Jahn: alleen bidden voor vergaderingen Marathon schaatsers: terug naar de basis TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 33 DE PUNTENTELLING marathonschaat ser! is dit seizoen weer heel anders dan het afgelopen jaar. De periodekam pioenschappen zijn afgeschaft. jOEST C het marathonschaatser» hóuden ze van verandering. De laatste jaren bedenkt men elk seizoen wel wat nieuws. Soms iets goeds, soms iets wat absoluut niet aanslaat. Dat wordt dan, zo flexibel is men wel, weer snel ge schrapt. Het fenomeen pe- riódekampioenschap, in het voetbal een groot succes, leidde in het marathon- schaatsen slechts tot onbe grip op de tribunes. En werd dus geschrapt. ;Voor het komend seizoen, een winter van erop of eron der, keert men praktisch te- de basis. Alle wed strijden, op de finale na, ken nen een gelijke puntentel- Van de zeventien wed strijden die voor de eindstrijd meetellen, mag een rijder zijn twee slechtste prestaties aftrekken. De tussenstand die dan wordt bereikt telt als beginstand voor de finale, waarin voor de besten wei bónuspunten zijn te verdie nen. Die bonus is er ook bij de drie wedstrijden die over 150 ronden gaan. Tussensprints De zes ritten die op de iwoensdagavond worden ver reden krijgen maximaal twee tussensprints. Aangezien déze wedstrijden via Studio Sport op tv worden uitgezon den, kan de wedstrijdleider d? strijdlust naar eigen belie ven bevorderen door die sprints in te lassen. Onduidelijk Bij de presentatie van het nieuwe marathonseizoen in Soest bleef overigens veel onduidelijk. Bondsvoorzitter "Rinze Zijlstra moest op de waarom er geen WK- marathon meer op de agen da staat het antwoord zelfs schuldig blijven. Wereldkam pioen Richard van Kempen, toevallig ook aanwezig, wist te melden dat het WK wél op dëmtemationale ISU-kalen- der staat. „Kijk", legde hij uit met de vinger op pagina 129 van de nieuwe schaatsagen- da, „hier staat het. Op 29 fe bruari is in Kuopio het WK- marathon. Omdat dan ook de finale van de KNSB-cup is) heeft de bond die wed strijd niet op de Nederlandse kalender gezet. Een rijder die kansloos is voor de KNSB- cup kan volgens mij zo in het WK starten als hij dat wil."" Een ferm discussiepunt vormde ook het nationaal kampioenschap op natuurijs. Dat werd twee jaar terug, bij I ontbreken van natuurijs in j Nederland, op de Plansee in Oostenrijk verreden. Afgelo- pen winter moest het evene- ment op de Plansee, tot groot 1 verdriet van alle betrokke- nen, worden geannuleerd wegens aanhoudende vorst in eigen land. Om dat te voorkomen is de wedstrijd nu op 1 februari op de agenda gezet. Met een le vensgrote kans dat daarna ook in Nederland nog na tuurijs komt en er dan nog maals een nationale titel strijd wordt gehouden. De bond zit dan met twee kam pioenen. Agenda De marathonagenda ziet er als volgt uit: zaterdag 26 oktober: Am sterdam: woensdag 30 okto ber: Assen; zaterdag 2 no vember: Haarlem; zaterdag 9 november: Utrecht; zaterdag 16 november: Eindhoven, 150 ronden; woensdag' 20 november: Deventer; zater dag 30 november: Alkmaar; zaterdag 7 december: Den Haag; zaterdag 14 december: Alkmaar; woensdag 18 de cember: Heerenveen; woens dag 1 januari '92: Heeren- vêen; zaterdag 4 januari: As sen 150 ronden; zaterdag 18 jannari: Groningen; woens dag januari: Assen; zater dag 8 februari: Amsterdam, 15$ ronden; zaterdag 15 fe bruari: Haarlem: woensdag 26 februari: Geleen; zaterdag 29 februari: Amsterdam. Met zijn vijven zijn ze goed voor 140 jaar Jahn. Dat heb ben Wiep Haasbroek en haar kinderen Tjeerd, Mariëtte, Arthur en Edwin nauwkeurig berekend. De Leidse gym- nastiekfamilie is bij elkaar bijna twee keer zo oud als hun vereniging, die al het hele jaar gedenkt dat zij drie kwart eeuw bestaat. A BROUWER DE KONING Van het prille begin weten de Haasbroeken weinig af. Maar de op protestants christelijke leest geschoeide vereniging vertoont door de jaren heen zo'n con stante lijn, dat Wiep Haasbroek het geen probleem vindt bij haar kennismaking met Jahn te beginnen. „In 1950 ik was toen elf heeft een vriendinnetje mij meegenomen. Bij mij thuis von den ze het belangrijk dat ik mij bij een protestantse vereniging aanslöot. In Leiden was de keu ze beperkt tot DOS en Jahn. Het werd Jahn, want die zaal was ook nog eens dichtbij." Over het bestaan van twee ge lijkgezinde Leidse gymnastiek verenigingen bieden zelfs oude re bronnen weinig duidelijk heid. DOS bestond al, toen eni ge knapen van de jongerenvere niging Prediker in 1916 op het idee kwamen Jahn op te rich ten. Zij vonden het leuk om over stoelen te springen en ver hieven die hobby tot sport. Al in 1918 traden vrouwen toe. Protestant en recreatief is Jahn door de jaren heen geble ven, al weet Wiep Haasbroek niets van bidden voor de trai ning. „Het enige wat ik heb meegemaakt zijn gebeden voor een vergadering." Dat moet dan de afgelopen twaalf jaar geweest zijn, want langer maakt zij nog geen deel uit van het bestuur van Jahn. „Ik was al meer dan een kwart eeuw lid voor ik een bestuurlijke taak op mij nam." Inmiddels was niet alleen Haasbroek, maar ook haar kroost gepokt en gemazeld bij Jahn. Haar oudste zoon Tjeerd, ook al meer dan een kwart eeuw lid, dochter Mariëtte en de tweelingen Arthur en Edwin hielden hun moeder een tijd lang van verdere bemoeienis met de vereniging af. „Ik bleef wel naar mijn eigen maandagtraining gaan. Ik kan mij niet herinneren dat ik heb verzuimd, behalve dan toen ik kinderen kreeg. Die kwamen al lemaal bij Jahn terecht. Dat ging een stuk gemakkelijker dan in mijn tijd, want zij mochten al lid worden op hun vierde. Te genwoordig kan dat zelfs al met 2 1/2 jaar. Op dinsdag, als de anderen naar Jahn gingen, maakte ik steevast tosti's klaar. Als die uitvinding niet was ge daan, had ik het allemaal nooit kunnen bolwerken." Nu de kinderen het huis uit zijn kan Haasbroek haar werk als secretaresse op het AZL goed combineren met bestuurswerk. In het jubileumjaar komt er heel wat meer kijken dan het uitbrengen van het clubblad. Haasbroek leidt één van de ju bileumsubcommissies, die dit jaar met de regelmaat van de klok aan de weg timmeren. Jahn vervormde de leuze 'Niet bij brood alleen' tot 'Brood en spe len' en kan daarmee goed uit de voeten. Zo valt de finale van het Jahn-jaar vandaag samen met de week van het brood. Vergrijzen Het is geen toeval dat Jahin zijn jubileumactiviteiten concen treert in het stadsdeel waarvan Haasbroek zaalhoofd is. „Hoe wel Zuid-West wel aan het ver- SPORT OP TV grijzen is. Dat zie je trouwens door de jaren heen. Jalm ver plaatst zich van zaal naar zaal. Tegenwoordig moeten we veel aandacht besteden aan de Me ren wijk en de Stevenshof." Zondagsrust Jahn gaat dus met zijn tijd mee. Op één punt is de protestantse club, die rond de 500 leden telt, echter behoudend. De zondags rust wordt nog altijd in ere ge houden. „We volgen de lijn van onze bond, de KNCGV, die geen wedstrijden op zondag organi seert." Zoon Arthur „Maar in de recreatieve sfeer benutten we de zondag wél, als we eens een weekend hebben." Het recreatieve element van de gymnastiek speelt bij Jahn traditiegetrouw een grote rol. Volgens Wiep Haasbroek, die zich de Druiventochten per fiets naar het Westland nog goed kan herinneren, heeft dat onder meer te maken met de verplich te zondagsrust. Toch moet haar vereniging volgens haar niet te gemakkelijk in de recreatieve hoek worden gemanoeuvreerd. „Bij Jahn wordt heel wat ge presteerd." Edwin ontkracht die stelling enigszins met zijn eigen sportieve levensloop: „Omdat ik hogerop wilde, ben ik zeven jaar geleden lid geworden van Excel sior. Daar wordt prestatiege- richter gewerkt dan bij Jahn. Bovendien lopen er meer man nen rond." Maar uit 'morele overwegin gen' bleef hij tevens lid van Jahn, waar hij, net als zijn fami lieleden groot geworden is. „Toch zijn wij niet meer fami lievereniging dan andere gym nastiekclubs", zegt Wiep Haas broek. „Omdat wij geen kantine hebben, is de band lang niet al tijd even hecht. Ik weet vaak niet welke clubgenoten in een zaal aan de andere kant van de stad bezig zijn." Het jubileumjaar heeft de on derlinge contactën wel geïnten siveerd. „Ik weet alleen niet of Jahn er veel leden bij heeft ge kregen. Wel hebben we bijna al les verwezenlijkt, wat we aan het begin van dit jaar wilden or ganiseren. De penningmeester keek niet altijd even blij, maar met hulp van sponsors en de winkeliers Van de Luifelbaan hebben wij het programma ook financieel rond gekregen." Weemoed Hoe leuk de jubileumactivitei ten van vandaag (fietsbehendig- heidswedstrijd met medewer king van wielerprof Gert Jakobs, recordpoging stokbrood slalom en de finale van de Open Leidse gymnastiekkampioenschappen) ook bedacht zijn, toch denkt Wiep Haasbroek met enige weemoed terug aan de tijd van toen. „Die jaarlijkse uitvoerin gen in de Stadsgehoorzaal trok- DE GELIJKENIS Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In aflevering drie staat de naam Gijs Collé centraal. Senior en junior, de voornaam hebben ze sowieso gemeen. Maar wie is nu de betere voetballer? LADEN RQ8 VAN DER ZANPEN Het was slechts voor even, maar ooit speelden Gijs Collé senior en junior nog samen in een team. Senior bouwde af in Lugdunum 3 en zijn zoon kwam soms het derde wel eens te hulp als A-Junior. Maar al snel scheidden de wegen van vader en zoon. Junior kwam in het eerste van de Kikkers en koos later voor de absolute amateurtop: Rijnsburgse Boys, FC De Sloterplas en nu Katwijk. Senior (48 jaar) gaat tegenwoordig weinig meer kijken naar zijn 25-jarige zoon. Vooral omdat hij vaak te veel opgaat in de belevenissen van zijn nog steeds thuis wonende zoon.Als Gijssie een schop krijgt, voel ik het aan mijn been. Ja, stom misschien. Bovendien sta ik me maar op te winden langs die lijn. Als coach en soms speler van Lugdunum-zaterdag heb ik trouwens ook niet veel tijd meer om te gaan." In de tijd dat hij nog trouw meereisde met jonge Gijs kon hij een hele zaterdag in de war zijn. Junior: „Ik had soms het idee dat hij meer met de wedstrijd bezig was dan ik. Misschien dat ik toch iets beter kan relativeren, ik kan makkelijker afstand nemen van het voetbal ook al betekent het erg veel voor me. Het lijkt me toch beter dat je het Tweemaal Gijs Collé. Junior links, senior rechts. betrekkelijke inziet van ailes, zonder nonchalant over te komen. Ik heb jaren geleden met mijn knie gesukkeld. Bijna een jaar duurde dat. Ik bedoel maar. Nu gaat het weer goed, maar nog steeds heb ik last als ik me erg inspan. Bijvoorbeeld tijdens de voorbereiding op de competitie." Het afstand nemen, kost senior blijkbaar meer moeite. Junior:Als ik hem nu soms bezig zie bij Lugdunum. Hij blijft maar gaan met zijn 48 jaar. Ongelofelijk. Als dat maar goed gaat, denk ik wel eens. Toch ook wel mooi natuurlijk." Tijdgeest Het is de tijdgeest en de generatiekloof die de klassieke verschillen tussen senior en junior bepalen. Senior: „Bij Gijs zie ik te vaak dat koppie omlaag gaan als het even tegenzit. Dat was er bij ons niet bij toen. Bij mij zeker niet. Bij Lugdunum stond ik toch altijd bekend als een jongen die het voortouw nam. Ik verzaakte nooit, bleef maar gaan. Als rechtsbinnen, we speelden nog met vijf spitsen, bleef ik lopen. Mijn tegenstanders werden gesloopt door mijn snelheid en loopvermogen." Ziet hij dat allemaal niet terug bij zijn zoon? „Jawel. Gijssie kan ook blijven lopen. Hij is conditioneel ook erg sterk en kan tot aan het einde acties blijven maken. Dat hebben we sterk gemeen. Maar toch is hij een hele andere voetballer. Meer allround dan ik, denk ik. Hij had op jonge leeftijd al spelinzicht en overzicht. Dan keek-ie over de bal heen, terwijl ik toen nog naar de grond bleef kijken in balbezit. Gijs is technisch ook beter. Hoewel: ik heb op een bepaald moment zelf geleerd om met links te scoren. Ik was stijf rechts, maar leerde dat je de bal niet steeds voor je goede been moet leggen. Later scoorde ik zelfs hattricks met mijn linker. Dat zie ik mijn zoon nu helaas niet doen. Dan loopt-ie net zo lang te pillen totdat-ie de bal voor zijn rechter krijgt. Dan denk ik: nee Gijssie, schieten gewoon. Je moet het durven." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Senior speelde in zijn tijd met Lugdunum op het hoogste amateurniveau, zijn zoon treedt nu in zijn voetsporen. Junior: „Ik hoor alleen maar positieve verhalen van vroeger over mijn vader. Maar ik vind het jammer dat ik hem toen niet bezig heb gezien. Ik kan geen oordeel vormen. Dan hebben ze het over de tijd dat Lugdunum aan de Haarlemmertrekvaart speelde bij het woonwagenkamp. Maar dat heb ik niet bewust meegemaakt, ik was toen drie of vierijaar." Vader Gijs is geen betweter die zijn zoon lastig valt met verhalen over vroeger loen het allemaal beter was. „Ik heb respect voor mijn zoon. Hij KJ Tennis Open kampioenschappen no. met SU 1 00 Sportnet Autosport Nas- 10.30-11 30 EURO Paardesport in Brond- H 00-12 00 Sportnet Go» Volvo PGA Eu ropean tour BMW International open. 2e 1^30-12.00 EURO Nederlands sportma- gazme 12 00-12 05 EURO Supersports meuws 12 00-13.15 Sportnet Pwrersports interna- 12 05-13 00 EURO Europees Catch-as- 12 15-12 45 BBC 1 Grandstand EK voet bal vooruitblik Engeland-Turki|e 12 45-13 45 BBC 1 Grandstand Golf vanu-t St Andrews 13.00-19 25 EURO Satt n.s Open k !t SttCh - Brugguera. 5 00 sportnet WK Rugby Sc hot- 13 45-13 55 BBC 1 Grandstand Horseof 13 55-14 05 BBC 1 Grandstand Paarden- 14 00-15 55 SUPER Sport 14 00-17 00 Did 3 Sport 3 e*tra ATP-ten mstoernooi vanuit Berlijn en golfloemooi 14 05-14 35 BBC 1 Grandstand Horseof 15 00-16 40 Sportnet WK Rugby Wi 15 05-15 50 BBC 1 Gram vanuit St Andrews 15 50 16 00 BBC 1 Gram 15 55-16 00 SUPER Sup 0-16 0-16. vanuit St Andrews 16 30-17 00 SUPER Hang ic Golf ken twee avonden achter elkaar een volle zaal. Het publiek be stond louter uit familie, vrien den en bekenden. Tegenwoor dig is het met zo teel ander amusement onmogelijk om de Stadsgehoorzaal met zo'n uit voering te vullen." In de Vijf Meihal moet het vandaag, met behulp van diver se buurverenigingen, wel luk ken de tent vol te krijgen. Want gezelligheid staat al sinds het 'stoeltje springen' van 75 jaar geleden hoog in het vaandel bij Jahn. Haasbroek volgt de wed strijd vandaag van afstand, om dat zij elders bij de straatactivi teiten aanwezig moet zijn. „Dat kan nu eenmaal niet anders. Maar één troost: als ik klaar ben, zijn de Open Leidse nog niet afgelopen." Als het meezit ziet Wiep Haasbroek, met haar groen- oranje Jahn-hart, haar zoon Edwin dan de kleuren verdedi gen vanExcelsior. 16 40-18 00 Sportnet Golf Volvo PGA Eu ropean tour Dunhill Cup. 3e dag live 18 00-18 05 Did 1 Sportschau-Teie- 18 00-18 50 Sportnet Golf Volvo PGA Eu ropean tour BMW International open. 3e dag 18 10-19 58 Old 1 Sportschau Bundesli- 19 30-20 30 EURO 20 30-22 00 EURO T. «o 2ünch. ha've fn 22 05-23 00 EURO Boksen 23 40-00 25 BBC 2 Golf si 23 55-00 40 Old 1 Sport e: werkt soms zestig uur in de week op de veiling (als inkoper van bloemen, red.) en traint dan nog drie avonden in de week. Petje af. En er komt tegenwoordig toch wel wat bij kijken als je in de eerste klasse van het zaterdagvoetbal speelt." De oudste bemoeit zich ook niet te veel met het spel van Gijs. „Maar ik blijf het jammer vinden dat ze hem bij Katwijk vooral op het middenveld gebruiken. Gijs is en blijft een spits en die zijn er al zo weinig. Maar ja, dan scoort-ie even niet en denkt: ik loop hier wel lekker op dat middenveld. Dat is ook weer typisch Gijs. Dan moet je gewoon doorknokken en denken: die goals komen vanzelf. Maar misschien moet ik me er niet over uitspreken want ik zie hem niet vaak meer spelen. Ik ben wel nog steeds een steun voor hem en heb het idee dat dat laatste meer het geval is dan vroeger." Vrienden Junior beaamt dat. „Jaren geleden had ik nog geen boodschap aan wat mijn vader allemaal zei. Nu denk ik erover na als hij tips geeft. We gaan nu meer als vrienden met elkaar om, vind ik. We groeien naar elkaar toe." Dat laatste wordt bevestigd door moeder Janny Collé. „Als ik Gijs zie, dan vind ik steeds meer dingen terug van zijn vader. Op het veld en buiten het veld. Het is net alsof hij nu pas dingen aan het overnemen is van zijn pa. Een voorbeeld? Het is moeilijk om echte overeenkomsten te noemen. Hij wordt volwassener en heeft meer verantwoordelijkheidsgevoel gekregen. En hij gaat nu de avond voor de wedstrijd vroeg naar bed. Net als zijn vader vroeger." Pa en ma Collé zouden hun zoon nog wel eens terug willen zien in het groene shirt van Lugdunum. Komt Gijs junior nog eens terug in de Kikkerpolder? „Zeker weten", zegt hij. Als hij 35 is? „Nee veel eerder." 02 00-03 00 Sportnet Boksen 10 30-11 30 EURO Atletiel 12 00-12 45 Sportnet G 12 45-14 45 Sportnet WK Rugby niê West-Samoa. i>ve 12 50-13 00 EURO Supersports nu 14 45 16 30 Sportnet WK Rugby N.euw- zeeiand - itaii«. hve 15 00-16 30 BRT 2 Rechtstreeks verslag s-Tours en paardesport military Be 15 05-17 00 Oio 1 Sport e.fa lam Ie Tokyo, golftoeroooi Munchen en V 16 26 1 7*30 TV5 Sports loisirs. spc 16 30-17 00 SUPER Hang loose, sj gaz.ne 16.30 18 25 Sportnet WK Rugby F i voetbal Bunoesiigaei voorbeschouwing Duits 18.10-18 40 Did 1 Sportschau T 1 Sportjournaal 19 30 20 00 DW 3 Sport .m Westen 19 50-19 58 DW 1 Sport»cheu-Te»e- ir BMW ■t Golf V oPGAE dag D 30-21 30 EURO Wielrennen Parijs Tours, samenvatting 21 00-21 30 Sportnet Het beste van Bntse motorsport 21 30-22.30 Sportnet WK Rugby, samen vatting 21 30-23 00 EURO WK ritmische gymnev 22 40 22 55 DW 2 Soort am Sonnt* 23 0 0 2 3 55 EURO Open Bntse karate kamp»oenschaopen vanuit Londen 23 30-00 00 BBC 1 Golf samenvatting

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33