Regio AID halveert controle op bloembollen Ter Meer veertig jaar priester op de Filipijnen Patijn: nog voor eeuwwisseling vorming gemeente Rijnduinen Noordwijkerhout verdeeld over passeerstroken Provincie zoekt containers op belt Zaterdag 12 oktober 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: CONNY SMITS «Vormgeving: PIET KOOREMAN 27 HET IS MAAR een grap, wat Spielerei, het idee van gedeputeerde Patijn om Leiden, de randge meenten en de zuidelijke Bollenstreek om te vor men tot de gemeente Rijnduinen „TOEN IK IN Diada kwam, waren er weinig voor zieningen. De mensen waren compleet overgele verd aan het klimaat Wanneer de oogst verioren ging door een wervelstorm of droogte, werden er geen maatregelen getroffen." Het Produktschap voor Siergewassen (PvS) vreest dat de kwaliteit van bloembollen wordt aangetast als de Alge mene Inspectie Dienst (AID) aanzienlijk minder gaat controleren. Die controle is nu al gehalveerd, omdat de inspecteurs op andere zaken (visserij) worden gezet. JAN WESTERLAKEN Het produktschap zegt dat er een preventieve werking van de AID-controleurs uitgaat. Zo blijft de kwaliteit van de bloem bollen op peil. Indien de AID- ers iets ontdekken dat niet door de beugel kan, kunnen ze pro ces-verbaal opmaken. De be trokken 'bollenman' moet zich dan voor de rechter verant woorden. De AID geeft toe, dat de con trole nu niet optimaal is. „Maar we hoeven onze mensen in deze sector niet massaal in te zetten. Blijkt dat het sjoemelen met de kwaliteit toeneemt, dan moeten we ons intensiever op de bollenbedrijven laten zien. Van de controle daar komt nu weinig terecht. Het was de be doeling dat we een stapje terug zouden doen, maar niet zo ri goureus als waarvan nu sprake is", reageert woordvoerder W. Brouwer. Of het produktschap zich te recht zorgen maakt over de hal vering van de inspecteurs (van vier naar twee man) weet de AID niet. Mogelijk, suggereert Brouwer, beschikt het PvS over meer signalen dan de AID. Hij zegt dat de inspectie bij wijze van spreken tevreden is als tachtig procent in de bloembol lensector de regels naleeft. Zijn er mensed of dieren in het ge ding, dan moeten die regels voor minstens 95 procent wor den opgevolgd. Brouwer vertelt dat de AID deze maand praat over de vraag of de controle van de kwaliteit van bloembollen in 1992 inten siever moet. Het afgelopen jaar ging tachtig procent van de aandacht uit naar de verpakking van bollen die werden in- en uitgevoerd. Twintig tot dertig procent van de beschikbare tijd werd aangewend om de bin nenlandse verkooppunten te controleren. De AID voerde in 1990 579 (waarvan 350 bij bloembollenexporteurs) contro les uit. Bij één op de vier bedrij ven werden 'fouten' ontdekt. NOORDWIJKERHOUT» PETER VAN DER HULST Passeerstroken of extra drem pels om het intensieve gebruik van de Leidsevaart in Noordwij kerhout af te remmen? Daar over verschillen de diverse raadsfracties van mening. Om het sluipverkeer op de Leidsevaart tegen te gaan, heeft de gemeente een aantal maat regelen voorgesteld. Zo zal de weg na 1 november, behalve voor het bestemmingsverkeer, gesloten worden voor alle mo torvoertuigen met meer dan twee wielen. Om de veiligheid nog verder te kunnen garande ren wil de gemeente één of twee drempels aanleggen ter hoogte van de woning Leidsevaart 112 en zes stroken maken waar het bestemmingsverkeer kan passe ren. Bij de bewoners bestaat te gen dat laatste bezwaar, omdat zij daarvoor grond moeten af staan. Zowel D66 als de PvdA zijn het met die bezwaren eens, zij het om een andere reden. Zij vinden dat met de aanleg van de stroken de aandacht uitgaat naar het gemotoriseerd verkeer, terwijl in hun ogen juist op de belangen van de (brom)fietsers moet worden gelet. „Het zijn met name de bewoners van de Leidsevaart die scheuren. Mij lijkt het beter het geld te beste den aan extra drempels", aldus PvdA-er Hof-van Putten. DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAALI Het is tijd voor het luiden van de noodklok. De samenvoeging van provincies en gemeenten moet voor 2000 een feit zijn. S. Patijn, commissaris van de ko ningin van Zuid-Holland, nam daarop een voorschot door tij dens een congres over de Rand stad een kaart te onthullen waarin de drie provincies Utrecht, Noord- en Zuid-Hol land bij elkaar zijn gevoegd. Nogal provocerend had Patijn op een achternamiddag de ruim 200 gemeenten teruggebracht tot 25. „Het is maar een grap, wat Spielerei. Ik heb mijn fantasie de vrije loop gelaten. Maar het heeft wel een kern van waar heid", zei hij na afloop van de verrassende presentatie. Patijn weet als geen ander hoe gevoe lig dit onderwerp ligt. Hij weet welk een moeite het ministerie van binnenlandse zaken heeft gekost om zelfs de kleinste ge meenten bij elkaar te voegen. „Het is misschien een utopie, maar mensen weten niet half hoe hard Nederland toe is aan een bestuurlijke vernieuwing". En dat mag een nieuw geluid worden genoemd. Het is nog geen jaar geleden dat Patijn zeer terughoudend was over de samenvoeging van Noord- en Zuid-Holland. Provinciale sta ten van Noord-Holland hadden een motie aangenomen om binnen enkele jaren deze zaak te klaren. Hij wist niet hoe hij de dreigende revolutie moest sus sen. Het leek Patijn wel een goed idee, maar het moest ook weer niet al te snel gaan. Die bedaagdheid heeft plaats ge maakt voor haast. Krachtig Lichaam Volgens Patijn is het noodzake lijk dat de drie provincies een vuist maken om te concurreren met andere stedelijke regio's. In Brussel worden straks de lakens uitgedeeld en als er niet een duidelijk Randstadgebied voor aan staat, „kan er geen interna tionaal wervend vestigingskli maat worden ontwikkeld. De druk op de vorming van een krachtig lichaam moet vanuit de provincies zelf komen, „want het rijk doet dit niet, omdat er nog negen andere provincies zijn waarmee men zich be moeit". De schaalvergroting op ge bied van provincies moet ook gevolgen hebben voor de ge meenten die in de ogen van Pa tijn veel te klein zijn. Vandaar dat er 25 gemeenten, of liever gezegd regio's, moeten komen met een democratisch bestuur. De huidige vormen van regio naal bestuur zoals gemeen schappelijke regelingen, be- stuursafspraken, intentieverkla ringen en convenanten zijn vol gens hem 'ondemocratisch, vluchtig en ongrijpbaar' en dus onaanvaardbaar. Maar er moet ook een einde komen aan de onevenredige verdeling van lasten en lusten tussen grote steden en randge- 'Vergeleken bij Manila hebben de mensen het in Diadi getroffen' SASSENHEIM TINEKE OOSTERLOO Op blote voeten in zijn schoe nen en met een retourticket naar de Filipijnen op zak, kwam pater Jaap ter Meer twee maan den geleden aan op Schiphol om in Nederland zijn 50-jarig priesterschap te vieren.. Het feest ter ere van dit jubileum en zijn bijna veertig jaar durende werkzaamheden op de Filipij nen, wordt zondagmorgen in de Sassenheimse Sint Pancratius- kerk gevierd. De nu 78-jarige Ter Meer ver trok op 3 september 1952 naar de Filipijnen om daar missie werk te doen. „Met een vracht boot voer ik naar het land sa men met twaalf andere passa giers. Een van hen was ook mis sionaris. Hij ging naar Japan. Pas toen ik op de Filipijnen aan kwam, hoorde ik dat ik op een school in de binnenlanden was geplaatst. Ik mocht niet kiezen, zoals nu het geval is. Er was to taal geen inspraak mogelijk", verklaart Ter Meer. Al op jonge leeftijd was het Ter Meer duidelijk: hij wilde evenals zijn oudere broer pries ter worden. Zijn vader atten deerde hem op een advertentie van het Sparrendaal College, een school waar missionarissen werden opgeleid. Op zijn veer tiende verliet hij zijn geboorte stad Den Haag om aan dit Vughtse seminarie de opleiding tot priester te volgen. „Genees kunde, psychologie, godsdienst, daar leefden we alles dat we tij dens ons missiewerk konden gebruiken. Op 28-jarige leeftijd legde ik 'den gelofte van ge hoorzaamheid, zuiverheid en armoede' af." Father James: „Ik ben de enige 'witte' daar in de buurt, dus ze herkennen me zonder priesterkleding ook wel." Op datzelfde college werd hij twee jaar na het beëindigen van zijn studie leraar Nederlands, Latijn en Godsdienst. Op de Fi lipijnen zette hij jarenlang zijn werk in het onderwijs voort. Hij gaf les op verschillende scholen in het binnenland, werd direc teur van een praktische techni sche school die hij zelf had hel-1 pen opzetten. Dit schooltje groeide uit tot een school van drieduizend leerlingen. „Maar", relativeert Ter Meer, „Er zijn daar scholen met wel dertigdui zend leerlingen." Zeven jaar ge leden kwam hij naar Diadi, een dorp met zestienhonderd inwo ners in het binnenland van Lu- zon. Dat is het grootste eiland van de Filipijnen. In het dorp foto holvast vond hij een verwaarloosd kerk je zonder pastoor. Ter Meer vestigde zich bij het godshuis dat tegen een bergwand aanlag. „Toen ik er kwam. waren er weinig voorzieningen. De men sen waren compleet overgele- ALPHEN AAN DEN RUN Het zoeken naar de twee gif- containers in de Alphense vuil nisbelt in de voormalige Cou pépolder gaat toch door. Hoe wel er twijfels zijn over de pre cieze plek van de stalen bakken en er maar één getuige is. heeft gedeputeerde J. van der Vlist van de provincie Zuid-Holland er toch opdracht voor gegeven. De kosten van het onderzoek bedragen enkele tienduizenden guldens, maar kunnen als de containers worden uitgegraven oplopen tot in de tonnen. Het onderzoeksbureau Iwaco heeft opdracht gekregen verder te speuren naar de containers, die vlakbij de Kromme Aar recht tegenover het clubgebouw van de golfclub zijn gestort. Dat is in 1980 gezien door Ter Aarder Heemskerk. Op een avond was een noodbrug over de Kromme Aar gelegd en werden de bak ken in een diepe put getakeld. Heemskerk kon jaren later als enige de plek nog aanwijzen. Over de circa 4 meter lange, twee meter hoge en brede con tainers doen de wildste geruch ten de ronde: er zouden chemi sche wapens in liggen opgesla gen. Iwaco. dat al meer onderzoek in de Coupépolder heeft ge*, daan, gaat zogenaamde elektron magnetische en magnetome' chanische metingen verrichten. Daarmee kunnen simpelweg gezegd grote stukken ijzer en grotere concentraties chemi sche stoffen worden opge spoord. Als dat eerste onder zoek wat oplevert, wordt het daarna kleinschaliger voortge zet met grondradar en ondiepe handboringen. Het onderzoeksbureau Iwaco wil samen met getuige Heems kerk de lokatie nogmaals bekij ken. Het te onderzoeken gebied mag een oppervlakte van 2500 vierkante meter niet te boveri gaan (50 bij 50 meter). Als alles volgens plan verloopt, is er een week of vijf met het karwei ge moeid. Leveren de eerste me tingen evenwel niets op. dan wordt van verder onderzoek af gezien. Over de kosten is weinig bé kend. Als het onderzoek al in dé eerste fase vastloopt, blijven die beperkt tot enkele tienduizen den guldens. De kosten lopen flink op naarmate het onder zoek vordert. Het uitgraven van de twee containers gaat naar schatting tonnen kosten. AGENDA meenten. Er is lang genoeg ge profiteerd door de kleine plaat sen. zo stelt Patijn nu onom wonden. Zij leveren geen enkele bijdrage aan oplossing van nij pende problemen op regionaal niveau. Regionale woonruimte verdeling is onmogelijk en dus slagen de randgemeenten er moeiteloos in om de probleem groepen buiten de deur te hou den. „Solidariteit bestaat niet", is de conclusie van Patijn. Prachtig Vandaar zijn suggestie om ge meente Rijnduinen (Leiden, randgemeenten en zuidelijk Bollenstreek) en Groene Hart (Alphen aan den Rijn met om liggende gemeenten) uit zijn mouw te halen. Of provinciale staten van Zuid-Holland de enorme tempoversnelling van Patijn kan volgen? Patijn zelf: „Ze moeten misschien even wennen, maar ik zag op hun ge zichten dat ze het prachtig von den". ZATERDAG 12 OKTOBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 km. start vanaf WV, Stationsplein 210 tussen 9.00 en 16.00 uur. Panda markt door Het Wereld Natuur Fonds, presentatie Leonie Sazias, in de Hooglandse Kerk. van 10.00 tot 16.00 uur. Super Oldtimer Festival in de Groen- oordhallen van 10.00 tot 18.00 uur. Jazzpodium Hot House met de Eddy Veldman Hip *91 in De Waag. aan vang 21.30 uur. Noordwijk Optreden van Robert Paul m 'De Rank'. Golfbaan, aanvang 20.15 uur. ZONDAG 13 OKTOBER Leiden Super Oldtimer Festival in de Groen- oordhallen van 10.00 tot 18.00 uur. Ontspanningsmiddag voor 55-plus- sers door de Ouderen-Activiteiten- Commissie Leiden Zuid West, mmv Het Leidse Dameskoor, in het verzor gingstehuis V.d. Willigenhof, Apol- loiaan 264 Concert door Momka Schiks. traver so. Anneke Okkerse. zang en Erik van Bruggen, clavecimbei, in de Waalse Kerk, Breestraat, aanvang 20.00 uur. Jazz on Sunday bij Cheers. Doelen gracht 11mmv gitarist Wim Over- gaauw. Televisiedienst „De Vrije Lijn" van het AZL maakt open uitzending, be langstellenden uit Leiden kunnen gratis de uitzending meemaken, aan vang 13.45 op het Leidse Plein, ge bouw 1. mmv verscheidene artiesten. MAANDAG 14 OKTOBER Leiden Molenwandeltocht over 10 en 15 kro. start vanaf WV. Stationsplein 210 tussen 9 00 en 17 00 uur Lezing door twee medewerkster van justitie over het Vreemdelingenbe leid, bij Vrouwenbond FNV, aanvang 20.00 uur in de Caeciliastraat 18. Lisse Bridgen (beperkt roken) door BCL in het 'Poelhuys'. aanvang 20.00 uur MEDISCHE DIENSTEN verd aan het klimaat. Wanneer de oogst verloren ging door een wervelstorm of droogte, werden er geen maatregelen getroffen." De armsten wonen er in huis jes van bamboe en gras. De rij keren kunnen zich een huis van sterker materiaal veroorloven zoals golfplaten. De dorpelin gen leven van de visserij op de rivier en van mais en rijst, die ze op het land verbouwen. Er wo nen veel 'inwijkelingen', men sen die elders voor de armoede zijn gevlucht. „In vergelijking tot Manila hebben de mensen het hier beter getroffen vindt Father James, zoals de mensen in het dorpje Ter Meer noemen. Met geld van Nederlandse or ganisaties richtte de priester een noodfonds op, zodat bij het mislukken van oogsten nieuw zaaigoed en voedsel kan wor den gekocht. „Je moet de men sen het geld niet cadeau geven, dan maak je ze bedelaar. Ze be talen het daarom later terug, als ze het zich kunnen permitteren. Zo kan het geld weer opnieuw besteed worden," zegt Ter Meer. die voor zijn werk in 1983 Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd. Eens per maand maakt hij per jeep een tocht langs alle zestien 'bijdorpen' van Diadi om er een kerkdienst te houden. Alleen tij dens die diensten draagt hij zijn wit met groene toga. Ook het zilveren priesterskruisje, dat nu op de revers van zijn colbertjas je is gespeld, draagt hij daar zel den. I.achend zegt streetfather Ter Meer „Ik ben de enige witte daar in de buurt, dus ze herken nen me zonder priesterkleding ook wel." ARTSEN Hillegom via de eigen huisarts. Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg Groep 1Voor de praktijk van Dijk, Henneman, Ten Hove, Lodder, Mee- wisse, Pool en Schonenberg: J. Hen neman. Boulevard 28. Katwijk, tel. 12182. Groep 2. Voor de praktijk van Berg man. H. van Duyn, L. van Duyn. Hue- tmg, Moolenburg en Timmers: H. van Duyn. Leliestraat 12. Katwijk, tel. 12921 Groep 3. Voor de praktijk van Van Delft. Priester. Rietbroek. Verhage en Van de Water: G. van Delft. Hoofd straat 56. Valkenburg, tel. 15366. Lisse de weekemddienst begint zaterdag om 10 uur en eindigt maandag om 8 uur. voor spoedgevallen raadplege men het antwoordapparaat van de ei gen huisarts. Noordwijk za dr. Immerzeel, Voorstraat 87, tel: 46433, zo Huisartsenpraktijk Vin- kenveld, Bonmkeplein 2a. tel: 20277. Sassenheim J. van Riet, Gouverneurlaan 40, tel. 11777. Voorhout A de Gijzel. 0. Nassaulaan 10. War mond. tel. 01711-10834 APOTHEKEN unddienst vi neemt. Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg tel: 21217. TANDARTSEN Bollenstreek Mevr. H. van Drooge, V. van Goghsirt- gel 36. Hillegom, tel. 02520-18023. Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg D. Switzer, Broekweg 23, Valken - burg. tel. 01718-74478 Noordwijk WIJKVERPLEGING Hillefom via het antwoordapparaat van het ge zondheidscentrum. tel. 02520- 16217 kunt u vernemen wie de weekemddienst waarneemt. Lisse-Beekbrug, Sassenheim, Warmond Wijkverpleging Gezondheidscentrum, tel. 02522-14147. Noordwijk. Noordwijkerhout. Voorhout, DeZilk voor spoedgevallen dokterstelefoon 071-122222. Katwijk aan Zee Gezondheidscentrum 't Kruispunt, tel. 12282. Katwijk a d. Rijn. Rijnsburg. Valkenburg Gezondheidscentrum 't Groene Kruis. Katwijk Huize Callao. Callaoweg 1Gezins* en bejaardenverzorging en Algemeen Maatschappelijk werk. tel. 01718 30011. Noordwijk Voorstraat 8. Gezms- en bejaarden verzorging. tel. 01719- 17575/12437 Voorstraat 31. Algemeen Maatschap- pell(k Werk. tel 01719-13593 Wantveld 9; Algemeen Maatschappd- h|k Werk. tel. 01719 15475. Hillegom Molenstraat 2. tel. 02520-20650; spreekuur 9-10 uur, Gezins- en be jaardenverzorging en Maatschappe lijk werk. Lisse Heereweg 92. tel. 02521 1/650: spreekuur 9-10 uur. Gezins- en be jaardenverzorgmg en Maatschappe hjk werk bejaardenverzorging, tel. 02523 76446; Algemeen Maatschappelijk Werk tel 02523-73523 Rijnsburg, Valkenburg Collegiantenstraat 6. Gezms- en be jaardenverzorgmg, tel. 01718 21501; Algemeen Maatschappelijk Werk. tel. 01718-21866 Sassenheim Emmalaan 2. tel 02522-19127. spreekuur9-10 uur. Gezins en be jaardenverzorgmg en Maatschappe lijk Werk. Voorhout Gezondheidscentrum. Kerkweg/LifT naeusiaan. tel. 02522 12803. b tg 01718-30011. LISSE Acht weken duurt de klus: het planten van meer dan zeven miljoen bloembollen in de Lissese Keukenhof. Zo'n twintig man zijn bezig de vele bollen de grond in te krijgen zodat in het voorjaar de siertuin weer is voorzien van bloeiende narcissen en tulpen. In 1992 het jaar van de Floriade verwacht de Keukenhof een record aan tal bezoekers: één miljoen. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27