De moeizame weg naar een nieuwe verzorgingsstaat ZATERDAGS Veel opwinding viel er niet te bespeuren, de afgelopen week in de Tweede Kamer. De algemene beschouwingen kenden een rustig karakter. Zeker in vergelijking met de afgelopen maanden bleef het tijdens de eerste grote vergadering van het parlementaire jaar bij een paar strovuurtjes, die door Lubbers c.s. moeiteloos werden bedwongen. Tl én hand in zijn zak, de benen ge- I j kruist. Van achter het katheder for- muleert fractieleider Thijs Wöltgens van de PvdA zijn conclusie over drie dagen al gemene beschouwingen in de Tweede Kamer. I „Het waren niet de meest opwindende be schouwingen. Dit is het gevolg van het feit dat de grootste opwinding al achter de rug was," zegt hij, verwijzend naar de roerige WAO-dis- cussie tijdens de zomermaanden, die eind vo rige maand tijdens het PvdA-congres in Nijmegen uitmondde in de Grote Omme zwaai 1991. Het congresbesluit tot het saneren van de WAO was een afscheid van een zorg vuldig opgebouwde verzorgingsstaat en tege lijkertijd een baken naar een nieuwe Neder landse samenleving. De vraag was nu of het schip van staat de afgelopen dagen onver vaard een nieuwe koers zou kiezen? De alge mene beschouwingen beschouwd. De PvdA heeft een historisch besluit geno men door een inbreuk te maken op het stelsel van sociale zekerheid ten gunste van 's lands financiën. De stap van de sociaal-democraten markeert voorts een omslag in het denken over de relatie tussen politiek en samenleving. Het is een directe breuk met de ideologie dat een politieke partij te allen tijde opkomt voor haar achterban. Het ontstaan van D66 was al een eerste aankondiging van het wegvallen van de achterbangedachte. De deconfessiona lisering dwong de christelijke partijen in de ja ren zeventig een andere politieke koers in te slaan en nu heeft de PvdA consequenties ge trokken uit het definitief verdwijnen van de arbeidersbeweging. De samenleving is veranderd. Nederland is een zeer rijk land. Gemeten naar levensduur, onderwijs en levensomstandigheden staat Ne derland op een lijst, waarop 130 landen in de wereld zijn vergeleken, op de vierde plaats. Gemiddeld zijn in Nederland de hoogste inko mens 4,4 keer zo hoog als de laagste inko mens. Alleen in Japan zijn de inkomensver schillen nog kleiner. De levensduurverwach- ting is bijna de hoogste ter wereld, de sterfte cijfers van kinderen zijn het laagst. 78,5 Pro cent van alle werkende Nederlanders heeft een dienstverlenende baan. De welvaart is hoog. Een smet op dit trotse vaandel is het aantal mensen zonder werk. In zo'n samenle ving heeft een parrij, die zich richt op arbeid, met al die uitkeringsontvangers en werkers in dienstverlenende beroepen haar natuurlijke achterban verloren, zoals de politicoloog Van Putten terecht opmerkte in het PvdA-blad So cialisme en Democratie. En daarom is de PvdA wel gedwongen een andere koers te va- NIEUWE PERSPECTIEVEN De ommezwaai van de PvdA biedt nieuwe perspectieven voor een andere invulling van de verzorgingsstaat. Een verzorgingsstaat, die ondanks de gunstige internationale cijfers in Nederland langzaam dreigt dicht te slibben als gevolg van een steeds ongunstiger verhou ding tussen het aantal werkenden en het aan tal niet-werkenden. De actieven betalen im mers voor de niet-actieven, maar hoe lang houdt de samenleving dat vol, wanneer er steeds meer niet-actieven komen? „Verdienen gaat voor verdelen," zei fractievoorzitter Elco Brinkman in 'zijn' algemene beschouwing. Ook het kabinet Lubbers/Kok heeft onder kend dat de uitkeringskoek opraakt. Vandaar de ingreep in de WAO en de ziektewet. Maar een herziening van de verzorgingsstaat eist meer. Nieuw initiatief, nieuw elan, nieuwe po- ZATERDAC 12 OKTOBER 1991 De verschillen tussen Bolkestein (rechts) en het kabinet liggen vooral op het princi piële vlak. Van Mierfo (links) kwam bepaald niet met vernieuwen de ideeën. foto» anp litieke visies. In deze zin hadden de algemene beschouwingen 1991 de trends kunnen zetten voor de toekomst. Bijvoorbeeld: Op welke wij ze krijgen de maatschappelijke veranderingen gestalte? Of: durven de politieke partijen het mes te zetten in traditionele verworvenheden en plaats in te ruimen voor nieuwe denkbeel den over de Nederlandse samenleving van het jaar 2000? Maar Wöltgens ver zuchtte dat de grootste opwinding al achter de mg was en Brinkman koos in de beste CDA-tradities voor 'het stapsgewijs op weg gaan naar een nieuwe sociale orde'. De eerste dag van de algemene beschouwingen is er van enig elan in de Tweede Kamer niets te be speuren. Plichtmatig draaien de woordvoerders hun rondjes. Lan ge betogen, lof voor het kabinet, een paar kleine wijzigingen. Con frontaties, nauwelijks. Zelfs voor man Bolkestein van de WD, wiens partij zich ouderwets rechts profileert in een alternatief bezui nigingsplan, oogst slechts inter rupties van Groen Links. De bij een nieuw beleid horende inspira tie ontbreekt volledig. Geschrok ken door de recente gebeurtenis sen in Duitsland bezinnen de volksvertegenwoordigers zich over het te voeren migrantenbeleid, dat aldus onverwachts een plaats krijgt op de politieke agenda. Naarmate de betogen langer duren, hangen de kamerleden verder onderuit. Af en toe een niet onderdruk te gaap. Veel bankjes zijn leeg. Het gewone werk moet echter ook doorgaan en vooral wanneer de geachte afgevaardigden van de kleinere fracties aan het woord komen ont staan er grote, lege plekken in de naar nostal gie geurende grote vergaderzaal, waar dit jaar voor het laatst de algemene beschouwingen over het voetlicht worden gebracht. DIK TEVREDEN De kamer vindt dat er ha de koerswijziging van de PvdA voorlopig voldoende is ver nieuwd. Brinkman en Wöltgens zijn dik tevre den. Het kabinet staat goed op de rails, er zijn afspraken gemaakt over de wijze waarop wordt voortbewogen, op sommige plekken zal het juiste spoor gevonden moeten worden. Kortom, lof en waardering. Brinkman - 'De begroting ademt soliditeit en solidariteit' - gaat daarin heel ver, Wöltgens blijft niet ach ter. Even heeft de PvdA'er overwogen in zijn speech aandacht te besteden aan de massale WAO-demonstratie op het Haagse Malieveld. De algemene beschouwingen beschouwd Thijs Wöltgens: „De grootste opwinding was al,achter de rug." foto anp Op het laatste moment komt hij daarvan te rug. Oppositie-voorman Van Mierlo heeft veel 'begrip' voor de door het kabinet ingeslagen koers in deze moeilijke economische tijden. Is voorzichtigheid zijn drijfveer nu na komende verkiezingen wellicht een plaats in de regering wacht? Het was een bitter jaar, dit jaar. Enor me tegenvallers, gigantische politieke obsta kels, onnavolgbare veranderingen in de we reld. Ga d'r maar aan staan als Hollands kabi netje. Vooral de bezuinigingsopdracht tot en met het jaar 1994, die binnen een jaar opliep van een tekort van 5 miljard tot een tekort van 22 miljard, was even slikken, onderkent ook Van Mierlo. Slechts op onderdelen van het beleid wil de vernieuwer van weleer een duidelijk D66- stempel hebben. Ontwikkelingssamenwerking bijvoorbeeld. Moet anderhalf procent van de nationale begroting blijven, vindt D66. Ver nieuwend? Nauwelijks, want op de keper be schouwd wil iedereen dat, als er maar geld voor is. Een algemene milieuheffing, geleide lijk in te voeren. Vernieuwend? Nee. Het idee komt neer op het samenvoegen van al be staande plannen. De WAO, een volumebeleid voor 2 jaar en dan bekijken of ingrijpen in de hoogte van de uitkering nodig is. Vernieu wend? Nee dus. Al lang overwogen en als te onzeker van de hand gewezen. Overigens zijn ook CDA en PvdA best bereid de ingreep in de hoogte van de uitkering te verzachten, als blijkt dat de instroom van nieuwe gevallen over een jaar fors vermindert en de uitstroom groter wordt. D66 vernieuwend? Nee. Wat is echter wel vernieuwend? Is het her zien van de verzorgingsstaat een vernieuwing? De PvdA heeft, uiteraard met het CDA, geko zen voor een ingreep in het sociale zeker heidsstelsel. De partij,' die het opkomen voor de zwakkeren in haar vaandel heeft en prat mag gaan op een grote historische inbreng in de opbouw van een van de beste voorzienin genstelsels ter wereld, zet nu noodgedwongen de tering naar de nering. Dat is een grote, een enorm grote stap. Maar is het een behouden de of een vernieuwende stap? Uitgaande van de opgebouwde verworvenheden kun je de maatregel een stap terug noemen. Dat is ech ter een achterhaalde gedachte. De samenle ving verandert voortdurend en daarom is elke aanpassing aan nieuwe omstandigheden een vernieuwing. BIKKELHARD Aldus beschouwd is het mogelijk het door de WD bij deze algemene beschouwingen ge presenteerde correctie-scenario een nog ver dergaande vernieuwing noemen. De liberalen oordelen dat een verderstrekkende herstyle- ring van de Nederlandse samenleving nodig is. Ze presenteren een pakket bikkelharde maatregelen, dat op den duur de Nederlandse financiële huishouding gezonder maakt dan de kabinetsvoorstellen. Afgezien van onenig heid over de uitwerking van sommige maatre gelen (Lubbers en Bolkestein verschillen bij voorbeeld van mening over de gevolgen van een bezuiniging van 30 procent op het mini mumloon) ligt het grote verschil tussen de vi sie van het kabinet en de WD in de principië le sfeer. In de bezuinigingsvoorstellen van het kabinet blijven de verschillen tussen arm en rijk in Nederland ongeveer even groot. Als de WD-voorstellen worden doorgevoerd zullen die verschillen groter worden. Dit CDA/PvdA kabinet zal die keuze nooit maken. Wat je ook vernieuwing noemt, concrete aanzetten voor de broodnodige herziening van de verzorgingsstaat blijven tijdens deze algemene beschouwingen uit. De beschou wingen van de fractievoorzitters zijn vooral vreedzaam van toon. Brinkman en Wöltgens wensen na een moeilijk en zwaar bezuini gingsjaar eindelijk verlost te worden van de politieke druk op de ketel. De WD moet als grootste oppositiepartij het voortouw nemen in de kritiek op het uitgestippelde beleid. Maar de liberalen weten op voorhand dat ze machteloos zijn tegen de meerderheid van de regeringscoalitie. Al tijdens de eerste ronde „Verdienen gaat v wing. van de debatten legt Bolkestein het moede hoofd in de schoot. De intellectueel is zelfs bij de doodenkele hekelende opmerking van de overkant niet uit zijn zetel te branden voor het geven van een weerwoord. D66-voorman Van Mierlo wenst niet als dwarsligger te fungeren en besluit een gema tigde, pragmatische koers te varen. Een partij genoot had al voor de algemene beschouwin gen opgemerkt dat de samenleving de ideeën van D66 heeft ingehaald. En 'vernieuwen om het vernieuwen' hoeft voor de democraten niet. Dus houdt D66 zich gedeisd. Op enkele punten gaat Van Mierlo het debat met Lub bers aan, maar tot een zeer principiële ge- dachtenwisseling komt het niet. De standpun ten van D66 zijn óf al bekend (WAO) óf vrijwel gelijkluidend aan de opvattingen van het ka binet (ecotax). En zo kan een matig geïnteres seerde premier Lubbers zonder veel moeite het schip van staat op de uitgezette koers houden, nadat hij zorgvuldig met een lange, saaie beschouwing eventuele tegenstribbe laars deskundig de mond heeft gesnoerd. Natuurlijk bepaalt de actualiteit voor een groot deel de beschouwingen. De rassenrellen in Duitsland brengen de fractievoorzitters tot overdenkingen over het migratiebeleid. Het echec rond de Nederlandse voorstellen over de Economische Politieke Unie blijkt een kolf je naar de hand van de fractievoorzitters, die vermoedelijk stilletjes hopen zich op deze wij ze in de kijker van Europa te plaatsen. Van zelfsprekend horen deze onderwerpen op de ieke agenda van de Tweede Ka- thuis, ook tijdens de algemene houwingen. Maar vernieuwend, dus. HOOFDZAKEN al sprake is van enige vemieu- e elementen in het politieke debat, dan zitten die in de direct uitgesproken voornemens op bestuurlijk gebied. Het in krimpen van de overheid en de overdracht van taken van het rijk naar gemeenten en pro vincies krijgen een prominente plaats in de discussie. Minder ministeries, minder staats secretarissen en minder vergaderen, kortom, een rijksoverheid die zich uitsluitend bezig houdt met hoofdzaken. Het klinkt als een mooie wens, maar de kamer heeft deze week sterke aanzetten gegeven tot het snel en voor spoedig uitwerken van de plannen. Op den duur zullen deze maatregelen ook een bijdrage leveren aan een andere invulling van de verzorgingsstaat, waar instellingen dichter bij de burger zaken regelen voor die zelfde burger. Dat is winst. Winst is eveneens'dat een enkele keer in he£ debat de discussie over een grotere verant woordelijkheid voor het individu doorklonk. Binnen het kabinet is het denken daaroveF nog maar net begonnen, maar het denken gaat ongetwijfeld door en zal op de wat lange re termijn - uiteraard: politiek blijft politiek - voeren in de richting van het door de PvdA uitgezette nieuwe baken. Een afgeslankte overheid, die minder regelt en meer verant woordelijkheid laat aan de burgers. Als deze algemene beschouwingen een ding hebben duidelijk gemaakt dan is het wel dat de weg naar het nieuwe baken vooral een lange weg is. Het taboe op de verzorgingsstaat mag dan doorbroken zijn. de nieuwe verzorgingsstaat is nog lang niet in zicht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 41