Leiden Slechts twee zaken willen langer open Spaar milieu: lunch uit zalfpotjes Middeleeuwers onthoofd op een veredelde straattegel Wbv De Sleutels medio '92 klaar in Slaagwhijk Hoogheemraadschap baggert de Zijl schoon Verontreinigingsheffing volgend jaar fors hoger Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER Lchrf) DE VUILOPHALERS ma ken zich sterk voor een beter milieu, en hebben de plastic troep uit hun kantine gebannen 13 NIEUWSLIJN Marktkoopman bestolen Een 48-jarige marktkoopman uit Leiden is zaterdag bestolen van zijn dagopbrengst. De man had na de markt, om zes uur, een doos met 10.000 gulden in zijn auto gezet. De wagen stond afge sloten bij de Ketelboetersteeg. Drie kwartier later ontdekte de man dat een raampje van de auto was ingeslagen en dat de doos was verdwenen. De handelaar heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal. Leidse vrouw opgelicht Ze dacht dat ze haar bromfiets voor een mooi bedrag had ver kocht, maar ze kwam vreselijk bedrogen uit. De vier briefjes van 250 gulden die de koper had overhandigd, bleken namelijk vals te zijn. De 25-jarige bewoonster van de Mozartstraat heeft direct aangifte gedaan van diefstal. Ze had een briefje met de medede ling dat de bromfiets te koop was, opgehangen in een winkel aan de Vijf Meilaan. Gisteravond omstreeks kwart voor zeven kwam de koper naar haar woning. Toen hij het 'geld' had over handigd, scheurde hij weg op zijn nieuwe aanwinst. Bewakingsdienst botst tegen politie Een politiewagen en een auto van een beveilingsdienst zijn van nacht zwaar beschadigd bij een botsing op de Ionising van de Vondellaan en de Plesmanlaan. De 38-jarige chauffeur van het beveiligingsbedrijf zag een politiewagen en dacht dat die op weg was naar dezelfde inbraakmelding als hij. Hij reed daarom door het rode verkeerslicht de Plesmanlaan op en zag daarbij een an dere politiewagen die op weg was naar de Bonairestraat over het hoofd. De bestuurders konden een aanrijding niet meer voorko men. De politiewagen klapte vervolgens tegen een verkeerspaal en moest worden weggetakeld. Weinig interesse horeca voor extra uur Slechts twee horeca-zaken in Leiden, een café en een res taurant, hebben een aanvraag bij de gemeente ingediend om op zaterdag een uur langer (tot 03.00 uur) open te mogen blijven. In totaal zijn 17 zaken, meest cafés, al in het bezit van zo'n extra vergunning. Eind juni werd dui delijk dat ook andere horecagelegenheden in aanmer king konden komen voor het uurtje langer 'draaien'. leiden loman leefmans Veel ondernemers kondigden toen aan ook aanvraag te zullen doen. Dat blijkt tot nu toe zeer mee te vallen. De mogelijkheid om het sluitingsuur op zaterdag een uur te rekken, bestaat al sinds jaar en dag. De cafébazen maakten er echter geen gebruik van omdat onder hen het mis verstand leefde dat, behalve de 17 •gelukkigen' niemand anders voor de extra vergunning in aanmerking kwam. Het misver stand werd in de hand gewerkt door het feit dat de 17 destijds zorgvuldig zijn uitgekozen door de gemeente, die daarbij onder meer keek naar de hoeveelheid aanwezige parkeerruimte. Tijdens een informatie-avond voor horeca-ondernemers in ju- Nadat de vrije sluitingstijden door het referendum van de baan waren, kondigden veel cafébazen aan dat ze ee een uurtje extra op zaterdag. Achteraf blijkt de belangstelling hiervoor zeer matig. ni maakte ambtenaar J. Veile- kondigde vervolgens aan dat schaal bijzondere ontheffingen koop een einde aan deze mis- het, nu de vrije sluitingstijden te verstrekken. Niet meer dan vatting door te stellen dat in door het referendum van de twee horecazaken blijken nu principe elke iedere zaak die baan waren, een aanvraag zou daadwerkelijk zo'n aanvraag te een gewone ontheffing heeft, indienen. De gemeenteraad hebben ingediend. Het gaat om een extra uurtje op zaterdag kan nam enkele dagen later, op 2 ju- de Grote Beer aan de Rem- aanvragen. Mits uiteraard aan li, zelfs nog een motie van de een aantal voorwaarden wordt raadsleden Kuijers (WD) en voldaan. Hoekema (D66) aan, waarin Een flink aantal ondernemers wordt bepleit om op ruimere brandtstraat en het Italiaanse restaurant O Sole Mio aan de Haarlemmerstraat. Van de Gro te Beer is bekend dat dit café zo laat mogelijk open wil blijven. Mede-eigenaar R. Kenter heeft meermalen in het openbaar zijn afschuw uitgesproken over het Leidse sluitingstijdenbeleid. Bij O Sole Mio schermt men met het feit dat er in Leiden duide lijk behoefte bestaat aan een nachtrestaurant en 'o. miin zon' zou dat graag willen worden. De bodem van een deel van de Sassenheimervaart (Sassen- heim) en De Zijl (Leiden) wor den binnenkort uitgebaggerd. Het hoogheemraadschap van Rijnland en de provincie willen daar bij wijze van proef ervaring opdoen met het verwijderen van vervuild slib. Normaal wor den vaarten alleen uitgebaggerd voor de scheepvaart of wanneer ze onbruikbaar dreigen te wor den ypor de waterhuishouding. In het onderzoek wordt de om vang van de verontreiniging be paald en de manier waarop die kan worden gesaneerd. Elders in de provincie zullen nog drie andere projecten worden opge start, door het het hoogheem raadschap van Schieland, het hoogheemraadschap van Delf land en het zuiveringschap Hol- landsche Eilanden. De totale kosten van het proefproject in de Sassenhei mervaart (die van Sassenheim naar de Kagerplassen loopt) worden geschat op 570.000 gul den. Een gedeelte van de deze kosten (200.000 gulden) komt voor rekening van het hoog heemraadschap van Rijnland. Het project in De Zijl wordt uit gevoerd door de provincie. leiden Leiden-Noord en de verbetering van de persleiding Aardam- Oost bekostigen. In totaal wil het hoogheemraadschap de ko mende vijf jaar 83 miljoen gul den investeren om de kwaliteit van het oppervlaktewater te verbeteren. Overigens stijgt het tarief vol gend jaar minder dan eigenlijk noodzakelijk zou zijn. Het aan tal vervuilingseenheden is door een toename van het aantal huishoudens gestegen met 15.000. Waardoor het hoog heemraadschap vanzelf al meer inkomsten krijgt. De verontreinigingsheffing van het hoogheeemraadschap gaat volgend jaar met 5,80 gulden omhoog. Het tarief voor 1992 komt daarmee op 77,80 per 'vervuilingseenheid'. Een ge middeld gezin wordt aangesla gen voor drie vervuilingseenhe- De verontreiningsheffing zal de volgende jaren blijven stijgen met gemiddeld 7 procent. Met deze extra inkomsten wil het hoogheemraadschap onder meer de uitbreiding van de af valwaterzuiveringsinstallatie «karel berkhout Een vuilnisophaler jongleert bij de voedselbalie nog wat onhan dig met de slanke vleestang in zijn grote handen. „Het is be langrijk dat u zich aanleert om bij het pakken van het eten de tang te gebruiken voor de hygi ëne", zoemt op de achtergrond de stem van Gwendolijn Soes man van het milieu-vriendelijke catering-bedrijf door de micro foon. In de kantine van de ge meente-reiniging zijn er geen plastic verpakking meer om hét vlees tegen bacteriën te be schermen. Op maandagmiddag hebben de werknemers van de Leidse gemeentereiniging hun eerste milieu-vriendelijke lunch in ge zelschap van wethouder Hans de la Mar (milieu) en voortdu rend lastig gevallen door jour nalisten. „Het zal van u enige aanpassing vergen, maar wij vonden dat de reiniging binnen de gemeente een voorbeeld functie heeft", zegt directeur Anja van Gorsel met een verwij zing naar het beleid dat de ge meente om ook zelf minder af val moet produceren. Om de af valberg in Nederland te verklei nen zijn wegwerp-verpakkingen en -bekertjes voortaan uit den boze in de kantine. De dienbladen die de werkne mers naast de geschudde speel kaarten op tafel zetten, bieden daardoor een een vrolijke aan blik. De plakken vlees en kaas die het kantinepersoneel zelf heeft gesneden, liggen op velle tjes afbreekbaar papier. De kof- Het cateringbedrijf SAB, dat de kantine van de Leidse reiniging bevoor raadt heeft massaal medicijn- en zalfpotjes ingeslagen, als alternatief voor plastic boterkuipjes. foto jan holvast fie en de thee, de melk en de karnemelk wordt in porseleinen bekers geschonken. De hagel slag, de jam en de boter zitten in kleine glazen potjes die met een papiertje (afbreekbaar!) zijn afgedekt. Zalfpotjes De lunch wordt geserveerd door het catering-bedrijf SAB uit Zwanenburg, dat heel inventief de milieu-vriendelijke verpak kingen bij elkaar heeft gezocht. Zo zijn er in de handel geen kleine glazen potjes voor het beleg te krijgen, wat SAB heeft opgelost door grootschalig klei ne medicijn- en zalfpotjes in te kopen. „Wij zijn ook bezig met het zoeken van een zo schoon mogelijk afwasmidel voor de vaatwasser, want de afwas wordt nu natuurlijk wel groter", zegt Soeseman van SAB. In de toekomst worden ook alleen nog maar produkten in gekocht die zonder bestrijdings middelen zijn geteeld. Op de menukaart moeten ook de rauwkosthappen de gefrituurde snacks gaan verdringen. „Niet allemaal tegelijk, want velen kunnen niet zonder hun ge haktbal", zegt Soesman. De lunch-nieuwe-stijl is nau welijks duurder, ook al is het kantinepersoneel veel meer tijd kwijt nu ze zelf het beleg snijdt, en moet er veel servies worden ingekocht Onverpakt voedsel van de groothandel heeft een lagere inkoopsprijs dan al de losse pakjes. „Bovendien is er ook een immateriële investering in het milieu", zegt Soesman. Gelaten De werknemers moeten hun ta fel afruimen, borden op elkaar stapelen, de schillen in de schil- lenbak gooien en de rest in een andere bak. Zij laten het alle maal gelaten over zich heen ko men, iedereen ziet in dat het, milieu belangrijk is. „Veel maakt het niet uit, maar als je niets doet, gebeurt er niets", zegt iemand in oneindige wijs heid. „Geef mij maar een pils je", zegt een ander. ,Ach. ik vind het niet erg om zelf af te ruimen", zegt een werknemer. „Dat moet ik vaak genoeg doen in andere kantines. En dan nog, ik woon alleen dus ik ruim altijd zelf af'. Volgens wethouder De la Mar, die de SAB-hap voor het eerst proefde bij het ministerie van milieu, gaat de hele ge meente eten met minder afval. „Dat staat allemaal in de nota interne milieuzorg, in het stad- bouwhuis staat al een stalen melkkoe en daar gaan wij nog wel verder mee". Het scheiden bij de afvalbak ken is nog niet iedereen duide lijk. Schillen liggen tussen het papier, papier ligt tussen de schillen en een kopje is verzeild geraakt tussen het bestek. „Het kost tijd om het te leren, maar het zal wel lukken verzucht Soesman. Woningbouwvereniging De Sleutels zet vaart achter het groot onderhoud aan haar wo ningen in de Slaaghwijk. Begin volgend jaar start de opknap beurt van 267 woriingen aan de Buizerd-, Milanen- en Valken horst. De gemeente heeft hier- voor een kleine 1,3 miljoen gul den beschikbaar gesteld. De grote onderhoudsbeurt volgt kort op de opknapbeurt van de woningen aan de Ha- viks- en Kiekendiefhorst, die waarschijnlijk voor het eind van dit jaar worden afgerond. Eind 1992 is het totale woningbe stand van De Sleutels in de Slaaghwijk verbeterd. De woningen aan de Mila nen- en Valkenhorst worden overigens minder ingrijpend verbeterd dan de woningen die binnenkort worden opgeleverd an de Haviks- en Kiekendief- horst Er wordt alleen wat ge daan aan de buitenkant van de flats en de omgeving. Dit heeft volgens woordvoerder E. van Kaam van De Sleutels te maken met de gewijzigde subsidierege lingen. Per 1 januari 1992 geeft het rijk geen bijdrage meer voor woningverbetering. Daarom wordt een omvangrijke opknap beurt te duur. Woningbouwvereniging Lei den, eigenaar van honderden flats in de Slaaghwijk. heeft nog altijd geen plannen ingediend voor onderhoudswerk aan haar woningen. Officieel wacht de WBL nog op een wijziging van de woonruimteverdeling. Ze wil graag meepraten over de vraag wie er in de toekomst in de flats worden gehuisvest. Gemeente en verhuurders praten nog over een wijziging van de regelingen. Het is ongelofelijk wat er dagelijks in uw afvalbak belandt. Beveilig daarom uw prullenbak! DE OPLOSSING IS... de PRINTEX S100, een prullenbak en papiervernietiger in één. De compacte, maar robuuste S100, uitgevoerd in hoog kwalitatieve en kunststof, voldoet hoge veiligheidsnormen Voor de Introductieprijs van 305,- (ex btw) 1 jr. garantie, beveiligt u voor eens en voor altijd uw prullenbak. medewerkster De Blauwe Steen was in de mid deleeuwen een gevreesde plaats om op te staan. Nu ook, maar dat heeft meer te maken met het voortrazende verkeer in de Breestraat dan met het heilig ontzag dat de middeleeuwers voor de steen hadden. Veel Lei- denaars weten dat waarschijn lijk niet eens. Voor hen is de Blauwe Steen niet meer dan een veredelde straattegel, terwijl de steen een belangrijke histori sche waarde heeft. In 1316 wordt de Blauwe Steen voor het eerst in histori sche bronnen genoemd als de plaats waar de vier stadsdelen bij elkaar kwamen. Mogelijk markeerde de steen de grens tussen de stadsdelen. Maar meer waarschijnlijk duidt de steen het centrum van de stad aan, de plaats waar misdadigers werden terechtgesteld. Op de „blaeuwe steen" wer den mensen van hun „leuterkay gesneen", aldus Joost van den Vondel in zijn gedicht 'De Boe- rencatechismus' in 1629. Dat van „domheid genezen", zoals de vertaling van Vondels tekst luidt, gebeurde niet zachtzin nig. Tot halverwege de vijftien de eeuw werden misdadigers, na er symbolisch drie maal rond te zijn geleid, op de steen het stadsrecht ontnomen of ont- poorterd, zoals dat vroeger werd genoemd, en onthoofd ten overstaan van het sensatiebe luste volk. De straf voor kleine vergrijpen kon een x-aantal stokslagen zijn, al naar gelang de zwaarte van het misdrijf, of een paar uur 'tepronk stelling'. In 1460 werd speciaal voor dit doel een ring aan de steen be vestigd om de misdadigers aan vast te ketenen. Vier jaar later werd de tenuit voerlegging van de doodstraf verplaatst naar het Graven steen. Maar ruim een eeuw la ter, tijdens de beeldenstorm, stond de galg op de Blauwe Steen om de gehate papen op te hangen. Het waren de laatste executies in de Breedestraat. Toen ook de ontpoortering en de uitvoer van de lijfstraffen in het Gravensteen werden uitge voerd, raakte de executieplaats langzaam maar zeker in de ver getelheid, hoewel de Leidenaars de steen nog lang voor iets 'son- derlings ende heylichs' hielden. Magische krachten Het gebruik van een steen als executieplaats is waarschijnlijk al duizenden jaren oud. In de pré-historie werden op grafste nen vonnissen voltrokken en recht gesproken. Het waren hei- De Blauwe Steen, die vannacht is teruggeplaatst was voor veel middel- lige plaatsen. En onze voorva- eeuwers een heilige, maar gevreesde plek. foto hielco kuipers deren geloofden dat de aanwe zigheid van de doden de rechts handelingen bekrachtigde en wijdde. De rechter, toen nog de koning, sprak recht vanaf de steen, waarom heen een ring van stenen was geformeerd, waaraan de spreker magische krachten ontleende. Leiden kent naast de Blauwe steen nog twee stenen met gelij ke functie. De Witte Steen bij de Visbrug en in het verlengde daarvan de Rode Steen in de Haarlemmerstraat. De Witte Steen was voor de executies in het baljuwschap Rijnland en de Rode voor die in het schoutam bacht Maredorp. Waarom de stenen verschil lende kleuren hadden is niet be kend. Misschien uit praktisch oogpunt, omdat ze ook als plaatsaanduider in de stad wer den gebruikt. In de late middel eeuwen werden de Rode en de Witte Steen alleen nog maar voor dat doel gebruikt, omdat Rijnland en Mareland bij Leiden waren ingelijfd en het voltrek ken van de vonnissen daar ge beurde. Deze stenen waren sneller vergeten dan de Blauwe Steen. Beide waren rond 1800 zelfs al uit het plaveisel verdwenen. De Blauwe Steen hield het iets lan ger vol, maar bij de komst van de paardentram in 1879 ver dween ook dit monumenL Hij werd achteloos weggegooid of gebruikt voor bestrating elders. Het historisch besef kwam pas in deze eeuw. En daarmee kwamen de drie stenen terug in het wegdek, weliswaar van nieuw materiaal, maar op de oude plaatsen. Het eerst de steen die nog redelijk vers in het geheugen lag. In 1907 zorgde de vereniging Oud Leiden voor een nieuwe Blauwe Steen. Daarna duurde het nog bijna driekwart eeuw voordat de andere stenen terugkwamen. In 1976 werd de winkelpro menade in de Haarlemmer straat geopend. Ter gelegenheid daarvan schonk de eigenaar van het niet meer bestaande Waals mode BV een nieuw Rode Steen aan de gemeente. Op de gevel van de winkel werd een pla quette bevestigd waarop onder meer stond dat de Schout van Maredorp, Jan die Vos, op de steen recht had gesproken in 1355. De steen ligt er nu nog, de plaquette is helaas niet meer te rug te vinden op de winkelge vels. De Witte Steen kwam als laatste terug. De aannemers die de kelders aan de Hoogstraat hadden gerestaureerd plaatsten de steen in 1987. Hun namen staan op de onderzijde van de steen. Het is de vraag hoeveel eeuwen de stenen ditmaal zul len trotseren. (fis c^Oc>&i PEEK CLOPPENBURG

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13