Leidsch Dagblad IMF wil arme landen ontzien Man doodgestoken in Leidse Merenwijk Scheidsrechter ernstig mishandeld Nederlander actief in grote babyhandel Hij kon niks meer, omdat hij was geraakt' A Maandag 14 oktober 1991 opgericht 1 maart 1860 Nr. 39673 Losse nummers 1,45 FEITEN EN MENINGEN BINNENLAND BUITENLAND LEIDEN REGIO KUNST Echtpaar Tipples Dales: Allochto 'Oppositie wint Armlastige Pe Integratie vreem Kunstbus Alphen delft onderspit nenbeleid bedrij [verkiezingen Bul trus-parochie ge delingen: kijk kwam in Leiden tegen TGV ven aanscherpen garije louterd verder naar verleden vast te zitten Nog geen abonnee QCI 071 - 161400 DCL! 071 - 161353 SPORT Quick Boys en Noordwijk uit beker Quick Boys leed zaterdagavond gezichtsverlies bij RBC. De za terdagkampioen werd in de KNVB-bekerstrijd met een 5-1 ne derlaag om de oren geslagen. Johan Jonker werd na 56 minuten weggestuurd wegens natrappen. De uitsluiting bleek achteraf fa taal voor de Katwijkers. Noordwijk deed het beter, al hield de zaterdage-ersteklasser zich evenmin staande in het 'betaalde' bekertoernooi. Bij Em- men weerde de ploeg van John Eelman zich kranig. Patrick Scheurwater zorgde voor een 0-1 voorsprong, maar daarna kwam Emmen terug: 2-1. Europa Cup-duels live op televisie FC Utrecht-Real Madrid en PSV-Anderlecht komen beide live op de televisie. Om dat mogelijk te maken zijn de aanvangstijden van beide Europa-Cup ontmoetingen aangepast. De wedstrijd in Utrecht begint woensdag 23 oktober om 19.00 uur. De aftrap bij PSV-Anderlecht staat daarom voor 21.00 uur gepland. Ook PSV-Ajax, drie dagen eerder, komt live op de tele visie. De topper is daarvoor op 17.45 uur gezet. Acht voetballers gearresteerd Nobelprijs Vrede voor Aung San Kyi Trainer Wim van Zwam vangt de zichtbaar teleurgestelde voetballers van Quick Boys op. Edwin Otte heeft geen behoefte aan de steun van zijn oefenmeester. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De Amsterdamse politie heeft acht spelers aangehouden van de zaterdagamateurclub Am- stelland, na een vechtpartij waarbij de scheidsrechter in het kruis werd getrapt en bewuste loos werd geslagen. Gisteren is een van de spelers na verhoor heengezonden. De zeven ande ren blijven in voorarrest. Hen wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Ze worden morgen voor de officier van jus titie voorgeleid. De vechtpartij ontstond tij dens de wedstrijd Amstelland - Buitenveldert. Amstelland stond met 3-1 voor, toen de scheids rechter een vierde doelpunt vlak voor het einde van de wedstrijd afkeurde. De spelers van Am stelland werden hierover zó kwaad dat ze de scheidsrechter te lijf gingen. De man in het zwart werd daarbij in het kruis getrapt en ging knockout. Het publiek nam de scheidsrechter in bescher ming. In de daarop volgende massale vechtpartij raakten drie spelers van Buitenveldert ern stig gewond. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De Nobelprijs voor de Vrede gaat naar de Myanmarese op positieleider Aung San Suu Kyi, Dit heeft het Noorse Comité voor de Nobelprijs vanmorgen in Oslo bekendgemaakt. Myan mar is sinds begin vorig jaar de nieuwe naam van Burma. Aung San Suu Kyi staat sinds vorig jaar onder huisarrest. De militaire junta die in 1989 Zuid- oostaziatische land overnam, zette de leidster van de opposi tiebeweging NLD (Nationale Li ga voor Democratie) vast toen bleek dat zij onder de bevolking over een grote aanhang be schikte. G-7 gaat Moskou helpen met opzetten markteconomie De schuldenlast van de armste landen in de wereld moet worden verlicht Deze aanbeveling doet het Interimcomi té, het beleidsbepalende orgaan van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Het comité bracht vanmorgen een verklaring uit, kort voor het begin van de jaarverga dering van IMF en Wereldbank in de Thaise hoofdstad Bangkok. Vooral Afrikaanse landen zuchten onder toren hoge schulden. «.urm. .up «t. woordigd door de ministers van BANGKOK ANP-AP-Rtrfinanciën. De aanbeveling tot een schul- De vergadering van het Inte- denverlichting kwam mede tot rimcomité werd volledig over- stand op aandrang van Neder- schaduwd door het overleg dat land, dat in Bangkok door de de groep van zeven grootste in- ministers Kok (financiën) en dustrielanden (G-7) in Bangkok Pronk (ontwikkelingssamen- hield met de voormalige Sov- werking) is vertegenwoordigd, jetunie. De G-7 besloot gisteren Alle 155 bij het IMF aangesloten Moskou te gaan helpen met landen zijn direct of indirect in economische hervormingen. Fi- het Interimcomité vertegen- nanciële deskundigen uit het Kinderen asielzoekertehuizen ontvoerd Westen en Japan gaan in Mos kou adviseren bij de omschake ling van een planeconomie naar een vrije markt. De ministers van financiën van de VS, Canada, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Duitsland, Ita lië en Japan spraken afgelopen weekeinde in Bangkok met Gri- gori Javlinski, de jonge econoom en vice-premier van de Unie van Soevereine Staten, Javlinski presenteerde begin jul een herstelprogramma vo< toenmalige Sovjetunie, voorziet in fikse westerse in ves teringen. De G-7 bereikte gisteren ech ter geen overeenstemming ove concrete financiële hulp. Duits land keerde zich tegen een Amerikaans voorstel om de schulden van de voormalige Sovjetunie kwijt te schelden. De Duitse staatssecretaris Köchler (financiën) zei vanmorgen dat eerst moet worden uitgezocht waar het in de economie aan schort. Ook Frankrijk is tegen kwijtschelding van de schulden. HET WOORD IS AAN Zie, wat is kwaad vermoeden vlug van tong. Shakespeare VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten - Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Een promotiebus van Euro Express Coach is in de nacht van zater dag op zondag volledig uitgebrand. De bus reed ter hoogte van Sas- senheim op de rijksweg 44 toen kortsluiting ontstond in de genera torruimte. De 46-jarige Rotterdamse bestuurder en een 27-jarige passagier uit Wïjchen konden het voertuig tijdig verlaten. De waar de van de bus was ongeveer 1,5 miljoen gulden. Het luxe voertuig was voorzien van de modernste audio- en vi deo-apparatuur. Zo behoorde een satelliet zend- en ontvanginstal- latie tot de standaarduitrusting. De bus is in het verleden onder meer gebruikt door het Koninklijk Huis. Daarnaast werden ook ar tiesten als Stevie Wonder en Whitney Houston en het Nederlands voetbalelftal vervoerd. De bus was verzekerd, maar desondanks is de schade voor het bedrijf aanzienlijk. Tot het einde van het jaar was de bus nagenoeg volgeboekt. De brand betekent de tweede zware tegenslag voor Euro Express Coach dit jaar. In januari werd alle elektrische apparatuur uit de in 1979 gebouwde bus gestolen. Het bedrijf overweegt met behulp van sponsors een nieuwe bus te laten bouwen. BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Duitse recherche heeft elf mensen gearresteerd, onder wie een 50-jarige Nederlander van Roemeense afkomst en zes van zijn familieleden. Zij zouden tenminste veertien baby's en peuters uit tehuizen voor asiel zoekers hebben ontvoerd met de bedoeling ze te verkopen. De politie gaat ervan uit dat Steekpartij in ^ïieuw-Vennep NIEUW-VENNEP ARNORD AARTS Een 16-jarige Nieuwvenneper is Zaterdagavond ernstig gewond geraakt bij steekpartij in Zijh woonplaats. In verband mét het misdrijf is een 26-jarige plaatsgenoot van de jongen aangehouden. De steekpartij vo,nd plaats in een jongerencen trum aan de St. Anthonius- straat. Het slachtoffer liep verwon dingen op aan zijn buik. Vol gens de bemanning van de am bulance die snel ter plaatse was, lieten de verwondingen zich niet ernstig aanzien. Daarom werd de Venneper na het mis drijf overgebracht naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis, het Spaarnezïëkenhuis in Heemste de. Op de Eerste Hulpafdeling al daar werd vastgesteld dat toch een operatie nodig was. Omdat er in Heemstede geen intensive care-bed beschikbaar was, is het slachtoffer naar de vestiging in Haarlem van het Spaarnezie- kenhuis vervoerd. Daar is hij di rect geopereerd. Dè jongen ver keert buiten levensgevaar. de Nederlandse Roemeen een van de tussenpersonen is in een keten kinderhandelaars. Er zijn aanwijzingen dat de geroofde kinderen in Frankrijk worden verkocht voor adoptie. Prijs: 13.000 tot 16.000 mark. In Duitsland staat op kinderhandel een straf van maximaal 15 jaar. De Berlijnse politie, die ook Interpol heeft ingeschakeld, heeft intussen twee kinderen te rug kunnen geven aan hun ou ders. Van alle andere kinderen ontbreekt nog elk spoor. Nog onderzocht wordt of een op 20 september in Breda in een kinderwagen gevonden meisje van tien maanden ook door de Nederlander is ont voerd. De verdachte heeft deze stad opgegeven als officiële woonplaats. De baby werd in Breda gevonden door een café houder. In de in Hamburg ge stolen kinderwagen lag een briefje met de tekst 'Sandra 12/90'. De kleding van het meisje en de andere babyspul len waren in Duitsland gekocht. De zaak kwam vorige week aan het rollen, toen driehon derd politiemensen na een tip een razzia hielden op een par keerterrein in Berlijn. Daar ver blijven sinds enkele weken tien tallen buitenlanders in cara vans. In één caravan met Ne derlands kenteken had de poli tie succes. Er werd een elf maanden oude baby gevonden, die de nacht tevoren uit een te huis voor asielzoekers was ont voerd. Verder ontdekten zij een tweejarige peuter die uit een opvanghuis voor buitenlanders in Braunschweig was meegeno men. Ook dit kind was volledig in nieuwe kleding gestoken. De politie vermoedt dat zij 'klaar' was om verkocht te worden. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Rustig herfstweer Vannacht enkele mistbanken. Overdag half tot zwaar bewolkt maar weinig of geen regen. Mini mumtemperatuur 9 graden Mid- dagtemperatuur omstreeks 14 graden. Overwegend zwakke wind. Kandelaar uit Alphen weer in joodse handen ALPHEN AAN DEN RUN GERRY REPEL De Alphense chanoeka (een ne- genarmige kandelaar) is na tientallen jaren weer terug in joodse handen. De Israëlische ambassadeur in Nederland, W.N. Bawly, nam het voorweip gisteren in ontvangst van J. Grif fioen van de remonstrantse kerk. De lamp, zo betiteld door de ambassadeur, krijgt een plaatsje in het herdenkingscen trum Yas Vashem voor oorlogs slachtoffers bij Jeruzalem in Is raël. Christelijken en joden heb ben jaren strijd gevoerd over de kandelaar, die ooit toebehoorde aan een joodse familie uit Alp hen aan den Rijn. Tijdens ae Tweede Wereldoorlog is de cha noeka verborgen onder de vloer van de synagoge. Maar de rechtmatige eigenaar overleef- de, als zovele Alphense joden, het concentratiekamp niet. Ja ren later betrok de Remon strantse gemeente het gebouw aan de Van Mandersloostraat. Tijdens de restauratie in 1980 werd onder meer de chanoeka gevonden. De Remonstrantse gemeente wilde die niet afstaan, zich onder meer baserend op toezeggingen van nabestaan den. LEIDEN. ERNASTRAATSMA De 35-jarige Willem Comelisse uit Leiden is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden aan de gevolgen van een steekpartij in de Merenwijk. Van de dader ont breekt elk spoor. Het slachtoffer werd vrijdagnacht om streeks kwart over een gevonden in een voortuin aan de Bosrode. Kort daarvoor hadden enkele omwonenden de politie gebeld omdat ze geschreeuw hoorden. De politie trof het slachtoffer kletsnat en hevig bloed end aan. Ze vermoedt dat hij na de steekpartij in de Slaaghsloot is gevallen, en zelf op de kant is geklom men voordat hij in de tuin in elkaar zakte. De man kon de politie nog net zeggen dat hij was neergestoken, maar hij verloor daarna het bewustzijn. Het slachtoffer werd ijlings overgebracht naar het Academisch Zieken huis, waar hij enkele uren later overleed. De Leidse politie is inmiddels, geassisteerd door een team van de rijksrecherche, een grootscheeps onder zoek begonnen. Negenentwinig buurtbewoners zijn ondervraagd, maar die gesprekken hebben nog geen aanwijzingen opgeleverd. Het slachtoffer is geen be kende van de politie. De toedracht is nog volstrekt onduidelijk, maar de politie gaat er vanuit dat er een ruzie aan de steekpartij vooraf is gegaan. Vlak nadat de man is gevonden, heeft de brandweer in de Slaaghsloot gedregd naar een mes of een ander steekwapen, maar ook dit heeft niets op geleverd. De 35-jarige Merenwijker, die op weg was naar zijn huis in de Horsten, heert eerder die avond een café bezocht in de omgeving van de Nieuwe Beesten markt. „De man had aardig wat gedronken", aldus Graveland. Even na half een is hij door bekenden in de omgeving van Molen De Valk gesignaleerd. Hij is daarna met zijn brommer via de Willem de Zwijgerlaan en de Gooi meerlaan op weg naar huis gegaan. De politie is op zoek naar getuigen die de man on derweg van Molen de Valk naar de Bosrode hebben ge zien. De bromfietser droeg een meerkleurig joggingpak, zwart-witte sportschoenen en een witte helm met blau we strepen. Leger Joegoslavië doodt Monnickendammer MONNICKENDAM HAN DIRK HEKKING „Het was een smal weggetje met bosjes aan beide kanten. 'Geef gas, rij door', zei ik tegen mijn man. Maar hij antwoordde dat hij niks meer kon, omdat hij was geraakt." Mevrouw E. We ver uit Monnickendam is er vast van overtuigd dat haar 60-jarige man H. Wever vorige week don derdag is doodgeschoten door het Joegoslavische federale le ger. Mevrouw Wever, die het er levend afbracht, kwam gister morgen per vliegtuig terug in Nederland. De fatale schotenwisseling vond plaats op een steenworp afstand van een basis van het Joegoslavische leger. Het echt paar Wever bracht zoals elk jaar de vakantie door op een boot bij het eiland Brac. Toen de voorzieningen door de oorlog minder werden, besloten de Monnickendammers tijdens een wapenstilstand te vertrek ken. Na veel problemen bereik ten ze met een bevoorradings boot het vasteland. Ze besloten via de kustweg koers te zetten naar het westen. Bij een wegblokkade vertel den twee soldaten van het fede rale leger dat het echtpaar via het dorpje Murvica hun weg naar Rijeka kon vervolgen. „Dat waren best aardige jongens, we hebben hen zelfs een pilsje ge geven", aldus mevrouw Wever. Via de omweg kwam het echtpaar in een plat gebombar deerd dorp. „Er liepen twee kip pen en een varken. Mijn man zei nog: 'kijk maar niet naar de rest'." Ze reden het dorp uit over een landweggetje, toen plotseling het vuur op de wagen werd geopend. Honderd meter verderop knalde de wagen op een weg versperring van het Joegoslavi sche leger. Zeven militairen met geweren in de aanslag haalden mevrouw Wever uit de auto. Ze smeekte om hulp voor haar man, maar die werd niet gege ven. Zelf mocht ze niet meer te rug naar de auto, om nog iets voor haar man te doen. Ze zegt niet te weten of hij op dat mo ment nog leefde. Terug in Monnickendam is ze ervan overtuigd dat het federale Joegoslavische leger het vuur heeft geopend op de wagen. „Later zeiden ze steeds dat ik toch moet hebben gezien dat het Kroaten waren, maar ik zei alleen maar dat ik niks heb ge zien. Ik was doodsbang dat ze me zouden doodschieten als ik hen zou beschuldigen. Ik was de enige getuige Mevrouw Wever werd overge bracht naar Belgrado. De auto heeft ze nog even gezien. „Die was leeggeroofd. Onze camera en zonnebrillen waren verdwe- Een Joegoslavische piloot hielp haar uiteindelijk de Ne derlandse ambassade te berei ken. Die zorgde voor haar te rugreis naar Nederland. Het stoffelijk overschot van haar overleden echtgenoot is nog in Joegoslavië. daarna Per maand 26.45) vèa automa tisch® betaling* Por kwartaal (f 76.75) via accept- Telefoon (i.v.m. controle bezorging) Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Laefen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1