Buitenland Anti-communisten Bulgarije winnen VS in ban van drama Thomas Indonesië: bosbrand een ecologische ramp Turkije valt Kurden aan EG-konvooi Vukovar weer tegengehouden Suu Kyi voor niemand bang mUÊÊJ m Castro: Nee tegen marktmechanisme A3 H36HPAM Maandag 14 oktober 1991 RONALD FRISART (chef) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: A United Press International (UPI). BU AANVALLEN OP ALLOCHTO NEN zijn het afgelopen weekeinde in Duitsland minstens negen mensen gewond geraakt. Er werd overal in het land met stenen en brandbom men gegooid naar huizen voor asiel en. zoekers NIEUWSLIJN Akajev blijft president Kirgistan President Akajev van Kirgistan (het voormalige Kirgizië) blijft president. Uit de voorlopige uitslag van presidentsverkiezingen in de Aziatische republiek, waarvoor zich geen andere kandida ten hadden aangediend, blijkt dat Akajev kan rekenen op onge veer 95 procent van de stemmen. Belangrijkste beleidsvoorne mens van Akajev zijn democratisering van het politieke systeem in Kirgistan en versnelling van de overschakeling op een markt- Willy Brandt geopereerd aan tumor De voormalige Westduitse bondskanselier Willy Brandt is zaterdag geopereerd aan een tumor in zijn darmen. Dit is bekend gemaakt door Brandts bureau in Bonn. Volgens het communiqué is bij de 77-jarige Brandt „een niet kwaadaardige darmtumor verwijderd". De operatie had plaats zonder complicaties. Sonia Gandhi geen kandidaat Sonia Gandhi, de weduwe van de vermoorde Indiase ex-premier Rajiv Gandhi, doet niet mee aan de tussentijdse parlementsver kiezingen die volgende maand worden gehouden. De 44-jqrige Sonia wil niet voor de Congrespartij kandideren in Amethi, het kiesdistrict in de staat Uttar Pradesh dat haar man in mei tot af gevaardigde in het parlement in New Delhi had gekozen. Rajiv is op 21 mei in Tamil Nadu vermoord tijdens een verkiezingstoer- nee. Met aangenaaide vinger in Biosphere Een van de teamleden in de Biosphere II is vrijdag naar de gla zen mini-wereld in de woestijn ten nöorden van net Amerikaan se Tucson teruggekeerd met een weer aangehechte vingertop. De 29-jarige Jayne Poynter raakte afgelopen woensdag door een maalmachirie een vingertop kwijt. De teamarts zette het topje er weer aan, maar vond het toch maar beter dat de Britse zich door een specialist buiten Biospehre sliet behandelen. Swaggart in gezelschap van prostituée De vroegere televisiepredikant Jimmy Swaggart is vrijdag in ge zelschap van een prostituée aangehouden wegens overtreding van diverse verkeersregels. Swaggart, die in 1988 zijn ambt van predikant moest neerleggen, nadat hij onder tranen had toege geven het bed te hebben gedeeld met een prostituée, reed in In- dio in de staat California links van de weg in een auto zonder nummerbord. „Hij heeft me meegenomen om seks met me te hebben, dat is wat ik doe, ik ben prostituée", zei de dame voor de tv. Zij vertelde dat Swaggart begon te beven, toen hij een po litiewagen achter zich ontdekte. Bij een poging pornobladen te verstoppen kwam hij op de linkerrijbaan terecht. Belgisch kabinet valt bijna weer Premier Martens van België is er zaterdag met een handige pro cedurele manoeuvre op het nippertje in geslaagd te voorkomen dat zijn kabinet voor de derde keer in drie weken ten val werd gebracht. Daarmee heeft Martins een dreigende constitutionele chaos vermeden. Het parlement zal deze week worden ontbon den, vóór het kan stemmen over een motie van wantrouwen te gen de regering Martens-9. Schakelaar oorzaak brand Tsjernobyl Een schakelaar in een turbinehal van de Oekraïnse kerncen trale in Tsjernobyl, die om nog onopgehelderde reden onver wacht in werking trad, is de oorzaak van de brand die vrijdag uitbrak. De turbine was voor normale onderhoudswerkzaamhe den net stopgezet toen een schakelaar op de lijn die de turboge nerator met het elektrische systeem verbindt, zomaar omging. Als gevolg daarvan begon de generator als een motor te werken. Meeste tv-kijkers geloven Thomas THE INDEPENDENT-GPD De Amerikanen hebben het af gelopen weekeinde doorge bracht vastgeklonken aan de buis. Niemand wil ook maar iets missen van het drama Anita Hill - Clarence Thomas, dat met ruim veertig miljoen kijkers de meest populaire soaps overtreft. Zelfs het wereldkampioenschap honkbal, de belangrijkste natio nale sport, kon de kijkers niet weglokken en moest het afleg gen met één tegen drie toe schouwers voor Thomas. Op zaterdagochtend moesten zelfs de kinderprogramma's wij ken voor de uitzending van de hoorzittingen over rechter Tho mas, die door zijn voormalige medewerkster Hill wordt be schuldigd van seksuele intimi datie. Voordat zou worden overgeschakeld naar het Se naatsgebouw, zei een omroeper met serieus gezicht dat er „in plaats van de Ninja Turtles de komende uren sprake zou zijn van schaamharen en penis grootte". De vraag die iedereen in de VS en ver daarbuiten bezig houdt is: wie heeft er nu gelijk? Is de Republikeinse rechter Thomas, die zaterdag ziedend de aantijgingen aan zijn adres weerlegde, het slachtoffer van een politiek complot van De mocraten die zijn kandidatuur voor het Hooggerechtshof (Sm- preme Courtwillen bombarde ren? Of spreekt professor Anita Hill de waarheid en is zij jaren lang door Thomas met vieze praatjes lastiggevallen? Volgens een peiling van het dagblad de Washington Post en de tv-zender ABC zijn de mees te Amerikanen Thomas gunstig gezind; maar liefst 46 procent gelooft hem. Hill krijgt de steun van 24 procent van de onder vraagden. President Bush, die Thomas zelf voordroeg als lid van het Hooggerechtshof, bestempelde de gang van zaken gisteren als „schandalig. Er is iets mis als je met dit soort beschuldigingen paradeert voor het Amerikaanse volk", aldus Bush. De president zei Thomas te geloven. „De Amerikanen we ten dat dit proces belachelijk is. En ze weten dat het oneerlijk is om op het laatste moment te komen met deze beschuldigin gen tegenover een man wiens benoeming eerder vier maal door de Senaat is goedge keurd." Thomas zelf deed de beschul digingen zaterdag af als „laster" en „vuilspuiterij". Hij om schreef de hoorzitting van de Senaat als „een high-tech vorm van lynchen van omhoog ge klommen zwarten". In zijn reactie op de beschul digingen die vrijdag tegen hem werden geuit door Hill, zei Tho mas: „Dit is een circus Ik ontken hier elke beschuldiging tegen mij die suggereert dat ik op enigerlei wijze gesprekken van seksuele aard of over por nografisch materiaal met Anita Hill heb gevoerd, dat ik getracht heb afspraakjes met haar te ma ken of haar op enigerlei wijze heb lastig gevallen." De beschuldigingen van Hill werden gisteren onderschreven door vier nieuwe getuigen die beaamden dat Hill hen in de ja ren tachtig herhaaldelijk had verteld dat ze op haar werk werd lastig gevallen door haar toenmali rechter CORRESPONDENT manila jan van veghel De bosbranden woeden al min stens zes weken. Het vuur heeft tot nu toe ruim 100.000 hecta ren tropisch regenwoud in de as gelegd. Zeker twintig mensen zouden zijn omgekomen bij aanvarin gen op Indonesische rivieren als' gevolg van de enorme rookont wikkeling, waarmee de bos branden gepaard gaan. Het zicht wordt daardoor sterk be moeilijkt. In Singapore onder vindt het scheepvaart- en vlieg verkeer veel hinder van het ver duisterende stof. De gigantische bosbranden op de Indonesische eilanden Kali- mantan en Sumatra vormen een ecologische ramp. Dat ver klaarde vandaag topambtenaar Kismadi van Jakarta's ministerie van irylieu en bevolkingszaken. Hij noemde de situatie „zeer ernstig". „We hebben dringend hulp uit het buitenland nodig", aldus Kismadi. Hij verklaarde dat Ja karta momenteel studeert op een Japans aanbod voor finan ciële bijstand bij het bluswerk. SOFIA. AFP-DPA De Unie van Democratische Krachten (UDK), een coalitie van de belangrijkste anti-communistische partijen, heeft de parlements verkiezingen in Bulgarije gisteren gewonnen. De Socialistische Par tij van Bulgarije (SPB, ex-communisten), heeft haar absolute meer derheid in het parlement verloren. De Socialisten dreigen daardoor voor het eerst sinds 1944 buiten de regering te vallen. slag wordt pas over enkele da gen verwacht. Filip Dimitrov, voorzitter van de UDK noemde de verjde- zingsuitslag „het einde van een tijdperk". De voorzitter van de Socialisten, ex-premier Lilov, gaf als reactie dat het „nog te vroeg is om de resultaten te be oordelen". De Socialisten won nen de eerste vrije verkiezingen in juni vorig jaar en stelden uit eindelijk een coalitieregering samen onder leiding van de on afhankelijke premier Popov. Volgens verschillende peilingen kan de UDK rekenen op tussen de 35 en 38 procent van de stemmen. Dat is naar schatting 3 tot 6 procent meer dan waar de socialisten op kynnen reke nen. De Beweging voor Rechten en Vrijheden, die de Turkse minderheid vertegenwoordigt, heeft de kiesdrempel van 4 pro cent gehaald en zal dus ook in het nieuwe parlement zijn ver tegenwoordigd. De officiële uit- DE KU-KLUX-KLAN werft in Duitsland aanhangers onder de skinheads. De Duitse veilig heidsdienst beschikt over rap porten waaruit blijkt dat de KKK in het land Duitse groe pen opricht. Turkse gevechtsjagers hebben zaterdag voor de tweede achter eenvolgende dag aanvallen uit gevoerd op Kurdische stellingen in het noorden van Irak. De re gering in Baghdad heeft bij Tur kije een protest ingediend tegen de bombardementsacties. Bij de aanvallen kwamen ze ker drie mensen om en vielen 20 gewonden. De Iraakse Kur- denleider Massoud Barzani noemde het Turkse optreden een „wrede slachting" en kon digde vergeldingsacties aan te gen het Turkse leger. Volgens de Turkse pers is het offensief gis teren door de legertop afgebla- Paus: Priesters buiten politiek NATAL. CIC Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de Braziliaanse kerk ge prezen om haar werk voor de armen en rechtelozen, en tege lijkertijd de priesters gewaar schuwd zich verre te houden van de politiek. De paus roemde in ontmoe tingen met bisschoppen en priesters in de noordoostelijke havenstad Natal de bijzondere gevoeligheid van de Braziliaan se kerk voor „de grote honger Van de bevolking naar brood en gerechtigheid". Maar de priesters en bis schoppen moeten uitgaan van de sociale leer van de kerk en zich'distantiëren van bepaalde uitingen van de bevrijdings theologie „die niet in overeen stemming zijn met het authen tieke leergezag van de kerk". Saddam: We kunnen met sancties leven De UDK bevestigde vanoh- tend dat ze geen coalitie zal aangaan met de voormalige communisten, maar gaf niet aan hoe ze een meerderheids kabinet wil samenstellen. Met de UDK in de regering kan wor den gerekend op een snelle pri vatisering van staatsbedrijven. De opkomst bij de verkiezin gen was hoger dan verwacht. Rond vijf uur gisteravond was al 80 procent van de stemgerech tigden bij de stembureaus ge weest. Veel bureaus bleven tot vanochtend vroeg open om de stroom kiezers te kunnen ver werken. De Bulgaren stemden giste ren niet alleen voor het nationa le parlement, maar ook voor de gemeenteraden. De Iraakse leider Saddam HuS- sein heeft gisteren gezegd dat Irak het handelsembargo van de Verenigde Naties twintig jaar lang kan weerstaan. Niettemin riep hij volgens het Iraakse persbureau INA de Arabische wereld op de sancties te breken, die volgens hem de Iraakse eco nomie kapot maken en kinde ren doen sterven. „Het zal voor u duidelijk zijn dat Irak met deze sancties kan leven gedurende een periode van tien tot twintig jaar, zonder ook maar iets van iemand te vragen", zei de Iraaltse leider voor een gehoor van pro-Iraak se Arabieren. ZAGREB Rtr-AFP Het EG-konvooi met hulpgoe deren voor de burgerbevolking in het Kroatische Vukovar stuit te vanochtend opnieuw op pro blemen toen het vanuit de ka zerne van het Joegoslavische le ger, waar het de nacht door bracht, trachtte het centrum van de stad te bereiken. Een woordvoerder van de EG- waamemers die de 50 voertui gen begeleiden, zei dat het kon vooi is blijven steken aan de rand van de stad, op 2 km van het centrum. Er is opnieuw ver warring ontstaan over de voor waarden om de vuurlinies de passeren en in het centrum het voedsel en de medicijnen uit te laden en de gewonden aan boord te nemen, aldus de woordvoerder. De kazqme waarvandaan het konvooi vertrok ligt in een bui tenwijk in het zuiden van Vuko var, dichtbij de voorste ge vechtslinies. Gisteren bereikte de stoet de stad „na een afschu welijke reis" door een nie mandsland met Joegoslavische legereenheden, Kroatische gar disten en bewapende Servische vrijscharen. Federale militairen hadden verscheidene malen moeten optreden tegen plaatse lijke Servische bevelhebbers, die het konvooi ophielden voor zo genaamd onderzoek. Het leger had uiteindelijk in gestemd n;et de komst van het konvpoi naar Vukovar, dat al meer dan zeven weken wordt belegerd, na een nieuwe over eenkomst voor een staakt-het- vuren dat vorige week dinsdag door de politieke leiders werd bereikt. Maar twee eerste po gingen om Vukovar te bereiken mislukten. Hoewel in de nacht van zater dag op zondag de voertuigen met vlaggen van het Rode Kruis nog in Vinkovci (30 kilometer van Vukovar) werden beschoten door Servische troepen, besloot het konvooi de tocht toch voort te zetten. Het bereikte de bui tenwijk gisteravond. De situatie in Kroatië was het afgelopen weekeinde over het algemeen buitengewoon ver warrend. Rond Pakrac, Osijek, Nova Gradiska en Karlovac gin gen de gevechten onvermin derd door. In Zadar aan de Adriatische kust begon de ont ruiming van een kazerne en konden de veerboten naar Italië vertrekken. Dubrovnik, dat da genlang van de buitenwereld was afgesloten, was zondag voor het eerst weer te bereiken, maar Radio Belgrado meldde dat een dorpje in de buurt met de grond gelijk is gemaakt uit wraak voor het neerschieten van drie militairen. In Den Haag zijn vanochtend de ministers van buitenlandse zaken van Slovenië, Joegoslavië en de vijf deelrepublieken komen v< ken. Een door een mortiergranaat gewonde Kroatische gardist. foto ap cristof birbaumer voedsel, vooral aan verse groenten, is een van de gevoeligste waarvoor de 1800 afgevaardigden staan. Castro had eerder op het congres een meer- partijenstelsel „volledige rommel" genoemd en had gezegd dat Cuba's één-partijsysteem het meest democratische ter wereld is. Zaterdag werd wel besloten dat de Cubanen voortaan de leden van de Nationale Assemblee, het parlement, voortaan direct mogen kiezen. Tot nu toe werden de afgevaardigden gekozen door de vertegen woordigers van de gemeenteraden. Het marktmechanisme blijft in Cuba taboe. De Cubaanse president Fidel Castro heeft gisteren gezegd dat de toenemende tekorten aan voedsel en ontevredenheid daarover geen reden zijn om de vrije verkoop van voedsel door kleine boeren toe te staan. Castro sprak op de vierde dag van het congres van de Communistische Partij in Santiago de Cuba, dat vandaag wordt afgesloten. Volgens Castro zou vrije verkoop van voedsel- produkten „corruptie en demoralisatie" in de hand werken. De discussie over de tekorten aan A-UTRECHT GPD „De Jeanne d'Arc van Rangoon" of „het Britse meisje". De cha rismatische leidster van de op- postie in Myanmar (Burma), Aung San Suu Kyi, grossiert in bijnamen. Met de Nobelprijs voor de Vrede 1991die haar vandaag werd toegekend, is de uitstraling van Suu Kyi nog ver der vergroot. Maar of zij de prijs persoonlijk in ontvangst zal nemen, moet zeer worden betwijfeld. De 46- jarige voorzitster van de Natio nale Liga voor Democratie staat namelijk al sinds 19 juli 1989 onder huisarrest. Zij mèg het land wel verlaten, maar weet te gelijk zeker dat de junta haar nooit zal toestaan terug te ke ren. Dat Suu Kyi de oppositie leidt, is een speling van het lot Zij verbleef lang in het buitenland maar keerde in september 1988 naar huis terug om haar zieke moeder te verzorgen. In die maand kwam de al lang levende onvrede van de bevolking je gens de junta tot een uitbar sting. Dagenlang trokken demon stranten door de stTaten van de hoofdstad Yangon (Rangoon). Zij waren de „Burmese weg naar het socialisme", zoals de junta zijn isolationistische en autarkische politiek noemde, spuugzat. De militairen, toen nog onder leiding van de oude generaal Ne Win, reageerden keihard. Het leger schoot ten Aung San Suu Kyi. archieffoto koste van honderden doden de demonstraties uit elkaar. Het volk had een leider nodig en vond die in Suu Kyi. De vrouw was op dat moment to taal niet voorbereid om de strijd aan te gaan met het regime, dat door Amnesty International wel als één van de meest wrede ter wereld wordt beschouwd. Op tweejarige leeftijd had Suu Kyi Burma verlaten, nadat haar vader, de onafhankelijkheids strijder en volksheld Aung San, door een politieke rivaal was vermoora. Jarenlang woonde Suu Kyi in Groot-Brittannië waar ze aan de universiteit van Oxford politieke wetenschap pen studeerde. Het „Britse meisje" onderging een ware metamorfose en ont- l popte zich als een moedig en I doorgewinterd politica. De op- M positieleidster had succes. Het E verzet tegen de junta groeide en nam uiteindelijk zulke vormen Iaan dat de militairen, na het neerslaan van de opstand van 1988 verenigd in de Staatsraad voor Herstel van Recht en Orde (Slorc), zich genoodzaakt zagen verkiezingen uit te schrijven. Waar niemand echt rekening "Tï mee hield gebeurde. De stem- ,__5. busgang verliep eerlijk en Suu Kyi zorgde voor een unicum: zij won de verkiezingen onder huisarrest en met overweldi gende meerderheid. Maar tot de beloofde machts overdracht kwam het nooit, in tegendeel. Een nieuwe golf van repressie overspoelde het land. Tientallen vooraanstaande op positieleden werden gearres teerd, elke vorm van protest werd hard gestraft. Voor Suu Kyi was dat geen reden de strijd met de junta op te geven. In juli bood zij de militairen aan in ballingschap te gaan. tegen be paalde voorwaarden natuurlijk. Zij eiste dat alle politieke gevan genen werden vrijgelaten, de macht aan het volk werd over gedragen. zijzelf gedurende vijf tig minuten mocnt spreken op de televisie en zij de weg naar het vliegveld te voet mocht af leggen. Dat de junta zelfs niet ophaar voorstel antwoordde, zal Suu Kyi niet hebben ver baasd. Een jonge Bulgaar speelt een opwekkend deuntje met verkiezingsposters van de Unie van Democratische Krachten op de achtergrond. foto epa mladen antonov Socialisten dreigen buiten regering te vallen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5