Eindelijk op reis, dank zij Isabella De meest begeerde vrouw van Zuid-Europa fj ZATERDAGS ZATERDAG 12 OKTOBER 1991 BIJVOEGSEL De waterput waaruit ontdekkingsreizigers hun drinkwater Onder de arcaden van de Plaza Mayor voor het gemeentehuis van Palos de la Frontera spelen oude mannen domino. Dat doen oude man nen daar al eeuwen. Aan de noordkant van het plein staat in wit marmer het standbeeld van de grootste stadgenoot aller tijden: de re der Martin Alonso Pinzon, die 500 jaar gele den de eerste tocht van Columbus heeft mo gelijk gemaakt. In zijn tijd was hij tussen zijn zeereizen door op dat plein te vinden, wandelend vanuit zijn thans mooi gerestaureerde huis in de hoofdstraat en een praatje makend met de spelers onder de arcaden. Een man van ge zag, die zijn wil kon opleggen aan de stad. Met zijn broers bezat hij grote, snelle zeilers waarmee zij alle havens van de Middellandse Zee hadden bevaren en strooptochten had den gemaakt over de nukkige Atlantische Oceaan, op zoek naar rijk beladen Portugese koopvaarders op thuisreis van de Afrikaanse kust. Zolang Castilië op voet van oorlog stond met Portugal werd die piraterij door de adel lijke machthebbers heimelijk aangemoedigd. Maar na de Vrede van Alcacovas, die in 1479 door koningin Isabella met haar oom, Alfons de Vijfde van Portugal was gesloten, moest er een einde aan komen. Die van Palos hadden daar niet zo'n boodschap aan. Voor straf moesten zij twee karvelen afstaan voor de eerste reis van Columbus. TROTS Gietijzeren scheepjes ter grootte van een badkuip, een okergele romp en plaatijzeren zeilen met het rode kruis van Castilië marke ren alle toegangswegen tot Palos. Een kleine provincieplaats als zovele in het Zuidspaanse land. Gebouwd op een heuvel, de kerk van San Jorge op het hoogste punt, trappen- straatjes met goed verzorgde huizen die afda len naar de waterput waar vroeger de zeil schepen hun drinkwater insloegen voor grote reizen. Er is eën voorzichtig begin gemaakt met opgravingen om de oude haven te zoe ken. Er zijn fundamenten gevonden van wat waarschijnlijk de oude schippersbeurs is ge weest. De-Staatscommissie voor het eeuw feest heeft 18 miljoen gulden aan Palos gege ven. Iedereen zou het wel mooi vin den als er een kunstmatige rivier arm zou kunnen worden gegraven, waardoor Palos weer aan het water zou komen te liggen. Op elke straathoek verwijzen tek sten op tegeltableaus naar wat daar 500 jaar geleden precies is gebeurd. Palos is er trots op de uitvalshaven geweest te zijn van de grote-ontdek kingsreis. „Dat was vijfhonderd jaar geleden wel anders", zegt in het ge meentehuis Julio Izquierdo Labra- do, secretaris en geschiedschijver van de stad. „Columbus kwam hier in mei 1492 met de koninklijke or donnanties op zak dat de stad twee schepen moest uitrusten voor zijn expeditie. Wij weten niet precies waarom, maar Palos had een straf opgelopen, waardoor de stad gedu rende twee maanden twee schepen aan de koningin moest afstaan. In de kerk van San Jorge werden die ordonnanties voorgelezen. Maar niemand reageerde. In de stad woonde Vazques de la-Frontera, die was meegegaan met een Portugese De onverschrokken zeeschuimers uit het Zuidspaanse havenstadje Palos de la Frontera, in 1492 door de Castiliaanse koningin Isabella aangekocht als thuis basis voor Columbus' ontdekkingsvloot, voelden er aanvankelijk niets voor om mee te varen naar de Nieuwe Wereld. Pas nadat er was gelobbyd bij invloed rijke burgers en geestelijken, kon het startsein worden gegeven. Op 3 augus tus 1492 vertrok de expeditie. Havenstad Palos liep niet echt warm voor Columbus' eerste ontdekkingstocht expeditie die met hetzelfde doel een paar jaaj eerder was vertrokken en verzeild wa raakt in de verraderlijke windstilte van de Sa ragossa-zee. Wat de Portugezen niet is ge lukt, zal ons ook niet lukken, moeten zij ge dacht hebben". TERUGGEROEPEN „Kun je nagaan hoe Columbus zich gevoeld zal hebben? Zes jaar had hij gesoebat bij de koning van Portugal. Als een onbetrouwbare fantast was hij afgewezen. Daarna had hij zes jaar lang de Spaanse koningen achterna ge reisd. Ook de Spaanse koninklijke commissie van bischop Hemando de Talavera had zijn plannen afgewezen. Hij was al bijna op weg naar Frankrijk om zijn diensten aan de Fran se koning te gaan aanbieden, toen hij door koningin Isabella werd teruggeroepen. In het voorjaar van 1492 kreeg hij zijn contract. En toen hij zijn expeditie in Palos wilde gaan uit rusten, kreeg.hij niemand mee". „Maar hij had invloedrijke vrienden. Hij was al eerder in Palos geweest. Na zijn ver trek uit Portugal was hij hier gekomen om in het Franciscaner klooster 'La Rabida' zijn 5- jarig zoontje Diego achter te laten. Hij had vriendschap aangeknoopt met de abt Juan Perez, die een van de biechtvaders was van Isabella, en de astronoom pater Antonio de Marchena. Die zijn met de gebroeders Pin zon gaan praten en toen die waren overge haald om met Columbus mee te gaan, durf den ook de andere zeelieden uit de stad de tocht aan". Volgens Julio Izquierdo was de keuze van Palos als plaats van afvaart weloverwogen. „Columbus zocht zeelieden van het type uit Palos, onverschrokken zeeschuimers, die de gevaren van de Atlantische Oceaan goed ken den. Hun karvelen waren van hetzelfde type als de Portugezen op hun ontdekkingsreizen gebruikten, klein jnet toch een groot laadver mogen, wendbaar, snel en stabiel in zwaar weer. Het waren geen loze vissers, zoals el ders langs de kust. Zij konden kaarten lezen en kenden het gebruik van navigatiemidde len." MONSTERROLLEN „Er was meer dat tót de keuze van Palos bijd roeg. De koningin van Castilië bezat geen en kele haven aan de oceaan. Die waren alle in bezit van machtige adellijke families. De poli tiek was er op gericht zo veel mogelijk land op te kopen voor het centrale gezag en spe Columbus bij zijn vertrek uit Spanje en het afscheid van de vorsten (gravure van Honorius Philoponus, 1621) ciaal een haven als ligplaats voor een nog op te richten nationale marine. Al in 1480 kon het hof de helft kopen van Palos. Sedert 1487 werden de onderhandelingen opgevoerd om ook de rest te verkrijgen. Ik ben er zeker van dat koningin Isabella toen reeds van plan was om op de voorstellen van Columbus in te gaan en dat Palos als thuisbasis voor de ont dekkingsvloot werd aangewezen. In juni 1492 werden de onderhandelingen met de eige naar, don Pedro de Silva, afgesloten. Isabella kocht de havenstad weg voor de begerige neus van de machtige hertog van Medina Sidonia". Het laatste decennium van de vijftiende eeuw, en in het bijzonder het jaar 1492, is voor Spanje van ongemeen grote betekenis geweest. In nauwelijks tien jaar tijd ontwor stelde het land zich aan de achterstelling in de Middeleeuwen en schiep het zich een nieuwe toekomst als wereldmacht. Dat was een uiterst pijnlijke bevalling, waarbij veel bloed is vergoten. In januari 1492 werd' het laatste Moorse bolwerk - het koninkrijk Granada van koning Boabdil, dat verscheurd was door twisten over de troonopvolging - definitief op de knieën gedwongen. Boabdil moest de sleutels van de stadspoorten persoonlijk overhan digen aan koning Ferdinand. In mei van dat jaar werden de ruim 200.000 joden gedwongen zich binnen drie maanden openlijk tot het christen dom te bekeren, of het land te verla ten. Wie na 2 augustus nog in Span je werd aangetroffen zou met de dood worden bestraft, evenals dege ne die aan de ongelukkige onderdak zou hebben gegeven. Dat was niet de eerste jodenver volging. Een eeuw eerder, in 1391 het al tot wrede pogroms geko- vrijwel alle grote steden. Door boetepredikers werden de jo den aangewezen als de schuldigen voor de grote pest-epidemieën die het land hadden geteisterd. Dat was de straf van God geweest voor de kruisdood van zijn zoon Jezus Christus. Het opgezweepte volk ver greep zich aan leven en bezit van de joden. Passie, haat en hebzucht wa ren de drijfveren achter deze volkerenmoord, van hen waren tot het christendom bekeerd Al meer dan duizend jaar hadden de joden en bekleedden hoge posities, zowel in kerk vreemdzaam in Spanje kunnen leven. Tegen als staat. Om na te gaan of zij in het geheim het einde van de vijftiende eeuw vormden zij niet toch het oude geloof beleden, of oude bijna de helft van de stedelijke bevolking van gewoonten in ere hielden, werd in 1478 ook een miljoen mensen. Driehonderdduizend in Spanje de kerkelijke rechtbank, de Inquisi- Volgende week San Salvador, het irrgeten eiland. tie opgericht. Die heeft in korte tijd een waar schrikbewind uitgeoefend. In 2000 openbare manifestaties van zogenaamd geloof werden meer dan vijfduizend tot ketters bestempelde joden verbrand en van'vijftigduizend werd al het bezit verbeurd verklaard. WRAAK In de geschiedenis van het katholieke Spanje is herhaaldelijk gebleken dat de monnikspij en de beulskap identiek zijn. Bovendien had den de katholieke koningen geld nodig voor hun oorlog tegen het Moorse Granada. Ook de twee miljoen maravedis die Columbus no dig had voor zijn eerste reis, zijn uit de op brengst van de Inquisitie betaald. Het heilige doel wettigde afgrijselijke middelen. Maar de historie heeft wraak genomen. De intellectu ele en economische aderlating ten gevolge van de jodenvervolging is Spanje nooit meer te boven gekomen en markeerde uiteindelijk de ondergang van het wereldrijk. Columbus vertrok met zijn drie schepen - de Santa Maria, de Nina en de Pinta - op 3 augustus 1492 uit de haven van Palos, met aan boord 90 zeelieden en 20 passagiers. Er is vaak gedacht dat zijn expeditie door de joden is gefinancierd, omdat zij zich wilden ont trekken aan h$t ultimatum van koningin Isa bella. En dat Columbus zelf een jood was. Die these wordt door de nazi-jager Simon Wie- senthal in zijn boek 'Zeilen der hoop' met verve verdedigd. Maar er zijn geen bewijzen voor. De monsterrol die Julio Izquierdo heeft gereconstrueerd bevat geen joodse namen. ZIJ WAS IN HET BEGIN van de tweede helft van de zestiende eeuw om haar bruidschat, het centrale koninkrijk van het Ibe risch schiereiland, de meest be geerde vrouw van Zuid-Europa: Isabella van het geslacht Trasta- mara, halfzuster van de zwakke koning Hendrik de Vierde van Castilië die in de volksmond 'De Impotente' werd genoemd. De oudere weduwnaar Alfons de Vijfde van Portugal wilde haar tot een huwelijk verleiden om hun beider rijken te verenigen. Lode- wijk de Elfde van Frankrijk had met soortgelijke bedoelingen een bruidsbed in gedachten voor haar en zijn zoon, de latere Karei de Achtste. Johan de Tweede van Aragon, Catalonië en Sicilië meertde dat de wereldgeschiede nis en de belangen van zijn eigen rijk beter gediend zouden zijn wanneer zij met zijn zoon Ferdi nand zou trouwen. De nationale opdeling van Euro pa was koortsachtig in de maak en het huwelijk was het meest probate middel om vorstendom men tot naties aaneen te sme den. Als Isabella haar oude oom Alfons (van moeders kant) had gekozen, of de later kinderloos gebleven Franse Karei, dan was de kaart van Europa er heel an ders gaan uitzien. De stranden van de zuidelijke Costa del Sol waren dan óf Portugees óf Frans geweest. Hoewel, die stranden hadden ook nog Marokkaans kunnen zijn omdat het niet zeker is of Isabella met die partners de vorst Boabdil van het Moorse ko ninkrijk Granada had kunnen verslaan. absolute macht in Castilië. Zoals iedereen wist, was haar halfbroer koning Hendrik de Vierde niet bij machte een nageslacht te ver wekken. Toch had hij een doch tertje, Juana, voor wie hij het do norschap van de frivole hertog Beltran de la Cueva had moeten toestaan. Een deel van de Castili aanse adel wilde deze Juana op de troon, en de oude Alfons van Portugal was eventueel ook be reid te wachten tot deze 2-jarige de huwbare leeftijd zou h^ïben bereikt om met hem het bed te gaan delen. Isabella en Hendrik hadden nog een broer, Alfons. Een dreigende burgeroorlog werd afgewend door het recht van opvolging aan Juana te ont nemen en daarvoor Alfons te be stemmen. Maar die ging in 1468 vrij plotseling dood en toen was Isabella wat zij wezen wilde: de troonopvolgster. Haar huwelijkspartner koos zij zelf uit. ofschoon mag worden aangenomen dat ze daarbij door de aartsbisschop van Toledo en haar hofkringen danig werd ge stimuleerd. In het najaar van 1469 reisde in het geheim de kroonprins van Aragon. de 17-ja- rige Ferdinand, met enkele ge- Isabella, koningin van Castilië. trouwen verkleed als marskra mers van Zaragoza naar Vallado- lid: 300 kilometer, die zij voorna melijk 's nachts te paard afleg den. Onmiddellijk na aankomst trouwde hij de 18-jarige Isabella. Zij was zijn volle nicht en er was een pauselijke bul voor nodig om dispensatie te verlenen. Daar was geen tijd voor, zodat de aartsbis schop van Toledo dat pontificale stuk zonder scrupules eigenhan dig heeft vervalst. dat met een grote karavaan voortdurend op reis was door beider koninkrijken. Het kreeg vijf kinderen, van wie de oudsten stierven voordat ze volwassen waren en hun dochter Johanna, die met Filips de Schone van Habsburg zou trouwen, als 'de waanzinnige' de geschiedenis in zou gaan. Johanna baarde in 1500 in Gent Karei de Vijföe, die de eerste Groot-Europese vorst zou worden. Na de dood van Hendrik de Im potente in 1474 riep Isabella zich uit tot koningin van Castilië. waarna een burgeroorlog uitbrak waarin Alfons van Portugal zich actief mengde om de belangen van Juana en van zichzelf te ver dedigen. In 1479 werd de vrede met Portugal getekend bij het Verdrag van Alcacovas. Dat re gelde ook de relaties tussen bei de landen op de Atlantische Oce aan. Portugal kreeg het recht de kusten van Afrika te bevaren en de heerschappij over de Azoren. Madeira en de Kaap Vcrdische Eilanden. Spanje behield de Ca- narische Eilanden, maar moest de piraterij tegen de Portugese koopvaardij staken, en Castili aanse schepen mochten niet be zuiden de 28ste breedtegraad ko- Die laatste bepaling is van grote betekenis geweest voor het be stek van de eerste reis van Co lumbus. Isabella had van hem geëist dat hij zich aan de letter van dat verdrag zou houden. Zij wilde geen problemen met haar Portugese familie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 39