd door een aantal men sen gedeeld. Hij stond nog op mijn naam, omdat ik de auto vroeger helemaal zelf mocht ge bruiken". „Tja, de zaak is dus niet duide lijk", constateerde de kanton rechter. „U bent dus niet de eigenaar, maar een van de hou ders". Dat had hij goed begre pen. „Moeten we het bedrijf dan maar aansprakelijk stellen? De officier van justitie meen de van niet. „Zuiver formeel ge zien bent u schuldig". De rech ter vond dat in dit geval een na der onderzoek wel op zijn plaats. „Als u kunt aantonen dat er andere houders zijn, dan kan de boete van 140 gulden mis schien omlaag". Bangkok De ondernemer met zwaar Duits accent had geen flauw idee wie er februari vorig jaar in zijn 'auto van de zaak' had gere den. „Ik was toen in Bangkok en heb alle autopapieren en de sleuteltjes meegenomen. De re servesleutels lagen in de kluis opgeborgen, daar kon niemand bij. Misschien heeft een ex- werknemer de sleutels nach la ten maken. Het is mij een raad sel wie er in de auto gereden heeft". En dus ook te hard, op diezelfde A4 bij Leiderdorp. Niets mee te maken, meende de officier wederom. „U bent ge woon verantwoordelijk voor wat er met uw auto gebeurt". Hij eiste 195 gulden boete voor het vergrijp. De rechter zette de eis om in een vonnis. Met een kort 'okay, bedankt' verliet de man de rechtszaal. Ervaring 'Glorious Experience' stond er op de rug van zijn jack geschreven. Deze tekst sloeg niet direct op de situatie waarin de man zich bevond. Zo'n geweldi ge ervaring is het nou ook weer niet als je voor het kantongerecht moet ver schijnen. Vooral niet als je je helemaal niets meer kunt herinneren van het voorval waarover de rech ter het heeft. „Ik weet het niet meer", antwoordde de man op diens vraag of hij op 24 oktober 1989 zonder rijbewijs in de Leidse Oos terkerkstraat had gereden. De kantonrechter sprong meteen in op dit antwoord. „De politie weet het echter nog heel goed". Maar de man bleef stug volhou den van niets te weten. Schou derophalend luisterde hij naar het voorlezen van de politie- verklaring door de kantonrech ter. De man gaf wel toe toenter tijd in het bezit te zijn geweest van een auto. „Die auto zou naar Suriname worden ge stuurd", legde hij omslachtig uit. Vermanend sprak de officier hem toe: „Rijden zonder rijbe wijs is levensgevaarlijk. In zo'n geval is een auto een doodswapen". Hij eiste 195 gulden boete. De rechter was het met de of ficier eens. Opgelucht om het lage bedrag droop de man af. Stempel „Kijk", zei de advocaat van de verdachte, „Deze man is van 8 tot 15 juli op vakantie in Turkije ge weest dus hij was ten tijde van de overtreding niet in Nederland. „Oh nee? De snelheidsovertreding met 101 km/uur op de Persant Snoepweg in Leiderdorp is op 23 juli vorig jaar ge beurd. Als het goed is, was u toen al een week terug", wierp de rechter tegen. Nog eens nauwkeurig bestudeerde de advocaat het paspoort van de Turkse man en moest zijn opmerking terugnemen. Daar werd de verdachte echter toch mee geholpen, want de uitreis- stempel bleek van 15 augustus te zijn. „Dan is het opgelost", merkte de rechter op. Blijven over de vragen waarom de man de verklaring van de politie in eerste instantie wel heeft onder tekend terwijl hijzelf niet de be stuurder was. En wie er dan wel in zijn auto heeft gereden? „Ik had mijn autosleutels achterge laten in mijn bedrijf', ant woordde de gebrekkig Neder lands sprekende man. „Niet verstandig oordeelde de rech ter. Ook de officier merkte op dat hij zo anderen de gelegen heid gaf de auto te gebruiken en eiste 170 gulden boete. In zijn verweer ging de advocaat in op de verklaring die de verdachte heeft ondertekend: „Waar schijnlijk heeft hij de tekst niet goed begrepen en kwam hij er pas later achter dat hij het feit niet gepleegd kon hebben, om dat hij er helemaal niet was". Omdat de bestuurder niet meer te achterhalen is, sprak de rech ter hem uiteindelijk vrij. bureau verliet, had het gemeen tebestuur weinig vertrouwen meer in het plan. De overeen komst met het Brabantse bu reau werd opgezegd en er werd contact met andere architecten gezocht. Uiteindelijk zouden twee bu reau's nieuwe ontwerpen ma ken, maar een van de twee heeft zich teruggetrokken. In tegen stelling tot de wethouder is ge meente-archivaris T. Schelhaas wel tevreden over het eerste ontwerp dat B en D indiende. „Ik vond het heel mooi, maar ik denk dat het te modem, te ge durfd was". Volgens hem wordt nu onderzocht of het afgesloten depot op het middenterrein kan komen, met aan de buitenkant de gedeelten waarin wel ramen kunnen, zoals de tentoonstel lingsruimte, studiezaal en het Pilgrim-centrum. De gemeente heeft al geld ge reserveerd voor de uitbreiding. Het plan mag ruim zes miljoen kosten. „Het geld is er en de overtuiging dat de nieuwbouw hard nodig is, is ook ruim schoots aanwezig bij het ge meentebestuur. Ik wist zes jaar geleden niet dat ik zoveel uit houdingsvermogen moest heb ben voor dit plan. Maar ik hoop nu toch dat er over een paar jaar een nieuw archief staat", blijft Schelhaas optimistisch. VRUETUD Japan De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen begint op woensdag 16 oktober met de cursus 'Het dagelijks leven in Japan', die door M. Kurokawa wordt gege ven. Tel. 132036/175046. Spoorwegen De vereniging van belangstellen den in het spoor- en tramwezen, afdeling Rijnland, houdt 16 okto ber een dialezing over de veran deringen die zich de afgelopen tien jaar hebben voltrokken bij de spoorwegen in Europa. De lezing wordt verzorgd door Sjoerd Bek hof uit Amersfoort. De bijeen komst is in de zaal van de NZH aan de Rijnsburgerweg 1 en be gint om 20.00 uur. De entree be draagt 2,50 gulden. Filosofie De Filosofische Vakvereniging Anna Maria van Schurman orga niseert op 17 oktober een lezing Het thema luidt: 'Derrida over Socrates. Kanttekeningen bij Derrida's wijze van filosoferen". Aanvang 20 uur aan de Cleve- ringaplaats 1 Speelgoedbeurs In buurthuis 't Spoortje aan de Berhardkade 40 wordt donder dag 17 oktober een speelgoed- en kledingbeursgehouden. In- Gebrek aan vervoer speelt islamitische school parten LEIDEN» Vervoersproblemen weerhou den ouders ervan hun kinderen naar de nieuwe islamitische ba sisschool Er Risèlèh te sturen. Dat is althans de mening van directeur L Dimmers van de school aan de Stadhouderslaan. Na de zomervakantie begon de school met ruim 90 kinderen, op dit moment zijn er 122 leer lingen. Voor de zomer waren 250 kinderen aangemeld, bo vendien telde de wachtlijst toen 30 namen. Volgens Dimmers hebben vooral ouders van kinderen uit Leiden-Noord afgehaakt. Zij hadden verwacht dat de school busjes zou laten rijden om de kinderen te vervoeren, maar dat is niet het geval. Ouders probe ren nu onderling wat te regelen. „Het is de bedoeling dat bij voorbeeld iemand die zelf een busje heeft heen en weer gaat rijden", aldus Dimmers. Ouders hebben volgens haar al verschil lende keren vergaderd over dit onderwerp. „Er zit wel vooruit gang in". Voor de leerkrachten die in de zomer zijn aangenomen heeft het tegenvallende leerlingen aantal overigens geen gevolgen. Er is begonnen met 7 groepen, die elk een eigen onderwijzer hebben. Bovendien zijn twee onderwijzers aangesteld voor het onderwijs in eigen taal en cultuur en zijn er twee part-ti mers die kinderen met achter standen 'bijspijkeren'. De direc teur heeft geen eigen klas. „We zijn er bij het aannemen van personeel en de aanschaf van leermiddelen en meubilair van uit gegaan dat we ongeveer de helft van het aantal aange melde leerlingen zouden krij gen. Die voorspelling is goed geweest", aldus Dimmers. De verwachting was wel dat na een tijdje meer personeel kon wor den aangenomen. Dat zit er voorlopig echter nog niet in. AGENDA DINSDAG 15 OKTOBER Wassenaar Informatieve bijeenkomst over Iran door St. Vluchtelingen werk Wassenaar, Cultureel Centrum de Warenar, Kerk straat 75. aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 16 OKTOBER Katwijk Kindervoorstelling van 6 tot 12 jaar, 'Dat mag in de krant', in Tripodia, Hoornesplein 155. aanvang 14.00 uur. Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km. start vanaf WV, Sta tionsplein 210 tussen 9.00 en 17.00 uur. Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. brengen gebeurt 's ochtends en verkoop vanaf 13.00 uur. Voor informatie: 071-220866. Bridge Het Ouderenwerk kan in de wijk Zuid-Oost nog deelnemers plaat sen voor de cursussen bridge, origami en kunstgeschiedenis. De cursussen worden overdag ge houden. Voor meer informatie: M. Leune, tel.071- 121512, op werkdagen tussen 9.00-10.00 uur. Vrijmarkt De ouderen-activiteiten commis sie van het dienstencentrum in de Merenwijk houdt 19 oktober een vrijmarkt. Het evenement, dat plaats heeft in het diensten centrum aan de Rosmoren, is gratis toegankelijk en duurt van 11.00 tot 15.00 uur. Snuffelmarkt In de Groenoordhallen wordt dit weekeinde een grote rommel markt gehouden Zaterdag van negen tot vijf en zondag van tien tot vijf staan honderden kramen met huisraad, spullen voor verza melaars, kleding opgesteld. En treeprijs: vijf gulden voor kinde ren en twee gulden minder voor kinderen en 65-plussers.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15