Betaalde bezoekjes O Twee geesten op een kussen ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1991 Tekening Olga Wiese ij („noem me maar Wïm") is een vrolijke vijftiger uit het oos ten des lands. Grappend en jrollend draait hij sjekkie op sjekkie, terwijl Jij vertelt over zijn aangeboren handicap. Mm lijdt aan de ziekte osteogenesis imperfec ta. Zijn botten zijn broos, breken bij de min- ite of geringste aanraking. Groeistoornissen ils gevolg van zijn ziekte hebben hem klein gehouden, en hij verplaatst zich per rolstoel. Geen alledaagse verschijning, maar dat deert hem allerminst. Hij leidt een leven als leder ander, rijdt auto, heeft een baan, een grote familie en dito kennissenkring. Heeft Eelfs al enige reisjes gemaakt naar zonover goten landen. Het enige waar het Wim tot foor ongeveer een jaar geleden aan ontbrak, was lichamelijk contact met een vrouw. Hij miste een relatie waarbinnen ook seks - hij spreekt camouflerend over 'de hete brij' - een plaats vindt. „Ik ken vrou- lven zat, echt waar, en ze vinden jhij allemaal aardig. Ik kan het goed met ze vinden, maar een relatie ermee hebben? Ik heb daar eigenlijk nooit zo om dur ven vragen. Het is heel persoon lijk, maar ik vind zelf dat ik geen relatie met een vrouw kan aan gaan. Ik krijg dan het gevoel dat het uit medelijden gebeurt, en dat moet ik vooral niet hebben." Behoefte aan seksueel contact is er altijd al geweest, maar eer dere pogingen bleven vruchte loos. „Ik ben verschillende in stanties af geweest. Ik moest ooit eens een pasfotootje en vijftien igulden sturen naar een of ander jbureautje. Dat waren een paar Jgeflipte figuren die pas in een jpsychiatrische inrichting hadden (gezeten. Volgens mij zijn ze te vroeg losgelaten. Ik heb daar ver- Jder nooit meer iets van ge- .hoord". KLANKBORD Door een radio-uitzending geattendeerd op jhet bestaan van de Stichting Alternatieve Re latiebemiddeling (SAR), besloot Wim te bel len. Moest er wel enige dagen over naden ken,maar verheugd en verrast dat hij werd 'teruggebeld („dat was me nog nooit overko ken: een reactie!"), maakte hij een eerste af spraak. En die eerste keer dat een medewerk ster van de SAR bij Wim op bezoek kwam, voelde hij zich niet direct op z'n gemak. 1 Maar „Het klikte wonderwel". Inmiddels is Wim een van de ongeveer vijf honderd gehandicapten die staat ingeschre ven bij de SAR. De 42-jarige Maartje, een huisvrouw uit het oosten van Brabant, is 'sinds enkele jaren' een van de zeven vrou welijke dienstverleners van de stichting die flWim 'eens per vijf, zes weken' een bezoek brengt. Uit Wims kennissenkring weet nie mand van de bezoekjes. Maartjes man en Escortservice voor gehandicapten stuit nog op weerstand Ongeveer vijfhonderd lichame lijk en geestelijk gehandicapten maken per jaar gebruik van de mogelijkheden die elf mede werkers van de Stichting Alter natieve Relatiebemiddeling (SAR) hun bieden, om te berei ken wat ze op eigen kracht niet haalbaar achten: een seksuele ervaring oftewel een lichame lijk intieme relatie met een man of vrouw. Tegen betaling, maar dat vinden ze geen pro bleem. volwassen kinderen weten wèl van haar werkzaamheden, en vormen voor haar zelfs een klankbord met wie zij eventuele proble men met haar cliënten kan bespreken. Eén a twee keer per week gaat dienstver- leenster Maartje op bezoek bij een gehandi capte, die - zo is het beleid bij de stichting - minimaal op dertig kilometer van haar woonplaats verwijderd woont. Behalve een naam, de aard van de handicap - Maartje be zoekt zowel lichamelijk als geestelijk gehan dicapten - en een adres, weet ze niets. Hoe veel cliënten Maartje precies heeft, kan ze niet zeggen. „Ik heb, zeg maar, een kaar tenbak met namen, maar het komt regelmatig voor dat het bij sommige gehandicapten maar bij één bezoek blijft. Hoewel ik na een paar dagen altijd opbel om te vragen of het is bevallen, is de reden daarvan niet altijd dui delijk. Maar ze hoeven aan mij ook geen verantwoording af te SUCCES In het geval van Wim ging het bovenstaande niet op. Het be zoek van Maartje aan hem bleek een succes; zijn eerste seksuele ervaring was, zoals hij het zelf zegt, „een emotionele aangele genheid. Maartje is een moord- vrouw", vindt hij. „Eén uit dui zenden". Wim is haar vaste cliënt Zelf noemt hij Maartje een 'professio nele vriendin', want ook al is ze de eerste en enige vrouw met wie hij op seksueel gebied intiem is, „ze is ook iemand met wie ik over wat dan ook kan praten. Iemand die alles vóór zich houdt". Dat Wim moet betalen voor een bezoek met seksueel gerief, is voor hem geen be zwaar. „Er staat een prijs voor, dat weet je. Wij zijn erg kwetsbaar, daarom durven we ook geen gewone escort-service te laten ko men. Als er dan erg goede mensen voor ons zijn, moet je ze ook goed betalen. Ze komen speciaal voor jou, zijn gewend aan mannen in een rolstoel. Ook daar moet je voor beta len. Ik ben er in ieder geval zeer content mee". „Ik moet er wel echt vóór sparen. Je moet het - denk ik - vergelijken met een exclusief diner. Dat doe je toch ook niet alle dagen. Het is misschien wat cru uitgedrukt, maar je krijgt gewoon waar voor je geld", zegt Wim, die toch wel blij is dat er een financiële drem pel is: „Zo blijven de contacten het z Wim weet - behalve dat Maartje niet haar echte naam is - niets van de vrouw die hem frequent bezoekt. Zelfs geen telefoonnum mer, want het is Maartje die steeds contact opneemt. „Als ik haar op straat zou tegenko men groeten we elkaar niet eens, en dat vind ik wel goed zo". VERSCHILLEN Maartje geeft toe dat ze kan begrijpen dat mensen haar zien als een prostituee, maar zelf ziet ze grote verschillen. „Die dames doen dat zuiver uit com- mercieel oogpunt. Ik ben soms zes uur van huis weg als ik an derhalf uur naar een cliënt moet. Stel je maar eens voor als ik rond een uur of vijf over de Van Brie- nenoordbrug moet. En van het geld dat ik krijg moet ik ook mijn gigantische telefoonrekening be talen, de kapper, de auto. Je snapt wel dat ik van die vergoe ding erg weinig overhoud". „Maar het is ook weieens voor gekomen dat ik op een adres bin nenkwam en de man zei: 'Dus zó —m—mm ziet een hoer er uit'. Ik heb hem gezegd dat hij het verkeerde nummer had ge draaid en ben toen weggegaan. Wat haar motiveert? „Vooral de betrokken heid met gehandicapten. Ik wil die helpen. Als je weet hoe blij je die maakt. Kijk, ik heb een goed huwelijk en een hecht gezin, ben sociaal voelend en wil ge woon helpen. Om uiteenlopende redenen kunnen ze geen seksueel contact meer heb ben, dat is toch triest En of ik zelf genot aan dit werk beleef, dat doet helemaal niet ter za ke. Het gaat alleen om de gehandicapte en niet om de hulpverlener". Mieke (44), maatschappelijk werkster in een Rotterdams verpleeghuis, ervaart hetzelf de. Ze schakelde een jaar of drie geleden de SAR in, „omdat de mensen wie het aangaat dat veelal zelf niet durven. Ze weten vaak ook niet van het bestaan af'. Gemiddeld twee gasten uit haar verpleeghuis maken volgens Mieke gebruik van de diensten van de 'SAR „Het gaat dan om mensen van wie ik aan neem dat zij behoefte hebben aan seksuele contacten." Zij rekent het tot haar taak 'alert te zijn op signalen die wijzen op die behoefte'. Het komt volgens de maatschappelijk werkster geregeld voor dat mannelijke gasten onge wenst handtastelijk worden, of verpleegkun digen zelfs daadwerkelijk verzoeken om seks. Ook tijdelijke depressies en ongebruikelijke gedragingen kunnen hun oorzaak in seksuele frustraties vinden. Mieke weet van haar colle ga's dat ook die met enige regelmaat een be roep doen op de SAR. WEERSTAND „Het is aan mij als maatschappelijk werkster om zieken of gehandicapten dan op hun mo gelijkheden te wijzen, ook op seksueel ge bied. Ik bel niet meteen de SAR. maar bekijk vaak eerst of in de seksuele behoefte kan worden voorzien door pornofilms of boekjes, of bijvoorbeeld door masturbe- 'Je moet het, denk ik, vergelijken met een exclusief diner' Als dat niet afdoende is, kan er een bezoek van een medewerker van de SAR volgen, maar dit is nog wel een bijzonderheid en het gebeurt alleen op verzoek en op kosten van de bewoner. Mieke schat dat eens in de zes weken een dienstverleenster van de SAR voor de deur staat, wat nog wel- eens op weerstand stuit bij som mige personeelsleden. „Je moet ook het personeel zien als een af spiegeling van de maatschappij. Ook daar is seksualiteit voor ge handicapten en zieken niet of moeilijk bespreekbaar". „Het komt voor dat na een bezoek van een dienstverleenster de handtastelijkheden op houden, dus heeft het zeker resultaat Maar ik moet zeggen dat het mij niet gaat om re sultaten. Iedereen heeft gewoon recht op seks. Dat houdt niet op bij een handicap? Er zijn er echter maar weinig die over hun seksuele behoeften willen of durven praten. Daarbij komt dat wij voornamelijk ouderen te gast hebben, en die zijn niet gewend om daarover te praten. Zo zijn ze niet opgevoed. Ik zal nooit een notitie over de SAR op het prikbord hangen, maar ik weet zeker dat de behoefte erg groot is". In de praktijk blijken weinig vrouwen een beroep te doen op de SAR, een verschijnsel waarvoor Mieke wel een verklaring heeft. „Het is algemeen bekend dat de seksuele be leving van vrouwen anders is dan die van mannen. Mannen zijn meer gericht op de daad. Vrouwen hebben bijvoorbeeld meer behoefte aan intimiteit. Een knuffel, een arm om hun schouders, en die krijgen ze ook van het mannelijke personeel. Dit is algemeen geaccepteerd. Maar als mannen dat doen bij vrouwelijk personeel wordt dit al gauw als vervelend Steeds luider worden de stemmen dat het nou maar eens afgelopen moet zijn met het naïeve idee dat mannen en vrouwen gelijk zijn. Het evangelie van het feminisme en het ontkennen van man-vrouw verschillen hebben het huwelijk geen goed gedaan, zo is de redenering. nze tiid is inder- m daad uniek, in die zin dat we steeds meer proberen om jongens en meisjes op dezelfde manier op te voeden. Is het niet thuis dan in ieder geval wel in de media en vooral op school. Schoolboeken willen jongeren laten geloven in de ideologie van de unisex. De overheid doet daar nog een schepje boven op door meisjes over te halen jongensinteresses te ontwikkelen, zie de campagne 'Kies exact'. Het huwelijk of de samenlevings relatie komt daardoor, begrijpe lijk, vaak als een soort van schok. Dan komen we er namelijk pas goed achter dat de unisex-ideo- logie niet klopt. Man en vrouw zijn niet alleen verschillend in wat er tussen hun benen, maar ook in wat er tussen hun oren zit 'We voeden jongens en meisjes niet op om met elkaar een relatie aan te gaan en aan te houden', schrijft de psycholoog Green in zijn boek 'Marriage'. 'En', voegt hij er aan toe, 'er is tegenwoordig blijkbaar niks zo moeilijk voor ons dan gewoon toegeven dat vrouwen en mannen met heel verschillende talenten, vaardig heden en verwachtingen een (huwelijks)relatie binnenstap pen'. Wat een vrouw over het alge meen in een relatie inbrengt zijn dingen als emotionaliteit, het vermogen om onderlinge relaties te hanteren, en het verlangen naar kameraadschap en sex op basis van emotionele intimiteit. Een man, ook als hij niet hele maal blind is voor het belang van gevoelens, is op het emotionele vlak vaak veel minder veeleisend. Zijn vermogen ligt eerder in het zelfstandig en onafhankelijk uit denken en aanpakken van din gen. Hij ziet zijn bijdrage aan het relatiecontract vooral in het leve ren van financiële zekerheid en in het regelen van maatschappe lijke mogelijkheden voor ieder een. Hij wil gewoon een 'bevredi gend' sexleven zonder al te veel psychologisch gezeur. Wat hij vaak niet beseft is dat haar 'bio logie' haar onderhevig maakt aan op het eerste gezicht onverklaar bare en irrationele stemmings veranderingen. Zij beseft vaak niet dat zijn 'biologie' met zich meebrengt dat hij eerder gefrus treerd is en vaker kwaad wordt. Het gevolg van die verschillende inbreng en uitrusting van man en vrouw kan zijn dat de huiselij ke haard gemakkelijk scheuren en barsten gaat vertonen. Het is inmiddels een soort van interna tionaal tijdsverdrijf geworden om op de eerste plaats mannen daarvoor verantwoordelijk te stellen. De Duitse schrijver Barth beweert dat mannen gewoon niet kunnnen liefhebben, zo een voudig ligt dat. Shere Hite zegt in haar veelbesproken boek 'Wo men and Love": 'Wij zijn het niet. Het is de houding van mannen tegenover vrouwen waardoor het probleem ontstaat'. Van de 4500 \Touwen die zij interviewde zei 95 procent dat ze in hun relatie te maken hadden met emotione le en psychologische wreedheid van de kant van hun partner 98 procent zei gefrustreerd te zijn door het gebrek aan emotionele intimiteit in hun relatie; 80 pro cent vroeg zich af of ze nog wel zo veel energie in een relatie met een man moesten blijven steken; en bijna 90 procent vertelde hun meest 'close' relatie niet met een Deze op het eerste gezicht ver schrikkelijke cijfers zijn toch nauwelijks verrassend voor ie mand die wat van biologische man-vrouw verschillen weet. Het communicatieprobleem tussen mannen en vrouwen is, of we het nou leuk vinden of niet, een van de 'basic facts of life'. Onderzoek laat zien dat het 'natuurlijk' is dat vrouwen zich stukbijten op het gebrek aan emotionele commu nicatie met mannen - de herse nen van mannen zijn daarvoor nou eenmaal minder goed ge construeerd. In de hersenen van de 'gemid delde' man zijn er minder ver bindingen tussen de emotionele centra en de centra die de taalui ting besturen dan in de vrouwe lijke hersenen. Bovendien zitten de emoties in het mannelijk brein meer discreet, meer in een aparte afdeling opgeborgen, een afdeling waar hij niet zo vaak binnenloopt. De taal van de man, ook als hij geëmotioneerd is, is daarom ook minder de taal van gevoel en meer een andere taal, namelijk de taal van actie - dingen doen, activiteiten delen, direct oplos singen voorstellen of gevoelens uitdrukken door (soms niet zo toepasselijke) cadeaus, gunsten of hoffelijke gebaren. Een deur openhouden, boodschappen dragen of die-klus-in-huis doen op-haar-verzoek is vanuit de man gezien niet alleen maar be leefdheid; het is vaak zijn uitgave van 'ik geef om jou'. Omdat jezelf blootgeven in woorden - het verbaal uitwisse len van vertrouwelijkheden en gevoelens - een onlosmakelijk stuk is van de intimiteit waarnaar vrouwen verlangen, is het onver mijdelijk dat vrouwen bij man nen in dat opzicht vaak tekort komen. Het is daarom ook na tuurlijk - dus niet iets om moei lijk over te doen - dat de beste vriend van een \touw vaak een \touw is. De biologie van de \touw maakt haar nu eenmaal geschikt (er) voor het hanteren van emotionele relaties, en soort zoekt soort. Kortom, het idee dat al die man vrouw verschillen waar we steeds tegenop lopen alleen maar aan geleerd zijn is onzinnig. Net zo onzinnig als het idee dat we alle maal met een schone lei in onze hersenen worden geboren, en dat onze opvoeders op die lei maar te schrijven hebben wat ze willen. Te hoop lopen teRen de ingebak ken mannelijkheid van mannen is daarom net zo zinvol als tekeer gaan tegen het weer of tegen het bestaan van de Franse Alpen. Ik denk dat het handiger en gezon der is om een regenjas aan te trekken of te leren bergbeklim men in plaats van met een bulldozer proberen de Mont Blanc plat te walsen. Maar ik wil niet de opvatting op mijn conto hebben dat we ons nou maar gewoon moeten neerleggen bij het feit dat een vrouw van huis uit emotioneel, een man rationeel is en dat zij zich daaraan moet aanpassen en that's it! Er is onderzoek waaruit blijkt dat als mannen ouder wor den ze de waarde van emotione le intimiteit en vai hoger aanslaan en worden (eindelijk ment voor jonge oudere mannen te vallen, hoor ik sommige belanghebbenden al denken). Verder blijkt dat les in 'emotionele communicatie aan jongens op school enig effect heeft, zij het dat het niet erg groot is want jongens zijn meer geïnteresseerd in computers en brommers dan in dat soort les sen. Er valt mannen dus iets te leren. Wat ik wel voor mijn rekening wil nemen is de uitspraak dat voor de meeste man-vrouw rela ties 'uit de aard' geldt: twee gees ten op een kussen, daar slaapt zelfs de duivel niet rustig tussen. relaties steeds ;r beter in en goed argu- RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 45