Feiten 'Als een moslim ten strijde trekt, zoekt hij het martelaarschap' Italianen zijn maffiosi beu Je bent gevallen onder de ijzeren vuist van het proletariaat Sjeik Abbas Moussawi: Hezbollah niet bij gijzelingen betrokken Zaterdag 12-Oktober 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERAAANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN EN MENINGEN „Het belangrijkste wapen feit van de Hezbollah is dat de beweging de Verenigde Staten en de multinationa le krachten uit Bayrut heeft verdreven door de acties van 'martelaren' tegen de Amerikaanse mariniers en de Franse paratroepers." Nooit eerder is dit zo on omwonden en tegelijker tijd zo terloops gezegd. BAYRUT» ROBERTFISK THE INDEPENDENT Ik had sjeik Abbas Moussawi gevraagd wat hij als het grootste succès beschouwde van zijn pro-Iraanse organisatie, de Hez bollah, oftewel de 'Partij van God'. De strijd tegen de Israëli's nadat ze in 1982 Libanon waren binnengevallen, had hij geant woord. De confrontatie met de falangistische regering van ,Amin Gemayel en het aandeel van de Hezbollah in de roem ruchte aanslag op 23 oktober 1983 waarbij 's werelds grootste supermogendheid smadelijk werd vernederd: in minder dan dertig seconden werden bijna driehonderd Amerikaanse en Franse soldaten in Bayrut afge slacht. Sjeik Abbas Moussawi is een saved, wat betekent dat zijn vol gelingen hem beschouwen als een afstammeling van de Pro feet. Hij is een beetje plomp vpor zijn 39 jaren en zijn dik omrande brilleglazen geven 'hem het uiterlijk van een sullige 'schooljongen. Hij heeft tien jaar gestudeerd aan de Islamitische Universiteit in het shi'itische Iraakse stadje An Najaf, waar hij heeft leren prediken met een lo gica die op een westerling over komt als elliptisch en raadsel achtig maar soms ook verhelde rend. Bladzijde Sjeik Abbas werd in mei be noemd tot voorzitter van de majlis el shura (de bestuursraad van de Hezbollah). Hij is de man die een nieuwe bladzijde moet omslaan in de geschiede nis van 's werelds meest ge vreesde en meest fundamenta listische militie. Op de vraag of de Hezbollah westerse gegijzelden vasthoudt, is het antwoord steevast ont kennend. Daarom vraag ik Ab bas hoe het gruwelijke feno meen van gijzelneihingen is be gonnen. „Het probleem van de gijzelingen in Libanon begon zestien jaar geleden als een krijgstactiek tussen christenen en moslims toen de burgeroor log in 1975 losbarstte", ant woordt hij. „Christenen en moslims probeerden elkaar zo onder druk te zetten. En deze handelwijze raakte ingeburgerd bij de verschillende partijen. „Ónder Libanese families, die we 'clans' zouden kunnen noe men, bestond de traditie van heel belangrijk - is dat de wes terse landen wordt gevraagd zich niet tegen de moslims te keren. Het Westen moet de moslims riiet het gevoel geven dat ze worden verdrukt. Het moet zich niet aan de zijde van Israël scharen." Het lijdt geen twijfel dat de Hez bollah in Libanon machtig is. De aanvallen tegen de Israëli's en hun medestanders in de mi lities in het zuiden nemen met de dag toe, net als de verliezen bij de Hezbollah. Waarom ver kiezen zoveel jonge mannen het martelaarschap? Sjeik Abbas omschrijft het martelaarschap als een religieus mysterie. „Tijdens zijn leven kan een man verliefd worden op'een vrouw", aldus Abbas. „En hij kan zoveel van haar gaan houden, dat hij overweegt zelfmoord té plegen. Dat is fout en een verspilling. Toch denkt een man zo. En als hij al zo denkt over een domme, onbelangrijke zaak, hoe kunnen we dan om de relatie tussen een man en Allah heen? Een moslim heeft een speciale band met God - wij vergelijken het met de band tussen verliefden. De pro feet Mohammed, God love zijn naam, en al zijn islamitische volgelingen zien hun relatie met God als een 'versmelting', een eenwording. Tegelijkertijd ziet een echte moslim in dat zijn be staan in deze wereld een barriè re vormt tussen hemzelf en God en dat deze wereld geen echte waarde heeft. Hoe lang kan een man leven? Misschien honderd jaar?" Eeuwigheid „In de andere wereld leeft de mens eeuwig in het aangezicht van God. Wanneer een moslim zich sterk bewust is van deze zaken, probeert hij alle barrières te doorbreken en de eeuwigheid te bereikën. Martelaarschap is de manier om deze barrières te doorbreken. Dus als een mos lim ten strijde trekt, zoekt hij het martelaarschap. Herinnert u zich nog hoe de moslim die de zelfmoordaanslag op de Ameri kaanse marinebasis uitvoerde in Libanon werd beschreven? Er werd gezegd dat hij een glim lach om de lippen had toén hij de bom tot ontploffing bracht." Deze sterke religieuze overtui ging is de kracht van Hezbollah. Sjeik Abbas; „Wij zijn niet als Saddam. Hy is zwak omdat hij niet in God gelooft. Hij is geen moslim. Wij zijn wel moslims. Op de dag waarop we niet meer in God geloven, zullen we alles verliezen." Sjeik Abbas Moussawi is geen angstaanjagende persoon. Tij dens ons gesprek gaf hij her haaldelijk blijk van een gevoel voor humor. Maar het veront rustende aan hem is het totale gebrek aan enige vorm van zelf- twijfel. De Romeinse mevrouw Rea knuffelt haat acht-jarige ten gaan. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Italië, geconfronteerd met de onstuitbare opmars van een steeds geraffineerder opererende georga niseerde misdaad, was even een van de oudste criminele specialiteiten vergeten: ontvoering. In 48 uur werden drie personen hiervan het slacht offer. Een van hen, een jongen van acht jaar, is in middels weer vrij. Een vierde ontvoerde wist zich zelf, na een gevangenschap van een maand, te bevrijden. Ontvoering is al decennia lang een plaag in Italië en de specialiteit van schaapherders uit Sardinië - nu vooral actief in de regio's Toscane en Latium (Rome) - en maffiafamilies uit het berggebied Aspromonte in Galabrië. Hun werkwijze is dezelf de: ontvoeren; onderbrengen van het slachtoffer in een onherbergzaam gebied; telefoneren met de familie en als niet snel wordt betaald het opsturen van een afgesneden oor van de ontvoerde. Eergis teren werd de 130ste ontvoering in Calabrië gere gistreerd. Ontvoering van een ondernemer, arts of apotheker in Zuid-Italië - zoals dezer dagen het geval - wekt niet al te veel reactie meer op bij de bevolking. Maar als een kind het slachtoffer is, spreekt de verontwaardiging uit elke krant en elk tv-programma. Dinsdagavond werd de acht-jari ge Francesco Rea ontvoerd uit zijn huis in een luxueuze wijk in Rome. De ontvoerders hadden de thuiskomst van de vader afgewacht en de man gedwongen zijn zoon af te staan. Niet meer dan 24 uur verbleef de jongen in han den van zijn ontvoerders, maar het was genoeg om het land op stelten te zetten. Tv-joumaals be steedden de helft van hun tijd en de kranten hun eerste drie pagina's aan de ontvoering. De veront waardiging is begrijpelijk. De beelden van sterk vermagerd of verminkt teruggevonden ontvoer den en wanhopige familieleden, liggen eenieder vers in het geheugen. Francesco, nadat zijn ontvoerders hem hebben la- foto epa De vraag die na afloop van elke ontvoering rijst, is of de familie losgeld heeft betaald. Sinds kort be staat een wet die de „harde lijn" voorschrijft: niet onderhandelen met de ontvoerders en direct een blokkade van banktegoeden van de familie. In het geval van de kleine Francesco bestaan twijfels hieromtrent, omdat de vader pas de dag na de ontvoering aangifte heeft gedaan. De afgelopen dagen kwamen twee ontvoëringen tot een goed einde, maar nog altijd zijn zes Italia nen in handen van anonieme ontvoerders. Een van hen, een jonge ondernemer uit Varese, is al sinds 17 februari 1989 zoek. In de zomer van het zelfde jaar werden zijn rijbewijs, een foto, een .brief, en een stuk van zijn oor bij familieleden be zorgd, maar sindsdien heerst er stilte. De ontvoer ders vroegen een bedrag van vijf miljoen gulden. De familie van een plantenkweker uit Calabrië, van wie al drie jaar geen teken Van leven is ont vangen, heeft de hoop min of meer opgegeven. De veelgeplaagde Italiaanse regering is nu bezig met het opzetten van een gespecialiseerde poli tiemacht naar voorbeeld van de Amerikaanse FBI, die zich uitsluitend en alleen moet bezighouden met maffia-delicten. Maar de Italiaanse bevolking is het maffia-geweld meer dan. zat en vindt dat de overheid uit een ander vaatje moet tappen. Uit een opinieonderzoek van het weekblad Europeo blijkt dat drie op de vier Italianen voorstander is van invoering van de doodstraf voor maffiosi die schuldig worden bevonden aan ontvoering, moord of internationale drugshandel. Uit het onderzoek blijkt ook een grote woede ten opzichte van de politici. Meer dan 65 procent van de ondervraagden wil dat degenen die aantoon baar banden hebben met de maffia, in een werk kamp verdwijnen. Ruim een derde is voorstander van levenslange gevangenisstraffen. Slechts 11 procent vindt dat de huidige wet- en regelgeving afdoende is voor de bestrijding van de maffia en aanverwante zaken. ik onderhandel namens de w over de guzfiaars waar kaw ik. de CreiOAPEMDf STRIJDERS VOORDE ISLAMITISCHE fóREOMEID, DE" VeCHTEUDf fADU/A'VWr VAN VS VRijHElD.DE ISLAMITISCHE J/HAl? VS HE1U&E &V0Ü/TIE m VlAJR EN WATER OF DE CrSHSl^S 60HWEN MN HIK) IM-MAVFM UmhPJj 2 gijzeling al langer. Toen Ameri ka en het Westen betrokken raakten in de oorlog in Libanon, steunden ze de christelijke maronieten en de Israëlische invasie. Zo werden ze deel van de interne strijd iri Libanon. De moslims voelden zich steeds meer verstikt door het Westen. Deze' gevoelens jegens de Ame rikanen en het Westen groeiden onder het volk in een tijd waar in er hier anarchie heerste. Ie dereen kon een kleine groep of 'cel' oprichten." Free-lance Bedoelt Abbas een soort free lance kidnappers? „Ja. De steun van het Westen aan Israël schepte nieuwe situaties. Eén daarvan was dat westerlingen werden ontvoerd. Het strategi sche beleid van de Hezbollah is altijd hetzelfde gebleven: het verdrijven van Israël uit zuid-Li- banon en van de westerse mo gendheden üit heelJLibanon. Wij in de Hezbollah voelen de verantwoordelijkheid onze le den onder contröle te houden. Maar we zijn nlèt verantwoor delijk voor de contröle van ie- dereen. Dat ligt niet in onze macht. Wanneer de Hezbollah zegt dat ze niet betrokken is bij de gijzelingen, zegt ze daarmee dat ze haar eigen leden onder contröle heeft - niet de leden van andere groeperingen." Maar wat zijn die andere groe peringen, die zich de 'Islami tische Jihad' noemen, of de 'Re volutionaire Rechtvaardigheid'? Dat zijn toch zeker fantasiena men? Wie gaan daarachter schuil? Abbas grinnikt zachtjes en houdt vervolgens een voorzich tig verwoorde monoloog. „Ik heb al verteld hoe ontvoeringen in Libanon een gewone zaak werden. Ik heb ook verteld hoe clans of families mensen gijzel den om druk uit te oefenen op Sjeik Abbas Moussawi. foto ap elkaar. Vaak zijn we als bemid delaar opgetreden voor deze fa milies. Dat konden we doen, omdat we met een aantal van deze clans op goede voet staan. Maar de 'Islamitische Jihad' kennen we niet. We weten niet wat voor organisatie het is, of wat haar doel is. Desalniettemin is het heel goed mogelijk dat Iran, Syrië, de Hezbollah of Pe rez de Cuellar enige vorm van contact onderhouden met deze organisatie, een zwakke verbin dingslijn waarlangs over en weer berichten kunnen worden gestuurd. Naar mate onze poli tieke invloed op de ontvoerders groter is, kunnen we makkelij ker tot een oplossing van de problemen komen." De gijzelingen lijken een aflo pende zaak. Maar wie of wat ga randeert dat de verschillende groeperingen niet opnieuw tot gijzeling zullen overgaan? „De kwestie van garanties in Li banon hangt van veel zaken af. Eén daarvan is dat Israël zijn bezetting zou moeten opheffen. De aanwezigheid van Israël op Libanese bodem leidt tot een machtsvacuüm en tot instabili teit. Het leidt tot heel veel chaos in dit land. Wanneer het Liba nese volk het Westen haat we gens zijn goedgezindheid jegens Israël, kunnen gijzelingen voor komen." Sjeik Abbas scherpt deze waar schuwing verder aan. „Wat it hiermee wil zeggen - en dit is HONGKONG ANDREW HIGGINS Hun hotelkamer, drie vuile trappen op waar Hengjang in de provincie Hunan, het krioelt van de kakkerlakken, is klein en kende betonnen cellen gepropt m goor. Er is nauwelijks ge- denaars, verkrachters Broers lopen in val van Chinese KGB goor. Er is nauwelijks ge noeg ruimte voor hun twee bedden en alles ram melt mee op het ritme var de puffende air-conditio ning en de kakofonie van een achterafstraat in Kow- loon. Toch is voor U Lin en zijn jongere broer Li Zhi iedere dag een zegen. Geen van beiden kunnen ze vergeten wat er aan vooraf ging - een vijf maanden durende beproeving van slaag, electrische schokken en beschuldigingen van spionage; een nachtmerrie achtige reis in het wetteloze schemergebied va nese KGB. Hun folteraars werkten ministerie van staatsveiligheid. Dat ze ooit uit de greep van de Chinese KGB zijn ontsnapt is een wonder. Iedere dag bracht nieuwe dreigingen, beledigingen en mishandelingen. Zij werden geprikt en gepord met een puntige stok waar hoge spanning op stond, werden kronkelend van ae pijn op de vloer achtergelaten, smekend om genade. „Wij waren geen mepsen, maar den geleden met beesten", zegt Li Zhi. „Ik kon het niet ver- sluit: ze zouden r dragen." Zou een van hen hebben „be kend", dan hadden ze daar waarschijnlijk nog steeds gezeten, in hun woonplaats stin- met moor- die- Twee maanden geleden werden ze vrijgelaten, voor een groot deel dankzij een persoon lijk pleidooi van de voormalige Amerikaanse president Jimmy Carter, en door druk vanuit groeperingen voor de mensen rechten en van John Kamm, een Amerikaanse zakenman die respect geniet in Peking. Wat de gebroeders Li nu echter bezighoudt, is niet zozeer hun lijden of hoe daar een eind aan is gekomen, als wel hoe het is be gonnen. Zij willen voorkomen dat anderen Chi- dezelfde fout maken - geloof geen seconde de verzekeringen dat de communistische partij bereid is haar critici te vergeven en te vergeten. „Wij werden beduveld, onze hele familie werd beduveld", zegt Li Lin, een zeer gevoelige, radsprekende man van 31 jaar oud, die ooit een trouw partijlid was en secretaris van de communistische jeugdliga in een machinefabriek. Hun moeilijkheden begonnen acht maan- doorslaggevend be- China terugkeren vanuit Hongkong, waar ze zich schuil hadden gehouden sinds juli 1989, een maand nadat het leger naar het Plein van de Hemelse Vrede was getrokken. Zij hadden rede nen om te vluchten. Zij waren gewone arbeiders, geen intel lectuelen - Li Lin was electri- ciën in Hengjan, Li Zhi, nu 24, parttime drummer in een rockband in Tsjangsja - en wisten dat zij de wrede straf- campagne volledig zouden moeten ondergaan. Met name Li Lin was kwets baar. Hij had niet alleen lei ding gegeven aan de afdeling Hengjang van de Onafhanke lijke Arbeiders Federatie, die kort heeft bestaan i voorbeeld van de Poolse vak- Vermoeide jonge soldaten uit de provincie lieten zich eind mei 1989 nog door bond Solidariteit, maar ook de demonstranten op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking ompraten geen geweld te gebruiken. Maar nadat op de vroege ochtend van 4 juni de meer geharde troepen het plein hadden schoongeveegd, begon een groot scheepse campagne tegen 'contra-revolutionaire elementen' In heel China. De veerde met een foto broers Li kozen daarop het hazepad, richting Hongkong. zoontje van Li Lin en met het archieffoto anp nieuws dat hun moeder ziek plaatselijke functionarissen tot grote woede gebracht door in het openbaar uit de communistische partij te stappen. Uit protest tegen het grens werden gearresteerd. Maar geleidelijk aan leek de woede van Peking weg te eb ben. Dé nieuwe secretaris-ge neraal van de partij, Jiang Ze- min, en andere leiders deden in het openbaar beloften dat de verbannen dissidenten vei lig naar huis konden terugke ren, zolang ze zich maar niet met de politiek zouden be moeien. In Hengjang sprak de vader van de gebroeders Li, nog steeds een trouwe com munist, met de plaatsvervan gende burgemeester en de plaatselijke politiecomman- dant. Zijn zoons hadden niets te vrezen, verzekerden zij hem. Intussen werd er bij de broers Li in Hongkong vanaf het vas teland op aangedrongen dat ze zouden terugkeren. Een functionaris uit Hunan arri- moorden in Peking plakte hij regeringsgebouwen in Hengjang vol met af- Nadat hen asiel was verleend in Hongkong, fiches waarop hij de partij openlijk beschul- moesten de broers hulpeloos toezien hoe digde en zijn uittreden aankondigde. mede-activisten aan de andere kant van de was. Een vriend uit Tsjangsja hen aan te moedigen naar huis dook op te gaan. De twee broers aarzelden nog. Zij erin geslaagd de grens over te sluipen voor korte, geheime tripjes naar Guangdong, vlak naast Hongkong, maar maakten zich zorgen over een gezamenlijke terugkeer naar Hunan. Eindelijk, begin dit jaar, ont vingen ze wat een keiharde garantie leek voor het goede vertrouwen van de partij - een officiële brief uit Hunan gericht aan Li Zhi. In de brief werd aangedrongen op te rugkeer naar huis om de viering van het Chinese nieuwjaar mée te vieren en werden hij en de leden van een band die hij had ge vormd, uitgenodigd voor het geven van vier concerten in de provinciehoofdstad Tsjangsja. De val was gezet. Li Zhi ging naar Tsjangsja. Hij belde naar zijn broer dat hij veilig was. Een paar dagen later, op 15 februari, arri veerde Li Lin per trein bij het huis van zijn ouders in Hengjang. De val klapte dicht. Li Zhi werd rond mid dernacht opgepakt,-na afloop van zijn twee de concert. Om drie uur in de ochtend greep de politie Li Lin in Hengjang. Hij had nauwelijks de tijd gehad zijn koffers uit te pakken. Hij rilt nog als hij denkt aan de woorden die hem begroetten: „Wij hebben bijna twee jaar op je gewacht. Nu hebben we je te pakken. Je bent gevallen ónder de ijzeren vuist Van het proletariaat."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2