Madurodam in het groot ZATERDAGS BIJVOEGSEL fcl\D REDACTIE: WILLEM SCHRAMA JAN VAN DER NAT ZATERDAG 12 OKTOBER 1991 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG JOHN SCHOORL Noem het maar 'The Best of Hol land' op architectonisch gebied: alsof een machtige hand de mooiste en meest karakteristieke gebouwen uit ons landje weggriste en ze op één grote zandvlakte aan de andere kant van de aard bol weer neerplantte. 'Holland Village, Huis ten Bosch' heet deze verzameling oer-Hol- landse grootheden die nu verrijst aan de Omurabaai bij Nagasaki. Eind oktober wor den de gebouwen opgeleverd, in maart 1992 volgt de officiële opening. Architect Fred Hofinan (44) uit Overveen is een van de stuwende krachten achter dit pro ject. Ook hij blijft zich voortdurend verbazen over de bizarre sfeer die deze Hollandse ge bouwen in den vreemde oproepen. „Stel dat we een ontzettend dronken kerel slapend uit Amsterdam weghalen en we laten hem ont waken in deze stad, dan zal hij denken dat hij gek geworden is. Van schrik zal hij nooit meer drinken." Hofman kwam een aantal jaren geleden bij toeval met dit project in aanraking. In Voor burg had hij een oud buitenverblijf verbouwd tot luxueus hotel. Een aantal Japanse project ontwikkelaars en architekten logeerde daar en toonde zich zeer enthousiast over de at mosfeer van het gebouw. Eén van hen riep uit: „Dit willen wij, dit niveau is wat wij zoe ken." Ze waren naar Nederland gekomen om ideeën op te doen voor het bouwen van een echte Hollandse stad in Japan. Eén van hen, Kamichika, was eerder al de bedenker van het Hollandse dorpje 'Oranda Mura' (even eens in de baai van Nagasaki), dat sinds eni ge jaren met 2 miljoen bezoekers per jaar in Japan een grote toeristische trekpleister is. Kamichika wilde dat dit succesdorp een ver volg moest krijgen, maar dan veel groter en imposanter: een Hollandse stad met de allure van bijvoorbeeld de binnenstad van Haarlem of Leiden. GRANDEUR De Japanners zochten nadien weer contact met Fred Hofman en hij liet hen iets van zijn werkzaamheden zien. Het gevolg was dat hij aanvankelijk één opdracht kreeg: het bouwen van een hotel met de atmosfeer, de grandeur van het Voorburgse buitenverblijf. Dat wekte in Japan zo veel enthousiasme dat hij bij het totale project betrokken werd. Hofinan moest eerst een lading ontwerpen maken voor interieurs en gevels van oud-Nederland- se bouwwerken, en gaandeweg werd zijn rol zo dominant dat zelfs bij de keuze van deur knoppen zijn advies werd gevraagd. Het totale project kost 10 miljard gulden en wordt nu met een 'duizelingwekkende snelheid' gerealiseerd. Alles vloeit moeiteloos in elkaar over. Bollenvelden grenzen aan een gebied met rustieke Gooise buitenverblijven. Daarnaast een typische oude Hollandse bin- want er is nu gebruik gemaakt van moderne technologie." MANKEMENT Het project is in de afgelopen jaren grondig voorbereid. Hofinan reisde met een Japanse delegatie door heel Nederland (en ook Euro pa) op zoek naar fraaie interieurs, gebouwen of details als hamassen en deurknoppen. Het streven naar perfectionisme van de Japan ners moest hij wel eens indammen, omdat anders de spreekwoordelijke 'slordigheid' van een Nederlandse stad zou worden ver stoord. „Dat in Nederland sommige gebouwen door de ouderdom naar voren hangen en dat veel panden in eenzelfde omgeving qua ka rakter onderling zeer sterk kunnen verschil len, vonden de Japanners maar vreemd. Het liefst hadden ze allemaal dezelfde Neder landse pakhuizen op rij neergezet met alle maal dezelfde bakstenen. Ik moest ze duide lijk maken dat deze slordigheid, deze indivi dualiteit, juist zo oer-Hollands is." Maar hoe krijg je de echte Hollandse sfeer wat dat ook moge zijn in zo'n stad? Vol gens Hofinan is dat bijna onmogelijk. De grachten zullen niet zo smerig zijn als in Ne derland. Ook hondepoep zal er ontbreken. De totale sfeer moet mede bepaald worden door de gebouwen en door in die panden schilderijen of attributen op te hangen die verwijzen naar de Hollandse traditie. „Dat is natuurlijk het mankement van het project: de geschiedenis is er nog niet overheen gegaan. Het verleden bepaalt vaak de sfeer van een plaats." ETALAGE Je bent geneigd te stellen dat deze 'verzame ling Nederland' hoogst waarschijnlijk zal worden uitgebreid met nog een dorp oris druilerige landje voor veel Japanners in toe ristisch opzicht overbodig maakt. Waarom nog winkelen in de Haagse Passage als er in de baai bij Nagasaki een verbeterde versie is? Waarom nog foto's schieten van bloeiende bollenvelden als deze ook in eiggn land bloei en? Hofman zegt dat juist deze stad, en al eer der het Hollandse dorp Oranda Mura, zal worden ervaren als een 'etalage van Neder land'. „Het laat zien wat Nederland allemaal te bieden heeft aan culturele rijkdom en wel ke handelsprodukten hier vandaan komen. De stad moet juist een stimulerende werking hebben op het toerisme. We laten bezoekers aan de stad als het ware even ruiken aan Hol land."' „Maar natuurlijk blijft dit hele project ui terst bizar. Elke keer als ik hier kom val ik van m'n stokje van verbazing. Krankzinnig. Daar loop ik dan in Japan over een gracht langs prachtige koopmanshuizen. Het is dat je even verderop nog de bergen kan zien want anders waan je je echt in Amsterdam, Utrecht of Haarlem. Mocht Nederland ooit nog eens onder de waterspiegel verdwijnen, dan blijft er in ieder geval in Japan nog een stukje van over." 'Holland Village, Huis ten Bosch' aan de baai van Nagasaki. Een project van 10 miljard gulden nadert z'n voltooiing. Achter het marktplein van Gouda prijkt de Utrechtse Niet ver van deAmster- damse grachten bevindt zich de Haagse Passage. Vanuit kasteel Nijenrode kun je bloeiende bol lenvelden zien. En om het maar helemaal Nederlands te hou den is op een steenworp afstand ook nog Huis ten Bosch neerge zet. Alles op ware grootte, Ne- derland teruggebracht tot z'n essentie. De naam van dit bi zarre stadje? 'Holland Village, Huis ten Bosch'. Gelegen aan de baai van Nagasaki. Maken Ja panners dan alles na? Architect Fréd Hofinan creëerde een complete Hollandse stad aan de baai van Nagasaki nenstad waarin het marktplein van Gouda centraal staat. Utrecht wordt vertegenwoor digd met z'n illustere Dom en z'n grachten. Buiten het oude stedelijke gebied staat een replica van Hotel l'Éurope in Amsterdam. Dit noemt Hofman een van de pronkstukken van het project, vooral vanwege een binnenplaats waar je met een boot kan komen. Een ander hotel, Belvedere, richt zich met name op de jet set: een overnachting kost daar 3000 gul den. Omdat de Japanners liever geen naam hadden met de letter R erin die kunnen ze immers moeilijk uitspreken bedacht Hof man de naam Belvedere die - mits goed in het Frans uitgesproken - geen R bevat. Belve dere is overigens ook de naam van zijn villa in Overveen, een groot buitenverblijf dat ze ven jaar geleden na een heftige brand com pleet in stijl is gerenoveerd. GEEN TOESTEMMING Terug naar 'Holland Village'. In het plan zijn 1000 koopwoningen opgenomen, de reste rende panden dienen als hotel en andere toe ristische accommodaties. Hofman vertelt dat nogal wat Hollanders die al jaren in Japan verblijven er woningen hebben gekocht. Ze willen er graag hun oude dag slijten in een bekende en vertrouwde omgeving. Een jaar geleden bracht prins Willem- Alexander er een bezoek om er alvast een bord te onthullen waarop zijn naam prijkt. Maar vooral wilde hij zijn 'ouderlijk huis' zien: een replica van Huis ten Bosch. De prins liep het paleis binnen en het eerste dat hij vroeg was: 'Waar is mijn kamer?'. Maar Hofinan moest hem teleurstellen. Het ge bouw is uiterlijk een replica, maar van bin nen stemt het niet overeen met het origineel omdat het koninklijk huis destijds om rede nen van privacy geen toestemming verleende het interieur minutieus in kaart te brengen. Nou dan niet, dacht Hofman, en maakte van dit paradepaardje een versie waarin een vleugel werd ingericht door de oud-directeur van het Rijksmuseum in Amsterdam, S.H. Le- vie. Deze kreeg een budget waarmee hij schilderijen van Hollandse meesters uit de zeventiende eeuw kon gaan uitzoeken. De kunstschilder Rob Scholte maakt samen met Micha Klein in de Oranjezaal een grote schil dering waarop de ontwikkeling van de Hol landse scheepvaart chronologisch is afge beeld. Nog imposanter is de tuin. Ooit werd er voor het koninklijk paleis door een beroemde Franse tuinarchitect een plan gemaakt. Toen het ook nog moest worden uitgevoerd was er geen geld meer voor. Achter de Japanse ver sie van Huis ten Bosch ligt nu wel die tuin- .Volgens Hofinan hebben de Japanners met dit grootse project vooral een commercieel doel. Toeristen moeten massaal deze stad gaan bezoeken en de kassa moet gaan rinke len. Hofinan: „Het moet vooral boven het Disneyland-niveau uit stijgen, daarom werk ik er ook aan mee. Alles moet historisch ver antwoord zijn. Ik heb van tevoren ook gezegd dat het absoluut geen kitsch mag worden. Al les moet deugen, en dat is ook het uitgangs punt van de Japanners. Immers, na honder den jaren moet alles er nog staan en de moeite waard zijn." Om die kwaliteit te waarborgen zijn er Ne derlandse aannemers bezig, zijn er Neder landse stratemakers en bouwvakkers naar de baai gebracht. Geen baksteen is in Japan ver vaardigd, alles is Hollandse waar. Dat de Japanners gekozen hebben voor een Nederlandse stad, heeft volgens Hofinan te maken met hun bewondering voor de har monie in de oude Hollandse binnensteden. „De verbondenheid tussen natuur en archi tectuur, tussen heden en verleden en tussen werk en recreatie. Japanners kennen dat niet. Ze hebben daar hun hele traditie verkwan seld. Gebouwen worden in Japan te pas en te onpas afgebroken. De schoonheid van veel Nederlandse steden vond de initiatiefnemer een voorbeeld van hoe Japanners met hun steden moeten omgaan. Daarbij doet Neder land het altijd goed bij de Japanners. De naamsbekendheid van Holland is groot in Ja pan. Nederland staat daar voor iets sympa thieks, iets betrouwbaars." Ook Hofman beeft zich wel eens verbaasd over de gretigheid waarmee Japanners zich storten op het cultuurgoed in den vreemde. Het kopiëren is er gemeengoed. Hofman:*,,In Japan geldt veel sterker dan waar ook het ge voel dat het maken van een kopie, een repli ca, geen slap aftreksel is van het orgineel. Men beschouwt het als een eer zich te mo gen bemoeien met het werkstuk van een meester. Dat zit verankerd in het Japanse denken. In meesterstukken probeert men zich te bekwamen en het is een schande om de meester af te vallen. Het gevolg is: nama ken.' t be- „Sinds het einde van de vorige staat in Japan een grote honger naar buiten lands cultuurgoed. Als ze het niet konden krijgen, maakten de Japanners het gewoon na. Het heeft niks te maken met een collec tief minderwaardigheidscomplex ten opzich te van de buitenwereld. Eerder is het tegen overgestelde het geval, want ze zeggen: wij maken het na, maar beter. Deze stad is daar een goed voorbeeld van. Alle gebouwen heb ben meer kwaliteit dan de orginele. Logisch, 'Alleen de geschiedenis moet er nog overheen' De tuin bij Huis ten Bosch, die in Holland niet verder dan de tekentafel kwam. Het Goudse stadhuis, met in z'n kielzog de Utrechtse Dom.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37