XVI V OilUW ReSrcLmm)htZijn(Jan Honeymoon Quiz vernieuwd vijfde seizoen in 'Ik heb een vreselijke '1ST, IN: hekel aan a 'Een hamerslag geven vraagt nogal wat studie Dinsdag 15 oktober 1991 Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: DRIES DE BOERS 10 MENSEN komen altijd met reprodukties van de Zonne- 8-« 9 T PT TT bloemen. En dan denken ze Lisette Hordijk weg bij NCRV HILVERSUM GPD De NCRV heeft zijn omroepster Lisette Hordijk na een vast dienstverband van zestien jaar aan de kant gezet. De omroep wil per 1 januari een nieuwe 'huisstijl' introduceren op de te levisie en daar past Hordijk niet Hordijk is niet de enige om roepster die slachtoffer wordt van deze nieuwe stijl. Ook Thari Schroder is aangezegd dat er na 1 januari geen prijs meer op haar wordt gesteld. Bij de NCRV word bij hoog en bij laag ontkend dat de ontsla gen te maken hebben met een andere opzet bij het presente ren en aankondigen van pro gramma's. Op Nederland 3 wor den de programma's 'buiten beeld' gepresenteerd, zodat daar geen 'gezichten van om roepers' meer nodig zijn. „Er is wel ooit sprake van geweest, dat wij dat ook op Nederland 1 zou den gaan doen", aldus een woordvoerder. „Maar dat idee is voorlopig weer in de ijskast ge- Jan Pieter Glerum, veilingmeester van de TROS Alles ruikt lekker nieuw. De exposi tieruimte met de vele schilderijen, en het kantoor daarachter. Tralies voor de ra men, een almaar rinkelende te lefoon en een hoge stapel cata logi in de vensterbank, met daarin de aanbiedingen voor de kunstveiling van november. Ik bevind mij in het nieuwe Am sterdamse heiligdom van Jan Pieter Glerum, directeur van Veilinghuis Glerum en bekend van het TROS-programma 'Eenmaal, andermaal'. Zon sjieke entourage, al die prachtige kunstvoorwerpen, is dit nu uitsluitend een plaats voor de allerrijksten onder ons die bij wijze.van kerstcadeautje even een Breitnertje komen uit zoeken? „Nee", zegt de eigenaar met nadruk, „beslist niet. Er is he laas een geweldige drempel, al was het maar door de publici teit rond de grote veilinghuizen, waarin steeds sprake is van exorbitante bedragen. Men Het Wereldje PANDA DE L'ISLE volgens Jan Pieter Glerum he laas niet altijd het geval bij som mige collega's - en het is nodig een examen af te leggen voor veilinghouder. Dit examen dient om de noodzakelijke denkt dan al gauw klat is niets wetskennis te vergaren, ons, dat is veel te duur.' Een mens zou dan bijna verge ten dat je voor tweehonderd gulden al een hele leuke 18de eeuwse Franse gravure kunt ko pen, in een originele lijst." Handig Voor het beroep veilinghuis kunt begin nen. Glerum: „Daar leer je bij voorbeeld dat je geen sterke drank mag drinken tijdens vei lingen en dat je geen dodo-eie ren mag veilen." Waarom geen dodo-eieren? „Omdat de dodo een be schermde vogel was. In het al- veiling- gemeen kun je zeggen dat je meester bestaat geen speciale geen opgezette beschermde vo- opleiding. Het is natuurlijk han- gels mag veilen, nóch hun -:- en." Hoe gaat het toe op zo'n it medag hoe worden de vele aan gedragen voorwerpen geselec teerd? „Voornamelijk op de aantrek kelijkheid van het object, mede voor een groot kijkerspubliek. Plus het verhaal dat er over het voorwerp te vertellen valt. Er moet een leuke herkenbaarheid zijn bij wat je laat zien. Het hoeft ook niet te makkelijk te zijn, maar je moet er wel wat mee kunnen." Komt er soms echt ontzettende troep binnen? „Oók. Het is natuurlijk alle maal rijp en groen door elkaar, en altijd meer groen dan rijp. Maar dat maakt het juist span nend. De opnames bij de inna- medagen zijn geheel geïmprovi seerd, je moet je weten te red den met de goederen die je op dat moment krijgt." Wat is het vreemdste dat ooit werd aangeboden, een repro- duktie van de Zonnebloemen van Van Gogh of zo? „Mensen komen altijd met reprodukties van de Zonnebloe men. En dan denken ze dat het echt is. We leggen dan met en gelengeduld uit dat wat ze mee gebracht hebben, helemaal niets waard is. Wat dat betreft hebben we een ontluisterende taak. Maar soms is er ook echt iets bijzonders bij. Voor de uit zending van november bij voor beeld, hebben we een mevrouw met een schilderijtje van tussen de twintig- en vijfentwintigdui zend gulden." Hoe is 'Eenmaal, andermaal' tot stand gekomen „O, dat ging heel merkwaar dig in zijn werk. Vier jaar gele FOTO LEX VAN ROSSEN ding uit je handen, is de greep te dun, dan breekt hij." Gebeurt dat wel eens? „O ja, heel vaak. Laatst nog, kijk maar, deze heb ik met twee componenten-lijm moeten lij men, omdat hij nog dienst moest doen. En niet alleen de perfecte hamer is belangrijk, het geven van de hamerslag vereist ook veel meer studie dan je denkt." Heeft u iets spannends in huis waar u wel vanaf wilt? Breng het ter veiling. Met de mogelijkheid dat u met één ha merslag - eenmaal, andermaal... - uw spaarrekening tot prettige hoogte ziet stijgen. Goede za ken! Jan Pieter Glerum: „Ik ben wat mijn den werd ik gevraagd of ik mee wou doen aan een Ted de Braak-show. Ik moest daar een spelletje spelen waarbij mensen de prijs moesten raden van een objectie. Ik liep daar voor idioot tussen allerlei lieden met het verkeerde pak aan en het ver keerde accent, maar ik vond het enig. Daaruit is toen voortgeko men het programma 'Tros Ak- tua Geld', waarvoor ik filmpjes mocht maken van leuke veilin gen. Naar aanleiding daarvan ontstond het idee dat het mis schien leuk was om daar iets meer mee te doen, daar is 'Een maal, andermaal' toen uit gebo- En nu bent u een bekende Ne derlander. Wordt u herkend op straat? „Ik ben wat mijn kinderen noemen een DBBN, een Dik Beetje Bekend Nederlandertje. kinderen noemen een DBBN, een Dil En ja, ik word herkend op straat. Dat is in de geringe mate waarin het gebeurt eigenlijk wel leuk." Maar uw beroep, in combina tie met uw bekendheid, is dat niet lastig op verjaardagen en partijen - ik bedoel komen er dan niet allerlei mensen naar u toe met een prulletje waarvan ze hopen dat het iets waard is? „Dat is met doktoren veel er ger, denk ik. Mensen beginnen meteen over hun kwalen als er een dokter in de buurt is. En ju risten worden ogenblikkelijk al lerlei echtscheidingsproblemen voorgelegd. Bovendien, ik vind het leuk, ik heb er dus ook niet vreselijk veel tegen." Denkt u dat een programma als 'Eenmaal, andermaal' de in teresse voor kunstvoorwerpen stimuleert? „Dat hoop ik van harte. En ik denk ook een beetje te zien dat dat zo is." En is die interesse dan geba seerd op de schoonheid van de voorwerpen, of op de eventuele waarde? „Het cynische antwoord is natuurlijk ogenblikkelijk: 'de waarde'. Maar ik hoop dat het toch ook over de lol van het hebben van een bepaald voor werp gaat." Er wordt over u gezegd dat u altijd een veilinghamer bij u draagt. Is dat zo? „Ik heb er wel altijd eentje in de auto." Waar koop je zo'n ding? „Die laat je draaien. Bij een uiterst geheime veilinghamer- draaierij. Dat is nog een hele studie. De perfecte veilingha mer hééft een ideale balans tus sen de kop en de greep. Is de kop te zwaar, dan vliegt het Ron Brandsteden het vijfde seizoen in met een vernieuwde Honeymoon Quiz. •FOTO GPD Ron Brandsteder gaat donder dagavond zijn vijfde seizoen in met de Honeymoon Quiz. De eerste van twaalf nieuwe afleve ringen is vanaf 20.30 uur te zien op RTL 4. Gestreden wordt tel kens om een droomreis naar een verre bestemming en even tueel een woninginrichting ter waarde van 25.000 gulden. In totaal 6000 bruidsparen hebben zich aangemeld voor de quiz, van wie er 510 paren zijn gekozend. Uiteindelijk zijn er 35 uitgekozen. Ze zijn geselecteerd op 'bijzonderheid'. Er is bij voorbeeld een bruid bij, die zich eerder bloot heeft gegeven in de Pin Up Cup en van wie de bruidegom begrafenisonderne- De Honeymoon Quiz, een produktie van Joop van den En- de, kent dit seizoen enkele nieuwe elementen: Allereerst het spel 'Wat vindt vader of moeder?' De ouders van bruid en bruidegom maken daarin hun opwachting. Thema van de ronde: wie kent de bruid of bruidegom beter: haar vader- /zijn moeder of haar kersverse bruidegom/zijn bruid? De actie 'Jong voor oud' is een ander nieuwtje in de show. Presentator Ron Brandsteder beoogt in de toekomst bejaar den te onthalen op licht klassie ke muziek, uit te voeren door afgestudeerde conservatorium studenten die nog geen baan hebben. Om een en ander fi nancieel mogelijk te maken zal Brandsteder de kijker ertoe over proberen te halen donateur te worden. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het Groot Sym phonic Orkest van de Zevende Hemel onder leiding van Jan Rietman. In de eerste uitzen ding begeleidt dit orkest Henny Huisman, Ron Brandsteder en vier finalisten van de Sound- mixshow. In latere afleveren tre den onder meer Udo Jürgens, André van Duin, André Hazes op. Voorts is het de bedoeling dat in een van de aflevering Brandsteder met Henk Poort en Daniel Smit uit Les Miserables ten gehore brengen. Ten slotte wordt in de Honey moon Quiz het ballet, dat tel kens na de slotronde te zien was, vervangen door twintig bruidsparen die in de week van de uitzending elkaar het ja woord hebben gegeven. In elke uitzending komen de paren uit een bepaalde provincie. mm Lisette Hordijk Peter Flik, winnaar van Reissmicrofoon: ieuws is vrese lijk. Actualiteit i misver stand. Ik heb er een afgrijselij ke hekel aan. Journalistiek be hoeft geen aanleiding. Ik kan mijn eigen aanleiding zijn." Hij zegt het met een zorgelijke blik in een onduidelijk kamertje in Het Gebouw, het pand waar hij het gelijknamige vrijdagse ra dioprogramma van de VPRO regisseert Zijn uitspraken klinken provocerend, maar zijn zo niet bedoeld. Hij is zo. Het type van de waaiende geest Iemand die zijn omge ving tot acute wanhoop kan brengen met zijn barokke in vallen. Peter Flik, want over hem hebben we het, kreeg on langs de zilveren Reissmicro foon voor zijn complete radio- oeuvre. VPRO-collega Emile Fallaux kreeg de Nipkow-schijf voor zijn televisiewerk. Het gesprek met Peter Flik snelt van anekdote naar anek dote. Het zijn voorbeelden, die dienen als illustratie. Verhaal tjes over en weer. Het woord fascinerend klinkt oprecht uit nieuws, zijn mond. Het klinkt vaak. dan uit wat 'een tijdstip' is. Iets waar ik op mijn beurt dan geen bal van snap. Dit soort situaties. Dat vind ik fascinerend. In mijn opvatting is dat dus ook Een demonstratie van zo'n inval? „Je weet hoe een zonne wijzer werkt. Om twaalf uur valt er een streep op een marke ringspunt. Maar zo'n streep heeft een bepaalde dikte. Dus wanneer is het nou echt precies twaalf uur. Daar dacht ik op een gegeven moment plotseling aan. Dus de PTT opgebeld, want die verspreidt de tijd, dacht ik zo. Kom ik terecht in het Neher-laboratorium in Leidschendam. En dan sta je daar. Met je microfoon, voor mensen die absoluut niet weten wat je nou eigenlijk wil. Uitein delijk krijg je dan iemand die wel hoog is, maar die er óók niet over gaat. Iemand die de regulatie van de stationsklokken beheert of zoiets. En die legt Peter Flik: „Actualiteit is afgrijselijk, ik heb e Grens Moedwil en misverstand, waar ligt de grens? Praten over 'nieuws', althans zijn variant, blijkt een van zijn stokpaardjes Het woord actualiteit valt. „Ik heb er een afgrijselijke he kel aan. Actualiteit hangt op een krankzinnige manier af van het moment waarop 'het feit' ge meld wordt. Maar dat zegt niks over de waarde van het feit zelf. Ik zou het liefst bij een krant of radio willen werken waar hele maal niets direct hoeft." Hij springt op, en loopt de ka mer uit om koffie te halen. „Ik heb een hekel aan nieuws", hoor ik hem vanaf de gang mompelen. „Kranten doen het altijd nog beter", zegt hij, ruim hartig, weer terug in het kamer tje. „Maar ik begin nooit met de voorpagina. Pas op het laatste moment wil ik nog wel eens het gedachtengoed van Bert de Vries van het CDA tot me ne men", zegt hij, met méér dan een ironische ondertoon. En nieuws op de radio. „Ra dio is de grootste misser die ooit op dit gebied bedacht is. De enige mensen die goed luiste ren zijn degenen die tien minu ten in de auto zitten. En daar is dan alles op gebaseerd. Gevolg is dat er om de tien minuten de zelfde quootjes herhaald wor den. En dan die godvergeten weermannen en verkeersman- nen. En de ANP-mannen en de reclame. Het is die gruwel die je wordt aangedaan." Ik herinner me onder andere zijn radioprogramma's waarbij hij met een gezelschap toeristen door bij voorbeeld Albanië trok. „Dat was een reisgezelschap, onder wie journalisten", preci seert hij. „Die mensen konden gewoon vrijuit tegen ons tette ren over wat ze meemaakten. In Praag was het nog mooier. Daar sliepen we in een grote tent. Die ritsten we overdag dicht, zodat niemand kon zien dat we er een studio in bouwden. Ze zijn er nooit achter gekomen. De Alba nezen wel. Althans, de gids die ons daar, in de bus, begeleidde ben ik later nog eens tegenge komen. Hij zei dat hij ons wel door had gehad. Moet je je voorstellen. Zijn we met een bus acteurs door Albanië ge reisd." In je verhalen duikt Oost-Eu ropa vaak op. „Ik weet niet wat ik er mee heb. Misschien omdat de men sen daar zo sociaal zijn en zo aardig. Ik heb er veel reportages gemaakt. Ik reisde er meestal doorheen met de trein. Ik heb veel gereisd met mensen met een oorlogsverleden." Even later zegt hij plotseling: „...de geschiedenis heeft iets miraculeus. Vroeger mochten ze niet weg. Nu mogen ze en kunnen ze nergens meer heen. Worden ze teruggestuurd. Isola tionisme is een zinloze politiek, dat zie je maar weer." Reportage Typisch Peter Flik is zijn be denksel De reddeloze reportage, een programma dat een vast onderdeel vormt van Het Ge bouw. Marten Minkema wordt daarin met schier onmogelijke opdrachten het land in gestuurd en doet verslag van zijn onhan dige pogingen om er nog iets van te maken. „Het ontstond op de laatste dag dat hij als stagiaire bij de VPRO rondliep. Ook hij kon niks met die muur van nieuws en feiten. Op de dag dat we afscheid namen zegt hij: Peter, ik ben mijn sigaar in jouw hond kwijtgeraakt. Hij had dus zijn sigaartje in de vacht van mijn hond laten vallen. Toen dacht ik: ik moet echt iets voor die jongen bedenken." Als je nou een prijs voor 'je beste programma' zou hebben gekregen. Welk had dat dan moeten zijn? „Geen prijs nee... Mijn mooi ste programma in al die 26 jaar dat ik bij de radio werk vind ik dat over een man, die ooit als jongen door zijn NSB-ouders naar een vakantiekamp in het 'Damalige' Grote Duitse Rijk werd gestuurd. Dat bleek een opleidingskamp voor de Hitier Jugend te zijn. Hij wilde na 40 jaar eens terug. In die reportage ging het over schuld, angst, boete, oorlog, en het overle vingsinstinct van de ouder wor dende mens. De kem blijkt toch te zijn dat je zoiets onder ogen moet zien om ervan af te ko men. Letterlijk dus." STRIPS BOLLEBOOM BOES HEINZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10