Binnenland NZR: Uitstel van stelselwijziging Geschorste agent spant geding aan 'Politie manipuleerde informatie' Vliegtuiglawaai neemt fors toe 'PvdA mag mini-stelsel niet uit de weg gaan' Philips maakt LCD-schermen in Nederland PGGM weigert 'greep in kas' voor minister Pronk scheldt arme landen honderd miljoen kwijt Zaterdag 12 oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRJCK VAN DEN HURK MARGGT KlOMPMAKER SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: CLARA KEMPER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). In opdracht van de HBO-raad wordt voortaan jaarlijks onderzoek gedaan naar de loopbaan van afgestudeerde HBO'ers. Dit om meer inzicht te krij gen in de aansluiting tussen HBO en de arbeidsmarkt. NIEUWSLIJN Doden bij afmeren Russische boot Een 10-jarig jongetje uit Den Haag en een 32-jarige man zijn gistermiddag in de Eerste Binnenhaven van Scheveningen om het leven gekomen, toen zij stonden te kijken naar het afmeren van een Russische vrachtboot. Een van de kabel- trossen van het schip knapte en sloeg tegen de lichamen van het tweetal. Het jongetje was op slag dood, de man is op weg naar het ziekenhuis overleden. Een 28-jarige vriendin van de man liep een gekneusde arm en schouder op. Nederlanders handelden in kinderen De politie in Berlijn heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen onder anderen twee Nederlanders. Zij worden ge zocht voor hun aandeel in een volgens de Berlijnse politie internationaal georganiseerde bende gericht op de handel in kleine kinderen. De politie kwam de bende op het spoor, toen donderdag uit een Berlijns asielzoekerscentrum een kind van één jaar werd geroofd. Twee daders, Roemenen, hebben de daad inmiddels bekend en zitten in Berlijn vast. Inmiddels zijn nog negen arrestaties verricht. Einde aan stijging inflatie Tussen medio augustus en medio september is het leven 0,6 procent duurder geworden. Vooral kleding, zuivelwaren en fruit stegen in prijs. Ten opzichte van een jaar geleden is de inflatie nu op 4,4 procent aangeland. Daarmee is een einde gekomen aan de voortdurende stijging van de inflatie, die in februari begon. Vorige maand stond de trend nog op 4,6 procent, een maand daarvoor op 4,5 procent. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft dit bekendgemaakt. Ex-verdachten Fagel-zaak eisen meer De drie mannen die ten onrechte zijn aangemerkt als ver dachten van de moord op de bekende restauranthouder G. Fagel (juni 1989) eisen opnieuw een schadevergoeding. Al eerder ontvingen zij een bedrag van vijfhonderd gulden voor elke dag dat zij in voorarrest hebben gezeten. Dit maal willen zij een volledige vergoeding van „gederfde levens vreugde", zo blijkt uit een brief van hun advocaat, mr. P. Bovens, aan minister Hirsch Ballin (justitie). Een schadebe drag wordt door Bovens niet genoemd. Hij nodigt de minis ter slechts uit „een passende financiële schaderegeling" te treffen, rekening houdend met de al eerder toegekende ver goeding voor het verblijf in de politiecel. Zes jaar voor mishandeling baby Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren een 39-jarige man uit .Enschede een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek op gelegd voor het mishandelen van zijn drie maanden oude zoontje. Het kind is door de mishandeling voor het leven ge handicapt geraakt. De man raakte zo geïrriteerd door het gehuil van de baby dat hij het kind met het hoofd op tafel sloeg. Het kind woont nu in een revalidatiecentrum en heeft een drain in het hoofd. De vader heeft de mishandeling steeds ontkend. Volgens hem is de baby uit de kinderwagen Amsterdammer kocht ambtenaren om Officier van justitie Van der Horst heeft gisteren bij de recht bank in Den Haag een jaar cel geëist tegen een 56-jarige Amsterdammer wegens het omkopen van ambtenaren. De man zou volgens de officier van 1982 tot en met 1987 als ad ministrateur van een schoonmaakbedrijf betrokken zijn ge weest bij corruptie. Ambtenaren van onder meer het minis terie van binnenlandse zaken, het paleis van justitie en ge meentewerken in Den Haag en het Rijksinkoopbureau in Delft zouden geld, kleding, benzine, reizen, etentjes en au to's hebben aangenomen. Het schoonmaakbedrijf kreeg op die manier positieve beoordelingen en bracht meer uren in rekening aan de overheid dan in werkelijkheid waren ge werkt. Contacten met criminelen ontkend AMSTERDAM GPD De deze week door de Amster damse korpsleiding geschorste hoofdagent van politie spant een kort geding aan tegen zijn superieuren. Volgens zijn advo caat mr. P. Huisman bestrijdt de hoofdagent dat hij criminele contacten zou onderhouden. Het zou gaan om contacten met figuren uit de kring rond de Su rinaamse legerleider Bouterse of het Surinaamse junglecomman do van Ronnie Brunswijk. Donderdagavond werd de hoofdagent geschorst wegens „het onderhouden van onge wenste contacten met crimine len". Na zijn politieopleiding werd de uit Suriname afkomsti ge man in 1988 aangesteld bij het hoofdstedelijke bureau Warmoesstraat. Al geruime tijd deden geruchten de ronde dat hij zich zou bezighouden met de handel in harddrugs. Naast het ronselen van colle ga's, zou hij ook hebben gepro beerd wapens aan te kopen voor het junglecommando. Met een informant van de Politieke Inlichtingendienst (P1D) zou hij hebben onderhandeld over de aankoop van tweehonderd ma chinegeweren ter waarde van vijf miljoen gulden. Die informatie is afkomstig van de Amsterdamse recher cheur Jan van Daalen. Eind de ze maand verschijnt van zijn hand een boek over de onder zoekmethoden naar van cor- Ook particuliere verzekeraars hebben grote twijfels De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft in een brief aan het parlement gepleit voor uitstel van het nieuwe stelsel van ziektekostenverzekering. Ook het KLOZ de organisatie voor particuliere verzekeraars heeft grote twijfels of de maatregelen haalbaar zijn, die voor 1 janua ri 1992 op stapel staan. keraars en instellingen moeten worden gehanteerd. Tegelijker tijd valt een belangrijk deel van de bestaande wetgeving weg." In zijn brief zegt de NZR dat staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft verzuimd met de NZR overleg te plegen over concreet beoogde maatre gelen. De ziekenhuisraad vindt het verder onverantwoord dat de instellingen verantwoordelijk blijven voor de continuïteit en kwaliteit van de zorgverlening, terwijl de manier waarop zij vanaf 1 januari aan geld moeten komen geheel onduidelijk is. De NZR noemt het niet realistisch te veronderstellen dat deze ver antwoordelijkheid per 1 januari helemaal door nog te sluiten Verpleeghuizen, revalidatiecen tra en audiologische centra worden onderworpen aan een geheel nieuw systeem dat zal zijn gebaseerd op nog te sluiten overeenkomsten met individue le verzekeraars. Dat brengt een onaanvaardbaar risico met zich mee, meent de NZR. De inhoud van besluiten (AMvB's) over de nadere rege lingen zal namelijk op z'n vroegst pas half november be kend worden. Daardoor komen de betrokken instellingen voor een nagenoeg onmogelijke op gaaf te staan, aldus de NZR. „Er bestaat geen zicht op de spelre gels die bij het opstellen van overeenkomsten tussen verze- overeenkomsten met individue le verzekeraars zal zijn afgedekt. De raad wil daarom meer tijd voor „een betere voorbereiding op nieuwe bevoegdheden, on derhandelingssituaties, structu ren en financieringswijzen". Ook het KLOZ, de overkoepe lende organisatie van particulie re ziektekostenverzekeraars, blijft twijfelen aan de praktische uitvoerbaarheid van Simons' maatregelen. Ook deze organi satie is tegen het voornemen van de staatssecretaris om de bestaande uitvoeringsorganisa ties van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten in 1992 gedeeltelijk te handhaven. Het KLOZ denkt dat het haast onmogelijk is om de voorberei dingen tijdig voor 1 januari 1992 rond te hebben. De orga nisatie heeft de afgelopen maanden wel aan het overleg met Simons deelgenomen, om voorbereidingen te kunnen tref fen als de plannen toch worden doorgezet. Liza Minneli begroette gisteren bij aankomst op Schiphol allereerst haar hondje Ully dat al eerder uit het vliegtuig was. Minelli geeft vandaag een concert in het Rotterdamse Aboy\ foto anp» Raymond rutting RICHARD MOOYMAN In het jaar 2000 heeft een kwart van de Nederlandse bevolking last van het lawaai van vliegtui gen, waarvan vijf procent zelfs in ernstige mate. Er zijn extra maatregelen nodig om de toe nemende geluidsbelasting door vliegverkeer te beperken. Dat schrijft het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) in het onlangs uit gelekte rapport 'Zorgen voor Morgen II'. In het Nationaal Milieube leidsplan wordt nog uitgegaan van 11 procent gehinderden en 2,5 procent ernstig gehinder den. Volgens RIVM-onderzoe- ker K. van Velze is de toename het gevolg van de te verwachten spectaculaire groei van het vliegverkeer. Bij de berekenin gen heeft het RIVM gebruik ge maakt van het Plan van Aanpak voor Schiphol. De te verwach ten toename van het aantal vliegbewegingen is daarbij ge projecteerd op het huidige ba nenstelsel. Ook de bouw van grote aan tallen nieuwe woningen in de regio Schiphol draagt er volgens Van Velze toe bij dat meer men sen last zullen hebben van vliegtuiglawaai. Het RIVM con stateert verder 'een stagnatie' bij de lawaaibestrijding aan de bron. Nieuwe typen vliegtuigen zijn volgens het RIVM niet veel 'stiller' dan modellen van enige jaren geleden. PENH «GPD PvdA-econoom Wolfson in CDA-blad: paste vorm. Pleidooien voor het afschaffen van de verzorgings staat ziet hij als een overdreven reactie op het feit dat de PvdA de zaken veel te lang op zijn be loop heeft gelaten. De PvdA-econoom hekelt de vakbeweging die volgens hem te lang heen gedacht dat alles dat goed was voor het individu, ook goed was voor het collec tief. Het kader in de PvdA is er nu van overtuigd dat dit niet zo is, geeft Wolfson te kennen. Over een aantal jaren zal dat ook het geval zijn bij de PvdA- kiezers, meent hij. Wolfson haalt ook uit naar zijn eigen partij die in de Oppo sitie te lang heeft getracht zich door harde standpunten te pro fileren. Sinds men aan het kabi net deelneemt, is de PvdA bezig met inhaalmanoeuvres, aldus de sociaal-democraat Kritiek is er ook op partijleider en vice- premier Kok die volgens Wolfs on te laat is begonnen met de vernieuwing in de partij. Het invoeren van een ministel sel voor de sociale zekerheid moet voor de PvdA bespreek baar worden. Dit zegt dr. Wolfs on, voorzitter van de recent in gestelde PvdA-commissie die met adviezen moet komen over de toekomst van de verzor gingsstaat In het laatste nummer van CDAktueel het partijblad van het CDA zegt Wolfson dat het ministelsel moet worden inge voerd voor sociale verzekerin gen die een verlies aan inkomen opvangen. Het gaat dan om de ww, wao en Ziektewet, aaw en aww. Aan de aow zegt Wolfson niet te willen tomen. In een mi nistelsel garandeert de overheid alleen nog maar een uitkering op minimum-niveau. Voor het overige moet de betrokkene zichzelf elders bijverzekeren. Wolfson meent dat de verzor gingsstaat nog wel degelijk toe komst heeft, zij het in aange- s bemanningen van het 298ste squadron 'Alouttehellcopters' keerden gisteren terug op de vliegbasis Soesterberg. Zij vlogen in Joegoslavië ?s met EG-waamemers. Op de foto wordt piloot Anne Hendriks verwelkomd door zijn echtgenote en dochter. foto anptoussaintkluiters ruptie verdachte politiémensen bij het Amsterdamse korps. On der de titel 'Sans rancune' be- schrijft Van Daalen hoe hij in opdracht van de korpsleiding als undercover moest optreden. Ook de handel en wandel van de nu geschorste politieman staat daarin beschreven. Hem hangt eveneens ontslag boven het hoofd. De op handen zijnde publikatie van zijn boek komt de Amsterdamse politie aller minst gelegen. Vorig jaar september deed de Rijksrecherche een inval in de woning van de hoofdagent. Het vermoeden bestond dat zich in zijn huis achttien kilo cocaïne zou bevinden. Advocaat Huis man: „Er is toen niets gevon den. Op advies van zijn superi euren heeft hij zich daarna ziek gemeld. Vanaf dat moment heeft hij erop aangedrongen te worden gerehabiliteerd, omdat rond zijn persoon een onaange naam geruchten-circuit op gang was gekomen". Volgens Huisman hebben hij en zijn cliënt verzocht om een gesprek bij de korpsleiding. Die beloofde de zaak te onderzoe ken, maar verder werd niets meer vernomen. Deze week werd het onderzoek van de Rijksrecherche afgerond. Daar uit bleek dat de agent zich niet schuldig had gemaakt aan straf bare feiten. Desondanks besloot de Amsterdamse korpsleiding de agent te schorsen. UTRECHT «ANP EINDHOVEN. ANP Philips gaat investeren in een fabriek voor massaproduktie van platte LCD-beeldschermen in Eindhoven. Met de uitvoe ring van de eerste fase van het project zal meer dan 200 mil joen gulden zijn gemoeid. De eerste commerciële leveringen moeten in de eerste helft van 1993 plaatsvinden. Als de fa briek op topcapaciteit draait, zal zij aan 450 mensen werk bie den, aldus Philips. De beeldschermen worden geleverd aan zowel verschillen de Philips-divisies als aan parti culieren. Er wordt gesproken met andere bedrijven over hun mogelijke deelneming in een gezamenlijke onderneming, waarvan de nieuwe fabriek dan het produktiecentrum zal zijn. Philips verwacht dat de markt voor produkten waarin LCD- beeldschermen worden ver werkt de komende jaren aan zienlijk zal groeien. LCD-beeld schermen worden in een breed scala van produkten toegepast, onder meer in TVs en in schootcomputers. De vakbon- dei) hebben opgetogen gerea geerd op de bekendmaking van Philips. Rechtbank geeft eerste oordeel in zaak-Bruinsma: AMSTERDAM FRED VAN ESSEN De Amsterdamse politie heeft volgens de rechtbank in de hoofdstad gemanipuleerd met informatie in het onderzoek naar de moord op de top-crimineel Klaas Bruinsma. Toch vond de rechtbank dat gisteren nog onvoldoende om de van deze moord ver dachte ex-politieman vrij te laten uit voor lopige hechtenis. De verdachte zit al ruim drie maanden vast op verdenking van de moord op Bruin sma in juni van dit jaar bij het Amsterdam se Hilton-hotel. Binnen veertien dagen wordt beslist of het bewijs niet-ontvankelijk moet worden verklaard en of de rechtszaak tegen de 35-jarige Amsterdammer wordt af geblazen. De leider van het onderzoek naar deze moordzaak, de chef Ernstige Delicten hoofdinspecteur W.H. Woelders, kreeg gis teren van de rechtbank-presidente het ver wijt dat hij „informatie van de Criminele In lichtingendienst (CID) kleurt met zijn eigen opvattingen over de zaak". Woelders heeft onder meer op eigen ge zag verdachten van de lijst afgevoerd. Hij zei dat „uit privacy-overwegingen" te heb ben gedaan voor twee mannen die niet bij de moord aanwezig geweest konden zijn. Ook in een ander geval was sprake van on regelmatigheden: van één persoon waren twee tegenstrijdige verklaringen in het dos sier gestopt, waarvan de meest belastende De bewuste verklaring van een portier van de discotheek Juliana's in het Amster damse Hilton-hotel, is van groot belang voor het bewijs. Het is de enige die stelt dat de ex-politieman het hotel rond de tijd van de moord samen met Klaas Bruinsma ver liet. Bruinsma en de verdachte zijn welis waar eerder op de avond samen gezien door een rechercheur die daar op een ande re missie was, maar de verdachte beweert al ver vóór de moord thuis te zijn geweest. Zijn vrouw bevestigt dat. Volgens hoofdinspecteur Woelders had de politie haar best gedaan de 'vele' anonie me verklaringen om te zetten in een proces verbaal onder naam. Maar 'helaas' was in dit geval de bewuste portier 'op vakantie' geweest. Maar tegenover de rechtbank ver klaarde de portier dat hij zijn vakantie had doorgebracht op een camping in Uitdam, tien kilometer van Amsterdam. Officier van justitie mr. P.C. Kortenhorst gaf toe dat dat „niet handig" was geweest. Maar hij vond dat geen reden de politie van dubieus gedrag te verdenken. „Dat zijn fou ten en geen gesjoemel". Er waren nu een maal veel verklaringen anoniem afgelegd uit angst voor represailles vanuit het moorddadige milieu rond de vermoorde gangsterbaas Bruinsma, zei de officier. „Het gaat hier om een heleboel angstzweet en een heleboel poker-faces". Pensioenfonds verlaagt premie niet slechts veriagen tot 7,3 procent. Een verdere daling „ondergraaft de positie van het PGGM als pensioenfonds dat zijn deelne mers financiële zekerheid wil bieden", aldus het fonds. De Vries kon gisteren nog niet inhoudelijk reageren. Een woordvoerder van het ministe rie zei dat het besluit „zal wor den meegenomen in de ge sprekken met werkgevers en bonden". De bonden zijn verklaarde te genstanders van het gebruik van pensioengelden voor cao doeleinden. Zij zien bekostiging van arbeidsvoorwaarden uit pensioenpremies als „een si gaar uit eigen doos", omdat werknemers en wergevers im mers de premies zelf opbren gen. Het pensioenfonds PGGM wei gert de pensioenpremie voor volgend jaar te verlagen van 8 naar 4 procent, zoals minister De Vries van sociale zaken wil. Door dat besluit dreigen grote problemen te ontstaan bij ae fi nanciering van de cao's in de zorgsector, waarvan de PGGM het pensioenfonds is. De premieverlaging zou een bedrag van 500 miljoen gulden hebben opgeleverd, waarmee de bewindsman de verbetering van de arbeidsvoorwaarden in de gezondheidszorg, de bejaar denzorg en het welzijnswerk wil bekostigen. De Vries heeft het bedrag al ingeboekt In de Mil joenennota. Het PGGM wil de premie Wereldbank en IMF in Bangkok. De minister kreeg voor zijn vertrek een petitie aangeboden van de actie „Honger hoeft niet", Ikvos en Smidaridad, waarin onder meer staat dat de ernst van de problemen in Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie „geen belemmering mag vormen voor een spoedige oplossing van de schuldenpro- uir».i„ \»r-l-J'* Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking verwacht ook dit jaar voor een bedrag van circa honderd miljoen gulden te zullen kwijtschelden aan arme landen. De komende twee maanden wordt bekendge maakt om welke landen het gaat. Pronk zei dit gisteren op Schiphol vlak voor zijn vertrek naar de jaarvergadering van de blemen in de Derde Wereld"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3