Binnenland 'Politie neemt het soms niet nauw met waarheid' Eendagsvlieg blijkt blijvertje duinrell Hoe Van den Broek fietsen leert Huwelijkscentrum voor traditionele katholieken WAAROM ZOU JE THUISBLIJVEN? Zaterdag *12 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER AAARGOT KLOAAPAAAKER Vormgeving: Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Rijkspolitie-officier signaleert 'dekkinsgcultuur' bij korpsen DEN HAAG NEVIN ATICI Agenten nemen het soms niet al te nauw met de waar heid in processen verbaal. Het resultaat is voor hen be langrijker dan de manier waarop de bewijslast wordt ver zameld. Dit beweert H. Dirksen, hoofd algemene dienst en plaatsvervangend districtscommandant van de rijks politie Zeeland. Hij doet zijn uitspraak in een artikel in Proces, het maandblad voor berechting en reclassering. van de snede verwoorden wat heeft plaatsgevonden. Aangeno men mag worden dat soms ook opzettelijk onware gegevens in een proces-verbaal worden ge nomen, concludeert Dirksen. Dirksen pleit ervoor dat Justi tie de processen-verbaal kriti scher bekijkt. Wanneer ver moedt wordt dat in strijd met de ambsteed proces-verbaal is opgemaakt, is er voor de be trokken ambtenaar maar een oplossing: schorsing. Bij geble ken schending van de ambtseed dient ontslag te volgen. „Als Justitie 'onjuiste' processen-ver baal zonder problemen accep teert is een voortwoekerende ziekte voorstelbaar", voorspelt Dirksen. Het Openbaar Ministerie gaat er van uit dat processen-verbaal kloppen. „Soms is de formule ring niet helemaal gelukkig, de feiten zijn juist", aldus een woordvoerder. Dirksen heeft met zijn beschou- Het is de eerste keer dat een po- litiecommandant toegeeft dat bewijzen soms niet kloppen. Advocaten en verdachten heb ben al vaker beweerd dat er in processen-verbaal 'onjuisthe den' staan of dat er 'geknoeid' wordt met de bewijslast. Zo be schuldigde advocaat mr. Boone van de verdachte op de moord van crimineel Klaas Bruinsma, de politie ervan 'bewijs gecre- eerd' te hebben, door belasten de verklaringen van 'horen zeg gen' in het dossier op te nemen. Volgens districtscommandant Dirksen heerst er bij politie korpsen een 'dekkingscultuur'. Agenten dekken elkaar ook in die gevallen waarin het behoor lijk mis is gelopen. Dit leidt er soms toe dat in de praktijk pro cessen-verbaal wórden opge maakt die niet per se onwaar zijn, maar die niet op het scherp wing over het door hem gesig naleerde 'sjoemelen met be wijslast' door de politie, in elk geval een discussie losgemaakt over wat waar is in een proces verbaal. Bij het landelijk selec tie- en opleidingsinstituut van de politie ziet de beoogde alge meen directeur drs. A. Goeden- dorp dat als een van de positie ve effecten. Verder vindt hij Dirksens ver haal te sterk. „Er zal best wel eens wat gebeuren, maar dat er nu en dan echt een loopje wordt genomen met het maken van een proces-verbaal zoals hij beweert, nee, dat is me te cru, dat zou ik niet voor mijn reke ning willen nemen", aldus Goe- dendorp. Op de opleiding wordt volgens Goedendorp juist extra veel zorg aan zogenaamde waarnemingsoefeningen be steed, aan het omgaan met het getuigenissen. „Opzettelijke on waarheden vermelden in een verbaal is een misdaad en voor een politieambtenaar is dat nogal wat", zegt hij. Advocaten kraken nog wel eens kritische noten over de waarheid in politie-verbalen. „Heel goed dat een man als Dirksen dit nog eens signa leert", zegt voorzitter M. Wladi- mirow van de commissie straf recht van de Orde van Advoca ten dan ook. „Het maken van een verbaal mag geen routine worden. Van kaft tot kaft moet het de waarheid zijn." Volgens advocaat Wladimi- row, die ook hoogleraar econo misch strafrecht in Utrecht is, leiden zoveel zaken de laatste tijd niet tot een veroordeling, veelal wegens onrechtmatig verkregen bewijs, dat het naar zijn mening tijd werd de waar schuwende vinger te heffen. „Er is geen sprake meer van een in cident", aldus Wladimirow. „Het handelen in strijd met de ambtseed komt voor. Bewijzen worden soms op onrechtmatige wijze verkregen een huiszoe king zonder bevoegdheid bij voorbeeld. of er is sprake van een proces-verbaal dat gemaakt is in strijd met de waarheid." Volgens Wladimirow moet de rechter „de hoogste absolute eis aan het waarheidsgehalte van een politie-optreden" kunnen stellen. „Als je dan als politie man weet dat er bij iemand achter de deur heroïne is en je hebt geen bevel tot huiszoeking, dan treed je niet op om achteraf zo'n bevel nog even te halen, ook al bevalt je dat als politie man helemaal niet. Zulke din gen komen voor en daar moet elke keer weer tegen worden ge protesteerd." FOTO BERT VERHOEFF Europarlementariër Jan-Willem Bertens (D66): Van den Broek had niet met een halve rookworst moeten beginnen. STRAATSBURG PETER DE VRIES De Krant op Zondag krabbelt omhoog uit diep dal AAASTERDAAA BART VAN OOTAAERSSEN Een maand, hooguit twee. Dat was de levensverwachting die mediadeskundigen De Krant op Zondag hadden toegedicht. In middels is het een jaar geleden dat het eerste nummer de zon dagsrust verstoorde. In die twaalf maanden heeft de rebel lenclub van initiatiefnemer Pie- ter Storms de levensvatbaarheid van de formule aangetoond. „Het is zeker geen gelopen race, maar we zien de toekomst met gespannen vertrouwen tege moet", stelt hoofdredacteur Re- né de Bok. Vanaf het moment dat Pieter Storms, voormalig Nieuwe Re- vu-verslaggever, zijn idee voor een zondagse krant openbaar de, maakte zijn initiatief reac ties los, variërend van scepsis tot hoongelach. Storms liet zich er niet door van de wijs bren gen. Hij wist via verschillende grote investeerders een startka pitaal van tien miljoen los te krijgen en verzamelde enkele journalistieke zwaargewichten om zich heen om de formule nader uit te werken. De kritische geluiden werden intussen overschreeuwd met boude beweringen die het zelf vertrouwen moesten onderstre pen: De Krant op Zondag zou een spraakmakende kwaliteits krant worden, die de ingeslapen Nederlandse mediawereld het schaamrood op de kaken zou brengen. Blijvertje Geen wonder dat de concurren tie geamuseerd toekeek hoe de zondagskrant zich met vallen en opstaan door de eerste maan den heenworstelde. Redactio neel werden de hoge pretenties niet waargemaakt en de belang stelling van lezerspubliek en ad verteerders bleef beduidend achter bij de uitgesproken ver wachtingen. Toen na een half jaar het geld op was, slaagde Storms er ech ter toch weer in geldschieters te overtuigen van de haalbaarheid van het project. Dankzij de fi nanciële injecties van het Be drijfsfonds voor de Pérs en een grote institutionele belegger uit Engeland is het voortbestaan tot 1994 gegarandeerd. De ver kochte oplage nadert intussen de 100.000 en ook de adverteer ders beginnen meer interesse te tonen. Nu de eendagsvlieg een blij vertje lijkt te worden, moet de verleiding groot zijn om een lange neus te maken naar al diegenen die de De Krant op Zondag voortdurend onder vuur hebben genomen. Hoofd redacteur René de Bok gebruikt - VAM MM- René de Bok: Niet de telefoonjoumalistiek van jonge journalisten. de verworven positie echter lie ver om de grootspraak van wel eer wat te relativeren. „We heb ben in het begin hoog van de toren geblazen. Ja, vind je het gek? Als ze vragen of je iets toe voegt aan het bestaande, ga je natuurlijk niet zeggen: nee hoor, het is alleen maar meer van hetzelfde. Je begint met een naamloze krant en meteen naamloze redactie. Dus ga je een standbeeld voor jezelf op richten om je te laten zien." Die houding is volgens De Bok een deel van de verklaring voor de wel erg kritische hou ding die De Krant op Zondag ten deel viel. „Onze eigen op stelling heeft daarin een rol ge speeld, maar ook het feit dat we ons niet voegden naar de uitge verstraditie. Een paar gefortu neerde heren die even een krantje beginnen, dat kon niet. Dat was not done." Vijanden „Er zullen ook wel wat persoon lijke aversies hebben meegespe- eeld. Ik begrijp dat allemaal wel, maar ik vond het toch jammer dat er ook veel collega's aan hebben meegedaan. Die zou den het toch leuk moeten vin den dat er journalistiek weer eens iets gebeurde. Maar de Krant op Zondag had nou een maal iets van een jongens droom. Als je dan niet mee mag doen of je bent er te benauwd voor, dan ga je je afzetten." De Bok is de eerste om te er kennen dat zeker in de eerste maanden veel van de kritiek ge grond was. „We hebben in die periode volop voedsel gegeven aan de scepsis van de concur rentie. Maar we zijn uit een diep dal omhoog geklommen. Ik zou deze redactie nu voor geen en kele andere willen ruilen. Niet dat het allemaal even fantas tisch is, maar er wordt journa listiek inmiddels wel iets ge presteerd. En er worden dingen geprobeerd. Wij proberen origi nele gedachten te ontwikkelen. Bij de meeste dagbladen wordt dat niet zo vaak meer gevraagd. Ik vind dat heel jammer." De routinematige manier van journalistiek bedrijven die hij om zich heen constateerde, was voor De Bok een belangrijke motief om Storms te volgen in een onzeker avontuur. „Vooral in de laatste jaren bij Elsevier ben ik me steeds meer gaan er geren aan de enorme vanzelf sprekendheid waarmee daar de journalistieke formule werd in gevuld. Dan is het leuk als er ie mand langskomt die iets nieuws wil beginnen." 'Leuk' is niet het eerste woord dat De Bok te binnen schiet als hij terugkijkt op de maanden die volgden. „Hoofdredacteur van De Krant op Zondag is het eerste jaar een baan geweest die ik m'n ergste vijanden niet zou toewensen", stelt hij niet zon der pathos. „Het had niets te maken met alles wat ik ooit had gehoord over het functioneren van een hoofdredacteur. We moesten hier een redactie in richten met mensen die totaal niet op elkaar waren ingespeeld. Van wie sommigen zelfs geen enkele dagbladervaring hadden. Dat is een monsterkarwei ge weest. Vanaf nul een krant be ginnen is echt iets unieks." FOTO GPD ANNETTE VLUG Gegeven de omstandigheden was het zoeken naar de juiste formule voor De Krant op Zon dag een aanhoudende worste ling. De Bok: „Ik wil een krant maken met een zeker brutali teitsgehalte. Ik heb destijds ge roepen dat de Nederlandse journalistiek slaafs is. Dat is na tuurlijk sterk overdreven, want over het algemeen staat de jour nalistiek hier op een heel be hoorlijk niveau. Maar met name de verslaggeving vanuit Den Haag vind ik wel erg beleefd en volgzaam. Het is teveel vragen naar de bekende weg, autoritei ten worden niet aangepakt. Wij willen tegendraads functione ren, een 'anarcho-liberale' krant maken. Dat kun je alleen niet door de hele krant volhouden, dat moet je doseren. Anders loop je het risico dat je niet meer serieus wordt genomen." In hoeverre de journalistieke formule heeft bijgedragen tot het succes van het produkt, is moeilijk in te schatten. De Bok: „Ik denk dat mensen een krant op zondag willen, maar of dat De Krant op Zondag is... In elk geval is wel duidelijk dat men sen ook op zondag geïnfor meerd worden. En dat er op za terdag te weinig zou gebeuren, is ook onzin. Die zondag blijft alleen wel een aparte d; om een eigen vraagt. Ie moet geen schakeling brengen van onrust en ellende. De formule van De Krant op Zondag is gekoppeld aan de zondag en de windstilte die er dan ontstaat. Ik denk dat een zondagse editie van pakweg het Algemeen Dagblad niet zou werken." CORRESPONDENT „Wie een kleuter wil leren eten, moet hem niet meteen een rookworst in de mond proppen. Je begint met een beetje appel moes en andere licht verteerbare kost." Jan Willem Bertens, Europees parlementariër voor D66, vindt dat de Nederlandse rege ring de ruzies met de andere EG-landen de laatste weken wel eningszins aan zichzelf heeft te danken. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft, volgens Bertens, onvoldoende geluisterd naar zijn diplomaten, een te hoge inzet gekozen, en te weinig aandacht be steed aan de gevoeligheden van de grote landen. „Het voorzitterschap van de EG blijkt te zwaar voor kleine landen. Het ministerie van buitenlandse zaken kan het niet aan", zegt de voormalig Nederlands diplomaat in Costa Rica. „Het departement is gewoon veel te onderbemand om de huidige stroom wereldproblemen aan te kunnen. Grote lan den gaan kleintjes als Nederland, Luxem burg en Portugal dan vanzelf behandelen met zo'n air van 'papa leert de jongste fiet- Bertens staat niet alleen in zijn kritiek. Eisso Woltjer, PvdA-er in het Europees Par lement: „Wij hebben voor de zomer al ge zegd dat Nederland zich slecht voorbereid de op het feit dat het een half jaar lang de EG moest leiden. Ik moet concluderen dat we gelijk hebben gekregen". CDA-Europar- lementariër Jean Penders: „In de politiek is het enige wat telt succes, en dat kan het Ne derlandse EG-voorzitterschap niet laten zien. Niet rond Joegoslavië, noch rond de EPU. Dan krijgt je imago toch een geweldi ge deuk." Martelgang Piet Dankert, staatssecretaris voor Europese zaken en als zodanig één van de eerst ver antwoordelijken voor de martelgang die het Nederlands EG-voorzitterschap momenteel doormaakt, vloog woensdag naar het Fran se Straatsburg. Daar moest hij zich voor het Europees Parlement verantwoorden voor de afwijzing van de Nederlandse voorstellen voor een Politie Unie (EPU), en de recente aanvaringen tussen Van den Broek en zijn Duitse en Franse tegenspelers Genscher en Dumas. De reacties in Straatsburg waren ge mengd. Commissievoorzitter Delors verde digde Nederland met de opmerking dat de vernietigende afwijzing van Van den Broeks plannen „een stap terug is. Dat bevalt me niet". Maar de machtige leider van de euro socialisten, de Fransman Cot, verweet Dan kert „futiel, nutteloos dramatiseren", en het creëren van „verwarring en een puinhoop". De Nederlander maakten het de voorma lig parlementsvoorzitter in de vergaderzaal niet moeilijk. Penders tikte en plein public de Nederlandse politici wel zachtjes op de vingers: „Kan Nederland met opgeheven hoofd door Europa wandelen? Zeker, maar wel zo nu en dan naar beneden kijken of het niet op lange tenen stapt." Die keurig verpakte suggestie van diplo matieke onvoorzichtigheid werd buiten de vergaderzaal breed uitgemeten. Afgevaar digden uit alle twaalf EG-landen vonden dat minister Van den Broek teveel energie heeft gestopt in de ruzietjes met zijn collega's. De bewindsman loopt weliswaar al tien jaar mee in Europa, hij blijft de junior vergele ken met Hans Dietrich Genscher. die Duits land al sinds mensenheugenis in het bui tenland vertegenwoordigt. Van den Broek heeft zich, zo klonk de kri tiek, de afgelopen maanden iets te veel ge profileerd als 'nu ben ik de baas in Europa'. Hij maakte ruzietjes met Genscher, de Itali aanse minister De Michelis, en commissie voorzitter Delors. Maar vooral het feit dat uitlekte dat Van den Broek Genscher onder vier ogen op de vingers had getikt voor diens permanente aandringen op diploma tieke erkenning van Kroatië, heeft de per soonlijke verhoudingen zwaar belast. Bertens: „Ik kan niet zeggen dat er handig is geopereerd". Eisso Woltjer „Ik constateer dat het resultaat te wensen over laat, en dat dat anders had gekund. Of het nu ligt aan de reële krachtsverhoudingen of aan per soonlijke animositeit valt nooit meer pre cies te achterhalen." Leen van der Waal, aafgevaardigde van de kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF: „het imago van Nederland en Van den Broek is beschadigd, mede doordat men zich in triviale twisten heeft laten meeslepen. Maar dat slijt wel." Te hoog Van der Waal roparlementariër je Nederlandse Eu- luit gelukkig" met het feit dat de Nederlandse voorstellen voor een Europese Politieke Unie binnen de EG geen weerklank vonden. „De Nederlandse voorstellen waren veel te federalistisch. Daar zijn wij nooit voorstander van ge weest." Opmerkelijker is dat ook Bertens en Woltjer kanttekeningen plaatsen bij de Ne derlandse EPU-plannen. Zeker, Nederland stelde de begeerde uit breiding voor van de macht van het Euro-, pees Parlement. „Het Nederlandse plan is de noodzakelijke consequentie van waar we aan begonnen zijn met de Europese een wording". zegt Bertens. „Maar ik weet niet of het zo gepresenteerd had moeten wor den." Woltjer „De plannen waren niet zozeer te radicaal, maar de presentatie was slecht en te laat. De strategie deugde niet: het werd gebacht als iets geheel nieuws, in plaats van als het voortbouwen op al be reikte overeenstemming. Machtspolitiek is ook een kwestie van het kiezen van de juis te toonhoogte." Verbijsterd is er in Straatsburg gereageerd op de aankondiging dat premier Lubbers nu persoonlijk op tournee gaat langs de hoofdsteden. „Wat wil Lubbers? Het van ta fel geveegde voorstel redden?", zegt de één. „Is de uitspraak dat de premier zich er nu persoonlijk mee gaat bemoeien geen beves tiging van de veronderstelling dat Neder land de zaak tot nu toe verkeerd heeft inge schat?" Staatssecretaris Dankert kan weliswaar teren op het nodige krediet onder zijn colle ga's, maar algemeen wordt toch geoordeeld dat het niet verstandig was alleen de onder minister de afgelopen maanden in de hoofdsteden na te laten gaan waar de ge voeligheden rond de EPU lagen. Bertens: „Hij wordt niet op het hoogste niveau ont vangen. Sonderen van gevoeligheden is bo vendien werk voor diplomaten, niet voor politici. Hier wreekt zich dat het departe ment zoveel heeft bezuinigd op de diplo matieke dienst." Hypocriet Ondanks alle kritiek op de Nederlandse re gering, hebben Bertens, Woltjer en Penders evenmin een goed woord over voor de hou ding van Frankrijk en Duitsland, die nu de macht in de Gemeenschap naar zich toe proberen te trekken. Penders: „Er is sprake van een enorm hypocriete reactie bij de Duitsers en de Italianen. Die hebben altijd gepleit voor uitbreiding van de macht van het parlement, en andere elementen uit het Nederlandse plan. Dat laten ze allemaal vallen." Wolters: „Ze nemen de houding aan van grote jongens die het allemaal wil len regelen. Ik vind dat fout van deze grote landen: Europa krijgt zo bij de burgers het imago de hobby te zijn van een aantal mi nisters." huwelijksbemiddeling, maar ook op huwelijksbegeleiding voor traditionele rooms-katho- lieken. Het centrum heeft de beschikking over diverse des kundigen, zoals een arts en psy choloog, alsmede een 'consulte rend priester', die traditionele rooms-katholieken met vragen over huwelijk en seksualiteit terzijde kunnen staan. Kortmann (52) richt zich op Nederland en Vlaanderen, maar heeft vooral de traditionele ka tholieken in ons land op het oog. Hij heeft over zijn initiatief geen contact gehad met de Ne derlandse en Vlaamse bisschop pen, maar „is daar zeker niet te gen". De arts en jurist, die al twintig jaar in België woont, was juri disch adviseur van de Zieken fondsraad en de Federatie VMZ, een van de vier organisaties van ziekenfondsen die in 1976 op gingen in de VNZ. Kortmann was oprichter van de Stichting voor het Ongeboren Kind. waar uit de Vereniging voor het On geboren Kind (VBOK) is voort gekomen. Rooms-katholieken die trouw willen blijven aan de leer van hun kerk op het gebied van hu welijk en seksualiteit, hebben vaak grote moeite een huwe lijkspartner te vinden die dezelf de opvattingen is toegedaan. Zij blijven daarom nogal eens noodgedwongen ongehuwd. Dat was voor mr.dr. M. Kort mann uit het Belgische dorp Neeroeteren reden een centrum voor het rooms-katholieke hu welijk op te richten. Het cen trum richt zich niet alleen op OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR 02510-11727 Want waar vind je zoveel bruisende attrakties in één park, zoals de spetterende Aqua Shute en het 3-D filmtheater en nog véél meer. Bo vendien is er het tropische Tikibad met de langste overdekte waterglijbaan ter wereld. In de herfstvakantie: dagelijks optreden van de clown Manus. daar kikker je van op! 2242 JP Wassenaar Attraktiepark: 01751-14765. NS-dagtocht 31. Camping: 01751-19314.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5