Buitenland Leger trekt niet terug uit Kroatië Duitse minister wil Major: 'Eigen land gaat altijd voor' Honecker gaan halen Oppositie 'helpt' Bulgaarse ex-communisten VN verwerpen coup Haïti Nieuwe voorstellen voor Europese Politieke Unie Veiligheidsraad gaat Irak verder controleren 'Rusland zal economisch verdrag USS tekenen' Miyazawa opvolger Kaifu Zaterdag 12 oktober 1991 023-150225 RONALD FRJSART (chef) 3 HAVERMANS HANS JACOBS HESUNCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: A TURKSE GEVECHTSVLIEGTUIGEN hebben gisteren stellingen van Kurdi- sche rebellen in het noorden van Irak aangevallen. De aanvallen waren een vergelding voor Kurdische guerrilla acties in Turkije eerder deze week United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Kaakbeen van St. Antonius gestolen Vier gemaskerde mannen hebben onder dreiging van vuur wapens het kaakbeen van St. Antonius gestolen, een re likwie dat werd bewaard in de St. Antonius basiliek in het Italiaanse Padua. Behalve het kaakbeen, dat enkele tanden bevat, namen de overvallers ook de met goud en juwelen af gezette kist mee waarin het relikwie lag. St. Antonius, die in 1195 in Portugal werd geboren, preekte in Padua onder St. Franciscus. De basiliek in Padua wordt jaarlijks door vier miljoen mensen bezocht. St. Antonius wordt vaak aangeroe pen voor het terugvinden van vermiste voorwerpen. Palestijn opgepakt na moordaanslag De Israëlische politie heeft gisteren een 25-jarige Palestijn gearresteerd, die uit „nationalistische" gevoelens in Ramat Gan nabij Tel Aviv opzettelijk inreed op een groep liftende militairen. Twee soldaten werden gedood, elf raakten ge wond. Premier Shamir sprak van „een terreurdaad". De Pa lestijn wilde met zijn daad het bloedbad op de Tempelberg wreken. Op 8 oktober 1990 opende de politie het vuur op betogende Palestijnen op de Tempelberg in Jeruzalem. Daarbij kwamen 17 Palestijnen om het leven en vielen min stens 150 gewonden. Le Pen: Afrikanen borg laten betalen Alleen Afrikanen die bereid zijn een borgsom van ruim 32.000 gulden te betalen zouden nog moeten worden toege laten tot Frankrijk. Keren zij niet terug naar hun land, dan valt het geld aan de Franse staat toe. Dat zegt de extreem rechtse leider Jean-Marie Le Pen vandaag in een interview met Le Figaro. Le Pen vindt dat Frankrijk alleen nog „echte toeristen" uit Afrika kan toelaten. Als teken van hun goede bedoelingen zouden zij een borgsom moeten storten, die zij terugkrijgen als ze Frankrijk weer verlaten. Kwart Belgen voor opsplitsing land Meer dan een kwart van de Belgen is voorstander van onaf hankelijkheid voor Vlaanderen een Wallonië, zo blijkt uit een kiezersonderzoek dat werd gehouden na een regerings crisis die de taalstrijd weer heeft doen losbarsten. Volgens het onderzoek, dat werd gepubliceerd door de De Morgen, is in Vlaanderen 33,3 procent van de bevolking voor regionale onafhankelijkheid, tegen 20,4 procent in Wallonië. Uit het zelfde onderzoek blijkt dat regerende christen-democraten en socialisten zwaar zullen verliezen als er nu verkiezingen worden gehouden. De Belgen gaan op 24 november naar de stembus. Bush tegen extra steun werklozen De Amerikaanse president Bush heeft gisteren zijn veto uit gesproken over een wet die 6,4 miljard dollar (zo'n 12,2 mil jard gulden) beschikbaar moet stellen aan werklozen wier uitkeringsgelden op zijn. De wet moet het mogelijk maken de zes maanden waarin werklozen recht hebben op een werkloosheidsuitkering te verlengen met 20 weken. Het Amerikaanse Congres stemde vorige week wel in met het wetsvoorstel. Bonn accepteert Sloveens paspoort Grenswachten in Duitsland zullen toegang verlenen aan mensen met een Sloveens paspoort. Dat heeft een woord voerder van het Duitse ministerie van binnenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. Oostenrijk, Hongarije en Italië de den dat al eerder. Staatspresidium komt weer terug op afspraken Het Joegoslavisch staatspresidium weigert het leger terug te laten trekken uit Kroatië. Eerst moet er een politieke oplossing worden gevonden. Zonder bescherming van het leger staat de Servische minderheid in Kroatië bloot aan te veel gevaar. Wèl moet Kroatië de blokkade van le gerplaatsen en kazernes onmiddellijk opheffen. BELGRADO-DEN HAAG ANP Het staatspresidium, dat sinds vorige week wordt gecontro leerd door Servië, heeft dat gis teren meegedeeld in een brief aan minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Het fede rale leger ontkende gisteren dat er een overeenkomst is gete kend over terugtrekking uit Kroatië. „Er is gisteren in Den Haag geen overeenkomst inza ke het vertrek van Joegoslavi sche strijdkrachten van Kroatisch grondgebied gete kend", stond in een korte ver klaring van het leger. Het is niet duidelijk of het le ger überhaupt tegenspreekt dat er een akkoord is, of er alleen maar op wil wijzen dat er niets op schrift staat en dat slechts sprake is van een mondelinge overeenkomst. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bevestigde dat geen offi cieel wapenstilstandsverdrag was getekend, maar dat wel sprake is van een „overeen komst waaraan alle partijen zich hebben gebonden". Van den Broek heeft het standpunt van leger en staatspresidium volledig in strijd genoemd met wat don derdag is afgesproken tussen de presidenten Milosevic (Servië) en Tudjman (Kroatië) en de fe derale minister van defensie Ka- dijevic. Hij heeft het ministerie van defensie verzocht de donderdag gemaakte afspraken te bevesti gen en daaraan toegevoegd dat het EG-voorzitterschap bij het uitblijven van een dergelijke be- militairen in Zagreb of de Kroaten ze vrije doorgang zullen verlenen, wei of niet opgeheven. In spanning wachten deze Joegoslavische vestiging de EG-partners zal voorstellen tegen de republie ken Servië en Montenegro en het nationale leger maatregelen te nemen zoals in de verklaring van Haarzuilens van 6 oktober in het vooruitzicht zijn gesteld. Minister Van den Broek ver wacht vandaag antwoord. Nog één keer konden de Britse Conservatieven zich gisteren uitleven in een staande ovatie. Premier John Major, hier met zijn v zijn zijde, kreeg na zijn slottoespraak tot het partijcongres in Blackpool het langste applaus van alle sprekers: negen minuten. De Duitse minister Kinkel (justi tie) heeft gisteren gezegd dat hij naar Moskou zal vliegen om de uitlevering van de voormalige Oostduitse leider Erich Honec ker te vragen. Honecker heeft in Duitsland zeer veel woede ge wekt door zijn uitspraken in een interview dat donderdagavond op de televisie werd uitgezon den. Het lot van de 79-jarige afge zette Oostduitse leider blijft een moeilijk punt in het verenigde Duitsland. Bondskanselier Hel mut Kohl houdt vol dat Honec ker naar Duitsland terugkeert. Maar Sovjet-functionarissen zeggen, ondanks de democrati sche veranderingen in hun land, dat zij de orthodoxe com munist „om humanitaire rede nen" in Moskou willen houden en daarmee uit de handen van de Duitse justitie. Gisteren heeft Kinkel gezegd dat hij „in de komende dagen" naar Moskou zal gaan om de ei sen van Duitse regering met be trekking tot de uitlevering van Honecker te presenteren. Donderdagavond heeft een kalme en zelfverzekerde Honec ker zich door zijn uitspraken in een interview dat werd uitge zonden door de ARD de woede van zijn landgenoten op de hals gehaald. Honecker praatte zijn eigen gedrag in de DDR goed en zei dat de democratische om wenteling voorgekookt was door de voormalige Sovjet-mi nister Sjevemardze \buiten- landse zaken). „Honecker Hij heeft ner gens spijt van", zo luidde giste ren de kop boven het miljoe nenblad Bild, de meest gelezen krant in Duitsland. De Berlijnse Kurier opende met „De onbe schaamde televisie-leugens van Erich H." en de krant schreef dat tientallen boze Berlijners de redactie hadden gebeld die zei den dat Honecker alleen de spot met de Oostduitsers dreef. „Sluit hem toch op", zo vroegen veel opbellers, aldus de krant. BLACKPOOL GPD-The Independent De Britse premier John Major heeft zijn partijgenoten gisteren geruist gesteld over het hete hangijzer 'Europa'. In zijn toe spraak ter afsluiting van het congres van Conservatieven zei Major in Blackpool dat hij de Britse soevereiniteit nooit uit handen zal geven. „Onder geen enkele voor waarde nu niet en straks niet in Maastricht - zal een Conser vatieve regering het recht opge ven om belangrijke beslissingen te nemen over onze veiligheid, ons buitenlands beleid en onze defensie," aldus Major. „Ik stel de belangen van het land voor welk verdrag dan ook, niet een verdrag voor de belangen van ons land". Major, die tien maanden ge leden aantrad als opvolger van Margaret Thatcher, lardeerde zijn toespraak met veel per soonlijke noten en presenteerde zich als een gewone jongen, een man uit het volk, en verder con form zijn nieuwe image van „zorgzame Conservatief'. Als het hem ligt, gaat Groot- Brittannië in de jaren '90 op weg naar een klassenloze maat schappij, met de Conservatie ven als hoeders van de particu liere eigendom, en met macht en inspraak voor iedereen. Major betichtte zijn socialisti sche tegenstander Neil Kinnock in zijn rede van leugens. De 'leugen' van Labour was het verhaal dat de Conservatieve re gering van plan is de gezond heidszorg te privatiseren, een uiterst precair onderwerp in Groot-Brittannië. Major: „Mensen die zulke verhalen vertellen zijn niet de vrienden van de gezondheids zorg maar de parasieten ervan". De premier herhaalde geen plannen tot privatisering te hebben: „Niet vandaag, niet morgen, niet na de volgende verkiezingen, nimmer zolang ik premier ben". ACHTERGROND CORRESPONDENT OOST-EUROPA RUNA HELLINGA Washington utMKruM Organisatie van Amerikaanse WASHINGTON. HENK DAM sta(en (QAS) zfme Daarbjj wordt gedoeld op het handels embargo van Haïti dat de OAS deze week afkondigde. De resolutie van de VN vraagt verder om uitbreiding van de technische, economische en fi nanciële hulp aan Haïti, zodra de 'constitutionele orde' in het land is hersteld. Met andere woorden: zodra Aristide weer als president is teruggekeerd. Amerika voerde gisteren de druk op Haïti verder op door te suggereren dat het land over weegt de in Amerika verblijven de tegoeden van Haïtiaanse za kenlieden te bevriezen. Veel van die zakenlieden hebben de af gelopen dagen duidelijk ge maakt blij te zijn met de coup. CORRESPONDENT De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties (VN) heeft gisteren met een resolutie de re cente staatsgreep in Haïti ver oordeeld. De VN dringt aan op terugkeer van de afgezette pre sident Jean-Bertrand Aristide. In de resolutie, die zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, staat verder dat elke regering die uit de coup voortkomt, onaanvaardbaar zal zijn voor de 166 landen die lid zijn van de volkerenorganisatie. Maar de VN dreigt niet met sancties. Wel wordt er bij de lid staten op aangedrongen maat regelen te nemen, die overeen komen met de stappen die de Dat de ex-communisten opnieuw als groot ste uit de bus zullen komen, danken ze niet in de laatste plaats aan de verdeeldheid van de oppositie. De Unie van Democratische Krachten (UDK) viel in juli uiteen in vier fracties die elkaar sinds die tijd net zo heftig bestrijden als ze de ex-communisten aan vallen. Ook de twee boerenpartijen staan pal te genover elkaar, hoewel ze programmatisch als twee druppels water op elkaar lijken. Meningsverschillen over het verleden, waarin een van de twee met de communis ten heeft geheuld, terwijl de ander juist ver boden was, hebben een fusie tot nu toe be let. Samenwerking zou de twee partijen tot een geduchte factor maken in het zeer agra risch georiënteerde Bulgarije. Toch heeft de BSP, die vorig jaar juni de ab solute meerderheid in het toen nog 400 ze tels tellende parlement wist te veroveren, heeft veel van haar populariteit verloren. Bulgarije heeft een lange, koude en honge rige winter met zeer lege winkels achter de rug. Maandenlang waren zelfs de meest noodzakelijke levensmiddelen niet te krij gen. De stroom werd dagelijks enkele uren afgeschakeld en benzine was een onge hoorde luxe waarvoor je uren in de rij moest staan. Weliswaar zijn de winkels nu weer vóller, maar daar staat tegenover dat de prijzen soms met honderd procent of meer zijn ge- Veertig partijen en coalities dingen mor gen mee naar een van de 240 zetels in het Bulgaarse parlement. Het aantal ech te kanshebbers is een stuk lager. Uit de peilingen blijkt dat straks waarschijnlijk zes of zeven partijen zitting mogen ne men in de bankjes. Van hen zal de Bul gaarse Socialistische Partij (BSP), de vroegere communisten, in ieder geval de grootste zijn. stegen. Daarvoor worden de ten verantwoordelijk gesteld. Sinds juni 1990 is van alle kanten heftig ge protesteerd tegen de socialistische regering. De oppositie trok haar rechtmatigheid in twijfel, omdat een deel van de BSP-stem- men op het platteland bleek te zijn gekocht met geld of moeilijk verkrijgbare zaken als deksels van weckpotjes of suiker (belangrijk voor het bewaren voor voedsel en het ma ken van alcohol). Studenten eisten in een wekenlang protest echte democratisering. Uiteindelijk kreeg dé oppositiebeweging UDK in het voorjaar een aantal zetels in de regering. De UDK-ministers kwamen met het economische hervormingsprogramma dat in februari werd ingevoerd. Daarmee is de UDK volgens de socialisten ook verant woordelijk voor impopulaire maatregelen als de prijsliberalisaties en daarop volgende prijsstijgingen. En dus schuift de BSP de verantwoordelijkheid voor de sociale pro blemen af op de UDK. Volgens de opiniepeilingen zal de BSP 30 procent halen, waarmee de partij in ieder geval een factor blijft om rekening mee te houden. Of de socialisten in de regering te rugkeren, is echter twijfelachtig. AUe andere partijen hebben al verklaard dat samenwer king met de ex-communisten ondenkbaar is. Grote kanshebber op de leidende rol in de nieuwe regering wordt de radicale tak van de UDK onder leider van Petar Dimitrov, die onder het motto: 'Terug naar het nor male afscheid van de communistische il lusies en feodale gewoonten' een program ma van radikale hervormingen voorstaat. Dimitrov's aanhang wordt geschat op 20 tot 25 procent van de kiezers. De radicalen wil len de omvorming van de oude staatsbe drijven hard aanpakken. Privé-ondeme- mingen en familiebedrijven zien ze als de belangrijkste remedie tegen de werkloos heid, die inmiddels zo'n 10 procent be draagt. Vrijwel zeker van een plek in het Bulgaarse parlement is ook de Beweging voor Recht en Vrijheid, de partij van de Turkse minder heid. Óndanks de massale uittocht naar Turkije twee jaar geleden vormen de Tur ken nog steeds zo'n 10 procent van de be volking en uit de peilingen blijkt dat die massaal op hun eigen partij zullen stem- Kroatische gardisten begon nen gisteren met het weghalen van de blokkades en mijnen rond de Borongaj-kazerne in Zagreb. Het leger beloofde de kazerne na opheffing van alle blokkades binnen 24 uur te zul len ontruimen. Ook aan de Adriatische kust kwam de troe- JFOTO AP» MICHEL EVLER penscheiding op gang. De blok kades van federale bases in Zadar zijn opgeheven en de fe derale troepen zijn begonnen aan de aftocht uit de havenstad, die de afgelopen weken perma nent onder vuur lag. Ook elders leek de strijd te luwen. Defensiepolitiek los van Navo PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Frankrijk, Duitsland en Spanje hebben gisteren in Parijs een nieuw voorstel gelanceerd om te komen tot een Europese Poli tieke Unie (EPU). Volgens de ministers van buitenlandse za ken van de drie landen is er maar één manier om uit de hui dige impasse te komen: beslui ten over het toekomstige geza menlijke defensie- en veilig heidsbeleid, het heetste hang ijzer, zouden voortaan met meerderheid van stemmen ge nomen moeten worden. Het is de eerste keer dat Gen- scher (Duitsland), Dumas (Frankrijk) en Ordonez (Spanje) zich formeel uitspreken voor het principe van de 'gekwalifi ceerde meerderheid' van stem men. Tot nu toe kan de Europe se Raad van Ministers, het hoogste EG-orgaan, alleen met algemene stemmen besluiten Het drietal is verder van me ning dat het toekomstige geza menlijke Europese veiligheids- en defensiebeleid een taak dient te worden van de West-Europe- se Unie (WEU), los dus van de Navo. NEW VORK »AFP De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteren be sloten om een permanent toe zicht in te voeren op weten schappelijk onderzoek en indu strie in Irak om te voorkomen dat dit land nog ooit massaver nietigingswapens bouwt. De controlemechanieken waarvoor de raad unaniem stemde, zijn zonder weerga in de geschiedenis van overwon nen staten. Irak kan zich er niet aan onttrekken. Zij beslaan alle civiele en militaire installaties en alle instellingen voor weten schappelijk onderzoek die de VN of het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) ver denken van betrokkenheid bij de produktie van ABC-wapens of raketten. Onder de procedures voor het toezicht, dat voor onbeperkte tijd wordt ingesteld, kunnen VN-inspecteurs vrij rondreizen in Irak, zowel te land als in de lucht, alles fotograferen of mee nemen wat zij van belang ach ten, al het personeel intervie wen en overal waar zij maar willen apparatuur installeren om elektronisch toezicht uit te oefenen. Irak moet wetgeving doorvoeren waarin elke Iraki het recht wordt ontzegd om door VN-resoluties verboden activiteiten uit te voeren. moekou ap H|'economische verdrag heeft de bedoeling om de eco nomische banden tussen de Sovjet-republieken te handha ven, maar geeft de republieken meer rechten dan in net verle den over de grondstoffen op hun territorium en over de pro duktie van de industrieën bin nen hun grenzen. Volgens het onafhankelijke persbureau Interfax zijn de re publieken Azerbajdzjan, Arme nië, Wit-Rusland, Kazachstan, Kirgistan, de Russische Federa tie. Tadzjikistan, Turkmenistan. Oezbekistan en de Oekraïne overeengekomen het verdrag te tekenen voor 15 oktober. Geor gië heeft gezegd het verdrag niet te zullen tekenen en Mol davië moet nog beslissen. De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren tijdens een vergadering van de regerende staatsraad gezegd dat de Russi sche Federatie het economische verdrag tussen republieken van de Unie van Soevereine Staten zal tekenen. Het verdrag wordt van bijzonder belang geacht om het uiteenvallende Sovjet-rijk voor de complete ineenstorting te behoeden. President Gorbatsjov had de raad, die bestaat uit de presi dent en de leiders van de 12 re publieken, bijeen geroepen om dat de bevolking na de mislukte augustus-coup het „geduld be gint te verliezen" en dat men op de staatsraad rekent om „reso luut" op te treden. tokyo.eutochfennema het presidentschap van zijn partij te winnen wanneer de ter mijn van premier Toshiki Kaifu als partijleider op 27 oktober af loopt. De president van de LDP, de Liberaal Democratische Partij, is automatisch verzekerd van de post van premier aangezien de LDP een absolute meerderheid heeft in het Japanse parlement. De voormalige Japanse minister van financiën Kiichi Miyazawa is vrijwel verzekerd van het pre mierschap nu de grootste factie binnen de Japanse regerings partij LDP zich achter zijn kan didatuur heeft geschaard. Daarmee is Miyazawa van ge noeg stemmen verzekerd om

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7