Sport Excelsior redt Open Leidse NOVO speelt te wisselvallig om te winnen Philidor kan titelaspiraties voorlopig begraven Bollenstreek buit meerderheid niet uit Leython slaat ook tegen Nokia op tilt Maandag 14 oktober 1991 CUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN NIEUWSLIJN Jonge Leidse boksers slaan toe LEIDEN Drie jonge Leidse boksers zijn het seizoen goed be gonnen. De veertienjarige Driss Boukhalfa en de één jaar jonge re Houcine Baröudi (beiden 54 kilo) versloegen gisteren in Den Haag hun tegenstanders Schulpen en Van Zinderen. Mimoun Rahoe (twaalf jaar en 32 kilo) sleepte tegen Zwakhalen een on beslist uit het vuur. Andere opzet badmintoncompetitie DEN HAAG De opzet van de badmintoncompetitie moet in Nederland zo snel mogelijk veranderen. De coaches van de ere divisieclubs hebben in samenwerking met bondscoach Martijn van Dooremalen de clubs en het bondsbestuur deze week een aangepaste versie overhandigd. De nieuwe opzet moet aantrek kelijker voor het publiek worden en meer tijd vrijmaken voor an der HANDBALMEDEWERKER Hellas heeft de Noorlander/Bollenstreek hun eerste competitienederlaag be zorgd. Hellas won verdiend (20- 18). omdat Bollenstreek de kan sen in deze wedstrijd liet liggen. Zoals bij de stand 12-12 in de tweede helft, toen Hellas met twee uitsluitingen tegen een numerieke meerderheid moest optomen van twee speelsters. Toen had de ploeg uit Voorhout moeten kunnen toeslaan. Zeker omdat coach Jan Alma een Hel las-speelster met een persoon lijke dekking vastzette, waar door drie aanvalsters een ope ning moesten zien te vinden te gen vijf verdedigsters. Bollenstreek nad door onder schepping tenminste een treffer uit die situatie moeten peuren. Maar het voor een ploeg van het kaliber Bollenstreek onvoorstel bare gebeurde. Hellas scoorde 13-12 vanuit de hoek. Een men tale opkikker van de eerste orde. Weliswaar gaf met name de sterspeelster van deze wëdstrijd, Christa Torsten van Bollen streek, het niet op en kreeg zij de assistentie van Nicoleta Bori- ceanu, maar Hellas had de wind in de zeilen en voer tot grote vreugde van het Haagse thuis front naar een overwinning. Bollenstreek kan de verdedi ging op de rechterhoek met een gerust hart overlaten aan Bori- ceanu. De gevaarlijke Hongaar se Eva Fekete kwam maar zel den los en - scoorde slechts mondjesmaat. De 5-1 verdedi ging, met als stoorspeelster Claudia de Jong, vorige week te gen Aalsmeer sterk in de aanval en evenzo in de verdediging op de hoek. was uiterst kwetsbaar. Alma schakelde na rust terecht definitief over op een actieve 6- 0 verdediging en daarmee had Hellas het veel moeilijker. De openbaring van de wed strijd tegen Aalsmeer, Gerrie van Jaarsveld, had tegen Hellas haar dag niet en scoorde maar één keer. Boriceanu voegde aan het totaal drie treffers toe en Besseling twee. Dat brengt Christa Torsten op maar liefst twaalf treffers. Een produktie die duidelijk maakt dat zij met straatlengte de gevaarlijkste aanvalster is die momenteel in Nederland rondloopt. Maar zij kan het niet alleen, zoals het verlies tegen Hellas aantoont. In de veldhandbalcompetitie won Satui-nus in de landelijke eerste klasse met een agressieve verdediging en een ouderwetse fast break royaal van Wings: 10- 18 (6-9). In de tweede klasse was HW met een incompleet team niet opgewassen tegen het Schiedamse UVG dat via een ruststand van 5-9 moeiteloos won met 10-18. De vrouwen van HW stonden in de eerste klasse met een ijzersterk kee pende Aimee Visser tot vijf mi nuten voor tijd op winst tegen Meeuwen (5-4), maar verloren toch met 5-8. 18 FAALANGST DEED LEYHTON ook tegen Nokia/VTC de das om. De Lei- derdorpse volleyballers hebben in twee duels nog geen set gewonnen. Jerom van Vuren bleef knap overeind tijdens de Open Leidse gymnastiekkampioenschappen. De 12-jarige turner v de sterkste in de jongste leeftijdsgroep bij de jongens. Voor Marcel Didden en Stijntje Roes zijn de ojJen Leidse gymnastiekkampioenschappen op een succes uitgelo pen. Niet alleen troefden zij zaterdag de concurrentie af in hun eigen categorie, maar zij streken ook de twee wis- selprijzen op. Organisator Jahn bemachtigde in de Leidse Vijf Meihal geen hoofdprijs, maar gaat vrolijk door met het vieren van het 75-jarig bestaan. de verrichtingen van Excelsior op de tumblingbaan mochten er zijn. De derde uitsmijter, Olympia uit Aalsmaar, gebruik te wél de trampoline maar geen muziek. Hiaten De noodzaak van een bijpro gramma was daarom zo belangd rijk, omdat er 's middags enkele hiaten vielen. Met name de jazzgymnastiek had te lijden onder afzeggingen. Het Zoeter- woudse Meerburg, dat tijdens de voorronde een klasse apart was, schitterde vanwege lei dingproblemen door afwezig heid. Toen ook nog twee andere De overmacht van Excelsior was bij de mannen even voorspël- baar als absoluut. De prestatie gerichte Leidse vereniging was, anders dan bij de voorronde, op volle sterkte aanwezig. Marcel Didden en zijn clubgènötëri An-' dré Schippers (tweede) en Ron Didden (derde) kregen de han den van de toeschouwers regel matig op elkaar. Bovendien sprong Excelsior bij, toen het middagprogramma te sober dreigde te worden. Weliswaar stal het Zoetermeer- se Pro Patria de show met in hoog tempo uitgevoerde oefen vormen op muziek, maar ook groepen niet aan het vereiste minimum van acht deelnemers bleken te voldoen, kon het on derdeel als wedstrijd welhaast van het programma worden af gevoerd. Voor volgend jaar, als Groen Wit of de Leidse gymnas- tiekkoepel GLG de fakkel over neemt, wordt een andere con structie overwogen. Het andere middagnummer, groepsspringen, was vooral door de inbreng van Excelsior aantrekkelijk. Toch gingen de gedachten veelal terug naar het ochtendprogramma. Jerom van Vuren (Excelsior) won toen bij de jongens tot en met 13 jaar. In de volgende leeftijdscategorie heerste Slank en Kwiek uit Voorschoten, met Paul Mulder als sterke winnaar. Zijn punten totaal van 40,60 deed nauwe lijks onder voor dat van Marcel Didden bij de senioren (40,80). Spanning was er vooral bij de meisjes tot en met 13 jaar. Ach ter winnares Roes (Nieuw Brun- hilde) ontliepen de andere vijf deelneemsters elkaar nauwe lijks, Anne de Haas (Groen Wit) Van der Klugt onverstoorbaar in snoókerduel Wilbert van der Klugt laat zich door niets en niemand van de wijs brengen. De Alphense snookerspeler wist gisteren donders goed wat hem in de fi nale van de derde ronde om de Rijnlandbokaal te doen stond: even geconcentreerd spelen als altijd. Dat deed hij ook tegen Warmonder Walter Scheltens: Pech voor Scheltens, die daarvoor Co Vrins, Daan Hoek stra en, in de halve finale, topfa voriet Kees Essaadi had uitge schakeld (2-0). Zelfs nadat Es saadi in de tweede frame twee maal een break van 28 had neergelegd, wist de Warmonder Kees Essaadi kient uit hoe hij zijn partij tegen Frans Breddels het best kan voortzetten. foto henk bouwman terug te knokken. Dat deed nadat de onverstoorbare Van Katwijker Nico Dofferhof had Scheltens ook in de eindstrijd, der Klugt, die in de halve finale verslagen (2-1), de eerste reeks net in zijn voordeel had beslist. De Alphenaar ging in de tweede kansloos ten onder. Hij bleef echter zo koel als een kikker en legde Scheltens in de derde fra me zijn wil op. André Sorg uit Kaatsheuvel zette in de finale van de verlie zersronde Parkas Kalicharan de voet dwars (2-1), terwijl Nico Duyvenvoorde de hoogste break (33) realiseerde. Door zijn zege rukte Van der Klugt op naar de tweede plaats in de tussenstand. Hij deelt die positie met Essaadi. Beide spe lers hebben nu 26 punten, één minder dan verliezend finalist Scheltens. Leen van der Plas verspeelde de leiding in het tussenklasse- ment. Hij bereikte weliswaar de laatste zestien, maar dat was niet voldoende. De Kawijker duikelde naar de vijfde plaats met 23 punten, nog achter Jim my Ellis die 24 punten heeft verzameld. verspeelde op het slotonderdeel haar kans op een goede klasse ring. Tot viermaal toe stapte zij van de evenwichtsbalk af. „Dat overkomt mij normaal gespro ken hooguit één keer", treurde zij. „Maar ik was ook zo zenuw achtig." Haar clubgenote Maartje Hartman keek, vlak voor de uitslag bekend werd ge maakt, een stuk vrolijker. „Ik hoop op de eerste plaats, maar ik denk dat ik derde word." Hartman werd tweede. „We hebben er hard voor ge traind. Toen onze zaal een week dicht was, zijn we zelfs naar Zoeterwoude uitgeweken." Maar ook de concurrentie had niet stilgezeten. Daardoor sprong de jongste vrouwen-ca tegorie eruit. Het totaal van Roes (33,35) werd noch door Barbara van der Gugten (14-16 jaar) noch door Caroline Meers hoek (seniores) benaderd. Een gunstige ontwikkeling voor de Leidse gymnastiek, die het de komende jaren juist van het jeugdige talent moet hebben. Jan Timman blijft in de min Jan Timman heeft het matigste schaaktoernooi sinds jaren ach: ter de rug. In Reykjavik, het eer ste evenement van de tweede cyclus om de wereldbeker, kwam de Amsterdammer niet verder van 5 1/2 punten uit vijf tien partijen. Alleen de naar de Verenigde Staten uitgeweken Sovjetrus Goelko deed het met een half punt minder nog slech ter. Anatoli Karpov slaagde er niet in het toernooi ongedeeld op zijn naam te brengen. Een marathonpartij tegen Chandler eindigde in remise, waardoor Karpov evenals zijn landgenoot Vassili Ivantsjoek op 10 1/2 punten uitkwam. Timman heeft op IJsland circa twintig ELO- punten laten liggen, waardoor zijn 'waarde' is gezakt naar 2610 punten. LEIDEN RUUD DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER Dat de Leidse schaakwereld de volgende competitie weer over een landelijke hoofdklasser be schikt lijkt na twee ronden in het huidige seizoen reeds uitge sloten. Ging namelijk tijdens de openingsronde van de eerste klasse B het eerste tiental van LSG al onderuit tegen Krimpen aan de IJssel, een ronde later zag Philidor zich in dezelfde poule met 5 1/2-4 1/2 pootje gehaakt door het Roosendaalse De Pion. Beide teams kunnen daarmee iedere kampioensillu sie overboord zetten. LSG re vancheerde zich overigens wel voor de zwakke start, door bij Het Witte Paard 2 uit Zaandam met 1 1 2-8 112 te zegevieren. De Leidse competitiëtroeven bevinden zich ondertussen nog altijd bij hoofdklasser en veel vuldig landskampioen Volmac- Rotterdam, dat Watergraaf smeer met 7 1/2-2 1/2 klopte. Jeroèn Piket klopte op het eer ste bord met zwart op overtui-, gende wijze de Australische grootmeester Rogers, terwijl John van der Wiel geen moeite had met Rob Witt. Rini Kuijf kwam eveneens tot winst, ter wijl Marcel J>iket als enige op remise bleef steken. In de eerste klasse B plukte LSG de vruchten van de organi satorische chaos bij Het Witte Paard. De Zaankanters waren gedwongen in een alternatieve speellokatie uit te komen en verzuimden daarbij voldoende speelklare schaakklokken over te brengen. Zowel in het duel van het eerste team (een sleu telwedstrijd in de eerste klasse A tegen Groningen) als in dat van het tweede (tegen LSG) kwam de club uiteindelijk drie deug delijke klokken te kort. Die moesten daarop in allerijl uit het eigenlijke clublokaal wor den gehaald. Op zichzelf was dat nog geen ramp, ware het niet dat de be paald rechtlijnige wedstrijdlei der weinig clementie voor dit probleem toonde en alle daar toe verstreken bedenktijd voor rekening van de 'klokloze' thuisspelers deed komen. Ge volg was dat drie LSG-ers een surplus aan bedenktijd hadden. De voor de Leidenaren posi tieve resultaten daarvan lieten niet lang op zich wachten. Mi chel Hocks zag Winkelaar al snel een stuk wegblunderen en won vervolgens vlot, terwijl de tegenstanders van Annemarie Benschop en Ik Oei al spoedig in zware tijdnood zaten. Daar voor combineerde Chris Roosendaal zijn opponent, stukverlies ten spijt, fraai van het bord. Leon Konings profi teerde vervolgens simpel van het feit dat kopman Janssen te veel tijd soupeerde, waarna een eeuwig-schaak remise van Aad van Moorsel de Leidenaars reeds op een 1/2-3 1/2 voor sprong zette. Toen vervolgens Oei en Benschop, bedenkelijke posities ten spijt, profiteerden van de tijdnood van Toby en Van Haastert. was het pleit reeds beslecht: 1/2-5 1/2. Wim Heemskerk won vervolgens een tijdnoodduel van Abbink, wat voor Plukker en Waagmeester het sein betekende te berusten in de zo langzamerhand vastge lopen posities tegen LSG-ers Henk van Putten en Jan-Aart van der Steen: 1 1.2-7 1/2. Peter Passenier maakte het Leidse feest compleet, door Brink na een subtiele strijd op de knieën tedwingert: 1 1/2-8 1/2. Bij Philidor bleek in Roosen daal te veel last op de schouders van de oudgedienden te liggen. Een positief resul:aat lag deson danks nog in het verschiet, tot dat een gebrek aan routine bij de jongeren de balans alsnog naar verlies deed doorslaan. In vooruitgespeelde duels was de Leidse start al wrinig bemoedi gend. Machiel dc Heer liep een stevig pak slaag op, terwijl Ragg de Graaff niet verder kwam dan remise. Overtuigende zeges van Nico Kuijf en Henk van Maaren maakten daarop weer veel NOVO kon het ook in de tweede competitieronde niet bolwer ken. Tegen Capelle 2 lieten de Noordwijkers het op beslissen de momenten liggen. Gemini- /Kangeroes deed het beter in en tegen Volendam, al was het een moeizame overwinning (1-3). De vrouwen van Gemini/Kan- geroes speelden sterker dan vo rige week. Toch bleven ze punt loos tegen het Dordtse Ekspal- vo, omdat het team te wisselval lig acteerde. Bij NOVO is verbetering zicht baar, maar tegen de reserves van Capelle hadden zwakke momenten niettemin de over hand. In de eerste set gaf de ploeg van Macco Korteweg Ma- ris een 7-3 voorsprong uit han den door zwak serveren en ver dedigen. In de tweede set werk te NOVO een achterstand weg. Met name door goed aanvals- werk van Bart Pedersen pakten de Noordwijkers de set. NOVO knokte in de derde set terug van een achterstand, maar op 15-14 werden kansen op setwinst ver prutst. In het vierde bedrijf speelden de Noordwijkers te wisselvallig om nog potten te breken. Volendam gaf Gemini stevig partij, maar kwam niet verder dan een setje. Door de overwin ning werd de ploeg van trainer Leon Jupgschlager leider in de derde divisie. Het tweede van de Voorschotense vereniging kwam goed voor de dag tegen kampioenskandidaat Rentokil 3. De hard werkende ploeg maak te wel veel fouten op belangrijke momenten. De gelouterde Ze- venhuizenaren gaven Gemini geen kans om tot setwinst te ko men. Routinier Jöhri Kaïmeijéf was ondanks de 0-3 nederlaag te spreken over zijn pupillen. Graflcon/Donar en Agon speelden een lange en gelijkop- gaande wedstrijd. De Merenwij- kers - zonder Ron Groen en met Ubbo Brouwer op de spelverde lerspositie bleken een iets langere adem te hebben dan de Boskopers.. Agon gaf in de derde set de winst weg, Donar liet winst in de vierde glippen. In de barrage won Donar onder aan voering van George Hageman na een 6-10 achterstand met 17-15(3-2). VCS had weinig moeite met Leython 2. Ondanks goed aan- valswerk van de Leiderdorpers gingen de eerste twee sets ruim naar de Sassenheimers met 15- 5. In de derde nam VCS een beetje gas terug. Het verlies van die set werd door de ploeg van Arjan Buning in de vierde goed,- gemaakt. De service-druk op de matige Leython-pass werd op gevoerd en het werd 3-1. RW had net als VCS vorige week weinig problemen met het zwakke Orion. Martin Broere wist in de eerste set maar liefst negen keer direct te scoren met zijn sprongservice. In de tweede en derde bleven de Rijnsburgers onder aanvoering van de goed blokkerende Jan Voortman en de prima invaller Taman Saab geconcentreerd en maakten weinig fouten (3-0). RW heeft zich deze week versterkt met Martin de Jong. Vrouwen Bij de vrouwen werkten Gemini en Ekspalvo een wisselvallig du el af. In de tweede en vierde set had het team van trainer Ber nard van der Pols met name door een zwakke pass weinig in te brengen. De speelsters uit Voorschoten werkten in de eer ste set een achterstand van van 4-12 weg, maar verloren nog net. De tweede was duidelijk voor Ekspalvo. In de derde set ging het bij een 7-11 achter stand lopen (16-14 winst). Maar in de vierde was de pass weer ondermaats (1-3). Leython herstelde zich van vorige week. Serverend maak ten de vrouwen van coach Lieu- we van der Meulen weinig fou ten tegen het Goudse Spanning. In de eerste set nam Leython een 2-10 voorsprong. Door con centratieverlies kon Spanning terugkomen tot 11-15. De twee de kende dezelfde cijfers. Pas daarna kon Leython de krachts verschillen weergeven in de stand: 2-15(0-3). NOVO won eenvoudig van het Boskoopse Agon. Op alle fronten speelt de Noordwijkse ploeg beter dan vorig sèiztien. Volgens coach Frans van der Berg is het goede spel te danken aan de teamgeest. Agon kon in de eerste set nog terugkomen van een 3-14 achterstand naar 10-15. Door gebrek aan concen tratie ging de tweede set naar Agon. De derde en vierde waren mede door goed verdedigings werk van Marjan van Beelen voor de Noordwijkse ploeg. Leython 2 draait goed. Deze week wonnen de Leiderdorpse reserves eenvoudig van Mo- v'over. Leython rommelde de gehele wedstrijd mee met de zwakke tegenstander. Elke set wist de ploeg van coach Robert Maassen de concentratie net op tijd te pakken (0-3). RW won ook de tweede wedstrijd in de promotieklasse. Tegenstander Riva/RWK 4 bleek niet bepaald een promotieklasse-waardig team. Dè Rijnsburgers bleven bij de les en kenden geen ver zwakkingen. RW won gemak kelijk met 3-0. M BROUWER DE KONING goed, al moest Gert-Michel de Niet capituleren tegen oud LSG- er Charles Kuijpers. Dit alles werd voorafgegaan door een vlotte remise van Edwin van Haastert: 3-3. De beide Slingerlanden kon den een bemoedigende start geen goed vervolg geven. In valster Carolien Slingerland zakte tegen Pernette Cameron langzaam maar zeker weg, ter wijl broer Fred onnodig in de fout sprong: 5-3. Nadat vervol gens Heieen de Greef een over tuigende zege voor haar reke ning had genomen, mocht Phi lidor nog even op een gelijkspel hopen. Hoe echter Herman van Halderen ook laveerde, het luk te hem niet om zijn voordeel in winst om te zetten: 5 1/2-4 1/2 voor De Pion. VOLLEYBALMEDEWERKER Armoe was opnieuw troef bij Leython. Net als vorige week sloegen de Leiderdorpse volley ballers zaterdag op tilt toen een maal de 10 op het scorebord stond. Gevolg: de tweede ach tereenvolgende nederlaag van 3-0. Ditmaal inde Nokia/VTC uit Woerden de puntjes gretig. Er kwam nog net geen 'dank jullie wel' over de lippen van de Nokia-spelers. Een geste die zondermeer op zijn plaats zou zijn geweest. Leython gaf in de eerste set, ge lijk vorige week tegen Odulphus, namelijk de punten weg. Na een 11-6 voorsprong sloop de angst weer in de ploeg en regende het 'nul-ballen'. Na 11-11 gingen achtereenvolgens Paul-Jacques Verhoeven, Rik Uiterwijk, Paul de Winter en Hans Broere in de fout, waar door Nokia, gniffelend over zo veel onvermogen, de eerste set binnenhaalde. In een mum van tijd volgde de tweede. Leython was de klap nog lang niet te boven en keek slechts toe hoe het ijzersterke Nokia-trio Anton Ruiter, André Moons en Hans Krieger, de ene na de andere trefzekere actie uit de hogé hoed toverde. Bert-Jan Janzen, de enige zekere factor in de Leython-gelederen, kon niet voorkomen dat zijn team met 15-5 over de knie ging. De Leiderdorpse brigade her vond zich pas laat in de derde set, bij een 13-7 achterstand. Al le remmen gingen los en even leek het alsof Leython zich terug in de wedstrijd zou knokken. Maar op cruciale momenten faalden de Leiderdorpers als be ginnelingen. Broere liet bij een mislukte opslag de bal op zijn hoofd neerkomen en kon daar op de service weer inleveren bij Nokia, terwijl Uiterwijk bij een 14-13 achterstand met een stopfout de definitieve knock out bewerkstelligde. Leython-coach John Groen hoopt zijn formatie door een extra trainingssessie op zondag weer op het goede spoor te krij gen. Maar of het op korte ter mijn zo ver zal komen valt te betwijfelen. Slechts drie spelers hebben zich bereid getoond om iedere zondag een extra training af te werken. Groen: „Dat is te weinig. Daarvoor offer ik mijn vrije zondag niet op. Ik wil graag extra trainen, het is de enige manier om automatismen te kweken, maar dan moet wel iedereen een stapje extra doen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 18