'Ons succes? Onze mensen!' Kledinggigant Mexx blijft groeien ZATERDAGS BIJVOEGSEL De omzet van het niet aan de beurs genoteerde Mexx Group bedroeg in 1980 bijna 40 miljoen gulden per Jaar. Vandaag de dag zet de holding met de verkoop van Mexx- produkten ruim een half miljard gulden per Jaar om. De netto-winst bedroeg vorig jaar 7 miljoen gulden. Het streven van de directie is een winst van 10 procent van de omzet vóór belasting. Voor 1990 zou dat neerkomen op 30 miljoen over 300 miljoen geconsolideerde omzet Zeven miljoen netto-winst is te weinig voor Mexx. Oorzaken: afstoten van Fooks en reorganisatie in Amerika. Dit Jaar moet die winst worden verdubbeld. De kleding van Mexx is wereldwijd in 30 landen te koop. Dit Jaar worden naar verwachting 13 miljoen stuks verkocht en (maandelijks) geleverd aan 9000 winkels. Doel van de directie is het produkt binnen een Jaar wereldwijd aan te bieden. Daarnaast wil Mexx nieuwe produkten op de markt brengen, en licenties ontwikkelen voor andere produkten zoals parfums en brillen. Inmiddels begeeft Mexx zich op kledingmarkten in dertig landen. Nieuwe markten in Japan, Zuid-Amerika en zelfs Oost-Europa worden aangeboord. De Mexx-boetiek in (oost) Berlijn is een succes. De landen waar Mexx de grootste omzet realiseert 60 procent van het totaal zijn de Benelux, Duitsland, Frankrijk en Canada. Een ambitieus bedrijf dat nog geen grenzen ziet aan zijn groei. Een perfecte planning en organisatie draagt daartoe bij. Niets wordt aan het toeval overgelaten, de coördinatie van de produktie is volledig geautomatiseerd. In een speciaal document staat de planning voor de activiteiten van Mexx wereldwijd voor het komende Jaar gepland: deadlines voor ontwerp, inkoop van stoffen, produktie en levering. Naam-lmago- kwaliteit: daar vaart Mexx blind op. Overnames zijn voor Mexx niet aan de or de. „De overname van de Fooks-keten was geen succes. Het heeft ons veel geld gekost weer van Fooks af te komen. We willen nu al leen ons eigen bedrijf versterken en verder laten groeien", zegt Advaney. Een domper op de winst waren ook de ver koopcijfers in Amerika. Inmiddels zijn de vestigingen daar gereorganiseerd en legt Mexx zich toe op een andere collectie voor de Amerikanen. Advaney. .Amerikanen houden van eenvoudiger en goedkopere kleren, en dan druk ik me nog voorzichtig uit. We zullen voor hen goedkopere kleren ontwerpen met fellere kleuren en van lichtere materialen. Minder moeilijk en minder modem." Dat er veel geld omgaat in het kledingbe drijf is zichtbaar. Een Idein detail: op de par keerplaatsen in Leiden en Voorschoten staan sportauto's en andere voertuigen die Jan Mo daal zich niet zou kunnen veroorloven. Een ander detail: vorig jaar kocht Mexx de recla merechten van het augustus-nummer van het gerenommeerd Franse mode-blad Elle op. De Haan: „Het augustus-nummer wordt het meest gelezen. Alle advertenties waren van ons en het hoofdartikel was gewijd aan ons bedrijf." Het bedrijf zit goed in de slappe was. Ook het personeel plukt de vruchten van die wel vaart. De Haan kan het weten. „De primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden voor het personeel zijn uitstekend. Een goede lunch, sportfaciliteiten, met hoge korting de Mexx- kleren kunnen kopen, het zijn maar een paar voorbeelden. Het verloop en het ziektever zuim bij ons zijn ook laag", verzekert ze. De Mexx-mensen stralen de Mexx-life-style uit: in hun kleren, hun openheid. Iedereen loopt bij elkaar binnen: de president-direc teur 'himself drinkt zijn koffie of thee met zijn personeel, gehuld in zijn eigen Mexx-kle- ding. Als hij tijd heeft, want meestal is hij on derweg. Volgens De Haan brengt hij 80 pro cent van zijn tijd in vliegtuigen door. Toch staat de deur van zijn directiekamer in Voor schoten gewoon open. „Rattan Chadha is al tijd aanspreekbaar. Hij staat heel dicht bij zijn personeel. Een heel aimabel man", ver zekert De Haan. Van enige hiërarchie is in Voorschoten in derdaad niet veel te merken. Ook in Leiden werken de managers in 'open' glazen ruim ten, vlakbij de mensen op de werkvloer. Ook hier staan de deuren wagenwijd open. Bij de 'Leidse' directeur, Adu Advaney. kun je onge vraagd binnenlopen. Geen geërgerd gezicht bij deze in modieuze kleren gestoken Indiër. Toch heeft Mexx ook zwakke punten. Ad vaney: „We kunnen nog veel verbeteren aan onze snelheid: de tijd tussen het ontwerp van de kleding en het moment dat het in de win kel ligt. is nog te lang. Dat kan sneller door automatisering, systematisering, kortere communicatielijnen en dergelijke." Over het sterke punt van Mexx kan volgens Advaney geen twijfel bestaan: „Onze mensen. Ze zijn jong. gemotiveerd, internationaal en hebben een hoge inzet." Net als de doelgroep. In Voorschoten wer ken bijna 40 interna tionale ontwerpers aan de kledingcollec ties van Mexx. FOTO JAN HOLVAST landse bedrijf in 1970 op met landgenoot P.K. Sen Sharma. Nederland als vestigingsplaats was toeval: het was op dat moment de ver blijfplaats van de Indiërs. In 1976 kwam het bedrijf in de problemen omdat goederen uit het Vene Oosten, be langrijke produktielanden, niet meer geïm porteerd mochten worden in Nederland. Daardoor kon Mexx het grote en kostbare distributieappraat in Europa niet gebruiken. Mexx besloot om de kleding aan de grote wa renhuizen in Nederland te leveren om zo de omzet te verhogen. Het bedrijf overleefde de problemen, maar groei zat er niet in. Daarom creëerden de twee Indiase bedrijfseconomen in Voorscho ten twee kledingmerken: Moustache en Ema- nuelle, voor mannen en vrouwen. Dat was in 1980 het begin van een succesformule. In 1986, het bedrijf was actief in 14 landen, werd de naam veranderd in Mexx. Dit om het imago van het produkt te versimpelen en te versterken. De eerste letters M en E zijn af komstig van de kledingmerken Moustache en Emanuelle, de twee X-en staan voor twee frivole kusjes. Directielid Adü Advaney houdt zich in Lei den bezig met new bussiness development, hij gaat op zoek naar nieuwe produkten en af zetmogelijkheden voor de Mexx-produkten. Hij zegt over het ontstaan en de groei van het bedrijf „Wij begonnen in Nederland als eer ste met een complete collectie voor dames en heren. Het was in de confectie-industrie ge bruikelijk om in categorieën te produceren: jassen, broeken, alles appart. Onze kleding kon met elkaar worden gecombineerd en dat had succes." Advaney noemt nog twee oorzaken voor het succes: „De kledingindustrie was chao tisch, wij probeerden daar een zekere regel maat en discipline in aan te brengen door een stipte levering aan winkels. Ten slotte in troduceerden wij een nieuw prijsbeleid: ge baseerd op de behoefte van de niet op de produktiekosten zoals tot dan toe gebruikelijk was. Bij die prijs zochten we ver volgens de produktiemogelijkheden. Van daag de dag letten we op drie aspecten: prijs, kwaliteit en tijd." Advaney benadrukt dat één aspect van Mexx alles overvleugelt: „Het meest belang rijk voor ons succes zijn de juiste mensen in ons bedrijf. Zonder hen was het nooit gelukt. In de opbouwfase bijvoorbeeld was het van belang dat we te maken hadden met nuchte re Nederlanders die bovendien hun talen goed spreken. Daardoor was het voor ons makkelijker om onze grenzen te verleggen. Was ons Indiërs betreft, ik denk dat wij ons onderscheiden door de warmte in persoonlij ke relaties en geen keiharde zakenmentaliteit heben. Ook dat kan belangrijk zijn." LIFE-STYLE Mexx, een frivole naam voor frivole kleding. Op de kleurige advertenties zijn altijd een meisje en een jongen te zienmooi, vrolijk en gestoken in kleurige kleren. Dat spreekt aanwant wie wil er niet zo uitzienT De HaanOnze kleren en mensen stralen iets uit: jong, vrolijk en internationaal. Dat is de life-style van Mexx. „Onze belangrijkste doelgroep is tussen de 15 en 25 jaar, leeft in grote steden en heeft lol", verduidelijkt Betty de Haan het begrip li- fe-style. Ze vervolgt: „Onze reclamefoto's worden ook altijd op straat gemaakt, let maar op. Een positieve uitstraling dus. En onze ontwerpers gaan ook regelmatig de straat op, in alle uithoeken van de wereld, om ideeën voor de nieuwe collecties op te doen. Een weekendje 'shoppen' in New York of Parijs is voor hen heel gewoon. Dat betekent: de staat op, de parken en de musea in voor de trends. Uiteraard volledig betaald door Mexx." DESIGN Wat is het eigenlijk voor kleding, wat is het geheim van het succes? Kleurig, gemaakt van pure linnen, zijde, katoen. „Kwaliteit dus, en puur design", zegt De Haan met gevoel voor commercie. „Het heeft een eigen gezicht en is geen confectie, geen massaprodukt. Van een jasje of een broek zijn geen duizenden exemplaren. In de boetieks van de Leidse Haarlemmerstraat zie je overal hetzelfde. On ze kleren zijn altijd anders. De stoffen laten we zelf maken, ook de prints ontwerpen we zelf. De kleren gaan pas de deur uit als ze zijn aangepast, gechekt en dubbel-gechekt Krimpt de stof bij het wassen, dan zoeken we een an dere stof." En de concurrentie? Wat is de positie van het Nederlandse Mexx ten opzichte van het AmerUcaanse bedrijf Esprit, of het Italiaanse Benetton dat in elke winkelstraat vertegen woordigd is? Advaney. „In Europa neemt Benneton de eerste plaats in, wij zijn tweede, gevolgd door Esprit. Wereldwijd gezien staat Mexx op de derde plaats. Door zelfstandige winkeliers te stimuleren zich te vestigen in het centrum van grote steden, het domein van de kleidingketen, en onze kleding te ver kopen, proberen we onze positie te verster ken." Volgens de Indiër is er een duidelijk ver schil in imago tussen de elkaar beconcurre rende merken die in de Bijenkorf broederlijk naast elkaar hangen. „Esprit is duidelijk Amerikaans qua uitstraling, Benneton is Itali aans en multi-raciaal wij zijn trendy en grootstedelijk. Het sterke punt van Benetton is vooral hun distributie: de organisatie van de goederenstroom is heel goed." De voormalige zilver- fabriek in Voorscho ten is omgetoverd tot een waar sprookjes paleis voor Mexx- werknemers. FOTO PR Het succesvolle kledingbedrijf Mexx trekt jongeren aan als vliegen op de stroop. Ze kopen niet alleen de kleren grif, ze willen ook dolgraag bij het bedrijf werken. Maar waarom? Wat is het geheim van het succes van Mexx? Wat speelt zich afin de hoofdvestigingen in Voorschoten en Leiden? Mexx groeit door. Een kijkje achter de schermen. Een bericht In de krant: 'Kledinggi gant Mexx Voorschoten/Leiden breidt fors uit, nieuwe werkgele genheid'. Gevolg: Betty de Haan, office manager bij Mexx krijgt honderden spontane sollicitatiebrieven op haar bureau. „Want als je jong bent, wil je bij Mexx werken", zegt De Haan die zich bezig houdt met de communi catie binnen en buiten het bedrijf. Het suc cesvolle Nederlandse kledingbedrijf heeft blijkbaar een onweerstaanbare aantrekkings kracht. Mexx plaatst zelden advertenties voor vacatures: open sollicitatiebrieven genoeg. Het pand waarin het hoofdkantoor van het bedrijf is gevestigd, draagt bij aan het aan trekkelijke imago van Mexx. „We zitten in het Witte Paleis in Voorschoten", zegt De Haan aan de telefoon. Inderdaad: een wit paleis, van binnen en van buiten. Mexx is gehuisvest in het pand van de voormalige zilverfabriek aan de Leids- eweg. Alleen de voorgevel van het majestueu ze pand is blijven staan. De rest is voor bijna 15 miljoen gulden herbouwd en verspijkerd aan de hand van een ontwerp van de Ameri kaanse architect Robert Stem. De architect won vorig jaar de Amerikaanse architectuur prijs voor dit kantoorpand. En dat is niet zo vreemd, blijkt na een rondleiding door een waar sprookjespaleis voor werknemers. Het uiterlijk oogt perfect, overal is aan gedacht. Zelfs fitness-zaal, dou ches en bibliotheek ontbreken niet. Zeeën van mimte, mst, kunst, ontspannen mensen in mooie kleren. De aantrekkingskracht van Mexx voor jon geren wordt in dit onderkomen begrijpelijk. In Voorschoten werken ongeveer 100 men sen: 'the happy few'. De Leidse blauwe Mexx- kubus aan de Rooseveltstraat heeft ongeveer evenveel werknemers in dienst. Mexx werkt daarnaast veel met oproepkrachten. Bij Mexx, met vestigingen over de hele we reld en 1500 mensen in dienst, is niet alles glitter en glamour. Maar dat glitter-beeld wordt wel versterkt door de hoofdkantoren in Voorschoten en Leiden. Het ontwerpen en het coördineren van de produktie gebeurt hier. Leiden richt zich het coördineren van de produktie voor Europa, de kleding wordt vanuit Leiden naar Europa verscheept. Voor schoten is het hart van Mexx en tevens het visitekaartje van de onderneming: hier wordt de kleding 'geboren'. Een team van 30 40 streng geselecteerde internationale ontwerpers werkt hier perma nent aan de 32 kledingcollecties die elk jaar worden gemaakt voor kinderen, tieners, jon geren, mannen en vrouwen en binnenkort ook baby's. Elk seizoen een nieuwe collectie voor deze doelgroepen. De Mexx-ontwerpers werken ook aan nieuwe accesoires. Plannen zijn er voor schoenen, parfums, linnengoed, tassen en brillen. Niet alle werknemers van Mexx zijn altijd even 'happy*, verzekert De Haan. „Het is hard werken, vooral voor onze uit alle landen afkomstige ontwerpers die altijd een 'dead line' hebben. Want de collecties moeten op tijd klaar zijn. Daarom brandt hier 's avonds altijd wel een lichtje in het pand: de ontwer pers werken door. En zo leuk is dat niet hoor, want van een privéleven komt weinig te recht." Het minder creatieve werk, de produktie van de stoffen en kleding, wordt gedaan door duizenden mensen in de 'lage-loonlanden'. Het merendeel van de kleding wordt ge maakt in het Verre Oosten India, Taiwan, Japan, China een kleiner deel van de pro duktie gebeurt in Europa - met name in Por tugal en Italië. Het hart van het bedrijf bevindt zich in het witte paleis in Voorschoten. President-direc teur Rattan Chadha belichaamt Mexx. De ge schiedenis van het bedrijf is er een volgens het boekje. De Indiër richtte het puur Neder-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 43