Leiden Aannemer gedupeerd door fraude Een verbouwinkje in het station Ex-bestuurslid: fraude bij kerk volstrekte verrassing 'TGV gaat niet in deze regio rijden' 'Berlijnse muur' scheidt vriendinnen BOUWPLANNEN? Theehuisje moet weg, nieuwe plaats onbekend Zaterdag 12 oktober 1991 A STRAATSMA CERT VISSER (chef) HET THEEHUISJE in het Van derWerf- park dat boven op een gasleiding staat moet worden verplaatst maar niemand weet nog waar naar toe NIEUWSLIJN Fietser gewond op Hooigracht Een 57-jarige vrouw is gisteravond op de Hooigracht op haar fiets aangereden door een achterop komende brommer. De vrouw moest zwaar gewond, ze had onder meer een hersen schudding, naar het AZL worden gebracht. De politie vermoedt dat de 21-jarige man op de brommer te hard heeft gereden en de vrouw, die wel aan de kant ging, niet meer kon ontwijken. Bovendien is het fietspad verboden voor brommers. De man is na verhoor op het politiebureau heengezonden. Manifestatie indianen in het Volkshuis 'Daar komen ze, 500 jaar geleden'. Indianen in Latijs-Amerika zijn de hoofdpersonen in een manifestatie op zaterdag 19 okto ber in het Leidse Volkshuis. Het evenement dat de afsluiting vormt van de collecte-week voor de Mapuche-Indianen in Chili, wordt georganisserd door de Leidse Stichting América Latina. Het middagprogramma van 14.00 tot 17.30 uur gaat over de oor spronkelijke cultuur van de inheemse bevolking van Zuid- en Midden-Amerika. 's Avonds van 20.00 tot 24.00 uur komen le zingen en muziek aan de orde. De zaal aan de Apothekersdijk 33-a is doorlopend geopend. LEIDEN. WIM WEGMAN Oud-vicevoorzitter C. Oomen van de Sint Petrus Parochie ver klaart 'onthutst' te zijn door de fraude bij deze kerk. Oomen, die drie jaar in het bestuur heeft gezeten, zegt nooit enig ver moeden te hebben gehad dat er 'iets gaande was'. „Daarom was ik ook ontsteld toen ik in uw krant las dat het grootste deel van het vermogen van de paro chie is verduisterd. Gedurende een groot aantal jaren nota be ne. Ik heb daar nooit iets van gemerkt en ik heb er ook nooit anderen over gehoord. Het is voor mij een volstrekte verras sing". Oomen, op dit moment voor zitter van het college van be stuur van de Leidse universiteit, stelt dat hij zich destijds weinig heeft bemoeid met de financiën van de kerk. „Dat was mijn taak ook niet. De penningmeester ging daar over, die op zijn beurt geregeld werd gecontroleerd door de financiële commissie en accountants. Ik hoorde van hen geen geluiden dat de finan ciën niet zouden kloppen. Nog maals, ik vind het volstrekt ont hutsend nu ik hoor wat er ken nelijk allemaal is gebeurd". Een ding is Oomen, die van 1986 tot 1989 vice-voorzitter is geweest en zich vooral bezig hield met de renovatie van de kerk, toch wel opgevallen. „De penningmeester toonde zich al tijd heel gereserveerd als we voor de renovatie geld wilden onttrekken aan het eigen ver mogen van de parochie. Maar zo vreemd vond ik dat nu ook weer niet. Ik heb inmiddels vele penningmeesters leren kennen, en ze doen bijna altijd moeilijk als het bestuur de reserves wil aanspreken. Het leek mij een teken van voorzichtig financieel beleid". Die opvatting hangt hij overi gens nog steeds aan. „Ik heb ook geen enkele reden om iets anders te denken. Zeker niet nu de politie nog altijd geen ver dachte heeft aangewezen". Andere (oud) bestuursleden van de Petrus Parochie weige ren elk commentaar in deze af faire en verwijzen voor nadere inlichtingen door naar de poli tie. Wethouder Van Rij: LEIDEN/LEIDERDORP WILLEM SPIERDÜK De TGV gaat niet in deze regio rijden. Dat is de verwachting van de Leidse wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening). Hij denkt dat zowel de aanleg van een nieuw tracé, als de flitstrein over bestaand spoor niet haal baar zijn. Van Rij verwacht daarom dat de TGV tot Rotter dam zal rijden en dan als inter city verder gaat in de richting van Amsterdam. Van Rij zou het overigens jam mer vinden wanneer aanleg van een nieuw TGV-tracé niet door gaat. „Dat betekent dat er weer een maatregel om het openbaar vervoer te verbeteren wordt ge- Kapitaal Petruskerk nog onvindbaar Niet alleen het kerkbestuur van de St. Petrus-parochie aan de Lammenschansweg is getroffen door de verdui stering van 1,3 miljoen gulden. Ook de aannemer die vo rig jaar de kerk verbouwde, lijkt slachtoffer van de fraude. De kosten van de verbouwing (totaal circa 3,5 ton) zijn nog steeds niet geheel voldaan. LEIDEN ROV KLOPPER De betrokken aannemer, H. van Goozen uit Hoogmade, is ui terst terughoudend met infor matie. Hij ontkent niet dat hij nog geld krijgt van de Petrus- parochie. „Maar voor informa tie verwijs ik naar de politie, die weet alles van mijn zaak". De reactie van een huisgenote van de aannemer laat niets aan dui delijkheid te wensen over: „U heeft dus al gehoord dat er nog steeds niet is betaald?". En de Hoogmadenaar zelf: „Als ik nou nog geld kreeg van iemand uit het bedrijfsleven zou ik wat openhartiger zijn. Maar ik heb geen zin om de kerk zwart te maken". De Petruskerk werd vorig jaar in drie maanden tijd ingrijpend verbouwd. Het geld voor de re novatie werd vooral bijeen ge sprokkeld door de verkoop van twee kleine huisjes van de paro chie (opbrengst 150.000 gulden) en donaties van de parochianen (170.000 gulden). Door de zwijgzaamheid van de aanne mer en de politie is nog ondui delijk hoeveel van de 3,5 ton nog niet is voldaan. Streep Een achterstallige betaling bij de aannemer zou een fikse streep door de rekening beteke nen van het bisdom in Rotter dam. Dit heeft aangekondigd garant te staan voor de open staande rekeningen van de Pe trus-parochie. Of daarbij reke ning is gehouden met een openstaande aannemersnota is zeer de vraag. Bij het bisdom was gisteravond niemand be reikbaar voor commentaar. Alle betrokkenen bij de ver duisteringszaak hebben van de politie het dringende advies ge kregen hun mond te houden. De politie zelf is ook weinig scheutig met informatie. Hoe wel het kerkbestuur openlijk heeft toegegeven dat er sprake is van verduistering, beperkt politiewoordvoerder D. Grave- land zich tot de mededeling 'dat de recherche eerst alle boeken moet doornemen voordat er duidelijkheid komt'. Graveland geeft wel toe dat de politie contact heeft gehad met de oud-penningmeester, die zo'n 25 jaar verantwoorde lijk was voor het financiële rei len en zeilen van de parochie. Op basis van de gesprekken met de man, door de politie officieel nog niet aangemerkt als ver dachte, is de conclusie getrok ken dat er geen gevaar is dat hij de benen neemt. In hoeverre de financiële positie van de oud penningmeester hierbij een rol speelt wil Graveland niet zeg gen. „We hebben geen idee of het verdwenen geld op is of dat nog iets resteert van het kerk-kapi- taal". Binnen de parochie circu leert het gerucht dat het geld is opgegaan aan gokken in het ca sino. Ook dat bericht wil Grave land niet bevestigen. „In alle eerlijkheid, daar weet ik niks Het station in Leiden ligt overhoop maar veel reizigers storen zich er niet >FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN «PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER Hortend en stotend laten de rei zigers uit de trein uit Haarlem zich meevoeren in de stroom van mensen naar de trap op het perron. Gelaten wachten ze tot dat het hun beurt is om af te da len. Het is kwart over acht 's morgens: spitsuur. Met grote moeite weten drie mannen zich langs de mensenmassa te wrin gen om de trap in tegenoverge stelde richting te betreden. Eén van hen sleept een zichtbaar zware koffer naar boven, maar kan niet voorkomen dat tege moetkomende mensen worden Geen zucht, geen geklaag. Ie dereen lijkt de ongemakkelijke situatie die door de verbouwing van het station wordt veroor zaakt, te accepteren. Eenmaal de trap af is het zaak zo snel mogelijk buiten te komen. Tien minuten later is het even rustig. Dan arriveert de volgende inter city. Reizigers banen zich een weg door de voetgangersstroom om de gereedstaande trein te kunnen halen. Verstoord kijken ze dan ook op als hun wordt ge vraagd wat zij van de overlast vinden. Schouderophalend lo pen de meesten door. „Als ik mijn trein maar haal" en „Ik sta toch zo weer buiten", is het ant woord. Henk van Dijk komt iedere dag vanuit Amsterdam naar Leiden. Hij vindt de drukte vooral vervelend omdat hij wordt opgehouden en daardoor kans loopt de bus te missen. „Ik heb maar een minuutje de tijd om mijn bus te halen, maar door die opstoppingen boven aan de trap, heb ik 'm al een paar keer voor mijn neus zien vertrekken". Ook Mariëlle La- mers ergert zich aan de beperk te doorgang naar de uitgang. Ongerust zegt ze: „Als er één begint te duwen, rolt de hele boel de trap af. Bovendien, stel dat er brand uitbreekt en al die mensen vluchten massaal naar buiten". Kartonnetje Een klein afgescheurd karton netje, met punaise vastgeprikt moet de mensen attent maken op de aanwezigheid van een krantenkiosk buiten het station. Ria Ouwerkerk, eigenaresse van de AKO-kiosk berust in de voor de verbouwing noodzakelijke verhuizing van haar stalletje naar een plekje naast de taxi standplaatsen. „De reizigers weten ons nog niet echt te vin den, dat moet groeien. Maar daar hebben we nog twee jaar de tijd voor, want zolang zitten we hier nog zeker wel". De herrie van boor- en dril- machines vormt een andere bron van ergenis. Carla de Vo gel, werkzaam bij de snoep- en sigarettenkiosk, weet hoe het is om dagelijks aan het geklop en geboor blootgesteld te staan. „Ik heb sinds dat ze met de ver bouwing zijn begonnen, regel matig last van hoofdpijn. Ik zal blij zijn als ze klaar zijn." Extra voorzieningen om de overlast voor de werknemers zoveel mo gelijk te beperken, heeft de di rectie niet aangebracht. Recht tegenover de houten platen waar vanachter het ge- boor vandaan komt, zit Willem Langeveld met zijn bloemen- kraam. Een beetje onverschillig merkt hij op: „Het hoort erbij. Ik vind het wel vervelend, maar die verbouwing moet nu een maal gebeuren". Makkie Pas in 1996 is het station klaar. Tot die tijd kunnen de 31.000 reizigers die dagelijks door het Leidse station lopen, en de me dewerkers van de koffieshop, si garettenkiosk en bloemenwin kel rekenen op enige overlast. „Dat is natuurlijk onvermijde lijk", zegt A.H. de Vries van de NS in Leiden, „maar vanaf vol gende week is de geluidsover last echter een stuk minder. Dan zijn namelijk alle sloop werkzaamheden die toch al voornamelijk 's nachts gebeu ren verricht en kan begon nen worden met het beton stor ten en de werkelijke verbou wing. En dit gaat vrijwel geluid loos. Voor de reizigers en het personeel wordt het dan een stuk aangenamer. Vooral ook omdat de reizigerstunnel stof vrij is afgesloten van de werk zaamheden", aldus De Vries. Bovendien zijn dan ook weer de twee trapopgangen in ge bruik. De voetgangerspassage aan de achterzijde van het sta tion richting het AZL wordt tij-* delijk afgesloten, maar daarvoor in de plaats komt een loopbrug over het bouwwerk heen. De Vries: „Voor rolstoelgebruikers zou dit pad te steil zijn. Met hen is overleg gepleegd over een op lossing, maar besloten is. de rol stoelgebruikers via de Rijnsbur ger tunnel naar het AZL te lei den. ledereen moet een beetje water bij de wijn doen. Voor ae bouwers is het ook geen mak kie, want die moeten alles af breken, terwijl de hele boel ge woon doorgaat". OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in. diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «i m ac/*_ rbv/bu schrapt". Het ergert de Leidse wethouder dat er te weinig wordt gedaan om de mensen uit de auto te krijgen. „De ver breding van de A4 heeft veel ernstiger gevolgen dan de aan leg van het TGV-tracé. Iedereen loopt te hoop tegen de flitstrein, de verbreding van de A4 wordt geaccepteerd". De Leidse bestuurder denkt dat de gevolgen van de TGV over bestaand spoor veel groter zijn dan de constructie van een nieuw traject, omdat op som mige plekken zes sporen moe ten worden aangelegd. „Er wor den zeker meer woningen ge sloopt dan bij de aanleg van een nieuw tracé". Maar ook op het in 1995 ver nieuwde station moet de NS in grijpende maatregelen treffen. Zo moet er een beweegbaar ge luidsscherm komen om de TGV met een snelheid van 160 kilo meter per uur te laten passeren. Mogelijk komen er dan ook grote luchtverplaatsingen te voorkomen. Voor het zover is moet het ka binet een besluit nemen over de TGV. De regering laat zich advi seren door de Raad van de Wa terstaat, die op zijn beurt weer het oor te luister legt bij de Commissie Overleg Wegen. Voorzitter Gerrit Brokx - oud staatssecretaris en burgemees ter van Tilburg - hield gisteren in Leiderdorp een laatste hoor zitting, speciaal bedoeld voor gemeenten en andere instanties om hun mening te geven. De Leiderdorpse belangen vereniging deed nog de sugges tie om de TGV helemaal onder gronds te laten lopen van Rot terdam tot Schiphol. Dat zou een bedrag van 'slechts' drie miljard vergen. Van Rij ziet er helemaal niets. 'Onzin' zo kwa lificeerde hij de suggestie van de Leiderdorpers. EIDEN «PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER De 27 bewoonsters van het stu dentenhuis aan de Hogewoerd 87 en 89 schrokken zich gis terochtend ongans toen ze om een uur of acht met slaperig hoofd uit hun kamers stapten. Zes metselaars waren druk be zig om de doorgang tussen de beide panden pand te dichten. Binnen een mum van tijd ver rees er een stenen muur die de gang naar de douches en de toi letten belemmerde en de be woonsters 'knusse zussen' ruw van elkaar scheidde. „We worden gewoon geampu teerd. Waar hebben we het aan verdiend?", zegt Maryse Ver loop, al vier jaar woonachtig in het pand op nummer 89. „Zon der aankondiging vooraf zijn we overvallen met de bouw van die muur. Als we nu naar de wc moeten, moeten we via de der de verdieping naar het 'andere' huis. Een deur die de brand weer er een aantal jaren geleden in heeft gehakt, is nu de enige verbinding naar de voorzienin gen waarover nummer 89 niet beschikt. Ik snap niet waarom de huisbaas niet even heeft ge wacht totdat ook wij met z'n tienen in bezit zijn van een douche". De scheiding tussen de pan den heeft alles te maken met de overdracht van nummer 89 naar J.R. Korswagen, de broer van de eigenaar. Beide huizen waren tot twee jaar geleden ei gendom van hun vader. Toen hij te oud werd, gaf hij de meis jeshuizen aan de oudste van de twee, P. Korswagen. Deze ver kocht op zijn beurt het in slechtste staat verkerende pand aan zijn broer. Beiden waren het erover eens dat als een huis twee eigenaren heeft, het pand ook tot twee afzonderlijke hui zen moet worden omgebouwd. De gebroeders Korswagen lieten daar geen gras over groeien. J.R. Korswagen ontkent dat de 'dames' geen weet hadden van de tweedeling. „Het was al lang 27 vriendinnen aan de Hogewoerd ge scheiden door een muur. „We wisten van niets. Ik denk dat de huisbaas niet durf de te wachten omdat wij dan kans zouden zien te protesteren. Nu staat dat ding er. 1-2-3 afbreken gaat niet", aldus de be woonsters. Volgens de huisbaas wisten zijn huurders wat hen te wachten stond. •FOTO HIELCO KUIPERS bekend. Drie maal eerder was het metselwerk uitgesteld. Al die keren waren de bewoners op de hoogte. En zo niet, dan hadden ze anderhalve week ge leden kunnen doorhebben dat de bouw van de muur er aan stond te komen toen zij de sleu tel vap de andere ingang naar 89 kregen", aldus Korswagen. Hij schuift de schuld voor al het ongerief op zijn broer. „Een coördinatiefoutje", geeft T.H. 'den HoUander toe. Hij spreekt namens P. Korswagen, de gisteren niet aanwezige eige naar van een Rotterdamse ont- wikkelings- en beleggingsmaat theehuisje bij het Van der Werfpark wordt ver plaatst. De nieuwe plaats is echter nog niet bekend. Een plak kaat op het kioskje bij de Doezastraat kondigt weliswaar de ope ning aan, maar zeker is dat toekomstige bezoekers op die plek nog geen kopje koffie kunnen krijgen. De eigenaar, het energie bedrijf en de gemeente overleggen over een nieuwe plek. Het theehuisje, dat een ton kost, staat bovenop een gasleiding. Dat kwam aan het licht toen de bouw al bijna was voltooid. Bij de voorbereidingen had geen enkele instantie rekening gehou den met het feit dat de leiding op deze plaats in de grond zat. De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) trok al snel de conclusie dat het te gevaarlijk is om de kiosk te laten staan. In overleg met de gemeente en de eigenaar werd besloten een ex- tem deskundige zijn licht over de zaak te laten schijnen. Ook deze deskundige - een medewerker van het Gasinstituut - is van mening dat het gebouwtje naar een andere plek moet. Er is nog wat geharrewar over de vraag wie de kosten van de verplaatsing moet betalen: de EWR of de gemeente Leiden. „Maar de instellingen zijn bij dezelfde verzekeringsmaatschappij aangesloten, die zal dus in elk geval betalen", aldus wethouder T. van Rij. De architect zou grote bezwaren hebben tegen de verhuizing omdat hij het ontwerp heeft aangepast aan de omgeving. „Ik denk dat iedereen wel aan de verplaatsing zal meewerken, want de EWR weigert om het gas, water en de elektriciteit aan te slui ten. Als de eigenaar daar blijft, kan hij dus geen thee zetten, en heeft hij geen water om de kopjes te wassen'zegt Van Rij. schappij die de woningen aan de Hogewoerd aanvankelijk on der haar beheer had. Ook hij verzekert dat de studentes wa ren geïnformeerd over de bouwplannen van de broers. Maryse Verloop: „Ik vind het best logisch dat de panden nu deze in handen zijn gevallen van twee eigenaren, te zijner tijd worden gesplitst, maar de manier waarop aat nu is gegaan is, daar kan ik echt met mijn pet niet bij". De bewoonsters sloe gen meteen aan het beUen. De politie, een advocaat, en de ge meente werden geraadpleegd. Op dit moment kan echter nog niemand hen verder helpen. Vooralsnog moeten de mei den vreselijk wennen aan de scheidslijn. Iemand in het ande re huis roepen dat er telefoon is, is er niet meer bii en ook het te levisie kijken in de gezamenlijke huiskamer is afgelopen als de faciliteiten zijn aangebracht en de deur boven eveneens dicht gaat. Een beetje kunnen ze wel om de situatie lachen. „Maar", zegt Maryse, „pas over een tijd je zullen we beseffen wat deze Berlijnse muur werkelijk voor consequenties heeft. Gezamen lijk koken met kerst gaat dan niet meer". MAIL BOX SERVICE n dienstverlening Rent a suite' MAIL BOX SERVICE biedt c die uniek is voor de regio Leiden. Naast de verhuur van postbussen minimaal 1 weck) beschikt MAIL BOX SERVICE over een besteldienst die uw post dagelijks aan huis bezorgt. Dit heeft voor u de volgende voordelen: Tijdwinst', u bespaart zich de dagelijkse gang naar de postbus Discretie; Mail Bax Service houdt rekening met uw wensen ten aanzien hiervan. Kostenbesparingonze besteldienst bezorgt aan huis,dit s het geld dat gemoeid u r informatie, bel 071 - 12o}66

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29