Bollenstreek Beperkte stijging huizenbelasting Ons Genoegen zonder stroom Botsing tussen WD en CDA in raad Hillegom Zaterdag 12 oktober 1991 DUIN- EN Redactie: 071-161400 ANNET VAN AARSEN ADRIAAN BRANDENBURG WILLEKE HEUKOOP PETER VAN DER HULST DORITH UGTVOET IRENE NIEUWENHUUSE ROZA VAN DER VEER PAUL DE VUEGER Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 25 NIEUWSLIJN House of Beat Transmission WARMOND Wegens het grote succes van een half jaar gele den beleeft The House of Beat Transmission volgende week za terdag (19 oktober)in het Warmondse Trefpunt zijn tweede afle vering. House of Beat Transmission is een feest dat vooral wordt opgewekt door een reusachtige geluidsinstallatie die vanuit zes punten in de zaal muziek 'hard en strak' weergeeft. De en treeprijs bedraagt twintig gulden. De voorverkoop is in bar De Saloon in Warmond, in snackbar Ouwerslot in Rijnsburg en in Musci Shop North End aan het Katwijkse Hoomesplein. House of Beat Transmission is georganiseerd door Het Trefpunt, Bar de Saloon en AJC Promotions. 'Glastuinbouw rond Sixenburg' NOORDWÏJKERHOUT De beheers- en beleggingsmaatschap pij Blokhuis uit Lisse heeft een aanvraag ingediend voor het toe staan van glastuinbouw op enkele stukken grond nabij de boer derij Sixenburg in Noordwijkerhout. De aanvraag wordt volgens een woordvoerder van de gemeente Noordwijkerhout nog nader bestudeerd. Blokhuis hoeft de bosschages zoals die in het land bij de boerderij Sixenburg staan niet verder te herstellen. De Al gemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw en na tuurbeheer heeft dat bepaald. Over het herstellen van de be planting rond de singel van Sixenburg wordt nog nader gespro ken. Rond het kappen van bomen en ander groen bij de monu mentale boerderij was geruime tijd geleden de nodige commotie ontstaan. Volgens de AID is echter niet in strijd met de geldende bepalingen gehandeld. Politie treft gestolen auto aan NIEUW-VENNEP De politie trof vrijdagochtend een auto on- behèerd aan op de Oosterdreef in Nieuw-Vennep. De sleutels bevonden zich in het contactslot. Uit onderzoek is gebleken dat de wagen, een SEAT Marbella, was gestolen bij een Venneps ga ragebedrijf. Een 36-jarige inwoner van Voorhout had daar zijn voertuig ter reparatie afgegeven. Voorzitter woedend over houding raadsleden Voorzitter P. de Mol van de volkstuindersvereniging Ons Genoegen in De Mient is 'des duivels' en zwaar teleurge steld in de Katwijkse politiek nu het erop lijkt dat het on derkomen van de vereniging verstoken blijft van licht. Het college vindt dat het al genoeg in de buidel heeft ge tast voor de totstandkoming van het pandje en vindt voor die stelling bijval van een meerderheid van de com missie welzijn. Het houten pandje, waarin plaats is voor materiaalopslag, sanitair en een gemeenschape- lijke ruimte, werd in juni van dit jaar opgeleverd. Het is gebouwd door eindexamenleerlingen van de Christelijke Technische c School. Gas heeft de vereniging je ook B zeggen. Onze elektrici- hebben het allemaal Op papier gezet. Er zijn afspraken gemaakt op basis van het concept-be stek. Dat is twee jaar geleden, toen moesten we nog beginnen. Alles wat er moest komen heb ben we aan de gemeente voor gelegd. Als dat niet de juiste personen bereikt, verwijt mij dat dan niet. Als je A zegt moet zelf aangelegd en de watervoor ziening wordt door de gemeen te geregeld. Wethouder A.C. Berkheij noemt het geld voor de aanleg van elektriciteit op zich nog niet eens zo'n probleem. Wel zei hij tijdens een gemeentelijke com missievergadering de werkwijze van het bestuur van de vereni ging niet eerlijk te vinden. Vol gens hem vroeg 'Ons Genoegen' steeds meer dan er was afge sproken. Dat moest maar eens afgelopen zijn, vond de wethou der. Die 'beschuldiging' wijst De Mol direct van de hand. „We teit zou worden aangesloten op die van KRV dat naast het tui- nencomplex zit. Dat zou gebeu ren als daar zwaardere kabels worden aangelegd. Nou gaat dat om een of andere reden niet door en nu krijgen wij ook onze elektriciteit niet." De SGP-raadsleden M. van Rooijen en D. van der Plas en ook D. Graaff (PvdA) en N. Zwaan (CDA) noemden elektri citeit wel een noodzakelijke voorziening bij een dergelijk complex. Heel anders keek H. Bakker (RPF) daar tegenaan. Hij beoordeelde elektriciteit als een Het onderkomen van Ons Genoegen werd juni van dit jaar opgeleverd in aanwezigheid v branden is de vraag. i de CTS-leerlingen die het bouwden. Of er ooit licht zal foto dick hocewonino luxe voorziening. Voorzitter De Mol zegt met name woest te zijn over de manier waarop de volkstuinders nu door de ge meente worden behandeld. „Een van die raadsleden zei dat we best bij kaarslicht konden vergaderen. Bij kaarslicht! Ik denk dat ik die mensen maar een kalender ga sturen om ze duidelijk te maken dat we in 1991 leven en niet in 1891." De Mol zegt sterk het gevoel te hebben dat er door verschil lende raadsleden nogal 'lache rig' wordt gedaan over de Kat wijkse volkstuinders. „Ze den ken zeker die hebben genoeg aan een stukkie grond. Ze pak ken hun schop en trekken een paar vuile klompen aan en klaar. Maar we zijn een groeien de vereniging met bijna 200 le den. We bestaan op 17 oktober negentien jaar. In die tijd zijn we al zo vaak verhuisd omdat ons terrein ergens anders voor nodig was. Steeds zijn we ge gaan. We hebben misschien wel een beetje gemord, maar we zijn gegaan. Hier hebben we zelf gas aangelegd, er komt straks water en dan zou je zon der licht zitten? In Katwijk staat vrijwilligerswerk zo hoog aange schreven, nou dan zeg ik: geef daar dan ook de middelen Ondanks de woede en teleur stelling die uit de woorden van De Mol spreekt, blijft hij opti mistisch over de toekomst. „Ik blijf vechten, ik blijf vol goede moed. Iedereen die realistisch is en met twee platvoeten op deze wereld staat, kan zien dat elek triciteit gewoon nodig is. Als het definitief niet doorgaat, stap ik persoonlijk naar de burgemees ter. Dan zal ik het wel eens op hoog niveau gaan bespreken." HILLEGOM RUUD JANSEN MEDEWERKER Tijdens de begrotingsbehande ling door de Hillegomse ge meenteraad is het gisteren tot een forse aanvaring gekomen tussen de P. de Lijster, fractie voorzitter van het CDA en W. van Aken, fractievoorzitter van de WD. Aanleiding tot de ruzie was de termijn waarbinnen een koopwoning voor de Hillegom se markt beschikbaar moet blij ven. Nu is dat drie maanden. De WD heeft voorgesteld die ter mijn terug te brengen tot een maand. De WD wil daarmee minder draagkrachtigen meer mogelijkheden bieden op de woningmarkt. Het CDA meende dat de WD daarmee 'krokodillentranen' huilt en het voorstel alleen brengt om te 'scoren'. „De dis cussie over deze zaak is al maanden geleden in de com missies gevoerd en daar heeft de WD het pleit verloren.", al dus CDA-fractievoorzitter De Lijster. Van Aken (WD) vertaalde de term 'krokodillentranen' als huichelen en vroeg het CDA: „Legt u eens uit waarom wij huichelen? We pleiten al sinds jaar en dag voor het eigen wo- ningbezit, ook voor minder draagkrachtigen. Die overtui ging zullen wij altijd en overal blijven uitdragen." Groen Links Hillegom heeft intussen geen excuses willen aanbieden aan wethouder H. Van Brummelen (CDA) over een aantal opmerkingen in de alge mene beschouwingen bij de ge meentebegroting. Groen Links- fraktievoorzitter A. de Graaff verklaarde dat de raad regelma tig geconfronteerd wordt met snode plannen die zijn be raamd door de wethouder van volkshuisvesting en projectont wikkelaars. De Graaff verklaarde gisteren wel dat zij de term 'snode' wat schertsend had bedoeld maar van de inhoud van haar opmer king wenste zij geen woord te rug te nemen. De Graaff: „We worden te vaak geconfronteerd panklare voorstellen waartegen wij alleen maar 'ja' mogen zeg gen en vervolgens worden de plannen afgebakken." Als voorbeeld haalde het raadslid voor Groen Links de flatbouw aan de Wilhelmina- laan aan. Van Brummelen merkte daarover op dat Groen Links met dat voorbeeld de plank volledig mist. „We wor den daar geconfronteerd met een particulier plan. De ge meente heeft daar geen enkele zeggenschap in", aldus Van Brummelen. Noordwijkerhouts college kiest voor extra verhoging rioolbelasting .Wethouder P. Heemskerk: Toe komst niet rooskleurig.' foto jan holvast PETER VAN DER HULST De onroerend-goedbelasting in Noordwijkerhout stijgt het ko mend jaar minder dan in de be groting voor 1992 was aange kondigd. De inkomsten vallen daarmee ruim 178 duizend gul den lager uit dan de verwachte opbrengst van 3,5 ton. Het rioolrecht daarentegen wordt verhoogd met 52 gulden tot een totaal van 77 gulden per aan sluiting. In de begroting was dit bedrag nog 46 gulden. Het col lege van Noordwijkerhout komt daarmee in haar beantwoording op de algemene beschouwingen in belangrijke mate tegemoet WD en CDA. De gemeente hoopte aan vankelijk 3,5 ton via de huizen belasting, dat als sluitpost is op genomen, binnen te halen. Dat kwam dan met name omdat de woningen in Noordwijkerhout opnieuw getaxeerd zouden worden, want de tarieven van de ogb gingen feitelijk omlaag. Tegen dit voornemen bestond grote weerstand bij de college partijen en ook de PvdA. De WD wilde de lastenverzwaring beperken tot vijftien gulden per huishouden, terwijl het CDA met een tariefsstijging van vijf procent nog iets verder ging. Het college wil nu dat gemid deld 7,5 procent meer wordt be taald, een opbrengst van 179.000 gulden. De lagere stijging van de ogb is mogelijk, omdat de Noordwij- kerhouters nog meer rioolbelas ting moeten gaan betalen dan al in de begroting was aangekon digd. WD en CDA pleitten er namelijk voor dat de belasting opbrengsten de uitgaven volle dig zouden dekken. Dat bete kent dat het rioolrecht niet van 25 gulden naar 46 gulden wordt opgetrokken, maar dat de huis houdens in 1992 een bedrag van 77 gulden moeten betalen. Voor de gemeente een extra op brengst van 155.000 gulden. De opmerking van de PvdA, die te gen de verhoging is, dat de rioolrechten geheel ten goede moeten komen aan de riolering en niet aan de algemene dienst, wijst het college van de hand. Het storten van de opbrengst in het rioolfonds zou betekenen dat de begroting een tekort van een kleine drie ton zal vertonen. De tariefstijging voor de afval stoffenheffing met 75 gulden tot 230 gulden blijft ongewijzigd. In tegenstelling tot wat de PvdA denkt (die voor een lager tarief pleitte), is volgens het college bij het afvoeren van het vuil re kening gehouden met alleen de noodzakelijke kosten. De hoop van CDA, WD en D66 dat na de invoering van gescheiden inza melen van huisvuil de tarieven weer omlaag kunnen, blijkt ijdel te zijn. De kosten waartegen af gevoerd kan worden, zullen wel dalen, maar gelijktijdig moeten er extra investeringen worden gedaan. In de beantwoording kondigt het college ook nog een meeval ler aan. Noordwijkerhout krijgt het komend jaar een kleine vier ton meer uit het Gemeente fonds. Desondanks zijn volgens B en W de verwachtingen voor de toekomst er niet rooskleuri ger op geworden. Als gevolg van extra ombuigingen door het rijk, moet in de komende jaren rekening worden gehouden met extra tegenvallers. Voor 1993, 1994 en 1995 respectievelijk be dragen van 34,36 en 20 duizend gulden. SPRINGTIJ door Adriaan Brandenburg en Paul de Vlieger KORTWEG Kleurwedstrijd Staatsbosbeheer organiseert in de herstvakantie (vanaf 15 okto ber) in samenwerking met de Openbare Bibliotheek Katwijk een kleurwedstrijd. Speciaal voor deze wedstrijd heeft Staatsbosbeheer door de Kat- wijker Adri Kloos een tekening laten maken van het duingebied ten zuiden van Katwijk. De te kening kan worden afgehaald bij de bibliotheek en de filialen. De plaat moet uiterlijk zaterdag 16 november weer ingeleverd zijn. Eind november is de prijs uitreiking. Gehandicapten In De Hoeksteen, hét wijkge- bouw aan de Burgersdijkstraat in Katwijk, wordt op donderdag 17 oktober om 20.00 uur een vergadering gehouden. De Pro testants Christelijke Vereniging yen. ouders, familie en vrienden van rpqnsen met ëen verstande- Ijjjce handicap' beginnen om 20.ÓÖ uür rnet de bijeenkomst Bloembollen en bazaar In de Hobahohallen in Lisse worden op zaterdag 19 oktober twee evenementen gehouden. Behalve de Nationale Bloem- bollenmarkt is er de rommel markt van de Gereformeerde Kerk van Lisse. Beide evene menten zijn tussen 09.00 en 17.00 uur te bezoeken. Materi aal voor de rommelmarkt kan op donderdag 17 en vrijdag 18 oktober bij de Hobaho-hallen worden afgegeven. Via telefoon nummer 02521-14686 kan wor den gevraagd worden of er eventueel spullen thuis kunnen worden opgehaald. Wandelen De Wandelkring Leiden houdt op zaterdag 19 en op zondag 20 oktober een bos- en duinwan deltocht in Noordwijkerhout. Vanuit café-restaurant De Duinpoort aan de Langevelder- laan in Noordwijkerhout kan tussen 09.00 en 14.00 uur 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer tochten worden gelopen. Schrijversavond Herman Pièter de Boer komt op dinsdag 22 oktober naar de bi bliotheek van Lisse. De Boer, schrijver van onder meer het Nederlands Gebarenboekje zal voordragen uit eigen werk. De lezing begint om 20. 00 uur. Aanmelden via telefoonnum mer 15782. Slag bij Estec Het kon niet uitblijven, maar na aanvankelijk wat onschuldige schermutselingen wordeft de degens nu toch gekruist tussen Katwijk en Noordwijk. Over de uitslag van deze tweestrijd valt nog niets te zeggen, wel dat het een lang en uitputtend gevecht zal worden. De strook bij Estec, daar gaat het allemaal om. Katwijk heeft zijn zinnen op dit stukje Noord- wijk gezet voor woningbouw. Het voormalige vissersdorp is vrijwel volgebouwd, dus rest deze gemeente niets anders dan aanspraak te maken op de grond aansluitend op de wijk Rijnsoever. Dorpsgenoten naar Voorhout en Hillegom verwij zen is per slot van rekening de goden verzoeken. De echte Kat- wijk-zeeër wil niet eens naar het Rijndorp, laat staan om ergens tussen de bollen te worden ge plant. Noordwijk voelt echter niets voor het Katwijkse plan. Het wil noch grond afstaan, noch een overeenkomst sluiten over het gebruik ervan. Om het nog er ger te maken hebben de noor derlingen gemeend de betref fende strook vol te moeten plempen met bedrijven, aan sluitend op Estec. Voorlopig kan Noordwijk rekenen op de steun van de troepen van acht van de tien gemeenten in de Duin- en Bollenstreek. Katwijk moet het slechts stellen met de hulp van Valkenburg, het altijd trouwe schildknaapje. De eerste plaagstootjes in de burenruzie werden weken gele den al uitgedeeld. Nadat spion nen in actie waren geweest, De slag bij Waterloo krijgt er mogelijk een concurrent bij. Katwijk en Noordwijk zijn namelijk sinds enkele dagen verwikkeld in de 'slag bij Estec'. De Katwijkse raadsleden waren afgelopen maandag in en rond het fort Leeuwenhorst al flink aan het oefenen om de strijd winnend te kunnen afsluiten archieffoto werden verkenners het veld in gestuurd met vertrouwelijke brieven. Het leverde allemaal niets op, zodat eind vorige week zwaarder geschut werd ingezet. Katwijk, met een heuse leger- woordvoerster in.dienst, greep naar het wapen van de perscon ferentie. Maarschalk Willemien van Montfrans-Hartman deed daar persoonlijk de verder te voeren strategie uit de doeken. Alle sterren en balken waren ter ondersteuning naar de raadzaal gekomen om haar betoog kracht bij te zetten. En natuur lijk waren er hapjes en drankjes om de pers van zin te zijn. Noordwijk, ook niet gek, be sloot diezelfde middag tot een soortgelijke actie. Met dit ver schil dat de daar heersende maarschalk, Victor Salman, het zo'n beetje in zijn eentje deed en de lekkernijtjes ontbraken. Ter compensatie werd de pers 'in de gelegenheid gesteld zelf het tijdstip te bepalen. Van Montfrans en Salman zetten daarmee Veldheer Fedde Jonkman, voorzitter van de sa menwerkende gemeenten in de streek, een hak. jonkmans eigen persconferentie, de maandag daarop, werd door hun optreden een formaliteit. Want hoe aardig hij ook kon vertellen over de wel bereikte afspraken omtrent de toekomst van de Duin- en Bollenstreek, de vete tussen Katwijk en Noordwijk was niet meer te ver bloemen. jonkman baalde, maar hield zich flink tijdens de bijeen komst in Leeuwenhorst. Eén tikje deelde hij wel uit, namelijk door Katwijk te verbieden ook zijn zegje te doen.Als je een ei gen persconferentie wilt geven best, maar dan kom je er bij mij niet meer in", moet Jonkman hebben gedacht. Katwijks reactie bleef niet lang uit. Niet alleen werden alle troepen aangeschreven om het eigen standpunt nog eens haar fijn uit te leggen, ook werd een koerier richting Den Haag ge stuurd. De daar zetelende vor stin Loudi Stolker, die in haar provinciaal paleis in Den Haag alle touwtjes in handen heeft, zou wel eens te horen krijgen hoe de zaken werkelijk liggen. Het wakkere Noordwijk deed echter opnieuw exact hetzelfde. Ook de bloemenbadplaats zond een afgezant naar het Haagse. Waarmee de score weer werd gelijkgetrokken. En dus staan alle legers tot op vandaag nog steeds verzameld rond 'de strook van Estec'. Wie er zijn Waterloo zal vinden blijft nog een open vraag. Maar zo wel Van Montfrans als Salman doen er goed aan alvast een leuk plekje op Kaageiland uit te zoeken. Want St. Helena is wel erg ver weg. Gemiste kans Dinsdag zou het dan eindelijk gaan gebeuren. Iedereen ging er eens goed voor zitten tijdens de vergadering van ruimtelijke ordening in Noord wijk. De dag daarvoor was im mers de structuurschets voor de Duin- en Bollenstreek gepre senteerd en daarin werd aange kondigd dat niet minder dan 130 hectare kostbare bollen - grond verloren zou gaan. Hui zen, bedrijven en kassen moe ten er namelijk komen in de Duin- en Gebouwenstreek, zo oordeelde het SDB. Elly Zandwijk, zo wist een ie der zeker, zou dat niet pikken. Elly immers, is dé belangenbe hartiger voor de kwekers in de Noordwijkse raad. De vrouw die de sector zo'n warm hart toe draagt. De vrouw die maakte dat de kwekers vorig iaar en thousiast naar de stembus ren den. De vrouw die weet met welke problemen de mannen worstelen die hun brood met bollen verdienen. De vrouw die tijdens LTB-bijeenkomsten en andere agrarische ontmoetin gen als geen ander kan ver woorden wat er mis en juist niet mis is in het vak. Agendapunt zoveel: de struc tuurschets. De spanning werd langzaam opgevoerd. Eerst het woord aan de overige partijen. Babs Cassee (Noordwijks Be lang), die mocht zeggen dat het toch zo aardig was aat Katwijk de publieke opinie maandag avond tijdens de presentatie van de structuurschets tegen zich kreeg. Koos Smit (WD), die bijna de voorzitter onderbrak hem net op tijd uit een be sloten vergadering klapte dat Victor Salman eigenlijk zichzelf als opvolger van SDB-porte- feuillehouder ruimtelijke orde ning Harry Smith had gezien in plaats van Dickie Stapel. Cees Verweij (Groen Links), die met vreugde constateerde dat Kat wijk zijn eigen positie had ver zwakt door de provincie alvast achter de SDB-rug om brieven te sturen. En Bram Prins (PvdA), die een staaltje regionaal den ken ten beste gaf door te stellen dat Salman als SDB-onderhan- delaar toch zoveel voor Noord wijk in de wacht had gesleept. En toen kwam Elly. Het was er tot nu toe nog niet helemaal uitgekomen, maar nu, dinsdag 8 oktober, zou duidelijk worden wat voor kanjer het CDA daar in die Noordwijkse raad heeft. Ze schuifelde nog wat heen en weer. Kuchte een keer en toen ze zich er van had overtuigd dat ze ieders aandacht had, begon „Meneer de voorzitter...", klonk het monotoon. En ja hoor, ook nu las ze hondstrouw, zoals te doen gebruikelijk in Noordwijkse CDA-kringen, het A4'tje voor dat haar door een van de collega's die het voor het zeggen hebben binnen die par tij (Ruud Dessing en Victor Sal man) in de handen was ge drukt. Geen woord over bollen - grond. Laat staan een protest over de enorme offers die de sector de komende jaren moet doen. In plaats daarvan wat ge meenplaatsen over de vele wen sen die in de structuurschets zijn gehonoreerd. En natuurlijk ook in 'haar' betoog volop com plimenten aan hef adres van onderhandelaar Salman. Gemiste kans, Elly. Of mis schien wel geen kans, daar bij die Noordwijkse christen-de mocraten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25